Edzőtábor előzetes II.
Lassacskán véget ér a holtszezonbéli pangás az NFL-ben. Ennek hozadéka az is, hogy kezdődnek a training campek. Írásomban a fontosabb pozícióharcokat mutatjuk be, most az NFC északi csoportjában.
Minnesota Vikings
Backup RB: Adrian Peterson egyértelműen az elsőszámú futójátékos a Vikingeknél, Chester Taylor távoztával azonban több teher hárul majd rá, és a 3rd down szituációknál is nagyobb felelősség hárul majd az ex-Sooners játékosra. Az, hogy ki lesz Peterson elsőszámú cseréje, az edzőtábor egyik legnagyobb kérdése lesz. A Texanstól érkező, a ligában már némi tapasztalattal rendelkező Moats, és a tavaly kis híján Heisman-trófeát begyűjtő erőfutó, Gerhart igyekszik majd minél előrébb kerülni a depth charton. Két eltérő stílusú futóról van szó, jelenleg szerintem megtippelhetetlen, hogy melyik játékos kerül ki győztesen ebből a párharcból.
Defensive back: Egy kalap alatt tárgyalnám a cornerbackek és a free/strong safety-k kérdéskörét. Cedric Griffin a Vikingek nagy erőssége, jelenleg azonban térdsérüléssel bajlódik, és úgy tűnik csupán PUP listán lesz képes elkezdeni a szezont. A Jets-től érkezett a korábban az Eagles-ben is szép éveket eltöltő Lito Sheppard, aki nagy név, bár ő sem lesz fiatalabb. CB poszton Benny Sapp lehet az, aki még a posztért harcolhat, ehhez azonban nem árt, ha kiemelkedő teljesítményt mutat az edzőtáborban. Itt meg kell említeni még Chris Cookot. A Virginiáról érkező CB volt a Minnesota első választása az idei drafton, fő erősségeként a kiváló méreteit szokás felhozni. A másik oldali CB poszton Winfield várható kezdőként. Safetyknél Madieu Williams és Tyrell Johnson áll rendelkezésre, valljuk be, egyikük sem akkora név. Jamarca Sanford egy JÓ TC-vel akár kezdő pozícióba is odaférkőzhet.
Backup QB: Brett Favre, újra meg újra...Szerintem lassan már ő maga is unja a minden holtidényben előjövő kálváriát, hogy most visszatér-e, vagy sem. Childress szerint 2-3 hét felkészülésre szüksége lenne Brettnek. Én nem tartom valószínűnek, hogy végigmelózza a TC-t, de valószínű jövőre is a pályán látjuk majd az öreget, az a bokaműtét nem a véletlennek szólt tavasszal. Viszont amíg nem jelenti be, addig Tarvaris Jacksonnal és Sage Rosenfels-szel kell számolni. Egyikük sem olyan arc, akire rá lehetne bízni az amúgy kétségkívül SB esélyes Vikingset, viszont ha Favre visszajön, akkor a csere poszt hárul rájuk, erre pedig megfelelőek lehetnek. Arról, hogy ki lesz a második számú, a TC és a előszezonbeli meccsek döntenek.
Helye: Minnesota State University, Mankato (Minnesota)
Kezdete: július 30.
Green Bay Packers
3. RB: James Starks, Quinn Porter, Kregg Lumpkin. Ez a 3 név csak a legvéresszájúbb Sajtfejű szurkolóknak mond valamit. Ők hárman küzdhetnek majd a harmadik számú futó pozíciójáért. A hatodik körben választott Starks vállsérülése miatt sokat volt pályán kívül senior évében, de mostanra felépült. Porter is újonc, őt azonban nem draftolta egyik csapat sem. mellette szól, hogy jó visszahordó. Lumpkin tavaly végig practice squados volt, előtte pedig sérült, 2 éve azonban nagy meglepetésre rosterre verekedte magát. Lumpkint sokan dicsérték, sőt az OTA-k és a mini campek során néhányszor az elsőszámú támadósorban is szerepet kapott.
Fullback: Korey Hall, John Kuhn, Quinn Johnson. Ők hárman küzdenek majd a fullback posztért, és valószínűleg csupán 1 embernek lesz helye a rosteren. Hármójuk között fontos szempont lehet, hogy melyikük lesz hasznosabb a special teamben.
Külső LB: Matthews helye biztosnak tűnik. A másik oldalon azonban nagy harc várható Brad Jones és Brady Poppinga között. Poppinga tavaly kapott esélyt, azonban nem tudott élni vele. Jonest érzem úgy, hogy előnyből indul, viszont az edzőtáborban, illetve az előszezonbeli meccsek során bármi megtörténhet.
Defense line: Jolly eltiltása sajnálatos a Packers szurkolók számára. Ez azonban megnyithatja a területet más játékosok számára. Raji lesz valószínűleg a nose tackle. Ryan Pickett DE lesz így, a másik end poszt pedig Cullen Jenkinsé lehet. Mike Neal nemrég írt alá, ő szorongathatja Pickettet és Jenkinst elsősorban. Sokoldalú ő is, hiszen college-ban DT volt.
Punter: Jómagam Bears fanként szívesen emlékszem a híres Bears-Packers "punt block party"-ra, de ez egyáltalán nem volt kirívó esemény. Ha visszatekintünk az elmúlt évekre, akkor nem igazán találunk megbízható puntert a Green Bay csapatában. Most sincs ez másként. Tim Masthay? Chris Bryan? Packers fanok, kit választanátok? A TC és az előszezon megadja majd a választ, de semmiképp sem találunk majd nagy nevet punter poszton a sajtfejűeknél. Érdekesség, hogy Bryan Savorio Rocca és Ben Graham után újabb ausztrál punterként jelenhet meg a ligában.
Left guard: Daryn Colledge és Jason Spitz közül kerülhet majd ki a végső győztes itt (Spitz centerként is bevethető). Egyébként az egész O-lineról elmondható, hogy ha jól teljesítenének, az valószínűleg szárnyakat adna Rodgersnek is. Vele kapcsolatban sokan felhozzák, hogy csupán a megfelelő védelem hiánya akadályozta meg idáig, hogy az igazán elit irányítók közé kerüljön.
Helye: St. Norbert College, De Pere (Wisconsin)
Kezdete: július 30.
Chicago Bears
Cornerback: Bears szurkolóként én már csak tudom, hogy a CB poszt nem éppen a csapat fő erőssége. Vasher cutolva lett, Tillman minden bizonnyal kezdő lesz, így a "másik" CB posztért mehet majd a harc. Zackary Bowman az egyik, Corey Graham a másik sarokban. Bowman magas CB-nek számít (6' 1" magas), azonban ő egyszerűen nem elég jó a mai elit elkapók ellen. Például a Vikingsnál levő Harvin-Rice duó egyik tagját sem hiszem, hogy le tudná venni a pályáról, velük pedig a Mackóknak kétszer is szembe kell nézniük. Graham kereken 6 láb magas, a nagyobbra nőtt elkapók ellen méreteit tekintve ő sem mondható esélytelennek. Azonban ő sem playmaker. Tavaly nem szerzett interceptiont, fumblet se harcolt ki. Csupán 35 szerelése volt, Bowmannek 66, egy FF, és 6 pick. Holott Grahamnak egy év tapasztalati előnye van Bowmannel szemben. Bowman se egy elit játékos, sőt. De ő mégis jobban tűnik számomra. A TC választ ad majd a kérdésre. Azt viszont le kell szögezni, hogy a Bearsnek mindenképpen javulnia kell secondary-t tekintve, ez a csapatrész ugyanis tavaly volt, hogy borzalmas dolgokat művelt a (mű)füvön.
Safety: Ha már secondary, nézzük meg a safety kérdést. Egyes vélekedések szerint ez az a pozíció, ami tavaly leginkább "visszafogta" a Bears védelmét. Chris Harris, Craig Steltz, Danieal Manning hadrafogható itt. Harris 3 év után tér vissza a Szeles Városba, tavaly 3 picket és 60 szerelést szedett össze a Párducoknál.Rutinos játékos, Lovie Smith is jól ismerheti. Ugyanakkor ő nem a jövő embere. Steltz eddig nem játszott sokat, ez jelzésértékű. Ugyanakkor méretei megfelelőek. Sokan nem kedvelik, én bizakodó vagyok vele kapcsolatban, kérdés, hogy meddig várunk azzal, hogy berobbanjon (berobban-e ő valaha is?). Vele kapcsolatban a SS poszt jöhet inkább szóba.Manning a legkisebb a safetyk között, ez azonban nem akadályozta meg tavaly, hogy jónak számító statokat hozzon össze. 92 tackle, 1 sack, 1 pick, 2 kierőszakolt fumble. Ugyanakkor a statisztikáról tudjuk, hogy olyan mint a bikini, sokat mutat, de a lényeget eltakarja. A lényeg pedig az, hogy tavaly(előtt) gyakorlatilag az nem passzolta szét a Bears csapatát, aki nem akarta. Jövőre javulni kell, ha a Bears akar valamit. Steltz várhatóan megkapja az igazi esélyét SS poszton, kérdés, hogy él-e vele. Manning pedig FS-ként kezdhet majd. Idővel számolni kell majd Major Wrighttal is, a Floridával NCAA bajnok játékos egyetemen igazi hard-hitter volt, kérdés, hogy a profik között mire jut majd. Neki azért véleményem szerint idő kell, hogy felvegye a ritmust a legmagasabb szinten.
Wide receiver: Tavaly sokan leírták a Bearst ezen a poszton. Való igaz, nem állt rendelkezésre igazi klasszis elsőszámű elkapó. Cincinattiban Ocho Cinco és Terrell Owens játszik, nálunk Hester az elsőszámú WR, egy olyan játékos, aki korábban sokadik CB volt, kiderült, hogy fantasztikus returner, és kitalálták, hogy milyen jó lesz ő elkapónak. Hát tegyük szívünkre a kezünket, ebből eddig nem sokat láthattunk. Mögötte pedig egyenrangú célpont Bennett, Knox, Aromashodu. Earl Bennett inkább possession WR, mintsem speedster, viszont megbízható, jó kezei vannak, és (már csak a Vanderbilten töltött évek miatt is) jó az összhangja Cutlerrel. Knox tavaly az év elején, Aromashodu az év végén nyújtott remek teljesítményt, eközül a 3 játékos közül derülhet ki a második WR. Jó elkapókra mindenképpen szükség lesz, hiszen Mike Martz OC híres arról, hogy a passzjátékot favorizálja.
Külső LB: Urlacher visszatér, ez minden Chicago szimpatizánsnak örömhír. Briggs évek óta az egyetlen Bear, aki szóbakerül a Pro Bowl szavazás kapcsán, gyakran felmerül, hogy eligazol, de mindig marad, és teljesít is. A másik OLB posztért 3 játékos küzdhet. Hunter Hillenmeyer régóta a csapat tagja, úgymond ő volt a szürke eminenciás Urlacher és Briggs mellett. Fő előny, ami mellette szól, hogy ismeri a rendszert. A már említett Tinoisamoa nem rendelkezik kellő méretekkel, azonban ezt sebességével ellensúlyozhatja. És ottvan még Nick Roach, aki tavaly beugrott Tinoisamoa és Urlacher sérülése után, aránylag jól helytállt, és most már tapasztalata is van. Közülük kerülhet ki a győztes ebből a pozícióharcból.
Defensive Tackle: Tommie Harris térdproblémái megoldódni látszanak, a korábbi Sooners játékos újult erővel vadászhat a liga irányítóira. Kérdés, hogy ki lesz mellette a harcban. Anthony Adams és Marcus Harrison áll készenlétben, utóbbi fiatalabb, jobb méretekkel rendelkezik, talán több potenciál van benne. Azonban ez egy igazán szoros csata lesz DT poszton. Ha már D-line, tavaly ez a csapatrész is igencsak hagyott kívánnivalót maga után, az ellenfelek irányítóira nem nehezedett kellő nyomás. Érkezett azonban a szabadügynök Peppers, felépült Harris, szóval a Bears szurkolók reménykedhetnek. Ezt teszi jelen sorok írója is.
Helye: Olivet Nazarene University, Bourbonnais (Illinois)
Kezdete: július 30.
Detroit Lions
Running back: Egy jó offense alapja a jó futójáték. Közhely, de igaz. Ennek fényében talán belátható, hogy az egyik legérdekesebb csata a kezdő RB posztért mehet. Az újonc, tavaly borzasztónak tűnő, de szerencsére nem annyira súlyos sérülést szenvedő Jahvid Best, illetve a már NFL tapasztalattal rendelkező Kevin Smith küzdhet a starter posztért. DeDe Dorsey, Maurice Morris, Aaron Brown pedig a 3-4. RB posztért versenghet. Dorsey-nak volt már része néhány ilyen csatában, Brown még fiatal, van benne potenciál, Morris pedig egy tapasztalt játékos, aki tavaly év végén megmutatta, hogy képes jó teljesítménnyel megörvendeztetni azokat a szurkolókat, akiknek szíve az Oroszlánokért dobog.
Fullback: Jim Schwartz kijelentette, hogy 3 különböző stílusú játékos áll rendelkezésére, ő azonban csupán egyvalakit fog a rosterre tenni. Az UDFA Matt Clapp talán az egyetlen "igazi" FB, Jake Nordin korábban TE-t játszott, így ő a legjobb elkapó, és a legsokoldalúbb, mégis Jerome Felton talán az, aki jelenleg előnyben van. Augusztusban választ kapunk erre a kérdésre is.
Wide receiver: Egyszerű a képlet. Calvin Johnson és Nate Burleson feje nem fog amiatt fájni, hogy rosterre kerül-e, ezt garantálhatom. Bryant Johnson és Dennis Northcutt jó név, de már eljárt felettük az idő. Azért 3-4. WR-nek jók. És ottvannak a fiatalok, akik öldöklő küzdelmet vívnak majd, hogy tétmeccsen is magukra ölthessék a Lions kék/fehér dresszét. Derrick Williams, Eric Fowler, Brian Clark, Contrevious Parks, Mike Moore vagy maga Mr. Irrelevant, azaz Tim Toone? Néhányan szomorúan távoznak majd augsuztus végén, néhányan viszont büszkén veszíthetnek majd az 53-as rosteren.
OT: Gosder Cherilus és Jon Jansen harca várható a kezdő RT posztért. Jeff Backus lesz a kezdő vakoldali tackle, Jason Fox lesz a cseréje. Corey Hilliardnak pedig keményen meg kell küzdenie a roster tagságért.
Center & Guard: A kezdők egyértelműek. Raiola kezd centerben, Sims és Peterman pedig a két kezdő guard. Guard poszton Manny Ramirez, Trevor Canfield, Roy Schuening küzdhet, centerként pedig Gandy és Gerberry. Ők ha kell, guardként is bevethetők.
Helye: Detroit Lions Training Facility, Allen Park (Michigan)
Kezdete: július 30.
Pap Dániel (konqueror)