Kerekasztal - Szezon beharangozó

Tavalyi népszerű sorozatunk, a Párbaj idén is folytatódik majd. A szezon kezdetére tekintettel azonban több szerkesztőnk véleményét is kikértük az elkövetkezendő évad legfontosabb kérdéseivel kapcsolatban.

 

1. Mely csapat fogja túlszárnyalni az idény előtti várakozásokat, ki lesz véleményed szerint az idény meglepetéscsapata?

 

gabokocka: Pozitív meglepetés – Green Bay Packers

Adott egy bivalyerős támadósor, ami még jobban összeszokhatott tavaly óta, illetve egy védelem, ami ugyan éppen átáll a 4-3-as sémáról 3-4-re, azonban olyan játékosokkal van teletűzdelve, akik már az átállás első évében is kiemelkedőt alkothatnak. Raji és Matthews nélkül is igen erős front seven állt a Packers edzőinek a rendelkezésére, velük kiegészülve nagyon komoly nyomást helyezhetnek az ellenfél irányítójára a szezon második felében (és mint tudjuk nem szeptemberben kell jónak lenni, hanem a téli hónapokban). Ha ehhez még hozzávesszük, hogy tavaly hihetetlenül peches szezont zárt a Packers a sérüléseket és a szoros meccsek végjátékát tekintve, akkor nyugodtan kijelenthetem, hogy idén kiugró szezont várok a Sajtfejűektől.

 

 

haromt: Pozitív meglepetés: Houston Texans

Az utóbbi években sikerült elkerülnie a legfiatalabb franchise-nak a liga sereghajtói közül, és úgy érzem, ez az év hozhatja meg az áttörést az életükben. Kulcsjátékosaik mind a legjobb korban vannak. Fiatalok, de már van tapasztalatuk, akár csak az edzőjüknek. Matt Schaub egy nagyon korrekt QB, aki ha véletlenül nem sérül meg, akkor akár a liga elitjének a közelébe is odaférhet. Andre Johnson a liga legjobb WR-e, Owen Daniels, Kevin Walter és David Anderson rettenetesen alulértékelt, pedig nagyon jó elkapók. Steve Slaton robbanékonysága elképesztő, tökéletes cutback RB, nagyon passzol a zone blocking sémába, amire a fal is megfelelő. A védelemben Mario Williams zseniális, Okoye fejlődik a linebackersor pedig képes bárkit megállítani. A secondary kicsit lyukas, de ennél sokkal rosszabb hátsó védelemmel is értek már el sikereket az NFL-ben. Ami szintén nekik kedvezhet, hogy a csoport többi tagja könnyen visszaeshet, sőt szerintem vissza is fog, megnyitva így a rájátszás kapuját a Lone Star State képviselői előtt.

 

 

somoskovig: Pozitív meglepetés: New York Jets

A Jets tavaly sokáig harcban állt a rájátszást jelentő helyek valamelyikéért, aztán az utolsó pár fordulóra kifulladt Brett Favre és a csapat is. Ennek folyományaként idénre új főedzővel és újonc irányítóval vágnak neki a szezonnak, ez az álmoskönyvek szerint inkább újjáépítést és átmeneti időszakot szokott jelenteni. A Jets azonabn érzésem szerint már idén képes lehet odaérni a playoff-ba, elsősorban a kiváló védelemre támaszkodva. Kris Jenkins - David Harris - Bart Scott - Calvin Pace - Darelle Revis - Kerry Rhodes, erre az emberanyagra Rex Ryan brutális védőegységet tud építeni. A támadóknál pedig az erős futójáték megkönnyítheti Mark Sanchez dolgát is, ráadásul elég jó field position is gyakran kinézhet a védelem labdaszerzéseinek köszönhetően. Emellett még a return csapatban, főleg Leon Washingtonban is bármikor benne lehet egy-két jó visszahordás, ez így együtt pedig akár elég is lehet.


 

Igor: Pozitív meglepetés - Oakland Raiders

Vannak olyan csapatok, amelyek számára már 1-2 győzelem is pozitiv meglepetésnek számítana (lásd Lions), ám ehelyett megpróbáltam egy olyan csapatot választani, amely nagyot “robbanthat” az idén, és jó eséllyel pályázik a rájátszásba jutásra. Véleményem szerint erre a Raidersnek kiváló esélye van (ezt részben az AFC West divizió gyengélkedése mondatja velem), és úgy vélem hosszu évek után az idén végre pozitiv mérleggel fog zárni az oaklandi gárda! Nos, lehet nevetni, hőbörögni vagy éppen elmeháborodottságot emlegetni a cikk ezen írójával kapcsolatban, azért megpróbálom megvédeni a megvédhetetlent.
JaMarcus Russell tavaly egyes meccseken már kifejezetten jól játszott, kezdi megszokni a ligát. Zach Miller személyében kiváló elkapója is van, és idén lehet hogy Darrius-Heyward Bey formájában egy valódi mélységi fegyver is akad az Oakland WR-ek között. Persze ha DHB nem válik be, a DMC (Darren McFadden) vezette futójátékra akkor is lehet számitani, és a Raiders védelmére sem szabad legyinteni. Nnamdi Asomugha irányába a legtöbb QB már nézni sem nagyon mer, a Kirk Morrison vezette LB sorral is érdemes vigyázni, sőt a front seven tovább erősödott Patstol érkező Richard Seymourral. Nehéz ezt kimondani, de a Raiders az AFC West divizió egyik fő esélyese.
 

 

2. Melyik az a csapat amelyiktől nagy visszaesést vársz, vagy úgy gondolod, hogy nem lesz képes a szezon előtti elvárásoknak megfelelő eredményt produkálni? 

 

gabokocka: Negatív meglepetés – Atlanta Falcons

Tavaly komolyan meglepte a mezőnyt a Atlanta Falcons csapata, s ezzel magasra tették a lécet maguk előtt, amit idén nem biztos hogy át tudnak majd ugrani. Komoly tényekkel nem tudom alátámasztani azt, hogy ebben a szezonban mitől fog gyengélkedni az Atlanta, nevezzük ezt inkább amolyan megérzésnek. Azért pár dolgot megemlítek, amelyek azt sugallják, nem Matt Ryanékről fog szólni ez az esztendő. Nagyon nehéz lesz a sorsolásuk, talán az egyik legnehezebb az egész Ligában, emiatt valószínűleg wild card helyen nem lehet majd az NFC South-ból a rájátszásba kerülni. A védelemből rutinos játékosok távoztak, akiket tehetséges fiatalok pótolnak majd, meglátjuk érettek-e már az NFL-re. A fiatal irányítók második éve ritkán sikerül olyan jóra, mint az első, kérdés, hogy igaz lesz-e ez Ryanre is. Tavaly komolyabb sérülés nélkül megúszták az egész szezont, nem biztos hogy ez most is így lesz.

 


haromt: Negatív meglepetés: Tennessee Titans

„Hogy, mi…?”  Kérdezhetik sokan a tavalyi fantasztikus produkciójuk után. Éppen emiatt. Ez a Titans 2008-ban is rettenetesen felülteljesített szerintem. Nem volt annyira jó ez a csapat, mint az eredményei mutatják. Túl szerencsések voltak ők tavaly. Minden összejött. Collins 40 évesen nem fog még egy ilyen szezont játszani, Chris Johnsonra is jobban fognak figyelni, az elkapók meg még mindig gyengék. Big Al távozása pedig minden védelmet összezúzhat. A kapitányok öregszenek, sérülékenyebbek. Bulluck, Hope, vanden Bosch, Mawae mind 30-on túl vagy ahhoz már nagyon közel. Könnyebben jönnek már ilyenkor a sérülések, amik földre küldik ezt a csapatot. Vince Young a tavalyi depresszió után nem hiszem, hogy hirtelen olyan vezérré válna, mint amit sokan szeretnének. Csalódás lesz a Titans.

 


somoskovig: Negatív meglepetés: Miami Dolphins

A Dolphins elmúlt két szezonja a végletek jegyében telt, a 2007-es 1-15 után komplett újjáépítés és rájátszásba jutás következett. Idén némi visszaesést várok tőlük, több okból is. Egyrészt a futójáték már tavaly sem volt folyamatosan megbízható, néhány látványos játékot számos gyenge futás követett. A támadófal közepe idénre sem erősödött túl sokat, így a belső futásokkal lehetnek gondok. Pennington sem biztos, hogy képes lesz megismételni még egyszer a tavalyi eredményes és főleg nagyon labdabiztos játékát, és továbbra sincs egyolyan biztos elkapó a keretben, aki szinte mindig megtalálható és megjátszható lenne. A védelemben főleg az OLB pozíció véleményes, Jason Taylor talán már nem kezdő kaliber, és a másik oldalon Joey Porter sem a futás megállításában jeleskedik elsősorban. A secondary pedig tele van fiatal játékosokkal, tőlük idén még biztosan számíthatunk 1-2 hibára. Ha ehhez hozzátesszük a tavalyinál sokkal nehezebb sorsolást, máris egy elég keménynek ígérkező szezon rajzolódik ki a szemeink előtt.

 


Igor: Negatív meglepetés - Arizona Cardinals

Ennél a kérdésnél is sok a lehetőség, de azt kell mondjam, nagyon könnyedén adja magát az Arizona Cardinals, mint a szezon egyik visszaeső csapata. A Cardinals számára már a tavalyi szezon, és a Super Bowlba jutás is óriási haditettnek számított - utóbbit szinte senki, és előbbit sem sokan várták a Vörösbegyektől. Ha idén is képesek lennének ezt a teljesitményt megismételni, azt már-már csodaszámba menő ténynek tekinthetnénk, hisz két egymást követő sikeres, rájátszásbeli szereplésre nagyon régóta nem volt példa a csapat életében (1974-1975 volt az utolsó ilyen alkalom.) Szintén gyakori, az elmúlt években megfigyelhető trend, hogy a Super Bowl vesztese a rákövetkezendő évben nem jut a rájátszásba – igaz, ezt semmiféle tudományos vagy statisztikai módszerrel eddig nem sikerült bizonyitani, hogy valódi anomália lenne… mindenesetre én fel tudom hasznalni, mint egy tényt az Arizona ellen. De hogy komolyabb érveket is felhozzak a csapat mellett/ellen: távozott Antonio Smith, a liga egyik legkevésbé értékelt, ugyanakkor rendkívűl hasznos defensive endje, valamint a két coordinator, Todd Haley es Clancy Pendergast is. Különösen Haley távozása lehet nagy veszteség, hisz ő volt az aki a kiváló Cardinals offense támadófiguráit hívta minden egyes play előtt. Ráadásul Kurt Warner is öregebb lett egy újabb esztendővel, és Matt Leinart továbbra is nagy enigma, egy esetleges sérülés ezen a poszton a phoenixi csapat egész szezonját megpecsételheti. Nem vagyok ennyire pesszimista, nem várok totális összeomlást, de úgy vélem a Cardinals tavalyi szép menetelése után idén visszasüpped az NFC középcsapatainak langymeleg mocsarába, és ezúttal mint külső szemlélő fogja a januári rájátszásbéli eseményeket szemlélni.

 

 

3. Melyik játekos lesz az idei év nagy visszatérője?



gabokocka: Comeback Player of  The Year – Tom Brady

Szinte adja magát, hogy Brady kapja ezt az elismerést. Tavaly ugye tragikusan rövidre sikerült a szezonja, ennek is köszönhette a Patriots, hogy lecsúszott a PO-ról. Idén minden lehetősége megvan Brady-nek, hogy visszavezesse csapatát oda, ahol két évvel ezelőtt volt. A játszótársak a régiek, Moss-nak továbbra is nagyon hiányzik az a fránya gyűrű, így nyilván mindent elkövet majd azért, hogy végre az övé lehessen. Welker még mindig tarthatatlan, a 2007-es szezonhoz képest csupán annyi a változás történt a támadóknál, hogy Stallworth helyett Joey Galloway lesz Moss túloldalán, nem hiszem, hogy emiatt drámai visszaesést tapasztalhatnánk majd a Pats támadójátékában. Ha pedig sikerül megközelíteni a New England irányítójának a két évvel ezelőtt mutatott teljesítményét, akkor nem létezik, hogy ne ő kapja meg ezt a díjat, nyújtson bármilyen kiemelkedő teljesítményt bárki más a Ligából.

 

 

haromt: Comeback Player of the Year: Carson Palmer

Hihetetlen tehetség van Palmerben, de szörnyen szerencsétlen játékos. Tavaly szinte semennyit nem tudott játszani a sok sérülés miatt, de úgy tűnik, most végre harcra kész. Elment ugyan TJH a csapatból, de nagyon jó fiatalok lehetnek a társai. Caldwell szerintem idén nagyot villant és tökéletes kiegészítője lesz Chad Johnsonnak. Palmer pedig minden meg fog tenni azért, hogy megmutassa, nem törte ketté a pályáját a van Oelhoffen féle sérülés. Ha nem is viszi playoffba a Bengalst, az offense újra régi fényében fog csillogni, Palmer pedig a Pro Bowlra is odaérhet. Nagy segítsége lehet, hogy Benson és Leonard személyében talán a futójáték is végre visszatér a Paul Brown stadionba, ami az utóbbi években ritka vendég volt.


 

somoskovig: Comeback Player of The Year: Shawne Merriman

Bár elsőre mindenkinek a sérülés után visszatérő sztárirányítók ugranak be, én mégis egy védőre teszem a voksomat. Merriman jelenléte vagy hiánya alapjaiban változtatja meg a Chargers védelmének erejét, amint az a 2007-es szezonban pozitív, majd tavaly negatív irányban is megtapasztalhattuk. Ráadásul Larry English személyében egy újabb fegyverrel bővült ez a védőegység, ami Merriman-ről is leveheti a figyelem egy részét, illetve több teret nyerhet az irányítók kergetéséhez. Lights Out emellett futás ellen is elfogadhatóan képes játszani, így idén sok tackle, tackle for loss és sack várható tőle. Ha a Chargers védelme visszatalál 2007-es formájához, az meghozhatja az elismerést Shawne számára is. Főleg, ha a szezon alatt messze elkerüli Tila Tequila-t...


 
Igor: Comeback Player of The Year - Shawne Merriman

Bár elsőre Tom Brady tűnhet a legkönnyebb es lepnépszerűbb választásnak, úgy vélem van egy másik játékos, aki saját posztján legalább annyira domináns volt az elmúlt években, és ha lehet így fogalmazni, szinte teljesen elfeledkezett róla az NFL-t követő közönség – akiről beszélek, az pedig nem más mint Shawne Merriman. A még mindig csak 25 éves linebacker térdsérülés miatt az egész szezont kénytelen volt kihagyni, ám 2005-2007 között minden évben a Pro Bowlba jutott, és ebben a három éves időszakban is ő halmozta fel a legtöbb sacket az egész ligát tekintve. Ráadásul visszatér abba a San Diego védelembe, ahol rajta kívül mostmár Shaun Phillipsre es az idei elsűkörös reménységre, Larry Englishre is figyelni kell az ellenséges irányítóknak, s amig a hatalmas termetű nose tackle, Jamal Williams bármikor képes két embert lefoglalni a fal közepén, addig Merrimannek nem lesz nehéz dolga egy az egyben megverni saját védőjét. Az is sokat segithet, hogy igencsak pozitív előjelekkel várhatja az idei évet: távozott a mobilis Cutler, és valószínű hogy padra kerül a hasonlóan mozgékony Thigpen is, helyettük két teljesen új QB érkezett a divízióba, akik még nem ismerik a San Diego védelem erejét es gyorsaságát. Az Oakland támadófal pedig eddig sem okozott nagy gondot a Chargers front sevennek, így jó magam újabb kiugró  évet várok a Lights Out becenevű játékostól.


 

4. Kik lesznek az év újoncai, melyik elsőéves tamadó/védőjátekos fog brillirozni már első profi évében? 



gabokocka: Offensive Rookie of The Year – LeSean McCoy (RB, Philadelphia Eagles)

Úgy gondolom ez a választásom is a meglepetés kategóriába tartozik, azonban az Eagles támadósorában szinte lubickolt az előszezonban McCoy, s habár jelenleg egyelőre Brian Westbrook mögött található a depth charton, B-West sérülékenysége miatt komoly szerep hárulhat rá ennek ellenére is. A legfőbb érvem McCoy mellett mégis az, hogy senki mástól nem várok igazán kiemelkedő teljesítményt. Az újonc irányítókat nem érzem elég érettnek arra, hogy olyan szezont produkáljanak, amivel a maguk javára dönthetik el ezt a versenyt, Moreno és Wells szerintem nem fog akkora szerepet kapni, amivel oda lehet majd érni és ezt érzem a legjobb elkapóknál is. Esetleg egy támadó falember kiemelkedhetmég a többiek közül, azonban ezen poszton sem látom azt a játékost, akitől McCoy-nak félnie kellene.
 

Defensive Rookie of The Year - James Laurinaitis (LB, St Louis Rams)

A Rams csapata ideális ahhoz, hogy egy linebacker kiemelkedőt alkosson benne, ezt Will Witherspoon is bizonyította két éve. Most Laurinaitis előtt a lehetőség, hogy 100+ tackle-t elérve az év védője legyen. Erre másnak nem nagyon van esélye, Curry-nek SLB poszton Tatupu és LeRoy Hill mellett erre jóval kisebb sansza van és hasonló helyzetben van Maualuga is a Bengals-nál. Domináns védőfalember, aki rögtön vezető szerepet kap majd csapata védelmében nem nagyon van (Raji egyelőre csak csere Green Bay-ben), talán a Lions safety-je Louis Delmas lehet az, aki az Ohio State növendékének riválisa lehet. Azonban neki jóval nagyobb dolgokat kell csinálnia a pályán hogy safety-ként felvesse a versenyt egy linebackerrel, így esett a választásom Laurinaitis-ra.

 


haromt: Az év újoncai: Támadó: Knowshon Moreno (Denver), Védő: Louis Delmas (Detroit)

Mivel nincs kirívóan jó újonc QB, így szerintem a legjobb rookie RB-nek van a legnagyobb sansza a címre. Az AFC legjobb fala van előtte, ráadásul egy elvileg passz orientált csapatban játszik, ami megkönnyíti a dolgát. Arról nem is beszélve, hogy a legkomplexszebb RB az idei rookie classban. Na meg ugye az egyetlen biztos kezdő, bár az első meccsen a korábbi sérülése miatt még névleg nem starter. Ismerve a hagyományokat Denverben, jó esélye van az ex-georgianak, hogy folytassa a hagyományokat, és az utóbbi 10 éven belül a harmadik denveri RB legyen, aki behúzza a legjobb rookienak járó elismerést.

Louis Delmast viszont éppen a csapata gyengesége emelheti a többiek fölé. Rengeteg dolga lesz, potenciálisan nagyon jó statisztikák, amivel felhívja magára a szakértők figyelmét. Már most a legtöbben Bob Sandershez hasonlítják, ami igen jó ómen. Lehet, hogy vannak nála jobb képességű védők, de Delmason lesz a legnagyobb felelősség. A Lions utolsó emberének lenni nem egy álomfoglalkozás, de itt domboríthat igazán nagyot egy újonc, hogyha megfelel az elvárásoknak. Delmas szerintem meg fog.


 

somoskovig:  Az év támadó újonca: Chris Wells (Arizona)

Az Arizona kapcsán mindenki lelki szemei előtt Warner, Fitzgerald, Boldin és a passzjáték ötlik fel, de a tavalyi rájátszás bebizonyította, hogy ha kell, futni is tud a csapat. Idénre várhatóan minden ellenfél sokkal jobban fel fog készülni a passzjáték megállítására, így több tere nyílhat a futóknak, köztük Beanie Wells-nek is. Tim Hightower átlagos képességű játékos, így őt gyorsan maga mögé utasíthatja a rangsorban, és ezek után jópár yard és TD kerülhet a neve mellé, főleg a nem túl acélos NFC West csapatok ellen.

Az év védő újonca: Sean Smith (Miami)

Smith az idei draft class egyik meglepetése lehet, hihetetlenül magas, fizikális corner, aki ráadásul akrobatikus labdaszerzésekre is képes. Az edzőtáborban nyújott teljesítménye alapján be is verekedte magát a kezdőcsapatba, és mivel várhatóan az ellenfelek irányítói sokszor fogják az ő irányába dobni a labdát, lesz lehetősége megcsillogtatni a képességeit.


 

Igor:  Offensive Rookie of The Year - Donald Brown, Defensive Rookie of The Year  - Brian Orakpo

Mindkét poszton akadnak ígéretes tehetségek dögivel, így nem feltétlenül az fog dönteni az újoncok között, hogy ki a legjobb futó/elkapó/blokkoló vagy éppen védőjátékos, hanem az, hogy ki kapja a legtöbb lehetőséget. A futók közt nem Moreno vagy Beanie Wells, hanem Donald Brown lesz az, aki szerintem már idén is kiugró teljesítményre lehet képes, pláne egy olyan csapatban, amely 10-12 győzelmet könnyedén összegyűjthet és Peyton Manning miatt hatalmas sajtóvisszhangot kap, ott még könnyebb kiemelkedni. Brown az egyetemi ligában is igazi workhorse RB volt, gyakran 25-30-35 alkalommal cipelte a labdát, a profik között is képes lehet rá. Az első héten még biztos csak részmunkaidős megosztásban dolgozik majd Joe “Live and Let” Addai-jal, de ha a másik Colts RB tavalyihoz hasonló “teljesítménnyel” rukkol elő, az sem lepne meg, ha Brown hamar átvenné a kezdőfutó szerepkörét, ez esetben pedig igencsak nagy az esélye annak, hogy övé lesz a RoY dij.


A védőjátekosok esetében is fontos az elv, miszerint az alkalom szüli az év újoncát, ezért gyakori, hogy egy gyengébb csapat szereléseket halmozó linebackere a nyertes. Ráadásul egyes posztokon hosszabb a tanulási görbe (ritkán látni első-másodéves domináns DT-t például), ezért véleményem szerint idén is LB vagy egy pass rusher DE lesz a győztes – és ezért Brian Orakpo-ra, a Redskins DE-jére tippelnék. Orakpo mar az NCAA egyik legerősebb konferenciájában is a legjobb pass rush specialisták közé tartozott, és egy igencsak megerősitett Washington DL-nek lesz a tagja, ahol minden bizonnyal a legfőbb figyelmet (és gyakori kettős emberfogást) Albert Haynesworth fogja kapni. Ez pedig nagy előny lehet a robbanékony Orakpo számára, aki még a kemény NFC East támadófalak ellen is sikerrel veheti fel a versenyt, és a hatalmas piaccal bíró Washingtonban elengedő rivaldafényt fog kapni a texasi újonc – minden adott tehát számára.

 

5. Talán a legfontosabb kérdés: ki fogja nyerni a 2010-es Super Bowlt?


gabokocka: Superbowl győztes – Carolina Panthers

Most biztosan mindenki elfogultsággal vádol (nem teljesen ok nélkül), azonban én azt mondom, ez a Panthers éve lesz. Nem biztos, hogy a szezon elején klappolni fog minden Charlotte-ban, azonban ahogy majd haladunk előre az idény folyamán úgy állnak majd egyre inkább össze a Párducok. A támadóegység egy az egyben megegyezik azzal, amelyik a tavalyi szezon második felében átlagban 190 yardot és majd három TD-t futott meccsenként. Jake Delhomme az edzőtáborban és a preseason során mutatott teljesítménye után nyugodtan mondhatom, hogy túltette magát a Cardinals elleni kínos fiaskón és minden eddiginél nagyobb motiváció dolgozik benne. Ami miatt mégis azt gondolom, hogy majd csak a szezon második felében lendülnek igazán játékba John Fox fiai az a védelem, illetve az új defenzív koordinátor, Ron Meeks. Idő kell ahhoz, hogy összeálljon ez a csapatrész, azonban a játékos anyag adott hozzá, hogy az NFL első felébe tartozó védelmet kreáljon Beasonékból a Colts-tól érkezett szakember. Ha pedig ez sikerül, akkor a határ a csillagos ég.


 

haromt: Superbowl győztes: New York Giants

Utálok tippelni a szezon előtt a végső győztesre. Most megteszem, de indokolni nem igazán lehet. Nagyon erősnek érzem a kékeket, akik a playoffra érhetik el csúcsformájukat, ami döntő lesz.




somoskovig: Super Bowl győztes: New Orleans Saints

Gondolom sokan felkapják a fejüket erre a tippre, pedig a Colts 2006-os győzelme óta tudjuk, hogy egy jó irányító közepes védelemmel párosulva képes lehet gyűrűt nyerni. Brees személyében a jó irányító adott, és idénre Shockey felépülésével és jobb futójátékkal párosulva a Saints támadói fantasztikus szezon elé néznek. Persze a problémák tavaly is a labda túlsó oldalán adódtak, viszont a holtszezonban ezen gondok orvoslására számos erőfeszítést tett a gárda. Sikerült egy jó defensive coordinatort megnyerni, felépültek a tavalyi sérültek, erősödött a secondary, ez sokkal stabilabá teheti a gárdát. Márpedig ha a defense képes lesz a meccsben maradni, akkor Brees és a támadók simán hozhatják a győzelmeket


 

Igor: az idei Superbowl győztese - New Orleans Saints

Bár a mondás úgy tartja, a bajnokságot a védelem nyeri, ez azért nem teljesen igaz. Sok csapat nyert úgy Super Bowlt, hogy kimagasló támadójatéka mellé egy közepes védelmet párosított, és így jutott el a végső csúcsra, elég ha a 2006-os Coltsra gondolunk. Ráadásul számtalan más, főképp támadójátékaról híres gárda jutott el SB döntőbe, vagy annak közelébe (lásd a Warner vezette Rams, McNabb vezette Eagles, a már emlegetett Colts, stb) - amelyik csapat sok pontot szerez, annak általában bérelt helye van a PO-ban. Ezért gondolom azt, hogy a 2009-es évadban a Saints (amely véleményem szerint idén is a liga legjobb támadójátékát fogja felvonultatni) nemcsak hogy csoportját fogja nyerni, hanem idén a rájátszásban is nagy menetelésre lesz képes, Miami-ban is zúgni fog a “The Saints are marching in.” A támadóegységet nem kell bemutatni, és a védelem is sokat javult (elég az érkező Malcolm Jenkins, Darren Sharper vagy Paul Spicer nevét említeni), a legnagyobb igazolás pedig talán a neves DC, Gregg Williams megszerzése, aki számtalan remek védelemnek volt a teremtőatyja korábban Washingtonban es Nashville-ben.
Végezetül: idén (is) szinte mindenki AFC győzelmet vár -  általában ilyenkor szoktak a dolgok teljesen másképp alakulni (gondoljunk csak a Patriots-Giants SB döntőre), valami azt sugja nekem, hogy idén az NFC legjobb támadócsapata is felér a csúcsra.

 

+1 Na de tegyünk fel egy aktuális kérdest is: ki fogja nyerni az NFL idei szezonjának első meccsét, a Pittsburgh-Tenneessee találkozót?
 

gabokocka: Tennessee Titans @ Pittsburgh Steelers – Titans

Itt is meglepetést szimatolok, már ha meglepetésnek számít, hogy a tavalyi alapszakasz győztes legyőzi a Superbowl címvédőjét. Nem mondok nagy újdonságot azzal, hogy a védelmek összecsapása lesz, így ha valamelyik csapat támadói vagy a speciális egysége extrát tud nyújtani az már könnyen elég lehet a győzelem megszerzéséhez. Azonban szerintem nem ez fog dönteni, hanem, hogy a Titans játékosai jóval motiváltabbak lesznek a tavalyi PO kudarc után és olyan komoly plusz töltetet jelenthet nekik, hogy a nyitómeccsen a végső győztes ellen mutathatják meg, csak egyszeri kisiklás volt a Ravens elleni peches vereség.


 

haromt:  Ki nyeri a Steelers-Titans meccset: Steelers

Dühösek lesznek a hazaiak a tavalyi TT taposásért. Nem csak a nézők, a játékosok is. Kettőzött erővel fognak küzdeni, ami sok lesz a Titatsnek. Sokkal egységesebb képet mutat jelenleg a Steelers.


 

somoskovig:  Ki nyeri a Titans - Steelers meccset? Steelers

Hazai pályán a bajnok a bemutatkozó meccsen nem szeret kikapni. Főleg nem egy olyan előéletű találkozón, mint a tavalyi terrible towel taposásának visszavágója. Emellett sokkal komplexebb, erősebb csapatnak tűnik most a Steelers, a Titans védőfala és passzjátéka nem biztos, hogy képes lesz kibontakozni ellenük.

 


Igor: Tennessee Titans @ Pittsburgh Steelers – Titans győzelem

Egy igazi ki-ki meccsen nagyon fontos szerepet fog játszani Lawrence Timmons hiánya: Keyaron Foxnak nemcsak a passz, de a futás ellen is kitűnőt kellene nyújtania, ám ezt nem merem megelelőgezni a rutintalan LB-nek. Ha valaki képes arra, hogy kifárassza es “szétfussa” a Steelers védelmet, az a Chris Johnson-LenDale White duó, akiket tavaly még a legjobb védelmek is alig bírtak megállitani. Szintén fontos szempont a motiváci ó, es hiába emlegeti mindenki a  törülközőtaposós incidenst, itt is úgy vélem a Titansnél van az előny – a tavalyi PO-ban a Ravens elütötte őket az Acelosok elleni mérkőzés lehetőségétől, ráadásul a Super Bowl győztes csapat ellen mindig különösen motiváltak az ellenfél játekosai – úgy vélem egy szoros, fizikális meccsen a jobb rúgóval es speciális csapattal rendelkező Titans kiizzadja az évad első győzelmét.