Draft elemzés - NFC South
Az NFC-ből negyedikként a Déli csoport csapatainak draftját vesszük górcső alá.
Atlanta Falcons:
Emlékeztető:
1/24 Peria Jerry, DT, Mississippi
2/23 William Moore, S, Missouri
3/26 Christopher Owens, CB, San Jose State
4/25 Lawrence Sidbury JR, DE, Richmond
5/2 William Middleton, CB, Furman
5/20 Garrett Reynolds, OT, North Carolina
6/3 Spencer Adkins, LB, Miami
7/1 Vance Walker, DT, Georgia Tech
A legjobb választás: Peria Jerry. Nehéz volt dönteni a Falcons első két pickje között, hiszen nagy jól draftolt az első napon az Atlanta. Mind Peria Jerry, mind William Moore már az első évében komoly szerepet kaphat, fontos tagjai lehetnek egy újjáépülő, fiatal védelemnek. Végül Jerry mellett tettem le a voksomat, mert úgy érzem, benne kisebb a bust esély, vitathatatlanul az idei class második legjobb DT-je, aki jóval hamarabb is elkelhetett volna, ha a Falcons előtt húzó csapatok picit racionálisabban draftolnak. Ugye az Atlanta védőfalából távozott Grady Jackson, aki tavaly kezdő volt, az ő helyét veheti át a nála jóval atletikusabb Jerry. A kérdés csak az, hogy a futás ellen milyen teljesítményre lesz képes, hiszen a másik potenciális kezdő DT, Jonathan Babineaux semmiképp sem az a NT prototípus, úgyhogy Jerry-re komoly szerep hárulhat majd ezen a téren.
A legkockázatosabb választás: Chrisopher Owens. Bár a draft folyamán tudatosan építette csapatát az Atlanta, a CB pickek előtt picit értetlenül állok. A Falcons secondary-jének a legnagyobb problémája már az elmúlt szezonban is az volt, hogy nem tudtak rendesen szerelni a játékosok, a nagyobb elkapókról gyakorlatilag lepattantak a kisebb méretű atlantai cornerek. Ezek után az idei drafton szereznek még két olyan CB-t, mint amilyenből már van négy, vagy öt a rosteren. Ettől függetlenül előfordulhat, hogy Owens-ből nagyszerű játékos lesz az NFL-ben, azonban én egyelőre kétkedve várom, mire is lesz képes első évében a profik között.
A legjobb húzás a második napról: Vance Walker. A Senior Bowlon és a draft előtt megrendezett combine-on nem mozgott túl jól, ennek ellenére a hetedik körben igen komoly stealnek számít a véleményem szerint Walker megszerzése. Pláne úgy, hogy mint már Jerry-nél említettem, Grady Jackson távozása után nincs igazi runstuffer DT-je az Atlantának, nos ezt a szerepet töltheti be majd idővel Walker.
A legnagyobb hiányosság a draft után: Összességében elmondható, hogy nagyon jó kis draftot zárt az Atlanta Falcons, de egy kis hiányérzetem van. Ezt pedig az okozza, hogy nem nagyon törekedtek a LB sor megerősítésére, mindössze egy játékost húztak erre a posztra, őt is csak a hatodik körben. Így azért nem túl veretes nevek alkotják a csapatnak ezt a részét, itt lehet a legtöbb gondja Mike Smith főedzőnek a szezon során.
Értékelés: Az előző pontban leírtak okán nem tudom tökéletesre értékelni ezt a draftot, pedig azért látszik, hogy a tavalyi nagyszerű szezon után, ahol elsősorban a támadók húzták a csapat szekerét, idén a védelmet próbálták megerősíteni, javarészt sikerrel. Az első nap szinte tökéletesre sikeredett, gyakorlatilag nem is álmodhattak volna maguknak jobb draftot a Falcons szurkolói. A második napon is sikerült jó néhány értékes játékost szerezni, egyedül a már említett CB választás szúrja picit a szemem. Ha Owens helyett húznak egy OLB-t, nyugodt szívvel adtam volna A-t, így azonban marad B+, amíg valamelyik idén draftolt CB a következő Asante Samuellé nem válik.
Érdemjegy: B+
Carolina Panthers:
Emlékeztető:
2/11 Everette Brown, DE, Florida State
2/27 Sherrod Martin, CB, Troy
3/29 Corvey Irvin, DT, Georgia
4/11 Mike Goodson, RB, Texas A&M
4/28 Tony Fiammetta, FB, Syracuse
5/27 Duke Robinson, OG, Oklahoma
7/7 Captain Munnerlyn, CB, South Carolina
A legjobb választás: Everette Brown. A Carolina ismét elcserélte a jövő évi első körös választási lehetőségét, akárcsak tavaly, de úgy gondolom ismét jó üzletet kötöttek. Everette Brown személyében egy olyan játékost draftoltak, aki nagy erősítés lehet a passrush terén, sokan a legjobb passrushernek találták az idei drafton. Talán amiatt csúszhatott egészen a második kör tizenegyedik pickjéig, mert nem elég magas, ez azonban nem zavarta a Panthers vezetőit, ők bátran elvitték a Florida State tehetséges játékosát. Így könnyebb helyzetben vannak, hogyha Peppers esetleg holdouttal fenyegetőzne, ellenkező esetben pedig a Liga egyik legfélelmetesebb DE párosát alkothatja majd Peppers és Brown.
A legkockázatosabb választás: Sherrod Martin. Nehezen tudtam választani Irvin és Martin között, végül az döntött a DB javára, hogy őt egy körrel korábban vitte el a Panthers. Bár hiányposztra érkezett, azonban nem érzem azt, hogy ne lehetett volna a draft ezen pontján nála jobb megoldást találni, akár még poszton belül is. Martin ráadásul jóval idősebb egy átlagos rookie-nál, szinte egykorú Richard Marshallal és Chris Gamble-vel, akik pedig már több éves veteránok. A sérülések sem kerülték el az egyetemi karrierje alatt, úgyhogy nagyon megfelelő jelző a draftolására az, hogy kockázatos, majd meglátjuk bejön-e John Fox-éknak ez a húzása.
A legjobb húzás a második napról: Duke Robinson. Az egész draft talán legnagyobb stealje lehet az Oklahoma Egyetemről érkező játékos. A Carolina szinte az összes cseréjét elvesztette az idei szezonban, már ami a támadófal tagjait illeti, csak a kezdő ötös maradt egyben. Ezek után várható volt, hogy draftolnak ide játékost a Panthers vezetői, arról azonban feltehetőleg álmodni sem mertek, hogy Robinsont az ötödik kör végén elvihetik. Tökéletes illik a Panthers rendszerébe, ha sikerül bekerülnie a kezdőbe idővel félelmetes jobb oldalt alkothatnak majd Jeff Otah-val, addig pedig kiváló backup lehet Keydrick Vincent mögött.
A legnagyobb hiányosság a draft után: Ismét az a helyzet állt elő, mint tavaly, miszerint a Carolina nem rendelkezik a jövő évi drafton első körös pickkel. Persze lehet, hogy Julius Peppers elcserélése után sikerül majd szerezniük, erről azonban egyelőre csak feltételes módban beszélhetünk. Kérdés meddig lehet úgy hazardírozni, hogy egy csapat folyamatosan elcseréli a következő évi első körös választási jogát, de az az érzésem, hogy egyszer be fognak fürödni vele Marty Hurney-ék.
Értékelés: Felemás draftot tudhat maga mögött a Carolina Panthers, hiszen két nagy stealt sikerült véghezvinni Brown (még úgy is steal kategóriába sorolom, hogy be kellett áldozni érte a 2010-es első kört) és Robinson személyében, viszont két olyan játékost is draftoltak, akik talán körökkel később is benn lettek volna; jelen esetben Martinra és Irvinre gondolok. Látszik azonban, hogy azon az úton halad tovább a csapat, amin tavaly elindultak, nagyon agresszívek a drafton, próbálják erősíteni az amúgy is kiváló futójátékot, meglátjuk ez mire lesz elég a 2009-es esztendőben.
Érdemjegy: B-
New Orleans Saints:
Emlékeztető:
1/14 Malcolm Jenkins, CB, Ohio State
4/16 Chip Vaughn, S, Wake Forest
4/18 Stanley Arnoux, LB, Wake Forest
5/28 Thomas Morstead, P, Southern Methodist
A legjobb választás: Malcolm Jenkins. Sean Paytonék évek óta építik a secondary-t, azonban az csak nem akar ütőképes alakulattá érni. Idén viszont úgy tűnik, hogy végre valahára lehet eredménye az építkezésnek. Jenkins-ből még nem tudni, hogy free safety, vagy cornerback lesz-e a majd az NFL-ben (úgy hírlik első évében CB-t fognak játszatni vele), azonban arra mérget mernék venni, hogy mindkét poszton erősítést jelentene a csapat számára.
A legkockázatosabb választás: Thomas Morstead. Sean Payton úgy tűnik nem áll le arról a mániájáról, hogy rúgójátékost draftol. Tavaly Mehlhaff nem nagyon vált be a kicker poszton (a szezon első felében egy kihagyott extrapont után a cut sorsára is jutott), idén egy punterrel próbálkozik. Ha ehhez még hozzávesszük, hogy fel is trade-elt a New Orleans, hogy megkaparinthassa Morsteadet, akkor azért komoly teher lesz a fiatal punteren, jó pár évig kiválóan kell ellássa a feladatát, hogy a szurkolók ne emlegessék fel idővel Paytonnak ezt a választást.
A legjobb húzás a második napról: Chip Vaughn. A draft második napján Wake Forset run volt a Saints-nél, két játékost is húztak három picken belül erről az egyetemről. Vaughnról gondolom azt, hogy nagyobb hasznára lehet a csapatnak, egyrészt a secondary lukassága miatt, másrészt az NFL-ben belőle nagyaszerű strong safety lehet, aki a box-ban komoly segítséget jelenthet a front seven tagjainak a futás megállítása érdekében. Amíg pedig nem érik be, addig a speciális egységben is komoly hasznát vehetik, tehát igen értékes játékosra tett szert a Saints a negyedik kör közepén.
A legnagyobb hiányosság a draft után: Kevés pickből nehéz minden hiányosságot pótolni, azonban úgy érzem, hogy a védőfal elbírt volna egy újoncot, főleg, hogyan nem rég vált meg a Saints két DT-től ilyen-olyan okokból. Ez egy picit megkérdőjelezi szememben a punter draft helyességét, egy DT szerintem jobb választás lett volna. Persze ez csak amolyan kukacoskodás, azokból a draftpickekből amivel a Saints dolgozni kényszerült, szinte a maximumot hozták ki a csapat vezetői.
Értékelés: Pont az imént említett kevés draftpick miatt nagyon nehéz értékelni a Saints draftját, amit a legjobban az mutat, hogy majdhogynem több kategória alapján kell osztályozni a draftot, mint ahány játékost húztak a louisianaiak. Persze, ha figyelembe vesszük, hogy gyakorlatilag az idei pickekkel sikerült megszerezni Vilmát és Shockey-t, akkor azonban már-már álomdraftról beszélhetünk. Sean Payton belátta, hogy a védelmet kell fejleszteni, így nem is húzott a csapat a támadóalakzatába játékost és úgy gondolom ez a javára fog válni az együttesének. Mindenképpen számolni kell 2009-ben a Saints csapatával, ha elkerülik őket a sérülések (nem erre utal, hogy Arnoux már az első minicamp után gyakorlatilag az egész szezonra kidőlt), komoly harcban lehetnek a rájátszásért.
Érdemjegy: B
Tampa Bay Buccaneers:
Emlékeztető:
1/17 Josh Freeman, QB, Kansas State
3/17 Roy Miller, DT, Texas
4/17 Kyle Moore, DE, USC
5/19 Xavier Fulton, OT, Illinois
7/8 E.J. Biggers, CB, Western Michigan
7/24 Sammie Straugther, WR, Oregon State
A legjobb választás: Kyle Moore. Nem volt egyszerű a Tampa draftjából a pozitívumot előkaparni, azonban Moore draftolását a negyedik körben mindenképp jó húzásnak tartom. Gaines Adams-en kívül nem igazán van még egy olyan DE-je a Tampának, aki mind futás, mind passz ellen komolyan használható lenne, de Moore-ban megvan a kellő potenciál ahhoz, hogy méltó párja legyen Adams-nek. Első évében még nem biztos, hogy rögtön beverekszi magát a kezdő csapatba, de sokkal összetettebb játékos, mint White vagy Wilkerson, akikkel harcolnia kell majd a csapatba kerülésért.
A legkockázatosabb választás: Josh Freeman. Nagy rizikót vállalt a Tampa új vezérkara, amikor az első körös pickükkel Freemant draftolták. Ő még nagyon nem egy kész irányító, akire jelen helyzetben a Buccaneers-nek szüksége lett volna, hiszen a támadójátékuk igencsak akadozott az utóbbi években. Bár úgy tűnik Antonio Bryant bevált tavaly, idén megszerezték még Kellen Winslowt és Derrick Wardot, de ettől függetlenül ez még nem egy olyan offense amit egy rookie-ra nyugodt szívvel rábíznék. Ráadásul egy olyan rookie-ra akivel kapcsolatban több kérdőjel merült fel, mint szinte bármelyik első körös QB-val kapcsolatban az utóbbi évek draftjain.
A legnagyobb hiányosság a draft után: Hiányosság az akad bőven. Antonio Bryant mellé például nem ártott volna még egy jó elkapó (picit korábbi WR draftra gondoltam, mint a hetedik kör), mivel Michael Clayton teljesen hatástalan az újonc évét leszámítva (az pedig nem most volt). A támadófalba csak Fulton érkezett, pedig oda sem ártott volna még egy komolyabb játékos a depth mélyítésének érdekében. A LB-sorba nem is húztak embert, pedig a tavalyi három kezdő LB-ből már csak Barrett Ruud maradt meg hírmondónak. S bár érkezett Angelo Crowell (akinek a teljes tavalyi évet ki kellett hagynia sérülés miatt), azért nem túl megnyugtató a helyzet a védelemnek azon a részén. A secondary-be is csak Biggers érkezett, szerintem nála is el tudtak volna képzelni nagyobb nevet a Tampa szurkolói azután, hogy távozott Buchanon, Jermaine Phillips pedig egy sorral feljebb, a LB-ek közt kaphat szerepet idén. Arról már ne is beszéljünk, hogy Ronde Barber sem lesz fiatalabb.
Értékelés: Úgy gondolom nem sikerült túl jó draftot zárnia a Tampa Bay Buccaneers csapatának, és akkor még finoman fogalmaztam. Már az elején elindultak a lejtőn azzal, hogy trade-eltek Freemanért, utána pedig már nem sikerült olyan játékost húzni, aki jelentősen emelte volna a draftjuk ázsióját. Miller hasznos játékos lehet idővel, needre is jött, mivel nincs igazán komoly DT a csapatban, azonban a harmadik körben mindenféleképpen reach-nek érzem. Moore-ról már esett szó, ő feltétlenül kiemelkedő pontja ennek a draftnak a Bucs számára. Fulton érdekes választás, előfordulhat, hogy jó kis OT lesz belőle az NFL-ben, ehhez azonban nagyon sok munka, idő és türelem kell, de mindenképp van benne fantázia. Biggers-től és Stroughtertől nem szabad túl sokat várni, bár utóbbi ebben a WR állományban egy roster helyre még jó is lehet és akár hosszabb időre is megragadhat a csapatban. Ha az NFC South-t nézem, toronymagasan a leggyengébb draftról beszélhetünk, de az egész NFL-t tekintve se sokan mondhatják el magukról, hogy ilyen téren versenyre tudnának kelni Raheem Morris csapatával.
Érdemjegy: D