Edzőtábor előzetes VII.

Bár az előszezonből 2 meccs már lement, de számos poszton korai lenne még egyértelműen nyerteseket hirdetni a kezdőcsapatba kerülésért az AFC West divízióban is.

Denver Broncos:

 

Wide receiver:  Jabar Gaffney vs.Brandon Lloyd vs. Eddie Royal vs. Demaryius Thomas vs. Eric Decker

Természetesen a felsorolt 5 játékos nem azonos esélyekkel indul a kezdő helyekért vívott csatában, de mivel igazán kiemelkedő WR nincs a Denver keretében, nagyon fontos, hogy milyen sorrend alakul ki köztük az edzőtábor végére. Várhatóan Gaffney lesz az 1. számú elkapó, ő azonban eddig inkább 2-3. WR szerepkörben tündökölt, ha az ellenfelek legjobb CB-i ellen szenvedni fog, gyorsan hátrébb kerülhet a rangsorban. Lloyd teljesen kiszámíthatatlan, az a fajta elkapó, aki egy kézzel leszed egy 40 yardos passzt, majd egy 5 yardos átadás elpattan a mellkasáról a vállára, onnan a sisak tetejére, végül a védő kezébe fejeli a labdát. Ő várhatóan egyre hátrébb fog szorulni, ahogy a két újonc, Thomas és Decker fejlődik. Egyelőre Decker tűnik NFL-érettebb játékosnak, viszont ő nem a strapabírásáról volt eddig híres, kérdés, hogy mennyire fogja bírni a megpróbáltatásokat. Royal szerepköre pedig egyre inkább a slot WR lehet, az edzőtáborban erre a posztra próbálják átképezni. Ha a két újonc gyorsan beilleszkedik, a szezon második felétől már nem lenne elképzelhetetlen egy Thomas – Decker – Royal trió sem a depth chart elején.

 

Left guard: Russ Hochstein vs. Seth Olsen vs.  Zane Beadles

A támadófal belső posztjain elég nagy a felfordulás jelenleg, ami biztosnak tűnik, az a center poszton az újonc Walton szereplése. A többi belső falemberből kell kiválogatni a két kezdő guardot, főleg a bal oldalon Hamilton utódját. A tapasztalat mindenképpen Hochstein mellett szól, ő azonban sokkal értékesebb lehet az univerzális belső falember back-up szerepkörben, hiszen jobb és baloldali guard, valamint center poszton is bevethető. Olsen és Beadles viszont rendkívül rutintalan játékosok, náluk elsősorban a rendelkezésre álló idő szűkössége szabhat határt.

 

Defensive endek: Justin Bannan vs. Ryan McBean vs. Jarvis Green vs. LeKevin Smith vs. Marcus Thomas

A 3-4-es fal közepére érkezett Jamal Williams, az ő helye megkérdőjelezhetetlen, mellette azonban többen is bekerülhetnek a csapatba. Az első előszezon meccsen Justin Bannan és Ryan McBean volt a kezdő páros, ez a trió futás ellen rendkívül stabilnak tűnt. Jarvis Green futás ellen nem igazán hasznos ebben a sémában, viszont az irányító siettetésében talán a legjobb képességei vannak, így 3rd down esetén ő is pályára kerülhet, Smith és Thomas pedig a 4. helyért lehet nagy harcban, bár Thomas edzőtáborban nyújtott jó teljesítménye miatt lehetséges, hogy még a kezdő posztokért folyó csatározásba is odaérhet.

 

Linebacker-sor: Joe Mays vs. Akin Ayodele és Jarvis Moss vs. Robert Ayers vs. Jammie Kirlew vs. Jason Hunter

Elvis Dumervil sérülése alaposan megkavarta az erőviszonyokat az LB-sorban, mert a korábbi elképzelés szerint Mario Haggan ILB lett volna, most viszont vissza kell térnie OLB posztra, ahol tavaly is játszott. Ezzel felszabadul egy hely D.J. Williams mellett belső linebacker poszton, erre két kandidáns van jelenleg. Sem Mays, sem Ayodele nem kiugró játékos, és cover képességükről egyáltalán nem híresek, viszont a futás megállításában használhatóak, és így teret adhatnak D.J. Williams szabadabb játékához. Haggan mellett a másik OLB poszton pedig Ayers tűnt favoritnak, de egyelőre nem volt igazán meggyőző, így 1-2 jó pre-season meccs és edzés akár a soha be nem vált reménységet (Moss), akár az újoncot (Kirlew) is a kezdőbe repítheti, de extrém esetben még a frissen igazolt Jason Hunter is labdába rúghat.

 

Nickel CB: Alphonso Smith vs. Nate Jones vs. Perrish Cox

A kezdő corner páros személyéhez kétség nem férhet, 3. helyre azonban (és ezzel a jelenlegi passz túlsúly ligában szinte kezdő posztra) több pályázó is akad. Alphonso Smith tavaly érkezett, a Denver az idei 1. körös pickjét adta oda azért, hogy behúzhassa, vagyis értékét tekintve tőle kellene leginkább várni a nickel CB szerepkör betöltését, viszont Smith eddig finoman sem volt meggyőző sem újoncként, sem az idei edzőtábor során. Nate Jones ugyan tapasztaltabb, de az első előszezon meccsen egészen pocsék teljesítményt nyújtott. Perrish Cox pedig újonc, vele kapcsolatban leginkább az az érdekes, hogy mentálisan képes-e felnőni kiváló fizikai adottságai mellé, vagy maradnak a pályán kívüli balhés ügyek. Ha megembereli magát, akkor akár ő is odaérhet.

 

Kansas City Chiefs:

 

Running back: Jamaal Charles vs. Thomas Jones

Bár Jamaal Charles tavaly a szezon második felében igen jó teljesítményt nyújtott, most Jones személyében igen erős vetélytársat kapott maga mellé. Nem is elsősorban a kezdő-backup szerepkör eldöntése lehet a camp és az előszezon feladata, hanem az, hogy a két eltérő stílusú futó milyen módon fogja kialakítani a munkamegosztást, és milyen arányban fognak megoszlani közöttük a labdák. Charles elsősorban a sebességéből élve külső futásoknál, screen passzoknál lehet gyilkos fegyver, míg Jones stabilan szállíthatja a belső 3-4 yardokat (ha a támadófal közepe is így akarja).

 

Támadófal belső posztok:

Egy több ismeretlenes egyenlet megoldását igyekeznek megtalálni az edzők a tréningek során (bár a rendelkezésre álló játékosok minősége miatt a Chiefs drukkerek talán jobban járnának, ha tényleg több ismeretlen jönne a jelenlegi garnitúra helyett…). A holtszezon során érkezett RG posztra Ryan Lilja, míg centerként visszatért Casey Wiegmann. LG poszton Brian Waters még melléjük, és meg is van a kezdő trió ugyebár. Azonban Lilja eddig igencsak csalódást kelt, Wiegmann és Waters pedig már nem látja tisztán a távolabb álló ellenfeleket az életkorból fakadó látásromlás miatt. Jöhet helyettük esetleg center posztra a tavalyi kezdő, Rudy Niswanger (és Wiegmann kerülhet guard posztra), vagy esetleg valamelyik guard pozícióba (főleg Lilja helyére) akár az újonc John Asamoah is pályázhat.

 

Belső linebacker: Derrick Johnson vs. Jovan Belcher vs. Demorrio Williams vs. Corey Mays

A belső linebacker-páros összetételére már a tavalyi szezonban is sokféle kombinációban tett kísérletet az edzői stáb. Mays és Williams egy darabig valamiért favorizált páros voltak, de erre nem igazán szolgáltak rá. Mindketten „jó munkásemberek”, de extra nem igazán várható tőlük, és főleg passz ellen elég súlytalanok. Johnson a legjobb képességű LB a keretben, viszont neki a 4-3-ról 3-4-re váltás nem igazán feküdt és egy darabig az edzői stábbal sem volt felhőtlen a viszonya, ellenben úgy tűnik, hogy ezeken a problémákon sikerült felülemelkedni, így várhatóan az egyik kezdő poszt neki néz ki. A másikra pedig az elmúlt szezonban feltűnt Jovan Belcher is pályázik, aki 3 alkalommal volt kezdő tavaly, és méretbeli hiányosságai ellenére is elég jól illik a 3-4-es sémába.

 

nem-Berry safety: Jon McGraw vs. Kendrick Lewis vs. Reshard Langford

A poszt elnevezése arra utal, hogy az idei 1/5. pick, Eric Berry helye biztos a safety párosban, csak egyelőre még az lehet kérdéses, hogy strong vagy free safety-ként számolnak-e vele. Ha strong safety lesz Berry, akkor FS posztra Jon McGraw vagy az újonc Kendrick Lewis lehetnek esélyesek. Amennyiben viszont mégis FS poszton fogják bevetni Berry-t, akkor az ütközőembernek alkalmasabb Langford, vagy akár az igazi agyatlan pusztítógépnek ideális DaJuan Morgan is odakeveredhet a kezdőcsapat közelébe.

 

Oakland Raiders:

Back-up QB: Bruce Gradkowski vs. Kyle Boller

Jason Campbell kezdő helye megkérdőjelezhetetlen, mögötte viszont 3 közel azonos eséllyel induló pályázó próbálja elcsípni a 2nd QB posztot, és ezzel a lehetőséget, hogy beöltözve, a kispadról nézhesse a csapat meccseit a szezonban. Gradkowski tavaly Russell helyett meglepően jól muzsikált azon a pár meccsen, amit a Raiders támadófal engedélyezett neki, kérdés, hogy térdsérülése, illetve a konditeremben szerzett részleges mellizom-szakadása után milyen állapotban van, főleg mentálisan. Boller igazi vándormadár, de eddig többnyire jobban örültek a távozásának, mint az érkezésének, kérdés, hogy idén mennyire tudja összeszedni magát fejben.

 

Running back: Michael Bush vs. Darren McFadden és Michael Bennett vs. Rock Cartwright

Mind a kezdő, mind a 3. RB posztért lehet csata a szezonkezdetig a Raiders táborában. Bár a tavalyi év is megmutatta, hogy elég komoly rotációval dolgozik a poszton az Oakland, de ennek ellenére Bush és McFadden közül ki fog kerülni egy egyértelmű győztes, aki a snapek nagyobb hányadát fogja kapni. A két futó pont ellentéte egymásnak, Bush erőteljes stílusával, míg Run DMC fürgeségével és sebességével tud előnybe kerülni, ha éppen egészséges, ugyanis a tartóssági problémák mindkettejük esetében felmerülnek. A 3rd RB posztért két kipróbált veterán, Michael Bennett és Rock Cartwright mérkőzik meg. Bennett harcedzett, sokat látott veterán, az Oakland az 5. csapata 10 éves pályafutása során, míg Cartwright 9 washigtoni év után érkezett a nyáron. Egyikük sem az a kirobbanó back-up, akire komolyan számítani lehetne a kezdők sérülése esetén…

 

Támadófal jobb oldal: Cooper Carlisle vs. Bruce Campbell vs. Langston Walker vs. Eric Pears (vs. Jared Veldheer)

RG és RT poszton elég nagy a bizonytalanság jelenleg, hiába van meg névleg a két kezdő Carlisle és Walker személyében. Egyikük sem számít igazán kiemelkedő játékosnak, ellenben hozzájuk hasonló teljesítményre többen is képesek lehetnek a tartalékok közül. Elsősorban Bruce Campbell nevét kell megemlíteni, aki ugyan tackle volt az egyetemen, de a Raiders idén guard poszton szeretné minél többször pályára küldeni. Szintén újonc Jared Veldheer, aki az első elsőszezon meccsen center és RT poszton is megfordult. Pears várhatóan nem fog beleszólni a kezdő posztért való csatározásba, ellenben akár még az eredetileg LT Khalif Barnes is felbukkanhat a fal jobb oldalán is, ha nagyon nem állnak össze a dolgok.

 

Defensive line:

A teljes névsort felesleges lenne felsorolni, ugyanis a Raiders egyre több univerzálisnak tűnő játékost szerzett be az elmúlt 2-3 szezon során, akik mind 4-3-ban, mind 3-4-ben használhatóak lehetnek. Idén várhatóan mindkét felállásban viszonylag sokat fog majd játszani a védelem, így mind a három- mind a négyfős védőfal összetétele érdekes kérdéseket vet fel. Tommy Kelly a hírek szerint egyre inkább közelít a NT poszthoz, így várhatóan 4-3-ban mellette Richard Seymour tűnhet fel UT poszton, míg a fal szélén az újonc Lamarr Houston és Matt Shaughnessy játszhat. Kelly azonban akár még John Henderson vagy Desmond Bryant ellenében még bajba is kerülhet, főleg akkor, ha az elmúlt 2 év teljesítményét produkálja. 3-4-ben egyelőre talán a Seymour – Kelly páros helye tűnik biztosnak NT és DE poszton, melléjük többen is eséllyel pályáznak.

 

Secondary:

A secondary esetén is van néhány opció, a 4 kezdő posztból 2 tűnik tuti befutónak, mégpedig természetesen Asomugha mint CB és Tyvon Branch mint SS. FS poszton Michael Huff és Hiram Eugene vetélkedhetnek egymással, míg a 2. CB posztra Chris Johnson és Stanford Routt pályázhatnak. Ez eddig nem tűnik túl bonyolultnak, de vannak olyan hírek, miszerint Huff megfordult CB-poszton is az edzéseken, ami máris átvariálná a képet. Emellett az újonc Walter McFadden jó teljesítménnyel szintén feljebb kapaszkodhat a listán, bár neki idén várhatóan még nem lesz esélye élesben szénné égni Asomugha túloldalán…

 

San Diego Chargers:

 

Wide receiver: mindenki

Mivel Vincent Jackson csatlakozott az „Anyád rohangáljon ennyi pénzért a tűző napon, te majom!” – facebook csoporthoz, és nem hajlandó megjelenni a csapatnál, elindult az izmozás a vezetés és a játékos között, aminek akár még az is lehet a vége, hogy Jackson nem nagyon fog a pályára keveredni. Ebben az esetben pedig nyitva az út az összes többi WR előtt, hogy beverekedjék magukat a csapatba. Legnagyobb eséllyel a tavalyi kezdő Malcom Floyd indul, ő azonban inkább meccsenkénti 2-3-4 nagyobb elkapásra van hitelesítve, nem stabil és mindig megjátszható célpont. A Jeremy Williams, Craig Davis, Legedu Naanee trió pedig messze nem mondható tapasztaltnak és kipróbáltnak…

 

Left tackle:

Mivel Marcus McNeill csatlakozott az „Anyád rohangáljon ennyi pénzért a tűző napon, Te majom!” – facebook csoporthoz, és nem hajlandó megjelenni a csapatnál, elindult az izmozás a vezetés és a játékos között, aminek akár még az is lehet a vége, hogy McNeill nem nagyon fog a pályára keveredni. (szerk.: nem véletlen ismétlés) Jelenleg posztján Brandyn Dombrowski próbálkozik, de azért az gyorsan látszik, hogy ő nem McNeill-szint egyelőre. Rajta kívül már az eredetileg left guard poszton csereként számításba vett Tyronne Green is játszott edzéseken LT poszton.

 

Külső linebacker: Larry English vs. Shaun Phillips vs. Shawn Merriman

A tavalyi év egyik nagy csalódása volt a térdsérülés után visszatérő Merriman produktuma, ezt ráadásul a Lights Out becenévre hallgató játékos megspékelte azzal, hogy jó darabig nem volt hajlandó aláírni az idei évre vonatkozó tenderét sem (a becenév egyre gyanúsabb, hogy Merriman fejének belső állapotára vonatkozik). Emiatt számos edzést elmulasztott, megadva a lehetőséget a tavaly draftolt Larry English számára, hogy bejátssza magát a kezdőcsapatba. Egy jó Merriman számára persze ez nem lenne kihívás, de olyat legutóbb 3 szezonnal ezelőtt láthattunk, így pedig nem véletlen, hogy egymást érik a különféle trade találgatások is a játékos kapcsán. Legalább Shaun Phillips biztos pont lehet, ha el nem kapja a San Diego-ban terjedni látszó agybaj…

 

Strong safety:  Darrell Stuckey vs. Steve Gregory

Miután a tavalyi szerzemény Kevin Ellison egy szezon után csúfos véget ért (pályán kívüli balhéi miatt elköszönt tőle a csapat), így idén újabb párral próbálkozhat összeszokni Eric Weddle free safety. A két jelölt közül jelenleg az idei 4. körös draft pick, Darrell Stuckey tűnik befutónak, de a Kansas egyetem volt játékosa is egyelőre a ritmus felvételének időszakában van. Rutinját és sokoldalúságát vetheti be ellene Steve Gregory, aki CB, FS és dimeback is volt már karrierje során, most pedig SS poszton próbálkozik a kezdőbe kerülni.

 

Somoskövi Gergely (somoskovig)