NFL mérkőzésbeharangozók - 16. hét

A forduló nagy része szombaton játszódik, de csütörtökön nyitunk ismét.

Miami Dolphins - New England Patriots

2011. december 24. magyar idő szerint 19:00, Gillette Stadium

 

A csoportrangadók ugyan általában nagy feszültséggel járnak, ez esetben azonban csak az egyik fél számára van valódi tétje a találkozónak, sőt, a Pats számára sem létfontosságú a győzelem az első körös szabadnap kivívásához, ám a két gárda összecsapása így is csemegének ígérkezik.
A Miami ugyanis hetek óta kiváló formában van, és Reggie Bush az NFL legjobb futói közé tartozik mostanában. Ez nem túl jó hír a házigazdáknak, akik az utóbbi időben igen gyengén teljesítettek a földi támadás ellen, ráadásul a védőfal egyik kulcsjátékosára, Andre Carterre nem számíthatnak már ebben a szezonban. Mindeközben a vendégeknél a tight end Anthony Fasano fog hiányozni, ő kiváló blokkoló és megbízható célpont a célterület közelében, nagy érvágás lehet a Fins-nek, hiszen nincs igazi helyettese. Matt Moore vezetésével a passzjáték ugyan csak közepes a Delfineknél, de a Hazafiak gyenge secondary-je ellen ez is elég lehet, különösen, ha Brandon Marshall beindul. Minden jel arra mutat tehát, hogy a Dolphins legalább olyan eredményes tud majd lenni ezúttal, mint a csapatok első találkozáskor, amikor az első héten igazi pontzuhatag közepette veszítettek.
Ez nagy nyomást helyezhet Brady-re, de ő ehhez már hozzászokott. A Miami védelme nem tette igazán próbára őt az első hét során, de ezúttal már egy jóval összeszedettebb egységgel kell farkasszemet néznie. Persze a híres tizenkettes ennél nehezebb feladatokat is megoldott már, de a futásra nem igazán számíthat ezúttal, a Dolphins ugyanis időtlen idők óta nem engedett száz yardot egy futónak sem, a passzvédelmük is egyre javul, nem olyan könnyű fogást találni rajtuk, mint korábban volt.
Szoros összecsapásra számítok, ahol a tét egyik csapatot sem nyomja agyon. A Miami a saját és Todd Bowles főedző becsületéért játszi, míg a Patriots célja a főcsoport megnyerése, valamint az rájátszás első köréről való felmentés kivívása. Előbbihez még két, utóbbihoz már csak egy siker kell, van tehát motiváció még Welkerék számára. A mérkőzés mindenesetre korántsem olyan egyoldalú, mint annak első látásra tűnhet, szűk hazai sikert várok egy látványos mérkőzésen.

 

Rajnai Gergely (Rajna)



Jacksonville Jaguars - Tennessee Titans
2011. december 24. magyar idő szerint 19:00, LP Field

 

Mindkét csapat súlyos vereséget szenvedett az előző héten. A Jaguarst csütörtök este teljesen lemosta az Atlanta Falcons csapata, míg a Titans az addig nyeretlen Coltsot ajándékozta meg első idei sikerével. A Titans azt a mérkőzést a turnoverek és a pass rush hiánya miatt vesztette el, de jelen állás szerint azonban úgy tűnik, hogy számíthatnak majd Chris Johnson játékára a Jaguars ellen. A vereséggel a Titans playoff reményei nagyban csökkentek, de még egy kis esélyük még mindig van a postseasonre, ezért Mike Munchak vezetőedző továbbra is kitart Matt Hasselbeck mellett, aki eddig elhozta a csapatot. Bár Hasselbecknek nagy érdemei vannak abban, hogy a Titansnek esélye van, hogy szerepeljen a rájátszásban, de utóbbi hetekben gyenge teljesítményt nyújtott és a sérülések sem kerülték el. Munchak edző döntése igazán érdekes, mivel hiába csak rookie Jake Locker, de a Jaguars sérülésektől sújtott secondaryje kedvező lenne Locker mély passzainak és Nate Washingtonnal kialakított jó összhangját is könnyen kamatoztathatná. Velük szemben a Jaguars számára már csak annyi a tét, hogy a franchise születése után ismét 4-12-vel zárnak-e illetve, hogy Maurice Jones-Drewnak sikerül-e megerőzni a vezetést a futott yardok területén a liga többi futójával szemben. A 60 yardos előny megtartása nehéz feladat lesz a Jaguars számára, mivel a nem létező passzjáték miatt a Titans büntetlenül töltheti majd fel a boxot. Bár a védelmet sújtó számtalan sérülés és a reménytelennek tűnő passzjáték miatt úgy tűnhet, hogy a Jaguars már feladta az idei évet, de mivel a Titansnek gondot okoz az irányítók siettetése és az előző héten már elbuktak egy könnyűnek ígérkező mérkőzést, ezért akár meglepetésre is lehet majd számítani, hiszen nincs is nagyobb öröm, mint tönkretenni egy csoportellenfél szezonját.

 

Gesit Miklós (Ork)



New York Giants - New York Jets
2011. december 24. magyar idő szerint 19:00, MetLife Stadium

 

A Nagy Alma egyik fele biztosan szomorú karácsonyt él meg 2011-ben, ma eldől, hogy a zöld vagy a kék fele jár rosszabbul. Nehéz ezt a párosítást rivalizálásnak mondani, hiszen a csapatok 4 évente találkoznak, ezen periódus alatt pedig a keretek nagy része teljesen kicserélődik, szóval régi sebek nem igen vannak. Rex Ryan emiatt még nem találkozhatott mai ellenfelével, így a szokásos szópárbajra is most kerül sor először, de mivel Tom Coughlin nem volt erre vevő, így sok szót nem érdemel a dolog. Mindkét csapat jelentős pofont kapott 6 nappal ezelőtt; a Jets 45-19-re kapott ki a (rém)álomcsapattól, miközben a Giants idén másodjára kapitulált a csoport utolsó Redskins ellen. Végzetesnek egyik botlás sem mondható, két győzelemmel mindkét gárda biztos playoff résztvevő, erre viszont este 10 után már csak egyiknek lesz esélye. A Jets 8-6-tal tartja wild card helyét az AFC-ben, de három 7-7-es mérlegű is üldözi, a Giants pedig szintén 50%-on áll, és jövő héten a csoportelső Dallas ellen zárja a szezon reguláris részét.
A Giants védelme a szezon eleji gyenge forma után tovább romlott, az elmúlt öt héten 432.2 yardot nyeltek be, a passzvédelmük pedig csak 29. a ligában. Ez a Jets számára azért is jó hír, mert a futás ritkán hoz sikerélményt, ellenben Holmes-nak, Kellernek, vagy a volt csapata ellen bizonyítanó akaró Plaxico Burress-nek egyaránt jó napja lehet.
A labda másik oldalon Eli Manning 3 interception-je vitte sírba övéit a Washington ellen, de ezzel együtt is legjobb évét futja statisztikailag. A Jets ennek levédésében természetesen nem áll rosszul, hiszen van egy Darrelle Revis a keretben, más kérdés, hogy alig van pick-jük az elmúlt másfél hónapban.
Az óriások védelméből Herzlich és Umenyiora boka, a passzjáték szereplői közül Manningham és Ballard térdproblémák miatt nézi majd az oldalvonal mellől a meccset. Bradshaw és Baas már visszatért, így talán a futás is feljavul. A reptérieknél minden játékos bevethető, aki az aktív keret tagja.
A Giants 1996 óta mind a 4 egymás elleni meccsüket behúzta, most viszont csak jóindulattal lehetne őket esélyesnek nevezni. Valójában akármi történik a pályán, aligha lehet meglepetésnek nevezni. Készüljünk fel mindenre, leginkább egy parázs ütközetre a közösen használt stadionban.

 

Herczeg Ádám (Höri)



Tampa Bay Buccaneers - Carolina Panthers
2011. december 24. magyar idő szerint 19:00, Bank of America Stadium

 

Történelmi mérkőzésre van kilátás Szenteste délutánján a Bank of America Stadiumban, ugyanis ha csak valami fatális dolog nem jön közbe, Cam Newton újabb rekordot ad át a múltnak. 17 passzolt yardra van szüksége a mérkőzése folyamán, hogy megdöntse Peyton Manning 1998-ban felállított rekordját az újonc irányítók passzolt yardjai tekintetében. Newtonon kívül igen fontos lehet még ez az összecsapás Josh Freemannek és Raheem Morrisnak, ugyanis a vártnál jóval gyengébb idei szereplés mindkettejük jövőjét komolyan veszélyezteti a csapatnál. Bár a két együttes három héttel ezelőtti összecsapását megelőzően úgy vélekedtem, hogy egy rosszul sikerült szezon miatt nem kellene teljesen a nulláról kezdeni az építkezést (ezen véleményemet most is tartom), előfordulhat, sőt egyre többet pletykálnak róla, hogy új vezetőedzővel vág majd neki a 2012-es szezonnak a Tampa. Az új HC pedig könnyen lehet, hogy már nem Freemannel képzelné el a jövő Buccaneersét, így nem ártana a szezon végén olyan játékot mutatni, amivel el lehetne hessegetni a vezérkar ilyen jellegű gondolatait. E tekintetben nem jött jókor Aqib Talib sérülése, a balhés CB combproblémái miatt a sérültlistán landolt, nélküle jóval nehezebb dolga lesz a a Bucs secondarynek a Steve Smith vezérelte Panthers elkapó-gárdával szemben. A hazaiakat secondaryjét is sújtják a sérülések, Captain Munnerlyn Talibhoz hasonlóan IR-re került a mérkőzést megelőzően, rajta kívül még Charles Godfrey játéka is valószínűtlen vállsérülése miatt, így könnyen előfordulhat, hogy nem túl tehetséges Jordan Pugh kap majd szerepet. Mivel csoportmeccsről van szó, elvárható, hogy így a szezon vége felé is kettőzött erővel tegyék oda magukat a játékosok, hogyha playoff szerepléssel nem is tudtak kedveskedni idén szurkolóiknak, egy rivális ellen aratott diadalt csak odatehessenek a rajongók karácsonyfája alá.

 

Kocsis Gábor (Gabokocka)



Cleveland Browns - Baltimore Ravens
2011. december 24. magyar idő szerint 19:00, M&T Bank Stadium

 

A Baltimore múlt heti botlása után nem engedhet magának újabbat, míg a Browns mintha mutatta volna jeleit annak, hogy azt a mérhetetlen terhet, amit hordoznak magukon a szezon során, most már nagyon szeretnék lerázni magukról. Seneca Wallace újabb egy hetet gyakorolhatott együtt az első csapattal, és tekintve, hogy a legutóbb sem volt annyira kilátástalan, mint Colt McCoy, ez akár jót is jelenthet. Ha a támadófala elfogadható szinten meg tudja védeni, legalább úgy támogatja a futójáték (azaz Peyton Hillis), ahogy a Cardinals ellen is tette, akkor kihasználhatják a Baltimore hátsó négyesének gyengeségeit. Ehhez azonban az kell, hogy az első mérkőzésnél SOKKAL jobban védekezzen futás ellen a vendég együttes, ami azért nem lesz vészesen nehéz, ha a múltkori 290 yardra gondolunk, melyből Ray Rice egymaga 204-et vállalt. Ha ez újra megtörténik, nem kérdéses a végeredmény, még akkor sem, ha Joe Flacco nem lesz képes 150 yard felett passzolni. A Baltimore viszont pontosan tudja, hogy a Steelers nem fog még egy hibát megengedni nekik, és ha szeretnék a hazai stadionban játszani a rájátszás meccseket, akkor a hátralévő két mérkőzést kérdés nélkül be kell húzni. A vendégeknél a már említett McCoy mellett Jordan Norwood is biztosan kihagyja a találkozót, fejsérülése miatt, a kérdéses kategóriában Joe Haden a legnagyobb név, de nem valószínű, hogy legjobbja nélkül futna ki a csapat az M&T Bank Stadium közönsége elé. A hazaiaknál Anquan Boldin a legnagyobb hiányzó, aki egy térdsérülés miatt kénytelen kihagyni az összecsapást, illetve a rugó Bill Cundiff sérülése is odáig fajult, hogy a veterán Shayne Graham szerződtetése mellett döntött a vezetés. Cundiff a sérülés mellett a mezőnygólokkal is küzd, egyre többet hibázik, ami a rájátszásban nem fér bele, a kényszerpihenő alatt talán helyre teszi magában a dolgokat. Természetesen a Ravens az esélyes, és minden bizonnyal duplán fognak harapni a kaliforniai ki(áb)rándulás után, ami akár csúnya véget is érhet a Barnák szempontjából. De ha a vendégek fel tudnak nőni a feladathoz, és nem verik meg saját magukat, akkor akár meglepetés is okozhatnak, ehhez azonban mindennek össze kell jönni, de legalább egy ilyen meccse mindenkinek van egy szezonban.

 

Zandler Gábor (Gabtsi)



Arizona Cardinals - Cincinnati Bengals 
2011. december 24. magyar idő szerint 19:00, Paul Brown Stadium

 

A tavalyi év leggyengébb csapatai közül kettő találkozik az utolsó előtti héten úgy, hogy mind a Bengals, mind a Cardinals versenyben van még a rájátszásért, jóllehet ez inkább matematikai esély. Az Arizona az egyik legjobb formában lévő csapat jelenleg, az elmúlt 7 mérkőzésből hatot megnyertek, legutóbb nem is akármilyen körülmények között a hosszabbításban, azaz elmondható, hogy mentálisan is egyben van a társaság. A Cincinnatinél továbbra is a sérülések jelentik a fő problémát, a cornerback poszton ráadásul megoldatlan problémát, de miután a baj nem jár egyedül, a csapat egyik, ha nem a legjobb játékos is maródi. A LT Andrew Whitworth-ről van szó, aki sérüléssel küzdött a héten, edzést is mulasztott, de meglepetés lenne, ha nem játszana, ahogy a fal másik szélén szereplő André Smith is minden bizonnyal visszatérhet a kezdőbe, két kihagyott mérkőzés után. A mérkőzést a támadó illetve a védőfalak csatája hivatott eldönteni, miként tudja a Bengals a futással megalapozni a nagy passzjátékokat, a másik oldalon, a Cardinals támadófala, hogy birkózik meg az energikus Bengals védőfallal. John Skelton váratlanul jó teljesítményt nyújt, Kevin Kolb helyére beugorva, de nyomás, leginkább blitz esetén könnyen zavarba hozható. Erre nagy szüksége lesz a hazaiaknak, hiszen más eszközük arra nincs, hogy Larry Fitzgeraldot vagy Early Doucetet megállítsák. A 2011-es draft két legjobb játékosának tartott Patrick Peterson és AJ Green csatáját külön is érdemes lesz figyelni, hiszen mindkettejüket azért választották korán, hogy az ilyen párharcokat megnyerjék. Az eddig látottak alapján nehéz napja lehet Petersonnak, még ha Green egy vállsérülésből adódóan limitált volt az elmúlt héten. Az ohioi gyökerekkel bíró futó, Beanie Wells térdsérüléssel bajlódik, de mindettől függetlenül nagy napra készül, amennyiben 6 yardot teljesít, ő lehet a 9. játékos a franchise történetében, aki átlépi az 1 000 futott yardot, emellett az egy szezonban futott TD-k franchise rekordjáért is versenyben van még. Nem kiemelt mérkőzés ez a szombat esti programban, kevés igazi sztárral bírnak a csapatok, de egy bőven rájátszás szagú összecsapás lesz, hiszen egyik csapat sem veszíthet, ha még versenyben akar maradni. Nagy hibákkal, és nagy játékokkal tarkított, igazi férfias küzdelmet láthat, aki ezt a találkozót választja.

 

Zandler Gábor (Gabtsi)



Minnesota Vikings - Washington Redskins

2011. december 24. magyar idő szerint 19:00, FedExField

 

Gyanúm szerint nem ez a meccs vonzza majd a legtöbb érdeklődőt szenteste a streamek elé. A két csapat egyaránt divíziója utolsó helyén szerénykedik, ketten együtt hét győzelmet összegyűjtve, mondhatni tehát, hogy utolsó előtti idei meccsüknek sok tétje nincsen már. Ellentétes előjelekkel várják az (Amerikába 24-én még nem elérkező) karácsonyi meccset csapatok. A Redskins, magyartalan NCAA-s kifejezéssel élve upsetelte a Giantset, a Dallas dolgát segítve ezzel. A Minnesota ellenben nagy különbséggel kapott ki a New Orleanstól. Mi várható tehát most? Peterson visszatért a múlt héten, egy kisebb vita is kialakult ebből, AP ugyanis nyilatkozata szerint számított arra, hogy a nem száz százalékos bokáját támadni fogják az ellenfelek, de Jabari Greer állítása szerint ebbéli törekvéseivel túllépett egy határt. Peterson karakterét ismerve most a fővárosiak ellen mindent meg fog tenni, hogy bebizonyítsa, sérülések ide vagy oda, ő továbbra is a legjobb futók közé tartozik. Ehhez segítenie kellene őt a támadófalnak, amely idén bizony nem mindig volt a helyzet magaslatán, ez is okozhatta az aktuális irányító (a tavaly még a Skinst erősítő(?) McNabb, illetve Ponder, Webb) nehézségeit. Ponder a kezdeti pozitív jelek után mostanság már az árnyékosabb oldalát mutatja, ennek ellenére vélhetően ő a jövő irányítója Minnesotában, az idei évnek pedig már úgyis mindegy, szóval lehet hagyni gyakorolni. A másik oldalon Grossman lesz a QB, akinek van némi tapasztalata a Vikings ellen, bár a lilák keretének nagy része kicserélődött azóta. A számokra tekintve a két támadósor nagyon hasonló, lényeges eltérés csupán a támadás módjában van, a Vikings inkább a futójátékkal, a Skins pedig passzokkal próbálta eddig feltörni aktuális ellenfele védelmének pajzsát, ez várható szenteste is. Kapott pontok tekintetében a Vikes közel 30-as átlaggal bír, a Redskins pedig 21-el, ugyan ezek csak számok, de az általam megjósolhatatlannak vélt meccsen talán ezek miatt a Washington győzelmére fogadnék inkább.

 

Pap Dániel (Konqueror)



Denver Broncos - Buffalo Bills 
2011. december 24. magyar idő szerint 19:00, Ralph Wilson Stadium

 

A Broncos a playoffért folytatott küzdelemben ezúttal azzal a Buffalóval kerül szembe, amely hónapok óta képtelen épkézláb játékot felmutatni, a meccs országos egyes – papíron.
Azonban érdemes megnézni a csapatokat kicsit közelebbről is. A Vadlovak támadósora a liga egyik legjobb futóegysége, amelyet Tim Tebow jelenléte tovább erősít, a levegőben azonban nem túl hatékony a liga egyik új sztárja. Márpedig a Bills ellen a passzok igen hatékonyak szoktak lenni, bár nyilván a futásvédelmük sem tartozik a liga elitjébe, de Marcell Dareus vezetésével a védőfal esetleg képes lehet feltartóztatni a Denvert. Ehhez rendesen össze kell kapnia magát a Bills védőinek, de tulajdonképpen a Broncos offense-ét nem egy pontgyárként ismerjük, ha húsz pont alatt tudják őket tartani, már esélye van a hazaiaknak a sikerre, ez nem lehetetlen.
A Bills támadói pedig időről időre megmutatják, hogy az első hetek remeklése nem volt teljesen alaptalan. Hol a passz, hol a futójáték működik, és a denveri védők múlt heti betlije a Patriots ellen azt is jelezheti, hogy sebezhetőek. Ha a Bills támadófala képes lesz elbánni a Broncos nyomásával (Elvis Duemrvillel a fedélzeten ez sosem könnyű), akkor igazán szorossá tehetik ezt a találkozót. Ehhez persze Fitzpatrickéknek és Spillernek legalább kielégítő teljesítményt kell nyújtaniuk.
Persze szoros meccsen nehéz volna Tim Tebow ellen fogadni, ráadásul a Broncos – kivételesen – kifejezetten esélyesként vág neki a meccsnek. Az is elképzelhető, hogy az esélyesség terhe ezúttal éppen a Denver ellen dolgozik – ám senkit sem bátorítanék arra, hogy a hét hete nyeretlen Buffalóra fogadjon, arra viszont mindenképp, hogy Karácsonykor szakítson egy kis időt erre a mérkőzésre.

 

Rajna Gergely (Rajna)



St. Louis Rams - Pittsburgh Steelers
2011. december 24. magyar idő szerint 19:00, Heinz Field

 

Sérült irányítók csatája helyett csereirányítók összecsapását láthatja, aki ezt a találkozót választja a karácsonyi ünneplés mellé. A mérkőzés esélyese egyértelműen a Steelers még úgy is, hogy Ben Roethlisberger nem lép pályára bokasérülése miatt. Ezért Charlie Batch lesz a kezdő irányító, aki 2010 októberében kezdett utoljára. Ezért valószínűsíthető a több futójáték, tekintvbe hogy a Rams védelme ennek megállításában nem teljesít jól. Ha passzra kerül a sor ott is némi előnybe vannak, mivel a cornerek (Josh Gordy, Rod Hood) jóval szerényebb képességgel rendelkeznek, mint Mike Wallace vagy akár Antonio Brown. A legfontosabb feladat Chris Long távoltartása lesz Batchtől.
A vendégeknél Kellen Clemens másodszor lép kezdőként pályára a Rams színeiben, Sam Bradford bokasérülése miatt. Múlt héten a Bengals ellen nem volt rossz, de most egy sokkal erősebb védelem ellen kell játszania. A támadófalra sokkal nagyobb teher kerül, mivel James Harrison visszatér egy mérkőzéses eltiltása után. Steven Jackson többszöri játékba hozására van esély több okból is. Az egyik, hogy levegyék a terhet Clemens válláról egy stabilabb futójátékkal. Másrészt pedig 34 yardot kell futnia, hogy ő legyen az NFL történetének hetedik olyan futója, aki hét egymást követő szezonban eléri a z 1000 futott yardot. Persze ezt a Steelers védelem nagyon meg fogja nehezíteni és Troy Polamalu ott fog leselkedni a linebacker sor közelében, hogy az esetleg sikeresnek tűnő futásokat megállítsa.
Láttunk már csodát az NFL-ben, de itt a hazaiak a toronymagas esélyesek.

 

Kiss Ferenc (Fucu)



Oakland Raiders - Kansas City Chiefs
2011. december 24. magyar idő szerint 19:00, Arrowhead Stadium

 

Egy csoportmeccs mindig több összetevőből áll. Főleg a szezon vége felé. Jelenleg az amerikai nyugati divízió éllovasa a Denveri Vadlovak.
A Raidersnek már lassan egy évtizede fiatal épülő csapata van, megunták. Beruháztak pár veteránba, "most vagy soha" alapon. Itt az esélyük, a Denver után ők fő esélyesek. Azonban a Chiefsek is nyerni kellene. Vesztenivalójuk azonban már rég nincs. Ráadásul a vezetőedzőjüket (Todd Haley) kirúgták. Ezzel hivatalosan is lemondtak a rájátszásbeli komoly terveikről. Tovább építik a teamet. A kinevezett HC, eddigi DC Crennel rögtön bekezdett múlt héten a veretlen bajnok legyőzésével. A dicséret szvsz jogosan éri el Crennelt direktben. Megint kitalált valamit. Ez le is írnám. A GB ellen rengetegszer nem volt NT a pályán. De egyetlen run stopper DE sem. Egy szem tisztán pass rusher DE (a könnyűsúlyú Gilberry) alkotta az egyszemélyes "védőfalat". Második félidőben váltott defaultra majd megint vissza Romeo.
Támadásban Muir (KC OC) nem ilyen ötletes, de muszáj valamit mutatnia, ha meg akarja tartani az állását a veterán edző. Ellenfele Chuck Bresnahan szintén kénytelen lassan az állásért playeket hívni. Mármint működő rendszerben. Érdekes lesz látni, ki kerekedik felül a másikon.

Az első összecsapáson a Raiders az év leggyengébb produkcióját nyújtotta. Sok hibával játszottak, igazából semmiben nem voltak ellenfelei a Chiefsnek. 28 kapott ponttal szemben egyetlen egyet nem tudtak felmutatni. Sokan leegyszerűsítik a QB telejsítményre. Nem egészen korrekt ez. Ellenben tény, hogy ott kapott lehetőséget először kezdeni Boller a csere QB. És utoljára is ott kapott. 3 pick után váltotta az akkor friss szerzemény Palmer, aki újabb 3 IT-t szenvedett el, a KC védőitől. Azóta megtanulta a playbookot, bár IT-t dobott azóta is, nem egyet. Az azonban biztos, hogy az Oakland jobb csapat, mint azon a meccsen látszott. Most meg is fogják ezt mutatni, ha lehetőségük lesz rá.

Kansas Cityben viszont az az Orton kezd, aki már túl van első bemutatkozásán a csapatban. Előző hét óta. Ez a második meccse lesz. Ismeri a Raiders védelmét, ugyanis Denverből érkezett, akik szintén csoportriválisok.
Az én véleményem az, hogy talán épp a két OL harca fogja meghatározni a játék képét. Lesznek hiányzók, és lesznek rossz formában játszók, tehetséges fiatalok is. Aki képes ezt összerakni működő egésszé, akár nyerő faktort is találhat magának. Mire ez a mérkőzés  (és a Denveré) véget ér, sokkal tisztábban láthatjuk, ki is nyeri a AFC nyugati divíziót. Addig bármi megtörténhet.

Mikó Zsolt (ulpianus)
 


San Diego Chargers - Detroit Lions (Sport TV által közvetített mérkőzés)
2011. december 24. magyar idő szerint 22:05, Ford Field

 

Látványos találkozó elébe nézünk, hiszen az NFL 4. és 5. legtöbb pontját szerző gárdája találkozik a Ford Fielden, és mindketten a rájátszásért küzdenek. A Chargers esetében ez nem újdonság, hisz az elmúlt évtized meghatározó csapata voltak, ellenfelük viszont utoljára 1999-ben volt ott az utószezonban. Most mégis a Lions van kedvezőbb helyzetben, hiszen nekik a saját kezükben van a sorsuk, hogy odaérnek-e a wild card helyek egyikére, sőt, szerencsés esetben a vereség(ek) ellenére is összejöhet a playoff, de nyilvánvalóan nem erre bazíroznak. A Chargers 7-7-tel áll, legutóbbi három találkozójukat simán nyerték, és a wild card hely mellett a csoportelsőség sem úszott el, egy meccs a hátrányuk a Denverhez képest. Philip Rivers nem adott el labdát már három meccs óta, ezzel megszűnt a szezon elejét leginkább romboló faktor a Chargers játékában. Ryan Mathews ezzel párhuzamosan folyamatosan javul, és már az 1000 futott yardon is túljutott.
A nagyobb fejtörést Jim Schwartz-nak okozzák a sérülések, hiszen a secondary alapemberei közül Louis Delmas és Aaron Berry is kidőlt, a pénteken igazolt cornerback, Brandon McDonald így akár bevetésre is számíthat, ami a san diego-i elkapó sort tekintve, finoman szólva sem jó jel. Ráadásul hiába a mély DT rotáció, Nick Fairley-nek a lába, Corey Williams-nek a csípője okoz gondokat, még szerencse, hogy a mezőnygól blokkolással visszatérő Suh-nak nincs baja. Az állandó futó gondok talán most nem jönnek elő, mert Kevin Smith kezdhet majd, de ki tudja meddig bírja a pályán.
Kaliforniában csak Travis LaBoy otthon maradása biztos, Darryl Gamble viszont nem először kap majd szerepet, és valójában a pass rush régóta nem erőssége a csapatnak, így ez még vállalható kiesés. Vincent Jackson és Antonio Garay is hagyott ki edzést, rájuk már nagyobb szükség lenne, de állapotuk egyelőre kérdéses.
A játéknap egyik sláger párosítása tehát ez, ahol mindkét csapat hasonló esélyekkel megy fel a pályára. A Lions számára a vereség esetén is kapaszkodó lehet, hogy az utolsó fordulóban az a Green Bay lesz az ellenfél, amely számára addigra már aligha lesz bármilyen tét, így erősen tartalékos összeállítás is elképzelhető, a Chargers-nek viszont muszáj nyerni ma is, és jövő héten is, elvégre az üldözött Jets/Bengals/Broncos trió már 8 győzelemnél jár. Az elmúlt hetek játéka, és a párharcok előzetes vizsgálata alapján a San Diego tán jobb helyzetben van, már csak az a kérdés, hogy a Ravens ellen is bemutatott ellenálhatatlan játék a szezon végéig kitart-e.

Herczeg Ádám (Höri)



Philadelphia Eagles - Dallas Cowboys 
2011. december 24. magyar idő szerint 22:15, Cowboys Stadium

 

Akár már ezen a héten megszerezheti a az NFC East elsőségért járó trónt a Dallas..ehhez le kell győzniük a Philadelphiát, a New Yorknak pedig vereséget kell szenvednie a városi rangadón. Az Eaglesnek jóval kevesebb esélye van, de egy győzelemmel holnap és az utolsó héten, illetve a Giants vereségével a Jets ellen és győzelmével a Cowboys ellen, szintén megnyerhetik a csoportot. Tony Romón mostanában nem múlik semmi, élete egyik legjobb formájában játszik az irányító az utóbbi hetekben. A szokásosnál is nagyobb nyomás lehet most rajta, hiszen a futójáték egyre kevesebb támogatást tud nyújtani, DeMarco Murray után most már Felix Jones is sérüléssel küzd. Ha esetleg Jones sem tudja vállalni a játékot, a veterán Sammy Morris kezdhet, mögötte pedig a practice squadból előrelépő Chauncey Washington kaphat esélyt a bizonyításra. A Philadelphia védelme azért minden, csak nem erős futás ellen, szóval nem kell halálra rémülniük a Cowboys szurkolóknak így sem. A passzjáték persze jóval hangsúlyosabb lesz, Romónak pedig minden fegyvere rendelkezésére áll, az Eagles helyzetén pedig csak ront, hogy Asante Samuel biztosan nem lesz a pályán. A helyén Dominique Rodgers-Cromartie fog kezdeni. A másik oldalon Michael Vicknek nem lesz egyszerű dolga, ha a két csapat őszi meccsén mutatott játékát akarja megismételni, akkor ugyanis szinte hiba nélkül játszott szerepet a Cowboys tönkreverésében. Nem lesz komoly hiányzó az Eagles offense-ben, elvielg tehát minden adott. LeSean McCoy-t szintén csak rémálmaikban látják a Dallas drukkerei az említett összecsapás óta, a fiatal futó ugyanis 185 yardos karriercsúcsot futott akkor. Az utóbbi 4 meccsen 8 TD áll a neve mellett, a tempó tehát egyáltalán nem csökkent azóta, sőt.. hogy a Cowboys szurkolók biztatására is írjak valamit, múlt héten a Tampa ellen idei legjobb teljesítményét nyújtotta az egység, és bár a Bucs offense közel sincs az Eagles szintjén, mégis csak optimizmusra adhat okot a jó forma. Ritkán csalódunk ebben a rivalizálásban, és a tény hogy az Eagles az életéért küzd, a Cowboys pedig szintén kiélezett helyzetben van, mindenképp kihagyhatatlan mérkőzéssé varázsolja a két csapat találkozóját.

 

Borsik Tamás (Tomeee)



San Francisco 49ers - Seattle Seahawks
2011. december 24. magyar idő szerint 22:15, CenturyLink Field

 

Igazi csoportrangadóra van kilátás, mivel mind a két csapatnak szüksége van a győzelemre. A 49ers a főcsoport második helyéért hajt, hogy meglegyen nekik az első körben a pihenő, míg a Seahawksnak a wild card elérésére van még matematikai esélye.

Azok után, hogy hétfőn megverték a Steelerst, most idegenbe látogat a San Francisco. Ez nem jó előjel, mivel a legutóbbi két idegenbeli túrájáról vereséggel tértek haza és a Seattle-i „katlant” meghódítani egyik csapatnak sem egyszerű feladat. Ráadásul a legutóbbi két északnyugaton történő összecsapást a hazaiak nyerték.
Az biztos, hogy egy sorozat meg fog szakadni vasárnap. Marshawn Lynch sorozatban tíz találkozón futhat TD-t. A 49ers védelme viszont 15. mérkőzésen (tehát még idén) nem engedett futott TD-t. A vendégeknek persze erősebb a védelme és a rendkívül erős védekező fal biztos rengeteg nyomást fog gyakorolni Tarvaris Jacksonra, köszönhetően a Seahawks támadófal sérüléseinek. A két Smith (Aldon és Justin) ismét nekik kedvező párharcokat nyerhetnek. Viszont Jackson három mérkőzés óta nem adta el a labdát. Patrick Willis játéka kérdéses a héten már edzett kicsit, de helyettese Larry Grant remekük helyettesíti eddig.
A másik oldalon is a védekező fal játékán múlik sok minden. Egyrészt nekik kell megállítani Frank Gore-t, másrészt nyomást kell gyakorolniuk Alex Smithre. Múlt héten a rövid, gyors passzok jól működtek a Steelers védelme ellen. A két safety, Earl Thomas és Kam Chancellor sokat fognak besegíteni a futásban és a passzok ellen is. Brandon Browner hiába vét hibákat és kap büntetéseket, mégis csak csapta legjobb labdaszerzője a levegőben a maga hat interceptionjével.
Inkább a védelmek csatáját várhatjuk a találkozótól, de ez nem jelenti azt, hogy unalmas találkozó várható.
 
Kiss Ferenc (Fucu)
 
 

Chicago Bears - Green Bay Packers - SNF
2011. december 26. magyar idő szerint 2:20, Lambeau Field

 

Vallomással tartozom. Mérges vagyok egy csapatra. Sokan most azt hihetik, ez a Green Bay, mert kiváló menetelésével unalomba fullasztja nemcsak az alapszakaszt, hanem az NFC North körképeimet és beharangozóimat is. Nos, nem rájuk vagyok mérges, hanem a Kansas City Chiefsre. Méghozzá azért, mert volt egy utópiám, miszerint a hibátlan Sajtfejűeket majd karácsony estéjén, a legendás rivalizálás alkalmával pont a Bears (nem titok, Chicago drukker vagyok) fogja megállítani, és ugyan nem érünk el ezzel semmit, de legalább jó szájízzel hagyhatjuk ott a szezont. Erre jön a pont Chicago által draftolt Kyle Orton, és csapatával lenyomja Matthewsékat, egyetlen meccsel a nagy találkozás előtt. Affene! Segáz, azért gondolom így sem lenne rossz a többi Bears fannak egy győzelem az örök nemezis felett, de ha valami nehéz feladat, akkor ez az. Jelenleg a Green Bay az, ami a tűzgömböket dobáló sárkány volt a Mario végén, a csapat, akiket le kell nyomni, ha akarsz valami nagyot a szezonban. Még a Chiefs zakó ellenére is, amely lehet, hogy pont azt a terhet vette le Rodgersék hátáról, amely a végső diadalban akadályozhatta volna meg őket. Hogy a szezon végén mi lesz, meglátjuk, most koncentráljunk a hétfő hajnalra. A Bears ezer sebből vérzik, sérült a kezdő irányító, a kezdő futó, a legjobb elkapó, nélkülük az offense több labdát ad el, mint ahány yardot szerez. Velük szemben áll majd az idén a Nemzeti Futball Liga legtöbb labdát szerző egysége, egy Charles Woodsonnak nem hinném, hogy gondot jelent majd levenni a pályáról Hestert, Matthews és a többi passz siettető mester pedig szabadon vadászhatott volna Hanie-re, aki erősen kétlem, hogy meg tudta volna ismételni a tavalyi NFC döntőben mutatott majdnem fordítós mágiát. Így gondolhatta ezt Lovie Smith vezetőedző is, mivel szerdán Josh McCownt nevezte meg kezdőnek, aki életében először lehet starter a Chicagoban, véleményem szerint nem oszt, nem szoroz a váltás, bár pont a Green Bay ellen (ugyan vezetőedző terén) a Chiefsnek bejött. A Packers ráadásul kicsi bizonyítási kényszerben is van a vereség után, a playoffnak jobb nem sorozatos zakókkal nekimenni. Játékosok pihentetésére sem számítok nagyon, nem, a Bears ellen semmiképp sem. Esetleg, ha nagy különbség alakulna ki a negyedik negyedre. Sok minden szól a Chicago ellen, de ami mellette, az pont a legendás párharc. Hányszor láthattuk már, hogy a két csapatból az egyik harmatgyenge volt a másikhoz képest, és mégis meglepte a rangadón az örök ellenlábast. Lehetséges, hogy most is így történik majd. Elvégre a karácsony a csodák időszaka, nemde?

 

Pap Dániel (Konqueror)



Atlanta Falcons - New Orleans Saints - MNF
2011. december 27. magyar idő szerint 2:30, Mercedes-Benz Superdome

 

Bárhogy is alakuljon az aktuális szezon, az NFL egyik legnagyobb rivalizálása minden körülmények között az év egyik fénypontja.  Gyakorlatilag mindkét csapat már a rájátszásban érezheti magát, igaz a Falcons csak fél lábbal, de a hátralevő két meccsük közül bármelyiken győzedelmeskednek, azonnal csatlakoznak a Detroit mellé a másik Wild Card helyre. A Szentek részéről már csak az a kérdés, hogy pihenhetnek-e a Playoff első körében. A San Francisco legyőzte szombaton a Seattle-t, így jelenleg az Aranyásók a nemzeti főcsoport második kiemeltjei.
A Szentek Hétfő Esti Rangadót utoljára 2008-ban vesztettek a Minnesota ellen, de Sean Payton kezei alatt eddig i 10 ilyen mérkőzésükből 8-at megnyertek.  Idén a new orleansi publikum előtt még nem buktak el egyetlen egy találkozót sem Breesék, aki a főműsoridős meccseken a szokásosnál jobban játszik és rendre 120 feletti irányítómutatóval zár.  A Saints idén egyértelműen „pass happy” csapat, ráadásul Brees döngeti Dan Marino rekordja előtt a kapukat. A Dolphins legendás irányítója 1984-ben 5084 passzolt yarddal zárt, azóta pedig egy játékos sem tudta átlépni ezt a számot. A Saints irányítója 2008-ban 15 yarddal maradt el a rekordtól, idén azonban 2 meccse van még 305 egységet hozzáadni a számaihoz. Valószínűleg már a Falcons ellen történelmet fog írni, hiszen az atlantai védelem nem arról híres mostanság, hogy sikeresek lennének a passzjáték ellen, attól függetlenül, hogy Blaine Gabbertet ritkán látott módon fogták meg. Brees nem Gabbert, és a támadófal is sokkal jobb előtte, így rengeteg ideje lesz a zsebben válogatni a célpontok között. Lehetetlen megjósolni, hogy melyik elkapóját fogja favorizálni éppen, de hatalmas a választéka a minőségibbnél minőségibb játékosok között. Lance Moore kitűnő fordulókon van túl, Devery Henderson és Marques Colston bármikor veszélyes helyzetet tud teremteni, Jimmy Graham pedig ligaszerte a legjobb elkapó tight end.  A futók közül Mark Ingram játéka kétséges, így a labdák nagy részét Pierre Thomas fogja kapni, míg rövid szituációknál és passzoknál Darren Sproles villanhat. Mindenképpen döntő tényező lesz, hogy az Atlanta hogyan fogja tudni megállítani a futásokat, ebben negyedik legjobbak az NFL-ben.  Ha ez sikerül, akkor Brees rá lesz kényszerítve a dobásokra, ami ugyan neki nem okoz különösebb problémát, de a labdavadász atlantai védőknek ez a meccs második felében nagyon jól jöhet majd.
A tojáslabda másik oldalán nem lesz könnyű dolga a Matt Ryan vezette Sólymoknak. A Superdome közönsége hatalmas hangzavart fog gerjeszteni, ez pedig nem fogja segíteni a vendégek idén megszokott támadósémáját. Ryan folyton áthívja mindenegyes snap előtt az adott játékot, már-már Peyton Manninget megszégyenítő módon. Talán ezért is lehet az, hogy amikor Mike Smith-ék kimerészkednek a Dome-ból, akkor nem megy a támadóknak a játék. Ez kedd hajnalban sem lesz másképp, ezt nagyon nehéz lesz kivitelezniük, de a nyilatkozatok alapján már van erre is megoldásuk. Meglátjuk, lehet az lenne a legegyszerűbb, ha a megbeszélt játékot futtatnák többször és kevesebb variálást vinnének bele egy-egy drive-ba. A Szentek sebezhetőek a földön, Michael Turnerben pedig mindig benne van egy nagy teljesítmény és ellenük általában jól is szokott neki menni a futás. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint két legutóbbi meccse a Jazz fővárosában: ezeken összesen 265 yardot termelt. Egy újabb 100 yardos mérkőzés már a 26. lenne neki vörös mezben, amivel beállítaná a franchise Gerald Riggs által felállított rekordját. A csapat fő elkapójának is remekül fekszik a Saints védelme, Roddy White 112 yardot átlagol ellenük és 3 TD is áll a neve mellett. Ez a szám most is meglehet majd, de Ryan nagyon el fogja osztani a labdát még Jones, Douglas és Gonzalez között is. A támadófaltól mindenképpen nagy teljesítményre lesz szükség. Sam Baker az utóbbi hetekben butábbnál butább hibákat vétett, ezért inkább a cseh származású Will Svitek játszott a helyén. Ryant 26 alkalommal sackelték ebben a szezonban. Pályafutása alatt még nem volt ennyiszer a földön. Ha a fal megvédi, akkor ismét több yardot hozhat, mint Brees, hiszen a rangadó idei első felvonásán ez így volt. Ellenkező esetben ez könnyen átmehet egyfajta erőlködésbe, az pedig sosem jelent jót, a labdaeladások nem fogják szolgálni a célt.
Érdemes lesz tehát leülni a Sport2 közvetítése elé kedd hajnalban. Az első találkozót csak – egy utána nagyon sokáig vitatott, főleg Mike Smith döntésének köszönhetően - hosszabbításban sikerült a feleknek eldönteni, akkor John Kasay mezőnygóljával a New Orleans győzött. Legutóbbi 11 mérkőzésükből 9-et a Szentek nyertek, de az örökmérleget még mindig 7 győzelemmel a Sólymok vezetik. Parázs küzdelem lesz ez, ami a végletekig ki lesz élezve. Elvégre ezek statisztikák azok, amik egy ilyen presztízzsel bíró rangadón nem számítanak semmit.

 

Parrag Zsombor (shawnka)

 

 

Houston Texans - Indianapolis Colts
2011. december 23. magyar idő szerint 2:20, Lucas Oil Stadium

 

A nyitóforduló sima houstoni győzelme óta rengeteg dolog történt mindkét csapattal. Akkor a Colts még bízott benne, hogy Peyton Manning az első meccs kihagyása után ott lesz a pályán a következő héten, de sem akkor, sem később nem került sor erre, és már nem is fog. Manning nélkül úgy mozogtak a kékek a pályán, mint a fejét vesztett tyúk, a Texans előtt pedig óriási lehetőség nyílt, amit ki is használtak annak a meccsnek a megnyerésével, majd a divizió behúzásával. Ma viszont más a helyzet, hiszen a Colts megtanult (?) Manning nélkül játszani, és a vasárnapi diadal alapján nyerni is, csupán extraklasszis futójáték kellett hozzá. A Houston elvesztette irányítóit, az újonc TJ Yates kezébe került a karmesteri pálca, akivel csak egyszer kapott ki csapata - épp a legutóbbi fordulóban. Ennek viszont már nem volt tétje a Texansszámára. Az AFC South nyerteseként biztos, hogy otthon kezdik a wild card hétvégét, szóval akár három vereséggel is zárhatják a szezont. Andre Johnson szereplését emiatt nem is erőlteti Gary Kubiak, rajta kívül Mike Brisiel (OG) biztosan hiányozni fog az offense alapemberei közül, Owen Daniels (TE) játékára még van némi esély. A találkozó kulcs kérdése ezzel meg is van: a passzjáték két legfontosabb tagja hiányában, elegendő lesz-e a Foster/Tate páros ahhoz, hogy legyőzzék a sereghajtót. Arian Foster a passzjátékban is hatékony tud lenni, a Panthers ellen hozta magát (109+58 yard), és most sem egy elit egységgel néz szembe.
A Colts a 2. legkevesebb yardot tette meg a szezonban, tehát a Titans elleni, 160 yardos Donald Brown-parádé is lehet csak egyszeri alkalom volt. Az se semmi, hogy a Texans-ban is megforduló Dan Orlovsky-nak a 3. negyed közepén volt az utolsó passz kísérlete, utána csak a futás ment végig. A liga 2. legkevesebb futott yardját engedélyező védelme ellen ez nem túl bíztató.
Az Indianapolis már fél szemmel a drafton is gondolkodhat, ahol egy mai vereséggel már biztosan 1/1-esnek számít, hiszen ha még le is győznék a Jaguars-t a szezonzárón, akkor is nekik kedvez a sorsolás erőssége a szintén 2 győzelemmel álló Rams/Vikings duó ellen.
Ahogy azt az NFL Network meccsválasztásainál megszokhattuk, óriási tét nem lesz ma sem, arra viszont jó esély van, hogy a múlt heti, hétközi találkozóknál szorosabb párharc alakuljon ki, főleg ha a Colts át tudja menteni a formáját 4 nappal ezelőttről, és Chris Johnson után Foster-t is limitálni tudják.

 

Herczeg Ádám (Höri)