Visszapillantó/Extra - 2009/15. hét

Colts-rekordok, Brandon Marshall 21 elkapása és egyéb emlékezetre méltó produkciók a Nemzeti Futball Liga 14. játéknapjáról.


Akik a 14 játékhéten történelmet írtak

Mi mással is kezdhetnénk áttekintésünket, mint azzal a találkozóval, amely - némi túlzással - annyi rekordot szállított, mint máskor egy „gyengébb” teljes forduló. A csúcshalmozás nagyrészt a hazai gárdának, a ligában a Saints mellett továbbra is veretlenül álló Indianapolis Coltsnak volt köszönhető. A Csikók nem csupán idei valamennyi - szám szerint 13 - meccsüket nyerték meg, de sorozatban a 22. alapszakaszbeli sikerüket könyvelhették el a Denver Broncos 28-16-os legyűrésével, s így a átadták múltnak a New England Patriots 2006 és 2008 közötti, 21 meccses, vasárnapig rekordnak számító győzelmi szériáját. A bámulatos fegyvertény mellé járul az is, hogy ennek révén a Colts már 114, ebben az évtizedben elért diadalnál tart, s ennek köszönhetően a ’90-es évek San Francisco 49ers-t múlta felül (akik akkoriban 113-at jegyezhettek) a győzelmek számát tekintve. (A teljes igazsághoz tartozik ugyanakkor, hogy a tíz éves periódus alatt szerzett legtöbb sikerrel még mindig a Negyvenkilencesek dicsekedhetnek, mivel 1989 és 1998 között 123-szor tudtak ellenfeleik fölé kerekedni.)

Az Indy győzelméből derekas rész vállalt Peyton Manning, aki 220 passzolt yardot gyűjtött, s ebben a statisztikai kategóriában – Warren Moont megelőzve - az örökranglista 4. helyére rukkolt elő. Manning eddig 49533 passzolt yardnál tart karrierje során, így az 50000-es határt valószínűleg még az idén túlszárnyalhatja, míg az 51475-tel álló John Elwayt jövőre foghatja be. Ezen a listán a Colts 18-asa Dan Marinotól és Brett Favre-tól mág aránylag távol helyezkedik el, ám egy másikon már utolérte legendás kollégáit. A Broncos-t négy passzolt touchdownnal megszórva Peyton Manning pályafutása alatt már 22. alkalommal volt egy meccsen ennyire eredményes, azaz éppen annyiszor, mint őelőtte a csúcsot eddig holtversenyben tartó Marino és Favre. A fenti bravúr dacára azt sem szabad elhallgatni, hogy Manning a 4 TD-passz mellett 3 picket is dobott, s ezzel a vasárnapi rangadó az irányító 12. olyan meccse volt, ahol legalább ennyiszer adta el a labdát, de az első, amelyen – hibái ellenére – győzött a csapata. Az Indianapolis Colts egyébként utoljára 1992. október 4-én, Tampában tudott úgy győzni, hogy játékmestere – akkor Jeff George – legalább három interceptiont vétsen.

A Colts-Broncos találkozó másik szenzációja a vendégek támadója, Brandon Marshall volt, aki 21 elkapásával megdöntötte Terrell Owens 2000-ben felállított rekordját az egy mérkőzésen elért elkapások vonatkozásában. Emlékezetes, hogy Marshall tavaly a Chargers ellen már közel került a csúcs túlszárnyalásához, ám akkor megakadt 18-nál. A denveri elkapó produkciója olyannyira páratlan, hogy rajta kívül senki másnak nincs még két olyan mérkőzése sem, amelyen akárcsak legalább 15-15 passzt begyűjtött volna. (Zárójeles adalékként jegyezném meg, hogy a Broncos amikor az idén ennyire Marshall játékára szorult mindig kikapott. Pontosabban szólva, az elkapó eddig három meccsen – a Steelers, a Redskins és a Colts ellenében – jutott 100 yard fölé, és csapata mindhárom összecsapását elbukta.)

A forduló kivételes egyéni teljesítményeire, elsőként pedig az irányítókra visszakanyarodva, elismerés illeti a Houston Texans quarterbackjét, Matt Schaubot, aki a Seahawks elleni fölényes siker első félidejében 336 yardot passzolt össze, ami az utóbbi húsz esztendő harmadik legjobb első félidőbeli produktuma passzolt yardok tekintetében. Szintén érdemes kiemelni a 49ers-es, és sokak által már leírt, Alex Smith-t, aki sorozatban negyedik meccsén könyvelhetett el egynél több hatpontos átadást, s utoljára erre a csapat színeiben Jeff Garcia volt képes 2003-ban.

A negatív előjellel illethető irányítóteljesítmények sorát a Cleveland Browns Pittsburgh Steelers fölötti meglepetésgyőzelme ellenére Brady Quinnel kezdhetjük. A Browns úgy húzhatta be idei második sikerét, hogy játékmestere alig 30 %-os pontossággal passzolt (6/19) és szerény 90 yardot írhatott neve mellé. Eric Mangini csapatának szánalmas offense-munkáját jelzi, hogy 2009-es másik győzelmük során (október 11-én a Bills ellen) Derek Anderson még gyengébb mutatóval zárt - 17 kísérletből 2 jó passz, 23 passzolt yard! Sokak szemében talán istenkáromlással érhet föl, ha Brett Favre neve egy bekezdésben szerepel Brady Quinn-ével vagy Derek Anderson-éval, ám nem mulaszthatunk el rámutatni, hogy a veterán QB utóbbi két meccsén annyi picket (3-at) dobott, mint korábbi tizenegy fellépése során összesen. A tendencia ugyanakkor nem különösebben meghökkentő, ha tekintetbe vesszük, hogy Favre az utóbbi öt idényben december hónap folyamán több mint kétszer annyi interceptiont jegyezhetett, mint amennyi TD-passzt (34 kontra 16!). Ugyanezen öt év alatt az alapszakasz kezdetétől november végéig 99/56 Favre TD/INT-mutatója.

A gyengébbtől a penetránsan pocsék QB-produkciók felé haladva a következő állomás Matt Cassel. A Buffalo Bills védelme – két héttel az követően, hogy a Dolphins-os Chad Henne három, utolsó negyedbeli passzát halászta le – a Kansas City Chiefs irányítójának három, a negyedik 15 percben elszórt átadását kaparintotta meg. Ebben az idényben Henne-n és Cassel-en kívül nem volt még másik irányító, aki a záró felvonásban ennyiszer eladta volna a labdát. Még többször hibázott a St. Louis Rams újonc csere QB-ja, ám Keith Null – nomen est omen? – mentségére szolgálhat, hogy élete első NFL-meccsén hajszolta őt a Titans védőegysége öt interceptionbe. Nullon kívül ugyanakkor egyetlen másik játékos dobott profi debütálásán legalább öt picket az NFL történetében, 1950-ben a Packers-es Tom O’Malley a Lions-szal szembeni idénynyitón hatszor ajándékozta a disznóbőrt az ellenfél játékosainak, majd azt követően nem is kapott újabb játéklehetőséget a ligában.

Az említett Titans-Rams találkozón a hazaiak csillaga, Chris Johnson 117 futott yarddal rukkolt elő, s ezzel éves összesítésben már 1626 egységnél jár. Johnson 2003 óta az első running back (akkor a Ravens-es Jamal Lewis jutott idáig), aki 13 mérkőzés alatt legalább 1600 yardot tudott produkálni, s legutóbb 1998-ban Terrell Davis volt képes még Johnsonnál is többet összeszorgoskodni. A Tennessee támadójának 66 yardos TD-elkapása idén a hetedik olyan pontszerzése volt, amikor legalább 50 yardot kellett megtennie a line of scrimmage-től az ellenfél célterületéig, s ennélfogva Lance Alworth 1965-ös teljesítménye óta ő az első az NFL történetében, aki egy évben hét, ötven yardnál többet számláló, támadóplay révén elért (azaz a kickoff és punt return-öket ezúttal nem vesszük számításba!) touchdownt jegyezhetett neve mellé.

A futók közül megsüvegelendő volt még a két elkapott TD-t szállító Reggie Bush játéka. Bush ezáltal pályafutása során 17 futott és 11 elkapott touchdownnál tart, és rajta kívül csupán egy játékos akad, aki karrierje első négy évében mindkét kategóriában 10 pontszerzés fölé jutott, nevezetesen a philadelphiai Brian Westbrook. A hatpontos akciók kapcsán a 2-es és a 10-es számoknál maradva, Thomas Jones, a Jets RB-je két TD-futással vette ki részét csapata Tampa elleni 26-3-as győzelméből, s így Jones egymást követő második szezonjában szerzett legalább 10 ilyen touchdownt. A tény azért említésre méltó, mert a zöld-fehérek támadóját megelőzően csupán John Riggins és Ottis Anderson tudott 30-as évei során legalább két idényben minimum 10 futott TD-t szerezni úgy, hogy 20-as éveikben nem volt ilyen eredményes szezonjuk. Ryan Grant, a Green Bay Packers támadója a Bears elleni örökrangadón első megmozdulásával nagyot villantott és 62 yardon át a rivális endzone-jáig száguldott. A chicagói Soldier Fielden eddig megrendezett 298 mérkőzésen ez a leghosszabb touchdown, amit a mindenkori ellenfél egyik játékosa a játékidő első két percén belül szerzett.

A támadószekción belül az elkapókra irányítva figyelmünket – Brandon Marshall-ról már esett szó – két játékos produktuma mellett nem mehetünk el szó nélkül. Wes Welker, a New England Patriots játékosa a hétvégi Panthers elleni találkozón 10 elkapással és 105 elkapott yarddal zárt. Welker az idén már hatodik alkalommal gyűjtött egy mérkőzésen legalább 10 elkapást, s ez a hat meccs kétszerese annak a csapatrekordnak ilyen produkciók vonatkozásában, amit a szezon előtt – Troy Brownnal közösen – éppen ő tartott. A Philadelphia Eagles sztárja, DeSean Jackson a Giants elleni csoportrangadón 72 yardos punt return TD-vel és 60 yardos TD-elkapással tette le a névjegyét. Jackson a két megmozdulás révén már nyolcnál jár az 50 yardnál távolabbról elért „hatpontosok” tekintetében, és az örökranglistán befogta a korábban egy idény alatt szintén nyolc-nyolc alkalommal ekkorát villantó Elroy Hirscht (1951) és Devin Hestert (2007) az örökranglistán.

A megsüvegelendő csapatteljesítmények között az Indianapolis Colts győzelmi szériájáról már esett szó, a másik száz százalékos gárda, a New Orleans Saints - az elmúlt játéknaphoz hasonlóan – az Atlantával szemben is mezőnygólnyi különbséggel tudott ellenfele fölé kerekedni. A Szentek hívei számára jó jel lehet, hogy kedvenceik végre a szoros meccseken is győzni tudnak, hiszen korábbi hat olyan találkozójukat, ahol három vagy kevesebb pont döntött a mérkőző felek között, kivétel nélkül elveszítették. A sikersorozatok apropóján indokolt megemlékezni arról is, hogy a San Diego Chargers a Dallas Cowboys fölötti diadalával 16-osra növelte 2006 óta tartó decemberi győzelmi sorozatát.

A haloványabban, de mindazonáltal eredményesen teljesítő csapatok közül a New England Patriots úgy múlta felül a Carolina Panthers-t, hogy játékosai háromszor adták el a labdát, míg maguk az ellenfél részéről egyetlen turnovert sem tudtak kicsikarni. A vasárnapi siker csupán a harmadik olyan volt a franchise történetében, amelyet ilyen turnover-mutatóval abszolváltak. Az idén az elmúlt fordulót megelőzően még egyszer sem tudott győzni az a csapat, amelyik legalább hárommal több labdaeladást, mint labdaszerzést jegyzett, ám ez alkalommal mind a Pats, mind pedig a Miami Dolphins véghezvitte a valószerűtlen bravúrt. Végezetül a legutóbbi Super Bowl résztvevőinek botlásairól kell megemlékeznünk. A Pittsburgh Steelers sorozatban ötödik meccsét bukta el múlt csütörtökön Clevelandben, s ezzel beállították minden idők leghosszabb vereségszériáját, amit az NFL vagy az AFL mindenkori bajnoka magáénak tudhatott. 1963-ban az AFL címvédője, a Dallas Texans (a jelenlegi Chiefs), 1987-ben pedig a New York Giants (igaz a játékos-sztrájk miatt „replacementekkel” pályára lépve) produkált hasonlóan döbbenetes kudarcsorozatot. Az Arizona Cardinals hétfő este sült fel San Francisco-ban, és buktájukhoz nagyban hozzájárult hét labdaeladásuk és az ellenük megítélt tizenegy büntetés. A Cards drukkereit az vigasztalhatja, hogy tavaly a Jets ellenében pontosan ilyen számok mellett szenvedtek vereségét, s utóbb mégis a nagydöntőig masíroztak. Ettől eltekintve utoljára 2001-ben a Detroit Lions-nak volt olyan meccse, amikor hét turnover mellett tizenegy büntivel is sújtották önmagukat.

Dorkó Szabolcs (Szabler)