A párbaj - 5. hét
Ezen a héten sem maradnak párbaj nélkül kedves olvasóink.
1. Melyik csapat szerzi meg a nem túl nagy dicsőséggel bíró 1/1es draftjogot?
Lang Péter (Igor): Cleveland Browns
Bár nem könnyű a választás, és talán nem is a legreménytelenebbnek tűnő csapatról van szó, úgy vélem a Cleveland lesz az a gárda, amely a jövő áprilisi játékosbörzén elsőnek választhat majd. Vegyük sorba a szempontokat, amelyek alapján a Cleveland jó választásnak tűnik: káosz és eldöntetlen helyzet a kezdő irányító posztján, a csapat bagóért eltradelte az elsőszámú playmakerét, aki 2 éve ugyanezzel az irányítóval(!) 16 touchdownt szerzett; kérdőjeles futójáték (ha Jamal Lewis helyrejön, vajon ő marad-e a kezdőfutó?), rendkívül sebezhetőnek tűnő védelem, és hatalmas elégedetlenség az edzővel szemben, aki könnyen lehet, hogy még szezon közben távozni fog.
Akadnak más kilátástalan játékot nyújtó csapatok is, főleg a Rams, a Raiders vagy a Buccaneers ugrik be elsőre, akik hasonló problémákkal küzdenek (főképp edző- és irányítókérdésekkel), ám ezek a csapatok bízhatnak a jobb futójátékban, a könnyebb schedule-ban, sőt a védelemben található playmakerekben. A Browns egy blokkolt FG és egy blokkolt XP mellett, egy 120 yardos futóval és egy majd 150 yardos rookie WR-rel sem tudta legyőzni a rendkívül sebezhető (és némileg túlértékelt) Bengals csapatát - vajon mire lesznek képesek a többi meccsen, amikor nem fog ennyi minden összejönni? Játszanak meg kétszer a Steelers, a Ravens, az AFC North ellen.. úgy vélem, hogy a Browns idén nem fog három győzelemnél többet összegyűjteni, és ez elég lehet az első drafthely megszerzéséhez.
Kocsis Gábor (gabokocka): Tampa Bay Buccaneers
Lehet, hogy vannak rosszabb csapatok is a Tampánál az NFL-ben, azonban azzal a sorsolással, ami nekik van nagyon nehéz lesz elkerülniük az 1/1-es draftcetlit. Most hétvégén az Eagles vendégeként szerepelnek, aztán jön papíron három hazai meccs a Panthers, a Patriots és a Packers ellen (azért csak papíron, mert Tom Brady-ékkel Londonban futnak össze). Ha ezek közül nem sikerül egyet sem megnyerni, kutya nehéz dolguk lesz elkerülni a 0-16-ot, ugyanis utána két-két meccs a Falcons-szal és a Saints-cel, ellátogatnak a Qwest Fieldre a Seahawks-hoz, valamint Miamiba és a Panthers otthonába is, hazai pályán pedig fogadják a félelmetes védelemmel rendelkező Jets-t. Ebből a 12 meccsből a jelenlegi állapotokat tekintve 3-4 mérkőzésen lehet reális sanszuk a győzelemre, a két talán legkönnyebbnek tűnő meccsüket pedig már elbukták a Bills és a Redskins ellen. Ráadásul azt sem lehet tudni, ki meddig fogja irányítani a csapatot (a hogyan azért valószínűsíthető), a védelem néhány fellángolástól eltekintve tragikus, egyedül a futójáték az, ami működik, de csupán erre építve sokra nem lehet jutni, azt hiszem ez egyértelmű. Ha most kéne fogadni arra, ki fog a 2010-es drafton először húzni, én a Bucs-ra tenném a pénzemet.
2. Melyik edzőnek köszönik meg először a munkáját?
Lang Péter (Igor): Tom Cable - Oakland Raiders
Nos, a fő kérdés itt az, hogy vajon lesz-e olyan edző, akit még év közben kirúgnak. Az ugyanis szinte biztos, hogy januárban, az alapszakasz végeztével számtalan edző fog távozni a posztjáról - ez minden évben megtörténik. Az viszont jóval ritkább, hogy évközben rúgnak ki edzőt, ehhez vagy teljesen reménytelen játékra van szükség, vagy pedig egy forrófejű tulajdonosra, ideális esetben mindkettőre. Nos jó néhány olyan csapat akad, amely pocsékul kezdte az évet, és egyelőre kilátástalan játékot mutat, ám ezen edzők nagy részét valószínűleg nem fogják elbocsátani. Főképp azért, mert a legtöbb HC két kategóriába esik bele: vagy nagyon tapasztalt edzőkről van szó, akiket szinte biztos, hogy nem fognak év közben kirúgni (pl. Jeff Fisher, aki az összes NFL head coach közül leghosszabb ideje dolgozik ugyanannál a csapatnál, vagy John Fox, akit korábban egy 1-7-es szezonkezdet után sem rúgtak ki, és a szezon végét 6-2-es meneteléssel zárta a Panthers), míg mások pedig elsőéves főedzok és borzalmas csapatot vettek át: ilyen például Raheem Morris (Bucs) vagy Steve Spagnuolo (Rams) helyzete, és őket bizony korai lenne egy fél szezon után kirúgni. Talán egyedül Eric Mangini az, akit ez a veszély fenyeget, ám itt jön a képbe a második kritérium: vannak olyan tulajdonosok akik híresen önfejűek, sőt már rúgtak ki korábbi HC-t a szezon közben (lásd Al Davis vagy Jerry Jones), és aki ezeknél a csapatoknál dolgozik, ott könnyebben meginoghat az edzőbe vetett bizalom. Wade Phillips csapata egyelőre nem muzsikal rosszul és talán Dick Jauron sírját sem kell még megásni, ám ha akad valaki, aki nagy bajban van: az Tom Cable. Gondolom az oaklandi tulajdonos háklijait nem kell emlegetni, és bár a Raiders ugyan nyert már egy meccset, Jamarcus Russell és az idei elsőkörös választott Heywayd-Bay is borzalmas teljesítményt nyújt az idén. Ráadásul Cablenek egyéb jellegű gondjai is vannak: állítólag megütötte egyik segédedzőjét, aki feljelentést tett ellene. Bár kérdéses, hogy ebből mennyi igaz.. ne feledjük Lane Kiffin példáját, akit Al Davis tavaly négy meccs után rúgott ki - nem lennék meglepve, ha egy hónapon belül újabb évközi edzőváltásra kerülne sor Oaklandben.
Kocsis Gábor (gabokocka): Raheem Morris - Tampa Bay Buccaneers
Nem lesz olyan vezetőedző, akit a szezon közben menesztenek, így igazából nehéz erre a kérdésre válaszolni. Morris csak idén lett kinevezve a Buccaneers élére és az NFL-ben igen ritkán váltanak egy év után, azonban tökéletesen leépített egy olyan csapatot, amelyik tavaly kis híján a rájátszásba jutott. Nem tudom mi volt a hivatalos célkitűzés erre az esztendőre Tampában, de azt nehezen hiszem, hogy a totális összeomlás és az irányítók cserélgetése a tervek között szerepelt. Azt nem mondhatom biztosra, hogy ő lesz az első akit a szezon után felállítanak a helyéről, de hogy azok közt van akik a leginkább megérdemelnék, afelől nincs kétségem.
3. Melyik csapat tudja legtovább megőrizni veretlenségét?
Lang Péter (Igor): New Orleans Saints
Jelenleg még öt veretlen csapat található a ligában, és úgy vélem ebből négy csapat az elkövetkező három héten belül legyőzőre talál: a Minnesota a Rams ellen pihenhet, aztán viszont a Baltimore és Pittsburgh ellen játszik, és a két meccsből egyet könnyen elbukhat. A Denvernek sincs könnyű sorsolása előbb a Pats, majd a San Diego ellen játszanak, és bizony akár mindkét meccset is vereséggel zárhatják. A Colts számára talán egy fokkal könnyebb a schedule, de Peyton Manning egymaga nem nyerhet meg minden meccset, és a teljesen sarokba szorított Titans elleni idegenbeli meccsen Colts-vereséget varok. A maradék két veretlen csapat (a Giants és a Saints) jövő vasárnap méri össze erejét - és én úgy vélem, hogy a győztes a New Orleans-i csapat lesz, és utána pedig a Miami, az Atlanta, a Carolina, a St. Louis és a Tampa Bay következik.
A Szentek bombaformában kezdték az évet, és 14 pontnál szorosabb meccset még nem játszottak. Az első két meccsen Drew Brees játszott MVP-hez méltó módon, az utóbbi két találkozón pedig a futójáték és a védelem is megvillant, Pierre Thomas remekelt, Darren Sharper pedig élete legjobb formájában van. Ráadásul ne feledjük, hogy Mike Bell, Reggie Bush, Marques Colston, Devery Henderson és Jeremy Shockey személyében számtalan lehetősége van a támadóknak, a védőcsapatban pedig Sharper mellett Vilma, és a védőfal is kiváló formában játszik (a Charles Grant-Will Smith duo 6.5 sacket szerzett) - egyelőre senki sem találja ennek a csapatnak a gyengeségét. A szintén rendkívül eros Giants kétségkívül próba elé fogja állítani a louisianai csapatot - no de ezt vártuk a Jetstől is, nemde? És bizony őket is csúnyán lelépte a Dome Patrol 2009-es változata, két defensive TD-nek köszönhetoen. Egyelőre megszorítani sem tudta senki ezt a csapatot, és egyetlen percet sem töltöttek hátrányban.. nem látok más opciót, ezen a héten is rajuk szavazok hát.
Kocsis Gábor (gabokocka): New York Giants
A Denver szerintem már ezen a hétvégén a Patriots ellen elveszíti veretlenségét, a Vikings a Rams ellen még nyerni fog, azonban utána a Ravens védelme már sok lesz Childress legénységének. A Colts is meg fog szenvedni a Titans otthonában (hiába állnak négy vereséggel a Titánok, szerintem elkapják Peyton Manningéket), így marad a Giants és a Saints, akik a hatodik héten pont egymással játszanak. Ezen a hétvégén túl nagy veszély egyik csapat veretlenségét sem fenyegeti, a New Orleans ugyanis pihenhet, Eli Manningék pedig a Raiders-t fogadják. Tehát aki a hatodik héten nyerni tudja a két csapat rangadóját, az lesz a legtovább veretlen, márpedig szerintem a Giants New Orleans-ban is győzni fog. S hogy ezt mire alapozom? A két évvel ezelőtti Superbowl győztesének a védőfala képes lehet arra, amire nagyon kevesen, megzavarni Brees passzjátékát és megölni a Saints futójátékát is. Mindeközben a túloldalon Jacobs és Bradshaw szétzilálhatja az eddig erőn felül teljesítő védelmet, így talán Eli sem veszi túl sokszor célba Darren Sharpert. Ha ez megvalósul nyerni fog a Superdome-ban a Giants és egyedüliként hibátlan marad a hatodik hét után is.
4. Melyik jelenleg negatív mérleggel rendelkező csapatnak sikerül beverekednie magát a rájátszásba?
Lang Péter (Igor): Seattle Seahawks
Minden évben akad olyan csapat, amely gyengébb kezdés után sikeresen összeszedi magát, és a szezon második felében kiváló játékot bemutatva bejut a rájátszásba. Úgy vélem idén is lesz ilyen együttes, még akkor is ha első ránézésre ez nem tűnik nyilvánvalónak - de hát épp ezért élvezet az NFL világa, hisz néhány héten belül minden megváltozhat, gondoljunk csak a Chargers vagy a Cardinals tavalyi szezonjára, mindkét csapata hatalmas formabéli ingadozásokat mutatott tavaly november és január/február között.
Ha az lenne a kérdés, melyik gárdát tartom a legjobbnak a negatív mérlegű csapatok közül, akkor valószínű a Tennessee mellett döntenék. Ám a statisztikákat böngészve mindössze egy olyan csapatra lelhetünk, amely egy 0-4-es szezonkezdet után a PO-ba verekedte magát, ez pedig az 1992-es Chargers. A Titanstól is nagyon nehéz, sőt indokolatlan lenne elvárni, hogy a szezon hátralévő részében minimum 10-2-es mérleget produkáljanak (9 győzelem szinte sosem elég az AFC-ben, idén sem lesz az), pláne egy olyan schedule mellett, amiben sorjáznak a komolyabbnál komolyabb ellenfelek.
A legjobb esélye a rájátszásba jutásra a Seahawksnak van. Egyrészt, mert az NFC Westben játszanak - és bár gyakran ostorozom a liga "habcsók"-divíziójat, a tényt nem lehet figyelmen kívül hagyni - aki uralja a csoportot, annak szinte biztos a PO-szereplése. Idén a 49ers kezdett a legjobban, de a Seahawks is 28-0-ra verte a Rams-et az első héten, és van még két meccsük a Cardinals ellen is. Ráadásul azt se feledjük, hogy számtalan sérült játékosuk akadt, elég Matt Hasselbecket, Walter Jonest vagy Lofa Tatupu említeni - de az említett nevek közül Tatupu már játszhat, és a másik két úriember is egy-két héten belül visszatérhet. A támadójátékban a Burleson, Housmandzadeh, Carlson trió bármely irányítónak nagy segítség, Julius Jones mióta Seattle-be költözött mintha kicsit magára talált volna, és a védelemben is bőven akadnak olyan játékosok, akik képesek a jelenleginél jobb teljesítményre. Hosszú még a szezon, úgy vélem korai még ezt a csapatot leírni.
Kocsis Gábor (gabokocka): Arizona Cardinals
Az NFC West az utóbbi években mintha külön kategória lenne az NFL-en belül, a csapatok csak elvétve tudnak meccset nyerni más csoportból érkező együttes ellen, épp ezért volt üde színfolt a Cardinals tavalyi PO szereplése. Az arizonaiak idén nem kezdték túl jól a szezont, 1-2-es mutatóval, ráadásul kikaptak otthon a 49ers-től, így lépéshátrányba kerültek a divízió-győzelemért folytatott harcban. Ráadásul a Frisco Mike Singletary kezei alatt igen ütőképes gárdává alakult, nehéz lesz megcsípni őket a csoporton belül. De nem lehetetlen! Ha a támadófal picit összekapja magát és Kurt Warner újra megtalálja tavalyi formáját, akkor lendületbe jöhet a Cardinals. Shaun Hillék se fogják tudni lehozni az összes meccsüket turnover nélkül, egyszer náluk is beüt majd a fumblicitisz és akkor a sok futásra épülő támadójáték nem lesz elég, kockáztatni, passzolni kell, az pedig már nem a Frisco erőssége. Nincs lefutva még semmi, jelenleg a San Francisco van lépéselőnyben, de az Arizona képes lehet ledolgozni hátrányát és megvédeni címét az NFC nyugati csoportjában.
5. Melyik jelenleg pozitív mérleggel rendelkező csapatnak ér véget idejekorán a szezon, azaz lemarad a PO-ról?
Lang Péter (Igor): Atlanta Falcons
Ebben a kategóriában mar jóval könnyebb a választás, idén is bőven akadnak úgynevezett “pretender” csapatok, amelyek jól kezdték az évet, ám nem biztos hogy ezt a lendületet képes lesznek 17 héten át tartani. A Chicago, Cincinnati, sőt akár meg a Denver is ebbe a kategóriába illik, viszont ha csak egy csapatot lehet választani, akkor én a Falconsra tippelnék. A Sólymok mindössze 2 meccset nyertek, ugyanis már a múlt hetvégén bye weekre vonult a csapat, így most egy 13 hetes, szünet nélkuli marathon következik. Ráadasúl olyan ellenfelek várnak még az Atlantára mint a teljes NFC East, a New Orleans csapata (kétszer), és a Bears, Jets, 49ers trió elleni összecsapások sem ígérkeznek könnyűnek. Ez tehát kilenc(!) borzalmasan nehéz mérkőzés, amiből minimum 5-öt vagy meg inkább 6-ot meg kellene nyerni ahogy, hogy a rájatszást bebiztosítsa a csapat. Hiába nyújt a másodéves Matt Ryan egyelőre az idén is rendkívül szolid teljesítményt, az idei évet Michael Turner jóval gyengébben kezdte, és a védelem egyelőre nyeli a yardokat (a Panthers ellen például 440-et) – arról pedig szintén nem szóltunk, hogy idén a Falconsnak a csoportelsőségért valóban meg is kell küzdenie. A Saints kiváló rajtja után az egyik WC hely elerhetőnek tűnik, de wild card helyre bazírozni mindig illékony remény... ez az idény a Falcons drukkerek szamara mar decemberben véget fog érni.
Kocsis Gábor (gabokocka): Cincinnati Bengals
Az első fordulóban hihetetlen balszerencsével szenvedett vereséget a Bengals az Invesco Fielden, azonban azóta Fortuna istenasszonya megragadta Carson Palmerék kezét, szorítja jó erősen és el sem ereszti. A Steelers valamint a Browns ellen sem álltak hadilábon a szerencsével Marvin Lewis tanítványai és azt gondolom, hogy előbb utóbb kevés lesz a mázli, nem lesz elég a mérkőzés egy részében jó teljesítményt nyújtani, végig kellene dominálni az egész összecsapást, erre pedig egyelőre nem képes a Cincy. Az mindenképpen elmondható róluk, hogy jó úton járnak, a védelem jónak mondható, Palmer remek irányító (még ha ezt nem is tudja állandóan igazolni), a támadófal is fejlődik, de idén ez még kevés lesz a Ravens és a Steelers csoportjában. Egyelőre mindkét rivális előrébb tart és Ocho Cincoék annyi győzelmet nem fognak tudni szerezni, hogy wild card helyre odaérjenek, 8-8-as, vagy 9-7-es mutatóval kénytelenek lesznek otthonról figyelni a rájátszás küzdelmeit.