NFL mérkőzés beharangozók - 7. hét

Az NFL 7. fordulójának felhozatala.

NFL mérkőzés beharangozók - 7. hét

Buffalo Bills - Tennessee Titans, magyar idő szerint 19:00, Ralph Wilson Stadium

Két lenézett, de nem katasztrofálisan álló csapat mérkőzik meg ezúttal a Ralph Wilson Stadiumban. Mindkét védelem elég gyengének mondható, ez már önmagában izgalmas találkozót ígér, ráadásul mindkét együttes értékes győzelemmel melegített múlt héten.
A Bills támadósora kiegyensúlyozatlan volt ebben a szezonban, de ez főleg a passzjáték hibája volt. A támadófal kiváló blokkolása és CJ Spiller robbanékonysága olyan egyveleget eredményezett, aminek következtében a liga egyik legjobb futójátéka alakult ki, ráadásul Fred Jackson személyében Spillernek kiváló futótársa is akad. Ismerve a Titans futásvédelmét, Spillerék ezúttal is remekül fogják érezni magukat a pályán, már csak azért is, mert a vendégvédők hajlamosak elhibázni a szereléseket. A Ryan Fitzpatrick-vezette passzjáték is jó napra készülhet, mert a Titánok nem igazán tudnak nyomást helyezni az irányítókra, a secondary pedig nem tudja lefogni a gyors elkapókat. Nagy napja lehet Scott Chandlernek, hiszen a Tennessee-nek rendszeresen meggyűlik a baja a tight endekkel.
Nashville-ben abban bíznak, hogy a Titánok támadói tartani tudják a lépést a házigazdákkal. Erre megvan minden esély, hiszen ha a Bills védőfala nem hozza legjobbját (mint azt idén eddig kétszer megtette), akkor nagyon sebezhető védelme van a Buffalónak. A ligautolsó futásnak is jó esélye lehet alkotni valamit, ráadásul az elmúlt hetekben (a Houston és a Pittsburgh ellen) Chris Johnson már kezdett mutatni valamit magából. Ám továbbra is a passzjáték lehet az, ami a Titánokat meccsben tartja, Matt Hasselbecknek legalább a múlt heti produktumát meg kell ismételnie egy esetleges vendéggyőzelemhez. A Buffalo védelmének a múlt heti teljesítményt kéne megismételnie, ahol az ellenfél gyenge támadófalát atomjaira szedték Mario Williamsék, a secondary pedig begyűjtötte a sietségben elhullajtott labdákat.
Szoros meccsre lehet számítani, ahol valóságos pontzuhatag várható, és nem feltétlenül a támadógépezetek hibátlan működésének következtében. A Titans-nek könnyíti a dolgát, hogy tíz napos pihenőjük volt a találkozó előtt, azonban érdemes megjegyezni, hogy idegenben évek óta pocsék a mérlege a Titánoknak. A meccs esélyese a Bills, mivel az ő védelmük képes labdaszerzésekre és jó falmunkára, ezeket eddig a Titans-től nem igen láthattuk még pillanatokra sem. Aki szeretne nagy játékokat és fordulatokat látni, az feltétlenül tekintse meg ezt az összecsapást.

Rajnai Gergely (Rajna)

 

New York Giants - Washington Redskins, magyar idő szerint 19:00, MetLife Stadium

Az liga két, talán legjobb formájában lévő támadóalakulata csap össze az NFC Keleti csoportjának rangadóján. A Kékek hiába vezetik a csoportjukat 4-2-es mérleggel a nehéz sorsolás miatt elengedhetetlen, hogy végre a divíziójukon belül is győzzenek, de a fővárosiak szempontjából is meghatározó lesz, hogy miként teljesítenek az első ilyen meccsükön (az utolsó hét fordulóban majd ötször is valamelyik rivális ellen kell pályára lépniük).
Mindkét oldalon sok a maródi, ez főként a vendégek esetében fog komoly gondokat okozni, mivel az amúgy sem túl jó secondarynek még a sérülteket is pótolni kell a liga egyik leghatékonyabban passzoló támadói ellen. Ha meccsben szeretnének maradni RG3-ék mindenképp a támadóktól várhatjuk az ehhez szükséges pluszt, hisz a ligába már az első pár hét alatt berobbanó irányító és Alfred Morris (szintén újonc) kettőse bármelyik védelem ellen jó eséllyel lép pályára a földön. A Giants védelme ugyan múlthéten jól hatástalanította Frank Gore-t, de meglepő lenne, ha ezt most is sikerülni elérni, hisz a védőfal hiába javul folyamatosan és még Chris Canty is visszatért a PUP listáról, a linebackerek ebből a szempontból nem tesznek ki magukért. 
A hazaiak támadófala NFL szinten is klasszis teljesítményt nyújt, feltehetőleg most is sikerül majd megvédeni Manninget Kerriganék gyengécske pass-rushától, fontosabb lehet azonban a futóknak való blokkolás, hisz a négy RB-ből mindössze David Wilson 100%-os. Nicks csak limitáltan edzett, de ha nem is lépne pályára nincs mitől félniük a Giants szurkolóknak, Hixon és Cruz mellett már Rueben Randle is megmutatta, hogy lehet rá számítani, nagy meccset azonban a tight end Martellus Bennett-től várhatunk, a rézbőrűeknek nem erősségük a hozzá hasonló játékosok levédekezése és liga talán legrosszabb safety-je, Reed Doughty is valahogy visszakerült a kezdőbe.
Nem mondhatni, hogy a Griffinhez hasonló scrambler QB az ideális ellenfél Jason Pierre-Paulék számára, de a gyengécske pass-protectionnel rendelkező Redskins fal ellen folytathatják a 49ers ellen megkezdett munkát, hogy Antrel Rolle és a secondary újra labdákat tudjon szerezni.
Gyakorlatilag minden meccs előtt el lehet mondani, hogy „bármi megtörténhet” (szerencsére sokszor meg is történik), ez azonban a  csoportrangadókra hatványozottan igaz, ha a támadók mindkét hozzák magukat pontháború alakulhat ki, ami bárkinek kedvezhet. A Giants védelem erősebbnek tűnik, de egy-egy meccsre fel tudják szívni magukat a vendégek is (Matt Ryanéket pl. 24 ponton tartották), mindent egybevéve azonban a passz-játékok közti különbség (és az az elleni védelem) miatt inkább Giants győzelmet várhatunk.

Varga Kristóf (kristof)

 

Tampa Bay Buccaneers - New Orleans Saints, magyar idő szerint 19:00, Raymond James Stadium

New Orleans-ban a lehető legjobb ütemben érkezett a bye week. Hátrányból fordítva legyőzték prime time meccsen a San Diegót, amivel végre megszerezték idei első győzelmüket. A sikerélmény így 1 héttel tovább tartott, Aaron Kromer helyettes helyettes vezetőedző pedig kijelentette, hogy csakis ők maguk kontrollálják a momentumot. Az is biztos, hogy ez a Saints nem 1-4-es csapat (hello Cleveland!), és ha valakik, akkor ők képesek megragadni a lehetőséget, és elkezdeni kapaszkodni visszafelé. Más kérdés, hogy nem lenne-e érdemesebb beáldozni ezt a szezont a későbbi építkezés és a minél magasabb draftcetli miatt, de egyrészt erről októberben felesleges még értekezni, másrészt az eddigi ligautolsó védelemtől mostantól javulás várható, elsősorban Jonathan Vilma lehetséges vasárnapi visszatérése okán, de az sem elhanyagolható tény, hogy a szabadnapos hét gyógyító hatással van a sérülésekre.
Eddig sem a Drew Brees vezette támadókon múltak az elúszott meccsek, várhatóan a Tampa ellen is az lesz a legfontosabb kérdés, hogy az átlagban 456 yardot engedő védők mennyire tudják megfogni a Kalózok futótandemét, illetve Josh Freeman számára kedvezően állnak-e majd a bolygók Florida felett. Előző héten szezoncsúcsot jelentő számokat értek el offense szinten. Ha a Chiefs ellen ment a játék, akkor a new orleansi védelem ellen is jó eséllyel hasíthatnak Freemanék. Hazai oldalon megvannak a biztos kezű célpontok Vincent Jackson és Mike Williams személyében, a Szenteket viszont nagyban hátráltathatja Jimmy Graham sérülése, aki el sem utazott Tampába a csapattal. Öröm az ürömben, hogy Lance Moore visszatér, és azért a Colston-Henderson-Moore elkapó sor olyan bizony, ami a 31. helyen rangsorolt Martalóc secondaryt komoly kihívás elé fogja állítani, Aqib Talib eltiltása pedig egyáltalán nem segíti a floridaiak ügyét. Az biztos, hogy Ronde Barberék nem akarnak hosszú munkanapot, ez pedig csak turnoverek gyártásával érhető el, abban pedig kifejezetten jók 2012-ben.
NFC South rangadó ez a javából. Nem szabad feledni, hogy legyen a Tampának bármilyen rossz éve, a divízión belüli találkozókra mindig kivételesen felszívják magukat, és képesek a 3 csapat közül bármelyiket megverni a két alkalomból legalább egyszer. Amúgy sem szívlelik különösebben egymást a csapatok, minden adott tehát egy ízig-vérig déli rangadóhoz.

Parrag Zsombor (shawnka)

 

Carolina Panthers - Dallas Cowboys, magyar idő szerint 19:00, Bank of America Stadium

Borzalmas vereségen van túl a Cowboys, hiszen a Ravens ellen gyakorlatilag minden területen jobbak voltak az ellenfélnél, kivéve a pontszerzést....elcsépelt azt mondani, hogy egy csapat magát verte meg, de ez esetben tényleg igaz. Ennek köszönhetően jelenleg az NFC East utolsó helyén szerénykedik a Dallas, tehát igazi must-win az eheti Panthers elleni találkozó. Romonak erős napja lehet a Carolina defense ellen, a passz elleni védekezés ugyanis nem tartozik a Párducok erősségei közé, kérdés hogy a bye week alatt sikerült-e javítaniuk a helyzeten. Minden célpontjára számíthat Romo, Dez Bryant ugyan kisebb sérüléssel küszködik, de minden valószínűség szerint ő is beöltözhet majd vasárnap. A futójátékot viszont meglehetősen nagy csapás érte a Ravens ellen, DeMarco Murray meghúzta bal lábát, így biztos ki kell hagynia az eheti derbit. Felix Jones veheti át a szerepét. Ami mégis optimizmusra adhat okot a Cowboys drukkerek körében, az az, hogy a Panthers futás ellen még gyengébb mint passz ellen, minden esély megvan rá, hogy még Murray nélkül is olajozottan működő futójátéknak tapsolhatnak majd.
A másik oldalon arra a bizonyos szikrára várnak szezon eleje óta. A Cam Newton által vezérelt offense szenved, az utóbbi két hazai mérkőzés különösen siralmas volt, a Bank of America közönsége ki van már éhezve egy Panthers sikerre. Elkapott yardokban természetesen Steve Smith vezeti a sort, bár TD-je még nincs idén Smitty-nek. Greg Olsen és Brandon LaFell szintén mutatott már villanásokat. A DeAngelo Williams – Jonathan Stewart – Mike Tolbert running back trió papíron nagyon jól mutat, de komolyabb eredményeket még nekik sem sikerült elérniük a szezonban, mutatja ezt az például, hogy Newton futotta a legtöbb yardott eddig. Az, hogy a Cowboys ellen induljon be a gépezet, elég valószínűtlennek tűnik, a texasi defense ugyanis félelmetes formában van. Főleg a levegőben hihetetlen erős Rob Ryan egysége, meccsenként mindössze 181,6 yardot engedélyez átlagosan az ellenfélnek, Newtonnak tehát előreláthatólag pokoli nehéz napja lesz. Futással már sebezhetőbb a defense, de még azon a téren is az erős középmezőnybe tartoznak ligaszinten a Cowboyok. Minden jel arra mutat tehát, hogy Jason Garrették visszatornázhatják magukat 50%-os mérlegre, persze ilyenkor szoktak jönni a legnagyobb meglepetések...

Borsik Tamás (Tomeee)

 

Houston Texans - Baltimore Ravens, magyar idő szerint 19:00, Reliant Stadium (TV: ESPN America)

Az idei évben már találkozott egymással a két csapat, igaz az még egy más szezon és nem is alapszakasz mérkőzés volt. A rájátszás második körében 20-13-ra nyert a Ravens, elsősorban egy masszív védelmi teljesítmények, és Matt Schaub hiányának köszönhetően. A probléma forrása a Hollók számára, hogy az akkor kiemelkedően teljesítők közül sem Ray Lewis, sem Lardarius Webb nem áll rendelkezésre, ellenben Schaub újra magáénak tudja a karmesteri pálcát a túloldalon. A legfrissebb hírek szerint harmadik nagy hiányzó nem sújtja a vendégeket, Terrell Suggs csodával határos visszatérést kísérel meg, a tavaszi részleges Achilles szakadásból. Kérdés persze, hogy milyen állapotban és mire képesen tér vissza a tavalyi év védőjátékosa. Hogy nagy szükség van rá, az nem kérdés, a Ravens védelme soha nem látott mélységekben teljesít, elsősorban a futás ellen. Ez minimum nem jó hír, ha vasárnap Arian Fosterrel kell farkasszemet nézni. Ugyan Foster, de inkább kompletten a Texans futójáték sem olyan rettegett, mint volt tavaly, de ezen a mérkőzésen kiemelten fontos, hogy tudják-e futtatni a labdát a nagy veszteséget elszenvedő ellenféllel szemben. A másik oldalon Ray Rice bevonása a játékba még mindig kevésnek tűnik, túl sok terhet raknak Flaccora, ami inkább szerencsejáték, mint tudatos kockázatvállalás. A Texans védelme legutóbb megsemmisítő csapásba szaladt bele, Aaron Rodgers és zenekara ellenében, amit akár tekinthetünk is egy szerencsétlen találkozásnak egy ihletett állapotban lévő támadójátékkal. Ugyanakkor tény, hogy a Texans D nem igazán teljesít jól, a védőfalban igazán senki, akit nem JJ Wattnak hívnak. Johnathan Joseph egyik kedvenc célpontja Flacconak, egy-két elkapott passzal most is nagyban hozzájárulna az egykori Bengal a hazai győzelemhez. A futójáték megállítása lesz a legfontosabb alapvetés, akinek nem sikerül nehéz helyzetbe kerül. A csapatok többé-kevésbé hasonló erősségekkel és problémákkal bírnak, szinte biztosan számolni kell velük hosszútávon is. Értékmérő találkozó az AFC nagyágyúi között, ki is számít igazi nehézfiúnak, és a végső elszámolásnál se jön rosszul egy győzelem ezen a mérkőzésen. A nagy háborút télen hívják majd, de addig fontos csatákat kell nyerni, például olyat, mint ez.

Zandler Gábor (gabtsi)

 

Indianapolis Colts - Cleveland Browns, magyar idő szerint 19:00, Lucas Oil Stadium

A múlt héten a Cleveland Browns utolsóként az NFL csapatai közül megszerezte első W-t a Cincinnati Bengals ellen és ezen a hétvégén akár meg is duplázhatja a győzelmek számát az Indianapolis Colts vendégeként. Andrew Luckék ugyanis eléggé Janus arcú csapat benyomását keltik, egyszer nagy csatában legyűrik az igen jó csapatnak tűnő Vikingst, hogy a rákövetkező héten kikapjanak a teljesen életképtelen Jaguarstól. Utána jött egy fantasztikus fordítás a Superbowl várományos Packers ellen, majd egy újabb terített betli a Jets otthonában. Ezek után próbálja kitalálni az ember, mire is számítson a Coltstól a hétvégén… Ami biztos, a futás elleni védelemnek javulnia kell, ez azonban igen nehéz feladatnak ígérkezik, ha figyelembe vesszük hány hiányzója lesz az indianapolisi védelemnek; Moala, Redding és Mathis térdsérülés miatt egészen biztosan nem játszhat, és Angerer játéka is erősen kérdéses lábfejsérülése miatt. A támadósorból csak Donald Brown fog hiányozni, neki is a térde rakoncátlankodik. A vendégek védelméből Fujita és Patterson fog hiányozni erről az összecsapásról, valamint Rubin miatt még izgulhatnak a Browns drukkerek, neki vádli sérülés miatt kérdéses a játéka. Az offense-ből Richardson, Massaquoi és a kezdő LG Pinkston sorsa dől el a meccs előtti pillanatokban, közülük talán az újonc RB játéka volna a legfontosabb a Colts futás elleni védelmét figyelembe véve, feltehetően igen jó mutatókkal zárhatná az összecsapást az idei draft harmadik választottja, ha pályára léphetne. Ahogy a beharangozó elején is említettem, nagyon nehéz tippelni erre a mérkőzésre, simán előfordulhat, hogy a Colts olyan játékkal rukkol ki, mint a Packers ellen a második félidőben, az ellen pedig nem hiszem, hogy a Brownsnak lenne ellenszere, de ha csak azt nyújtják, amit a Jets ellen, akkor a Clevelandtől is simán ki fognak kapni. Fontos lesz a turnover mutató, mert Luckék eddig hiába tettek meg jóval több yardot mérkőzésenként, mint a vendégek, a szerzett pontok tekintetében mégis Weedenék állnak jobban, és ugyanez elmondható a védelmek összevetésében is, a kevesebb engedett yard a Colts felé billentené a mérleg nyelvét, azonban mégis a Browns ellen pakoltak fel kevesebb pontot az ellenfelek a táblára. Tehát egy teljes mértékben megjósolhatatlan végkimenetelű mérkőzés vár ránk vasárnap kora este, amelynek a győztese talán egy kis lendületet kap ahhoz, hogy kiegyensúlyozottabb teljesítményt nyújtson, és több győzelmet szerezzen a szezon második felében.

Kocsis Gábor (gabokocka)

 

St. Louis Rams - Green Bay Packers, magyar idő szerint 19:00, Edward Jones Dome

Tegye fel a kezét, aki a szezon előtt gondolt arra, hogy a 7. héten ez a két csapat ugyanolyan mérleggel fog állni! Senki? Rendben, nem is vártam mást. Remekül mutatja, hogy milyen kiegyensúlyozott a liga, mennyire kompetitív lehet bármelyik csapat (a Jaguars és Browns fanok most ne figyeljenek) idén az NFL-ben és mennyivel más lenne most ennek a beharangozónak az eleje, ha az első játékhét óta az igazi bírók fújnának a meccseken. Természetesen még így sem lehet igazán egy lapon említeni a két franchise-t a jelenlegi keretek alapján. Hiába torkollott a Sajtfejűeknek az eddigi két NFC West csapat elleni találkozó vereségbe, minden statisztika, jel és úgy általában, a józan ész arra utal, hogy a Kosoknak nem lesz örömteli a vasárnap estéjük. A legutóbbi 3 meccsük alapján a Packers 93-34-re üti a Rams-t.
Minden bizonnyal nem billenne a mérleg nyelve ennyire a wisconsiniak irányába, ha nem rukkoltak volna elő azzal a borzasztóan lenyűgöző játékkal, amivel megbénították teljes mértékben a Houston-t előző héten. Hasonló játékra lehet számítani Aaron Rodgers-éktől. A támadóknál továbbra sem áll rendelkezésre Greg Jennings, de James Jones meglepően remekül helyettesíti a klasszis elkapót, olyannyira, hogy 7 TD elkapásával ő csapata legeredményesebb szélsője, Jordy Nelson pedig elit elkapóvá nőtte ki magát az évek során. Némi reményt adhat a hazaiaknak a Cortland Finnegan-Janoris Jenkins fémjelezte secondary, akik képesek bármelyik NFL-ben tevékenykedő elkapó dolgát 60 percen keresztül pokollá tenni. Akárcsak Robert Quinnék igyekeznek majd Rodgers játékát, senki ne kételkedjen egy percig se abban, hogy milyen félelmetes nyomást fognak rá gyakorolni végig.
A labda másik oldalán Danny Amendola kiesésével komolyabb gondok akadhatnak, noha Brandon Gibson úgy tűnik megfelelően tudja pótolni az elkapót. Sam Bradford talán beletörődött a ténybe, hogy soha nem fog St. Louis-ban elit célpontokkal rendelkezni, ennek örömére talán pályafutása legjobb szezonját futja idáig. Stephen Jackson komoly szerepet kaphat, hiába átlagol 53 yardot meccsenként. A veterán futó idén még nem látta belülről a végzónát , azonban a Packers toldozott-foltozott védelme ellen megvan minden esélye egy kiugró teljesítményre. Jackson ráadásul egyszer sem fejezett be Packers elleni találkozót 100 alatti futott yarddal, ami hízelgő adat lehet a Rams szimpatizánsok számára. Gondolom Green Bay-ben is kibírták röhögés nélkül D. J. Smith és Nick Perry elvesztését.
Nagyon agresszív védelemmel, okos játékhívásokkal és egy pontos Greg Zuerleinnal talán lehet némi keresnivalója a hazai csapatnak, de ha a Packers támadósora képes lesz átmenteni a Texans ellen mutatott formát, akkor nincs az a csapat, amely képes lenne megállítani őket.

Parrag Zsombor (shawnka)

 

Minnesota Vikings - Arizona Cardinals, magyar idő szerint 19:00, Mall of America Field

Ha a szezon előtt valaki azt állítja, hogy a Minnesota Vikings – Arizona Cardinals mérkőzés akár komoly befolyással is bírhat a playoff helyek eldöntése szempontjából, azt minden bizonnyal elmeorvoshoz irányítjuk, azonban jelenleg úgy tűnik, hogy tényleg ez a helyzet. A 4-2-es mérleggel álló hazaiak az eleve is bitang erősnek jósolt NFC Északi csoportjának második helyén tanyáznak közvetlenül a Green Bay Packers előtt, míg a vendégek szintúgy 4-2-es mutatóval a nemrég még lesajnált, azonban idén igen komoly életjeleket mutató NFC Nyugati divíziójában csak fél lépésre vannak lemaradva a 49ers mögött a csoportgyőzelemért folytatott küzdelemben. Mindezt úgy, hogy a csapat támadófala leginkább az ementáli sajthoz hasonlítható, már másodszor kell irányítót cserélni sérülés miatt a szezon folyamán (mondjuk, nem mintha hatalmas különbség lenne Kolb és Skelton között, maximum a fizetésük…). Ezek után nem nehéz kitalálni, hogy leginkább a védelem a „felelős” azért, hogy ilyen jól szerepel a Cardinals, engedett pontok tekintetében a negyedikek, míg a megtett yardok viszonylatában tizedik helyen találhatók a Ligában. Ami némileg aggasztó lehet a Minnesotában rendezendő mérkőzés előtt, hogy a futás ellen tűnik sebezhetőbbnek a defense, márpedig a Vikings erőssége a futójáték. Illetve a védelem, csakúgy, mint a túloldalon, a hazaiak is inkább a védelmük játékának köszönhetően tartanak ott ahol, mert hiába Ponder várakozáson felüli játéka, AP mesés visszatérése a térdsérüléséből, mindez nagyon kevés lenne Jared Allenék tündöklése nélkül. Ami a sérülteket illeti, érintőlegesen már említettem, hogy Kevin Kolb ismét kidőlt, így John Skelton kapja meg a lehetőséget az életben maradásra a nem túl acélos támadófal mögött, Kolbon kívül csak Kerry Rhodes hiánya lehet érzékeny veszteség a vendégcsapat számára. A hazaiaknál valamelyest jobb a helyzet, Mistral Raymondon kívül nem valószínű, hogy lesz fontos hiányzó erről a mérkőzésről. Ha mindent figyelembe veszünk a Vikings komplettebb csapatnak tűnik, kiegyensúlyozottabb játékra képesek, és ez fontos lehet egy olyan mérkőzésen ahol akár pár pont, vagy néhány yard döntheti el az összecsapás végkimenetelét. Ezért én egy kicsit esélyesebbnek érzem a hazaiakat a győzelem megszerzésére, azonban nem szabad elfeledni, hogy a szezon korábbi részében a Patriots nagyobb favorit volt a Cardinals ellen, mint most a Minnesota, aztán mégsem mentek semmire az esélyességükkel Fitzgeraldék ellen.

Kocsis Gábor (gabokocka)

 

New England Patriots - New York Jets, magyar idő szerint 22:25, Gillette Stadium (TV: Sport 2)

Hatalmas meglepetésre teljesen kiegyenlített az AFC Keleti csoportjának a mezőnye, hat játéknap után mind a négy csapat 3-3-as mérleggel áll. Ennek következében kiemelt fontossággal bírnak a divízión belüli mérkőzések, így a ma esti New England Patriots – New York Jets összecsapás is. Ráadásul eleddig mindkét alakulat hibátlan a csoportriválisokkal szemben (Jets 2-0, Patriots 1-0), így aki ezt mérkőzést megnyeri, fontos lépést tehet a csoportgyőzelemért folytatott küzdelemben. A két HC közül Bill Belichick dolgát nehezítik meg jobban a sérülések, gyakorlatilag még a portás is megtalálható az injury reporton. Steve Gregory és Brandon Bolden biztosan ki kell hagyja az összecsapást, rajtuk kívül pedig tizenegy játékos szereplése kérdéses, köztük olyanoké is, mint Gronkowski, Hernandez, Welker, Vollmer, Mankins, Hightower és Chung. A Jetsnél is akadhatnak hiányzók, persze korántsem olyan mértékben és minőségben, mint a másik oldalon, de Eric Smith, Pouha vagy Mangold hiánya egészen biztosan érzékenyen érintené Rex Ryant. A mérkőzés kulcsa egyértelműen az lehet, hogy mit tud kezdeni a Jets védelme a Pats ligaelső támadósorával. Ráadásul idén a passzjáték mellett már a futójáték is kimagasló Bostonban, így jóval nehezebb dolga van az ellenfél védelmének, mert sokkal nehezebb készülni a Pats offense-ből, mint a korábbi években. Az, hogy ennek ellenére csak ötven százalékos mérleggel áll a csapat, egyfelől a kulcsfontosságú pillanatokban elkövetett hibáknak (például Gostkowski kihagyott mezőnygólja a Cardinals ellen), másfelől a védelem bizonytalanságainak köszönhető. Persze ezúttal nem egy világverő offense lesz a labda túloldalán, azonban ha Sanchez is wilsoni magasságokba (elég vicces egy hasonlat tudom) emelkedik a mai meccsen, akkor Belichickéknek el kell gondolkozni, mert ha két ilyen képességű támadósor egymás után bolondot csinál a csapat védelméből, akkor ott komoly bajok vannak. A Jetsnél természetesen abban bíznak, hogy ez megvalósul, elvégre, ha a Seahawks támadói több alkalommal is mattolták a Hazafi védelmet, akkor ez nekik is sikerülhet. Ennek ellenére szerintem ezt a meccset megnyeri a Patriots, mert bár botladoznak idén, azért a fontos meccseket meg szokták nyerni, és úgy tűnik, hogy az idei szezonban ez az összecsapás a sorsdöntő kategóriába is tartozhat.

Kocsis Gábor (gabokocka)

 

Oakland Raiders - Jacksonville Jaguars, magyar idő szerint 22:25, O.co Coliseum

Vajon melyik csapat szerzi meg a 2. győzelmét és kerül távolabb az 1/1-től? Talán ez a legnagyobb kérdése ennek az alsóházi AFC-rangadónak. Ez a mérkőzés jó alkalom lehet Blaine Gabbertnek a bizonyításra, a Raiders passzvédelme ugyanis a liga egyik legrosszabbja: 275 yardot nyernek be meccsenként 102.7-es QB ratinggel, bár a múlt heti Falcons elleni mérkőzésre kiválóan felkészültek a bye weekjük alatt. Gabbert dolgát nehezíti, hogy egyik legjobb elkapója Laurent Robinson agyrázkódás miatt kihagyja ezt a mérkőzést, valószínűleg Cecil Shorts lesz a helyettese. A túloldalt a Raiders egyik legjobb cornerbackje Shawntae Spencer továbbra is maródi egy lábsérülés miatt. Persze ettől függetlenül a JAX támadójátékban továbbra is leginkább Maurice Jones-Drew futásaira épít, a Raiders rushD-je közepes, Philip Wheeleréknek fel kell kötni az alsóneműt ha meg akarják állítani MoJo-ékat.
A labda másik oldalán több sérüléssel kell szembenéznie mindkét csapatnak: a Raidersből hiányozni fog a kezdő RT Khalif Barnes (lágyék) és a blokkoló tight end Richard Gordon (térd ín), ez nem könnyíti meg a Darren McFadden vezette futójáték életét. A Jaguars nem számíthat a linebacker Daryl Smith (lágyék) és a safety Dwight Lowery (boka) játékára, pedig mindketten erősségei az egyébként idén gyengén szereplő jacksonville-i védelemnek. Különösen futás ellen gyengélkedik a Jaguars, meccsenként 163 yardot tesznek meg ellenük 4.7-es átlaggal és idén már 7 futott TD-t kaptak. Darren McFadden ezen a mérkőzésen talán végre szerez egy kis örömöt a fantasy tulajai számára. A Raiders offense idén inkább passzban erős Carson Palmer idén nem játszik rosszul, bár a hibáit rendre fontos szituációkban követi el. Mély labdáival elsősorban Denarius Moore-t keresheti, fontos szerepe van még a passzjátékban a tight end Brandon Myersnek és McFadden is kiváló checkdown célpont. A JAX passz elleni védekezésének a rákfenéje a pass rush hiánya, idén összesen 3 sackjük van és a másodvédővonal sajnos nem képvisel olyan minőséget, hogy ezt ellensúlyozza.
Kiélezett, szoros csata lehet ez a mérkőzés, ahol sokat számíthat a special team és mindkét csapat rúgópárosa (Sebastian Janikowski és Shane Lechler, ill. Josh Scobee és az újonc Bryan Anger) eléggé jó szintet képvisel. A Raiders mellett szól a hazai pálya előnye, viszont a Jaguars bye weekről érkezik, így több ideje volt felkészülni Dennis Allen csapatából. Igazi alsóházi rangadóra számíthatunk, ahol kulcsfontosságú lesz, hogy ki nyeri a turnover csatát.

Papp Gábor (empty taxi)

 

Cincinnati Bengals - Pittsburgh Steelers, magyar idő szerint hétfő 02:20, Paul Brown Stadium

Talán kicsit korai a hetedik fordulóban élet-halál mérkőzésről beszélni, de ez a mérkőzés nagyban befolyásolhatja mindkét csapat sorsát az idei szezonra. A Bengals egy jó sorozatot követően torpant meg, nyerhető meccseket bukott el, míg a Steelers egyáltalán nem tudott lendületbe jönni az eddig eltelt időben, bár ebben szerepe lehet lehetetlenül korán érkező szabad hétvégének. A házigazdák az újhullám betörése óta ugyan meglepően jól teljesítnek, de a csoport hagyományos nagycsapatai ellen nem voltak versenyképesek. A tavalyi esetek még magyarázhatóak, az első fordulóbeli összeomlás a Ravens ellen már kevésbé. Ha be akarják bizonyítani, hogy komolyan számolni kell velük a továbbiakban akkor erre remek alkalom a nagy rivális, és sok sebből vérző Steelers elleni vasárnap éjjeli derby. A vendégeknél a labda egyik oldala sem akar összeállni egy igazán komplett egésszé. A támadójátékot Ben Roethlisberger viszi a hátán, a passzjáték egyedül ami működik, és elnézve az alkotó elemeket Big Ben játékán kívül nem sok pozitívumot találunk. Az, hogy így is tud meccset nyerni a Steelers egyértelműen a kétszeres bajnok irányító érdemeit mutatja. A futójáték haldoklik, Mendenhall ugyan mutatott némi életjelet, de játékára nincs esély, ahogy Isaac Redman sem léphet pályára. A kezdő RT Marcus Gilbert szintén maródi, helyét az újonc Mike Adams veszi át, ami szintén nem sok jót jelent a futójáték számára. A védelemben egy nagynevű hiányzó biztosan lesz Troy Polamalu személyében, ugyanakkor Lamarr Woodley visszatérésével újra az összes hengeren üzemelhet a pass rush. A Cincinnati oldalán egészségügyi okból kimaradó valószínűleg nem lesz, relatíve egészséges a csapat. A mérkőzés kulcsa az lehet, hogy mennyire lesz képes futni a Steelers. Az előjelek nem kedvezőek, de egy csoportmeccs mindig teljesen más, mint egy normál alapszakasz találkozó. A Bengalsnak akadt gondja a futás megállításával a szezon kezdetén, azóta fokozatosan lépnek előre, de ezúttal azért egy komoly irányítóra is figyelni kell. Ha nem lesz képes stabilan haladni a földön a Pittsburgh, akkor a harmadik és hosszú kísérleteken lehet gondja a támadófalnak az igen impresszív Bengáli védőfal ellenében. A Steelers magasan vezeti a ligát a sikeres harmadik kísérletek arányában, a Bengals védelme is top 10 ezen a téren, ami egy külön érdekes párharcot jelent. A pittsburghi védőknek nem elsősorban AJ Green megállítására kell koncentrálni, mert ez egyrészt lehetetlennek látszik, másfelől sokkal hatékonyabb Daltont és a többi célpontját vegzálni, jóval nagyobb az esély a sikerre. Tulajdonképpen mindkét csapatnak kötelező győzni, ha még valamit szeretnének kezdeni az idei szezonnal. A Bengals a 2009-es csoportsöprést megelőzően, 2001-ben verte utoljára otthon a Steelerst, nem mondhatni tehát, hogy pofozógépnek járnak a vendégek Ohioba. Az is igaz ugyanakkor, hogy az elmúlt években nem volt ennyire közel egymáshoz a két csapat általános állapota, ami tovább élezheti az amúgy sem tipikusan kisasszony találkozót.

Zandler Gábor (gabtsi)

 

Pihenőhét: Atlanta Falcons, Denver Broncos, Kansas City Chiefs, Miami Dolphins, Philadelphia Eagles, San Diego Chargers