Power Ranking - Preseason/Week 0

Lassan elkezdődik az NFL szezon - ám még pont van időnk arra, hogy szemügyre vegyük, kik tartoznak idén az esélyesek közé; és kik hajtanak ezúttal (is) az 1/1-es Tekintsük át a 32 csapatot egy szezon előtti PR formájában!

Power ranking - Week 0 (LGT-t idézve)
 

Visszatérés
 

1. New Orleans Saints
2. Indianapolis Colts

 

Nem csak a bajnoknak/döntősnek kijáró tisztelet mondatja ezt velem:  számomra nem lenne meglepő, ha újból ez a két csapat meccselne februárban. A Saints és a Colts is alig-alig gyengült tavaly óta, és a jelenkor két legjobb irányítója vezérli a tavalyi Super Bowl döntős gárdákat.. Peyton Manning és Drew Brees pedig eljutottak arra a félisteni szintre, hogy önnönmaguk jelenléte, a fejük fölött lebegő glória (no meg persze a hatékony és pontos passzjáték) garantálja a divíziógyőzelmet és a rájátszásbeli részvételt.
 

Vajon idén is Peyton Manning és Drew Brees párviadalát hozza majd a Super Bowl?



Ellenfél nélkül

(Három olyan csapatot veszünk szemügyre, amely véleményem szerint könnyedén, probléma nélkül fogja a csoportját nyerni.)
 

3. Green Bay Packers
4. Baltimore Ravens
5. San Diego Chargers

 

A Packers is leginkább irányítójára támaszkodhat; Aaron Rodgers csöndben besöpörheti az összes év végi egyéni díjat (MVP, Offensive player of the Year, stb.) - de vajon elég erős-e a csapat védelme, és lehet-e 2 futóval és 3 fullbackkel a rosteren Super Bowlt nyerni?

A Ravens jelenlétét minden bizonnyal erős szubjektivitás is magyarázza, de a támadócsapat erősödését nem lehet figyelmen kívül hagyni. A védelem ugyan nem emlékeztet az évtized eleji legendás alakulatra, de a ligaátlagra így is bármikor képes a hatalmas méretű DL-lel (és egy bizonyos Ray Lewis-szal) felálló egység - a legtöbb ellenfél retteghet, a baltimore-i gyorsétterem-tulajdonosok azonban dörzsölhetik a tenyerüket.

A Chargers számára könnyű divíziója miatt szinte garantált a PO szereplés, és a rájátszás idejére Vincent Jackson is vissza fog térni - négy darab majd kétméteres elkapót (Jackson, Floyd, Naanee + Gates) pedig továbbra is lehetetlen akármelyik secondarynek is lefognia. Aki azt mondja, szívesen játszana velük a PO-ban, az hazudik.. bár nem árt egy jó adag "Norvaway" sprayt beszerezni, biztos ami biztos.
 

A sokak számára ismerős arc - vajon ez lesz az év, amikor a Chargers és Norv Turner képes lesz egy PO menetelésre?

 

A szívbajt hozod rám

(Mások listáján mind a négy csapat magasabban foglal majd helyet - ám több helyen is akadnak kérdőjelek mindegyik gárda háza táján, ezért szerintem ezek a csapatok jobban meg fognak szenvedni a rájátszásba jutásért, mint azt esetleg szurkolóik várnák.)
 

6. Minnesota Vikings
7. New York Jets
8. New York Giants
9. Pittsburgh Steelers

 

Favre nagyapó még a félig nyitott koporsóból is képes lesz 40 yardos spirált dobni (csak legyen aki elkapja, Sidney Rice hiányában), de lassan ideje lenne észrevennie: nem biztos, hogy jó az öreg a háznál. A csapatnál Adrian Petersonnak kell átvennie a vezérszerepet, míg a divíziót az új Packers QB próbálja majd uralma alá hajtani. Nem elég, hogy Favre-t alig tudta kitolni, hát nem visszajön ebbe a divízióba az öreg, és ráadásul minden holtszezonban eljátssza a hattyú halálát?

Én imádom Rex Ryant, komolyan.. ért a védelemhez a fickó, szó se róla. Azt azonban senki se feledje: a csapat QB-ját továbbra is Mark Sancheznek hívják (ha erre gondolok, legszívesebben rögtön egy csoporttal lejjebb hajítanám a gárdát… végül a védelem miatt hagyom aztán a dolgot), és a fiatalember már újoncként is hajmeresztő dolgokat művelt, még ha a többi rookiehoz hasonlítjuk, akkor is. Mi lesz akkor a Jets háza táján, ha beüt a krach, és még a sophomore slump is sújtja az irányítót; lehet a tavalyi "produkcióhoz" képest egyáltalán visszaesni?

A Giants jól összepakolt csapat, és annak ellenére, hogy New York-ban játszanak, nincsenek sztáregyéniségeik - de ez a szürke csapat 2007-hez hasonlóan ezúttal is ott lehet a végelszámolásnál. Lehet, hogy épp ezért működik a dolog? Yankees, Mets, Knicks, Rangers.. tessék jegyzetelni és példát venni róluk!

És bár a tökéletes roster birtokában megengedhetik, hogy 4 meccses előnyt adnak a ligának, mégsem lehet figyelmen kívül hagyni a Steelerst sem - ha a PO-ba verekszik magukat, akkor onnan kezdve ki lehet dobni az ablakon minden velük kapcsolatos statisztikát.. ez a csapat a rájátszásbeli meccsekre született.
 


August 16, 2010: Fireman Ed getting into a pushing match with a Giants fan during the NFL preseason game between the New York Giants and the New York Jets at the New Meadowlands Stadium in East Rutherford, New Jersey.

Az előszezon meccs során, egy Toomer mezes úriember cserélt eszmét, a hírhedt Jets-fannel, Ed Anzalonéval (Fireman Ed)

 

Nem adom fel

(Ezek a csapatok egész évben harcban lesznek az áhított rájátszásbeli helyekért..  van aki éppen bekerül majd, míg néhányan lecsúsznak az utolsó helyekről. Ez ugye a legnépesebb halmaz, és itt volt a legnehezebb dolgom a rangsorolással is.. egyrészt a csapatok létszáma, másrészt a szurkolói táborok érzékenységi szintje miatt.)
 

10. San Francisco 49ers
11. Tennessee Titans
12. Oakland Raiders
13. Miami Dolphins
14. Dallas Cowboys
15. Atlanta Falcons
16. Washington Redskins
17. New England Patriots
18. Houston Texans
19. Cincinnati Bengals

 

A 49ers kicsit kilóg a sorból, a szegény ember (vagyis az NFC) Chargersének is nevezhetnénk őket - a nyugati parti csapat nagyszámú workout warrior játékosa segítségével könnyedén fogja söpörni habkönnyű divízióját. Más kérdés, hogy Philip Rivers és Alex Smith közé egyelőre nem igazán lehet egyenlőségjelet tenni..  igaz, Alex Smith 1/1-es választott volt, míg Rivers csak 1/4-es.

A Titans és Raiders egyaránt Chris Johnson hathatós segítségére számíthat (OAK roster: 37-es mezszám) - és utóbbi az idei meglepetéscsapatom (sorozatban másodszor.. egyszer csak be fog jönni.) A Dolphins és Cowboys egyaránt kifejezetten büszke lehet kiváló WR-igazolására (Brandon Marshall és Dez Bryant) - de célszerűbb lenne a két/háromfejű futószörnyeteget kordában tartani és a védelmet megregulázni. Szó se róla, ez a két roster is duzzad a tehetségektől.. ám valamiért úgy érzem, hogy ezúttal alulmúlják majd a várakozásokat. Fejétől bűzlik a tonhal.

A 15-19. hely között álló csapatok mind 8-8-as mérleggel fognak zárni -  íme, garantált eredmények, ez a heti tuti!
(Ráadásul azzal, hogy egy szót sem írtam a Pa... egy bizonyos keleti parti csapatról, sikerült egyszerre 150 szurkolót felbosszantanom. A Redskins öt hazai követőjétől, és a Houston topicban magát helyi drukkereknek álcázó két imposztortól szintén elnézést kérek. Igen, McNabb karrierje újjáéled. Igen, Schaub és Andre Johnson újból királyok lesznek  -  de csak fantasy footballban...)

A Falcons sokak kedvenc csapata, ám két egymást követő pozitív szezon után (a franchise története során először!) ki fog pukkadni a lufi. Ugyanez a véleményem a divíziógyőztes Bengalsról is, amelynek 1975-1976 óta nem volt két egymást követő pozitív szezonja - ezeket a statisztikákat elnézve, a 8-8-as szezon még akár optimista jóslatnak is tűnhet..

Néhány éve David Carr még föltápászkodni is alig tudott... ... mostanában viszont Matt Schaubbal már jobban megy a játék.

 
 

A fiúk a kocsmába mentek

(Ezek azok a többre hivatott csapatok, amelyektől legalább a küzdelmet és a rájátszásba jutás esélyének halvány illúzióját elvárták volna szurkolóik.. ám novemberre legtöbben már inkább egy pofa sör mellett döntenek majd vasárnap esténként, mintsemhogy kedvenceik szenvedését kövessék a nagyképernyős televízión - vagy éppen egy kósza internetstreamen.)
 

20. Detroit Lions
21. Philadelphia Eagles
22. Carolina Panthers
23. Denver Broncos
24. Kansas City Chiefs
25. Seattle Seahakws
26. Chicago Bears

 

Kezdjük is a kakukktojással: a Lions esetében a koccintást akár ünneplésként is felfoghatjuk, a franchise ugyanis elindult kifelé a gödörből. Matt Staffordnak még bőven van mit fejlődnie, de azt már a Cleveland elleni meccsen bebizonyította, hogy vagy kurázsiból jutott neki extra adag (vállsérülése ellenére győztes TD passz az utolsó másodpercben, amivel örök életére belopta magát a Lions szurkolók szívébe), vagy józan észből a szokásosnál kicsivel kevesebb.  Jómagam az utóbbira tippelnék:  miért akarná bárki ismegkedveltetni magát a Lions-szurkolókkal??? Itt akarod az életed tölteni, franchise QB-ként?  Gondolkodj már egy kicsit, fiam... ej.

Az Eaglesnél azonban megtapasztalhatják az új irányító kapcsán: nincsen Kolb-ászból a kerítés... és ahogy az ilyenkor lenni szokott, szinte biztos vagyok abban is, hogy a McNabb vezette Rézbőrűek söpörni fogják a sasokat. (Tuti tipp no 2: kifejezetten jó oddsot lehet kapni egy páros kötésre!)

Ha már azoknál az új irányítóknál tartunk, akikben nem hiszek az idei szezonban, folytassuk a nem éppen rövid listát: Matt Moore-ral Carolinában, Kyle Ortonnal Denverben (komolyan, Kyle nevű irányítót Coloradóba?), Isten második fiával Denverben.. és Matt Cassel-lel. Miben hasonlítanak egymásra?  Egyikük sem lépett még pályára rájátszásbeli meccsen (igaz, a 2005-ös rájátszás során Cassel és Orton is a padon csücsülve nézte, hogy esik ki csapata a divisional round hétvégén.) Nem valószínű, hogy ez az sorozat az idén szakadna meg.

És ha már itt tartunk.. emlékszik még mindenki azokra az időkre, mikor Walter Jones a liga legjobb falembere, Shaun Alexander pedig a liga legjobb futója volt, és a Seahawks Super Bowl döntőt játszott? Bizony ezek az emlékek jó néhány emberöltő régiségből fakadnak.. idén lesz az ötödik évfordulója a legendás 2005-ös szezonnak. Kontrasztként ime a jelen: a legendás USC edző, Pete Carroll pedig folytathatja a nagysikerű college-edzők totális blamaszériáját a profik között.

Chicagóban egymásra talált a furcsa pár, Mike Martz és Jay Cutler  -  így idén nem a '72-es Dolphins, hanem George Blanda fogja izgatott figyelemmel követni a szezont: megdől-e vajon az egy szezonon belül dobott interceptionok szama? (A válasz erre a kérdésre is (mint minden nagy kérdésre) amúgy 42 - így Cutler sem lazsálhatja végig a szezont, kemény feladat előtt áll.)
 

Oroszlán és medve - egyaránt a földön.. hasonló kínkeserves évadra számíthat mindkét csapat

 

Ban-ális Blues

(Ezek a csapatok szurkolói négy-öt hét múltán már azon töprengenek majd, miszerint jobb lenne esetleg ban-t kérni...)
 

27. Jacksonville Jaguars
28. Cleveland Browns
29. Arizona Cardinals
30. Tampa Bay Bucs
31. St. Louis Rams
32. Buffalo Bills

 

Bevallom, talán kicsit túl keményen ítélem meg a Jaguárokat. Ettől függetlenül egy csapat, amely képes Matt Millen-i módon draftolni, megérdemli ezt a helyet - egy Mo-Jo sérülésre vannak egy TOP 5-ös draftpicktől. Mivel Jones-Drew egyelőre egészséges, megelőlegeztem nekik (hátulról) a hatodik helyet..

A Browns-szurkolók is kénytelenek lesznek újabb fájdalmas pillanatokat átélni: nem elég, hogy LeBron távozott a városból (és nem lépett be a footballcsapatba, mint azt korábban számtalan TV-reklámban megígérte) - hanem az NFL-fanatikus rajongók egy új valóságshow részesei lehetne: a "The Decision II: Jake, Colt or Seneca?" című tragikomédia négy hónapon keresztül minden vasárnap helyi idő szerint 1 órakor megtekinthető! (bizony a Browns egyetlen meccset sem játszik más időpontban)

Már egy esetleges Matt Leinart-kezdés is sokkolt volna, de a tény, hogy a Vörösbegyeknek sikerült a bukott Heisman-győztest még egy Leinart-nál is rosszabb profikarriert/előszezont bemutató irányítóra cserélni.. nos ez végképp betette a kaput. Ken Whisi, vagy Vizy E. Szilveszter, olyan mindegy - ebből a csapatból még Norman Einstein sem építene rájátszásra esélyes gárdát. (Jah, és sikerült megszabadulniuk Anquan Boldintól, valamint Karlos Dansbytől is - komoly riválisai lehetnek a Jaguároknak, már ami a legrosszabb holtszezonért járó Aranymálnát illeti.)

Az utolsó három gárdát azonban nincs szívem pocskondiázni.. mindhárom együttesnél újraépítés folyik, hol kissé tudatosabban (Tampa Bay+St. Louis), hol teljesen kaotikusan (Buffalo). Van ahol már megvan a franchise QB személye (Tampa Bay+St. Louis), van ahol (Buffalo) erre majd idény közben, a -40 fokos hidegben és hóviharban kerül sor, ahol a "Survivor: Buffalo QB" játék résztvevői közül a győztes az lesz, aki legtovább maradhat a kispadon, a fűtőtest mellett.

Sorolhatnám a további okokat is, de ez a kettő talán elég lesz - így alakult ki a végső sorrend.. no, de utolsónak is kell lennie valakinek, nemde?

Cleveland @ Buffalo otthonában, circa 2007 - nézőszám 672 (a meccs első negyedében!)

 

Mielőtt valaki komolyan szívére venné ezt a bolondos pre-season power rankinget (hiszen minden szezon előtti találgatás az: bolondság!) - gyorsan szólok, ne tegye! Viszont ki lehet nyomtatni, el lehet tenni, menteni.. és három-négy hónap múlva nyugodtan az adott szerkesztő fejéhez lehet vágni és szabadon lehet idézgetni belőle!
Remélem legalább ez sokak örömére és megelégedésére szolgál majd.
 

PS: az első héttől kezdve komolyabb listára tessék lehet számítani.
Lang Péter (Igor)