NFL mérkőzés beharangozók - 14. hét

Tovább éleződik a playoff-helyekért folyó versenyfutás.

NFL mérkőzés beharangozók - 14. hét

Buffalo Bills - St. Louis Rams, magyar idő szerint 19:00, Ralph Wilson Stadium

Két olyan csapat méri össze az erejét Buffalóban ezen a hétvégén, amelyeknek matematikailag még nem szálltak el az esélyeik a playoffba kerülésre, gyakorlatilag azonban már készülhetnek a következő idényre, mert kettő, illetve másfél mérkőzés hátrányban vannak az utolsó wildcard pozícióban levő csapattól. Miként a mérlegek is sejtetetni engedik, két igen kétarcú gárdáról beszélünk, hiszen egy-egy szép győzelmet követően képesek kilátástalan játékkal előrukkolni, így pedig hosszú távon nehéz sikereket aratni. A Bills legutóbb a Jacksonville ellen gálázott, ami azért önmagában nem a világ legnagyobb fegyverténye, de egy magabiztos győzelmet senki ellen nem kell megmagyarázni, míg a Rams ezúttal már legyűrte a 49erst a hosszabbításban, nem elégedett meg a döntetlennel, mint a két csapat korábbi mérkőzésén. A mostani összecsapás kapcsán nehéz volna esélyekről beszélni, hiszen mint fentebb említettem, két igen hektikus csapatról van szó, senki sem tudhatja milyen lábbal kelnek ki a játékosok ma reggel az ágyból. Érdemes megjegyezni, hogy az erre a hétre kiadott injury reporton 23!!! Bills játékos neve található (Belichick sírva fakadt, amikor meglátta, ilyenre még ő sem képes), azonban közülük csak négy játékos hiányzása vehető biztosra, Kelsay és Mark Anderson a védőfalból, Wood és Hairston pedig a támadófalból lesz kénytelen kihagyni az összecsapást. Rajtuk kívül kérdéses a játéka Stevie Johnsonnak, Aaron Williamsnek, Justin Rogersnek és Leodis McKelvinnek is, utóbbi három játékos együttes hiányzása igen érdekessé tenné a találkozót, tekintettel arra, hogy mindhárman CB poszton szerepelnek. A vendégeknél csak a csere TE, Mike McNeill az, aki egészen biztosan nem léphet pályára, Danny Amendola játéka kérdéses még szokás szerint, ezúttal a lábfejével akadnak problémák. Az ő hiányát igencsak megszenvedné Bradford, hiszen Amendolát leszámítva nincs igazi megbízható célpontja az irányítónak. A futójáték már jobban működhet, Steven Jackson és Daryl Richardson kettőse a legtöbbször hatékony párosnak bizonyult az idény folyamán, erre a Bills ellen is megvan az esély, hiszen rengeteg gondja van a hazai csapatnak a futójáték féken tartásával. Ugyanakkor feltehetően a Bills is a RB-ek játékára fogja helyezni a hangsúlyt, Fred Jackson és CJ Spiller ligaelit párosnak tekinthető, meg fog szenvedni velük a Rams védelme, még akkor is, ha Jeff Fisher érkezését követően kifejezetten ütőképes D jött össze a Kosoknál. Mint minden meccsen, így a main is különösen fontos lehet a turnoverek száma, különösen a hazaiak szeretik ostoba szituációknál elszórni a labdát és így jól megnehezíteni saját helyzetüket. Amelyik csapat összeszedettebben játszik, vigyáz a labdára az nagy valószínűséggel győztesen kerül ki a két hasonló játékerőt képviselő alakulat összecsapásából.

Kocsis Gábor (gabokocka)

 

Cincinnati Bengals - Dallas Cowboys, magyar idő szerint 19:00, Paul Brown Stadium

Mindkét együttes csoportja szorosan alakult az utolsó hetekre, így élnek a rájátszás álmok hazai és vendég oldalon egyaránt. Ugyan a végső döntést majd a még hátralévő csoportmeccsek hozzák meg, egyik csapatnak sem célja lépéshátrányba kerülni. A Cowboys és a Bengals is egy jó sorozatból érkezik a találkozóra, előbbi három, utóbbi négy mérkőzést nyert az elmúlt négy héten. A mérkőzés legnagyobb párharca Andrew Whitworth és DeMarcus Ware között zajlik majd, és az összecsapás győztese nagy hatással lehet a mérkőzés végső kimenetelésére is. Andy Dalton leggyengébb pontja a nyomás alatti játék, és Ware-en kívül nem látszik az a játékos, aki meg tudná zavarni a kiváló fal előtt játszó másodéves irányítót. A pálya közepén (a belső LB és S posztokon) fájdalmas veszteségeket szenvedett a Dallas, amit az éledező futójáték, illetve a számokon belül is otthonosan mozgó WR állomány (talán kiegészülve a sérüléssel bajlódó Jermaine Greshammel) alkalomadtán komolyan kihasználhat. A Bengals kezdő centere Kyle Cook még a szezon előtt sérült listára került, de az új IR szabályok lehetőséget biztosítottak neki a visszatérésre, amire várhatóan ezen a mérkőzésen kerül sor, amivel tovább erősödik az állomány, jóllehet aktuális helyettese, az UDFA Trevor Robinson kiválóan szerepel. A vendégek támadóalakulata sem szerepel éppenséggel rosszul, bár kevésbé a futójáték mintsem Tony Romo és Dez Bryant formája és kapcsolata dominál. A deviáns, de zseniális WR az utóbbi hetekben megállíthatatlannak bizonyult, és ha lesz idő arra, hogy a hosszú játékok kialakuljanak, komoly károkat tudnak okozni a nem sebességből élő Cincinnati hátsó alakzatában. DeMarco Murray visszatérése is pozitív hatással lesz, egyrészt a futójáték fellendülését, és a play-action játékok jóval magasabb arányát várhatjuk a fiatal RB pályára lépésével. Jason Witten kiemelt szereplésére is lehet számítani, hiszen a Bengals védelem egyik leggyengébb pontja (a screen játékok mellett) a TE-k elleni védekezés. A nagy kérdés a vendégek oldalán, hogy mi a terv a Cincinnati védőfalának megállítására, vagy legalább lelassítására. Tyron Smith kiváló játékos, de tőle jobbra folyamatosan romlik a helyzet, a RT Doug Free egyenesen borzasztó formát mutat. Nem jó hír ez akkor, ha vele szemben az AFC Hét védőjátékosa címet elnyerő DE Carlos Dunlap, közvetlen mellette az év védőjátékosa címre aspiráló Geno Atkins áll. Tony Romo az egyik legjobb az előre nem tervezett játékok végrehajtásában, és várhatóan ezúttal is heroikus küzdelmet kell folytatnia az életéért, de ha el tudja juttatni a célpontoknak a labdát, és a futójáték is megfelelően tudja támogatni ebben, akkor elviheti a mérkőzést a Cowboys. Ha azonban a hátán fog feküdni, a pozíciós játékot pedig tudja diktálni a Cincinnati akkor hazai győzelem lesz. Bármi lehet, szenvedés és nagy tűzijáték is, izgalmakban biztos nem lesz hiány.

Zandler Gábor (gabtsi)

 

Cleveland Browns - Kansas City Chiefs, magyar idő szerint 19:00, Cleveland Browns Stadium

Alsóházi AFC-rangadóra kerül sor a hétvégén, mindkét csapat formája bíztató, győzelemmel zárták a múlt hetet. A mérkőzés pikantériája Brady Quinn visszatérése lesz Clevelandbe, őt ugyanis a Browns választotta ki a 2007-es draft 1. körének 22. helyén, benne látták a leendő franchise QB-t. Quinn a múlt héten játszotta 1. értékelhető mérkőzését Chiefs mezben, a barnák passzvédelme relatíve sok yardot kap, viszont az ellenük felmutatott 83.1-es QB rating azért nem egy rossz statisztika. Érdekes lesz Dwayne Bowe és Joe Haden párharca, mindketten posztjai legjobbjai közé tartoznak. Van egy másik visszatérő is Peyton Hillis, aki 2010-ben karrierje legjobb évét pont Clevelandben futotta. Jelenleg Hillis csupán másodhegedűs Jamaal Charles mögött, akinek a futásaira épül a KC támadójátéka, ugyanakkor az Athyba Rubin – Phil Taylor párost nehéz arrébb rakni az útból (és akkor még nem beszéltem a kiváló MLB-ről D’Qwell Jacksonról). Pláne, hogy tele van sérültekkel a támadófal: ezen a mérkőzésen Branden Albert, Jeff Allen és Russ Hochstein játéka is kérdéses (a center Rodney Hudson már jó ideje sérültlistán van), ha mindhárman hiányoznának, akkor a rendkívül acélos Donald Stephenson – Bryan Mattison – Ryan Lilja – Jon Asamoah – Eric Winston ötössel kellene kiállni.
Hasonló mennyiségű sérülttel küzd a Chiefs másodvédővonala, Abram Elam valószínűleg kihagyja a mérkőzést, mellette Eric Berry, Kendrick Lewis (azaz a három legjobb safetyjük sérüléssel bajlódik) és Brandon Flowers szereplése is kérdéses. Lehetséges, hogy a szezon elejéhez képest az ILB-páros is új lesz, hiszen Derrick Johnson térdín-sérüléssel küzd és mellette korábban Jovan Belcher kezdett. Brandon Silernek és Cory Greenwoodnak kell előrelépni. Egy ennyi sérüléssel sújtott védelem ellen szép napja lehet az újonc Brandon Weedennek, abban az esetben, ha az egyébként passzblokknál kiváló munkát végző támadófal meg tudja őt védeni Justin Houstonéktól. Weeden kedvenc célpontjai Greg Little, Josh Gordon, a tight end Ben Watson és az újonc futó Trent Richardson. A hazai pálya és az egészséges keret a Cleveland győzelmét engedi sejtetni, azonban a Belcher-féle halálesetből képes lehet annyi energiát meríteni a Chiefs, hogy győztesen hagyja el a pályát.

Papp Gábor (empty taxi)

 

Indianapolis Colts - Tennessee Titans, magyar idő szerint 19:00, Lucas Oil Stadium

Ki ne emlékezne Vick Ballard hosszabbításban repült touchdownjára a párharc odavágóján? A szoros eredményre most is jó esély van, remek mérlege ellenére a Colts nem szokta agyon nyerni magát, a Lions elleni afférból is csak utolsó másodperces touchdownnak hála tudtak győzelemmel kikeveredni. Az Indianapolis mérlege 7-1 a 8 pontnál szorosabb meccseken, és Andrew Luck győztes támadást vezetett már a a Bears kivételével az összes NFC North csapat ellen, és a Titans ellen is ugyebár.Főként emiatt, az esélyesség terhe a csikók vállát nyomja, főleg mivel hazai gyepen sokkal impresszívebb a gárda és Luck mutatója is. Azt mondani sem kell, hogy ez a mérkőzés is az 1/1-es munkálkodásán áll vagy bukik. Az ötödik győzelemre készülnek a Lucas Oilban egymás után, amivel újabb hatalmas lépést tennének a playoff felé. Tekintve, hogy a Chiefs és a Texans kétszer szerepel még a naptárban, az esélyeik elég jók az utószezonra momentán. Ha ezt és egy másik meccset is behúznak, akkor egy Cincinnati vagy Pittsburgh vereséggel már el is dőlt ez a dolog.
Reggie Wayne már csak harmadik az NFL-ben 88 elkapással, ami nem feltétlen rossz hír, hiszen Luck egyre magabiztosabban keresi a többi célpontját is. Múlt vasárnap 391 yardot passzolt a 12-es, 4 touchdown mellett viszont 3 interception-je is volt, ami nem feltétlen fér majd bele minden alkalommal. Tennesseeben csak 297 yardig jutott, ami az ő esetében kevésnek számít. Azóta viszont T.Y. Hilton alapemberré nőtt fel, legutóbbi 5 meccsén három 100 yardos performanszt is láthattunk az újonc elkapótól, több touchdownnal megspékelve, ami nagy előrelépés a Titans elleni 35 egységéhez képest és jelentősen hozzájárul, hogy a liga 5. legjobb passz offensét vezeti Bruce Arians. A játékuk két dimenzióssá tételéhez Ballard mellett Donald Brownnal nem kell számolni, a bokasérüléses RB a tavalyi 2 győzelmük egyikén 161 yardot futott a Titans ellen, így hiánya lehet megérződik majd. A vendégek jól ügyködtek a védelemben pár héttel ezelőtt, 29.9 bekapott pontos átlaguknál sokkal kevesebbet szedtek be, ma is erre lesz szükség ha eredményesek akarnak maradni. Mindenesetre Colin McCarthy (MLB) egymás után 2. meccsét hagyja ki megint, így a védelem közepén sebezhető a liga 31. számú egysége.
Az sem jó jel, hogy David Stewart (RT) és Steve Hutchinson (LG) nélkül kell elutazni Indianába, így akár Chris Johnson területét is limitálhatják a védők, akár Jake Lockert is terrorizálhatják Mathis-ék, aki legutóbb épp sérült volt, így nem lépett pályára. Locker az elmúlt két meccsen elveszített 8 labdából hétért volt felelős. Már azon is érdemes gondolkodni a vendégeknél, hogy Mike Munchak pozíciója mennyire biztos. A passzjátékból Lavelle Hawkins és Damian Williams is hiányozni fog, míg a Colts secondary Tom Zbikowski nélkül készül, hiányzók tehát mindkét oldalon vannak, de a Titans-t jobban sújtják.
El kell ismerni, semleges nézőknek nem egy attraktív párosítás ez, de akit érdekel az NFL eljövendő 10 évének elit csapata, annak egy Colts meccsre mindig érdemes benevezni.

Herczeg Ádám (Höri)

 

Minnesota Vikings - Chicago Bears, magyar idő szerint 19:00, Mall of America Field

 

Mivel a medvék védőkapitányuk nélkül utaznak a csúcsformában lévő Adrian Petersonékhoz, kiváló alkalom ez a vikingeknek, hogy a playoff harcba való visszakapaszkodással kalkuláljnak. Más kérdés, hogy a liláknak mostanában nem sok sikerélmény jutott Cutlerék ellen, múlt hónapban is kapituláltak ellenük. Brian Urlacher három meccset biztosan kihagy majd combsérülés miatt, de a Seattle elleni párharc során Tim Jennings is beszedett egy kisebb sérülést. A Bears-nek tehát be kell jutni a playoffba hogy az év végén lejáró szerződésű vokális vezért újra a pályán láthassuk. A Packers-szel azonos mérleggel állnak jelenleg, de az egymás elleni eredmény csak wild card helyet fog érni ha így marad.
chimin A Vikings a jó kezdés után 4 meccset veszített a legutóbbi ötből, viszont otthon 5-1-gyel állnak, ez bíztató. A Bears formája sem sokkal jobb, a Seahawks ellen 459 yardot kaptak Russell Wilsonéktól, a legtöbbet az idényben, ami akkor is fájó, ha a hosszabbítást bele kell kalkulálni. Geno Hayes került be Urlacher sérülése után a csapatba, de vele sem tudták 110 yard alatt tartani ellenfél futójátékát, hat meccs óta mindig túllépik ezt a számot az ellenfelek, pedig az első 6 derbi alkalmával 0 ilyet engedélyeztek. Mindennek fokozott jelentősége van Adrian Peterson elen, hiszen a 2000 futott yardos szezonra törő RB bomba formában van az elmúlt másfél hónapban. A Bears ellen kikapcsolták az első féldiőben, de 108 yardra így is jó volt. Az említett idő intervallum során 157.8 yard az átlaga és 6 touchdownt is szerzett. A Green Bay elleni 82 yardos megiramodás a karrierje leghosszabbja volt. Négy meccs alatt 554 yardot kellene még megtennie, ha be akar kerülni a 2000-res klubba, nem lehetetlen. A probléma ott van, hogy Christian Ponder 7 meccs alatt 76 yarddal kevesebbet passzolt mint Peterson futott, ez pedig ritka egészségtelen arány. A másodéves irányító 63.6-os QB ratingje a leggyengébb a kezdő játékosok között a vizsgált meccseken. Sem a Bears ellen, sem a Packers elleni vasárnapi derbin nem volt túlságosan jó Ponder, feltétlen javulnia kell ha komolyan gondolják a győzelmet. Mivel szerdán bejelentették, hogy Percy Harvin bokája alkalmatlan, hogy idén már futballmeccsen vegyen részt, marad Kyle Rudolph első számú opciónak, aki 18 labdát kapott az előző 3 meccsen. A sérüléssel és pénzbüntetéssel sújtott Jared Allen vállalja a játékot, az ő szerepe külön érdekes lesz mivel az odavágón Lance Louis-t csúnyán kivonta a forgalomból egész évre. Ennek ellenére a Bears OL csak 2 sacket engedélyezett az előző 2 hétben, Jay Cutlernek így ideje van, célpontja kevésbé, mert Earl Bennett agyrázkódással küzködik, ezért is kellett Brandon Marshallnak 10 labdát elkapnia a Seattle ellen. Alshon Jeffery ellenben bevetésre kész, a térdével küzködő újonc játéka nagy előny lesz vendég szempontból.

Herczeg Ádám (Höri)

 

Tampa Bay Buccaneers - Philadelphia Eagles, magyar idő szerint 19:00, Raymond James Stadium

A Bucs a playoffba kerülésért, az Eagles pedig az 1/1-es draftcetliért harcol négy játékhéttel az alapszakasz vége előtt, aki erre a szezon előtt fogadást kötött az véleményem szerint igen gazdag embernek tekintheti ma magát. Azonban kétség kívül ez a helyzet, Greg Schiano érkezését követően gatyába szedte a floridai csapatot, racionális futballt játszanak és ehhez a legtöbb esetben megvannak a személyi feltételek is. Doug Martin személyében rátaláltak az idei drafton egy igazi workhorse futójátékosra, az ő érkeztével Blount már alig kap szerepet, de Martin játékát látva kevesen hiányolják az amúgy szintén remek képességű RB-et. Freeman ismét érett irányító benyomását kelti, vigyáz a labdára, Vincent Jackson és Dallas Clark személyében pedig két olyan játszótársat is kapott, akikre számíthat a kulcsfontosságú pillanatokban. A védelem az engedett yardok tekintetében nem tartozik a liga elitjébe (sőt még a középmezőnybe sem), azonban rengeteg labdát szereznek, ami olykor elegendő arra, hogy megnyerjék a mérkőzéseket. Ez így lehet ma is, hiszen minden, amit pozitívumként felsoroltunk a Bucsnál, negatívumként sorakozik a túloldalon. Andy Reid véleményem szerint teljesen elveszítette a csapatát valahol a szezon felénél, Vick kiesését követően Foles eddig nem bizonyította, hogy rá lehetne építeni a jövő csapatát, a védelem leginkább az ementálira hasonlít, nincs olyan eleme a játéknak, ami jól működne a Sasoknál. Gyakorlatilag mindenki biztosra veszi, hogy Reidnek a szezon végeztével megköszönik az eddig elvégzett munkát, azonban a Phillynél eltöltött éveket követően szebb búcsút érdemelne, mint egy 3/13-as mutató – pedig jelen állás szerint erre igen komoly esélye van az Eaglesnek. Hogy ez ne így alakuljon, sokkal összeszedettebben kell játszania a csapatnak, mint az utóbbi hetekben tették, a védelemnek nem szabad nagy játékokat engednie (rengeteg elnézett coverage jellemző a secondaryre), a támadóknak vigyázni kell a labdára (ugye a temérdek mennyiségű fumble, ami pusztán a koncentráció hiányára vezethető vissza), és akkor akár ez a Bucs is legyőzhető lehet. Mert mint említettem, semmi ördöngőset nem csinálnak, csak fegyelmezett végrehajtják az általában remekül kidolgozott gameplant, keveset hibáznak, viszont az ellenfél hibáit kegyetlenül kihasználják. Ennyire egyszerű ez a játék. A sérültekről is essen néhány szó, a hazaiaknál az újonc LeQuan Lewis biztosan nem játszhat, míg Roy Miller játéka kérdéses, a vendégeknél már több hiányzó lesz, Vick, McCoy, Patterson és Coleman játékára sem számíthat a szakmai stáb. Az idényben mutatott játék alapján nehéz volna mást elképzelni, mint hazai győzelmet, azonban túl sok a tehetség az Eagles keretében ahhoz, hogy alkalomadtán ne jöjjön ki, és miért ne történhetne ez meg akár ma este?

Kocsis Gábor (gabokocka)

 

Washington Redskins - Baltimore Ravens, magyar idő szerint 19:00, FedEx Field (TV: ESPN America)

Ellentétes pályán mozog a két együttes, a Ravens váratlan nehézségek árán tudott csak nyerni San Diegoban két hete, majd a múlt héten, hazai pályán kikaptak egy szakszervezeti vezető által irányított Steelerstől. Nem éppen jó előjel a Skins meccs előtt, akik ezzel ellentétben egy hatalmas sorozat kellős közepén tartanak, három csoportmeccset nyertek zsinórban, és bőven van még lehetőségük megnyerni a csoportot és ezzel bejutni a rájátszásba. Harmadik Robert Griffintől minden idők legnagyobb rookie szezonját látjuk, meglepő lenne, ha a Ravens védelem nem szenvedne a megállításával, ha már Batch ekkora problémát okozott múlt vasárnap. Alfred Morrisszal kiegészülve az egyik legveszélyesebb támadóduóját alkotja Griffin, nem véletlenül vezeti magasan a Skins az egy playből átlagosan szerzett yardok „versenyét”. Ugyanakkor a playek száma kevés egy mérkőzésen, ha a tempón sikerülne emelni, megtartva a jelenlegi eredményességet, bárkire veszélyesek lehetnek, különösen egy gyengélkedő baltimore-i védelemre. A Holló D-t számtalan probléma sújtja, Terrell Suggs újabb sérülést szedett össze, és bár a hírek szerint játszani fog, nem lesz 100%-os állapotban, és akkor finoman fogalmazunk. Nyomás nélkül pedig nagyon nehéz és hosszú mérkőzés elé néznek. Kérdés továbbá, hogy Joe Flacco melyik arcát mutatja, illetve természetesen, hogy a támadók edzője Cam Cameron miként szeretné megnyerni a meccset. Ha ezúttal is hanyagolja a futást, nem biztos, hogy jól jönnek ki belőle. Flacco ugyan képes arra a légitámadásra, amivel zavarba hozható a hazai védelem, de a hazaiak is képesek lehetnek korán megállítani Ray Rice-t, amitől viszont Flacco jön nagyon hamar zavarba, különösen idegen környezetben. Nagy pontháborúra lehet számítani, elsősorban az fog dönteni, hogy ki hibázik kevesebbet. A Flaccot kiszolgáló személyzet némiképp magasabb minőséget képvisel, mint az újonc ellenfele oldalán lévők, illetve a történelmi szempontok is a Ravens mellett szólnak inkább. A Skins hazai pályája mellett elsősorban Griffinre épít, földön és a levegőben egyaránt. Az egyik legérdekesebb meccs lesz a fordulóban, ha a Ravens nyer, és a többi pályán kedvező eredmények alakulnak, a csoportot is megnyerhetik vasárnap, ugyanakkor egy histórikus leolvadás sem elképzelhetetlen az utolsó hetek ellenfeleit vizsgálva. A Redskins és Griffin lendülete 6 év után jelenthetne újra rájátszást, amihez kiváló lökést adna egy újabb győzelem egy nagynevű ellenféllel szemben. Pikáns és mindenképpen ajánlott mérkőzés, bár ahol RGIII szerepel, alapból kötelező.

Zandler Gábor (gabtsi)

 

Carolina Panthers - Atlanta Falcons, magyar idő szerint 19:00, Bank of America Stadium

Az NFC South trónja 2012-ben már elkelt, mivel az előző játékhéten az Atlanta otthon kerekedett felül az örök rivális New Orleans csapatán, illetve kedvezően alakult számukra a Tampa vendégjátéka Denverben is, így az már biztossá vált, hogy a konferencia déli csoportját már a Sólymok megnyerték. Az egyetlen fontos dolog számukra innentől az első körös pihenő és a sérülések elkerülése lehet, előbbi könnyebben elérhető. A fogadóirodáknál 94%-os favorit a Falcons a nemzeti főcsoport legmagasabb kiemelésére, a fennmaradó 4 héten tényleg csak ők bukhatják már ezt el.
A Carolina szezonjára akárhogy próbálok, nem tudok pozitív jelzőket aggatni, pedig nagyon szeretnék. Ha nem az Atlanta elleni leolvadás volt a szezon fő mélypontja, akkor a Kansas City-ben elszenvedett vereség a fő 1/1 várományostól biztosan. Egy ilyen gödörből kimászni sosem könnyű, nem is idén kell ezt megtenniük a Párducoknak. Persze egy csoportrivális elleni győzelem mindig komoly lendülettel tud szolgálni, bármilyen csapatról is legyen szó, és az sem biztos, hogy a csapat jövőjének a hátralévő meccseken a győzelmek jelentenének előrelépést. Azt elismerem, hogy Ron Rivera kiválóan rázta gatyába a védelmet, ami Luke Kuechly vezetésével nagyon szép reményekkel kecsegtet, afelől viszont már vannak kétségeim, hogy a jelenlegi vezetéssel ez a franchise képes lenne-e a tavalyi 6-10-nél bármikor is többre?
Természetesen az NFL-ben nem létezik leadott meccs, arrafelé még a legreménytelenebb szituációkban is illik küzdeni a sípszóig, ugye Indianapolis? Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint Greg Hardy hétközi nyilatkozata. Engedjétek meg az idézetet: „Jobb csapat vagyunk, mint az Atlanta.”
Az elhatározás tehát megvan, és nem is feltétlen alaptalanul, hiszen vannak mérkőzések, amik szimplán többről szólnak, mint statisztikai mutatók. Ilyen lesz ez is és az sem szabad elfeledni, hogy a két csapat első találkozóját csont nélkül nyerhette volna a Carolina, ha Newtonék nem szerencsétlenkedik oda a Falcons-nak a labdát 1 perccel a meccs vége előtt. Ami után nem esznek meg egy play action passzt az Atlanta 1 yardosán. Biztosan tanultak a hibáikból. Newton is remek formában van, a Kansas ellen 3 TD passzal villant, ez már zsinórban 2(KETTŐ) jó teljesítmény tőle. Most redundáns leszek, de az Atlanta védelme akkor fog jól játszani, ha fogja a futást és szerzi a labdákat. A Saints ellen láthatta mindenki, hogy ez a defense képes meccseket nyerni, nem számít, ha Ryan és a teljes támadósor impotens üzemmódba kapcsol. Camék ezt használhatják ki, hiszen ha a védelmük képes lesz az első felvonáson bemutatott 8 sackes teljesítmény előrántani, akkor elég lesz nagyon okos playhívással bolondot csinálni az atlantai védőkből, ezek a támadók pedig képesek lehetnek erre.
Érdekesség, hogy a Carolina is a futás limitálásával törhet komoly mennyiségű borsot a Sólymok orra alá, mivel Michael Turner (még az idei is!) legendásan jól játszik ellenük. Évek óta tartja a minimum 100 yardos átlagot, legutóbb is képes volt több nagy játékra. Matt Ryan is hasonlóan sikeres a Párducokkal szemben, bár nem tudom, hogy még egy meccset kibírna-e egészségesen, ahol 30 percen keresztül pofozózsáknak használja Greg Hardy és Charles Johnson.
Az biztos, hogy pontokban gazdag, élvezetes találkozó lesz ez. Az elmúlt 5 mérkőzésük mindegyike atlantai győzelemmel ért véget, és a Sólymok egyszer sem maradtak 30 szerzett pont alatt. Ez persze nem jelenti azt, hogy a Carolina nem lesz képes partiban maradni. Tudjuk mi volt legutóbb is.

Parrag Zsombor (shawnka)

 

Jacksonville Jaguars - New York Jets, magyar idő szerint 19:00, EverBank Field

Két olyan csapat mérkőzik meg ezen a találkozón, amelyek rengeteg csalódást okoztak a szurkolóiknak 2012-ben. Bár a mérleg alapján a vendégcsapat a favorit, kár volna túl sokra taksálni egy irányítóproblémákkal küszködő negatív mérlegű csapatot.
Annál is inkább, mert a Jaguárok támadói az utóbbi időben kezdenek NFL-szinten teljesíteni. Chad Henne természetesen nem a legjobb quarterback a ligában, de több-kevesebb sikerrel elhajigált mostanában, és Észak-Floridában abban bíznak, hogy egy újabb jó napot fog ki. Ehhez szüksége lesz újonc elkapójára, Justin Blackmonra, aki hol kimagasló, hol észrevehetetlen. Ezúttal azonban ahhoz, hogy esély legyen a Jets ligaszinten jónak számító passzvédelmének a feltörésére, jól kell játszania, hiszen társa, Cecil Shorts sérülés miatt nem lesz hadrafogható. Intő jel, hogy múlt héten Ryan Lindley és az Arizona erre a legcsekélyebb mértékben sem volt képes, és a Jets védelme egyre javul a szezon folyamán. Futással jobban lehet ellenük támadni, kérdés, a nevesincs Montell Owens vezetésével milyen erőt képvisel a földön a Jaguars, a csapat három legjobb futója sérült, ha most nem sikerül összeszednie magát a new yorki front sevennek, akkor sosem lesz erre képes.
A túloldalon mindenki ismeri a probléma forrását: Mark Sancheznek hívják. A csapat irányítója múlt héten padozott egy kicsit, és helyén Greg McElroy jó teljesítményt nyújtott, Rex Ryan mégis belé helyezi bizalmát – Tim Tebow pedig valószínűleg ezúttal sem lesz benevezve bordasérülése miatt. Nagy kérdés, látjuk-e ismét McElroy-t, mindenesetre ha igen, akkor az feltehetően végleges váltás lesz, hiszen a házigazdák passzvédelme a liga leggyengébbjei közé tartozik. Nem fogja megkönnyíteni Sanchez dolgát, hogy kedvenc célpontjai, Stephen Hill és Dustin Kellerr valószínűleg kihagyják a meccset, ezért minden bizonnyal inkább a futásra fog építeni a Jets. Shonn Greene és Bilal Powell szép csöndben egész korrekt futóduóvá nőtték ki magukat, nehéz dolga lesz velük a jacksonville-i védőfal huszárainak, akik a csapat átlagához képest nem számítanak rossznak, sőt. Aaron Ross hiánya a secondary-ből fájdalmasnak bizonyulhat, de igazából egyedül Jeremy Kerley számít veszélyes és egészséges célpontnak a Jets jelenlegi keretéből, ha őt lefogják, koncentrálhatnak a futójátékra.
Nincs kétség afelől, hogy nem ez lesz a szezon legszínvonalasabb összecsapása, de lehet igen szoros is, miután egyik támadósor sem áll túl jó erőkből. A Henne-Sanchez párharc kevésbé lúzer résztvevője győzelemre vezetheti csapatát, különös jelentősége lesz a labdaszerzéseknek és a futójátéknak. Előbbi inkább a Jaguars, utóbbi pedig a Jets mellett szól, senki sem tudhat tehát biztosat, aki egy kellemes, izgalmas kikapcsolódásra vágyik kora este némi börleszkkel fűszerezve, nyugodtan tekintse meg ezt a meccset.

Rajnai Gergely (Rajna)

 

Pittsburgh Steelers - San Diego Chargers, magyar idő szerint 19:00, Heinz Field

A legutóbbi 8 mérkőzéséből 7-et elveszítő Chargers-nek már csak elméleti esélye maradt a playoff-szereplésre, a Steelers ellenben tovább őrzi a hatodik, még rájátszást érő helyet a főcsoportban. Ben Roethlisberger felépült borda- és vállsérüléséből, így az acélvárosi gárda kezdő irányítójával a soraiban fogadhatja a kaliforniai alakulatot. Big Ben visszatérése óriási pozitívum a kohászok támadóegysége számára, még akkor is, ha három hetes kihagyás után a QB aligha lesz száz százalékos formában ezen a találkozón. Ismét kiemelt jelentőséggel bír majd, hogy mennyire lesz eredményes a futójáték, melynek limitálása azonban a John Pagano által koordinált védősor legnagyobb erőssége. A hazaiaknak kedvezhet ugyanakkor, hogy vélhetően ismét kezdőként számíthatnak left guard poszton Willie Colonra, míg a túloldalon a front sevenből sérülés miatt hiányozni fog az egyik kezdő belső linebacker, Donald Butler. A szokásosnál is fontosabb lesz, hogy az offensive line milyen védelmet tud biztosítani Roethlisbergernek, de szerencséjükre pass rush szempontjából bőven hagy kívánnivalót maga után a Chargers defense-ének teljesítménye. Shaun Phillipsék leginkább abban bízhatnak, hogy az erős oldalról sikerül rendszeresen nyomást generálniuk, mivel a Steelers támadófalának jobb szélén ezúttal is Kelvin Beachum kezd a bokájával bajlódó Mike Adams helyett, bár a hetedik körös újonc az előző fordulóban, NFL-karrierje első kezdő mérkőzésén jól helytállt olyan játékosokkal szemben, mint Terrell Suggs és Paul Kruger. San Diegóban ennél lényegesen nagyobb problémák sújtják az offensive frontot, melynek várhatóan három kezdőjátékosát is nélkülöznie kell. Jared Gaither már korábban IR-re került, és most helyettese, Mike Harris játéka is kérdéses, továbbá nem valószínű, hogy bevethető lesz a left guard Tyronne Green, a right tackle Jeromey Clary pedig biztosan kihagyja a mérkőzést. Amennyiben Harris sem tudja vállalni a szereplést, Kevin Haslam kerülhet át a fal bal szélére, az RT posztot pedig a hét elején szerződtetett, utoljára 2010-ben pályára lépő Reggie Wells foglalhatja el. A Bolts OL passzblokkolásban eddig is a liga legrosszabb falai közé tartozott (36 sacket engedtek már ebben a szezonban), a csapatrész további gyengülése pedig még tovább nehezítheti Philip Rivers helyzetét. A Steelers elit védelmének egyetlen komoly hiányossága, hogy pass rush-ban nem elég hatékonyak, de az utóbbi meccseken már ezen a téren is előrelépés volt tapasztalható, a matchupok pedig egyértelműen Dick LeBeau fiainak kedveznek, még úgy is, hogy újfent a maródiak között lesz LaMarr Woodley. A kohászok defense-ének másik nagy hiányzója az elsőszámú cornerback, Ike Taylor, akit a nickelben remekül teljesítő Cortez Allen igyekszik pótolni, míg sub-package-ek alkalmazásakor Curtis Brown kerül a szélre. A Chargers-nél az elkapók sem sokkal megbízhatóbbak, mint a támadófal tagjai: a bustnak minősülő FA-igazolások, Robert Meachem és Eddie Royal mellett egy ideje már Malcom Floyd sem teljesít igazán jól, így Rivers célpontjai közül Danario Alexander az, akitől a leginkább tarthatnak a pittsburghi defensive backek. A kaliforniaiak futójátékának produktivitása az utóbbi hetekben alaposan visszaesett (az előző három fordulóban 63.3 yardot átlagoltak), és a megfogyatkozó offensive line csak tovább ronthat a helyzeten.
A két csapat eddig 14-szer találkozott Pittsburgh-ben, és minden egyes alkalommal a Steelers játékosai vonulhattak le győztesen a pályáról. Ha ismét a kohászok nyernek, az egyúttal azt is jelenti, hogy a Chargers 2003 óta először negatív mérleggel zárja az alapszakaszt. Nem meglepő, hogy a héten a San Diegói média arról számolt be, hogy az idény végén a vezetőedző Norv Turnert, valamint a general managert, A.J. Smith-t is meneszti a gárda, és bár az elnök, Dean Spanos cáfolta a híreket, jó ideje érik már a nagytakarítás a nyugati parti alakulatnál. A pittsburghieknek egyelőre nincs okuk arra, hogy már most a következő szezonon merengjenek, az acélvárosiak még javában harcolnak a playoff-indulásért. Roethlisbergeréknek kötelező nyerniük a Heinz Fielden, és a papírforma az ő győzelmüket is ígéri, de tartogathat még számukra kellemetlen meglepetéseket a Chargers.

Vass Ádám (vassadi)

 

San Francisco 49ers - Miami Dolphins, magyar idő szerint 22:05, Candlestick Park (TV: ESPN America)

Az eddigi tapasztalatok alapján országos egyes. A Dolphins a valószínűleg lemondhat a rájátszásról a múlt heti Patriots elleni vereség után. A 49ers St. Louis-i veresége (és a Seahawks győzelme) miatt szorosabb lett a mezőny az NFC Westben.
Nagy gondban lehet a vendég együttes, ugyanis múlt héten Jake Long tricepsz sérülést szenvedett és az idei szezonban már nem játszhat. Hiába Long gyengébb teljesítménye idén mégis a legjobb támadófal ember esett ki, aki nem csak a Ryan Tannehill megvédésében, hanem a futójáték segítéséből is jócskán kivette a részét. Helyét az újonc és eddig jobb oldalon játszó Jonathan Martin veszi át. Martin elég hullámzó teljesítményt nyújtott idáig és ezúttal sem lesz könnyű dolga mivel Aldon Smitht vagy Ahmad Brookst kell majd feltartóztatnia. Smith egyébként vezeti az NFL sack listáját 17,5-el. A futójáték megállításában is jeleskedik a 49ers védelme ugyanis 90 yardot engedélyeznek az ellenfél futóinak átlagban. Reggie Bush tehát nehéz mérkőzésre számíthat és nem segíti legjobb blokkolója kiesése sem. Tannehill hullámzó teljesítménye sem segíti a Dolphinst úgy általában ezúttal is biztosan igyekszik a hazai védelem különféle sémákkal elbizonytalanítani és hibára késztetni.
Jim Harbaugh újabb mérkőzésre adott lehetőséget Colin Kaepernicknek, aki múlt héten csúnya hibát követett el, de edzője vállalta ezért a felelősséget. Egyébként ezt az egy hibát leszámítva jól játszott Kapernick a Rams ellen. Frank Gore viszont erősen limitálva volt, ami most a Delfinek ellen is elképzelhető, ugyanis a védelmük 100 yard alatt enged az ellenfél futóinak. Kendall Hunter hiányában Brandon Jacobs kap több szerepet, de lehet a héten végre bemutatkozhat alapszakasz mérkőzésen is LaMichael James. A passzjátékban hiányozhat Mario Manningham, aki vállsérüléssel bajlódik. A mostanában mellőzött Vernon Davis több labdát kaphat véleményem szerint.

Kiss Ferenc (Fucu)

 

Seattle Seahawks - Arizona Cardinals, magyar idő szerint 22:25, CenturyLink Field

A szezonnyitó óta sok idő telt el és a két csapat teljesen más utat járt A Seahawks harcban van a rájátszásért és nagy lépést tettek felé múlt héten a Bears legyőzésével. A Cardinals elszenvedte sorozatban nyolcadik vereségét egy kifejezetten borzalmasan gyenge színvonalú mérkőzésen a Jets otthonában.
A hazai gárda a „csodagyerek” Russell Wilson vezérletével kezd kiegyensúlyozott teljesítményt nyújtani. A szezon első mérkőzésén még el tudta bizonytalanítani a Cardinals védelme, de ezúttal sokkal jobban oda kell figyelni az újonc irányítóra, mivel a szorult helyzetekből majdnem mindig jól jön ki. Darnell Dockett múlt héten nemtetszését fejezte ki egy edzői döntést követően ezért pénzbüntetésre ítélte a csapat, valamint lehetséges, hogy kevesebb szerepet fog kapni ezen a találkozón. A hetek óta sérült Calais Campbell ezúttal nagyobb eséllyel léphet pályára és szükség is lesz a játékára ha Dockett kevesebbet fog szerepelni. A védelemmel egyébként nincs gond a sivatagban és emiatt Wilsonnak nagyon kell figyelnie, de Golden Tate és Sindey Rice személyében két remek elkapó segíti a dolgát. Nem mellesleg Marshawn Lynch is jó napot foghat ki, ugyanis a Cards védelme alkalmanként hibázik a futások ellen és ezt kegyetlenül kihasználhatja a klasszis futó.
A vendégeknél a hétről hétre gyengébb támadójáték miatt aggódhatnak a szurkolók. Ryan Lindley nem volt megoldás, így Ken Whisenhunt edző ismét John Skeltont tette meg kezdő irányítónak. Nem tudni, hogy milyen teljesítménnyel rukkol elő, de szeptemberben nem sok lehetőséége volt a Seahawks ellen ugyanis a mérkőzés elején megsérült. Az elkapó gárdán nem fog múlni semmi, de addig el is kell jutnia a labdának. A Seahawksból hiányozni fog Brandon Browner, aki négy mérkőzéses eltiltását kezdi meg, de Richards Sherman ott lesz. Browner helyén Walter Thurmond fog kezdeni és Marcus Trufant nem is fog játszani. A hátsó alakzat sérüléseit a front 7 segítheti, ha nyomás alatt tartják Skeltont. A pass rush nem erőssége a védelemnek az utóbbi hetekben és a futójáték megállítása sem. A futójáték sem erőssége a pintyeknek, de meg kell próbálniuk futtatni a labdát, mert Skelton ha nagy terhet kap a vállára sokat hibázik.
A Seattle idén még nem kapott ki hazai pályás és nem valószínű, hogy a Cardinals fogja megszakítani ezt a sorozatot, de ez egy csoportrangadó, amin nem lehet semmit biztosra venni.

Kiss Ferenc (Fucu)

 

New York Giants - New Orleans Saints, magyar idő szerint 22:25, MetLife Stadium (TV: Sport 2)

Utószezonbeli szereplésért küzdő csapatok mérkőznek meg vasárnap este a Nagy Almában, ahol a vendégek számára bír nagyobb téttel a találkozó – egy eseteleges vereséggel végleg elbúcsúzhatnak a wild card pozíciótól – de a hazai csapatnak is mindent bele kell adnia az üldözői miatt, hisz a sorsolásuk nem könnyíti meg a dolgukat a hátralévő meccseken. Brees ellen persze sosem könnyű, de a rekorder irányítónak különösen jól megy a jelenlegi Super Bowl címvédő ellen, négy eddigi találkozásukkor mindig nyert, 11 TD mellett egyszer sem adta el a labdát, most azonban egy igencsak feltüzelt Óriás bandára készülhet, a tavalyi csúfos (24-49) vereséget is szeretnék megbosszulni rajta.
Ezen cél eléréséért leginkább a támadók tehetnek, a legutóbbi Redskins ellen döcögött a gépezet (különösen a vörös zónában), most ezt nem engedhetik meg maguknak, ha pariban szeretnének maradni. Hakeem Nicks és Ahmad Bradshaw egyaránt csak limitáltan tudott készülni, utóbbi szinte biztos vállalja a játékot, Nicks esetében ez már nincs így, ha nem jön rendbe a térde, a sérülésből visszatérő Domenik Hixon lehet Cruz párja. A levegőben azért mindenféleképp uralhatják a meccset, tekintve, hogy az eddig is borzalmasan teljesítő Saints secondaryből hiányozni fog a nickel CB Corey White és több safety is maródi. A másik oldalon szintén az offensenek kell a hátán vinnie a csapatot, és ugyan főleg ők is passzokkal operálnak, most lehetőségük nyílik majd a földön haladni. A Kékek LB sorából két kezdő is szerepel az injury reportokban, pályára lépésüknek azonban nem lesz akadálya, szükség is lesz rájuk, hisz Sprolest visszatérése óta hiába csak elkapásra használják, vele együtt négy kiváló running-back rombolhat a számok között, ha nem is klasszikus futójátékból, de rövid, gyors screen passzok garmadájára számíthatnak. Már csak azért is mert ez a Giants gyengéje és Brees erőssége, a blitzelők gyakran nem érnek oda időben az irányítóra a hátsó sorból pedig nem lépnek fel elég gyorsan, Kenny Phillips hiánya most különösen fájó lehet, bár Jimmy Graham nem lesz, így Stevie Brownnak „csak” egy David Thomasra kell ügyelnie.
Egyik irányító sem élete formájában érkezik erre a meccsre, de az ellenfél mindkettőjüknek kedvező match-up, így nagy eséllyel alakulhat ki pontháború a két csapat között. Hazai részről kreatív playhívásra lesz szükség, míg az ellenfél legfontosabb feladata a labda megtartása, hosszú és pontokkal végződő drive-okkal kézben tarthatják a találkozót, Websteréknek ezt kell megakadályozni (leginkább turnoverek gyártásával).

Varga Kristóf (kristof)

 

Green Bay Packers - Detroit Lions, magyar idő szerint hétfő 02:20, Lambeau Field (TV: ESPN America)

Igazi NFC North rangadóra van kilátás az NFL 13. játékhetének vasárnap esti rangadóján, ahol a Green Bay Packers látja vendégül a Detroit Lions csapatát. Bár a két csapat mutatója pont fordítottja a másikénak, (a Packers 8-4-gyel, a Lions 4-8-cal áll), játékerőben nagyon közel állnak egymáshoz. A különbség egy apróság, ami nem elhanyagolható, a Packers be tudja fejezni a szoros meccsei többségét, míg a Lions képtelen erre, jobbnál jobb szituációkból is vesztesen jönnek ki, így pedig hiába az addig jó játék, a szezon végén csak a győzelmek száma számít, minden más csak szépségtapasz. Így adott esetben az is, ha Calvin Johnson elkapott yardok tekintetében megdönti az NFL rekordot, vagy ha adott esetben Matthew Stafford ismét 5000 yard fölé kerül. A Packers ezzel szemben néha döcögő, néha remek játékkal, gyűjti a győzelmeket, ezzel pedig szép lassan utolérte a Chicago Bears csapatát és most már saját kezében van a sorsa a tekintetben, hogy csoportgyőztesként hazai pályán kezdje majd meg a rájátszás küzdelmeit. Ha a két csapat statisztikáit böngésszük, egy dolog az, ami azonnal szemet szúrhat, a Packers +6-os, míg a Lions -5-ös mutatóval áll, így már érthetőbb, miként is állhat sokkal jobban a Green Bay, és egyben választ kapunk arra a kérdésre, hogyan is nyerhetne a Lions ezen a rangadón a Lambeau Fielden. Vigyázni kell a labdára, nem szabad a speciális egység orbitális hibákat elkövetni, és szinte garantált a siker. Kár, hogy ezeket a dolgokat eddig igen kevésszer sikerült megvalósítani a Packersnél gyengébb csapatok ellen, így nem tűnik egyszerűnek a feladat egy igazi contender ellen. A sérülések a vendégeknél inkább a védelmet sújtják, Corey Williams, Nick Fairley, Jacob Lacey, Chris Houston és Louis Delmas játéka is kérdéses, ez pedig nem túl jó előjel Aaron Rodgersék ellen. A Lions szerencséjére hazaiaknál sem túl ideális a helyzez a védelemből Matthews és Woodson továbbra sem játszhat, így a két legnagyobb playmakere nélkül lesz kénytelen felvenni a harcot a Sajtfejűek védelme a Megatron általt fémjelzett offense ellen. A támadóknál, Jennings felépülése után most Jordy Nelson esett ki, valahogy soha nem akar összeállni a teljes támadóarzenál Rodgers keze alatt… Rendkívül kiélezett mérkőzésre van kilátás rengeteg passzolt yarddal, kevésbé kiemelkedő futójátékkal, ahol egyértelműen kijelenthető, hogy a mérkőzés esélyese a Packers, azonban ha van csapat a Ligában, aki a negatív mérlege ellenére bárkit simán legyőzhet, az a Lions, így minden előfordulhat, sőt, még annak az ellenkezője is.

Kocsis Gábor (gabokocka)


Hozzászólások

több mint 12 éve
Go skins és Go saints 😊

Hail to the Redskins!!!

PunBB bbcode test
több mint 12 éve
qarton Las Vegas Raiders 1
A Broncos már behúzhatta a pipát a meccse mellé, már csak Giants, a Cowboys, és a Patriots van hátra!
Go Romo!
Go Manning!
Go Brady!

.