A free agentté váló védők és rúgók

Free agency felvezető sorozatunk második részében a védőjátékosoké és a rúgóké a terep.


Defensive Endek

Somoskövi Gergely (somoskovig): A defensive endek piacán Julius Peppers lett volna a legnagyobb név, de a Carolina a franchise tag bevetésével megakadályozta, hogy Peppers szabadon igazolhasson más csapathoz. Rajta kívül is akadnak azonban olyan játékosok, akik komoly segítséget jelenthetnek régi vagy új csapatuknak a következő szezontól.

1. Chris Canty (Dallas Cowboys) - Első helyen említhető a Dallas Cowboys 4 szezont lehúzó játékosa, aki a 3-4-es defensive endet kereső csapatok egyik fő célpontja lehet a holtszezon során. Mivel az átállást több csapat is tervezi, Canty mindenképpen vaskos szerződésre számíthat, hiszen egyrészt 27 évesen legjobb szezonjai még előtte állnak, másrészt az eddigi években is bizonyította, hogy posztján a jobb játékosok közé tartozik. 40 tackle, 3-4 sack szezononként, ez egy 3-4-es DE játékostól jó teljesítmény. Nem valószínű, hogy marad Dallasban, ismerve az ottani cap helyzetet, illetve a 3-4-es falemberek iránti megnövekedett keresletet.

2. Antonio Smith (Arizona Cardinals) - Az Arizona csapatával Super Bowl részvételt elérő játékos 5 szezon után várhatóan távozik a csapattól, ahol sokkal fontosabb játékosok megtartására kell a hely a fizetési sapka alatt. Smith jó teljesítményt nyújtott a Cardinals által játszott 3-4-es/4-3-as hibrid védelemben, ezzel mutatva sokoldalúságát, és azt, hogy mindkét védelmi alapformációba képes beilleszkedni, bár talán inkább 4-3-ban lenne ideális helye. Nem kiemelkedő játékos, de stabil kezdő potenciállal bír.

3. Igor Olshansky (San Diego Chargers) - A San Diego játékosa egy kicsit gyengébb kiadása Chris Canty-nek, de az ukrán defensive end is számíthat a 3-4-es védőfal játékosok iránti roham áldásos és pénztárcanövelő mellékhatásaira. Olshansky stabil kezdő volt 5 szezonon keresztül a liga egyik legjobb 3-4-es védelmében, és mivel még csak 27 éves lesz, egy hosszútávú, vaskos szerződés az ő markát is ütheti egy új csapatnál.

4. Chauncey Davis (Atlanta Falcons) - Egy olyan játékost ismerhetünk meg Davis személyében, aki az elmúlt két évben csak cserejátékosként tevékenykedett az Atlanta Falcons védelmében, de mostanra talán elérte azt a szintet, hogy kezdőként is bepróbálkozzon vele egy defensive end-hiányos csapat. Davis passz és futás ellen egyaránt viszonylag hatékonynak mondható, az elmúlt szezonban limitált játékideje ellenére is 38 tackle és 4 sack fűződik a nevéhez. Várhatóan nem marad a Falcons csapatánál, ahol Abraham és Anderson személyében megvan a két kezdőnek tervezett DE, hanem keres magának máshol csapatot.

5. Kalimba Edwards (Oakland Raiders) - Talán sokan felkapják a fejüket Edwards nevének említésére, de egy olyan játékosról van szó, akit megfelelően használva egy stabil kezdőjátékosra tehet szert szinte bármelyik NFL-gárda. Edwards az elmúlt szezon során 14 meccs alatt 48 szerelést és 5 sacket jegyezhetett fel, ami bár nem kiemelkedő statisztika, de azért szégyenkezni sem kell vele. Várhatóan Edwards sem marad Oakland-ben, ahonnan nem önszántából távozott, de nem lesz gondja várhatóan azzal, hogy új csapatot találjon magának.

A fentebb említettek mellett igazából két csoportra lehetne osztani a piacon lévő defensive endeket, kipróbált veteránokra, akik egy-két szezonra még megoldást jelenthetnek valahol, illetve olyan játékosokra, akik eddig inkább szituációs játékosként játszva limitált kezdői tapasztalattal rendelkeznek, viszont érdemes lehet bepróbálni őket egy kísérlet erejéig. Az első csoportban leginkább Kevin Carter, Ebenezer Ekuban és Bertrand Berry érdemel említést, míg a másik sorból Demetric Evans, Michael Montgomery vagy az RFA Victor Adeyanju juthat eszünkbe elsősorban.

Defensive Tacklek

Kocsis Gábor (gabokocka): A DT-k között található a szabadügynök piac talán leginkább keresett játékosa, a Tennessee Titans falembere, Albert Haynesworth. Ennek ellenére nem mondhatjuk, hogy félelmetesen erős a szabadügynökök névsora, hiszen rajta kívül nem sok értékelhető játékos akad.

1. Albert Haynesworth (Tennessee Titans) - A Tennessee vezetői szeretnék megtartani Haynesworth-t, azonban számára igen fontos a kereshető pénz mennyisége, így inkább tesztelni fogja a piacot. Nagyon komoly kontraktust tehetnek elé majd a GM-ek, így ne lepődjünk meg, ha olyan, vagy különb szerződést ír alá, mint tavaly a Minnesotával Jared Allen. Legeltökéltebb kérőjének a Tampa Bay tűnik, így elképzelhető, hogy jövőre Kalóz mezben fog feszíteni a kiváló DT.

2. Rocky Bernard (Seattle Seahawks) - Bernard kijelentette, hogy nem nagyon szeretne visszatérni Seattle-be, így ideális lehet azon csapatok számára, akiknek hiányuk van a védőfal közepén azonban nem szeretnének dollár tízmilliókat költeni Haynesworth-re. Mert abban biztosak lehetünk, hogy Bernard Haynesworth fizetésének csak a töredékét fogja megkapni új munkaadójától.

3. Jovan Haye (Tampa Bay Buccaneers) - Haye a 2007-es szezonban robbant be a köztudatba, amikor is 6 sackkel ejtette bámulatba a szurkolókat és a szakértőket egyaránt. Azonban nagyon úgy tűnik, hogy az csak egy egy éves fellángolás volt, hiszen idén, csak úgy mint pályafutása első két évében nem tudott sacket elérni. A Bucs ugyebár kerülgeti Albert Haynesworth-t, már hosszabbított Ryan Sims-szel, így nem tűnik valószínűnek, hogy Tampában maradna Haye. Hogy akkor hová kellhet? Nos nehéz megmondani, de biztos lesz olyan csapat aki lát benne fantáziát.

4. Tank Johnson (Dallas Cowboys) - Johnson bizonyosan elhagyja Dallas-t mivel nem igazán feküdt neki a 3-4-es rendszer, és már hangot is adott ezen tervének. Így valószínűleg egy 4-3-as csapat fogja megcélozni a piacon, és járhat akár nagyon jól is vele, hiszen a potenciál megvan benne, ezt megmutatta Chicagóban, csak az a kérdés, mennyire sikerül motivációt találnia a játékra.

5. Kedric Golston RFA (Washington Redskins) - Golston nagy valószínűséggel marad a Redskins kötelékében, hiszen restricted free agentként tendert kaphat a Washington csapatától. Ez minden bizonnyal meg is fog történni, azt pedig nem hiszem, hogy Golstonért bárki is draftpicket áldozna, pláne, hogy műtétet hajtottak végre a bokáján a szezon vége felé.

A fent említett játékoson kívül nincs sok olyan DT, akibe érdemes lenne komolyabb összeget fektetni. Talán a nagyon rutinos Grady Jackson lehet megoldás még egy-két évre valahova, illetve Dewayne Robertson, ha valami csoda folytán átmenne az orvosi vizsgálatokon. Összegezve mindent, elmondható, hogy Haynesworth-ért nagyon nagy verseny lesz, azonban őt leszámítva a többi DT viszonylag olcsón is megszerezhető.

Outside Linebackerek

Tálosi Tibor (haromt): Az újra divatba jövő 3-4-es védelem miatt kicsit nehéz megítélni a szabadügynök piacot a külső linebackereknél, de azt azért elmondhatjuk, hogy nem gyenge az idei felhozatal.

1. Bart Scott (Baltimore Ravens) - Mivel egy Ravens LB-ről beszélünk így szinte felesleges is megemlíteni, hogy egy nagyon sokoldalú játékosról van szó. Ha kell akkor ILB-t, ha arról van szó akkor OLB-t játszik. Ez utóbbira inkább 4-3-as védekezés esetén lehet alkalmas a baltimore-i linebacker. Nincs gondja a pass rush-sal és a passz elleni védekezéssel sem. Minden sémában megállja a helyét és csak 29 éves. Az egész szabadügynök piac legnagyobb fogása lehet a Ray Lewis és Terrell Suggs árnyékából kilépő játékos. Persze leginkább 3-4-es csapatoknak ajánlott.

2. Michael Boley (Atlanta Falcons) - Nem zárt túl jó évet a Falcons fiatal LB-je, de ettől függetlenül nagyon jó üzlet lehet egy olyan csapatnak, ahol megbízható erös oldali linebackert keresnek, négy falemberes sémába. 27 évével nagyon jó korban van, nem sérülékeny, tehát sok jó év állhat még előtte.

3. Angelo Crowell (Buffalo Bills) - Hihetetlenül sokoldalú játékos, aki már szinte minden linebacker poszton megfordult. A képességei kiemelkedőek, de gondot okoz, hogy egy komoly térdműtéten kellett átesnie az elmúlt szezon során. Ha ez nem lett volna, akkor sokkal nagyobb összegekre is pályázhatna a 28 éves játékos, aki a 4-3-at játszó csapatok első számú kiszemeltje lehet Boley mellett.

4. Morlon Greenwood (Houston Texans) - Méretes fizetése és Zac Diles miatt kellett távoznia Houstonból, az elmúlt szezon nagy részét kihagyó linebackernek, akinek mind a két defenzív sémában van már tapasztalata. Képességei és kora (31 év) alapján még egy jó szerződés kijárna neki, amire jó esélye is van.

5. Nate Webster (Denver Broncos) - Webster is végigjárta már az összes posztot 4-3-as védelemben, ennek megfelelően igen nagy a tapasztalata. Sehol nem vallott nagyon szégyent, de sehol nem is alkotott kiemelkedőt. Nem feltétlenül fantasztikus játékos, de nagyon jó a hozzáállása a játékhoz, és folyamatosan 1000 fokon ég. Ha másért nem, ezért jó lehet jövőre egy kezdő helyre egy linebacker hiányos csapatnál.

Rajtuk kívül már csak öregebb játékosok vannak a piacon, akik még 1-2 évre jók lehetnek, de nem nyújtanak hosszútávú megoldást. Ilyen emberek például Clark Haggans, vagy Antwaan Peek, akik 3 falemberes védelemben lehetnek jók epizód szerepre, vagy az egykor nagynevű Takeo Spikes, Derrick Brooks vagy Cato June. Esetleg a tavaly csereként nagyon sok szerelést kiosztó Jamie Winborn.

Inside Linebackerek

Csordás Gábor (TyR): Az idén jópár nagynevű linebacker került a szabadügynök piacra, köztük két elképesztő rutinnal rendelkező, minden kétséget kizárólag leendő "mellszobor-modell" is.

1. Ray Lewis (Baltimore Ravens) - Ugyan ki ne ismerné az elmúlt évtized abszolút linebacker-ikonját? Lewis a Baltimore Ravens franchise létrejötte óta a csapat tagja, néha pedig már azt hihette az ember, hogy a franchise előbb öregszik ki mint Lewis. Azonban "Rettegett Ray" is elérte azt a kort, mikor a management már nem görgeti tovább elé a vörös szőnyeget. Hogy melyik csapatnak van szüksége egy 13 szezont megélt, 33 éves veteránra? Előszöris érdemes megemlíteni, hogy Lewis Bart Scott mellett is a csapat elsőszámú szerelőgépe volt, és bár a sebessége megkopott azért ez még mindig jóval az átlag felett van. Tehát ne számítsunk arra, hogy Ray papa majd csak atyai jótanáccsal tud besegíteni a következő csapatánál.

2. Zach Thomas (Dallas Cowboys) - A fenti írás tavaly Zach Thomasnál is megállta volna a helyét, persze néhány módosítással. A kiváló középső linebacker tavaly hagyta ott a Dolphins csapatát, majd az idei évet a Cowboys színeiben játszotta végig, azonban nem volt kérdéses, hogy a veterán középső linebackernek nem ízlett a 3-4 alapfelállás. A Cowboys részben ezért nem fog hosszabbítani vele, amivel Thomas nem került jó helyzetbe. Egy 35 éves, minden meccsén kezdő MLB már a legtöbb csapatnak komoly kockázat, így tippelni sem lehet, ki fog érdeklődni Thomas iránt.

3. Channing Crowder (Miami Dolphins) - Zach Thomas utódja a Dolphins tengelyében szintén szabadügynök lesz, és a dolgok jelenlegi állása szerint a Miami nem is fontolgatja az újraigazolását. Ez kicsit meglepő lehet, hiszen Crowder még csak négy év rutinnal rendelkezik, és ezt a négy évet azért nem láblógatással töltötte. Egészen biztosan kérők hada árasztja majd el az ügynöke irodáját, aki jobbnál-jobb ajánlatok közül válogathat.

4. Andra Davis (Cleveland Browns) - A korábbi Browns-védelem középpontja idén nekivág a szabadügynök-életnek. A 30 éves ILB tavaly résnyire húzott szájjal, de még elfogadott egy pay cutot, idén viszont mindenképp megválik a csapatától. Állítása szerint megunta a Browns gyenge szereplését, azonban könnyen belátható, hogy D'Qwell Jackson előtérbe kerülése miatt a csapat sem vonultat fel komolyabb tűzerőt annak érdekében hogy megtartsák. A 3-4 csapatoknak nagy segítséget jelenthet Davis rutinja, biztosan komoly kereslet lesz iránta.

5. Mike Peterson (Jacksonville Jaguars) - A Jacksonville védelmét minden év elején úgy szokták elemezni, hogy "...és a futás ellen is kiváló, feltéve, hogy Mike Peterson nem sérül meg". A nem túl erős csontozatú MLB idén végre egy sérülésmentes szezont fogott volna ki, azonban nagyon csúnyán összeveszett Jack Del Rio vezetőedzővel, így 32 évesen lejárt szerződéssel nem csodálkozhatunk, hogy a Jags nem kapkod utána.

Mindenképp érdemes megemlékezni Eric Bartonról, aki 31 évesen, 10 szezonnyi rutinnal a háta mögött újfent a szabadügynök-piac egyik komoly szereplője lesz. Az idei szezonban igen gyenge David Harrisen például rengeteget segített Barton tudása, amit most más csapatoknál kamatoztathat (itt elsőre mindig érdemes a csoportriválisokra gondolni). Egy másik nagy távozó a Friscoban igen jó formát mutató Takeo Spikes, aki az egyéves kontraktust maximálisan megszolgálta, és idén szeretne egy 2-3 éves szerződést aláírni, lehetőleg a 49ers-szel. Végül érdemes megemlíteni Jonathan Vilmát, aki jelenleg egy nagyon komoly szabadügynöknek tűnhet, azonban a Saints kizárólag a korábbi szerződési feltételek miatt nem igazolja újra márciusig (különben egy második körös picket kellene letenniük a Jets asztalára; mivel ilyenük nincs, ezért az első köröst vesztenék el), viszont már kész a többéves, sokmilliós szerződés, így Vilma nemigen tekinthető szabadügynöknek.

Cornerbackek

Rajnai Gergő (Rajna): Bár Nnamdi Asomugha Oaklandben tartásával a legnagyobb hal nem akadhat már senki horgára, azért a szabadügynök cornerbackek listája így is rengeteg használható nevet tartalmaz. Nézzük először az öt legjobban csengőt:

1. Leigh Bodden (Detroit Lions) - Bodden a tavalyi katasztrofális Lions-ban szenvedett, mert a Tampa-2-ra hajazó védekezési séma nagyon nem fekszik neki, no meg a többi védő förtelmes játéka is közrejátszott abban, hogy a kiváló CB nem játszott úgy, ahogy tudna, éppen ezért talán olcsóbban le lehet majd szerződtetni, mint amennyit ér.

2. DeAngelo Hall (Washington Redskins) - Lehet, hogy vitatható a második legjobb szabadügynöknek nevezni Hallt, de képességei alapján ő a legjobb ebben a mezőnyben, és mindössze huszonöt éves, így ha kiküszöbölik a személyiségbeli hibáit, nagy fogás lehet.

3. Domonique Foxworth (Atlanta Falcons) - A tavaly Denverből szerzett játékos kellemes meglepetés volt Atlanta-ban, és még karrierje zenitje bőven előtte van, ráadásul akár safety-ként is bevethető.

4. Chris McAlister (Baltimore Ravens) - A Ravens kirúgta kitűnőségét magas fizetése és sérülékenysége miatt, de amikor egészséges, még mindig a liga legjobb cornerback-jei között van. Kockázatos húzás, de bajnokesélyes csapatoknak mindenképpen megéri.

5. Ronald Bartell (St. Louis Rams) - Bartell egy rendkívül alulértékelt játékos, aki a Kosok védelmének egyik legüdébb színfoltja volt az idei szezonban. Nem nagy név, így viszonylag olcsón megszerezhető, mégis csupán huszonhét éves, és akár kezdő vagy nickel szerepkörbe ideális megoldás lehet.

Rajtuk kívül fontos még megemlíteni Dre’ Bly-t, akit a Denver bocsátott el, és bár Champ Bailey mellett nem tudott eléggé érvényesülni, azért még mindig használható kezdőjátékos. Bryant McFadden sérülése ellenére meggyőző volt az idén, legalább egy nickel szerepkörre jó lesz jövőre is. Philip Buchanon a Cover 2-sémára építő csapatoknak lehet rendkívül hasznos játékos, akár kezdő is. Andre’ Goodman karrierje legjobb szezonján van túl, kár, hogy már harmincegy éves, így már nincs akkora értéke, de gyengébb secondaryvel rendelkező csapatokban még akár kezdhet is. Szintén szabadügynök lesz Justin Miller, a remek returner, akinél szintén a sérülékenység a probléma, illetve a szintén visszahordóként alkalmazható Chris Carr is szabadon igazolható szerdától, csakúgy, mint a veterán returner Allen Rossum. Jabari Greer már nem kezdhet Buffaloban, most megpróbál olyan csapatot keresni magának, ahol lehetősége lesz sok játékidőt kapni. Az egész szabadügynök piac legrizikósabb beruházása lehet Adam Jones leigazolása, aki bár kiváló képességekkel rendelkezik, szinte állandóan valami balhéba keveredik. Daven Holly szintén a kockázatos húzások közé tartozik, kezdő szintű játékosról van szó, de az egész elmúlt évet kihagyta sérülés miatt. Drayton Florence a tavalyi év legnagyobb igazolása volt a Jacksonville részéről, azonban egy év után kirúgták, mivel förtelmes teljesítményt nyújtott, és esélye se volt kezdőnek lenni, talán máshol több sikerrel jár. Fakhir Brown a Rams-ben kezdő volt, kérdés, harmincegy évesen talál-e még magának olyan csapatot, ahol szívesen látják. Eric Green Dominique Rodgers-Cromartie kiváló játéka miatt veszített el kezdő pozícióját Arizona-ban, de még sok csapatnál igen hasznos nickelback lehet. Szintén szabadügynök Deltha O’Neal, az NFL egykori interceptionkirálya, aki talán még egy-két idényre jó lehet veteránminimumért. Rajtuk kívül még van egy-két hasznos kiegészítő ember a piacon, így bőven van lehetőség a válogatásra azoknak az együtteseknek, akik hiányt szenvednek ezen a poszton.

Safetyk

Hanó Péter (Peppers): Az idei safety piac elég mély ahhoz, hogy szinte minden csapat találhasson magának játékost, akinek szüksége van rá. Található idős, tapasztalt és fiatal, sikeréhes játékos is az idei kínálatban. Íme egy szubjektív rangsor:

1. Jermaine Phillips (Tampa Bay Buccaneers) - Phillips kétségkívül a liga egyik legjobb SS-e. Idén nem muzsikált annyira kiemelkedően, de aki megszerzi az biztos, hogy sokat nyer vele. Mind futás ellen, mind passz ellen kiváló, bátran lehet rá építeni a secondary-t. Megfelelő tapasztalata van a posztjához, a sebessége azonban nem kopott szinte még semmit, a legjobb futókkal és elkapókkal is felveszi a versenyt.

2. Brian Dawkins (Philadelphia Eagles) - Egy ikon is kikerül idén a szabadügynökök közé. Brian Dawkins fénykorában a free safety poszt prototípusa volt. Már nem olyan gyors, mint egykor, de rendkívüli tapasztalata még mindig elég ahhoz, hogy a legmagasabb szinten játsszon. Azok a kemény ütközések, amik Őt jellemezték is kissé megritkultak, de Weapon X képes még egy hard hitre az end zone-ban, vagy egy fumble kiharcolására kulcsszituációban. Kérdőjeles, hogy ha csapatot vált mire lesz képes, valószínűleg már nem fog tündökölni, de egy olyan csapatnak akinek FS-re van szüksége mindenképp megéri elétolni egy 1 éves szerződést.

3. Gibril Wilson (Oakland Raiders) - Wilson egy strong safety bőrébe bújt linebacker. Hihetetlen sokat ütközik és szerel, remek megoldás egy olyan védelembe, ahová a futás ellen is bevethető safety kell. 129 szerelése mellé szerzett 2 interceptiont és 1.5 sacket is. Azon szezonjaiban, ahol minimum 15 meccsen kezdett mindig 100-nál több szerelést tudott bemutatni. Nagy verseny lehet érte, mivel fiatal és sok jó év benne lehet még.

4. Sean Jones (Cleveland Browns) - Jones hosszabb távra jelenthet megoldást egy olyan csapatnak, akinek strong safety-re van szüksége. 3 évet töltött kezdőként a Browns-nál ezalatt több, mint 250 tackle-t jegyzett és szerzett 14 interceptiont is. Ugyan a Browns védelem nem szerepelt a legjobban, rá ritkán lehetett panasz.

5. Darren Sharper (Minnesota Vikings) - A Vikings a remek futás elleni védelme mellé nem tudott soha felmutatni elit passz védelmet. Sharper viszont mindig megállta a helyét passz ellen. Az itt eltöltött 4 év alatt 18 interceptiont és 25 pass deflectiont szerzett. Már Ő se egy mai gyerek, nem sok esély van arra, hogy hosszú szerződést írjon vele alá valamelyik csapat, de egy évre megoldhatja a safety problémákat és segíthet a fiatal FS-eknek.

Vannak még a felsoroltakhoz hasonló képességű játékosok. Ilyen például Mike Brown, aki a chicagoi védelem kezdő FS-e volt, illetve Rodney Harrison, aki a Patriots sokat kritizált SS-e. Harrison sokat lassult, de még mindig képes remekül helyt állni futás ellen. Ezen a szinten mozog Yeremiah Bell is a Dolphinsból. Ő is inkább futás ellen meghatározó, Wilsonhoz hasonlóan 100 feletti (120) tackle-t ért el az elmúlt szezonban. A legjobb RFA pedig Dawan Landry, aki súlyos sérüléséig kirobbanthatatlan volt Ed Reed mellől a Ravens védelméből. RFA-ként elérhető a "hírhedt" Atari Bigby is, aki inkább látványos, mint eredményes játéka miatt lett ismert a szurkolók körében.

Kickerek

Kiss Ferenc (Fucu): A nagyobb nevű rúgójátékosokat csapatuk nem engedte ki a piacra, így a kínálat kicsit gyengébb a vártál. Nézzük meg kik maradtak:

1. Mike Nugent (New York Jets) –  Mike Nugent az erős lábának köszönheti, hogy a 2005-ös Draft második körében választotta ki a Jets. A 2008-as szezonban csupán egyetlen egy meccsen szerepelt a nyitófordulóban a Dolphins ellen. Azon a meccsen sérült meg egy rúgás közben és a szezonban már nem játszott, mivel helyettese Jay Feely jól végezte a dolgát.

2. Matt Stover (Baltimore Ravens) – A 20 éve az NFL-ben szereplő veterán mára már veszített lábának erejéből, de még mindig elég pontos a 20-40 yardos távolságban. Pontosságát nem tükrözi más, minthogy 1996-óta nem hagyott ki egyetlen extra pontot sem.

3. John Carney (New York Giants) – Az NFL legidősebb játékosa a maga 44 évével. A 2008-as szezon kezdete elött pár nappal szerződött a Giants-hez, Lawrence Tynes sérülését követően. Nem is okozott csalódást az alapszakaszban 38 FG kísérletből 35-öt sikeresen berúgott. Azonban a rájátszásban az Eagles ellen mérkőzésen két FG-t is kihagyott.

4. Jay Feely (New York Jets) – 2008 augusztus végén leszerződött a Kansas City Chiefs-hez, de egy napra rá már el is küldték. Mike Nugent sérülését követően a Jets-hez került ahol 28 FG kísérletből 24-et értékesített, és 50 yard felett 100%os volt (2/2).

5. Martin Gramatica (New Orleans Saints) – 2008-ban csupán 5 mérkőzésen szerepelt, de ezeken sem volt igazán megbízható. A Minnesota elleni mérkőzést követően, amin kihagyott 2 FG-t (az egyiket blokkolták és TD-ra vitték vissza), IR listára tették sérülés miatt.

Érdemes megemlíteni még pár játékost, aki szintén free agent lett volna, ha csapatuk nem egyezik meg velük a határidő előtt. Kezdjük Shayne Graham-el, aki franchise tag-et kapott. A 31 éves játékos 2008-ban 24 FG kísérletből 21-et értékesített az extra pontokat viszont hiba nélkül rúgta (15/15). Rob Bironasnak sem engedte a Tennessee, hogy esetleg más csapathoz kerüljön. A Titans egy 4 éves 12 millió dolláros szerződésben állapodott meg a kiválló rúgójátékossal. A Detroit Lions-nak az elmúlt szezonban nem termett sok siker, azonban van egy játékosuk, aki pozíciójának egyik legjobbja. Jason Hanson 2008-ban 22 FG kísérletből 21-et értékesített, azonban az igazán kiemelkedő eredmény tőle a nyolcból nyolc sikeres FG, 50+ yardról. Ezért nem is meglepő, hogy a Lions 4 évre újraszerződtette Hanson-t.

Punterek

Gaál Sándor (gsn): Nem a legfontosabb pozíció a puntereké, de az idei playoffban is megmutatta a Chargers, hogy mekkora előny, ha egy csapatnak klasszis puntere van. Ha az ellenfél rossz field pozícióból indul, az a védelemnek is jó, nagyobb esélyük van pontok nélkül tartani az ellenfelet. Az idei piac sok minőségi játékost tartogatott egészen addig, amíg az NFL legjobb puntere, Shane Lechler FA előtt nem hosszabbított Oaklandben, illetve Michael Koenent, az NFL legjobb hangtime-ú punterét a franchise taggel el nem látta az Atlanta. Nézzük kik maradtak ezek után a piacon:

1. Hunter Smith (Indianapolis Colts) – Smith erőssége az, hogy jól helyezi puntjait. A legérdekesebb statisztika vele kapcsolatban, hogy mindössze 23 touchbacket rúgott az elmúlt 6 évet figyelembe véve, és 2008-ban 53 puntjából mindössze 2 ért földet az endzoneban. Inside 20 aránya nem kimagasló, de puntjai helyezéséről mindent elmond az előbb említett statisztika. Lábának erőssége alapján a liga középmezőnyébe tartozik, 44 yardos átlagra képes. Szenvedő alanya volt a bevezető pár sorban említett Chargers elleni playoff punter parádénak, Scifres szerepléséhez nem tudott felérni. Smitht személyisége alkalmassá teszi arra, hogy csapatának vezéregyénisége legyen, annak ellenére, hogy "csak" egy punter.

2. Craig Hentrich (Tennessee Titans) – A 37 éves Hentrich 1993-ban került az NFL-be, a Green Bay Packers draftolta. Aktív résztvevője volt a XXXI. Super Bowl megnyerésének 1996-ban, majd ezek után váltott csapatot, és aláírt Nashvillebe. Azóta sem tette ki a lábát onnan és két Pro Bowl részvételt is kivívott a csapat színeiben. Kérdés, hogy hol kezdi következő, 16. szezonját a megbízhatóság mintaképe, de nem lenne meglepő, ha visszatérne a Titans kötelékébe. Sohasem volt a legerősebb lábú, legpontosabb punter, minden évben a liga középmezőnyében vagy az alatt végez kicsivel, hozza 42-43 yardos átlagát, 36-37 yardos net átlagát, és jó százalékkal rúg puntot a 20 yardon belülre.

3. Ben Graham (Arizona Cardinals) – Grahamet Ausztráliából csábította el annak idején a Jets, ahol korábban az ausztrál foci bajnokság klasszisa volt. Évekig New Yorkban rugdosta a puntokat, sőt a special team kapitánya is volt. Aztán tavalyelőtt jelentkeztek a gondok, romlani kezdetek a számai, de ami ennél is nagyobb baj volt, fokozatosan jelentkezett a hangtime problémája. Képes erőset rúgni, de nem megfelelő a hangtimeja, így könnyen hosszú return sülhet ki a puntjaiból. Több csapat után a Cardinals csapott le rá decemberben, és onnantól kezdve a Cards spec. team legjobbja volt. A playoff menetelés következtében (amelyben amúgy 20 puntjából 12 a 20 yardon belül ért "földet") az első ausztrál játékos lett, aki Super Bowlt játszhatott. Arizonában visszavárják.

Rajtuk kívül Chris Hanson, a Patriots puntere az, aki valamely csapatnál beférhet a "kezdőcsapatba", de túl inkonzisztens. Jacksonvilleből fokozatosan romló számai miatt küldték el, New Englandben viszont csak annyit puntolt az elmúlt két évben együttvéve, mint más egy szezon alatt. Mivel a nem UFA puntereket nem szokás/érdemes más csapatoktól elcsábítani, így csak megemlítjük egy félmondatban, hogy a fiatal Sam Koch, a Ravens 2008-ban, a liga elitjébe berobbanó puntere RFA státuszú, és így szinte bizonyosan maradni is fog Baltimoreban. Mivel Koenen aláírta a taget, és a Falcons nem akarja tradelni, így ő "papíron" sincs a piacon.