NFL eredménykövetés NFL eredménykövetés - 1 aktív topik

A pénz, a gazdaság, a politika és az NFL

Cikkünkben megpróbálunk betekintést nyerni abba, hogy az említett három tényező hogyan van jelen az NFL-ben, illetve napjainkban miként hat az NFL-re.


A gazdasági problémák nemcsak hazánkban jellemzőek, áthatják jelenleg az egész világot. Hol kisebb, hol nagyobb bajokkal találkozunk. Sokan pénztárcájukon vagy bankszámla-kivonatukon érzik a válság jeleit, mások akkor realizálják a problémákat, amikor rokonuktól, ismerősüktől sok-sok év munka után hirtelen megszabadul egy jónevű nemzetközi cég. Általános jelenség itt, általános jelenség manapság bármely fejlett vagy fejlődő országban a költségcsökkentés, a munkavállalók elküldése, erre kényszeríti a vállalkozásokat a világgazdasági helyzet. Az NFL-t és annak csapatait sem kíméli a recesszió, és bár szabad szemmel annyira nem látható - a free agencyben röpködő dollármilliók még mindig a híradások legfőbb témái - mégis rákényszerültek a csapatok bizonyos megszorításokra.

A potenciális, cap nélküli 2010-es szezonról szóló cikkünkben már jeleztük, hogy a tulajdonosok a CBA-ból (az NFL alapszerződése) 2008. májusában kiléptek, mert úgy érezték érdekeik sérülnek a játékosok érdekeivel szemben. A felmondáskor arra hivatkoztak, hogy nőnek a költségek, és itt nemcsak a stadionok építési/felújítási/karbantartási költségeire kell gondolnunk, az újoncok fizetéseinek elszabadulásáról is szó volt, és egyéb tételeket is kiemeltek. Ezen rontott még a gazdasági válság is, amely arra kényszerítette a csapatokat, hogy valamilyen módon csökkentsék költségeiket. Minden csapatnál átdolgozták a szabályozást már év elején, lefaragták szinte minden terület kiadásait, és ahol ez nem volt elég, hozzáláttak az elbocsátásokhoz is a nyártól kezdődően. Igaz, Domonique Foxworth, a napokban a Ravens-szel 4 éves, 28 millió dollárról szóló szerződést aláíró cornerback (aki az NFLPA végrehajtó bizottságának tagja), egy interjúban az ESPN-en elmondta, hogy a Broncos már tavaly tavasszal elbocsátott 8-10 embert alkalmazottai közül (Foxworth 2008. szeptemberében került trade keretében Atlantába, majd idén február végén FA lett).

Természetesen az volt a csapatok célja, hogyha már el kell bocsátani valakit, akkor ne a játékosok, edzők vagy scoutok körét érintsék elsősorban a leépítések, hanem az adminisztratív személyzetet. De mára már van olyan csapat, amely a scoutingért felelős emberei körében is kisebb tisztogatást tartott. Az elmúlt, kevesebb mint egy évben az NFL franchiseok hozzávetőleg 300 alkalmazottat küldtek el, ami majdnem három csapat korábbi személyzetének felel meg. És bármennyire hihetetlen, ennek egészen Magyarországig érződnek a következményei. A THPFC vezetősége időszakosan megújuló kapcsolatot ápol a Patriots, az NFL csapatok között is egyedülállónak nevezhető Outreach Programjával, melynek keretében a Patriotsnak szurkoló csoportosulások nyilván vannak tartva a csapat weboldalán, illetve különböző kedvezményekben részesülnek. Ennek keretében leginkább kedvenc interjúalanyunkkal, az ex-cheerleader Lori Baranskival kommunikáltunk, de volt olyan, hogy Kyle Psatyvel kellett bizonyos dolgokat lerendeznünk. Lori 2008 vége, Kyle 2009 januárja óta nem áll a csapat alkalmazásában, és bár megpróbálták átvenni szerepüket, azóta akadozik az eddig tökéletesen működő rendszer, hiszen a legtöbb alkalmazottnak be kell tanulnia a régi mellé az új munkakört, és sokkal több munkát kell végeznie. És ami rosszabb nekik, ugyanannyi pénzért. Erről panaszkodtak azok januárban, akik a Kansas City Chiefsnél ugyan nem kerültek be a december 31-ével elbocsátott 30 alkalmazott közé, de át kellett venniük azok munkaköreit.

Adódik a kérdés ezek után, hogy a gazdasági helyzet nem jelentkezik-e a free agencyben. Drew Rosenhaus - a leghíresebb játékosügynök - azt mondta az ESPN-en, hogy nem gondolja, hogy ez befolyásoló tényező lenne, mindenkit jól meg fognak fizetni. Erről azonban más vélemények is vannak. A National Football Post számára író Jack Bechta - aki több Pro Bowler klienssel rendelkezik, és köztük olyan játékosok is vannak, akik a legjobban fizetettek posztjukon - a következőképpen vélekedik: „Az idei évben nagyobb a különbség az első és második körös free agentek leendő fizetése között (első körös az a free agent Bechta megfogalmazása szerint, akire azonnal lecsapnak, második körös az, aki kivár, több csapathoz ellátogat, és így később ír alá), mint korábban. Emellett feltűnő, hogy míg a klasszis játékosok (Pro Bowlerek), szinte mindig, évről évre új magaslatokba jutó szerződéseket kapnak, mások nem ezt az utat járják be ebben az évben. Korábban a megbízható, de nem Pro Bowler játékosok az előző évi klasszisok szintjén kereshettek, a kiegészítő emberek pedig az előző évi megbízható játékosok szintjére emelhették keresetüket a free agency keretében. Ez most nincs így, nincs ilyen nagymértékű emelkedés. Bár több pénzt költhetnek a csapatok, mint valaha, jobban takarékoskodnak.” Mike Reinfeldt, a Titans GM-je emellett kiemelte, hogy szerinte a mostani szerződésekben viszonylag kevesebb lesz a garantált pénz, a korábbi évekhez képest (persze, itt nem a Haynesworth szintű játékosokra gondolt). Bechta és Reinfeldt is hangsúlyozta, hogy a free agency első köre, a nagy szerződések ideje viszonylag hamarabb lefut majd, mint az eddigi években. Láthatjuk, hogy már a negyedik és ötödik napon sem annyira repkedtek a milliók (a Houshmandzadeh szerződést leszámítva), és kevés szerződtetés történt. A második körben pedig a GM-ek általában fix számokkal mennek bele, ha az nem tetszik a játékosnak, akkor nem alkudoznak napestig, hanem továbblépnek. Így fordul elő az, hogy azon játékosok értéke, akik nem kerültek bele az első hétvége nagy üzleteibe, lefelé tendál. Bár a piacokat itt is a kereslet és kínálat befolyásolja, érdekes, hogy az ügynök állításait a general manager is megerősítette. Az idei évben Reinfeldt szerint nem lesz az jellemző, ha a pozíció legjobbja kikerül a versenyből, akkor a második-harmadik-negyedik legjobb játékost közel annyiért szerződtetik. Nem nagyon fogják felverni a csapatok az árakat ebben a második szakaszban, hiszen nagyon sok tulajdonos felhívta a general managerek figyelmét a takarékosságra idén.

A legkevésbé takarékoskodó csapat ezúttal is - a Snyder érában immár sokadszor - a Washington Redskins volt eddig. Három játékost szereztek meg csak, de szerződéseik összértéke nem kevesebb, mint 180 millió $. Albert Haynesworth, DeAngelo Hall és Derrick Dockery is kiemelkedő játékosnak mondható, előbbi kettő Pro Bowler. De ne gondoljuk, hogy a washingtoni csapat csak úgy megengedhet magának bármilyen pénzösszeget. Jól mutatja ezt, hogy a három nagy igazolás következtében meg kellett válniuk Shawn Springstől és Jason Taylortól. A két játékos 10 millió dollár felett (ebből Taylor 8 millió) keresett volna 2009-ben, ezt nem engedhette meg magának a csapat (természetesen próbáltak szerződést módosítani, de ez nem sikerült). És ki gondolná azt, hogy a Redskins január 9-én több mint 20 magas beosztású alkalmazottjától vált meg. Daniel Snyder elküldte többek között az egyik salary cap managert, az egyik alelnököt, a Redskins TV elnökét, az egyik legfőbb PR szakemberüket, a médiaigazgatót, a stadion karbantartásáért felelős egyik legfontosabb embert, és még sorolhatnánk.
A free agencyben a többi csapat - talán még a New York Giantst leszámítva - maximum egy nagyösszegű igazolást engedett meg magának, a többség pedig egyet sem.

A leépítés és a takarékoskodás azonban nem állt meg csapatszinten, hanem az NFL vezetésében is jelentkezik. Az egyik legtöbbet hangoztatott dolog az, hogy a commissioner, Roger Goodell 20-25 %-os fizetéscsökkentést fogadott el. Emellett a liga költségeit is körülbelül 20 %-kal csökkentették, az összes alkalmazott fizetésének emelését megtiltották, akármi is volt a szerződésükbe írva, illetve megszabadultak 170 embertől (ez érintette az NFL Filmst, az NFL Networköt, az NFL.comot és a new yorki központban dolgozókat is).
Gyakorlatilag tehát mindenkit elért már a leépítési hullám a játékosokon és az edzőkön kívül. Abban az esetben sem kell tartanunk az ő érdekeiknek sérülésétől, ha rosszabbá válna a gazdasági helyzet, ugyanis akkor valószínűsíthető egy NBA-szerű hitelfelvétel a csapatok megsegítésére. (Az NBA pár napja 175 millió dolláros hitelt vett fel 15 bajba került csapata számára.) Azonban azt érdemes tudni, hogy az NFL még jelenleg is a legstabilabb lábakon álló major ligának számít.

A gazdasági nehézségek komoly hatással lehetnek a CBA tárgyalásokra is. (2010-ben a szerződés felmondása miatt cap nélküli év fenyeget, 2011-ben pedig a szezon elmaradása, és a játékosok utcára kerülése, ha nem lesz új CBA.) A felek, és itt különösen a tulajdonosokra kell gondolnunk, nem látnak gyors javulást, és inkább pesszimisták a gazdasági körülményekkel kapcsolatban. A recesszió miatt az amúgy sem gyors tárgyalási folyamat még jobban elnyúlhat. Aggasztó az is, ahogyan a tulajdonosok állnak a dologhoz. A combine alatt bebizonyosodott, hogy nem játék ez részükről, ezúttal komolyan ellen fognak állni a játékosok túlzó igényeinek. Minden egyes CBA eddig arról szólt, hogy a tulajdonosok engedtek a játékosoknak, így vált az eredetileg nekik kedvező dokumentum 15 év alatt a másik félnek kedvező szerződéssé. Most nem lesz engedékenység, a tulajdonosok - több combine-on résztvevő ügynök szerint - a 2011-es lockoutot nemhogy elképzelhetőnek tartják, de jelenleg valószínűbbnek, mint a megállapodást!!!

Kiderült az is, hogy az idei évben még nem találkoztak a tulajdonosok és az NFLPA képviselői CBA ügyben, és mindenki az NFLPA új elnökének megválasztására vár (a korábbi elnök, Gene Upshaw tavaly augusztusban vesztette életét). Szinte mindenki, a játékosok, az edzők, a tulajdonosok és maga Roger Goodell is úgy látja, hogy a jelenleginél csak jobban mehetne Upshaw utódjának keresése.
Eredetileg 25 név szerepelt a potenciális utódok listáján, ezt 10-re szűkítették. Tőlük kérték csak, hogy programjaikat ismertessék, majd megfelezték a létszámot. A következő körre, ahol most tartunk, már csak hárman maradtak. Egy kitétel miatt esetleg lehetőség van arra, hogy újabb jelölt csatlakozzon a versengéshez, ha a 32, csapatot képviselő játékosból legalább háromnak az ajánlását begyűjti. Az utolsó körben kiesett David Cornwellnek már kettőt sikerült megszereznie. Mindeközben a jelenlegi három jelölt, Troy Vincent, Trace Armstrong és DeMaurice Smith párharca lassan politika szintű hangvételnek örvend. Kampányolás, a másiknak való alattomos betartás, és téves (?) információk közzététele a sajtóban, erről szól jelenleg a három jelölt párharca. Februárban az SI.com egy érdekes hírrel szolgált, amely felhívta a figyelmet Troy Vincent egy hibájára, amit még 2007 decemberében követett el. Vincent, állítása szerint véletlenül egyik volt üzletfelének és barátjának átküldte e-mailben 41 ügynök szinte minden adatát, az ügyféllistától, egészen az ügynökök gazdálkodásáig minden szerepelt rajta. Mivel az illető egy befektetési társaság vezetője, így könnyen visszaélhetett az információval. Ezen kívül szinte minden más pletyka. Közzétettek egy olyan történetet, amely szerint Gene Upshaw halála előtt vizsgálatot akart indítani Vincent ellen, mert tudta, hogy tudatosan szervezkedik, és haszonszerzés miatt küldte el a listákat, és váltott e-maileket. Két hete összeült ebben az ügyben a végrehajtó bizottság, hogy kivizsgálja, ez a szituáció tudatos volt-e, vagy sem, illetve versenyben maradhat-e Vincentet. A bizottság tagjai 7 igen (Drew Brees, Kevin Carter, Tony Richardson, Mark Bruener, Brian Dawkins, Donovin Darius, Keenan McCardell), és 4 nem (Mike Vrabel, Domonique Foxworth, Jeff Saturday, Kewin Mawae) szavazat mellett engedélyezték Vincent indulását. Ezek után jelent meg az újságcikk, amely a belső ügyet kiteregetette, és Vincent hibáját még fel is nagyította a tényekhez képest. Mivel az elnökválasztásra március közepén kerül sor, ne lepődjünk meg azon, hogy ez most történt, és nem 2007 decemberében. De úgy tűnik, hogy az akció nem sikerült tökéletesre, mert ma többen támogatják Vincentet, mint valaha, és ő a leginkább esélyes a győzelemre (a 32 csapatképviselő szavazatainak jelen állás szerint körülbelül 2/3-át ő fogja kapni). Azt azonban bizonyítja a cikk, hogy nem mindenkinek tetszik Vincent, mint jelölt (de a többi jelölt szótlansága miatt az üggyel kapcsolatban legalább ilyen hangok láttak napvilágot). Nem használt az esélyes hírnevének az sem, hogy Matt Stover próbálta kimenteni a cikk közlését követően. Mint köztudott, Stover sokáig volt a végrehajtó bizottság tagja és 16 évet töltött csapattársai képviselésével. De ennél híresebb pár tavalyi e-mailje, amelyben Gene Upshaw lemondatását próbálta megszervezni… Botrány, kérdőjelek, alkalmassági kérdések, erről szól az NFLPA elnökválasztás.
Ráadásul az ügy nagy nyilvánossága miatt az NFLPA rászorult arra, hogy független nyomozást indítson, így esetleg még tovább nyúlhat a történet. De a valóságban ez az egész Vincent ügy senkit sem érdekel, mindenki azt várja, hogy jöjjön el március 14., tegyenek végre pontot a dologra, és legyen meg az új elnök. És ezt követően, a március 22-től 25-ig Kaliforniában megrendezendő tulajdonosi találkozón a frissen választott elnök vezetésével megkezdődhetnek az egyeztetések a CBA-ról, talán, ha addig valamilyen új dolog a felszínre nem kerül…

Gaál Sándor (gsn)