Draftelemzések 2011 - NFC West

Draftelemzős sorozatunkat az NFC West-tel kezdjük

A tavalyi játékosbörze után két csapat (49ers, Seahawks) is remek értékelés érdemelt ki. Idén az egész csoport draftja érdekesnek mondható.

 
Arizona Cardinals
 
A sivatagban a draft előtt négy igazán fontos hiányposzt merült fel, a 3-4-es szélső linebacker, a támadófal, a cornerback és az irányító. A Cards vezetői ebből a négy posztból kettőre egyáltalán nem hoztak embert a nyolc választási lehetőségükkel.
 
- 1/5 Patrick Peterson, CB (LSU)
A hírek szerint a Dareus, Miller, Green, Peterson négyes volt Whisenunt-ék tervei között és mivel az első három játékos kiment már korábban, így a 2011-es draft class talán legjobb játékosa lett a választás. Peterson tehetsége és adottságai kiemelkedőek és bár nem szokása Whisenhnt-nak újoncot egyből a mélyvízbe beledobni, számítani lehet rá, hogy a szezon (ha lesz) első meccsén Dominique Rodgers-Cromartie párjaként a kezdőben fog kifutni a pályára. Ezzel egy igen jó secondary (DRC-Peterson-Rhodes-Wilson) alakult ki Glendale-ben
 
- 2/6 Ryan Williams, RB (Virginia Tech)
 
A remek első kör után egy nagyon meglepő választással rukkolt elő a Cards, Williams kiválasztásával. Nem a játékos képességeit és tehetségét kell itt vitatni, hanem, hogy egy olyan backfield-be, ahol Beanie Wells, Tim Hightower és LaRod Stepehens-Howling szerepel, minek még egy korai körös futó. A tavalyi gyatra futóteljesítményt nem szabad csak a futók számlájára írni. Williams-et a csapatvezetés a 15. helyre rangsorolta saját listáján ezért került sor a draftolására a 38, helyen. Kérdés, hogyan változik (ha változik egyáltalán) a futóknál a helyzet az újonc érkezésével.
 
- 3/5 Rob Housler, TE (Florida Atlantic)
 
A második nap mondhatni meglepetésekkel teli volt a Cards szurkolók számára, ugyanis a harmadik körben újabb támadó érkezett Housler személyében. A TE poszt is hiánynak volt mondható, mivel csak a tavaly hetedik körben draftolt Jim Dray-nek van szerződése. Housler igazi elkapó TE, sokat a blokkolásban nem tud segíteni (arra ott van Dray és ha újraigazolják, akkor Spach), de a passzjátékban segítséget jelenthet. Igaz az elmúlt időben a TE-ek felé menő passzok száma a 0 és 10 között volt szezononként.
 
- 4/6 Sam Acho, OLB (Texas)
A harmadik nap első választásával sikerült csak az egyik fontos hiányposztot feltölteni. Acho egy nagyon okos játékos, akinek a játékhoz való hozzáállását kérdőjelezik meg. Az öregedő Haggans-Porter páros jó mentorai lehetnek és a jelenlegi fiatal játékosokkal (O’Brien Schofield és Will Davis) karöltve kisebb stabilitást hozhat a posztra.
 
- 5/5 Anthony Sherman, FB (Connecticut)
 
Az utolsó nap sem telhetett el meglepő választás nélkül. Sherman-t előzetesen draftolatlannak, legjobb esetben is 6-7. körösnek minősítették. Ehhez képest az ötödik kör eleji kiválasztása szemöldökfelhúzásra adhatott okot. Egy FB azonban az ötödik körben luxusválasztás még akkor is, ha a futójáték segítésén kívül a special teamben is remek teljesítményt nyújthat.
 
- 6/6 Quan Sturdivant, ILB (North Carolina)
 
Remek választás az utolsó előtti kör első lehetőségével. Sok draftszakértő a 2-3.-ik körre jósolta a középső linebackert. Valószínűleg pályán kívüli ügyei miatt csúszott le a hatodik körbe. Az egyetemen 4-3-as védelemben játszott, de a Cards mint 3-4-es belső linebacker számít rá. Játékidőért Reggie Walkerrel fog megküzdeni az edzőtáborban, de ne lepődjön meg senki ha egy-két éven belül a kezdőben látjuk.
 
- 6/19 David Carter, DE (UCLA)
 
A három kezdő játékos kivételével (Darnell Dockett, Dan Williams, Calais Campbell) nincs értékelhető csere a keretben. Carter DT volt egyetemi csapatában, de DE poszton számítanak rá a Cards edzői.
 
- 7/46 DeMarco Sampson, WR (San Diego State)
 
Az utolsó választással a többi draftolt újonchoz képest évekkel idősebb (26 éves) elkapó érkezett. Sampson két évet volt kénytelen kihagyni súlyos sérülés miatt. Méretei jók és a sebességével sincsenek gondok, de nehéz feladata lesz az 53-ba kerülni, mert a poszt telítve van bizonyítani akaró játékosokkal, mint például Stephen Williams és Max Komar.
 
Összegzés:
Ha úgy osztályozzuk a Cardinals draftját, hogy a hiányposztokra sikerült-e játékosokat választani, akkor igen gyenge osztályzatot kapnának Rod Graves-ék. Azonban összességében ez egy olyan draft volt a pintyektől, hogy az adott választási lehetőséggel a saját maguk által rangsorolt legjobb játékos próbálták kiválasztani.
 
Értékelés: B-
 
 
San Francisco 49ers
 
Az új csapatvezetés nem bízta a véletlenre a dolgot és hiányposztokra igyekeztek megfelelő játékosokat kiválasztani. Erre volt kezdetben 12 draft cetlijük, de végül tíz játékos lett kiválasztva a cserék következtében.
 
- 1/7 Aldon Smith, OLB (Missouri)
Az első kör első kisebb meglepetését a San Francisco szolgáltatta Smith kiválasztásával. A fő célpontot (Peterson) elvitte a csoportellenfél és az edzők előrébb rangsorolták a Mizzou védekező falemberét, mint Robert Quinn-t. A meglepetés ellenére a választás megfelelő, hiányposzt volt a 3-4-es OLB és mivel Manny Lawson előfordulhat, hogy nem tér vissza, Parys Haralson pedig nem egy kiemelkedő pass rusher. Smith akár a kezdőbe is bekerülhet újoncként, ha zökkenőmentesen sikerül a váltása DE-ből.
 
- 2/4 Colin Kaepernick, QB (Nevada)
 
Újabb hiányposzt lett megoldva, legalábbis ebben reménykedhetnek a 49ers szurkolói. Kilenc helyet feljebb cserélve a Nevada mobilis irányítójára esett a választás. A cserére eazért volt szükség mert félő volt, hogy az Arizona elviszi az utolsó használható irányítót, aki még bent maradt. Azonnali kezdőként nem lehet még rá számítani, de Jim Harbaugh alkalmas edző arra, hogy egy remek játékost faragjon Kaepernick-ből.
 
- 3/16 Chris Culliver, CB (South Carolina)
 
Ezzel a választással (mondanom sem kell) ismét egy gyenge egységet sikerült erősíteni. Culliver eredeti posztján kívül alkalmas akár safety-ként is játszani és ez jól jöhet, ha esetleg Goldsonnal nem sikerülne újraszerződni. Első évében valószínűleg harmadik számú corner lesz.
 
- 4/18 Kendall Hunter, RB (Oklahoma State)
Frank Gore tavalyi súlyos csípősérülése után tér vissza és minden jel arra utal egészséges lesz a szezonra, de Brian Westbrook nem fog visszatérni az öbölbe és Anthony Dixon egyedül kevés cserének. Hunter megfelelő cseréje lesz Gore-nak és ha a Pro Bowler újra lesérülne, megfelelően tudja majd pótolni.
 
- 5/32 Daniel Kilgore, OG (Appalachian State)
 
Eric Heitmann gyakorlatilag az egész tavalyi szezont kihagyta, David Baas pedig szabadügynök, így teljesen indokolt a támadó fal erősítése. A center és guard poszton is bevethető Kilgore felé a kérdés, milyen gyorsan tudja majd áthidalni az egyetemi másodosztályból az NFL-be való ugrást. Nagy dolgokat ne várjunk tőle, de egy megbízható csere még lehet belőle.
 
- 6/17 Ronald Johnson, WR (USC)
 
Újabb tehetséges elkapó a USC-ről, de az utóbbi években láthattuk, hogy az innen érkező és ezen a poszton szereplő játékosok nem nyújtottak kiemelkedőt az NFL-ben. Johnson is gyors és képes nagy play-ekre, de méretei nem megfelelőek és gyakori, hogy elejti a könnyű labdákat. A WR állomány mélyítésére érkezett, valamint a special teamben vehetik majd hasznát, ha beverekedi magát az 53-as keretbe.
 
- 6/25 Colin Jones, FS (TCU)
 
Elősorban, ismét, a special team megerősítésére érkezett Jones, aki nem mellesleg a futás elleni védekezésben jeleskedett egyetemi évei alatt. Ne számítsanak rá a szurkolók, hogy nagy dolgokat fog véghezvinni.
 
- 7/8 Bruce Miller, OLB (Central Florida)
Érdekes a helyzet Miller draftolása kapcsán. Méretei (6-1, 254 font) és egyetemi pályafutása alapján a szélső linebacker poszt mélyítésére érkez(het)ett és lehetne belőle egy megbízható csere. Azonban a 49ers edzői nem a védelemben képzelik el a fiatal játékos jövőjét, hanem át szeretnék képezni FB-é. Érdekes lesz megfigyelni, hogyan sikerül, mivel Miller még soha nem játszott fullback pozícióban.
 
- 7/32 Michael Person, OG (Montana State)
 
Az egyetemen még OT-t játszott, de guardként számítanak rá a 49ersnél. A fiatal támadófal még fiatalabb lesz és Personnak meg kell küzdenie majd a keretbe jutásért.
 
- 7/47 Curtis Holcomb, CB (Florida A&M)
 
Az utolsó választási lehetőséggel ismét a secondary-be húztak Harbaugh-ék. Mint az összes hátsó körös kiválasztottnál itt is elmondhatjuk, hogy nem véletlenül lettek itt draftolva. Sokat kell ahhoz is dolgozniuk, hogy egyáltalán túléljék az 53-as szűkítést.
 
Összegzés:
Átlagos drafton van túl a San Francisco, messze nem olyan a fogadtatás, mint volt tavaly. Hiányposztokra sikerült húzniuk, igaz nem mindegyikre, mivel a védekező falba egyűáltalán nem érkezett erősítés/mélyítés a draftról. Smith 1/7-es kiválasztása meglepő, a Keapernick project akkor vállhat be igazán, ha 1-2 évig nem kell kezdőként bevetni. A többi választással sincs probléma és a posztok is rendben vannak.
 
Értékelés: C
 
 
Seattle Seahawks
 
Nem hazudtolta meg magát a Seahawks vezetősége, ismét meglepetéseket okozott a szurkolóknak és az elemzőknek egyaránt. Úgy döntöttek Carroll-ék, hogy rendbeteszik a falat, igaz ezt a labda mind a két oldalán meg kellett volna ejteni, de csak az egyik lett belőle. A többi hiányposzt betömése felemásul sikerült.
 
- 1/25 James Carpenter, OT (Alabama)
A poszt rendben van, de a választott játékos már annál meglepőbbre sikeredett. Carpentert mindenhol stabil második körös prospectnek tartották nyílván és draftolása azért is volt meglepő, mert elérhető volt még Gabe Carimi és Derek Sherrod is. Ezzel a választással szinte biztossá vállt, hogy Sean Locklear nem tér vissza Seattlebe és helyét Carpenter fogja átvenni a kezdő jobb oldali tackle posztján. Egy fiatal tackle páros alakult meg a Seahawksnál és akárki is legyen a kezdő irányító a jövőben biztosítottnak tűnik a védelme a széleken.
 
- 3/11 John Moffitt, OG (Wisconsin)
 
Eredetileg nem volt harmadik körös draft pick-je a csapatnak, de egy lefelé cserét követően mégis szereztek és ezzel ismét a támadófalba húztak játékost. Moffitt is hiányposztra érkezett, mivel Max Unger-en kívül nem volt igazán használható játékos a fal belsejében. Nagy az esélye, hogy a volt wisconsini az első héttől kezdőként lépjen pályára.
 
- 4/2 KJ Wright, OLB (Mississippi State)
 
Talán a Carpenter választásnál is meglepőbb volt Wright draftolása ugyan is talán linebacker az egyetlen poszt, ahol megfelelő minőségű emberek játszanak a Seahawks-nál. Kérdés, hogy a Curry-Tatupu-Hawthorne kezdő hármas mellett mennyi játéklehetőséget fog kapni Wright. Fizikai paraméterei elvitathatatlanok, magasságához képest remek sebességgel rendelkezik. Backupnak megfelelő és a special teamben is erősítést jelent majd. Érdekesség, hogy Carroll edzőtől a telefonhívás pont a diplomaosztója kellős közepén érte K.J.-t.
 
- 4/10 Kris Durham, WR (Georga)
 
A Seahawks-nak egy gyors mélységi célpontra van szüksége, de ezt nem Durham-ben találják meg. Paraméterei Mike Williams-éhoz hasonlóak, ez az endzoneban vagy harmadik kísérleteknél előnyös lehet, de erre a feladatra ott van Williams. A játékidőért Deon Butlerrel és Golden Tate-tel fog majd megküzdeni a tavaly még A.J. Green társaként szerepelt elkapó.
 
- 5/23 Richard Sherman, CB (Stanford)
Az egyik legfontosabb hiányposztra csak a harmadik napon érkezett erősítés. Sherman egyetemi éveit még, mint elkapó kezdte ezután került át a védelembe ahol nem is teljesített rosszul. Carrollék magas coremereket szerettek volna szerezni, akik az emberfogásban teljesítenek jól és a hírhedt Compton városából származó játékos megfelel ezeknek a paraméterekenek. Akár még a kezdő posztot is megcsípheti Marcus Trufant mellett, ha jobban teljesít az edzőtáborban, mint Walter Thurmond.
 
- 5/25 Mark LeGree, FS (Appalachian State)
 
Ismét egy játékos a secondary-be, aki leginkább a special teamben fog szerepelni, de esetleg csereként Earl Thomas mellett a pályára is léphet.
 
- 6/8 Byron Maxwell, CB (Clemson)
 
Szintén egy magas corner lett a választás a hatodik körben, aki a special team-ben még kiemelkedőt is alkothat. CB-ként sokat kell még fejlődnie és valószínűleg csak végszükség esetén láthatjuk majd (ha beküzdi magát az 53-ba) a pályán a védelemben.
 
- 7/2 Lazarius Levingston, DE (LSU)
 
Pete Carroll terve, hogy egy 300 font körüli játékost helyez DE posztra egy 4-3as védelembe a futások hatékonyabb megállításáért, elég jól sikerült egészen Red Bryant sérüléséig. A helyettesítésére érkezett Kentwan Balmer nem teljesített jól. Ezért érkezett Levingston, aki Balmerrel fog megküzdeni a játékidőért, de az irányító siettetésben sok hasznát nem fogják venni.
 
- 7/39 Malcolm Smith, OLB (USC)
 
Korábbi tanítványának adott esélyt az utolsó választással történő draftolásával Carroll edző. Smith gyors és atletikus, ezt majd a special temaben meg is mutathatja, mivel a védelemnek a közelébe sem fog kerülni.
 
Összegzés:
Irányítóposztra nem húzott senkit a Seahawks, pedig még mindig csak Whitehurst van a rosteren. Úgy tűnik bíznak abban, hogy Hasselbeck visszatér még egy évre. A védekező falba az egy szem Levingston érkezett, ő pedig nem fogja megváltani a világot. A támadófal nagyjából rendben is van, ha Carpenter és Moffitt gyorsan felveszik az NFL ritmusát, ezzel a futójáték is talán kiegyensúlyozottabb és hatékonyabb lesz.
 
Értékelés: C
 
 
St. Louis Rams
 
Érdekes választások övezték a Kosok draftját és még finoman fogalmaztam. Persze minden választásban van ráció és mindent meg lehet magyarázni, de az igazán fontos hiánypostokra nem, vagy csak a hátsó körökben érkezett segítség, amit nehéz értelmezni.
 
- 1/14 Robert Quinn, DE (North Carolina)
Steve Spagnuolo igyekszik a régi Giants védekező falhoz hasonlót összerakni St. Louis-ban. Ehhez egyik puzzle darabja Quinn, aki a tavalyi évet eltiltás miatt kénytelen volt kihagyni. A 14. helynél remek választás és nem lesz rajta nyomás, hogy egyből a kezdőben kell játszania, mert James Hall mögött legalább egy évig fejlődhet.
 
- 2/15 Lance Kendricks, TE (Wisconsin)
 
A nagyon atletikus passzok elkapásában jeleskedő játékos érkezett Sam Bradford segítésére. Hiába a tavaly remekül játszó, de sérülés miatt sok kihagyásra kényszerülő Michael Hoomanaanui vagy Fendi Obonum (aki alig kapott játéklehetőséget), Josh McDaniels támadókoordinátor nem volt megelégedve a TE poszttal. Kendrick atletikusságának köszönhetően sok gondot okozhat majd az ellenfél védelmének, de futásblokkolásban nem sok hasznát fogják venni.
 
- 3/14 Austin Pettis, WR (Boise State)
 
A “segítsük fiatal irányítónkat célpontokkal” akció újabb darabját üdvözölhetjük Pettis-ben. Az idei draft class egyik legjobb route futó játékosa magasságának köszönhetően ideális célpont lehet a redzone-ban illetve a harmadik kísérleteknél. A jelenlegi elkapók közül csak a már említett magasságával tűnik ki és első évében már a harmadik számú elkapó is lehet.
 
- 4/15 Greg Salas, WR (Hawai’i)
 
Az erősen passz orientált játék rendszerből érkező játékos újabb célpontot jelent majd Bradfordnak. A route-okat jól futja és a kezei is biztosak. Nagy harcban lesz a játékidőért.
 
- 5/27 Jermale Hines, SS (Ohio State)
 
Végre hiányposztra is érkezett választás Hines személyében, aki a futások megállításában jeleskedik inkább, mint a passzvédekezésben. Dahl és Butler mögött sok lehetősége nem fog kapni esetleg nickel vagy dime felállásoknál.
 
- 7/13 Mikhail Baker, CB (Baylor)
 
2009-ig még mint elkapó szerepelt az egyetemen, ezután került át a védelembe. Leginkább a special teamben kell bizonyítania majd.
 
- 7/25 Jabara Williams, OLB (Stephen F. Austin)
 
Egy másik hiányposztra csak a hetedik körben érezett játékos. Valószínűleg azért mert bíznak a jelenlegi LB állományban és abban is, hogy a valamikor megnyíló szabadügynök piacon szereznek erősítést. Az egyetemi másodosztályból érkező Williams az 53-ba kerülésért is nagy harcot kell, hogy vívjon.
 
- 7/26 Jonathan Nelson, FS (Oklahoma)
 
Van tapasztalata mindkét safety illetve corner poszton is. A poszt mélyítésére alkalmas, de ennél többre ne számítsunk tőle.
 
Összegzés:
Josh McDaniels jött, látott és az idei draftot majdnem ki is sajátította, de igen meglepő választások hátterében állt/állhatott. Elkapóból van annyi, hogy - Missouri - folyót lehet velük rekeszteni, de például a szélső linebacker vagy a DT posztokra nem érkezett erősítés. Az is nehezen érthető, hogy Steven Jackson tehermentesítésére miért nem jött egy fiatal játékos.
 
Értékelés: D
 
Kiss Ferenc (Fucu)