Visszapillantó/Extra - 2009/13. hét

Lássuk mely játékosok alkottak kivételeset, jegyezhettek különleges rekordokat az elmúlt, Hálaadás Napjától hétfőig nyúló fordulóban.


Akik a 12. játékhéten történelmet írtak

Rovatunk élére két egészen kivételes támadóteljesítmény kívánkozik. Bár a hétfői lapok a Tennessee Titans és az Arizona Cardinals mérkőzése kapcsán főként Vince Young 99 yardos, meccsfordító drive-járól cikkeztek, a vasárnapi találkozón a második éves running back, Chris Johnson alkotott történelmi léptékkel mérve igazán korszakosat. Az ifjú Titán két héttel ezelőtt befogta, az elmúlt fordulóban pedig meg is előzte a legendás Jim Brownt, miután a Cards ellenében 154 yardot futva zsinórban hatodik fellépésén jutott 125 yard fölé, úgy hogy labdacipelésenkénti átlaga ezalatt legalább 5 yard maradt. Johnson egy másik statisztikai kategóriában szintén beérte a hajdani clevelandi sztárt, a támadó 85 yardos TD-futást vágott ki, s ezzel idén már az ötödik olyan pontszerzésénél tart, amikor minimum a félpályán kellett keresztülnyargalnia. Utoljára 1963-ban Jim Brown volt képes arra, hogy egy idény alatt öt ilyen, nagy távolságról elért touchdownt jegyezzen. (Jim Brown 1963-as TD-i 80, 71, 62, 62 és 59 yardról, Johnson idei TD-i 91, 89, 57, 52 és 85 yardról estek.) Abban a vonatkozásban ugyanakkor a Titans csillaga máris egyedülálló, hogy annyi, szám szerint három darab, legalább 85 yardos futott touchdown áll a neve mellett, amennyit az összes többi futónak egész karrierje során nem sikerült kiharcolnia! Az Év Támadójátékosának címére is eséllyel pályázó Johnson hírnevét azzal is öregbítette, hogy november hónap folyamán 800 futott yardot ért el, s ez nem csupán november, de valamennyi hónap vonatkozásában ligarekord. Az NFL 90 éves fennállása során korábban soha, senki nem tudott egy hónap alatt ilyen eredményes lenni, a korábbi csúcsot Ricky Williams tartotta, aki a Miami Dolphins színeiben 2002 decemberében gyűjtött össze 797 yardot.

A másik egyedülállóan pazar produktum, a szintén az Év Támadójátékosa, sőt MVP-je címekre is komolyan aspiráló Drew Brees nevéhez fűződött. A Saints játékmestere a Patriots hétfő esti legyőzése alkalmával a következőket abszolválta: egy meccsen legalább 350 yardot passzolt, passzai 75 %-át célba juttatta, 5 hatpontos átadása volt és nem dobott interceptiont. Ilyen bravúrt ezidáig egyetlen másik irányítónak sikerült felmutatnia, mégpedig annak a Tom Brady-nek, aki hétfőn közelről szemlélhette kollégája parádés játékát. Brady 2007-ben két alkalommal, idén pedig a Titans ellen nyújtott a fenti kritériumoknak eleget tevő példás produkciót. Drew Brees ráadásul hétfőn az első olyan irányító lett, aki egy Bill Belichick edzette csapattal szemben 5 TD-passzt osztott ki.

A Packers-es Aaron Rodgers múlt csütörtökön csúcsbeállítással ünnepelhette a Hálaadás Napját. Csapata 34-12-es győzelme alkalmával az irányító 348 passzolt yardot hozott, s ezzel zsinórban negyedik olyan meccsét jegyezhette a Lions ellen, amelyen sikerült túlszárnyalnia a 300-as határt. Utoljára arra, hogy ugyanazon csapattal szembeni egymást követő négy mérkőzésén mindig minimum 300 passzolt yardot könyveljen el az a játékos volt képes, aki a Lions-Packers rangadót a partvonal mellől figyelhette. A Detroit veterán csereirányítója, Daunte Culpepper a Saints ellenében szállított anno hasonlóan kivételes szériát. Az első olyan QB, aki egy csapattal – éppen a Lions-szal - szemben ilyen konzisztensen kiváló volt, szintén a Packers mezét viselte, de nem Brett Favre-nak hívták. Don Majkowski 1987 és 1989 között az Oroszlánok védelmét négy egymást követő összecsapáson szórta meg 300-nál több passzolt yarddal. Ha már Favre szóba került, azért ne mulasszuk el megemlíteni, hogy a Bears 36-10-es legyűrése során a deres hajú sztár karrierje során először adott egy meccsen legalább 5 különböző elkapónak legalább 5-5 passzt, és korábban soha sem jegyzett ilyen sok, szám szerint 48 passzkísérletet úgy, hogy mellette egyetlen egy INT se csúfítsa a lőlapját.

A heti játékosteljesítményeket áttekintve meg kell még emelnünk képzeletbeli süvegünket az Eagles-es DeSean Jackson előtt, aki a 8. olyan touchdownjával mely legalább 35 yardos játék révén született beállította Randy Moss és Devin Hester az aktuális évtizedben tartott csúcsát az egy szezon alatt elkönyvelt „big play TD-k” tekintetében. Szintén vétek volna szó nélkül elmenni az Atlanta Falcons-nál a sérült Matt Ryan helyére beugró Chris Redman játéka mellett. Redman úgy vezette 20-17-es comeback győzelemre a Sólymokat, hogy a sorsdöntő negyedben 25 átadási kísérletéből csupán 10-szer találta meg célpontját, s így 20 év óta az első olyan játékos lett az NFL történetében, aki a záró 15 percben 15 sikertelen passzot jegyzett, ám csapata mégis megnyerte a mérkőzést. A csoportrivális Carolina Panthers irányítója, Jake Delhomme azonban még Redmannél is rosszabb hatékonysággal osztogatta a passzokat, és így elévülhetetlen érdemeket szerzett csapata 17-6-os, New York Jets-szel szembeni fiaskójában. Delhomme az idén már másodszor dobott úgy egy találkozón 4 picket, hogy egyetlen TD-t hozó átadással sem tudta bűnrossz statisztikáit kozmetikázni. Efféle csúfság több mint 20 éve nem esett meg irányítóval, 1986-ban az utóbb azért Hall of Fame-be választott Warren Moonnak volt utoljára két ennyire csapnivaló, 0/4-es TD/INT mutatóval zárt mérkőzése.

A csapatokat érintő statisztikai érdekességek taglalását ezúttal is a hibátlan mérleggel rendelkező együttesekkel kezdjük. Mindenekelőtt az a – talán közismert - tény érdemel említést, hogy az NFL történetében először történik meg, hogy két csapat is 11-0-s mérleggel kezdje a szezont. Az NFC éllovasa a New Orleans Saints a 11 mérkőzésén 407 pontot szerzett, és ez a negyedik legtekintélyesebb ponttermés 11 fordulót követően. 2007-ben a Patriots 442 egységgel állt a szezon ugyanezen szakaszában. A másik eddig tökéletes mutatóval álló gárdánál, az AFC-t vezető Colts-nál már két héttel ezelőtt történelmet írtak, amikor sorozatban negyedik olyan meccsüket nyerték meg, amelyen a negyedik negyedben még vesztésre álltak. Manningék a Houston Texans elleni vasárnapi derbin ennélfogva saját rekordjukra licitáltak rá, s így egymást követően ötödik alkalommal is vesztes helyzetből álltak föl. Egyszerűbben szólva a Csikók valamennyi novemberi találkozójukat comebackkel hozták. A november a kék-fehérek AFC South-beli vetélytársainak, a Tennessee Titans-nak is remekül sikerült. Jeff Fisherék – többek között a bravúros formában lévő Chris Johnson játékával – szintén hibátlanul abszolválták az utolsó őszi hónapot, s ennek köszönhetően először esett meg az NFL történetében, hogy egy hat vereséggel startoló együttes következő öt összecsapását megnyerje. Az elismerést érdemlő csapatprodukciók között kijár egy kiadós hátbaveregetés a dallas-i Tehenészeknek is, a texasiak Hálaadás Napi győzelme során öt különböző támadójuk hozott össze 40 yardnál nagyobb játékot. Utoljára 20 esztendeje volt példa hasonlóra, 1989. szeptember 24-én – ki hinné – a Chicago Bears hengerelte le úgy a detroiti Oroszlánokat 47-27 arányban, hogy közben öt, legalább 40 yardot szállító támadóplayre voltak képesek.

Zárásképpen egy inkább szégyenkezésre, mint büszkeségre alkalmat nyújtó, valamint egy edzőkkel kapcsolatos kuriózum. A Miami Dolphins a záró 15 percben 14-7-es vezetésről kapott ki 31-14-re a Bills ellenében, s így a Tony Sparano tanítványai már ligaelsők a negyedik negyedben beszedett pontok tekintetében. Míg a Delfinek idén eddig 134 pontot kaptak a kérdéses periódusban, addig ugyanők egy éve csupán 62 egységgel álltak. Végül egy a Hálaadás Napjának denveri derbijével kapcsolatos érdekesség, a találkozón az NFL mezőnyének legidősebb főedzője, a 63 éves Tom Coughlin edzette New York Giants 26-6-ra kapott ki a liga második legfiatalabb szakvezetője, a 33 esztendős Josh McDaniels által felkészített Vadlovaktól. Utoljára 12 évvel ezelőtt fordult elő, hogy az ellenfelénél ennyivel fiatalabb mester győzni tudjon korosabb kollégája fölött, 1997. november 23-án az akkor 39 éves Jeff Fisher vezette Titans kényszerítette térdre a 72. életévét betöltő Marv Levy Buffalo Bills-ét.

Dorkó Szabolcs (Szabler)