NCAA beharangozó, 1. játékhét
A szezon első NCAA-hétvégéjének programajánlója.
Rangsorolt együttesek gyengébb konferenciák csapataival vívott mérkőzései számítanak a szombat kora este legérdekesebb párosításainak. A nemzeti bajnoki cím egyik fő esélyesének tartott Ohio State (2.) a Buffalo ellen kezdi az alapszakaszt, fő divízióbeli vetélytársuk, az immár Gary Andersen irányította Wisconsin (23.) a Massachusetts-szel indít (mindkét meccs 18:00-tól), a Toledo támadóegysége okozhat meglepetést a Florida (10.) védőinek, de túl nagy izgalmakat itt sem várhatunk (18:21), a Texas A&M (7.) pedig a Rice-szal hangol az Alabama két hét múlva esedékes látogatására (19:00). Említést érdemel még a Cincinnati és a Purdue találkozója (18:00); Tommy Tuberville, illetve Darrell Hazell személyében mindkét csapat élén új vezetőedző debütál.
Mississippi State Bulldogs - Oklahoma State Cowboys (13.)
Augusztus 31., szombat, 21:00
Dan Mullen vezérletével az MSU eddig aránylag jól helytállt az egyetemi futball legerősebb divíziójában, de erősen kétséges, hogy képes-e még fejlődni a Bulldogs, vagy ez a maximum, amit Mullen ki tudott hozni a gárdából. Az SEC West élmezőnyéhez (melynek most már a Texas A&M is tagja) nem kerültek közelebb, mögöttük viszont az Ole Miss látványos előretörésbe kezdett, és hosszútávon az Arkansas - Auburn páros is csak javulhat tavalyhoz képest. A bulldogoknak már ebben a szezonban is kifejezetten nehéz dolguk lesz, ha el akarják érni a bowl-szerepléshez szükséges hat győzelmet, elvégre a keleti csoportból a South Carolinával is megmérkőznek, a szezonnyitót pedig azzal az Oklahoma State-tel játsszák, amely egy átmeneti évet követően ismét a Big 12 bajnoki címére tör. A Cowboysnál minden adva van ahhoz, hogy Mike Gundy legénysége 2011 után újra elfoglalja a konferencia trónját, játékerejük bizonyítására pedig tökéletes alkalmat kínál a Bulldogs elleni összecsapás, mely a houstoni Reliant Stadiumban kerül megrendezésre.
Akikre érdemes figyelni:
Mississippi State: Tyler Russell (QB), LaDarius Perkins (RB), Gabe Jackson (OG), Denico Autry (DE), Chris Jones (DE), Kaleb Eulls (DT), Benardrick McKinney (LB), Nickoe Whitley (S)
Oklahoma State: J.W. Walsh (QB), Clint Chelf (QB), Jeremy Smith (RB), Josh Stewart (WR), Tracy Moore (WR), Calvin Barnett (DT), Shaun Lewis (LB), Justin Gilbert (CB), Daytawion Lowe (S), Shamiel Gary (S)
A tavalyi, írországi kirándulás után a Notre Dame (14.) ezúttal hazai pályán kezdi az alapszakaszt, a Temple elleni mérkőzés pedig ideális felhozómeccs lehet számukra, mielőtt Ann Arbor felé vennék az irányt. A Brigham Youngra szintén a második fordulóban vár nagy meccs, a Virginia elleni idénynyitót mindenekelőtt arra használhatják fel a mormonok, hogy még inkább összecsiszolódjon a támadószekció, melynek jövő héten a Texas védelmét kellene feltörnie. Érdekes lehet még a Penn State és a Syracuse találkozója, valamint az Iowa - Northern Illinois párharc. A Hawkeyes ugyan nem túl közönségcsalogató gárda, a Huskies támadóegységét azonban még mindig a tavaly fantasztikus statisztikákat összehozó, sokak által Heisman-esélyesnek tartott Jordan Lynch irányítja. A NIU idén is BCS Bowlra hajt, amihez mindenképpen le kellene győzniük Kirk Ferentz tanítványait, ez pedig Lynch vezérletével egyáltalán nem tűnik lehetetlen vállalkozásnak. Mind a négy említett mérkőzés 21:30-kor kezdődik. Fél órával később esedékes az Arkansas - Louisiana-Lafayette kickoffja - egy másik louisianai csapat, a ULM Warhawks tavaly bombameglepetést szolgáltatva legyőzte a Hogst, és amennyiben a szezonnyitóra még nem áll össze teljesen az immár Bret Bielema által irányított brigád, akkor mostani ellenfelükkel is meggyűlhet a bajuk.
Alabama Crimson Tide (1.) - Virginia Tech Hokies
Augusztus 31., szombat, 23:30 (TV: Digi Sport 2, élő)
Újfent semleges pályán, rangos párharccal nyitja a szezont az Alabama - 2009-hez hasonlóan ezúttal is a Virginia Tech az ellenfél, és éppúgy, mint négy évvel ezelőtt, most is a Georgia Dome-ban mérkőzik meg egymással Nick Saban és Frank Beamer alakulata. A Crimson Tide öt éven belül negyedik nemzeti bajnoki címére hajt, amihez kötelező a győzelem Atlantában, ugyanakkor számukra az igazán nagy meccs nem ez a párosítás, hanem a két hét múlva sorra kerülő, Texas A&M elleni visszavágó (tavaly egyedüliként az Aggies tudta legyőzni a Bamát), mely az egész szezon egyik leginkább várt rangadója. Az sem tett jót a mostani meccs renoméjának, hogy a VT sorozatban nyolc, legalább 10 győzelmet számláló idényt követően tavaly csak 7-6-os mérlegre volt képes. A Hokies idén újra az ACC Coastal első helyét és a főcsoport-győzelmet veszi célba, amihez a védelem kellően erősnek tűnik, támadó oldalon viszont nagy a bizonytalanság: az egykor még első körös tehetségnek tartott Logan Thomas az előző szezonban csalódást keltő produkcióval állt elő, ráadásul most fő célpontjai is távoztak, akárcsak a két tavalyi kezdő offensive tackle, továbbá a blacksburgi gárdának David Wilson óta nincs legitim all-down backje, és az idei felhozatal is lehangoló. Nagy kérdés, hogy az új támadókoordinátor, az Auburnnél nagyot bukó Scot Loeffler mit tud kihozni ebből az egységből. Ha nem sikerül drasztikus változásokat elérnie a szezon rajtjáig, akkor - a Bama nyitómeccseinél maradva - könnyen a Michigan sorsára juthat a Hokies.
Akikre érdemes figyelni:
Alabama: A.J. McCarron (QB), T.J. Yeldon (RB), Amari Cooper (WR), Cyrus Kouandjio (OT), Anthony Steen (OG), Ed Stinson (DE), C.J. Mosley (LB), Trey DePriest (LB), Adrian Hubbard (LB), HaHa Clinton-Dix (S)
Virginia Tech: Logan Thomas (QB), Andrew Miller (C), James Gayle (DE), J.R. Collins (DE), Derrick Hopkins (DT), Luther Maddy (DT), Jack Tyler (LB), Kyle Fuller (CB), Kyshoen Jarrett (S), Cody Journell (K)
Clemson Tigers (8.) - Georgia Bulldogs (5.)
Szeptember 1., vasárnap, 2:00
Az első játékhét legnagyobb érdeklődésre számot tartó mérkőzését és egyben az egész szezon egyik legrangosabb non-konf párharcát a Clemson és a Georgia vívja egymással. A Bulldogs három éven belül harmadik SEC-döntőjére és 2005 óta első konferencia-bajnoki címére hajt, továbbá az utolsó BCS-finálé elérésében is reménykednek Mark Richt fiai, melyhez óriási lökést adhatna egy győzelem Death Valley-ben. A Tigers a divíziórivális Florida State-től hódítaná vissza az ACC trónját, és látszólag Dabo Swinney alakulatában is megvan a potenciál a nemzeti döntős meneteléshez, amit a Dawgs felülmúlásával bizonyíthatnának végképp. A georgiai védelemből több mint egy kezdőcsapatnyi olyan játékos távozott, aki ténylegesen alapember volt, vagy fontos szerepet kapott a rotációban (beszédes adat, hogy közülük hét játékost kiválasztottak az idei drafton), és bár a nagyszerű recruitingnak köszönhetően tehetségekben most sincs hiány, kérdéses, hogy egységként eleinte mennyire lesznek hatékonyak. Elég annyit tudni, hogy Chad Morris kezei alatt az ország egyik legjobb támadógépezete üzemel a Clemsonnál, és máris egyértelmű, miért annyira sürgető, hogy már a szezonkezdetre teljesen összeálljon a Todd Grantham koordinálta védősor. Az erőviszonyokat kiegyenlítendő a Tigers defense-ének és a Dawgs támadósorának csatájában mindenképpen utóbbinak áll a zászló: tagadhatatlan, hogy a tigrisek védelme mutatott némi előrelépést Brent Venables első évében, de ha valaki azt mondaná a koordinátornak, hogy az egysége országos viszonylatban a középmezőnyhöz tartozik, azt valószínűleg bóknak venné; ezzel párhuzamosan a már eddig is kellően effektív georgiai offense csak tovább erősödött. Aaron Murray és társai is nagy segítséget nyújthatnak a védősornak, amennyiben hosszú drive-ok vezetésével pályán kívül tudják tartani Tajh Boydékat (a Todd Gurley fémjelezte futójáték ehhez megfelelő alapot jelenthet), de a mérkőzés végkimenetele még így is leginkább azon múlik, hogy úgymond önerőből mire lesz képes az újjáalakult Dawgs defense Chad Morris tanítványaival szemben, akik a tavalyi Chick-fil-A Bowlon már bizonyították, hogy egy elit SEC-védelemmel is el tudnak bánni. Azok számára, akik egy kicsit is érdeklődnek az egyetemi futball iránt, kihagyhatatlan rangadó a Clemson és a Georgia párharca.
Akikre érdemes figyelni:
Clemson: Tajh Boyd (QB), Roderick McDowell (RB), Sammy Watkins (WR), Charone Peake (WR), Jordan Leggett (TE), Brandon Thomas (OT), Vic Beasley (DE), Grady Jarrett (DT), Stephone Anthony (LB), Chandler Catanzaro (K)
Georgia: Aaron Murray (QB), Todd Gurley (RB), Keith Marshall (RB), Malcolm Mitchell (WR), Arthur Lynch (TE), Chris Burnette (OG), Garrison Smith (DE), Jordan Jenkins (LB), Damian Swann (CB), Tray Matthews (S)
LSU Tigers (12.) - TCU Horned Frogs (20.)
Szeptember 1., vasárnap, 3:00
A Clemson-Georgia párharc mellett - a Tigers és a Dawgs rangadójával nagyjából egy időben - még egy olyan mérkőzést rendeznek az első fordulóban, ahol két rangsorolt gárda találkozik: a Cowboys Classic idei felvonásában az LSU és a TCU feszül egymásnak. Egy-egy alkalommal már mindkét csapat pályára lépett az AT&T Stadiumban (korábban Cowboys Stadium) a 2009 óta futó sorozat keretein belül; a Horned Frogs az Oregon State-et (2010), a Tigers az Oregont (2011) győzte le Arlingtonban. A TCU relatíve sikeres Big 12-debütáláson van túl, idén pedig már egyesek azt sem tartják kizártnak, hogy Gary Patterson együttese harcba száll a főcsoport-elsőségért. Némileg ezzel ellentétes folyamat játszódik le az LSU-nál, a kiáramló tehetség miatt (főként a védelemből távoztak kulcsjátékosok) a louisianaiak valamelyest háttérbe szorultak csoportjukban az Alabama és a Texas A&M mögött, az utóbbi évekkel ellentétben nem jegyzik őket a nagydöntő fő esélyeseinek sorában. Les Milest és tanítványait azonban nem kell félteni, az a minimum, hogy a nemzeti elit közvetlen közelében maradnak, egy esetleges átmeneti évben sem várható tőlük számottevő visszaesés a győzelem - vereség mutató vonatkozásában. A Tigers szimpatizánsai érdeklődve várhatják, hogyan teljesítenek a védősor újdonsült alapemberei, illetve miként üzemel élesben az immár Cam Cameron koordinálta offense, melynek bizonyosan könnyebb dolga lesz azáltal, hogy a túloldalon eltiltás miatt hiányozni fog Devonte Fields (DE), akit tavaly újoncként az év legjobb védőjátékosának választottak a Big 12-ben. Lesz ugyanakkor nagy visszatérő is a texasiaknál, méghozzá Casey Pachall személyében, aki tehetsége alapján egyetemi szinten az egyik legjobb irányító. Papíron az LSU a mérkőzés esélyese, de korántsem lesz sétagalopp a meccs a tigrisek számára.
Akikre érdemes figyelni:
LSU: Zach Mettenberger (QB), Jeremy Hill (RB), Odell Beckham Jr. (WR), Jarvis Landry (WR), La’el Collins (OT), Jermauria Rasco (DE), Anthony Johnson (DT), Lamin Barrow (LB), Jalen Mills (CB), Craig Loston (S)
TCU: Casey Pachall (QB), Waymon James (RB), Brandon Carter (WR), LaDarius Brown (WR), Eric Tausch (C), Chucky Hunter (DT), Jason Verrett (CB), Kevin White (CB), Sam Carter (S), Elisha Olabode (S)
Washington Huskies - Boise State Broncos (19.)
Szeptember 1., vasárnap, 4:00
Egyfajta visszavágónak is tekinthető ez a mérkőzés, elvégre eddigi utolsó tétmeccsét is egymás ellen játszotta a Washington és a Boise State, a 2012-es Las Vegas Bowl keretében. Akkor szoros csata után Chris Petersen fiai vonulhattak le győztesen a pályáról, és a rangsorolt státusz alapján most is a Broncos tűnhet esélyesebbnek, valójában azonban játékerőt tekintve nincs akkora szakadék a két csapat között - könnyen előfordulhat, hogy egymást követő három 7-6-os szezon után csak az akadályozza meg a washingtoniak áttörését, hogy már eleve a Pac-12 északi divíziójában is két top 5-ös alakulattal kell megbirkózniuk. A Boise State hasonló felfogásban várhatja az idénynyitót, mint tavaly: ahhoz, hogy a későbbiekben reális esélyük legyen BCS Bowlba jutni, kezdésként feltétlenül le kell győzniük kiemelt konferenciából érkező vetélytársukat. Egy évvel ezelőtt, a Michigan State ellen ez nem sikerült, és végül a Mountain West trónján is két másik csapattal kellett osztozniuk a „vadlovaknak”. Az idahói gárda most erősebbnek tűnik, mint tavaly ilyenkor, de ugyanez elmondható az ellenfelek viszonylatában is. Ahogy mondani szokták, Seattle-ben bármi megtörténhet, és annak az ellenkezője is.
Akikre érdemes figyelni:
Washington: Keith Price (QB), Bishop Sankey (RB), Kasen Williams (WR), Austin Seferian-Jenkins (TE), Danny Shelton (DT), John Timu (LB), Shaq Thompson (LB/S), Sean Parker (S)
Boise State: Joe Southwick (QB), Jay Ajayi (RB), Matt Miller (WR), Charles Leno (OT), Matt Paradis (C), Demarcus Lawrence (DE), Ricky Tjong-A-Tjoe (DT), Jeremy Ioane (S)
A Washington - Boise State kickoffjával egy időben a sorozatban harmadik Pac-12 döntőjét megcélzó UCLA (21.) az ellen a Nevada ellen kezdi a szezont, melynek főedzői posztjáról hosszú idő után távozott a pistol offense atyja, Chris Ault. A Wolf Pack védelme statisztikailag már tavaly is az ország legrosszabb egységei közé tartozott, és hiába a nagyszerű Anthony Barr, a Bruins defense sem szerepelt túl fényesen, ellenben a támadószekció mindkét oldalon parádés, így a pontháborúra vágyó nézők egyik legbiztosabb választása lehet ez a meccs az első fordulóban. A Big Ten élmezőnyéhez csatlakozó Northwestern (22.) a Sonny Dykes alatt teljes rebuildingbe kezdő California vendége lesz (4:30).
Louisville Cardinals (9.) - Ohio Bobcats
Szeptember 1., vasárnap, 21:30 (TV: Digi Sport 2, élő)
A futballidény egyetlen olyan hétvégéje előtt állunk, amikor még vasárnap is az egyetemi focié a főszerep. A Louisville tavaly is (helyi idő szerint) vasárnap délutáni meccsel nyitott, akkor állami rangadó keretében a Kentucky-t fogadták, ezúttal pedig az Ohio látogat a Papa John’s Cardinal Stadiumba. A Cardinals toronymagas esélyesnek számít az AAC-ben, akár veretlenül is „simán” végigmenetelhetnek a főcsoporton, ugyanakkor mindez a Louisville erején túl (vagy legfőképp) a liga többi csapatát minősíti, másrészt a pintyek non-konf menetrendjéről mindent elmond, hogy ligán kívüli vetélytársaik közül a Bobcats számít a legerősebbnek. Nem véletlenül igyekezett rangosabb ellenfelet találni a Kentucky állambeli egyetem vezetősége - könnyen elképzelhető, hogy Charlie Strong együttesét csak a gyenge menetrend akadályozza meg abban, hogy az idény végén a nemzeti bajnoki címért lépjen pályára. Persze januárig még sok minden történhet, és ilyentájt nyilván senki sem a bowl-szezonnal foglalkozik Louisville-ben. Első lépésként Frank Solich Ohióját kell legyűrniük, akik ugyan harcban lehetnek a MAC bajnoki címéért, és a támadóegységük talán ezen a mérkőzésen is képes lesz megvillanni, de komoly veszélyben aligha forog majd a Cardinals győzelme. Ettől függetlenül már csak a 2014-es draft egyik fő 1/1-es jelöltje, Teddy Bridgewater miatt is érdemes lesz megnézni a találkozót.
Akikre érdemes figyelni:
Louisville: Teddy Bridgewater (QB), Senorise Perry (RB), DeVante Parker (WR), Damian Copeland (WR), Jamon Brown (OT), John Miller (OG), Marcus Smith (DE), Preston Brown (LB), Calvin Pryor (S), Hakeem Smith (S)
Ohio: Tyler Tettleton (QB), Beau Blankenship (RB), Donte Foster (WR), Jon Lechner (OG), Keith Moore (LB)
A Louisville-Ohio párharcon kívül még egy meccset rendeznek vasárnap (magyar idő szerint hétfő hajnalban), 0:00-s kezdettel a Colorado és a Colorado State vív állami rangadót. A két csapat közül előbbi szerepel kiemelt konferenciában, de a Buffaloes tavaly egészen katasztrofálisan teljesített; a Ramsnek minden esélye megvan rá, hogy ismét felülmúlja riválisát.
Pittsburgh Panthers - Florida State Seminoles (11.)
Szeptember 3., kedd, 2:00
Az első forduló záró mérkőzése helyi idő szerint hétfő estére marad: az ACC-hez idén csatlakozó Panthers a főcsoport címvédőjét fogadja. A több mint egy évtizedes várakozás után tavaly végre ismét BCS Bowlt nyerő Florida State ebben a szezonban is a konferencia-elsőséget és az ezzel járó kiemelt bowlt célozza meg, annak ellenére, hogy számos alapember távozott Tallahassee-ből. Iskolarekordot jelentő 11 egykori Seminole kelt el az idei drafton, főként védők, de új kezdő QB-t is avat Jimbo Fisher csapata. Ha a felkészülési időszakban látottakból vonunk le messzemenő következtetéseket, akkor elképzelhető, hogy az E.J. Manuelt váltó Jameis Winston személyében az egyetemi futball legújabb sztárirányítóját köszönthetjük, míg védelmi oldalon a relatíve kevés visszatérő kezdőjátékos között több vezéregyéniség is akad, az utóbbi évek nagyszerű recruitingja révén pedig elit tehetségek várnak arra, hogy a távozók helyére léphessenek. Mindezeket együttvéve érthető tehát, hogy az FSU-nál miért nem esik szó rebuildingről vagy átmeneti évről - a Noles visszatért az országos élvonalba, és minden feltétel adott ahhoz, hogy meg is ragadjon ott. A Pitt legfeljebb a középmezőnybe pályázhat az új közegben, még a bowl-jogosultság elérése sem lesz sétagalopp számukra. Hétfőn alighanem a Seminoles kerül egy lépéssel közelebb az utószezonbeli szerepléshez.
Akikre érdemes figyelni:
Pittsburgh: Tom Savage (QB), Devin Street (WR), J.P. Holtz (TE), Aaron Donald (DT), Tyrone Ezell (DT), Todd Thomas (LB), K’Waun Williams (CB), Lafayette Pitts (CB), Jason Hendricks (S)
Florida State: Jameis Winston (QB), James Wilder (RB), Devonta Freeman (RB), Rashad Greene (WR), Cameron Erving (OT), Bryan Stork (C), Timmy Jernigan (DT), Christian Jones (LB), Lamarcus Joyner (CB), Nick Waisome (CB)
A hétvége legjobb párosításai | |
1. | Clemson Tigers (8.) - Georgia Bulldogs (5.) |
2. | LSU Tigers (12.) - TCU Horned Frogs (20.) |
3. | Alabama Crimson Tide (1.) - Virginia Tech Hokies |
4. | Washington Huskies - Boise State Broncos (19.) |
5. | Mississippi State Bulldogs - Oklahoma State Cowboys (13.) |
6. | Louisville Cardinals (9.) - Ohio Bobcats |
7. | Pittsburgh Panthers - Florida State Seminoles (11.) |
8. | Auburn Tigers - Washington State Cougars |
9. | UCLA Bruins (21.) - Nevada Wolf Pack |
10. | Iowa Hawkeyes - Northern Illinois Huskies |
Vass Ádám (vassadi)