Heti körkép - 1.hét/NFC

Folytatjuk a megkezdett áttekintést az NFC csoportjaival.

 

NFC South/Kocsis Gábor (gabokocka)

Az NFC South azon csoportok közé tartozik, ahol az első fordulóban nem egymással mérkőztek meg a divízió csapatai, így igazi vérbeli déli rangadóra még nem került sor. Persze érdekességekkel, kiemelkedő teljesítményekkel, tragikus összeomlásokkal így sem maradtak adósak a csapatok.

A hét embere: Drew Brees (QB, New Orleans Saints)
A Szentek irányítója ott folytatta, ahol a tavalyi esztendőben abbahagyta, 358 passzolt yard, 6 TD passz, azt hiszem ezek mellé a számok mellé nem kell sok kommentár. Maximum annyi, hogy Dan Marino rekordja nem biztos, hogy megéli a következő esztendőt.

A hét visszatérője: Jeremy Shockey (TE, New Orleans Saints)
Shockey teljesítménye tavaly jócskán alulmúlta a várakozásokat, sérülésekkel bajlódott, most azonban úgy tűnik, hogy 2009 az ő éve lehet. Brees kétszer is megtalálta az endzone-ban (összesen 4 elkapást, 31 yardot és 2 TD-t jegyezhettünk fel a neve mellé), szemmel láthatóan élvezte a játékot, Billy Miller kiválása után ő az egyedüli komoly TE a csapat keretében, tehát minden adva van ahhoz, hogy tudásához mérten produkáljon az egész idényben.

A hét vesztesei: Jake Delhomme (QB, Carolina Panthers) és Reggie Bush (RB, New Orleans Saints)
Delhomme-nak majdnem sikerült megismételnie a tavalyi rájétszásban nyújtott teljesítményét, amikor is az Arizona ellen 6 labdát adott el (5 interception és 1 elvesztett fumble), ezúttal 1 interceptionnel kevesebbet dobott. A 3. negyedben le is cserélte őt John Fox, azonban helyettese Josh McCown sem járt sokkal jobban, megsérült és ennek következtében IR-re került. A mérkőzést a Panthers 3. számú irányítója, Matt Moore fejezte be.
Egy fölényesen megnyert mérkőzésen is lehet bűn rossz teljesítményt nyújtani. Erre mutatott remek példát nekünk vasárnap Reggie Bush, a Saints játékosa. A returnök során komoly problémája volt a labda megtartásával, kétszer is elejtette azt, szerencséjére azonban csak egyszer szerezte meg a Detroit. Ezen kívül a futás sem nagyon ment Bush-nak, miközben a csapat harmadik számú futója, Mike Bell parádézott, így nehéz lenne azt állítani, hogy remekül alakult a hétvégéje.

A hét erősítései: Darren Sharper (FS, New Orleans Saints) és Mike Peterson (LB, Atlanta Falcons)
Az idei offseason alatt a Saints a secondary-jét szerette volna rendbe tenni, ezért érkezett a csapathoz Darren Sharper Minnesotából. Sharper az első meccsén rögtön igyekezett meghálálni a bizalmat, két alkalommal is lehalászta a levegőből Stafford passzát, emellett vezére volt nemcsak a hátsó alakzatnak, hanem az egész védelemnek.
Mike Peterson Jacksonville-ből költözött Atlantába, hogy a Falcons rutintalan védelmét vezesse. Ezt a feladatát remekül megoldotta, hiszen a Sólymok kis híján lenullázták a jobb sorsa érdemes Miami Dolphins-t, ráadásul két labdaszerzést (interceptionje mellé Anthony Fasano ellen erőszakolt ki egy fumble-t) is fel tudott mutatni. Mindkét játékos remekül debütált új csapatánál.

Újoncnapló:
Pería Jerry (DT, Atlanta Falcons) - kezdőként szerepelt a Falcons védelmében, extrát nem produkált, viszont feljegyezhette élete első NFL szerelését.
Sammie Stroughter (WR, Tampa Bay Buccaneers) – A Bucs slotreceivereként lépett pályára és igen biztatóan mozgott (3 elkapás 25 yard). Ha Antonio Bryant térde továbbra is rakoncátlankodni fog, akkor még nagyobb teher hárulhat rá.
Roy Miller (DT, Tampa Bay Buccaneers) – Nem volt ugyan kezdő, de a védőfal rotációjában komoly szerepet kapott Raheem Morris-tól. Két tackle-lel zárta a mérkőzést.
Captain Munnerlyn (CB, Carolina Panthers) – John Fox hosszú vívódás után Munnerlynt választotta puntreturnernek, ezen a poszton nem is okozott csalódást. Egy komoly hibája azért akadt, DeSean Jackson return TD-jénél ő volt az első Carolina játékos aki odaért Jacksonhoz, a returner egy gyors testcsellel faképnél hagyta és meg sem állt az endzone-ig.
Mike Goodson (RB, Carolina Panthers) – A kickreturnjei rendben voltak, azonban a támadásban egy fumble-t vétett (a labda megtartásával már a preseasonban is voltak problémái), erre sokkal jobban kell majd figyelnie a jövőben.
Thomas Morstead (P, New Orleans Saints) – A Saints támadóinak köszönhetően sok feladata nem volt, mindössze kétszer kellett puntolnia. Az pedig már legkevésbé sem rajta múlt, hogy a ST szerencsétlenkedése miatt ezekből nagyszerű visszafutásokat produkált Northcutt.

Murphy törvénye:
Nem elég, hogy méretes zakóba szaladt bele a Panthers vasárnap az Eagles ellen, még okoztak maguknak (és persze az Eagles-nek) egy „kis” kellemetlenséget. Donovan McNabbnek eltört egy bordája így kétségessé vált a játéka a vasárnapra, amikor is az Eagles ellenfele a Panthers egyik fő riválisa a New Orleans Saints lesz. Azt hiszem nem kell ecsetelnem, mennyivel könnyebb feladata lenne a Saints-nek egy Kolbbal felálló Philadelphia ellen.

Előretekintés:
A második játékhéten a Carolina Atlantába látogat, tehát sor kerül az első csoportrangadóra az NFC South-ban is. A Párducok egy újabb vereséggel már a szezon elején komoly bajba kerülhetnek, márpedig a Falcons tavaly nem hibázott NFC South ellenféllel szemben hazai pályán. Ráadásul Jake Delhomme nincs élete formájában, sok múlhat azon, hogy képes-e visszatalálni a Cardinals meccs előtti önmagához. Ha nem, akkor azt hiszem semmi esélye sem lesz a vendégeknek. A Saints, mint már korábban említettem az irányítóproblémákkal küzdő Philly vendége lesz, míg a Buccaneers a Pats-et megszorongató Bills-hez látogat. A csapatok formáját tekintve a papírforma két hibátlan és két nyeretlen csapatot jövendöl a második forduló utánra, meglátjuk ebből mi valósul meg.


NFC East/Hanó Péter (Peppers)

Idén is az egyik legerősebb csoport lesz az NFC East, ezt már az első héten bebizonyították a csapatok. A négy csapatból kettő egymással játszott, kettő pedig az NFC South csapatait verte könnyedén. Tekintsük is át röviden ezt a 3 meccset:

A Philly kezdte a szezont és a Panthers hathatós segítségével ugyan, de egy kapott TD után nagyon gyorsan eldöntötte a találkozót. A 2. negyed elején a Párducok támadóalakulata, gyakorlatilag minden drive-ban eladta a labdát, amit az Eagles vagy egyből, vagy 1-2 play múlva, de rendre pontokra váltott, így volt a meccsnek olyan szakasza, amikor úgy állt 24-7 az eredményjelzőn, hogy az Eagles összesen 2(!) first downt szerzett. A védelem és a special team, tehát sziporkázott, nem kellett megszakadni Westbrookéknak, hogy behúzzák az első összecsapást.

A Cowboys is NFC South csapattal kezdett, mégpedig a Tampával. A Buccaneers ugyan nem játszott alárendelt szerepet a meccsen, ám így sem sikerült szorosabbá tenni azt, köszönhetően Romonak, aki nagy formában játszott és ellenállhatatlan volt a mérkőzés folyamán. A passzjáték tehát remekelt, minden secondary-nek fel kell kötni a gatyát, ha meg akarják állítani a Romo által vezetett passzgépezetet.

A csoportrangadó jóval szorosabb eredményt hozott a Giants 6 ponttal tudta csak megverni a Redskins-t. A Giants defense még mindig az elitbe tartozik Spagnuolo távozása után is: Bill Sheridan, az új DC csupán a front 4 segítségével sakkban tudta tartani Campbellt, aki kétszer el is adta a labdát. A ’Skins szimpatizánsok azonban ne búsuljanak, ezzel a védelemmel és egy javuló támadóegységgel sokra vihetik még idén a Rézbőrűek.

A hét támadója: Tony Romo
Remekül játszott a Dallas irányítója, ha ilyen formában vezeti a dallasi csapatot, akkor hosszú menetelés várhat rájuk a PO-ban. 353 passzolt yard, 3 TD (mind 40+). Magabiztos játék jellemezte és a kulcsmomentumokban sem remegett meg a keze.

A hét védője: London Fletcher
A 34 éves középső linebacker még mindig a csúcson. 18 (11 solo) szerelés a Giants ellen, teljes dominancia a boxban. Ugyan kopott a sebessége, de nincs futó, aki egy-az-egyben meg tudná verni. A passzok ellen már nem a régi, nem is játszanak annyi Tampa 2-őt, ám ha elkapja a labdát az ellenfél, rögtön ott terem és könyörtelenül megállítja az akciót.

A hét újonca: LeSean McCoy
Jól játszott a rookie running back, 5.1 yardos átlaga egészen impozáns. 9 carry-t kapott, sokkal többet nem várhat első szezonjában, de úgy tűnik kiváló utódja lesz Westbrooknak. Elkapásokban nem jeleskedett még, de ha többet passzolnak felé, akkor elkapott yardokban is megmutatkozik a tehetsége.

A hét védelme: Eagles defense
7 labdaszerzés (5 interception, 2 fumble) és 5 sack. Nagy napot fogtak ki a Sasok védői, a labdaszerzések mellett a pontokról is gondoskodtak, kétszer touchdown született egy-egy turnover után. A futójátékot is remekül megállították, se Williams, se Stewart nem tudott kiemelkedőt nyújtani, összesen a 80 yardot sem érték el, ami tavaly egyiküknek külön-külön is szerény teljesítménynek számított volna.

A hét támadóalakulata: Cowboys offense
A már említett passzjáték mellé, Marion Barber és Felix Jones szállítja a futott yardokat is, ezzel minden védelemnek komoly gondot fognak okozni, hogy megállítsák a Dallast.

A hét csapata: Dallas Cowboys
Ugyan az Eagles nyert jóval simábban, ám ott Jake Delhomme közreműködése nélkül nagyobb falat lett volna a Carolina, a Dallas azonban magabiztosan, meggyőzően játszott a Buccaneers ellen és még nincsenek is csúcsformában.

A hét „kezdő 11-e”:

QB: Tony Romo (DAL)
RB/FB: Marion Barber (DAL)
TE: Chris Cooley (WAS), Jason Witten (DAL)
OL: Giants OL (NYG)
WR: Patrick Crayton (DAL), Roy Williams (DAL)


DE: Darren Howard (PHI), Justin Tuck (NYG)
DT: Albert Haynesworth (WAS), Mike Patterson (PHI)
LB: London Fletcher (WAS), Akeem Jordan (PHI), Keith Brooking (DAL)
CB: Sheldon Brown (PHI), Terence Newman (DAL)
S: LaRon Landry (WAS), Michael Johnson (NYG)

K: Lawrence Tynes (NYG)
P: Mat McBriar (DAL)
KR: Felix Jones (DAL)
PR: DeSean Jackson (PHI)

Előrejelzés:

A második héten a Philly újabb „déli” csapattal küzd meg, ezúttal a Drew Brees vezette New Orleans az ellenfél. Egyszerűen a Szentek offense-e zseniális, az Eagles védelme szinte biztos, nem fog annyira dominálni, mint a Panthers ellen. A tippem: Saints győzelem.
A Redskins a 0 pontot szerző St.Louis ellen javíthat a mérlegén. A fővárosi alakulat védelme nem gyengébb, mint a Seattle védelme, így a Rams offense nem sok jóra számíthat. A tippem: Redskins győzelem.
A hét talán legjobb párosítása: Nagy reményű csapatok, parázs küzdelem. A liga egyik legjobban futó csapata, a liga egyik legjobban passzoló csapata ellen. Elit védelmek. Remek meccsre van kilátás, ahol bármi megtörténhet, de a védelmük miatt a tippem: Giants győzelem.


NFC North/Tóth László (Go Vikings!)

Szenvedélyektől sem mentes rangadóval és két papírforma eredménnyel kezdődött meg az NFC North csapatainak menetrendje. A tavaly győzelem nélkül végző Lions a New Orleans Saints vendégeként újra lógó orral hagyhatta el a pályát, de azért néhány pozitívumot fel lehetett fedezni a játékukban. A Vikings is idegenben kezdte a szezont, és bár döcögősen indult csatájuk a Cleveland Browns ellen, végül könnyed sétagalopp lett belőle. A Packers és a Bears rangadóján igazán jó játékot nem láthattunk, de az izgalmak kárpótoltak minket mindenért, köröm nem maradt lerágatlanul, és végül a Packers hívei örülhettek.

A hét legjobb támadói: Adrian Peterson és Greg Jennings. A Vikings fiatal futója dominált a Browns ellen, 180 yardot és 3 touchdownt ért el, míg a Packers remek elkapója 6 elkapással, 106 yarddal és mindent eldöntő touchdownnal segítette csapatát a győzelemre. A hét legszebb jelenetei is ehhez a pároshoz köthetőek, AP 64 yardos TD-futása és Jennings 50 yardos kulcsfontosságú TD-elkapása sokáig emlékezetes marad.

A hét legjobb védői: Johnny Jolly és E.J. Henderson. Jolly a Bears ellen szinte "szárnyalt", ilyen jól játszani még nem nagyon láthattuk, 8 tackle és egy parádés egykezes interception is felkerült a neve mellé. A Vikings védelem vezére, Henderson tavaly a 4. fordulóban sérültlistára került, visszatérése nem is sikerülhetett volna jobban, 8 tackle és 1 sack mellett végig "kordában" tartotta a Browns támadóit.

Újoncfigyelő: A Lions vezetői tartották magukat korábbi döntésükhöz, és valóban az 1/1-es draftválasztott Matthew Stafford irányíthatott. Nos, hosszú út áll még a fiatal QB előtt, sokat bizonytalankodott, rendre rossz döntéseket hozott (3 interceptiont is dobott), de voltak szép megmozdulásai is. Még korai lenne ítélkezni felette, egyelőre nem indul túl jól az év számára. Louis Delmas, a Lions második körben draftolt safetyje viszont letette a névjegyét, a tragikusan teljesítő secondary egyetlen értékelhető teljesítményt nyújtó tagjaként 6 szerelés mellett egy fumblet is megszerzett, és 65 yardon át nyargalt vele egészen az ellenfél célterületéig. A Vikings két korai pickje is helytállt, Percy Harvin touchdown passzt kapott Brett Favre-tól, a kickoffokat is jó átlaggal hordta vissza, pár futást is bevállalt, emellett pedig két olyan "palacsintát" (pancake) osztott ki az ellenfél játékosainak, hogy öröm volt nézni... A lila-arany egyesület elkapóinál tényleg alapfeltétel a jó blokkolótudás. A támadófalat erősítő óriás, Phil Loadholt szintén jól mutatkozott be, nem lehet panasz a játékára. A Bears újonc elkapója, Johnny Knox is észrevetette magát, két elkapása közül a 68 yardos különösen tetszetős volt. A Macik secondaryjében Al Afalava jól vizsgázott, 4 szerelést és 1 interceptiont ért el, és a meccsdöntő Jennings TD nem az ő "sara" volt. A Packers újoncaiból nem sokat láthattunk, Raji inaktív volt, Matthews pedig kevés lehetőséget kapott.

A hét citromdíjasa: Jay Cutler. A 4 (bizony, négy!) interceptiont dobó chicago-i irányító láthatóan nem viselte túl jól a történteket. Hétvégén a Steelers ellen javíthat.

A hét meglepetése: Adewale Ogunleye. A Bears védője 4 szerelés és 2 sack mellett állandó terrort jelentett a Packers támadófalának jobb oldalára. Rég volt már, mikor hasonlóan brutális játékkal rukkolt elő (még ha ehhez kellett "némi segítség" a Packers támadófaltól is).

A hét legtöbbet szidott játékosa: Eric King, a Lions cornerbackje. Úgy nyelte be a TD-passzokat, mint "kacsa a nokedlit"...

A hét vesztese: Brian Urlacher. A Bears kitűnő linebackere, a védelem vezére egész szezonra kidőlt egy csuklósérülés miatt. Hatalmas vérveszteség ez a Maciknak...

Összefoglalva: A Lions újjáépülését nem igazán mozdította előre, hogy pont a zseniális Drew Brees vezette Saints ellen kellett kezdeniük, Stafford nem volt jó, a futójáték pedig nagyon akadozott... De még így is fényévekkel előrébb járnak, mint a védelem, ami totális csődöt mondott vasárnap. A Vikings esélyeshez méltón lépett túl ellenfelén, a védelmük nagyon rendben van, Peterson fantasztikus, Brett Favre pedig nem rossz game manager. A Packers védelme tényleg sokat változott, és előnyére, de a secondary még koránt sincs csúcsformában, a támadók is lassan lendülnek bele, a fal jobboldala pedig hatalmas kérdőjel. A Bears védelme jól vizsgázott... volna, ha nincs az az utolsó play, újra van pass rush, és a futójáték ellen sem romlottak - de a támadók, élen Cutler-rel, eddig csalódást okoztak.

Előretekintés: Újabb csoportrangadó következik a héten, a Lions a Vikings csapatát fogadja, paprikás hangulatú, izgalmas mérkőzésre számíthatunk, az Oroszlánok nem fogják könnyen adni a bőrüket. A Packers hazai pályán fogadja a Cincinnati Bengals együttesét, és minden esélyük megvan a győzelem begyűjtésére, főleg akkor, ha a Bengals játékosai még nem heverték ki a Broncos elleni utolsó fél perc történéseit. A Bears is otthon lép pályára, de rájuk kemény négy negyed (esetleg több) vár, hiszen a bajnok Pittsburgh Steelers látogat a Soldier Field-re - kőkemény összecsapásra számíthatunk.


NFC West/Somoskövi Gergely (somoskovig)

Az NFC West egyből két „belháborúval” kezdte meg a szezont, ráadásul a 49ers és a Cardinals zsinórban 4. éve egymás ellen nyitja meg az alapszakaszt. Egy kör után persze korai még következtetéseket levonni, de az látszik, hogy a Seahawks és a 49ers is komolyan harcba óhajt szállni idén a csoportelsőségért illetve a rájátszásba jutásért. A Rams egyelőre még el van maradva a másik 3 csapattól, de Spagnuolo keze alatt előbb-utóbb kialakulhat egy elfogadható védelem.

A hét legjobb támadóalakulata: Seattle Seahawks
A tavalyi szerencsétlenkedések, sérülések után, egy felforgatott fallal sikerült megmutatni, hogy idén azért nem a tavalyi szinten tervezik a támadójáték kivitelezését. 446 yardot sikerült összességében szerezni, 4,9 yardos átlagot értek el a futók, a kezdeti szerencsétlenkedés után Hasselbeck 3 TD-passzt osztott ki, John Carlson TE pedig 95 elkapott yardot és 2 TD-t is szerzett. Ráadásul Hasselbeck egyetlen sacket sem volt kénytelen elszenvedni.

A hét legjobb védelme: San Francisco 49ers
A 49ers védői igencsak megkeserítették Kurt Warner életét, 3 alkalommal sikerült földbe döngölni az irányítót, és számos további szeretetcsomagot is kapott Warner egy-egy passzjáték során. Mindezt ráadásul úgy sikerült elérni, hogy nem is 5-6 ember kergette az irányítót, hanem általában csak 3 vagy 4 védővel gyakoroltak nyomást Warnerre. A 3 sack mellett két alkalommal sikerült Warner passzait is leszedni, és a futójátékot is nullázni.

A hét újonca: James Laurinaitis
A St. Louis védőegysége nem alkotott ugyan maradandót a hétvégén, de az Ohio State egyetemről kikerült újonc MLB nem zárt rossz meccset. 14 szerelés (ebből 10 solo) és egy begyűjtött fumble fűződik a nevéhez, ami kezdetnek megsüvegelendő teljesítmény. Persze egy ütősebb védőfal mellett kevesebb gondja lenne a blokkokkal, de jelenléte évekre megoldhatja a Rams MLB-posztját.

Kórház a város szélén – rovat:
Már az első forduló is követelt áldozatokat, legfontosabb talán Leroy Hill és Lofa Tatupu sérülése, akik a Rams elleni meccsen dőltek ki, és már nem is tudtak visszatérni a pályára. Tatupu esetében ez inkább elővigyázatosság volt, azonban Hill várhatóan több hetes kihagyásra kényszerülhet.

A hét Lufi-díjasa: Ritchie Incognito (St. Louis Rams)
A Lufi-díjat minden héten az a játékos kapja, aki leginkább elfeledkezik róla, hogy a nyakán lévő gömb ideális esetben nem üres... Első díjazottunk, Richie barátunk ismét nem hazudtolta meg önmagát, és bemutatta, hogy vele aztán nem lehet kötekedni a pályán. Két büntetést is begyűjtött szándékos durvaságért, ezzel sikeresen megakasztott két Rams-támadást. Bravó, Ritchie, legközelebb egy-két nyugtató meccs előtt talán segít!

A hét jelenetsora:
A Seahawks mezőnygól-kísérlethez állt fel, de Olindo Mare rúgását blokkolták, a labdát Quincy Butler kapta fel, és 51 yardos fumble return TD-t szerzett a Rams számára. Az eredmény ezzel 7-7-re alakult – volna, ugyanis a visszanézések során kiderült, hogy a Kosok oldalán 12 játékos tartózkodott a pályán. Ezért a TD érvénytelen lett, 5 yardos büntetést kapott a Rams, és ennek köszönhetően 4. és 5 helyett 1 és 10 következett. 3 játékkal később Hasselbeck adott TD-passzt Nate Burlesonnak, az eredmény 14-0 lett, és innen már nem tudott visszakapaszkodni a St. Louis.

A hét statisztikai érdekességei:
Tim Hightower 12 elkapása a második legtöbb, amit Cardinals RB felmutatott a csapat történetében, a csúcsot 13-mal Larry Centers tartja.
Isaac Bruce elérte a 15.000 elkapott yardot, ezzel feljött az örökranglista 2. helyére Jerry Rice mögé.
Larry Fitzgerald a 6.000 yardos határt lépte át, ezzel Randy Moss után a 2. legfiatalabb 6.000 yard feletti elkapó lett. Moss 25 évesen és 270 naposan érte el a 6.000 yardot, Fitzgeraldnak mindez 26 évesen és 13 naposan jött össze.

Előretekintő - a hétvége meccsei:
A csoportban újabb rangadóra kerül sor, ezúttal a 49ers és a Seahawks találkozik egymással. Amelyik csapat nyer, máris egy meccs előnnyel vezeti a csoportot, kemény összecsapás várható. A Cardinals a Jaguars ellen próbálja kiküszöbölni a hétvégi vereséget, míg a Rams a tavalyi bravúr megismétlésére törekszik a Redskins ellenében.