NFL visszaszámlálás - 26-25.

Ha a mai két csapatunk egymás ellen játszana, akkor sok pont születne. Fájdalmukra, mások várnak rájuk a naptárban.

NFL visszaszámlálás - 26-25.

26. CHICAGO BEARS

QB: Jay Cutler. Él a bizalom a gyakran kikezdett Cutler irányába, akinek ha sikerül lefaragni a tavalyi 24 labdavesztését, akkor egy nagy lépéssel előrébb lesznek.
RB: Matt Forté. A csapat mindenesében bármikor benne van egy 2000 all-purpose yardos szezon, de megtámogatni igen ritkán sikerül. Most Quizz Rodgers és a rookie Langford a soros, hogy átvegyen néhány carry-t.
WR: Alshon Jeffery, Eddie Royal, (Kevin White): Nincs már Marshall, de bővítették a felhozatalt és talán sokszínűbb is lett az eredmény. Royalnak volt egy 980 yardos újonc szezonja Denverben még Cutlerrel, tőle azt várják, hogy a közepesen hosszú yardokat hatékonyabban tudják elérni, mint eddig. Jeffery immár kimondott #1 elkapó, White pedig komoly játékidővel számolhat, amint be tud állni.
TE: Martellus Bennett. Tavaly eljutott a Pro Bowlig, első alkalommal karrierje folyamán Bennett, a bajok nem is vele, hanem a korrekt cserejátékosok hiányával szoktak kezdődni.
LT: Jermon Bushrod: Nagy reményekkel érkezett, de gyorsan beleszürkült a csapatba, ugyanakkor továbbra sincs jobb alternatíva nála. Nincs más, mint a bizakodás, hogy a szebbik arcát veszi elő. Jövő héten lesz 31 éves, fizikálisan még biztosan bírja.
LG: Matt Slauson: Bemásolhatnám ugyanazt, mint Bushrodnál. Slauson tipikusan olyan játékos, aki egyik támadófalból se lóg ki. Akár bénáznak, akár brillíroznak.
C: Will Montgomery: Véget ért a Garza-korszak, amit már sokan vártak. Az lenne ideális, ha gyorsan beköszönne a Grasu-éra ezután, de a román egyelőre csak vágyakozik a kezdő helyre. Montgomery-t nem marasztalták az előző idényekben sem Denverben, sem Washingtonban, meglepő lenne, ha itt találna magára.
RG: Kyle Long: Szóba került már néhány poszton, hogy Longot érdemes lenne kipróbálni, egy sérüléshullám esetén szerintem lesz is rá példa.
RT: Jordan Mills. Ez a poszt a leginkább kérdőjeles. Egyészt Long átkerülése miatt, másrészt azért, mert Michael Ola esetleg kiszoríthatja Mills-t, de a fal egészét tekintve nagy jelentősége nincs, hogy melyikőjük játszik.

DE: Jarvis Jenkins, Ego Ferguson. Eléggé nyitott a verseny a védőfalban minden helyért. Jenkins mellett a 3-4-es rutin mellett nem sok minden szól, az elég lehet az év elején. Ferguson erényeit ebben a sémában is fel lehet használni, bár nyilván nem ideális, hogy másodévesen megint új feladatkört kap. Sub-csomagokban Cornelius Washington és Will Sutton támadhatja a backfieldet.
NT: Jeremiah Ratliff. A 34 éves és mindössze 303 fontot nyomó veterán biztos boldog, hogy megint három emberrel kell majd bírkóznia, de ha a posztra jobban illő Eddie Goldman fejlődése szépen halad, akkor idény végére átveheti a stafétabotot.
OLB: Jared Allen, Pernell McPhee. Ezen a poszton a legmélyebb a csapat. Lamarr Houston, Sam Acho, David Bass vagy Willie Young is szeretne játékidőt kapni, de utóbbinak a roster helye is veszélyben forog. Hogy milyen lesz Allen karrierje ezen szakaszában linebackerként, afelől nem vagyok bizakodó.
ILB: Mason Foster, Shea McClellin. Megint egy új posztot találtak ki a csalódást keltő korábbi 1. körös McClellinnek, de aki keres, az talál, lehet itt majd jó lesz. Természetesen az edzőtáborban nagyon dícsérték. Gyorsan le lehet váltani, ha bedőlne, hiszen Christian Jones udfa-ként gyorsan kinőtte magát tavaly. Bostic megújulását kevésbé vegyük készpénznek. Foster sem volt még 3-4-ben, ő lenne az ügyeletes tackle-gép, azzal nem is lesz gond, csak az a kérdés, hogy mikor ér oda az emberhez.
CB: Tim Jennings, Kyle Fuller. Távozott Peanut Tillman is, az utolsó mohikán a Super Bowlt játszó védelemből, de elvileg erre felkészültek már tavaly Fuller elhozásával. A hangsúly az elvilegen van. A további depth chart helyekért még nyílt a verseny.
S: Antrell Rolle, Ryan Mundy. A Giants safety-párosát telepítették át a Szeles Városba, Rolle rutinja bizonyára tetten érhető lesz a hátsó részlegben, de a szurkolókat az tenné igazán boldoggá, ha kinőne mögülük valaki, hiszen ők ketten csak rövidtávú megoldásként érkeztek.

K, P: Robbie Gould, Pat O´Donnell. Obligát.

Legfontosabb érkező: Pernell McPhee. Limitált játékidő mellett is nagyszerű évet produkált Baltimore-ban, aminek egy 5 éves szerződés lett a jutalma. Alapkőnek kell majd lennie az új sémában, de félve jegyzem meg, hogy a Ravens-től távozó védők ritkán tudják hasonló szinten folytatni a játékot új klubjukban.


Legfontosabb távozó: Brandon Marshall. Érdemei elismerése mellett a tavalyi szezonban már vállalhatatlanra legatyásodó klasszis elkapó jobban járt a környezetváltással, és a Bears is új fejezetet indíthat White-tal. Számszakilag nagyon fog hiányozni, de itt már mindenki látta az ősz végén, hogy lassan vége a dalnak.

Az újonc, akitől a legtöbbet várják: Természetesen Kevin White. A momentán sípcsont-sérüléssel bajlódó top10-es választottnak nagyon fognak hiányozni ezek az edzések, de a hosszú távú bevethetősége a legfontosabb. Az előző évben óriásit fejlődő elkapótól - ahogy sok prospect ismertetőben is olvashattuk - legalább egy DeAndre Hopkins-szintű hatást kéne gyakorolni a csapatára. A potenciál elég hozzá, hogy Alshon Jeffery-t is beelőzze a rangsorban, de erre a tegnap kitudódott műtét után idén még nem lesz esélye.

Fekete ló: Kibővítem ezt a kategóriát a „Fekete ló az éjszakában egy barlangban elbújva“: AJ Cruz. Az LA Kiss közönségkedvence nemcsak visszahordóként élhet meg ebben a ligában, hanem akár a támadósorba is beállíthatják, azok után, hogy egyetemen még defensive back volt. Vannak az NFL-ben hozzá hasonló adottságokkal bíró offenzív weaponök, akik eléldegélnek (helló, Devin Hester!), nagy sztori lenne, ha Cruz is bennragadna a csapatban.

Az edzői stáb:

Vezetőedző: John Fox. A ligában jelenleg csak 4 edző tud több győzelmet felmutatni nála karrierjük folyamán. A rutinos mester több Super Bowlt is megjárt, legutóbb Denverben láthattuk, de a playoff-bukta után nem volt maradása. Nem a legszexibb kinevezés volt az új GM, Ryan Pace részéről, de egyértelműsítették, hogy a stabilitást szeretnék elérni, nem pedig az ismeretlennel kockáztatni. Sok munka lesz benne, hogy a kéznyoma meglátszódjon a csapaton, hiszen nem volt nagy tisztogatás tavasszal.

Támadókoordinátor: Adam Gase. Minden második edzőt kereső franchise-nál szóbajött a denveri OC neve, mégsem lépett előre a ranglétrán. Hatalmas előny, hogy Fox lesz a főnöke itt is. Volt denveriként alapvető, hogy az a fő kérdés, hogy Peyton Manning nélkül is jönnek-e majd az elit számok Gase egységében, de nála az is faktor volt, hogy több futót be tudott építeni. Egyelőre csak találgatni tudunk, hiszen ez a második megbízatása koordinátorként.

Védőkoordinátor: Vic Fangio. Az ő esetében komoly rutint jegyezhetünk fel, különösen a közelmúlt volt fényes. A Stanfordtól Jim Harbaugh-val a Niners-hez átköltöző szakember nagyszerű védelmet rakott össze, és az utánpótlásról is gondoskodni tudott rendszeresen - nem véletlen szerették volna sokan, ha őt nevezik ki a távozó főedző helyébe. Itt visszafogottabb játékosanyaggal kell látványos előrelépést mutatni.

Menetrend: A csoportmeccseken kívül NFC West és AFC West, plusz csoportutolsóként Redskins és Buccaneers a felhozatal. A tavalyi eredmények alapján ez a 13. legnehezebb

Várható mérleg: Nem lesz könnyű a kezdés 3 playoff csapat ellen (GB, ARI, SEA), de még ha 0-3-mal is indítanak, legalább nem figyel rájuk senki és a maguk tempójában építhetik a csapatot. Tavaly 5 meccset sikerült nyerni, ennél alább nem illene adni, de sokkal több sem lesz. A playoff-mezőny elég messze van, de ha összeállnak az elemek, az 50% elcsíphető. Tipp: 5-11.

 


 

25. ATLANTA FALCONS

QB: Matt Ryan. Az immár 30 éves irányító helyét semmi sem veszélyezteti, stabil 4500 yardos játékosnak számít, szóval nem rajta múlott, hogy gödörbe került a csapat.
RB: Devonta Freeman. Két ifjonccal számolnak Shanahanék, a másodéves Freeman és a 3. körös Tevin Coleman váltogathatja egymást, a sebességgel nem lesz gond. Miután Steven Jackson alig volt bevethető, érthető, hogy kerülik a lehurcolt veteránokat. Az ex-Browns OC tavaly még rutintalanabb futó egységből hozott ki egész sokat, és ott nem volt besegítő irányító.
WR: Julio Jones, Roddy White, Devin Hester. Ahogy azt megszoktuk. Roddy idén tölti be a 34-et, szóval előnyös lenne, ha mondjuk Justin Hardy beválna. Hester minden, csak nem kiszámítható, így benne van a levegőben, hogy pár meccsen 2-man show lesz, és Jones-on és White-on kívül senki se lesz megjátszható. Ezt minden évben leírom.
TE: Jacob Tamme. Láthatóan nem görcsöltek rá a tight end-játék visszaesésére, és csak a career-backup Tamme és az állandóan sebesült Tony Moeaki írt alá hozzájuk. Ha Toilolo még tud fejlődni 24 évesen, akkor talán palástolni lehet ennek a sornak a hiányosságait, de egyébként egy Ryan-szintű irányítóval a keretben pazarlás, hogy nem tudtak szerezni egy átlag feletti kezű manust ide.
LT: Jake Matthews. Megvolt a tanulóév, lassú kezdés után lassú folytatással, de teljes a bizalom, szóval várjuk, hogy mit tesz a rutin, meg a gyakorlás.
LG: Chris Chester: Két volt washingtoni is aláírt rövid időn belül, és Chester valamint Polumbus is versenyben van a kezdőötösbe kerülésért. Chester jobb focista minden tekintetben, a visszavonuló Justin Blalockhoz képest nagy változást nem fog mutatni, maximum abban, hogy ő inkább pass protectionben jó.
C: Joe Hawley. Ha nem lenne emócionális vezér, feláldozható lenne Hawley, mivel James Stone undraftedként simán beilleszkedett a csapatba, nem véletlen, hogy ő is képben, mint esetleges kezdő guard. Lényeg, hogy ezen a poszton megvannak, még ha pro bowl meghívótól nem is kell tartani.
RG: Jon Asamoah. Momentán a legbiztosabb pont a támadófalban, de csak előélete alapján.
RT: Ryan Schraeder. Mivel PUP listán van Lamar Holmes, így eléggé leszűkültek a lehetőségek. Schraederrel kiegészülve a top20 legjobb támadófal közé nem írnám be ugyan a Falcons-t, de a munkát elvégzik, a tehetséget inkább a labdás emberek között kell keresni.

DE: Adrian Clayborn, Tyson Jackson: Dan Quinn mester Seattle-ből jön, és a keret kialakításánál is az ott eredményesnek számító alapfelállást tartották szem előtt. Értsd, nem kell mindenféleképpen elit pass rusher mindkét oldalra. Tyson Jackson így a „Red Bryant-féle DE“ szerepkörben dolgozhat majd a futás ellen évi 3 sack mellett, a túloldalra pedig Tampából hozták el Claybornt, akinek inkább lesz a QB-hajkurászása a dolga. Ne lepődjünk meg, ha Beasley-t is sokat látjuk majd a fal szélén felállni.
DT: Jonathan Babineaux, Paul Soliai. A veterán erő mellett megy tovább a RaShede Hageman-projekt, de köztudott, hogy mi itt a Bowl.hu-n sokkal inkább hiszünk az ötödik körben lestoppolt DT, Grady Jarrett beépítésében. A belső penetrációra termett UT még lehet X-faktor ebben a védelemben.
OLB: Vic Beasley, Brooks Reed. Hagyományos értelemben vett off-ball linebackernek ott van Bartu vagy Durant is, de Quinn védelme elvileg nem ilyen lesz. Beasley egyértelműen a Bruce Irvin-mintára rohan majd a QB-k felé, coverage-ben pedig fejlesztgetik, Reedtől viszont pont az ellentétét kérik annak, amit eddig csinált. A rush helyett az erős oldalon megbízható szerelőként keresi majd a kenyerét ezek után, ami érdekes projekt, de a játékintelligenciája adott hozzá.
MLB: Paul Worrilow. Fizikai limitjein felülemelkedve, lelkesedésének köszönhetően lett a szurkolók kedvence, és most egy sokkal inkább neki való munka elébe néz. Szerelésekből nem lesz hiány.
CB: Desmond Trufant, Robert Alford. Összefonódva szerzik a rutint első évük óta, most Jalen Collins-szal kiegészülve alkothatják a nickel védelmet. A kispad nem hosszú.
S: Kemal Ishmael, William Moore. Valamiféle tehetséggondozás azért folyt Atlantában is, hiszen a ´13-as 7. körben megtalált Ishmael előlépett, amikor elő kellett neki, még ha egy gyengécske védelemben is. Willie Mo sose volt gyors, de ütni még tud, bútordarabként ez ide elég.

K, P: Matt Bryant, Matt Bosher. Nincs variálás.

Legfontosabb érkező: Brooks Reed. Nem túl nagy a választék, de mégiscsak egy 22 millió dolláros szerződés gazdájáról van szó. Alapjában véve, ha a Houston védelme jutott eszünkbe, nem Reed volt az első arc, aki felbukkant lelki szemeink előtt, de itt nem playmakernek szánják, hanem dolgos munkásembernek, azt meg meg tudja oldani.

Legfontosabb távozó: Sam Baker. Az elmúlt években már hozzászoktak, hogy Baker nem bevethető, mégis szomorú, hogy 30 évesen játékra alkalmatlan állapotban vissza kellett vonulnia. Látjuk, hogy a pótlása nem teljesen megoldott, ugyanakkor az jó jel, hogy egy tavalyi hiányzó nevét kellett beírnom, mert nem érték a klubot nagy veszteségek.

Az újonc, akitől a legtöbbet várják: Természetesen Vic Beasley. Az all-American sack-király aligha gondolta, hogy csak 1/8-asként fogják draftolni, de így is beírhatjuk a DRoY díj fő várományosai közé látatlanban. Nincsenek körülötte playmakerek, ami nehezíti a dolgát, de a korszakos tehetségek mindenen felül tudnak emelkedni. Meglátjuk, hogy ő tényleg az-e.

Fekete ló: Jacob Tamme. A legjobb éve a 2010-es volt Indianapolis-ban, amikor 631 yardot és 4 touchdownt írhatott fel. Az előző években 200 yard alatt maradt, de tekintve, hogy itt nem valami nagy a konkurencia, és mégiscsak Matt Ryan dobál neki, talán ő is reménykedik egy karriercsúcsban.


Az edzői stáb:


Vezetőedző: Dan Quinn. Védőfaledzőből lett nagyfőnök 44 éves korára Quinn, aki mindössze két évig volt koordinátor a Seahawksnál (és előtte két évig NCAA-ben), mielőtt megkapta az atlantai ajánlatot. Adja magát Gus Bradley példája, aki hasonló háttérrel lett a Jaguars HC-je, de nem tudta kihúzni a csapatát a kátyúból. Quinnek összességében jobb alapanyag jutott, de a védelem itt is össze-vissza áll. Mivel egyszer már összerakott Pete Carrollal egy olyan védelmet, aminek az eredményeire 30 éve nem volt példa, így lehet érte lelkesedni.

Támadókoordinátor: Kyle Shanahan. Ellentmondásos figura, aki nagyon hisz a zone-blockingban, és Washingtonban, Clevelandben és Houstonban is voltak sikerei nem túl neves játékosokkal a keze alatt. Itt nagy előny, hogy a QB-kérdéssel nem kell foglalkozni, ami rányomta a bélyegét az előző évére. 

Védőkoordinátor: Richard Smith. Kisebb szerepe van, mint offenzív kollégájának Quinn mellett. Van DC múltja, de nem mostanából, az előző 4 évben a Broncos linebackereit edzette. Ha Marshall vagy Trevathan felemelkedését, vagy Von Miller berobbanását vesszük alapul, akkor remek munkát végzett, de a Del Rio-hatást sem szabad figyelmen kívül hagyni.

Menetrend: Tiszteletbeli NFC East csapatként kezdik az idényt, hiszen első 5 meccsük után letudják a teljes csoportot. Az AFC-ből a déliek jönnek, extraként pedig a Vikings és a Niners. Az utolsó 5 hétből 4 csoportmeccs, a Panthers ellen december 13. és 27. a két időpontjuk.

Várható mérleg: A 6-10 kevés volt legutóbb a playoffra, arra pedig nem lehet bazírozni, hogy megint elég lesz az NFC South trónjára egy 50% körüli eredmény. Sok múlik azon, hogy a védelem mikor jön rá egyenként, hogy mi is a dolga az új edző elképzelése szerint. Ha a futás is beindulna valahogy (amire nincs garancia jelenleg), akkor el lehet gondolkodni a playoff-esélyekről. Tipp: 8-8.

Herczeg Ádám (Höri)


Hozzászólások

több mint 9 éve
Ja White sípcsontjával műteni kell így PUP- on kezdi az idényt, minima 6 meccs kihagyás... Középső LB páros valszeg a Meki- Jones duó lesz, legalábbis a dolgok jelenlegi állása szerint... S poszton Vereen dolgozott a kezdőkkel( de miért???) és ő volt a pályán a Phins ellen is. A meccs után Amos került a Vereen helyére... Mundy eddig kegyvesztett...