Pac-10 beharangozó 2010
NCAA esélylatolgató sorozatunkban ezúttal a nyugati partra evezünk, a holtszezonban jelentős változásokon átesett Pac-10 csoporttal foglalkozunk
Amennyiben az nem lenne már a napnál is világosabb, e helyen is örömmel jelenthetjük be, hogy a 2010-es szezonban már minden egyes BCS-konferencia (ACC, Big XII, Big East, Big Ten, Pac-10, SEC) saját szakértővel bír, ezzel jelentősen levéve a terhet jómagam, JJ válláról, remélhetőleg minél több szurkolót elcsábítva jóval részletesebb és nagyobb információforrást generálva a college football történéseiről (persze a non-BCS konfokról, de még a másodosztályról sem feledkezünk majd meg, az az én reszortom marad). Az ömlengésből viszont ennyi elég is, térjünk a tárgyra, a Pacific – egyelőre - 10 csapatára!
Miért éppen a Pac-10?
Több ok miatt is, legfőképp a hihetetlen mértékű kiegyensúlyozottság lehet vonzó idén. Ez ugye nem volt az elmúlt években jellemző a konferenciára, ám a USC 2000-es dinasztiájának bukásával akad a helyükre jelentkező bőven, már-már túl sokan. Nincs ugyanis két előzetes, mely ugyanúgy tippelné meg a végső sorrendet, annyira nüanszokon múlhat az egyes mérkőzések, sőt szezonok sorsa. Míg például a Big XII-ben konstansan nagyágyúnak számít a Texas, Oklahoma, Nebraska hármas, addig itt már a Trojans, de még a címvédő Ducks sem tekinthető favoritnak, tettek ez ellen ők maguk eleget (gondoljunk a balhékra, eltiltásokra, stb.). A feltörekvő washingtoniak, arizonaiak, vagy a bámulatos módon összeszedett Stanford pedig csak tovább kuszálja a helyzetet Apropó Stanford! A US News & World Report legfrissebb iskolai rangsorának top25-ében a BCS-esek listavezetőjeként négy Pac-10-es is megtalálható, és a palo alto-iaké az előkelő ötödik hely, a Harvard, a Yale, a Princeton és a Columbia mögött (érdekességként megjegyezném, hogy átlagban 40ezer dollár, azaz kb. 9 millió forint az ilyen helyekre az éves tandíj, szóval az ösztöndíjas atléták nincsenek olyan rosszul “megfizetve”...)
Ha ez nem lenne elég, vessünk pillantást a gárdák menetrendjeire; ezúttal sem voltak bátortalanok az egyes non-konf találkozók lekötésekor, az Oregon State a Louisville-n túl a Dallas Cowboys stadionjában fogadja a TCU-t és utazik a Boise State-hez, a UCLA a Kansas State-hez és a Texas-hoz is ellátogat, és a Washingtonnak is fog kellemetlen perceket tartogatni a BYU, Syracuse, Nebraska triója. Annyi bizonyos, hogy 2010 az irányítók éve lesz a Pac-10-ben, minimum három, majdan első körben draftolt QB-t csodálhatunk meg Jake Locker, Andrew Luck és Matt Barkley személyében, és rajtuk kívül is van még kraft e téren. És bár a két új jövevény “belerondít” a képbe, a 10 csapatnak mind-mind van egy óriási riválisa: a The Civil War (Oregon vs. Oregon State), a The Big Game (Stanford vs. Cal), a The Duel in the Desert (Arizona vs. Arizona State), az Apple Cup (Washington vs. Washington State) és a Victory Bell (UCLA vs. USC) egyaránt az idény kihagyhatatlan meccse, döntsön akárhányadik helyről.
Egy kis történelem
Senkit nem akarok számáradattal elborzasztani, némi múltba révedés azonban nem árthat. A 2011-től 11 (érkezik Utah Utes), 2012-től 12 (Colorado Buffaloes) tagú csoport 1978 óta van/volt jelen formájában, mikor az Arizona és az Arizona State csatlakozott az 1964-től az Oregonnal és az Oregon State-tel nyolc főt számláló társasághoz. Ezen idő, 46 esztendő során az Arizona egyszer, az Oregon State és a Washington State illetve a California kétszer, az Arizona State háromszor, az Oregon és a Stanford négyszer, a Washington nyolcszor, a UCLA kilencszer, a USC huszonnégyszer nyerte el egyedül vagy megosztottan a címet.
A szezon elé
Ahogy említettem, borzasztóan kiélezett verseny várható tehát, nemcsak az első, hanem mindegyik pozícióért. Talán a sereghajtó kiléte “eldöntött”, a Washington State továbbra sem tűnik elég erősnek ahhoz, hogy felvegye a többiekkel a harcot. Hiába ízlelgetjük a párosításokat, nem tudunk okosabbak lenni, rangsort mondhatni csupán hasraütésszerűen állíthatunk fel. Történjen mondjuk bármi, a USC a szankciók miatt semmiképp nem vehet részt Bowlon (a Rose Bowlon sem, hiába végez az élen), viszont a Wazzu és az Arizona State kivételével a cél kizárólag a végső győzelem lehet mindenkinek.
10., Washington State Cougars
Fontos távozók: RB Dwight Tardy, C Kenny Alfred, FS Xavier Hicks
A csapatról: Paul Wulff nem éppen hálás feladatot kapott két évvel ezelőtt, egy morálisan abszolút romokban levő csapat irányítását vette át (itt esett meg, hogy az egyik játékos alkoholt kevert szobatársa kontaktlencse-tartójába, poénból...). Hiába a washingtoni viszonyok jó ismerője, a sorozatos büntetések még a teljes újjáépítésben is gátolták, és nehéz elhinni, hogy a poklok poklából – 3 siker 25 meccsen – gyorsan megtalálja a felfelé vezető utat. Az egyetlen pozitívum, hogy a keret szemtelenül fiatal, de az elmúlt időszak nem sok széppel kecsegtetett, a Cougars többségében méltó ellenfél sem tudott lenni. Ráadásul a sérüléshullám sem kerüli el őket, LeAndre Daniels safety nyaksérülése pl. olyan súlyosnak bizonyult, hogy abba kell hagynia pályafutását. Tehetségeket azért találhatunk Pullmanban, érdemes az újoncként rögtön a mélyvízbe dobott irányítóra, Jeff Tuelre, és a szintén sophomore DE-re, Travis Longra figyelni. A legnagyobb erő az LB-sorban lakozik, ha a WLB-nek átképzett Hoffman-Ellis mellé 100%-os állapotban tér vissza Louis Bland.
Gyenge pont: Noha egyre rutinosabb az egység, a támadófalban még nagy fejlődés szükségeltetik. 2009-ben 53 (!) sacket engedélyeztek, és a futás segítése sem ment (mindössze 2.4 yardos átlag). Amíg ez a kérdés nem megoldott, kár másról beszélni.
Kulcsjátékosok: QB Jeff Tuel, WR Jared Karstetter, DE Travis Long, LB Alex Hoffman-Ellis
Kiemelt mérkőzések: 12/04 – vs. Washington, 09/18 – vs. SMU (Dallas-ban)
Az esélyekről: Már a Bowl-szereplés kivívása is az álom kategóriába tartozna, elsőként azt illene megvalósítani az elképzelésekből, hogy ne úgy gázoljanak át a Wazzu-n, ahogy a németek tankkal Hollandián... Sansz van rá, egy meglepetésre jók lehetnek
9., Arizona State Sun Devils
Fontos távozók: WR Chris McGaha, RB Dimitri Nance, OT Shawn Lauvao, DE Dexter Davis
A csapatról: 2007-ben, mikor az ASU kispadján debütáló Dennis Erickson 10-3-as mérleggel Holiday Bowlig kormányozta legénységét, tökéletesnek tűnt minden, aztán valami mégis félresiklott. Pedig nem mondhatni, hogy a toborzás rosszul menne a szakembernek, hogy ne kapná meg a támogatást a szurkolóktól, vagy véletlenül nem rendelkezne elegendő tudással ahhoz, hogy minimum megismételje azt az évet. A gyengébb eredményekben főleg az offense a ludas, és ez 2010-ben akár Erickson vesztét is okozhatja. Holott a fantasztikus LB, Vontaze Burfict által dirigált defense az egész ligában elitnek számít, de míg a támadók szenvednek, ez kevés az üdvösséghez. Az új OC, az ismert Noel Mazzone megpróbálja a spreadet implementálni, viszont nem dolgozhat egetrengető anyagból, visszatérő kezdő alig akad. A QB posztért is hárman hajtanak, a befutó valószínűleg a Michigantől transzferelt Steven Threet lesz, sajnos a magyar származású Samson Szakacsy a depth chart 3. helyén tanyázik Brock Osweiler mögött.
Gyenge pont: Szintén az OLine a tempei fejfájások kiváltója. Az amúgy sem veretes falból kivált (sőt, visszavonult) a két legjobb guard, Jon Hargis és Zach Schlink. Toby Gerhart testvére, Garth maradt az egyetlen tapasztalt falember, és jókora teher hárul majd a lábadozó Adam Tello-ra is. Az edzéseken összességében legalább megfelelően teljesítettek, ám közel sem elképzelhetetlen, hogy több irányító is pályára fog lépni a szezonban...
Kulcsjátékosok: DT Lawrence Guy, LB Vontaze Burfict, CB Omar Bolden K Thomas Weber
Kiemelt mérkőzések: 12/04 - @ Arizona, 09/18 - @ Wisconsin
Az esélyekről: Két győzelem borítékolható, mert két másodosztályú ellen kezd a Sun Devils. Ez utóbb még kifizetődhet, el is kél a tanulóidő a wisconsini látogatást megelőzően. Onnantól nincs megállás, a Pac-10 küzdelmeibe vágva domborítania kell a támadóknak. A probléma ott kezdődik, hogy a vetélytársak D#-eit nézegetve nincs egy sem, amire nyugodt szívvel kijelenthetnénk, képes feltörni az ASU. A 4-8 a reális, a 6-6 fortuna némi segedelmével.
8., California Golden Bears
Fontos távozók: RB Jahvid Best, OT Mike Tepper, DE Tyson Alualu, CB Syd'Quan Thompson
A csapatról: Az utóbbi esztendők legkonzisztensebb csapata a Cal (nyolc pozitív mutató egyhuzamban Tedford mesterrel), azonban ez mégis kevésnek hat annak tudatában, hogy évről évre az élmezőnybe várják őket az elemzők, miközben sosem tud a Bears átlépni önmaga árnyékán. Talán most, mikor komolyan senki nem számol velük, és a menetrend is kedvező. Kevesebb a nagy név, Best helyett Vereen, Alualu helyett Jordan, az LB-sorban azért egy igazi vezér: Mohamed.
Gyenge pont: A secondary-ból elment Syd'Quan Thompson és két safety, előbbi egészen pontosan 52 meccses űrt hagyva maga után. Pótlásuk nem megoldott, a safety Sean Cattouse és a CB Darian Hagan mutatott már biztató jeleket
Kulcsjátékosok: QB Kevin Riley, OT Mitchell Schwartz, RB Shane Vereen, LB Mike Mohamed, DE Cameron Jordan, P Bryan Anger
Kiemelt mérkőzések: 09/25 - @ Arizona, 11/20 – vs. Stanford
Az esélyekről: Nehéz belőni a kaliforniaiak helyét, a tipikus “mindenben jók, de semmiben nem kiemelkedők” eset áll fenn, ezt kék-aranyra fordítva nagyjából biztosra vehető a 8-4/7-5, fájó botlásokkal a csoportküzdelmekben.
7., Arizona Wildcats
Fontos távozók: WR Terrell Turner, DT Earl Mitchell, FS Cam Nelson, CB Devin Ross
A csapatról: Mike Stoops megkapta a szükséges türelmet és élt a kínálkozó lehetőséggel, 2008-tól győzelmi pályára állította a Cats szekerét. 16 győzelem két szezonban, kissé megfordult a széljárás Arizonában 2007-hez képest. Bár mindkét koordinátora lelépett (a DC, Mark Stoops a testvérét hagyta el az FSU kedvéért), az offense kevésbé okozhat neki fejtörést, a skill pozíciók és a fal egyaránt maga a megtestesült összeszokottság. Ha ezt az alakulatot a Sun Devils defense-ével párosítanánk, bajnoki címre pályázó együttest kapnánk, így viszont az Arizona a csoportjában is szenvedhet, a front sevenben óriási lyukak tátonganak. Talán a passzorientáltságnak köszönhető, de a hátsó alakzatra 2010-ben sem panaszkodhatunk, ellenben a földön súlyos károkat szenvedhetnek el.
Gyenge pont: Az LB-sorban nincs visszatérő, aki akár egyszer is kezdett volna... Az MLB Derek Earls lesz, utána teljes sötétség. Hogy a JuCo-kból jöttek beválnak-e, lutri, és ez vajmi kevés.
Kulcsjátékosok: QB Nick Foles, WR Juron Criner, RB Nic Grigsby, C Colin Baxter, CB Trevin Wade, DE Ricky Elmore
Kiemelt mérkőzések: 09/18 – vs. Iowa, 12/02 – vs. Arizona State
Az esélyekről: Egy leheletnyivel jobb védelemmel az Arizonát a Pac-10 egyik legnagyobb esélyesének kiálthatnánk ki, jelen pillanatban nem többek az átlagos BCS szintnél, és szőrszálhasogatásnak tűnhet, de a linebackereken fontos meccsek fognak elmenni.
6., USC Trojans
Fontos távozók: OT Charles Brown, WR Damian Williams, RB Joe McKnight, OG Jeff Byers, DE Everson Griffen, FS Taylor Mays
A csapatról: Január óta a legtöbb szó a USC-ről esett, szóval akit kicsit is érdekelt, már tisztában van a vétségeikkel, azok következményeivel persze kevésbé. Bowlt ugyan nem játszhatnak, ám a Hawaii-ra tett kitérővel mégis 13-szor láthatjuk a Trojans-t, tehát ha Kiffinék szerepvállalása nem lenne kellő motiváció, az “egyedül a világ ellen” attitűd simán felkeltheti az amúgy sem szende vadakban rejlő oroszlánt. Én mégis azt mondom, hogy ez a Southern California idén némi csalódást kelt majd, végig nem fog kitartani a lendület. A Havili-féle verekedés és a Baxter-ügy meg azt indikálja, hogy nem lesz ez sem egy halk év Los Angeles piros-arany felén... Amatőr NFL-megfigyelőként mondjuk nem is szabad levenni róluk a szemünket, a védőfaltól például mesteri dolgokat remélhetünk. A linebacker sorban akkora a tülekedés, hogy a korábban első körösnek prognosztizált Chris Galippo jelenleg csere MLB-nek van feltüntetve, a CB Shareece Wright egy év kihagyást követően robbanthat nagyot, és figyelhetünk az LT-re, Matt Kalil-ra is, a Panthers-ben profiskodó Ryan öccsére.
Gyenge pont: Se a kicker, se a punter, de még a visszahordó poszt sincs betöltve, a komplett special team egy hatalmas kérdőjel
Kulcsjátékosok: QB Matt Barkley, C Kristofer O'Dowd, DT Jurrell Casey, DE Nick Perry
Kiemelt mérkőzések: 12/04 - @ UCLA, 10/09 - @ Stanford
Az esélyekről: Kiffinnek eddig nagyobb volt a füstje, mint a lángja, számára most jött el a momentum, hogy csattanós választ adjon a kétkedőknek. A potenciál megvan, ám nem tűnik úgy, hogy a támadósorban elég puskapor lenne a merészebb célok megvalósításához.
5., UCLA Bruins
Fontos távozók: OT Xaiver Su'a-Filo, DT Brian Price, LB Reggie Carter, CB Alterraun Verner
A csapatról: Rick Neuheisel már 2008-as eljövetelekor újságcikkben közölte, hogy a vége trójai uralomnak L.A.-ben, és ez 2010-re végre meg is valósulhat (pikírten hozzátehetjük, hogy ez nem csak rajta múlt, a körülmények is a kezére játszanak). Price és Verner természetesen rettentő módon hiányozhat, de biztos, hogy a védelem ettől függetlenül megteszi a maga dolgát, Ayers és Moore az első körös draftjáért is küzdhet közben A másik oldalon Norm Chow OC-val “Neuzi” a pistol offense egyes elemeit akarja elsajátítani fiaival, ez már keményebb diónak mutatkozik, legfőképp mert a QB-kérdésben sem született megnyugtató döntés, Kevin Prince elméletileg a befutó, ha egészséges tudna hosszabb távon maradni. A “revolver”-t (ez a Bruins-féle változat neve) így lehet, hogy végül Richard Brehaut hozza működésbe.
Gyenge pont: A UCLA-nél is a támadófalon úszhatnak el a sikerek, az eltiltások és a sérülések nagyon-nagyon megtizedelték az OL állományt. Jeff Baca és Stanley Hasiak egyaránt tanulmányi problémák miatt nem húzhatja fel éles bevetésre mezét, Nik Abele súlyos nyaksérülést, Eddie Williams agyrázkódást szenvedett, a kezdő LT-nek gondolt Su'a-Filo meg egy évig mormon hittérítő misszión van...
Kulcsjátékosok: WR Nelson Rosario, FS Rahim Moore, LB Akeem Ayers, K Kai Forbath
Kiemelt mérkőzések: 09/25 - @ Texas, 12/04 – vs. USC
Az esélyekről: Lehet, hogy csupán a jól összehozott recruitingok mondatják velem, de igenis komoly erőt vélek felfedezni ebben a Bruins-ban. Az is elképzelhető, hogy 2011-re jön ki nekik a lépés, azért a csoport ötödik helyére okvetlenül jók lehetnek idén is.
4., Washington Huskies
Fontos távozók: FB Paul Homer, DE Daniel Te'o-Nesheim, LB Donald Butler
A csapatról: A '08-as 0-12-nél csak jobb következhetett, azonban a bemutatkozó vezetőedző, Steve Sarkisian többet ért el, mint arról a drukkerek álmodtak. Ez nem a mérlegen, hanem a hozzáálláson tükröződött, ugyanis becsempészte a reményt, a hitet az öltözőbe, és ez akár már 2010-re kamatozóvá, gyümölcsözővé válhat. Sőt rábeszélte a sztárirányítót, Jake Lockert a maradásra, aki Polkkal, Kearse-szel, és számos tehetséges fiatallal vállvetve a csoport csúcsát ostromolja. Kincstári tán az optimizmus, mert ez egyelőre nem egy “kész” csapat, azonban az egyetemi futballban a motivációs tényezőket sosem lehet eléggé túlbecsülni. Bár két kiváló LB (E.J. Savannah és Donald Butler) is távozott, a WLB-nek átrakott Mason Foster - Cort Dennisonnal kisegítve – képes pótlásukra, és a secondary is rég volt olyan örömteli állapotban Seattle felé, mint most. A tight end Kavario Middleton kivágása és az SLB Alvin Logan sérülése azért még visszaüthet.
Gyenge pont: Nem szabad figyelmen kívül hagyni a gyengécske védőfalat sem, mely nélkülözni kénytelen a profinak álló Daniel Te’o-Neisheim-et. Cameron Elisara jöhet képbe utódnak, Alameda Ta’amu-val pedig maradt nevében aposztóffal bíró DL is a keretben. Van még rajtuk kívül miből meríteni, a tó mély, ám a nagy halak hiányoznak.
Kulcsjátékosok: QB Jake Locker, RB Chris Polk, WR Jermaine Kearse, CB Desmond Trufant
Kiemelt mérkőzések: 10/02 - @ USC, 09/18 - vs. Nebraska
Az esélyekről: A brutális nyitó nonkonf hármas ne tévesszen meg senkit, tudvalevő, hogy a Huskies számára nem ezek lesznek az élet-halál fontosságú összecsapások, mégha a BYU-t pl. presztízsből “illene” is leverni. Átvészelve a szeptembert azonban egy sokszorosan acélozott gárda vághat neki az októberi vadászatnak, amiből csupa kellemes dolog sülhet ki. A pesszimisták persze simán vizionálhatnak 3-9-es mérleget is, benne van a pakliban.
3., Oregon State Beavers
Fontos távozók: QB Sean Canfield, DE Matt LaGrone, LB Keaton Kristick
A csapatról: Mike Riley a létező legtökéletesebb megoldás az Oregon State HC pozíciójára, ezt lassan véglegesen elkönyvelhetjük. Kelljen pótolnia akárhány embert, kezei között a Beavers ugyanolyan masszív marad, hiába közhely. A hőn áhított Rose Bowl decemberben karnyújtásnyira volt, és noha akkor a “polgárháborút” elvesztették, '10-ben simán az OSU mellé szegődhet a szerencse. Az eredményességet a két Rodgers testvér, az RB Jacquizz és a WR James, illetve a korrekt támadófalon túl a megszokottan kemény D# (vegyük csak pl. a DT Paea-t, júniusban kisebb youtube-szenzációt generált videója: 44-szer nyomta ki a 225 fontot) predesztinálja. Kevés fogást találhatunk ezen a csapaton, a históriájuk az, ami kétkedésre adhat okot, és az új QB, Ryan Katz rutintalansága.
Gyenge pont: Az LB-sor első blikkre elég karcsú, az egyedüli visszatérő a WLB Dwight Robinson. A hátsó négyes meg hiába őrizte meg három tagját is, a passz elleni védekezés kritikán alul működött.
Kulcsjátékosok: RB Jacquizz Rodgers, WR James Rodgers, C Alex Linnenkohl, DT Stephen Paea, DE Gabe Miller, LB Dwight Roberson, CB James Dockery
Kiemelt mérkőzések: 12/04 – vs. Oregon, 09/04 – vs. TCU (Dallas-ban)
Az esélyekről: Az Oregon State a két fő “BCS-busterrel”, a TCU-val és a Boise State-tel egyaránt megmérkőzik még a csoportmeccsek előtt. Ez megsüvegelendő, de mivel a Beavs-nál kimondva-kimondatlanul nem a hibátlan alapszakasz a célkitűzés, talán némileg túlvállalás is. Abban bízhatnak a szurkolók, hogy a nyitány mentálisan megerősíti a gárdát, és így önbizalommal telve veselkednek neki a hátralevő kilenc Pac-10 csatának. A java (USC, Stanford, Oregon) a végére marad, szóval a határ a csillagos ég.
2., Stanford Cardinal
Fontos távozók: RB Toby Gerhart, TE Jim Dray, DT Ekom Udofia, FS Bo McNally
A csapatról: Van-e élet Gerhart után? A Cardinallal kapcsolatban ez a fő talány. A passzjáték papíron rendben van, a sophomore Andrew Luck elkapóival, Chris Owusu-val (egyben zseniális visszahordó is), Ryan Whalennel, vagy a TE Coby Fleenerrel mérsékelheti a Heisman szavazáson második futó okozta hiányérzetet. Az NCAA krémjébe tartozó támadófalból az RT, Chris Marinelli ment csak el, a feladat adott, nagyjából 1871 yard, 27 TD és 343 kísérlet hiányzik a tavalyi produkció reprodukáláshoz. A védelem új DC-t kapott, és a 24 évig az NFL-ben dolgozó Vic Fangio-val a 3-4-re váltottak Harbaugh-ék, ami jobban is illik a jelenlegi felhozatalhoz. NT-ként Sione Fua, ILB-ként Shayne Skov képezhet áthatolhatatlan gátat. Skov oldalán játszhat a liga egyik legérdekesebb egyénisége, korunk Chuck Bednarik-ja, Owen Marecic, aki egyben a no. 1. fullback
Gyenge pont: A sémaváltás dacára a fajsúlyos problémák a secondary-ben akadtak, ez az egység már 2009-ben sem állt a helyzet magaslatán. A starter safety Delano Howell, ő korábban szintén fullback volt, párja, Michael Thomas eddig az ST-ben terrorizált. A CB-knél majdnem teljes a sötétség.
Kulcsjátékosok: QB Andrew Luck, WR Ryan Whalen, WR Chris Owusu, C Chase Beeler, OG David DeCastro, LB/FB Owen Marecic, DT Sione Fua
Kiemelt mérkőzések: 09/11 - @ UCLA, 11/20 - @ California
Az esélyekről: Szinten tartott futóátlaggal és minimálisat javuló D#-el ez a Stanford abszolút Rose Bowl-esélyes. A második fordulóban ütni kell a UCLA-t, nincs mese, és ha a két nonkonf ellenfelet (Wake Forest, Notre Dame) követően megvan az Oregon skalpja, Pasadena lehet a végállomás.
1., Oregon Ducks
Fontos távozók: QB Jeremiah Masoli, TE Ed Dickson, DE Will Tukuafu, FS T.J. Ward
A csapatról: A tavaly szeptemberben történtek (a Blount pofon) és a Rose Bowl kivívása után Chip Kelly nem vágyhatott másra, mint egy nyugodt uborkaszezonra. Nem adatott meg neki, és akkor még finoman fogalmaztam. Kezdő irányítóját laptop-lopás és fűbirtoklás miatt vesztette el véglegesen (Masoli azóta már az Ole Miss walk-on-ja), a kiváló soph RB, LaMichael James “mindössze” 24 hónap próbaidőt és egy meccses eltiltást kapott, és ez a jéghegy csúcsa. Holott a keret roppant erős, különösen a Thran-York-Holmes-Asper-Kaiser Oline, mely nem fog rosszat tenni a frissen kinevezett QB, Darron Thomas egójának. A védelemben az MLB Casey Matthews, Clay testvére az úr, a nagyszerű oregoni DB-k sorába az FS, John Boyette illik. Az oly sokszor hangoztatott milliós Phil Knight adományoknak hála a középiskolás csillagok tömegével jelentkeznek Eugene-be, úgyhogy szezon közben is számos gyémántra bukkanhatunk majd.
Gyenge pont: Thomas mobilis, és ez fontos faktor, ugyanis az elkapókkal hadilábon áll a Ducks. Diante Jackson, Tyrece Gaines és a villámgyors Jamere Holland is el lett tiltva, Aaron Pflugrad átigazolt az Arizona State-hez, és akkor még nem is beszéltünk a draftolt TE, Ed Dickson hiányáról. Jeff Maehl-en a világ szeme.
Kulcsjátékosok: RB LaMichael James, WR Jeff Maehl, DT Brandon Bair, DE Kenny Rowe, LB Casey Matthews, LB Spencer Paysinger
Kiemelt mérkőzések: 10/30 - @ USC, 12/04 - @ Oregon State
Az esélyekről: Túlzás azt állítani, hogy az Oregon fő kihívója önmaga, de kevés kivetnivaló akad a csapatot nézve. Egy zöldfülű irányító bevetése azonban mindig tartogathat kellemetlen meglepetéseket, és a defense is mutatott már be hajmeresztő dolgokat, amiket a riválisok könyörtelenül kihasználhatnak.
VISSZATÉRŐ KEZDŐK SZÁMA |
||||
Csapat |
Offense |
Defense |
Punter/kicker |
Összesen |
Washington |
10 |
7 |
2 |
19 |
Oregon |
9 |
8 |
1 |
18 |
Oregon State |
8 |
7 |
2 |
17 |
Stanford |
8 |
7 |
2 |
17 |
California |
8 |
6 |
2 |
16 |
Washington State |
8 |
6 |
2 |
16 |
Arizona |
8 |
4 |
2 |
14 |
UCLA |
7 |
5 |
2 |
14 |
USC |
6 |
6 |
1 |
13 |
Arizona State |
3 |
4 |
2 |
9 |
Átlag |
7,5 |
6 |
2 |
15,3 |
Pac-10 előszezon álomcsapat:
TÁMADÓK
QB Jake Locker (Washington), RB Jacquizz Rodgers (Oregon State), RB Chris Polk (Washington), WR James Rodgers (Oregon State), WR Juron Criner (Arizona), TE Antony Miller (California), C Krisofer O'Dowd (USC), OG David DeCastro (Stanford), OG Carson York (Oregon), OT Bo Thran (Oregon), OT Adam Grant (Arizona) – K Kai Forbath (UCLA)
VÉDŐK
DT Stephen Paea (Oregon State), DT Jurrell Casey (USC), DE Kenny Rowe (Oregon), DE Ricky Elmore (Arizona), LB Akeem Ayers (UCLA), LB Vontaze Burfict (Arizona State), LB Mike Mohamed (California), S Rahim Moore (UCLA), S John Boyett (Oregon), CB Trevin Wade (Arizona), CB Omar Bolden (Arizona State) – P Bryan Anger (California)
Az első forduló programja Pac-10 szempontból:
09/02 csütörtök: USC vs. Hawaii
09/03 péntek: Arizona vs. Toledo
09/04 szombat: UCLA vs. Kansas State, Oregon vs. New Mexico, Washington vs. BYU, Washington State vs. Oklahoma State, Oregon State vs. TCU + Arizona State vs. Portland State (FCS), California vs. UC Davis (FCS), Stanford vs. Sacramento State (FCS)
Ahogy az ismertetőinkből már eddig is kitűnhetett, az egyetemi fociról nem lehet eleget írni, még csoportonkénti bontásban sem. Fontos hát, hogy előszeretettel kérdezzetek, kommentáljatok és bőszen osszátok meg velünk véleményeteket, és persze ha tehetitek, nézzetek számtalan meccset, akár élőben, akár felvételről. Legközelebb szombaton jelentkezik a Pac-10 kiadás, melyben elemzem a USC és az Arizona nyitómeccsét, latolgatom az aznapi esélyeket, és pár egyéb érdekességgel is kedveskedek. A PACifizmus legyen veletek!
Horváth Róbert (JJ Tiller)