NFL összefoglaló, 12. hét

Ezen a héten is számos emlékezetes mérkőzést láthattunk, a rövid kivonataikat az alábbiakban olvashatjátok.

Cleveland Browns 11-27 Pittsburgh Steelers

Sima győzelmet aratott a Steelers a Browns ellen a két csapat idei első összecsapásán. A második negyed végéig még viszonylag szoros küzdelem folyt Rob Chudzinski és Mike Tomlin együttese között, Ben Roethlisberger és Antonio Brown 41 yardos összjátéka révén azonban 10-3-as vezetésre tettek szert az acélvárosiak, akik egy labdaszerzést követően további 3 ponttal növelték előnyüket még a nagyszünet előtt. A harmadik negyed elején a védelem újabb labdaszerzése után már TD-t szereztek a pittsburghi támadók, Big Ben ekkor Emmanuel Sanderst találta meg az end zone-ban. Az említett turnovernél (strip sack William Gay-től) megsérült a hazaiak kezdő irányítója, Jason Campbell, az őt váltó Brandon Weeden egyik passzából pedig egy interception return touchdownt is elért Gay a záró játékrész végén. Clevelandi oldalon Josh Gordon játéka számított az egyetlen üde színfoltnak: a Browns első számú wide receivere 14 elkapással, 237 yarddal és egy touchdownnal zárta a mérkőzést; előbbi két kategóriában új franchise rekordot állított fel. Győzelmének köszönhetően a Steelers 5-6-os mérleggel áll, és változatlanul versenyben van a playoff-szereplésért.

Miami Dolphins - Carolina Panthers 16-20

Egy agyonnyert meccset sikerült elveszítenie a Miami Dolphinsnak. Bár a Panthers kezdte jobban az összecsapást, az első félidőben mégis a Dolphins akarata érvényesült. Ryan Tannehill megpattanó interceptionje és Ted Ginn remek puntreturnje után is csak mezőnygólkísérletre futotta a vendégek erejéből, ráadásul Graham Gano csak az egyik lehetőséget váltotta pontokra, mert első alkalommal nemes egyszerűséggel hátba rúgta blokkoló csapattársát. A másik oldalon a hazaiak irányítója két alkalommal is megtalálta mélységi célpontját, Mike Wallace-t, mert bár hiába volt pontatlan ezeknél a passzoknál Tannehill, Wallace-t annyira egyedül hagyták a Panthers védői, hogy megvárhatta, míg a kezébe esik a játékszer. A második félidőben valamelyest feljavult a Panthers támadójátéka, sikerült 3 pontra megközelíteni a hazaiakat, azonban a vezetést csak 40 másodperccel a játékidő lejárta előtte vette át Cam Newton 1 yardos TD passzával a vendégcsapat. A Miaminak több alkalommal is lett volna esélye növelni az előnyt és lezárni a mérkőzést, azonban futójáték híján nagyon egyoldalúvá vált a játékuk, Tannehill pedig egyedül nem bírt a Panthers védelmével.

Baltimore Ravens - New York Jets 19-3

Egy nem túl színvonalas mérkőzésen nagyon fontos győzelmet aratott a címvédő életben tartva playoffos álmait. A márkőzése nagy részében inkább a védelmek domináltak, a támadóoldalon és speciális egységben is Jacoby Jones jelentette tulajdonképpen a különbséget a két csapat között, illetve az, hogy míg Geno Smith újabb tragikus teljesítményt nyújtott 3 labdavesztéssel fűszerezve, addig Joe Flacco képes volt legalább egy vállalható produktumot letenni az asztalra. Persze mindez kevés lesz a jövőben, ha nem fog tudni a Baltimore jobb támadójátékot produkálni, hiába a védelem remeklése, nem lesz esélye csütörtökön az egyre acélosabb játékot mutató Pittsburgh ellen, míg a Jetsnél ismét kezd érzékennyé válni az irányítókérdés, Geno Smith játéka annyira hullámzó, hogy erre nem lehet egy franchise jövőjét feltenni.

Detroit Lions - Tampa Bay Buccaneers 21-24

Újabb győzelmet aratott a magára találó Tampa Bay, ennek pedig a rájátszásért harcoló Detroit Lions látta kárát. Hiába tett meg jóval több yardot a mérkőzés során a hazai csapat, a rengeteg labdaeladás megbosszulta magát. Matthew Stafford 4 interceptiont dobott - pedig Darrelle Revis sérülés miatt idő előtt kellett elhagyja a játékteret - ezen kívül sikerült még egy puntot is blokkolnia a Bucsnak valamint Kris Durham révén a Lions egy igen érdekes fumble-t is elvesztett. Ennyi hibával nem lehet meccset nyerni, még akkor sem, ha az ellenfél kihagy két mezőnygólkísérletet. A vendégektől mindenképp illik kiemelni az újonc irányítót, Mike Glennont, aki ismét eladott labda nélkül tudott le egy mérkőzést, ráadásul Tiquan Underwood részére kiosztott 85 yardos TD passza igazi mestermunka volt. Lassacskán elkezdhetünk megbarátkozni a gondolattal, hogy Glennon neve felmerül az év újonca elismerésért folytatott versenyben is.

Green Bay Packers - Minnesota Vikings 26-26 (hosszabbítás után)

A 2013-as idény első döntetlenje is megszületett a wisconsini hidegben. A Packers jól kezdte a meccset, Tolzien egy fantasztikus TD futással juttatta előnyhöz a Green Bayt, utána viszont Adrian Peterson vezérletével 23 megválaszolatlan pontot szereztek a vikingek. A negyedik negyedre így igen jelentős előnnyel mentek a minnesotaiak. A mérkőzés végén azonban már Matt Flynn játszott a Packers irányítójaként, az ő remek játékával pedig visszajött a mérkőzésbe a Green Bay, így következhetett a hosszabbítás, 23-23-as állásnál. Az OT-ben mindkét gárda field goalig jutott első labdabirtoklásánál, utána pedig a védelmek domináltak, így 26-26-os végeredménnyel zárult az NFC North rangadó.

Houston Texans - Jacksonville Jaguars 6-13

Immár sorozatban kilenc verségnél jár a Texans, miután végig hátrányban játszva kikapott a ligautolsó Jaguarstől is, átvéve tőlük a nem épp megtisztelő sereghajtó pozíciót. A vendégek rögtön az első labdabirtoklásból TD-t szereztek Maurice Jones-Drew révén. MJD-nek kifejezetten jó napja volt, hatékony futásai mellett elkapásokkal is hozzá tudott tenni a Jaguárok támadüjátékához. A Texans védelme a passzokat sem tudta megállítani, de a védőfal időről időre komoly yardveszteséget okozó játékokkal akadályozta meg, hogy a Jacksonville a meccs folyamán újabb touchdownt szerezzen. Ami még érdekesebb volt, hogy a houstoniaknak egyáltalán nem sikerült eljutniuk a célterületre, Andre Johnsonékhoz nem tudta eljuttatni a labdát a borzasztó formát mutató Case Keenum. Ennél csak a futójáték teljesített jobban, egyetlen Dennis Johnson-futás mentette meg ezt a részleget a teljes blamától. A házigazdák bár sosem voltak komoly hátrányban, nem okoztak meleg pillanatokat a vendége fanatikusainak, a Jaguars védelme végig kontroll alatt tartotta a meccset. Mindkét csapat két sikerrel áll már idén, és a formákat elnézve könnyen előfordulhat, hogy a Texans lesz a csoport (és talán a liga) utolsója az idény végén.

St. Louis Rams - Chicago Bears 42-21

Tavon Austin 65-yardos touchdown-futásával repülőrajtot vett a St. Louis Rams, mely már az 1. negyed után is 21 ponttal vezetett a legutóbbi négy egymás elleni találkozójukat megnyerő Chicago Bears ellen és ez a különbség végül a meccs végén is megmaradt. A Rams (5-6) a Colts 30-pontos legyőzése és a bye weekjük után idei nézőcsúcs mellett fogadhatta a Chicagot, meg kell ugyanakkor jegyezni, hogy a nézőtér fele narancssárga volt. Az újonc futó Benny Cunningham és Robert Quinn utolsó negyedes touchdownjai alakították ki a végeredményt. A Bears (6-5) a veresége ellenére is holtversenyben az NFC North élén tanyázik. Josh McCown 352 yardot passzolt 2 TD és 1 INT kíséretében. Jelentősen befolyásolta a meccs képét egy 4. negyedbeli bírói ítélet, mikor 27-14-es Rams-vezetésnél Devin Hester 62-yardos punt return touchdownját egy holding miatt érvénytelenítették a bírók.

Kansas City Chiefs - San Diego Chargers 38-41

Philip Rivers 392 yardot és 3 touchdownt passzolt, az utolsó egy 26 yardos volt Seyi Ajirotutunak 24 másodperccel a meccs vége előtt, így beállítva a 41-38-as végeredményt, a Chargers egy hárommeccses vereségsorozatot szakított meg ezzel. A Chiefs 1:22-vel a vége előtt szerezte meg a vezetést, amikor Alex Smith a szorosan őrzött Dwayne Bowe-t találta meg az end zone-ban. A Chargers a meglévő 2 időkérését felhasználva gyorsan végigmasírozott a pályán. A TD-t elkapó Ajirotutunak ez mindössze a 3. elkapása volt az idényben. Összesen 8-szor változott a vezető csapat személye ezen a meccsen, erre utoljára a 2011-es alapszakasz utolsó játékhetében volt példa. Alex Smith 292 yardot és 3 TD-t passzolt, azonban a Chiefs a 9-0-s kezdés után a zsinórban másodszor kapott ki. Ráadásul a két legjobb pass rusherük Tamba Hali és Justin Houston is megsérült, ez a jövőheti Denver Broncos elleni visszavágó előtt nem a legjobb előjel.

Oakland Raiders - Tennessee Titans 19-23

Változatos, izgalmas meccsen maradt versenyben a második Wild Card pozícióért a Tennessee. Az első félidőben a védelmek domináltak, a Raiders alig-alig tudott előrehaladni, de két hosszú mezőnygóllal versenyben maradtak a vörös zónában kevéssé hatékony Titánokkal. A félidő hajrájában aztán sikerült beindítani a rozsdás támadógépezetet, de TD így sem jött össze; a játékrész zárásaként pedig Janikowski ki is hagyott egy blokkolt punt után szerzett labda révén megszerzett mezőnylkísérletet. A második félidő már inkább szólt a támadókról, rögtön az elején fordított a Titans Justin Hunter 54 yardos elkapásával. A Tennessee jobban tudott előrehaladni, de ezután újabb TD-t sokáig nem tudott elérni, az Oakland pedig egy újabb kihagyott mezőnygól után megkezdte a felzárkózást, majd a hajrában Marcel Reece TD-elkapásával fordítani tudott. Ryan Fitzpatrick vezetésével azonban a Titans képes volt egy hosszú, de összességében hatékony támadássorozatot vezetni, aminek a végén Kendall Wright győztes elkapást mutatott be. A Raiders ezzel gyakorlatilag kiszállt a playoffért folytatott küzdelemből, a Titánok viszont negatív mérlegük ellenére jelen állás szerint hatodik helyen besurranhatnának az utószezon küzdelmeibe.

Arizona Cardinals - Indianapolis Colts 40-11

Az előző hetekhez hasonlóan a Colts már a mérkőzés legelején 14 pontos hátrányba került és ezúttal nem tudtak fordítani. A vendég támadók pocsék napot is fogtak ki valamint a Cardinals védelme is hozta remek formáját, ezúttal is sikerült labdás szerezniük Karlos Dansby személyében, aki egy interception visszahordás TD-al járult hozzá a pontszerzéshez. Andrew Luck és társai a harmadik negyed végén még nem érték el a 100 támadó yardot, de az utolsó negyedben egy szépítő TD-t még szereztek. Ezzel szemben a Cards támadói szépen haladtak előre leginkább a passzokkal. Carson Palmer 300 yard fölött passzolt és ezúttal sem adta el a labdát. A Colts ezzel a vereséggel nem veszélyeztette a csoportelsősségét. A Cardinals továbbra is ott van a rájátszásért küzdők között.

New York Giants - Dallas Cowboys 21-24

Tony Romo 2 touchdown-passzt osztott ki és győztes drive-ot vezetett Dan Bailey 35-yardos meccsvégi mezőnygól kísérletét megelőzően, így a Dallas Cowboys 24-21-re legyőzte a Giantset a vasárnapi korábbi Sport TV-s mérkőzésen. A Dallas véget vetett a Giants 4-meccses győzelmi sorozatának és nagyjából a playoff-álmaiknak is. Ezzel a győzelemmel a Cowboys (6-5) az NFC East első helyére ugrott holtversenyben a Philadelphiával és lehagyta a Giantset (4-7), akiknek nagyon sokba került, hogy idén kétszer is kikaptak a Dallastól. Romo két kulcsfontosságú harmadik kísérletet is megoldott az utolsó 14-playes drive során, amely felemésztette a mérkőzés utolsó 4:45-ét, azután, hogy a Giants kiegyenlített Eli Manning és Louis Murphy Jr. 4-yardos összjátékának és Andre Brown sikeres 2-pontos kísérletének köszönhetően. Romo mindkét TD-passzát Jason Witten kapta el, az egyik 20-, a másik 2-yardos volt, a Dallas védelme is touchdownt szerzett ezen a meccsen Jeff Heath 50-yardos fumble returnje révén.

New England Patriots - Denver Broncos 34-31 (hosszabbítás után) (SNF)

Tom Brady (34/50 344 yard 3 TD) hosszabbítás utáni győzelemre vezette csapatát a 12. játékheti Sunday Night Footballon a Denver Broncos ellenében. Brady túl tudott lépni az 1. negyedbeli fumble-jén, mind a három touchdown-passzát a 2. félidőben osztotta ki. Kihasználta, hogy a Broncos secondaryjét sérülések sújtották, jól osztotta el a labdákat a célpontjai között, 6 különböző Pats-játékosnak volt elkapása ezen az estén. A szeles idő ellenére Brady az egyik legjobb meccsét játszotta idén, a második félidőben a Patriots egy 31-0-s rohammal tért vissza a mérkőzésbe. A New England győzelmét egy punt biztosította be, amely megpattant Tony Carter CB lábán 3 perccel a hosszabbítás vége előtt. Brady az elmúlt 3 meccsén 8 touchdown mellett csak 1 interceptiont dobott és meccsenként 357 passzolt yardot átlagolt.