A pénz általános elmélete

18 feliratkozó

több mint 3 éve
JSanyo Indianapolis Colts 2 675 — 1/1
Sziasztok,
A hiteltörlesztési moratórium mellett anno olvastam (talán) építőipari áfakedvezményről, mint két fő tényezőről amik hatással lehetnek a jövő évi lakáspiacra, viszont ez utóbbit nem találom azóta sehol, tudtok erről valamit? És persze a klasszikus kérdés, várható, hogy esnek a lakásárak Bp-n?

több mint 3 éve
Őszentsége Sobri Jóska Jacksonville Jaguars 31 235 — #NoStress
A hosszú távú befektetés meg az állampapír, az arany, az ingatlan.
Sobri Jóska
Hát őőő sorban: nem, igen de, nem.

Disclaimer: az elsődleges piacon a legtöbb értékpapír, illetve az arany korlátlanul adható-vehető, így azoknál releváns az áruk növekedésében elérhető haszonról beszélni. Az ingatlan elsődleges piaca, tárgyiasult formájában sokkal kevésbé likvid, így ott az értékben elérhető növekményt a másodlagos pénzpiacon beszerezhető befektetési jegyekben mérem. Minden hozam bruttó hozam, nem számoltam bele az adókat és az inflációt. A vizsgált 2002-2020 közötti időszakban az éves-átlagos infláció 3,8% volt, az adók meg annyit változtak, hogy inkább hagyjuk. Azért ezt az időszakot vizsgálom csak, mert 2002-től lehet jegyezni az általam példának hozott ingatlanalapot.

Állampapír: nem megyek bele, de ha most kéne venned, vennél-e 20 éves magyar állampapírt? És amerikait? Esetleg nigériait?

Az állampapírok hozama elenyésző, sőt mostanában nem ritka a negatív hozam (pl.: Németország). Az állampapír biztonságos befektetés, likvid, rövidtávon kiváló eszköz, a fentiek miatt. Főleg a vésztartalékot, gyorsan likvidálandó pénzt érdemes tartani benne, kb. infláció követő hozamra lehet számítani a magyar államkötvények esetében. Semmiképp nem ajánlatos hosszútávon belefektetni, csak azt a pénzt, amit szeretnél hogy fixen és gyorsan meglegyen.

Arany: tény, hogy az aranya ára felfut, mert az örök menekülő eszköz. DE. Mivel egy alapvetően véges erőforrásról beszélünk, ezért az aranynál ez nem lesz mindig. A fizikai arany helyigénye jelentős, árutőzsdén annyit veszel, amennyit akarsz, de ott is számolni kell viszont már a tőzsdére jellemző rövidtávú volatilitással.

2002.12 hóban megnéztem, kb. 10000 USD/KG volt az arany ára, ma 55000, tehát kb. 5,5-szeres pénzt hozott a 2002-es aranyvásárlásod, ez kb. 9%-os éves hozamot jelent.



Ingatlan: az ingatlan hosszútávú értéknövekménye sok szempontból a hasznosításán múlik. Tehát ha kiadod, és évek jön belőle a pénz, akkor el lehet érni vele egy hosszútávon értelmezhető pozitív pénzáramot tekinthetjük az éves hozamának. Nem reprezentatív felmérésem szerint, ez kb. 6-7% évente, bár most ez változhat, ki tudja hogy alakul a bérleti piac.

Az ingatlan értéknek növekménye, ahogy fent is írtam értékpapír formában vethető össze a többi instrumentummal. Íme egy alap, 18 év alatt 100%-os növekedés, 3,9%-os éves hozam.



Tőzsde: az összehasonlíthatóságért a budapesti tőzsdét hoztam, máshol a számok sokkal durvábbak.

A tőzsde olyan mint a póker: rövid távon lehetséges volatilitások hosszú távon kiegyenesednek. Hosszabb-rövidebb visszaesésektől eltekintve a tőzsde 1992-es állapotához képest meg 45-szerezte a forgalmazott papírok értékét, évi 14%-os átlag hozamnövekedés bemutatva.

Ha 2002-től nézzük az indexet, akkor 7500-es értékről 45000-es értékre kúszott fel, ez 6-szoros hozam, évi 10%. (igen, én is látom a visszaesést, de természetesen értelmes ember, aki hosszútávra tervez nem száll ki egy visszaesés után, hanem megvárja a visszarendeződést, 2008 után már egy évvel visszaállt az árfolyam, majd 10 év alatt megint duplázott egyet.



(A NASDAQ ezen időszak alatt 8%-os éves hozamot tudott, a DJI 11%-ot, összehasonlításképp)

Röviden: a tőzsde, az árutőzsde, hosszútávon jobb befektetés, mivel a rövidebb kilengéseket a rendszer korrigálja. Rövidtávon a tőzsde egy szerencsejáték, méghozzá a rosszabbik fajtából, és lehet rajta keresni, ha elég ügyes és gyors vagy, de az igazi értéke hosszútávon jön meg.
Gyurma Pappa
Ööö ez így nem életszerű megközelítés, túl “tudományos” ezeket az eszközöket senki sem így használja, a pénzét az emberek 99 százaléka nem így kezeli.
Én sose vennék olyat, ami valójában nincs, pl. állampapírt.
Erről nem is írnék.
Én vállalkozóként visszaforgatom/forgattam a hasznom, pénzem, és az optimális esetben nem egyszámjegyű éves plusz. De a vállalkozás nem is befektetés, pláne nem hosszútávú.

Nálam a befektetés nem a pénzcsinálásról szól (az a vállalkozás, a munka feladata), hanem az értékállóságról. (Ha százmillióim, milliárdjaim lennének bizonyára ez kevés lenne, így nem.)
Erre az fizikai arany tökéletes. Helyigényesnek nem mondanám, egy 400 unciás aranytömb, ami 220 millió forint körül van az 25x7x3,5 centi. Kisebb, mint egy átlagos könyv. Csak az íróasztalomon, a nyomtatóm helyén elférne 14 milliárd forintnyi, vagy egy cipősdobozban 10. Egy közepes lakásszéfben elfér a leggazdagabb magyar vagyona aranyban.

Az ingatlan, ahogy te leírod bizonyára nem az igazi, de én amikor volt “felesleges” pénzem úgy kalkuláltam, hogy azzal nem lehet póruljárni, és vagy pár év múlva eladom haszonnal, vagy “eláll”. Egy év múlva eladtam, ez 15-ben volt. És még 18-ban is könnyen lehetett találni kp-ért jó kecót, ami könnyen eladható volt mindenféle plusz nélkül jó haszonnal, mivel Pesten a hitelválság utántól kb. mostanáig végig emelkedtek a lakásárak, annyira irreálisan lent voltak.
A koronavírus előtt egy 18-ban 16 millióért vett, 3-ból kipofozott lakást 30-ért lehetett volna eladni, ez most visszaesett kb. 20 százalékkal, DE!, és ez a lényeg, nem kell eladni. Enni nem kér, tönkre nem megy, meg nem romlik, így tökéletes befektetése a feles pénznek, amivel nem akarok foglalkozni, amin nem akarok stresszelni.
Ezért a saját valóságomban a kislakások, a fizikai arany, és egy diverzifikált valutakontingens (€, $, £, CHF, AUD, CAD, meg a 3 skandináv valuta) tökéletes biztonság, stresszmentesség, hosszútávú befektetés, ami egyben kellően likvid is.
Bizonyára lehetne évi pár százalékkal többet is kinyerni belőle, amit így a biztonság oltárán szívesen feláldozok.
Én túl régimódi, konzervatív, bizalmatlan vagyok állampapírhoz, részvényhez, bármihoz, ami valójában nincs.

több mint 3 éve
Gyurma Pappa New Orleans Saints Tulane Green Wave 13 588 — Egyéb témák lakó
A hosszú távú befektetés meg az állampapír, az arany, az ingatlan.
Sobri Jóska
Hát őőő sorban: nem, igen de, nem.

Disclaimer: az elsődleges piacon a legtöbb értékpapír, illetve az arany korlátlanul adható-vehető, így azoknál releváns az áruk növekedésében elérhető haszonról beszélni. Az ingatlan elsődleges piaca, tárgyiasult formájában sokkal kevésbé likvid, így ott az értékben elérhető növekményt a másodlagos pénzpiacon beszerezhető befektetési jegyekben mérem. Minden hozam bruttó hozam, nem számoltam bele az adókat és az inflációt. A vizsgált 2002-2020 közötti időszakban az éves-átlagos infláció 3,8% volt, az adók meg annyit változtak, hogy inkább hagyjuk. Azért ezt az időszakot vizsgálom csak, mert 2002-től lehet jegyezni az általam példának hozott ingatlanalapot.

Állampapír: nem megyek bele, de ha most kéne venned, vennél-e 20 éves magyar állampapírt? És amerikait? Esetleg nigériait?

Az állampapírok hozama elenyésző, sőt mostanában nem ritka a negatív hozam (pl.: Németország). Az állampapír biztonságos befektetés, likvid, rövidtávon kiváló eszköz, a fentiek miatt. Főleg a vésztartalékot, gyorsan likvidálandó pénzt érdemes tartani benne, kb. infláció követő hozamra lehet számítani a magyar államkötvények esetében. Semmiképp nem ajánlatos hosszútávon belefektetni, csak azt a pénzt, amit szeretnél hogy fixen és gyorsan meglegyen.

Arany: tény, hogy az aranya ára felfut, mert az örök menekülő eszköz. DE. Mivel egy alapvetően véges erőforrásról beszélünk, ezért az aranynál ez nem lesz mindig. A fizikai arany helyigénye jelentős, árutőzsdén annyit veszel, amennyit akarsz, de ott is számolni kell viszont már a tőzsdére jellemző rövidtávú volatilitással.

2002.12 hóban megnéztem, kb. 10000 USD/KG volt az arany ára, ma 55000, tehát kb. 5,5-szeres pénzt hozott a 2002-es aranyvásárlásod, ez kb. 9%-os éves hozamot jelent.



Ingatlan: az ingatlan hosszútávú értéknövekménye sok szempontból a hasznosításán múlik. Tehát ha kiadod, és évek jön belőle a pénz, akkor el lehet érni vele egy hosszútávon értelmezhető pozitív pénzáramot tekinthetjük az éves hozamának. Nem reprezentatív felmérésem szerint, ez kb. 6-7% évente, bár most ez változhat, ki tudja hogy alakul a bérleti piac.

Az ingatlan értéknek növekménye, ahogy fent is írtam értékpapír formában vethető össze a többi instrumentummal. Íme egy alap, 18 év alatt 100%-os növekedés, 3,9%-os éves hozam.



Tőzsde: az összehasonlíthatóságért a budapesti tőzsdét hoztam, máshol a számok sokkal durvábbak.

A tőzsde olyan mint a póker: rövid távon lehetséges volatilitások hosszú távon kiegyenesednek. Hosszabb-rövidebb visszaesésektől eltekintve a tőzsde 1992-es állapotához képest meg 45-szerezte a forgalmazott papírok értékét, évi 14%-os átlag hozamnövekedés bemutatva.

Ha 2002-től nézzük az indexet, akkor 7500-es értékről 45000-es értékre kúszott fel, ez 6-szoros hozam, évi 10%. (igen, én is látom a visszaesést, de természetesen értelmes ember, aki hosszútávra tervez nem száll ki egy visszaesés után, hanem megvárja a visszarendeződést, 2008 után már egy évvel visszaállt az árfolyam, majd 10 év alatt megint duplázott egyet.



(A NASDAQ ezen időszak alatt 8%-os éves hozamot tudott, a DJI 11%-ot, összehasonlításképp)

Röviden: a tőzsde, az árutőzsde, hosszútávon jobb befektetés, mivel a rövidebb kilengéseket a rendszer korrigálja. Rövidtávon a tőzsde egy szerencsejáték, méghozzá a rosszabbik fajtából, és lehet rajta keresni, ha elég ügyes és gyors vagy, de az igazi értéke hosszútávon jön meg.

több mint 3 éve
Őszentsége Sobri Jóska Jacksonville Jaguars 31 235 — #NoStress
Nem tudom jól értem-e, és valódi kérdés, vagy inkább egy kis gonoszkodás? 😊

Hogy mi a tőzsde, és hogy szerintem milyen funkciót kéne szolgálnia, az két nagyon különböző dolog. 😊

Pontosan ahogy írtad, a tőzsdén manapság már naponta változtathatod a pozíciódat és lehet hazárdjátéknak tekinteni... de nem innen indult, és nem (feltétlen) ezt a célt kéne szolgálnia..

Az én szememben alapvetően a tőzdse funkciója az alábbi (ez volt kb az eredeti cél, amiből kiindultak)
- összekötni a piaci szereplőket (vásárlókat és vevőket) egy centrális, standardizált platform gyanánt (mint egy piac)
- lehetőséget teremt a cégeknek (tőkebevonásra) és magánszemélyeknek (a megtakarításuk befektetésére/profitra)


Lehetne kicsit finomítani meg egy-két dolgot hozzátenni, de kb ennyi.

Ha limitálnánk mondjuk a kereskedett termékek körét (csak részvényt vehetsz, és csak long pozit), az időtartamot (minimum 1 évig nem adhatod el), meg egy-két hasonló paramétert, rögtön nem lenne ennyi hazárdjáték, meg probléma. Csak hát a világ nem áll meg, az ember leleményes állatfaj, és amire igény van, azt kitalálja előbb-utóbb... meg azt is amire nincs igazából...

De igen, én a fundamentális elemzésben / hosszú távú befektetésben hiszek... és alapvetően a tőzsdét egy eredendően pozitív/gazdaságot hatékonyabbá tevő dolognak tartom.. nyilván egy adott eszközt/platformot lehet sok célra használni aztán.
Igor
Ebbe miként illik bele a shortolás?
Sehogy.
Ergo, bár ez volt az eredeti cél, mondhatni mostanra félresiklott.
A hitelválság szerintem eléggé látványosan bebizonyította, hogy a tőzsde ma már egy piramisjáték, belső infók nélkül az "egyszeri részvényes"-nek semmi esélye, és mivel elvileg zéro összegű játéknak kéne lennie, de valahol mindig belenyúlnak, így ez is alátámasztja a piramisjáték működésű metodikáját.
Alul pakolják bele a pénzt, (nagyon) felül meg szedik ki.

A hosszú távú befektetés meg az állampapír, az arany, az ingatlan.

több mint 3 éve
Igor Baltimore Ravens TCU Horned Frogs 15 783 — Once you play God, you're gonna crumble one by one...
Nem tudom jól értem-e, és valódi kérdés, vagy inkább egy kis gonoszkodás? 😊

Hogy mi a tőzsde, és hogy szerintem milyen funkciót kéne szolgálnia, az két nagyon különböző dolog. 😊

Pontosan ahogy írtad, a tőzsdén manapság már naponta változtathatod a pozíciódat és lehet hazárdjátéknak tekinteni... de nem innen indult, és nem (feltétlen) ezt a célt kéne szolgálnia..

Az én szememben alapvetően a tőzdse funkciója az alábbi (ez volt kb az eredeti cél, amiből kiindultak)
- összekötni a piaci szereplőket (vásárlókat és vevőket) egy centrális, standardizált platform gyanánt (mint egy piac)
- lehetőséget teremt a cégeknek (tőkebevonásra) és magánszemélyeknek (a megtakarításuk befektetésére/profitra)

Lehetne kicsit finomítani meg egy-két dolgot hozzátenni, de kb ennyi.

Ha limitálnánk mondjuk a kereskedett termékek körét (csak részvényt vehetsz, és csak long pozit), az időtartamot (minimum 1 évig nem adhatod el), meg egy-két hasonló paramétert, rögtön nem lenne ennyi hazárdjáték, meg probléma. Csak hát a világ nem áll meg, az ember leleményes állatfaj, és amire igény van, azt kitalálja előbb-utóbb... meg azt is amire nincs igazából...

De igen, én a fundamentális elemzésben / hosszú távú befektetésben hiszek... és alapvetően a tőzsdét egy eredendően pozitív/gazdaságot hatékonyabbá tevő dolognak tartom.. nyilván egy adott eszközt/platformot lehet sok célra használni aztán.

Szerkesztette: Igor

We didn't take this lightly for Johnny Unitas to share this plaza with the greatest defensive player of all time. (Steve Biscotti)

We did it our way. We made sure they started putting in rules for offense! (Ray Lewis)
több mint 3 éve
r.baggio New Orleans Saints Tulane Green Wave 60 758 — No es importante
A tőzsde nagyobb szerencsejáték, mint a póker, sosem tőzsdézz kis összegekbe, azt add kezelt alapoknak. Ez befektetési 101.
Gyurma Pappa
Sidenote: egy barátomnak egy aktívan kezelt alap röpke 70000 EUR-ját nyelte be.
empty taxi
Sidenote 2.: Ilyet én is tudok. De ez az esetek 10%-a, míg egy laikus vagy féllaikus 80%-ban bukja a pénzét a tőzsdén
Gyurma Pappa
Amikor a dumb money ömlik a tőzsdére (főleg ha strukturálatlan módon) az ritkán jelent jót... és általában egy dolog következik belőle: nő a bizonytalanság / volatilitás. (De még erre se fogadnék saját pénzből 😛)

A "mentsük meg a Hertzet" sztori az elég vicces volt, azon nevettem egy jót amikor ki akartak dobni egy új részvénypakkot 😀 de a Dan Portnoy / Robinhood történet inkább csak szomorú, főleg az előbbi...

A Wirecard meg egy teljesen standard fraud/csalási tröténet - nem voltak jók a belső ellenőreik. Ilyen volt is, lesz is, csak most esett ki a csonti a szekrényből..

Mondjuk ha belegondolok, hogy mi bankként mi is ilyen hasonló faszságokat küldenénk napi PnL-re, mint a Robinhood.. akkor bedőlne a rendszer.
Sokkal-sokkal kisebb hibákért - és nem csalásért, vagy a felhasználók kizsákmányolásáért - szokás 7 meg 8 számjegyű doillárbüntiket osztani... whatever, a regulátornak is finanszírozniuk kell valahogy a működésüket. 😛
Igor
Laikusként tehát ha jól értem mi a nagy probléma: a tőzsde alapvetően a bizalomról, a befektetésről szól, nem olyan hazárdjáték, ahol naponta változtat(hat)od a pozícióidat, felrúgva akár a teljes portfóliódat?

Szerkesztette: r.baggio


---
"Nincs igazság és nincs emberiség. Csak igazságok vannak és emberek." - Szerb Antal
több mint 3 éve
Igor Baltimore Ravens TCU Horned Frogs 15 783 — Once you play God, you're gonna crumble one by one...
A tőzsde nagyobb szerencsejáték, mint a póker, sosem tőzsdézz kis összegekbe, azt add kezelt alapoknak. Ez befektetési 101.
Gyurma Pappa
Sidenote: egy barátomnak egy aktívan kezelt alap röpke 70000 EUR-ját nyelte be.
empty taxi
Sidenote 2.: Ilyet én is tudok. De ez az esetek 10%-a, míg egy laikus vagy féllaikus 80%-ban bukja a pénzét a tőzsdén
Gyurma Pappa
Amikor a dumb money ömlik a tőzsdére (főleg ha strukturálatlan módon) az ritkán jelent jót... és általában egy dolog következik belőle: nő a bizonytalanság / volatilitás. (De még erre se fogadnék saját pénzből 😛)

A "mentsük meg a Hertzet" sztori az elég vicces volt, azon nevettem egy jót amikor ki akartak dobni egy új részvénypakkot 😀 de a Dan Portnoy / Robinhood történet inkább csak szomorú, főleg az előbbi...

A Wirecard meg egy teljesen standard fraud/csalási tröténet - nem voltak jók a belső ellenőreik. Ilyen volt is, lesz is, csak most esett ki a csonti a szekrényből..

Mondjuk ha belegondolok, hogy mi bankként mi is ilyen hasonló faszságokat küldenénk napi PnL-re, mint a Robinhood.. akkor bedőlne a rendszer.
Sokkal-sokkal kisebb hibákért - és nem csalásért, vagy a felhasználók kizsákmányolásáért - szokás 7 meg 8 számjegyű doillárbüntiket osztani... whatever, a regulátornak is finanszírozniuk kell valahogy a működésüket. 😛

We didn't take this lightly for Johnny Unitas to share this plaza with the greatest defensive player of all time. (Steve Biscotti)

We did it our way. We made sure they started putting in rules for offense! (Ray Lewis)
több mint 3 éve
Gyurma Pappa New Orleans Saints Tulane Green Wave 13 588 — Egyéb témák lakó
A tőzsde nagyobb szerencsejáték, mint a póker, sosem tőzsdézz kis összegekbe, azt add kezelt alapoknak. Ez befektetési 101.
Gyurma Pappa
Sidenote: egy barátomnak egy aktívan kezelt alap röpke 70000 EUR-ját nyelte be.
empty taxi
Sidenote 2.: Ilyet én is tudok. De ez az esetek 10%-a, míg egy laikus vagy féllaikus 80%-ban bukja a pénzét a tőzsdén
Gyurma Pappa
95%
 vantagepointtrading.com/whats-the-day-trading-success-rate-the-thorough-answer/

Btw a kriptovalutás kérdésem 2017 decemberi volt, azóta már megtudtam, amit akartam 😊
r.baggio
😂

Azt nem is néztem. Hát jó 😊

több mint 3 éve
r.baggio New Orleans Saints Tulane Green Wave 60 758 — No es importante
A tőzsde nagyobb szerencsejáték, mint a póker, sosem tőzsdézz kis összegekbe, azt add kezelt alapoknak. Ez befektetési 101.
Gyurma Pappa
Sidenote: egy barátomnak egy aktívan kezelt alap röpke 70000 EUR-ját nyelte be.
empty taxi
Sidenote 2.: Ilyet én is tudok. De ez az esetek 10%-a, míg egy laikus vagy féllaikus 80%-ban bukja a pénzét a tőzsdén
Gyurma Pappa
95%
 vantagepointtrading.com/whats-the-day-trading-success-rate-the-thorough-answer/

Btw a kriptovalutás kérdésem 2017 decemberi volt, azóta már megtudtam, amit akartam 😊


---
"Nincs igazság és nincs emberiség. Csak igazságok vannak és emberek." - Szerb Antal
több mint 3 éve
Gyurma Pappa New Orleans Saints Tulane Green Wave 13 588 — Egyéb témák lakó
A tőzsde nagyobb szerencsejáték, mint a póker, sosem tőzsdézz kis összegekbe, azt add kezelt alapoknak. Ez befektetési 101.
Gyurma Pappa
Sidenote: egy barátomnak egy aktívan kezelt alap röpke 70000 EUR-ját nyelte be.
empty taxi
Sidenote 2.: Ilyet én is tudok. De ez az esetek 10%-a, míg egy laikus vagy féllaikus 80%-ban bukja a pénzét a tőzsdén

több mint 3 éve
empty taxi Atlanta Falcons Georgia Bulldogs 35 658 — tracker ember
A tőzsde nagyobb szerencsejáték, mint a póker, sosem tőzsdézz kis összegekbe, azt add kezelt alapoknak. Ez befektetési 101.
Gyurma Pappa
Sidenote: egy barátomnak egy aktívan kezelt alap röpke 70000 EUR-ját nyelte be.


Madden hates me.
Trust, it f*cking hates me...
több mint 3 éve
Gyurma Pappa New Orleans Saints Tulane Green Wave 13 588 — Egyéb témák lakó
 www.theverge.com/2017/12/7/16745178/bitcoin-value-15000-milestone

tud esetleg valaki linkelni egy jó és tartalmas magyar nyelvű írást a kriptovalutákról?
r.baggio
Az Economist csinált egy Technology Quarterly-t a blockchainről, ugye teljesen laikusok számára. Ha akarod kirakom neked pdf-be, magyarul csak kereskedők oldalán fogsz találni hurráoptimista és/vagy technológiai leírásokat. Angol, természetesen, de újságírói angol.

Solymi
 index.hu/gazdasag/penzbeszel/2020/06/24/a_tozsde_az_uj_sportfogadas./
Sobri Jóska
A tőzsde nagyobb szerencsejáték, mint a póker, sosem tőzsdézz kis összegekbe, azt add kezelt alapoknak. Ez befektetési 101.

Szerkesztette: Gyurma Pappa

több mint 3 éve
Őszentsége Sobri Jóska Jacksonville Jaguars 31 235 — #NoStress
 www.theverge.com/2017/12/7/16745178/bitcoin-value-15000-milestone

tud esetleg valaki linkelni egy jó és tartalmas magyar nyelvű írást a kriptovalutákról?
baggio
Összefoglalom én mit hámoztam ki az elmúlt évben a kriptopénzről: egy óriási piramisjáték.
Ponzi bekaphatja.
Amint véget ér a bizalom és a butaság tombolása, mivel nincs mögötte semmi fedezet, megy a kukába az egész.
Sobri Jóska
Mert a virtuális pénzünk mögött meg a hitelek mögött mi a fedezet? 😊

Kriptovaluta az teljesen normális dolog, kicsit olyan mint a részvény...
Termelheted magadnak is, csak az macerás, úgyhogy jobb ha veszed és azzal szórakozol.
Igaz, ilyen alapon, akkor már tőzsdézhetsz is.
Solymi
A tőzsde és a bankrendszer is piramisjáték.
2007-ben ki is derült.

Valamint:
 index.hu/gazdasag/2020/06/22/ugy_fest_nem_is_letezik_a_nemet_tozsdei_orias_1_9_milliard_euroja_ami_kihuzhatna_a_bajbol/

 index.hu/gazdasag/penzbeszel/2020/06/24/a_tozsde_az_uj_sportfogadas./

több mint 3 éve
Lúdas Solymi New England Patriots 7 307
 www.theverge.com/2017/12/7/16745178/bitcoin-value-15000-milestone

tud esetleg valaki linkelni egy jó és tartalmas magyar nyelvű írást a kriptovalutákról?
baggio
Összefoglalom én mit hámoztam ki az elmúlt évben a kriptopénzről: egy óriási piramisjáték.
Ponzi bekaphatja.
Amint véget ér a bizalom és a butaság tombolása, mivel nincs mögötte semmi fedezet, megy a kukába az egész.
Sobri Jóska
Mert a virtuális pénzünk mögött meg a hitelek mögött mi a fedezet? 😊

Kriptovaluta az teljesen normális dolog, kicsit olyan mint a részvény...
Termelheted magadnak is, csak az macerás, úgyhogy jobb ha veszed és azzal szórakozol.
Igaz, ilyen alapon, akkor már tőzsdézhetsz is.

több mint 3 éve
r.baggio New Orleans Saints Tulane Green Wave 60 758 — No es importante
 edition.cnn.com/2020/06/19/business/robinhood-suicide-alex-kearns/index.html

Nagyobb teret kellene adni az ilyen híreknek

(Aztán persze az se véletlen, hogy épp a cnn hozza le, itthon meg a forbes...)

Szerkesztette: r.baggio


---
"Nincs igazság és nincs emberiség. Csak igazságok vannak és emberek." - Szerb Antal
több mint 4 éve
Törölt felhasználó



amikor bejön az élet
Amadeus
Na és bejött neki az élet ???
Nem tudjátok véletlenül ?
Rózsa Sándor (betyár)
Mengele néven bújkál Algír külvárosában, les rá egy szadomazochista tisztaságmániákus őrült, akivel együtt lakik.
Döntsd el te.
Sobri Jóska
Jó betyár társam.E kérdésem csupán költői volt 😃
több mint 4 éve
Őszentsége Sobri Jóska Jacksonville Jaguars 31 235 — #NoStress



amikor bejön az élet
Amadeus
Na és bejött neki az élet ???
Nem tudjátok véletlenül ?
Rózsa Sándor (betyár)
Mengele néven bújkál Algír külvárosában, les rá egy szadomazochista tisztaságmániákus őrült, akivel együtt lakik.
Döntsd el te.

több mint 4 éve
Törölt felhasználó



amikor bejön az élet
Amadeus
Na és bejött neki az élet ???
Nem tudjátok véletlenül ?
több mint 6 éve
Őszentsége Sobri Jóska Jacksonville Jaguars 31 235 — #NoStress
 www.theverge.com/2017/12/7/16745178/bitcoin-value-15000-milestone

tud esetleg valaki linkelni egy jó és tartalmas magyar nyelvű írást a kriptovalutákról?
baggio
Összefoglalom én mit hámoztam ki az elmúlt évben a kriptopénzről: egy óriási piramisjáték.
Ponzi bekaphatja.
Amint véget ér a bizalom és a butaság tombolása, mivel nincs mögötte semmi fedezet, megy a kukába az egész.

több mint 6 éve
sutianap Pittsburgh Steelers Pittsburgh Panthers 13 073 — capitaine du château de Vienne 1487
 www.theverge.com/2017/12/7/16745178/bitcoin-value-15000-milestone

tud esetleg valaki linkelni egy jó és tartalmas magyar nyelvű írást a kriptovalutákról?
baggio
Portfolio vagy Tőzsdefórum, mindegyik korrekt


Aki nem hiszi, annak utánajárnak
több mint 6 éve
r.baggio New Orleans Saints Tulane Green Wave 60 758 — No es importante
 www.theverge.com/2017/12/7/16745178/bitcoin-value-15000-milestone

tud esetleg valaki linkelni egy jó és tartalmas magyar nyelvű írást a kriptovalutákról?
baggio
Angol nyelvu könyvek?

Az ötletet imádtam, de ez a lufi tönkre fogja tenni..
Igor
kizárt, a Michael Lewis-féle Panic! volt az, ami még pénzügyi témában úgy ahogy lecsúszott, de a magyarból is inkább jó lenne olyan, ami a gyengébbek számára is közérthető... 😊 ha nem is könyv, valami tartalmasabb cikk vagy tanulmány


---
"Nincs igazság és nincs emberiség. Csak igazságok vannak és emberek." - Szerb Antal
több mint 6 éve
Igor Baltimore Ravens TCU Horned Frogs 15 783 — Once you play God, you're gonna crumble one by one...
 www.theverge.com/2017/12/7/16745178/bitcoin-value-15000-milestone

tud esetleg valaki linkelni egy jó és tartalmas magyar nyelvű írást a kriptovalutákról?
baggio
Angol nyelvu könyvek?

Az ötletet imádtam, de ez a lufi tönkre fogja tenni..

We didn't take this lightly for Johnny Unitas to share this plaza with the greatest defensive player of all time. (Steve Biscotti)

We did it our way. We made sure they started putting in rules for offense! (Ray Lewis)
több mint 6 éve
r.baggio New Orleans Saints Tulane Green Wave 60 758 — No es importante
 www.theverge.com/2017/12/7/16745178/bitcoin-value-15000-milestone

tud esetleg valaki linkelni egy jó és tartalmas magyar nyelvű írást a kriptovalutákról?


---
"Nincs igazság és nincs emberiség. Csak igazságok vannak és emberek." - Szerb Antal
több mint 7 éve
r.baggio New Orleans Saints Tulane Green Wave 60 758 — No es importante
nem rövid, ellenben igen érdemes elolvasni
 slatestarcodex.com/2017/02/09/considerations-on-cost-disease/


---
"Nincs igazság és nincs emberiség. Csak igazságok vannak és emberek." - Szerb Antal
több mint 8 éve
Őszentsége Sobri Jóska Jacksonville Jaguars 31 235 — #NoStress
Én szeretnék olyat kérdezni, hogy nem nagy összegben (5 000-20 000 Ft/hó) mibe érdemes fektetni, hogy a gyerekemnek legyen valamije amikor oda kerül, hogy felsőoktatásba menne.

Valami olyan hasonló dolog mint a fundamenta jó lenne, de ugye nem lakáscélra.
Bruce
Euro/USD.