Heti körkép - NFC - 14. hét

Az NFC déli és nyugati divíziójában szereplő csapatok elmúlt heti mérkőzéseinek összefoglalója.

 

NFC South - Kocsis Gábor (gabokocka)

A New Orleans Saints csapata már csak három győzelemre van a hibátlan, 16-0-ás alapszakasz elérésétől, az Atlanta Falcons újabb vereségével először rendelkezik negatív mérleggel, mióta másfél éve Mike Smith átvette a gárda irányítását. A Panthers útban van a legrosszabb mutatója felé John Fox-szal, a Buccaneers-nél pedig Josh Freeman megtorpanni látszik a nagyszerű kezdet után; legutóbbi két meccsén nyolc interceptiont dobott a fiatal irányító, így pedig egyre valószínűbb, hogy az 1/1-es draftcetli a Bucs birtokába kerül.

13-0 – New Orleans Saints:
Már csak három mérkőzést kellene megnyernie Sean Payton alakulatának ahhoz, hogy 2007 után újra elmondhassuk, van olyan csapat az NFL-ben, amelyik hibátlanul tudta abszolválni az alapszakasz küzdelmeit (mint köztudott akkor a Pats-nek sikerült ez a bravúr, bár nem kis bánatukra Super Bowl győzelem nem társult a rekord mellé, most pedig még a Colts is esélyes erre a Saints mellett). Néhány meccsel ezelőtt még mindenki elhessegette a gondolatot, hiszen olyan messzinek tűnt a dolog, hogy nem is volt érdemes foglalkozni vele, most azonban már kézzelfogható közelségben érezhetik a Saints szurkolói a történelmi tettet. A hátralevő találkozókon a Dallas, a Tampa Bay és a Carolina lesz Drew Brees-ék ellenfele, nem tűnik megoldhatatlan feladatnak a három győzelem begyűjtése. Ráadásul az első két meccset a Superdome-ban játsszák, egyedül a Carolina Panthers otthonába kénytelenek elutazni, ez is növeli az esélyüket a hibátlan szezonra. Sean Payton néhány héttel ezelőtt azt nyilatkozta, hogy ha lehetőség adódik rá, akkor rámennek a 100%-os mutatóra, nos most kiderülhet mennyire gondolta komolyan.

6-7 – Atlanta Falcons:
Amikor a 2008-as szezon első meccsét megnyerte a Falcons a nem túl acélosnak csapatnak tűnő Detroit Lions ellen, talán senki sem gondolta, hogy olyan sorozatot kezd meg Mike Smith alakulata, mint amilyenre sor került. Egészen pontosan arról van szó, hogy még nem rendelkezett negatív mérleggel a gárda, mindig elérték legalább az ötven százalékos mutatót. Nos most ez a remek sorozat is megszakadt, a Saints ellen hazai pályán elszenvedett három pontos vereség azt jelenti, hogy hat győzelem és hét vereség került idén eddig a Falcons neve mellé, ezzel pedig a rájátszás lehetősége is igen messzire került, lévén a wildcard helyekért folytatott harcban a Packers 9-4-gyel, a Cowboys pedig 8-5-tel áll, magyarul csupán matematikai sansz maradt arra, hogy látjuk Matt Ryanéket az idei playoffban. Azért még egy szép cél lebeghet a csapat előtt, a franchise fennállása óta nem sikerül kétszer egymás után pozitív mérlegű szezont elérni, idén erre még van lehetőség, ehhez „csak” le kéne győzni idegenben a New York Jets és a Tampa Bay Buccaneers csapatát, valamint a két összecsapás között otthon a Buffalo Bills gárdáját. Nem egyszerű feladat, de korántsem lehetetlen küldetés.

5-8 – Carolina Panthers:
Totális kudarc ez az idény a Párducok számára, ahogy Murphy mondja, ami elromolhatott, az el is romlott. Ezek után talán csak egy kérdés maradt megválaszolatlan, John Fox és az teljes stáb megtarthatja-e az állását egy ilyen csalódást keltő szezon után. Amióta Fox 2002-ben átvette a csapatot mindig sikerült legalább annyit elérni, hogy ne legyen kétszámjegyű a vereségek száma, erre egyelőre még idén is megvan az esély, azonban ha rápillantunk a Panthers hátralevő menetrendjére, akkor inkább az 5-11-es mutató felé billen a mérleg nyelve, mintsem a 8-8 vagy a 7-9 felé. Most vasárnap fogadják majd az eddig mindössze két vereséget begyűjtő Minnesota Vikings-t, utána a playoffért élet-halál harcot vívó Giants vendége lesz John Fox csapata, legutoljára pedig a talán történelmi meccsen pályára lépő New Orleans Saints lesz a Bank of America Stadion vendége. Akárhogy is, egyik meccsnek sem a Panthers az esélyese és legalább kettőt kéne nyerniük a háromból ahhoz hogy elkerüljék a tíz vereséget az idényben, nem hinném hogy a csapat jelenlegi állapotában ez megvalósítható lenne.

1-12 – Tampa Bay Buccaneers:
Egy szem győzelem a Green Bay Packers ellen, ezen kívül pedig csak vereségek állnak a Tampa neve mellett, nem hiszem hogy ilyen első évről álmodott Raheem Morris, amikor az év elején átvette a csapat irányítását. Nos hogy valami jó hírrel is szolgáljak a Buccaneers szurkolói számára, csapatuk igen előkelő helyet foglal el az 1/1-es draftjog megszerzéséért folytatott nem túl nemes harcban (már amennyire ez jó hírnek számít az utóbbi időben elszabadult újonc fizetések tekintetében). Mindössze a Rams és a Bucs áll 1-12-es mutatóval, így nagy valószínűséggel e két csapat közül kerül ki az 1/1, még a Detroitnak és a Clevelandnek van némi esélye beleszólni a harcba 2-11-es mérleggel. Jelen állás szerint a sorsolás erőssége is igen hasonló a két egy győzelmes csapat esetében (most valamivel erősebb a Bucs-é, tehát jelen állás szerint a Rams húzhatna először), tehát úgy tűnik, hogy egészen az utolsó fordulóig nyitva marad a kérdés, ki húzhat majd elsőnek a 2010-es drafton.


NFC West - Kiss Ferenc (Fucu)

A négy csapatból három nagyon gyenge teljesítményt nyújtott a héten. Az egyetlen kivétel a San Francisco, akik hazai pályán a Hétfő Esti Rangadón győzték le az Arizonát, némiképp meglepetésre, de megérdemelten. A Seattle és a St. Louis is csúnya vereségbe futott bele az elmúlt fordulóban, előbbi a Texans, míg utóbbi a Titans otthonában.

14. heti eredmények

Houston Texans – Seattle Seahawks: 34 – 7

A múlt heti 49ers győzelem alkalmával mutatott játék tovaszállt és újra a tanácstalan offense playhívás és teljesítmény, valamint a passz elleni védekezést csak hírből ismerő védelem lépett pályára a Reliant Stadiumban. Az eredmény magáért beszél. Az első félidőben a Seahawks védelme mintha pályán sem lett volna. Marcus Trufant már az első play-nél 64 yard-os Andre Johnson TD-hoz asszisztált, később javított picit egy INT-el. Ezután sem tudták megállítani a Texans elkapóit, aki majdnem 200 elkapott yard-al és 2 TD-al zárt. Ismét nem működött a pass rush, így Schaub-nak tengernyi ideje volt passzolni.
A támadó oldalon sem volt jobb a helyzet a futás egy 24 yardos Julius Jones vágtán kívül nem működött és nem is igazán használták, mivel hátrányban voltak. Viszont Jim Mora betartotta ígéretét és hasonló mennyiségű lehetőséget adott Jones-nak (10 futás) és Justin Forsett-nek (9 futás). A támadófal nem bírta tartani a houstoni pass rush-t, tehát Mario Williams-et, így Matt Hasselbeck folyamatosan arra volt kényszerülve, hogy sietve szabaduljon a labdától. Az egyetlen elkapott TD-t John Carlson szerezte, de ezen kívül ismét mellőzve volt a passzjátékból.
A Seattle 5-8-ra rontotta mérlegét és már csak az 50%-os győzelem-vereség mutató lehet a cél amit elérhetnek.


Tennessee Titans – St. Louis Rams: 47 – 7

Tovább harcol az 1/1-es draft céduláért a St. Louis. A Tennessee ellen sem tudtak javuló formát mutatni, sőt egy igen csúnya vereségbe szaladtak bele. Már a mérkőzés elején kiderült, hogy hosszú este elé néz a védelem, ugyanis Chris Johnson két hosszú (egy 39 yard-os futott és egy 66 yardos elkapott) TD-nal vezetést szerzett az első negyedben. Ezt követően négy FG, majd újabb Johnson futott TD jött és három negyedet követően 33-0 állt az eredményjelzőn. A záró játékrészben sikerült a Rams-nek a szépítés egy Keith Null-Randy McMichael összjátékból, de ezt követően újabb két hazai hatpontos akció született, beállítva a végeredményt. Keith Null, a hatodik körben draftolt újonc irányító élete első meccsét kezdőként valószínűleg egy életre megjegyzi. 157 yarddal, 1 TD-nal és 5 INT-tel zárt, de a St. Louis támadó koordinátorának is el kéne gondolkodnia, hogy az egy hete az első csapattal edző újoncot miért passzoltatja 43-szor. Valószínűleg azért történhetett ez, mert Steven Jackson-t teljesen kivette a játékból a Titans védelme.
A védelmet teljesen szétszedte Chris Johnson, aki összesen 186 yardot (117 futott és 69 elkapott) ért el, valamint három TD-t. A futásokat egyszer-kétszer szépen fogták azért Larry Grant és James Laurinaitis jóvoltából, de a D-Line semmilyen nyomást nem tudott rakni Vince Young-ra, majd sérülését követően Kerry Collins-ra sem.
Ez volt a tizedik alkalom idén, amikor a Rams 10 vagy annál kevesebb pontot szerzett egy mérkőzésen.


San Francisco 49ers – Arizona Cardinals: 24 - 9

A két csapat idei MNF összecsapása sem múlt el unalmasan hála a 49ers védelmének és „csúszós” labdának az Arizonánál. Már félidőben 17-0-ra vezetett a San Francisco, köszönhetően a védelmének, akik teljesen kikapcsolták a Cardinals támadósorát, valamint hibákat erőszakoltak ki tőlük.
A Cardinals hullámvasút újból a lejtő aljára érkezett. Az a teljesítmény, amit a 49ers ellen mutattak (főleg támadásban) egyáltalán nem hasonlított arra, amivel a múlt héten magabiztosan verték a Vikings-t. Kurt Warnert teljes nyomás alatt tartotta a 49ers védelme így nem csoda, hogy 178 yard, 2 INT, 2 fumble (ebből egy elveszített) teljesítménnyel zárta a mérkőzést. A támadó fal kritikán alul teljesített az irányító megvédésében. Mike Gandy sérülten játszott és meg is látszott rajta folyamatosan rajta mentek át a védők. A fal többi játékosa sem teljesített jól volt, hogy csak két védő támadta az irányítót és még így is sikerült a közelébe férni. A futójáték Beanie Wells teljesítményén (15 futás 79 yard 1 TD) alapult. Azonban ne feledkezzünk meg, hogy miért csak 9 pontot szerzett az Arizona. Ezek pedig az eladott labdák rengeteg volt belőle. Tim Hightower, Beanie Wells, LaRod Stephens-Howling, Anquan Boldin és Kurt Warner is fumble-t vétett. Utóbbi kettőt is, valamint két INT-et dobott. A hat fumble-ből ötöt a 49ers szerzett meg és hozzáadva az INT-eket az 7 (hét!) eladott labda. Megengedhetetlen egy olyan csapatnak, akik a rájátszásba készülnek.
A védelem megint nem tudta megfogni Frank Gore-t, de nagyban nekik köszönhető, hogy csak 24 pontot kaptak a rengeteg támadó eladott labda ellenére. Adrian Wilson és Darnell Dockett az a két ember, aki kiemelhető a védelemből. Wilson a mérkőzés nagy részében Vernon Davis-t őrizte és 34 elkapott yardon tartotta pedig foglalkoztatva volt rendesen valamint volt egy INT-je is. Dockett  a mérkőzés elején tartotta nyomás alatt Alex Smith-t és volt egy INT-je is, ami után ugyan  kiütötték a kezéből a labdát, de visszaszerezte.
Az Arizona utolsó három mérkőzéséből kettőt kell nyernie, hogy megnyerje a csoportját és biztosítsa helyét a rájátszásba.
Kettőből kettő, ez a San Francisco idei teljesítménye a Cardinals ellen. Mike Singletary valószínűleg ilyen teljesítményt vár el minden héten a védelmétől, mint amit most nyújtottak. Egész estén át tartó nyomás az ellenfél irányítóján, mindeközben a sztárelkapókat sem hagyják üresen és rengeteg labdát szereznek. Ezek voltak a főbb területek, amivel tíz pont alatt tartották az Arizona támadóit. Az egész társaság kiemelkedőt nyújtott, de említsük meg Dashon Goldson-t, aki 6 tackle mellett egy INT-el és két kiharcolt fumble-val volt csapata egyik legjobbja, Ahmad Brooks 3 sack-el és két kiharcolt fumble-al vétette észre magát, valamint Patrick Willis 9 tackle mellett egy sack és egy kiharcolt fumble voltak a legaktívabbak.
A támadóknak nem volt olyan nehéz dolga, mivel a védők rendre nagyon jó mezőnypozíciót biztosítottak nekik. Alex Smith ezúttal kevesebb szerepet vállalt, mint azt az utóbbi időben megszoktuk és 144 yarddal, 2 TD-nal és 2 INT-el fejezte be a mérkőzést. Az abszolút sztár ezen az estén Frank Gore volt, aki 167 yarddal és egy TD-nal járt hozzá a győzelemhez. A szokásos Vernon Davis TD elkapás is érkezett, így már 11-nél jár, amivel vezeti az NFL-t (nem mellesleg átvette az első helyett az egy szezonban TE-ként elért legtöbb TD elkapás franchise raglistán).
A San Francisco öt kierőszakolt fumble-ja franchise rekord.
Érdekes adat, hogy az Arizona legutóbbi 12 NFC West ellenfél ellen játszott mérkőzésből 10-et megnyert és mindkét vereség a 49ers nevéhez (és az idei szezonhoz) fűződik.


Kórház a város szélén – rovat:
- Az Arizonánál Larry Fitzgerald szedett össze térdsérülést, de még visszatért a pályára. Mike Gandy medencesérüléssel játszott és ez, valamint rossz teljesítménye miatt cserélték le a harmadik negyedben. Matt Ware csere safety a mérkőzés elején szenvedett térdsérülést és nem is lépett a továbbiakban pályára.
- A Seattle-nél is történtek sérülések. Aaron Curry a csípőjére kapott egy ütést, hétfőn bicegett picit. Nate Burleson kisebb bokasérülést szedett össze, valamint T.J. Houshmandzadeh a fejére esett, de kisebb nyaksérüléssel megúszta az esetet.
- A San Francisco és a St. Louis háza tájáról nem érkeztek hírek sérültekről.


A hét Lufi-díjasa(i): Richie Incognito (ex-Rams, OG)
Valaki soha nem változik. Ez a helyzet Incognito barátunkkal is. Történt ugyanis, hogy a Tennessee elleni mérkőzés első negyedében kapott egy 15 yardos büntetést, amiért helmettel ráfejelt az egyik Titans játékos helmetjére (nem durván). Steve Spagnuolo leültette a kispadra, hogy lenyugodjon. A második negyed elején újra pályára lépett és újabb 15 yardos büntetést szedett össze újabb sisakkoccantásért. Próbálta Spagnuolo mesternek a bizonyítványt, aki meghallgatta, majd a mérkőzésen már nem küldte pályára. Offseason-ben egy buddhista kurzus elvégzése ajánlatos lesz. Lesz is rá ideje, ugyanis kedd délelőtt a Rams megvált korábbi harmadik körös draftoltjától. (azóta a Buffalo Bills csapatához került)


Előretekintő - a hétvége meccsei:

A 15. játékhéten a St. Louis hazai pályán fogadja a még rájátszás helyért harcoló Houstont. A San Francisco Philadelphiába utazik, hogy megmérettessen az Eagles-el. Az Arizona a Lions otthonában próbálja feledtetni a 49ers elleni produkciót. Végül, de nem utolsó sorban a Seattle hazai pályán fogadja a Tampa Bay-t.