Tavaszi edzőtáborok az NCAA-ben

90000 ember egy "edzőmérkőzésen"? Meglepő? Nem, ha kicsit jobban elgondolkodunk az amerikaiak egyetemi futball őrületének pszichológiáján. Az égető meccshiányt a "spring game" kezeli átmenetileg, erről írunk most röviden

A spring training kifejezéssel a baseballt követők találkozhattak eddig a legtöbbször, az MLB szezont megelőzően a baseballcsapatok nagyjából két hónapos felkészülési folyamata ez, mely során Floridában és Arizonában két "liga" keretében még mérkőzéseket is rendeznek. A college fociban a tavaszi edzőtáborozás körülbelül egy hónapig (maximum 34 napig) tart, természetesen itt az egyetemek saját edzőközpontjaiban és pályáin, az említett spring game-mel lezárva.

 

A toborzáshoz hasonlóan az edzőmeccsek egyre növekvő népszerűsége is az információs áradathoz köthető. A bajnokság kivétel nélkül mindig ősszel zajlott, de a tavaszi tréningezés is régóta fontos eleme az idényre való alapozásnak. Igaz korábban némileg más volt a helyzet, 1947-ben például Pappy Waldorf első edzésén a Californiánál 227-en jelentek meg, sokan a keretbe kerülés reményében, hogy aztán a különleges Varsity vs. Alumni (aktívak vs. végzettek) meccsekről ne is beszéljünk. Napjainkban ez nincs így, a spring training az edzők számára az összeszoktatás szempontjából fontos, illetve hogy körülbelül fél évvel a rajt előtt láthassák, milyen állapotban vannak játékosaik. Olyan kérdésekre mondjuk, hogy "Ki lehet az NFL-be távozó irányító utódja?" vagy "A junior college-ból érkezők és a már beiratkozott újoncok mennyire veszik fel és versenyt a visszatérőkkel?" is bizonyos szinten választ kaphatnak. Ez pedig ugye a szurkolók figyelmét sem kerülheti el.

 

Azt le kell szögezni, hogy egy egyetemi gárda felkészülése persze nem csak a tavaszi és a nyári pár hetes edzőtáborozásokból áll, az úgynevezett "individual workout"-ok [egyéni vagy kisebb csoportos erőnléti edzések] a holtszezonban kötelezőek, állóképesség és erő nélkül különben semmit nem ér az együttes munka (az Iowánál ez annyira keményen sikerült január végén, hogy 13-an kórházban kötöttek ki...). Ezeken egy-két edző részt vehet, a spring practice-on a komplett játékoskeret és edzői stáb. Az NCAA szabályai szerint a 34 nap alatt 15 edzés vezényelhető le, ebből 12-n szabad a kontakt (a maradék hármon kizárólag sisak viselhető), a szerelések nyolcon engedélyezettek, és az atléták heti szabadidejükből max 4 napot, összesen 20 órát áldozhatnak rá. Az utolsó a spring game, ami a legérdekesebb az egészben, már csak azért is, mert általában kizárólag ez nem zártkörű.

 

 

Mi is tehát a spring game? Az adott csapatok hivatalos "preseason" mérkőzése, ahol nem két egyetem, hanem az Offense és a Defense találkozik, special teammel fűszerezve. Egetrengető színvonallal nem számolhatunk, azonban az utóbbi években egyre több embert hoz lázba, javarészt az internetes fórumok elterjedésének is köszönhetően. Januártól szeptemberig nagy üresség tátong, a National Signing Day, a recruiting február elejéig ad muníciót, nem csoda hogy a hatalmas támogatói bázissal rendelkező egyetemeknél ilyenkor még egy spring game is a Super Bowlt jelenti a fanoknak. Az ugrásszerű emelkedés 2005 tájékán következett be, 2007-ben az ESPN már a Floridáét élőben közvetítette (2011-ben az LSU-ét fogja, április 9-én). A kereslet az addig ingyenes belépőkön is néhol változtatott, a 2008-as nebraskai "Red-White"-on telt ház, 81000 (!) néző volt, és eredetileg 5 dolláros jegyeket 95 dollárért is árultak. A rekordot egyelőre az Ohio State tartja, a 2009-es "Scarlet and Gray"-re 95722-en látogattak ki, az első osztályban az átlagnézőszám 4 és 40 ezer között mozog. Ahogy látható, az elnevezések gyakorta a színekre utalnak (West Virginia "Blue Gold", Penn State "Blue and White", stb.), esetleg az amerikaiak által előszeretettel használt katonai jelölésekre (Normandiai partraszállás: D-day) hajaznak (alabamai A-Day, georgiai G-day). A "show" az egyes helyszíneken más és más, valahol a QB-kat sem kímélik, új formációkkal próbálkoznak, valahol komolyabban veszik, valahol nem, valahol a nézők is hívhatnak playeket. Egy szó, mint száz, a spring game-k újabb bizonyítékok az NCAA iránti óriási érdeklődésre.

 

Gyorstalpalónk végére érve is csak buzdítani tudunk titeket a college felé nyitásra, kérdéseiteket örömmel várjuk, kérésre a legapróbb információt is felkutatjuk és kielemezzük. A 120 FBS csapat tavaszi menetrendjét ezen az oldalon olvashatjátok. Jó szórakozást a draftig!