Fantasy Report - Preseason

Mivel hazánkban is egyre többen próbálják ki a fantasy focit, új cikksorozatot indítunk.

 

 

A sorozatban fogunk kísérletet tenni a kedves publikum elkalauzolására a fantasy football varázslatos világában. Legyen az roto vagy head-to-head, egyéni védős vagy csapatvédős, keeper vagy point-per-reception liga, az alábbiakban megpróbálunk segíteni nektek, azaz a játékosoknak. Nem kell megijedni, nem lesz sok, a fentihez hasonló angol kifejezés, ha pedig igen, azok többnyire el lesznek magyarázva. Az abszolút kezdőknek, akik még nincsenek tisztában a játék alapjaival sem, előbb ezen cikk elolvasását ajánlom. A Fantasy report öt fő részből fog állni, és minden héten jelentkezik majd reményeink szerint. Nos, vágjunk is bele ebbe az első kiadásba, ami a draft előtt próbál segítséget nyújtani a börzére készülő tulajoknak.


In the spotlight, avagy mitől esett le az állunk a héten?

Ebben a részben lesz taglalva dióhéjban mindaz, ami történt a héten, persze szigorúan fantasy szemszögből. Itt derül majd ki, hogy kit szidtunk, mert élete meccsét játszotta ellenünk, vagy éppen nálunk betlizett pont akkor, amikor minden pontra nagy szükségünk volt. Esetleg kinek a teljesítménye csalt elégedett mosolyt az arcunkra, sokadszorra igazolván természetfeletti menedzseri képességeinket. Előfordulhat, hogy pont kárörvendő kacajunk célpontja lesz terítéken, akinek bénázása következtében újabb győzelmet könyvelhettünk el. Egy szó, mint száz, a hét hőseiről lesz szó, legyenek pozitívak vagy negatívak, a szélsőségesen produkáló sztárok mind említésre kerülnek majd.

Ebben a kiadásban természetesen még nem tudok beszámolni semmiről, lévén a preseason minimális jelentőséggel bír fantasy szemszögből (bár kétségkívül izgalmas lenne egy előszezonra épülő játék, amit természetesen mi nyernénk a szerencse minimális közreműködése nélkül). Éppen ezért a draft sztárjaival kell foglalkoznunk, akiket az első körökben fognak elhalászni pont előlünk, vagy éppen nekünk sikerül behúzásukkal megalapozni csodás szezonunkat. Az első két-három választás ugyanis kulcsfontosságú - ha itt nem hibázunk, nehéz lesz majd később a playoff-helyekről kiszorítani minket. Szinte dogmaként kezelt elv, hogy a fantasy lelke a RB, kevés elit szintű van belőlük, ők viszont garantáltan szállítják a pontokat kiegyensúlyozottan. Ne csapjunk le tehát rögtön az elején kedvencünkre, legyen az QB vagy WR, nem éri meg (persze a kivétel erősíti a szabályt, tavalyelőtt a Brady-fanoknak lett igazuk).

Nézzük tehát, hogy néz ki jelenleg az elit. A harmadéves yardgép, Adrian Peterson annak ellenére az 1/1 elsőszámú várományosa a legtöbb ligában, hogy nincs fenn minden szituációban, és Favre érkezésével talán több passzra is számítanak néhányan. Nos, én csak helyeselni tudom ezt a tényt - AP előtt a liga talán legjobb futásblokkoló fala van és eddig stabilan volt brutális, miért ne folytatná ezt? Mögötte szintén van két igazi workhorse, nyugodtan bízzunk Michael Turnerben, továbbra is szállítani fogja a pontokat annak rendje és módja szerint, hiába jött Tony Gonzalez, ez csak növelheti a teret előtte, mivel Gonzo lefogására is koncentrálnia kell egy linebackernek. Turner mellett a Fred Taylor távozását követően kimagasló opcióvá előlépő Maurice Jones-Drew pályázhat a második helyre, és mint a Jaguars legnagyobb fegyvere, benne is bízhatunk. Mögöttük sok hasonló szintű embert találunk: Chris Johnson elvileg javulni fog tavalyi bemutatkozásához képest, de Matt Fortet és DeAngelo Williamst se kell félteni, véleményem szerint azonban a jó öreg (harminc feletti - az már futóknál kor) LT-t és a tavaly is felsülő Steven Jacksont nem igen tudom ajánlani. Előttük már érdemes receivert, netán irányítót húzni, főleg mivel a legjobb négy-öt futó és a mögöttük lévő RB-k közti különbségek jóval kisebbek, mint a top elkapók és a csak szimplán jók közt, jut tehát tűrhető futó a második kanyarban is, csapjunk le tehát a WR-ekre, amíg benn vannak.

Elkapókat, akik közül kiemelkedik egy trió: Larry Fitzgerald, Andre Johnson és Calvin Johnson. Ők az első tíz-tizenöt pick során mindenképpen el kell keljenek. Pats-rajongók számára ott lehet még Randy Moss, aki egy kérdéses állapotban lévő Brady-vel játszhat újra együtt - kihagyhatatlan lehetőség a szurkolóknak, mi semlegesek azonban csak a biztos trióhoz nyúljunk. A Cards biztosan sokat fog passzolni az idén is, Andre Johnson posztja jelenlegi legjobbja, ezt a számok 2009-ben is bizonyítani fogják, Calvin pedig tavaly úgy volt a harmadik legjobb elkapó, hogy minden idők legrosszabb NFL-csapatának volt a tagja, idén akár javulhat is. Bennük bízhatunk, ha a sors kegyetlenül az első kör második felébe sodorta pickünket.

Maradtak az irányítók, akiknek magas pontszámát előre bekalkuláljuk, és hogy ne érjen minket csalódás, a legjobbat akarjuk - csak ne túl hamar. Tom Brady vagy Peyton Manning lehet az elmúlt évtized legnagyobbja, de fantasy-ben ez nem mindig számít. A legjobb irányítók hasonlóan termelnek, Brees, Brady, Manning, Warner, Rivers, Rodgers, Schaub - és ki tudja még ki - mind-mind stabilan sok pontot hoznak hétről-hétre, szinte kockázatmentesen. Ha már az elit futók és elkapók kimentek, első kör végén, de még inkább a második elején lecsaphatunk kedvencünkre, de korábban egész egyszerűen nem érdemes.


Who's hot - who's not, avagy heti formajelentés és jóslás

Ezen rovat hivatott a játékosok formáját analizálni. Egy közepes játékos kimagasló eredménye itt kerül majd említésre, és az is, ha valakitől jelentősebb formajavulás vagy zuhanás várható, egyben trade-javaslatokra is ösztönözhet ez a szekció. Elsősorban perememberekről lesz szó, tehát nem a sztárokról, és nem is azokról, akik szabadügynökként tengődnek a legtöbb ligában.

Nos, idény előtt nem lehet még sok mindent mondani a formákról, így a draftra vonatkozó tanácsok sorát folytatnám - méghozzá jobb sleeperekkel és bustokkal. Hogy mit is takarnak ezek a kifejezések, mi sem egyszerűbb - sleeper az, akit későbbi körben is meg lehet szerezni, mégis értékes tagja lehet a csapatnak, bust pedig az, akit korán húznak, azonban nem váltja be a hozzá fűzött reményeket. Ebben a részlegben csak néhány, amúgy középső körbe várható embert hoznék fel lehetséges sleepernek és bustnak, kezdjük a pozitívabb oldallal.

Három sleepert mutatnék csupán be, közülük az irányító ismerős lehet mindenkinek - Carson Palmerről lesz ugyanis szó. A Cincy QB-ja sérülékeny, igen, gyenge a fala, igen, béna a csapat, igen, de mégis, a liga talán legszebb dobómozdulata csak ér valamit. A jó öreg Ochocinco mellett ott van Laveranues Coles, valamint a börtöntöltelék Chris Henry is. Ennek ellenére bizony sok ligában cserének van titulálva - használjuk ki és csapjunk le rá, vesztenivaló nincs sok vele. A futóknál Derrick Ward az ajánlatom. A Tampa újdonsült futójának hasonló a története, mint tavaly Michael Turneré volt, remélem ennyi elegendő... annyi rizikó van vele kapcsolatban, hogy Earnest Graham és Cadillac Williams személyében két riválisa is van, akik több carry-t is maguknak követelnek, viszont sérülékenységük szerintem Ward malmára hajtja majd a vizet. A harmadik javaslatom egy méltánytalanul elhanyagolt posztról jön- a védelemről kevés szó esik. Itt egy rizikós tippet adnék, a New York Jets ugyanis valószínűleg minden ligában kezdő lesz, azonban szerintem simán a legjobb ötben végezhetnek. Hogy miért? A válasz egy személyben rejlik, ő pedig Rex Ryan, az újdonsült főedző, aki a félelmetes Ravens védelmet rakta össze. Egy ilyen koponya ezzel a játékosanyaggal csodákra lehet képes, és a special team sem működik rosszul a Meadowlands-ben...

Három bustjelöltem közül az első a tavalyi csereszenzáció, Matt Cassel lesz. Mindenki azt várja, hogy megismétli fenomenális számait, jót tesz neki a rendszer, na én nem. Cassel előtt egy kitűnő támadófal blokkolt tavaly, ez idén nincs meg, nagyon jó elkapói voltak, ez idén nincs (Bowe jó, de egy WR nem WR), és olyan környezetben volt, amit már évek óta ismert, most teljesen új szisztémába csöppent bele. Lehet, hogy Haley edző rendszere a passzra épít, de én nem hiszek Cassel azonnali sikerében - pláne, hogy az edzőtáborból azt jelentik a bennfentesek, hogy Brodie Croyle-nak is jobban megy egyelőre, mint neki. A következő alanyom Tony Gonzalez - igen, minden idők talán legjobb tight endje. Lehet, hogy hihetetlen jók a képességei, és minden bizonnyal idén is a legjobb három között lesz a posztján, de szerintem nem fog kiemelkedni a többiek közül, mint sokan hiszik, és túl hamar be lesz szerezve a legtöbb ligában. A Falcons-nál nagyon tetszik az trénereknek Gonzo blokkolása is, tehát sokszor fogják erre használni, és ott van Roddy White, aki egy csodálatos elkapó, ráadásul az Atlanta inkább futócsapat - Turnert ezután is rengeteget fogják használni. Végül jöjjön egy ember, aki tavaly a sleeper kategóriába fért bele. Thomas Jones harmincegy éves, és egyre kevésbé szeretik New Yorkban: a training camp alapján arra következtethetünk, hogy Leon Washington idén nagyobb szerepet kap az offense-ben, és kevesebbet returnerként, ráadásul Mark Sanchez személye és Laveranues Coles távozása miatt a védelmek inkább a futásra fognak koncentrálni, ezzel Jones számait csökkentve.


Under the radar, avagy kit húzzunk a héten?

Eme szekció hívatott felhívni a figyelmet néhány olyan emberre, aki feltehetően ligánkban szabadügynökként parlagon hever, és érdemes lenne a héten felszedni. Ajánlásomban nagy szerepet fogok szánni a heti ellenfélnek, valamint a sérülések által teremtett lehetőségeknek is. Persze ezt nem kell vakon követni, hiszen függ a liga beállításaitól és a csapatok számától, hogy számotokra értékes avagy értéktelen embert javallok-e. Természetesen minden felelősséget elhárítok az esetleges gyenge produktumért, a helyesen jövendölt emberekért ellenben minden hálával átitatott kommentet nagy szeretettel várok majd.

A szezon előtt nyilvánvalóan nem igen beszélhetek szabadügynökökről, ellenben a draft leghátsó köreiben behúzható, reményteljes spílereket igen. Ők talán nem is kelnének el a börze folyamán, de nekünk szép hasznot hozhatnak akár 2009-ben. Három nevet fogok mondani, az első Brent Celek, a Philadelphia tight endje. Mióta átvette LJ Smith szerepét, mint McNabb egyik kedvenc célpontja, bizony stabilan termelt, nyolc kezdése során szerzett pontjai a hatodik-hetedik legjobb teljesítmény volt a poszton. Ő feltehetően a legtöbb ligában be lesz húzva, így talán kilóg kicsit a többiek közül, de szerintem kezdő szintű lesz 2009-ben is. A legtöbb meglepetésember a WR posztról kerül ki rendszerint, így kénytelen leszek egy reményteli elkapót is ajánlani. Ő Earl Bennett lesz a Chicago Bears-ből. A Macik ugyan inkább futnak, mint passzolnak, de Jay Cutler érkezésével ez kiegyensúlyozódhat, és Bennett jól ismeri az ex-denveri irányítót: egyetemi karrierjük során együtt játszottak a Vanderbilt csapatában. Sőt, Bennett volt Cutler egyik kedvence, és megbízható kezeit minden bizonnyal a profik között is használni fogja. Végül, de nem utolsó sorban figyelmetekbe ajánlom Leon Washingtont - az indoklást feljebb már leírtam. Thomas Jones szerepe csökkenni fog a Jets-ben, Washingtoné növekedni, és a liga egyik legrobbanékonyabb játékosa hasznos tagja lehet majd csapatunknak, a kispadra mindenképpen érdemes beszerezni.

Injured reserves, avagy a heti kórházi vizit

A cím önmagáért beszél, a sérülésekről lesz itt egyfajta beszámoló, természetesen a teljesség legkisebb igénye nélkül. Szemezgetés a fantasy szempontból fontosabb emberek állapotáról, leginkább azokról akik a héten sérültek le vagy épültek fel, szigorúan szubjektíven. Itt lesznek megemlítve az eltiltások is, ha neadjisten valaki rossz fát tenne a tűzre éljátékosaink közül. Mivel a cikk a hét elején (kedd-szerda magasságában) jelenik majd meg, frisseséget ne várjunk tőle - minden meccs előtt ellenőrizzük a kérdéses játékosainkról szóló híreket, és ezek alapján döntsünk.

Idény előtt még viszonylag érdektelen az emberek egészségi állapota, a legtöbben felépülnek szezonnyitóra, esetleg a második hétre. Inkább egy-két elmeszelésról számolnék be, mert azok viszont sokkal gyakoribbak a szeon elején, mint közben. Élre kívánkozik Marshawn Lynch, a fantasy szempontból igen értékes és kiegyensúlyozott RB, aki fegyverbirtoklás miatt hagyja ki az első három hetet, utána viszont jó lehet - ha nagyon csúszik az eltiltás miatt, ne féljünk behúzni. Aki esetleg bízna a Saints sok szerzett pontjában, és emiatt Garrett Hartley-t választaná valamikor a draft végén, az ne tegye. Egyrészt el van tiltva az első négy találkozóról, másrészt nem biztos, hogy ezután ki tudja szorítani John Carney-t, harmadrészt a new orleans-i rúgókban sose bízzunk. Természetesen a régebbi eltiltásokat se felejtsük el: Michael Vick csak csere, így nem érdemes behúzni, de a rajongók se nyúljanak hozzá a hatodik hétig, Plaxico Burress börtönben van, és Donte' Stallworth ki kell hagyja ezt a szezont, feléjük se nézzünk a draft folyamán.


IDP report, avagy jobb egyedül, mint csapatban?

Ez a rovat azokat fogja segíteni, akik belevágtak a tradicionális beállításnál egy fokkal nagyobb kihívásba: egy egyénivédős ligába. Csak és kizárólag a védőkről lesz szó, röviden, előfordulhatnak itt sérülések, nagy telejsítmények, ígéretes szabadügynökök, és ki tudja még mi.

A szezon kezdete előtt természetesen nem foglalkozhatunk mással, mint a drafttal, ez alól ez a részleg sem lesz kivétel. Érdemes a beállításokat és a pontozást részletesen átvizsgálni a börze előtt, fontos tudnunk, hogy a tackle-k avagy a labdaszerzések, esetleg a sackek játsszák a legnagyobb szerepet a ligában. Ezen kívül érdemes figyelni a posztokra is, mivel a 3-4-ben játszó emberek kaphatnak olyan pozíciót is, ami nem valós, például néha egy LB DE-ként is bevethető, ezeket az előnyöket is érdemes kihasználni. A legnagyobb sztárok egyértelműek: Patrick Willis tackle-jeiben bízhatunk, csakúgy, mint James Harrison és DeMarcus Ware sackjeiben. A defensive backek között a tacklegyár safetyk dominálnak a kiegyensúlyozatlanul termelő cornerbackek helyett, de közöttük nincs igazán kiemelkedő játékos fantasy szempontból, talán Eric Weddle-től és OJ Atogwe-től várjuk a legtöbbet. A védőfal területén a kiegyensúlyozott Mario Williams és Jared Allen tekinthető az elitnek, de Justin Tuckot se tévesszük szem elől. A sérülteket és eltiltottakat is tartsuk szem előtt: Bob Sanders visszatérése a közeljövőben nem várható, az első hetet minden bizonnyal kihagyja, Stewart Bradley-re viszont az egész idény során nem számíthatunk. Calvin Pace és Tanard Jackson négy héten keresztül el van tiltva, Shaun Ellis és Michael Boley is kénytelen kihagyni a nyitómeccset, a minnesotai Williams testvérek helyzete pedig jelenleg bizonytalan, de egyelőre zöld utuk van. Dunta Robinson holdoutjáról se feledkezzünk el, a sztárcornernek továbbra sincs szerződése csapatával. Ha ezen problémák miatt sokáig csúsznának, ne féljünk behúzni őket, négy hetet mindenki kibír a sérültlistán, a rájátszás csak a tizenharmadik héten kezdődik a legtöbb ligában, a lényeges dolgok pedig ott történnek. Eme nem túl rövid bekezdés lezárásaként még ajánlanék három sleepert: Atari Bigby újra egészséges, így igen hasznos tagja lehet a Packers és a mi csapatunk védelmének is. Tavalyi gyenge számai a sok kihagyott meccsnek köszönhetőek, vele kapcsolatban támaszkodjunk a 2007-es statisztikákra. Jay Ratliff a legtöbb helyen DT-ként van feltüntetve, oda tökéletes lehet, de akár a defensive endek között is szép számai lehetnek a tehetséges játékosnak, akiről a figyelmet eltereli DeMarcus Ware. Végül, de nem utolsó sorban James Laurinaitis feltehetően nem kap sok ligában esélyt a menedzserektől, mi adjunk neki egyet: az újonc kezdő MLB lesz a gyengécske Rams defense-ben, és a többiek szerencsétlenkedése jó sok szerelési lehetőséget kínálnak a volt Ohio State linebacker számára. Az elhibázott tackle-ket nem számolják fantasy-ben, így Lau jó kis sleeper lehet, főleg a mélyebb ligákban.


Ennyi lett volna szezonelőzetes fantáziaszösszenetünk, remélem sikerült felkelteni az érdeklődéseteket, és talán néhány hasznos információval is gazdagodtatok. Az első valódi kiadással a nyitóhetet követően jelentkezünk, addig ki kell bírnotok Fantasy Report nélkül. Mindenkinek sikeres draftot, aki pedig már túl van rajta, annak már csak minden fantasy játékos álmát tudom kívánni: tökéletesen beállított első heti csapatot.

Rajnai Gergely (Rajna)