Újra működünk, köszi a türelmet!

NFL meccsbeharangozók - Divisional szombat

2017. január 14., 19:32

Jönnek a főcsoport-elődöntők!

NFL meccsbeharangozók - Divisional szombat


Atlanta Falcons - Seattle Seahawks
2017. január 14. 22:35, Georgia Dome, Atlanta (TV: Sport2, ÉLŐ)

Az egyik legnagyobb érdeklődéssel várt párosítása a divisional roundnak a Seahawks atlantai vendégjátéka. Számos szempont támasztja ezt alá: eltérő erősségekkel bír a két csapat, Dan Quinn egykori mentora ellen küldi harcba sólymait, az alapszakasz 6. hetében is összefutottak már, ott egy változatos találkozón 2 ponttal győzött a Seattle hazai pályán.
Mindkét csapat gyakorlatilag teljes kerettel készülhet a mai találkozóra, egyedül a Seahawks futója, C.J. Prosise játéka kérdéses egy vállsérülés miatt, de legutóbb már ő is teljes értékű edzésmunkát végzett.
Ha Prosise be is öltözik, akkor is a futójáték javarészt Thomas Rawlsra fog támaszkodni, akinek hatalmas része volt a Detroit Lions elleni sima győzelemben a Wild Card körben. A Falcons védelme 4.5 yardos cipelésenkénti átlagot engedett az alapszakaszban, ez a 6. legrosszabb mutató volt a ligában, ha ez így marad, abból gond lehet ma, kivéve ha az Atlanta támadósora hamar képes lesz nagyobb előnyt kiharcolni. Russell Wilson összességében korrekt alapszakaszt zárt, pláne ha figyelembe vesszük, hogy a szezon elején sérülten játszott. A passzjátékban Wilson leginkább Jimmy Grahamre, C.J. Prosise-ra, Doug Baldwinra és Jermaine Kearse-re támaszkodik, de nem szabad megfeledkezni a Lions ellen megvillanó Paul Richardsonról sem. Desmond Trufant hiányában is alapvetően jól teljesít a Falcons másodvédelme, de passzjátéknál jobb lenne kihasználni a Vic Beasley vezette pass rushnak a vendégek támadófalának gyengeségét, így elvéve az esélyt Wilsontól a nagy játékra.

 

A labda túloldalán a liga legtöbb pontot átlagoló támadósora találkozik a 3. legkevesebb pontot engedő védelemmel, azaz a magas színvonal ennél az összecsapásnál szinte garantált. Az alapszakaszbeli vereség egyik oka volt, hogy a Devonta Freeman - Tevin Coleman (rövidebben: Run D&C) párosnak kivételesen nem sikerült beindítani a futójátékot, így Matt Ryan vállán túl sok lett a teher, de összességében nem játszott rosszul azon meccsen sem az MVP-várományos irányító. Richard Sherman a 6. játékhéten alapvetően jó meccset zárt Julio Jones ellen, viszont Kyle Shanahan támadókoordinátor motionökkel, illetve Julio slotba állításával gyakran sikeresen választotta le sztárelkapóját Shermanről. Ma is érdekes lesz figyelni a két klasszis párharcát. Ryan Jones mellett a passzjátékban általában még Taylor Gabrielre, Mohamed Sanura és Tevin Colemanre szokott támaszkodni. Fontos lenne Matty Ice-ra nyomást helyezni, mert tiszta zsebből ebben a szezonban könyörtelen. Az atlantai támadófal inkább futásblokkolásban erős, passznál nem lehetetlen őket zavarba hozni, pláne egy olyan csapatnak, ahol Cliff Avril és Frank Clark riogatja az ellenfél irányítóját.
A fogadóirodák 6 pontos favoritnak tartják az Atlantát, azaz semleges pályán egy mezőnygóllal gondolja jobbnak Las Vegas a Falconst, ez kitűnően jelzi azt, hogy ma szoros találkozó várható. 52 pontos az over/under. Az alapszakasz alapján akkor van esélye a hazaiknak, ha át tudják lépni a 30 pontos álomhatárt, ugyanis akkor 10-0 a csapat mérlege, ellenben ha nem termelnek 30 pontot Ryanék csak 1-5 a csapat rekordja.

 

New England Patriots – Houston Texans
2017. január 15. 2:15, Gillette Stadium, Foxborough (TV: Sport2, ÉLŐ)

Pályára lép a rájátszás favoritja, egy olyan ellenfél ellen, akivel már találkoztak idén, ráadásul az edzőit is jól ismerik. A Patriots pihenőhetét töltötte, miután a 17. héten bebiztosították az AFC-ben az 1. kiemelést, míg a Texans viszonylag simán verte a 3. számú irányítóval felálló Oakland Raiderst. A harmadik héten a Csütörtök Esti Rangadó keretei közt játszottak már egymással ebben a szezonban, akkor még Jacoby Brissett volt a kezdő QB a hazaiaknál, LeGarette Blount 100 yardot és 2 TD-t ért el, a védelem pedig három labdát is szerzett és 27-0-ra nyertek.
Sérülések terén nincs sok mindenről beszámolni, a Patsnél mindenki egészséges, a Texansnál pedig csak John Simon (OLB) játéka kérdéses.
A Patriots alapszakaszban mutatott formája bitang erős volt, Brady nélkül is 3-1-es mérleget hoztak össze, utána pedig csak a Seattle-től kaptak ki, idegenben pedig 8-0-s mérleget értek el. A támadófal széle Solderrel és Cannonnal sokkal erősebb passz protectionben, mint tavaly, és a futójátékkal sincsenek gondok, Deon Lewis pedig teljesen egészséges, Blounttal ketten elég gondot tudnak okozni Romeo Crennel egységének. Elkapó poszton a friss szerzemény Michael Floyd a Miami ellen remekül játszott, így egy újabb célpontra kell figyelniük Jonathan Josephéknek, míg Bernardrick McKinney ellen Martellus Bennett lehet mismatch. A Texans secondary-je egyébként idén kiemelkedő teljesítményt nyújtott, de ez nagyban köszönhető, hogy a védőfal jól ölte a futásokat és rengeteg nyomást helyezett az ellenfél irányítóira, így kulcsfontosságú lesz Jadeveon Clowney és Whitney Mercilus hatékonysága.

Brock Osweiler szezonja nem úgy alakult, ahogy szerette volna, a kezdőből is kitették, ám Savage sérülése után ismét ő az elsőszámú irányító, és a Raiders nem túl veretes másodsora ellen majdnem elérte a 170 yardos határt is. A meccsenkénti átlaga súrolja a 200 yardot alulról, úgyhogy nem lesz egyszerű dolga Logan Ryanéknek. Lamar Miller futásaira lehetne építeni, de ő a Raiders ellen is sérülten játszott, ha sikerül utat nyitni a fal belsejének, rövid yardos szituációkban talán megbízhatóbb lesz Osweiler. Sajnos elkapó fronton sem áll valami jól a Texans, DeAndre Hopkinsszal egész évben nem tudtak összeszokni, Fuller a bíztató kezdés után teljesen eltűnt, igaz, most az Oakland ellen voltak fontos elkapásai, tight end poszton pedig Fiedorowiczot nem annyira bonyolult levédekezni. Kulcsfontosságú lehet még a mezőnypozíciós párharc is, azaz, hogy a Texans ne a saját 20 yardosán belülről kezdje a drive-okat, ha pedig Lechlernek kell puntolnia, ne mondjon csődöt a coverage egység és Amendoláék ne szerezzenek sok yardot a visszahordásokból.
A Texanst „kis Patriotsnak” is szokták hívni, annyi kötődésük van a csapattal: Bill O’Brian 2007-től ’11-ig, Romeo Crennel nyolc évig, George Godsey (OC) pedig három évig volt edző New Englandben. Mike Vrabel (jelenlegi Texans LB edző) 3 Super Bowlt nyert a csapattal, Vince Wilfork (NT) 12 évet, az ST edző Larry Izzo pedig nyolc évet játszott a Patriotsban.
Vegasnál 16(!) pontos favorit a Pats, és 45 pont az over/under. A turnover és a field position párharcokat kell megnyerni a Texansnak, és lehet esélyük, de Tom Brady 32., Brock Osweiler pedig 2. rájátszás meccsére készül, tényleg minden a Patriots mellett szól ezen a találkozón, ha viszont mégis sikerülne a csoda, akkor az az utóbbi évek legnagyobb playoff upsetje lenne.