Kérdések a holtszezonban - 2. rész

Folytatjuk a virtuális postaládánkban elhelyezett leveleitek felbontását, ezúttal az NFL a téma.

 

Újfent köszönjük a sok érdekes felvetést, és természetesen továbbra is buzdítunk titeket, hogy tartsátok meg eme jó szokásotokat. Ahogy említettük, garantálni nem tudjuk, hogy minden egyes kérdés terítékre kerül, a szándék és az igyekezet remélhetőleg azért kárpótolja a "kimaradókat" is (ma ráadásul jön a podcast újabb része, egyes részeket ott érintünk, persze átfedés is lehetséges). Vágjunk bele:

 

juhi kérdezte, konqueror válaszol:

Mit gondoltok, kik a Packers leggyengébb láncszemei csapatrészekre bontva, illetve mennyire tartjátok esélyesnek a csapatot a végjátékban?

A Green Bay tavaly egy igazán emlékezetes mérkőzésen esett ki a playoffból a Cardinals ellen, ám véleményem szerint nem kell elkeserednie a Sajtfejű szurkolóknak, a patinás csapat jövőre is eséllyel pályázik a rájátszásba kerülésre. A kérdésre első felére rátérve, lássuk csapatrészekre bontva, hogy mik a wisconsini gárda esetleges gyenge pontjai.

A támadósorban örök téma, hogy Aaron Rodgers nem kap megfelelő védelmet. Ezen a poszton mindenképpen fejleszteni kell a Packers-t, mivel a jó támadófal elengedhetetlen a megfelelő offense teljesítményhez. Erre megoldást jelenthet Bulaga érkezése. Az ex-iowai OT már a szezon kezdetétől kezdőjátékos lehet. Ha már QB, Rodgers sok évig várt Favre mögött, de jelenleg nem is vitás, hogy ő a kezdő QB, megfelelő válasz a poszton. Megfelelő csere viszont nem áll rendelkezésre, Flynn jelenleg a második számú, akivel kapcsolatban nekem kétségeim vannak, hogy ha Rodgers hosszú időre kidőlne, akkor mennyire lenne képes menedzselni a támadójátékot. Illetve most érkezett Graham Harrell, aki college-ban remek számadatokat produkált, az NFL-ben viszont eddig még nem sikerült rosteren maradni, ha ezúttal sikerülne neki, azt mindenképpen sikerként könyvelné el szerintem. Ryan Grant a kezdő RB, finoman szólva sem egy elit futó. Alternatíva itt sem áll rendelkezésre, a Packers-től nem számíthatunk klasszikus thunder & lightning futójátékra, továbbra is főleg a passzjáték lesz az, ami az offense-t viszi. Tight end poszton Finley játszik, ő úgy vélem még több évig lehet megoldás, a sok éve Packer Lee-t szorította ki a kezdőcsapatból. WR pozícióban sincs új a nap alatt, a veterán Driver és Greg Jennings lesz Rodgers két fő "játszótársa". Összefoglalásul tehát annyit: a Packers-nek főként a támadófalon kell javítania, jobb védelmet nyújtani Rodgers-nek. Ha ez megvalósul, akkor viszont a futójáték is javulhat Ryan Granttel.

A védelemre rátérve, a Packers nem rég tért át 3-4-re, ennek első lépcsője volt az előző drafton Raji megszerzése. Ő és Jolly a playmaker a defense line-ban, amely megfelelő lehet. LB poszton sincs gond, Matthews, A.J. Hawk, Barnett egyaránt megbízható kezdőjátékosok. Az igazi kérdőjel a védelemben a secondary, ott is a safety poszt. Bigby és Bush neve hallatán sok Packers szurkolóban törnek fel rossz emlékek, így nem lehet véletlen Morgan Burnett érkezése a drafton. A korábbi Georgia Tech játékos eddig kimondottan jó teljesítményt nyújtott az OTA-n. CB poszton Woodson ligaszinten is kiemelkedő. Al Harris már 35 éves, és nemrég volt egy súlyos sérülése, kérdéses, hogy mennyit tud még hozzátenni a csapat játékához.

A speciel teamben pedig egyértelműen a rúgó poszt a legnagyobb gond, Crosby többször is kulcsfontosságú szituációban hibázott, kérdés, meddig tűri ezt a Green Bay vezetősége. Ebben a csapatrészben a KR/PR poszt is aggasztó, megdöbbentő adat, hogy lassan 10 éve nem volt a Green Baynek TD-t érő visszahordása. Emellett igazán eltörpül az, hogy gyakorlatilag évente új punter játszik Wisconsinban, mivel senki sem vált be igazán.

Láthatjuk, hogy nincs kimondottan sok "lyuk" a csapatban, ezért is vélem azt, hogy a Packers jövőre is esélyes lehet a rájátszásra az NFC Northban, ebben a Vikings lehet fő vetélytársa. Támadófal, futó, safety, rúgó, visszahordó: címszavakban itt szükséges a legtöbb javulás.


Bébé kérdezte, konqueror válaszol:

Mire lehet képes a Lions O#? Skill posztokon elég jó játékosaik vannak és a faluk is erősödött.

Az Oroszlánok egyértelműen a csapatépítés fázisában vannak. A tragikus 0-16-os szezon után már csak jobb jöhetett, sikerült is némi fejlődést elérniük.

Stafford tavaly csinált szép dolgokat, ám lesérült. Az egyik backup Stanton, aki preseasonban ígéretes játékosnak tűnt, de az igazi esélyt soha nem kapta meg, a másik pedig Shaun Hill, aki korábban a 49ers-nél próbálkozott, de igazán nagy sikert nem tudott elérni. Az, hogy Stafford egészséges maradjon, kulcsfontosságú lenne, így nagy lesz a támadófal felelőssége. Drafton ide csak Jason Fox érkezett Miamiból, egyes Lions szurkolók biztos visszasírják a tavalyi draft első körét, ahol Oher helyett Brandon Pettigrew érkezett Detroitba. Véleményem szerint is abban az esetben Oher választása jobb lett volna, pláne úgy, hogy TE-nek érkezett Scheffler, aki tapasztalatával segíthet a Lions-nak, és Staffordnak is jó célpontot nyújthat majd. A támadófal így tehát kérdéses lehet.

Az idei draft első körének végén érkezett Jahvid Best RB. Volt szerencsém őt látni college mérkőzéseken, agyrázkódásakor is éppen NCAA-t néztem, szerencsére az a sérülés nem bizonyult olyan súlyosnak, mint első ránézésre tűnt. Best esetében viszont éppen ez a sérülékenység lehet a kérdés, valamint az, hogy testalkata kissé törékeny az NFL-hez. Maurice Morris és Kevin Smith említhető még itt, de én az offense-ben az RB posztot érzem leginkább vékonynak. Best adottságait leginkább úgy lehetne kiaknázni, ha egy nagyobb, erőteljesebb, rutinos futójátékos tehermentesíteni tudná, Morris és Smith viszont nem biztos, hogy képes lesz erre. Az elkapóknál Calvin Johnson kétségtelenül klasszis játékos, ám nincs mögötte megfelelő depth, és ez problémát jelenthet. 

Összegezésképp elmondható, hogy a Lions offense-ben benne van a fejlődés lehetősége, ám jövőre még nem hiszem, hogy kiemelkedő számokat tudnak felmutatni, és a Detroittól sem várom, hogy beleszólnak a rájátszásért folytatott versenyfutásba.


Bazzani kérdezte, konqueror válaszol:

1. Hogyan állhat fel a Lions Dline, különösképpen a két belső falember tekintetében? Pályán lehet-e egyszerre Suh és Corey Williams?
2. Lehet-e úgy érzékelhető javulás a védelemben, hogy a secondary ugyanolyan pocsék maradt?


1. Papíron a védelemben a D-line áll a legnagyobb nevekből. Aki figyelte már egyetemi pályafutása alatt, az láthatta, hogy Suh mire képes. Nincs kétségem afelől, hogy ő az NFL-ben is klasszis lesz. Ráadásul egy 1/2-es picket nem szokás a padra igazolni. Suh maga úgy nyilatkozott, hogy nagyon élvezi a közös munkát a védőfal tagjaival, örül, hogy tanulhat a tapasztaltabb játékosoktól, és felnéz rájuk. Nem hiszem, hogy ezek pusztán üres szavak lennének, a jó kapcsolat pedig a pályán is kamatozhat. Suh, Williams, Avril, Vanden Bosch. Azt hiszem sok csapat elfogadná ezeket a játékosokat a defense line-jába.

2. Kapcsolódva az előzőhöz, az, hogy megfelelő legyen a D-line, a védelem alapja. Tavaly éppen a csoportrivális Bears esetében láthattuk, hogy nem túl veretes irányítók is csodálatos számokat tudtak mutatni a Medvék ellen, persze ehhez hozzájárult a secondary gyengesége is. Ha a Lions-t nézzük, a defense line nagyjából rendben van. 1/2-re egyértelmű volt, hogy Suht húzzák, ezzel a pickkel nincs is semmi gond. A linebacker sort azonban én nem érzem erősnek. Julian Peterson a legnagyobb név, de kérdés, hogy a korábbi Seahawkhoz mennyire tudnak a többiek felzárkózni. A secondary is érdekes. A megerősödött D-line elősegítheti, hogy kevésbé lesznek foglalkoztatva, de itt is azt lehet elmondani, mint egy sorral előrébb - nincs igazi playmaker. Jó hírem is van viszont az Oroszlánok szurkolóinak. Szerintem Spievey draftolása jó húzás volt, az Iowával Orange Bowl győztes CB pozitív meglepetés lehet Detroitban.

Látható, hogy a Lions igyekszik építkezni. Tavaly draftolták Staffordot, most pedig igyekeznek köré csapatot építeni. Egy a drafton másodikként húzó csapattól természetesen nem lehet azt várni, hogy egyik évről a másikra playoff esélyes csapattá lép elő, de ha az ideihez hasonló, jónak mondható draftokat produkálnak akkor 3-4 éven belül felzárkózhatnak a csoport többi tagja mellé. A védelemben a javulás kulcsát abban látom, hogy a defense line mennyire tud majd agresszívan és hatékonyan teljesíteni.


Bad31 kérdezte, Igor válaszol:

A Browns-hoz kapcsolódó kérdésem a következő lenne: Ki lenne a legjobb opció az irányító posztra? Mit várhatunk a Wallace-Cribbs wildcat duótól?

Én annak a híve vagyok, hogy egyetlen QB-t sem szabad korán a mély vízbe dobni. Még azt az irányítót sem feltétlenül, akit 1/1-gyel választott a csapat.. egy harmadik körös (igaz többre predesztinált és magasabbra várt irányító) esetén különösen nem. Ráadásul McCoy esetében vannak hátráltató tényezők, pl. a shotgun-alapú, nem kifejezetten NFL-stílusú támadójáték, amiben játszott a texasi egyetemen. Szóval én az év elején mindenképpen Jake Delhomme-ot kezdetném; az év közben pedig döntenék, attól függően, hogy McCoy milyen fejlődést mutat edzéseken, pre-season meccsen (ahol természetesen játszatnám, mint második számú QB-t) - ha az ifjú Colt érti és érzi a playbookot, kezdi megszokni a profi sémát és remekel edzéseken, akkor az év közepe táján, egy könnyebb csapat ellen bevetném, talán a 6-8. meccs tájékán (pláne, ha esetleg a Browns mondjuk 1-6-os mérleggel kezd.) Ha azonban valami csoda folytán a rájátszásért harcolnak, vagy bármiféle gond mutatkozna - akkor jobban teszi Holmgren és a Browns edzői stábja, ha egész évben kispadoztatja. (Seneca nálam csak vészmegoldás, harmadik irányítónak számít.)

Seneca nálam nem sok snapet kapna .. ügyes játékos, de rendkívül nyers. Holmgren kedveli, meccsenként, szezononként kap 1-2 trükkös figurát, de én nem hiszem hogy a wildcat elterjedése miatt több szerepet jutna neki. Más a véleményem Cribbs esetében, neki nagyon fontos szerepe lehet - szerintem idén mint elkapó is több játékidőt kap (vagyis a Hester-féle utat járja be), pláne azért mert a Massaquoi-Robiskie-Stuckey WR sorba nem egy nehéz dolog beverekednie magát az embernek. Mondjuk, őt nem feltétlen deep threatként, mélységi elkapóként kell elképzelni, hanem inkább olyan WR-ként, aki egy screenpass esetén képes 6-8 yardot szerezni egy testcsellel. (Ha meg esetleg kap egy jó blokkot akkor irány az endzone...) A Wildcatben esetleg futóként is kaphat szerepet, de nem hinném, hogy a Browns ezt az irányt fogja erőltetni. Hardesty draftolása is arra utal, hogy nem feltétlen 5-10 cipeléses futóként képzelik el, hanem Senecához hasonlóan, max. 1-2 figurát jósolnék neki. Ettől függetlenül tavaly Cribbs volt a csapata MVP-je, és legnagyobb fegyvere támadásban, nem csoda, hogy növelni akarják a labdaérintései számát.


Aoner kérdezte, Igor válaszol:

Hogy látjátok, a (...) Ravens kérdéses secondary-je mennyire lesz probléma a sok kiemelkedő passzjátékkal rendelkező ellenféllel szemben? Elég lesz a pass rush? Illetve csapataink mennyire lesznek sikeresek divízión kívul, úgy, hogy várhatóan inkább a futójáték fog előtérbe kerülni (Big Ben eltiltása, Rice-Benson faktor, kérdőjeles új célpontok). Végül erőviszonyok osztályzása 10-es skálán.

Azt nevezhetjük eldöntött ténynek, hogy Reed egy évre visszajön, nagy kérdés mennyit játszik majd, de ha a Landry-Zbikowski duó egészséges marad, én akkor sem félek. Ha esetleg beüt a krach és 2 safety-nek is kiesik, akkor gond lehet (Nakamura egyelőre csak spec. team játékos), de melyik csapat bírná el könnyedén két safety-je kiesését? CB poszton is hasonló a helyzet: én elégedett vagyok a Foxworth-Washington-Webb trióval, főképp Webb játéka volt tavaly pozitív meglepetés. Ha mindhárman egészségesek ez egy kifejezetten jó CB trió lehet, a tavalyihoz képest is, de főképp a két évvel ezelőtti játékhoz képest. Egy sérülés még itt is éppen belefér (bár akkor már necces a dolog), kettőnél viszont katasztrófa. Bár érkezett Travis Fisher és itt van Chris Carr, őket nickelnél följebb nem tenném; szóval a depth-tel nem igazán vagyok elégedett. Persze nem egy Cincy-hez mérhető CB osztag, de mivel a pass rusher-szekciót erőteljesen feltuningolta a Ravens, így abszolút nem tartok attól hogy ez kevés lenne az elkövetkezendő szezonban.

BAL pass rusher szekció: nagyon régóta nem volt ilyen mély a front seven. Gyakorlatilag az évtized eleje óta. Ugyan nincs olyan nagynevű páros mint mondjuk a Woodley-Harrison duó, de a Ravensnél a DC második-harmadik helyén is olyan emberek vannak, akik szerintem más csapatokban kezdők lehetnének. Gregg, Ngata, Cody, Pryce, Suggs, Lewis, Kindle, Kruger, Gooden, Ellerbe... itt a rosteren maradni nem könnyű, nemhogy pályára kerülni. Több mint elég lesz a pass rush.

A divízión kívüli meccsektől szerintem egyik csapatnak sincs tartani valója: a Bengals elkezdte pofozgatni védelmét és új csecsebecséket hoztak Palmernek, a Steelers/Ravens kemény védelmét meg eddig is félték a csapatok. Ezek a csapatok bárhova is utaznak (legyen az Foxboro, Lucas Oil Stadium, vagy a Superdome), idegenbe is a győzelemért mennek. A Browns pedig továbbra is, hmm az "újjáépítési" fázisban leledzik, számukra az idei év nem oszt-nem szoroz, az esélytelenek nyugalmával mehetnek a legtöbb meccsre, és ha Delhomme képes megújulni, akár még jó néhány meglepetéspofont is kioszthatnak (nem hiszek a nagy menetelésben, de lesz egy-két csapat, akit el fognak csípni az idén.)

Ravens: 9 -- Bengals: 8.5 -- Steelers: 8 -- Browns: 6


Bjoca kérdezte, Tomeee válaszol:

Ki lesz a Redskins kezdő futója?

Kétségkívül nagyon kusza a running back helyzet Washingtonban, próbáljuk ezt tisztába tenni. Clinton Portisra egész karrierje során kezdő futóként számítottak, tavaly azonban egy agyrázkódás miatt idejekorán az oldalvonal mellé kényszerült. Ami aggodalomra adhat okot, Portis bár még csak 28 éves, a ligába kerülése óta a harmadik legtöbb carry-vel rendelkező RB, és egyre inkább úgy tűnik hogy kezd “elhasználódni”. Jócskán megkopott a sebessége, az irányváltásai sem olyanok már mint régen. Ennek ellenére Mike Shanahan és Bruce Allen is kijelentette, hogy a csapat futója továbbra is Portis, így kezdőként várhatóan őt láthatjuk majd (ne feledkezzünk el arról sem hogy Shanny és Portis Denverben már dolgoztak együtt, nem is eredménytelenül). Tehermentesítésére először Larry Johnson érkezett. A Kansasből tavaly végre kiszabadult, majd az idényt a Cincinnati backfieldjében befejező veterán megfelelő backup lehet, véleményem szerint azonban ennél több már nincs benne, rajta is jócskán meglátszik már az agyonhasználtság, na meg hogy KC-ben kis túlzással fal nélkül kellett próbálkoznia évekig. Itt van még az ex-Steeler Willie Parker és a Shanahant Denverből már ismerő Ryan Torain. Köztük véleményem szerint training campben dőlhet el a depth chart harmadik helye, a fővárosi források szerint Parker nincs formában, gyengén mozog az OTA-k során, így ha fogadni kéne, én jelenleg Torainre tennék. Még bonyolultabbá teszi a dolgot hogy az Eagles-től távozó Brian Westbrook leigazolásáról is egyre több hír érkezik. Ha egészséges lenne akár Portist is megszorongathatná a kezdő posztért, a gond csak az hogy Westbrook időtlen idők óta nem volt 100 %-os, így ha ide is kerül, maximum Parkerrel és Torainnel versenyezhetne a backup backupja címért.


vittore kérdezte, Tomeee válaszol:

Ha megoldódna az MLB probléma, akár egy top5 MLB kontrakttal, akkor szerintetek SB sanszos a csapat?

+ yooker kérdése:

Sziasztok! Kérdés a Giants-vel kapcsolatban, ami nem is lehetne más mint ki lesz az MLB? És ami még érdekesebb sikeres lehet-e vele a védelem a szezonban? Ha részletesebb elemzésre van lehetőség szívesen olvasnék az egész D felállásról is! Köszi!!!

  Ezt a két kérdést összevonnám, vizsgáljuk meg tehát az Óriások védelmét részletesebben. Az új coordinator, Perry Fewell érkeztével jelentős változásokra lehet számítani, a legfontosabb hogy a Giants a Tampa 2 sémát fogja alkalmazni. Tavaly főként coverage-ben volt gyenge a védelem, ezt a problémát hivatott megoldani ez a változtatás. A kulcs a sebességen lesz, a linebackereknek és a safety-knek nagy tereket kell bejátszaniuk (ezért váltak meg főleg a játékintelligenciában még mindig elit, ezzel szemben lassú Pierce-től). A taktika hátulütője, hogy a futás ellen nem a leghatékonyabb, ezt a drafton a hatalmas termetű defensive tackle Linval Joseph megszerzésével próbálták megoldani, véleményem szerint kiválóan. A secondary-ben ezt Antrell Rolle érkezezett, Kenny Phillips is lábadozik, így ott valószínűleg nem lesz gond, a linebacker poszt már sokkal kérdésesebb. Középen hatalmas lyuk tátong, amit a drafton nem sikerült betömni, sokan várták Rolando McClaint vagy Sean Weatherspoont New Yorkba, ők viszont csak a 4. körben választottak MLB, a nebraskai Phillip Dillard személyében. Hosszú távon lehet hogy beválik, de ebben a szezonban még nem számíthat jelentős szerepre az újonc. Gyenge oldalon Michael Boley helye megkérdőjelezhetetlen, ha egészséges, egyértelműen a csapat legjobb linebackere. Erős oldalon Clint Sintim tűnik befutónak, esetleg még Mathias Kiwanuka tűnhet el újra ebben a szerepben. A gond középen van, a kezdő pozícióért a Jonathan Goff-Chase Blackburn duó fog versenyezni, és ezt mindennek lehet nevezni csak acélosnak nem. Az első kérdésre rátérve, igen, én úgy érzem egy elit MLB-vel újra 2 évvel ezelőtti magasságokba emelkedhetne ez a védelem. Ez a poszt tűnik az egyetlen lyuknak az egységben, a D-Line erősnek és mélynek tűnik, a secondary is rendben van, és a külső linebackerek is megfelelőek. Az offense kiegyensúlyozott, bár Jacobs sokat küszködött tavaly a sérülések miatt, de én idén szép visszatérést várok tőle, így a futójáték ismét a helyén lehet, ez pedig elég lenne egy nagy meneteléshez a rájátszásban is. A második kérdés első felére már korábban úgy ahogy választ adtam, jelenleg csak találgatni lehet hogy Blackburn vagy Goff lesz a kezdő, ha mindenképpen mondani kéne egy nevet, én Goff mellett tenném le a voksomat. A kérdés második fele relatív, én úgy gondolom a tavalyinál mindenképpen jobb lesz a defense, Fewell érkezésével kapcsolatban bizakodó vagyok (pontosabban bizakodó lennék a Giants fanok helyében), ő képes lehet arra hogy helyre rakja a tavaly szétesett védelmet.


deny79 kérdezte, Tomeee válaszol:

Eagles: szükséges-e Marlin Jackson sérülése miatt új játékost igazolni a secondarybe? Illetve a 4 irányító közül (Kolb, Vick, Kafka, Elliott) ki érheti meg az 53-as rostert, ki kerül PS-be, kit kellene trade-elni logikusan?

Mindenki tudta hogy Marlin Jackson rizikós húzás, nem jött be. Nézzük meg hogy a számottevő játékosok közül ki maradt így a két safety posztra: Quintin Mikell, Nate Allen, Quintin Demps, Macho Harris, Kurt Coleman. Mikell helye mint kezdő strong safety stabilnak mondható, mellette könnyen elképzelhető hogy az újonc Nate Allen kezdőként fog feltűnni már a szezon elején. Volt róla korábban szó, hogy Harris esetleg cornerbackként kerülhet pályára, Jackson sérülésével véleményem szerint ezt többször is át fogják még gondolni az edzők. Harris és Demps mögött még ott van a szintén rookie Kurt Coleman is, így azt mondom, nem feltétlenül szükséges új játékost hozni. A szabadügynökpiacon a korábban Rams játékos OJ Atogwe-t emlegetik mint lehetséges célpont, az ő érkezése még nem lenne hiábavaló, rajta kívül úgy gondolom hogy nincs olyan játékos a piacon aki erősítést jelentene ennek az egységnek. A QB kérdésre rátérve: Kolb kezdő pozíciója mindenki számára egyértelmű, mögötte Vick lehet a backup. A depht chart harmadik helyéért küzdhet meg a két újonc, szerintem Kafka lesz a befutó, Elliott pedig mehet a practice squadba. Trade elég valószínűtlen, egyedül Vick távozhat ha nem fűlne a foga a mostani helyzetéhez, a helyére mindenképpen érkezne egy backup, Kafka vagy akár Elliott még messze nincs kész arra hogy egy esetleges Kolb sérülés esetén pályára lépjen.


Wyatt kérdezte, Tomeee válaszol:

Eagles: Maclin szerepének változása McNabb hiányában (DeSean lesz ezerrel, vagy felérhet mellé nagyjából azonos elkapásra)

A passzjátékban a McNabb-Kolb csere legfontosabb velejárója a hosszú passzok számának csökkenése lesz, Kolb karja nem olyan erős mint McNabbé, így inkább a rövid, biztos megoldásokat garantáló playeket fogja erőltetni az Eagles. Maclin szerepe nem fog csökkenni, sőt véleményem szerint kicsivel többet fogunk belőle látni mint tavaly, jóval fizikálisabb elkapó mint Jackson, így számára kedvező lehet az új rendszer. Ami viszont a statisztikákat illeti, elkapások számában, és yardmennyiségben sem tudom elképzelni hogy felérjen DeSean mellé, előbbi azért mert Celek és Avant is kapni fogja a labdákat, így szépen el fognak oszlani az elkapások, utóbbi pedig azért mert kevesebb hosszú passz ide vagy oda, azért az igazán nagy playeket továbbra is Jacksontól várhatják a szurkolók.


Zsoca kérdezte, gabokocka válaszol:

Mit gondolsz/gondoltok az Atlanta védelméről? A DL és a sec. érdekelne különösebben, mert ugye mindkét egységnél nagyon mély a depth, de nem feltétlenül minőségi. ha minden jól megy jövőre játszik már Moore és Jerry is. érkeztek drafton is ígéretesnek tűnő játékosok (Franks, Owens - nagy meglepetés volt ő számomra, DeCoud, Chevis Jackson, Sidbury, Biermann) + van egy erősnek tűnő LB sorunk. Elég lehet ez egy közepes védelemhez? Látsz-e különösebb hiányposztot?

Nagyon sok a kérdés ezzel az Atlanta védelemmel kapcsolatban. A védőfalban Jerry játéka nagyon fontos volna, azonban a hírek amik szállingóznak a Falcons háza tájáról nem túl biztatóak. A májusban rendezett OTA-n még sántikált, pontos info sincs a sérülése mértékéről, állítólag nem csak a szalagok, hanem a csont is sérült, tehát lesz gond vele bőven. Nélküle igen soványka ez a védőfal (nem mintha vele ellenállhatatlan lenne), középen Babineaux-n kívül nincs igazán stabil ember (Johnson, Peters, Walker nem NFL kezdő szint), a fal szélén hasonló a helyzet, azzal a különbséggel, hogy talán vannak olyan fiatalok, akikből lehet valami, ellenben Abrahamben már nincs sok (tavaly pl meg sem közelített a két évvel ezelőtti statjait), Anderson meg ordas bust, bárhova is próbálják rakni a falon belül. Az LB-sorban jobbnak tűnik a helyzet, de ha a dolgok mélyére nézünk ott sem ideális a helyzet. Lofton egész jó kis MLB lett két év alatt, de playmakernek nem nevezném, az 1 sack 0 pick, tehát tőle túl sok extrát nem lehet várni. Mike Peterson már igencsak benne van a korban (34 lesz nemsokára), tavaly csodák csodájára nem tört el semmije, nem vennék rá mérget, hogy idén is így lesz. Tavaly Nicholas lett a SLB, ő se igazán kiemelkedő, kettejük közül fog valakit kiszorítani Weatherspoon, akinek villognia kell majd első évében rendesen, ha átlagon felüli LB-sort szeretnének a pályán látni Mike Smith-ék, pláne egy ilyen lyukasnak tűnő védőfal mögött.

A secondary mindenképp erősödött tavalyhoz képest Robinson megszerzésével (az más kérdés, hogy annyit én nem adtam volna neki, mint amennyit kapott), DeCoude tuti kezdő FS poszton és nem is nyomja rosszul, Coleman Loftonhoz hasonló nulla playmaker ability-vel bír, tackle-ket megcsinálja oszt annyi. Moore ha rendesen felépül és jól megy neki majd a TC-ben könnyen kiszoríthatja szerintem. Ami biztató lehet a jövőre az Mike Smith személye, nagyon jó védelmet képes összerakni no-name emberekből. Erre a képességére most is szüksége lesz, mert azért emberanyagban ez a Falcons védelem egyelőre nem több átlagosnál, különösen a védőfalban lehetnek gondjaik, illetve a minőségi cserék hiánya is gondot okozhat egy-két poszton. Meglátjuk mire lesznek képesek, az fontos volna, hogy jól menjen a futás (persze nem kéne Turnert megint 350 carry-be belehajszolni mert akkor neki egy-két éven belül reszeltek), mert ha kevés időt kell a pályán tölteniük, frissebbek és hatékonyabbak lehetnek Loftonék. Mondjuk ezzel nem mondtam nagy okosságot, minden csapatnál így van ez...


titansfan kérdezte, Rajna válaszol:

Titans: mit gondoltok CJ dolgairól? Illetve Bulluckkal mi lesz szerintetek?

Chris Johnson az összes májusi és feltehetően az összes júniusi csapattevékenységtől távol marad(t), mert elégedetlen a szerződésével. Valljuk meg, a követelés nem éppen alaptalan, hiszen a liga rosszabbul fizetett kezdő futói között van az elmúlt szezon legeredményesebb running backje, és ezzel a Titans vezetői is tisztában vannak. Többször egyeztettek már Johnson ügynökével, a napokban az East Carolina egyetem egykori sztárjával személyesen is tárgyalni fognak, és a híresztelések szerint az álláspontok nincsenek távol, ugyanis az összegben már nagyjából megegyeznek az álláspontok. Azonban amíg Bud Adams tulaj – tudván, hogy a futók hamar ki tudnak kopni a ligából - egy vagy két évre szeretné csak kifizetni a pénzt, addig Johnsonék hosszútávú szerződést óhajtanak. Szerintem a nyár folyamán megszületik a megállapodás, így a Titánok nem szenvednek kárt, Johnson ugyanis hasonló edzésmunkát végez egyedül, mint a csapat többi része együtt. Engem személy szerint Jeff Fisher vezetőedző higgadtsága nyugtat meg igazán, aki biztos abban, hogy a közeljövőben Johnson alákanyarítja a nevét egy kontraktusra.

Keith Bulluck jó szezonon van túl, de a szezont súlyos térdsérüléssel zárta, és kérdéses, hogy a műtét után milyen formát mutat. Jelenleg annyit tudunk, hogy elvileg három hét múlva kerül 100%-os állapotba, ezután lehet tesztelni, hogy hadra fogható lesz-e a következő idény során. Szerintem képes lesz még NFL-szinten is hasznosan játszani, azonban nyilvánvalóan nagy a kockázat vele kapcsolatban, ráadásul csak 4-3-as gyenge oldali linebackert tud játszani, ez tovább szűkíti a lehetőségeit. A Titans számára nem szükséges a visszaszerzése, hiszen Rennie Curran és Gerald McRath megfelelő cserék OLB poszton, ráadásul fiatalok is. A Tennessee-n kívül viszont csupán a Detroit mutatott felé érdeklődést (nem véletlenül, Jim Schwartz, a Lions vezetőedzője a Titánok defensive coordinatora volt évekig, és nagyon kedveli Bulluckot). Véleményem szerint kapni fog egy egyéves, sok bónuszt, kevés garantált pénzt tartalmazó kontraktust valamelyik csapattól, feltehetően a Detroittól.


dodo go colts kérdezte, Ork válaszol:

Sanders és Gonzales visszatérésével, na és persze egészségük megőrzésével lehet-e ismét szuper bowl szezonunk, ill. ki lesz a jobb OG Lilja elmenetele után + kik kaphatnak az idei újoncok közül játéklehetőséget?

Azt, hogy milyen hatása lesz Sanders felépülésének, és hogy mennyire tudja a régi formáját hozni az megítélhetetlen, hiszen ha egészséges is lesz egy pár mérkőzésig, akkor is bármelyik pillanatban újra hosszabb időre lesérülhet. Sanders mióta 2 éve aláírta az új nagy összegű szerződését, összesen 8+1 mérkőzésen tudott csak pályára lépni és ennyi sérülés után már csak még könnyebben fog újra lesérülni, így szerintem a Colts szempontjából hosszútávon már nem nagyon lehet rá számítani. Gonzalez felépülése sokkal fontosabb lehet a Colts számára. Ő a sérülése előtt már fontos része volt a csapatnak és az end zone közelében is megbízható célpont volt. Vele együtt már 4 olyan elkapója lesz Peyton Manningnek, akivel már megfelelő összhangot tudott kiépíteni, ami nagyobb variációs lehetőséget és esetleges sérülések esetén biztonságos mélységet jelent az elkapók terén. Sanders és Gonzalez nélkül is a Colts tekinthető az egyik legnagyobb esélyesnek arra, hogy az AFC képviselője legyen a jövő évi Super Bowlban, ha egészségesen és régi formájukat mutatva térnek vissza akkor az esély csak tovább nő az ismétlésre.

A támadó fal helyzete egy nagy kérdőjel még és ez legalább a training campig vagy a szezon kezdetéig az is marad. A vezetés ezt a csapategységet nevezete meg a Super Bowl vereség legfőbb okának, ráadásul a mérkőzés után visszavonult az eddig a csapategységet remekül irányító Howard Mudd, így egy új edzőnek kell majd megoldani az ott támadt gondokat. A megüresedett hely betöltésére szinte bárki esélyes lehet, ezt mutatja hogy az offseason során több támadófalember is érkezett a csapathoz. Az új érkezőkön kivül még esély van arra is, hogy az eddigi vagy a korábbi LT Charlie Johnson vagy Tony Ugoh lesz a befutó vagy hogy Mike Pollak összeszedi magát és visszaszerzi a kezdő pozíciót, de a kérdés majd csak az edzéseken fog eldőlni, de az biztos, hogy az eddigi megszokott fal nagyon új képben térhet vissza szeptemberben.

Az újoncok közül Jerry Hughes, Pat Angerer és Jacques McClendon kaphat majd szerepet. Jerry Hughesnak lesz a legfontosabb a szerepe, mivel neki kell biztosítani, hogy a két Pro Bowl defensive end Mathis és Freeney pihenni tudjon úgy, hogy közben a pass rush ne legyen egyenlő a nullával. Mivel Raheem Brocktól megvált a Colts így szinte csak Hughes marad erre a szerepre, ezért ha kezdőként nem is, de Hughes nagyon sok időt fog majd a pályán tölteni. Angerer leginkább Gary Brackett cseréje és majdani utóda lehet, de nagy esély van rá, hogy előtte majd átveszi a gyengélkedő Philip Wheelertől a kezdő OLB szerepkört. McClendon meghökkentő húzás volt a drafton és ez az mutatja, hogy a vezetőknek nagyon bíznak az ő személyében, ezért akár még ő is odaérhet a megüresedő belső falemberi posztra vagy egy sérülés esetén ő lehet a beugró ember.


kristof kérdezte, briareos válaszol:

Szerinted érkezhet kezdőa Miami FS posztjára? Mik lesznek a legnagyobb needek jövőre? Milyen mérleggel zárjuk a szezont? Meglesz a PO? Ha igen milyen eredményeket érhetünk el? Lesz olyan aki nem üti csoporton belül a Billst? Tud-e olyan eredményeket elérni valamelyik csapat a csoportból, mint tavaly a Jets?

Kedves Kristóf: Az első kérdésedre a válasz, nem tartom valószínűnek, de semmit sem zárhatunk ki. O.J. Atogwe most már jó pár napja a piacon van, és az, hogy még nem szerződött Miamiba azt sejteti, hogy valószínűleg a Rams-szel fog megállapodni. Ezen kívül nem olyan rég nyilatkozta a Miami GM-je Jeff Ireland, hogy elégedett a csapat safety felhozatalával. Nem zárta ki Atogwe leigazolását, de azt leszögezte, hogy a Dolphins semmiképp nem fogja túlfizetni. Ezek, valamint annak az ismeretében, hogy a tavalyi 5. körben draftolt Chris Clemons eddig felettébb ígéretesen teljesít az edzéseken, úgy gondolom, hogy nem fog érkezni már nagy igazolás erre a posztra, pedig egy Atogwe, bármelyik most a Dolphins keretében szereplő FS aspiránsnál jobb.
Arra a kérdésre, hogy mik lesznek a legnagyobb needek jövőre; a két fal közepét nem érzem megoldottnak, nem tudom, miként fog beválni Starks mint NT, és a Jake Groves, Joe Berger C páros sem igazán az amit hosszú távon a támadófal közepén szeretnék látni. Egy igazán jól elkapó TE szintén nagy erősítést jelentene a támadó szekciónak, és jövőre bizony már a futó poszt is javításra szorulhat, szóval még messze nincs kész ez a csapat. Ha a Dolphins 2010-es mérlegét előre tudnám, akkor már most komolyabb összeget tennék fel rá, mivel azonban ez nincs így, csak tippelni tudok. Amennyiben az NT és FS poszt megoldódik, és tud pass rusht generálni a Miami, valamint Henne játéka fejlődik akkor viszont legalább 2 mérkőzéses javulást várok a Dolphins-tól. Úgy érzem legalább Wild Card helyezésért versenyben lehet a csapat.
Arra a kérdésre, hogy lesz-e olyan a csoporton belül aki nem veri a Bills-t a válaszom egyértelmű igen. A Billst a csoportmérkőzéseken sosem szabad leírni, tavaly is behúztak pár skalpot, idén sem lesz ez másképp. Hogy valamelyik AFC East csapat tud-e olyan eredményt elérni 2010-ben mint tette azt a Jets 2009-ben? Gondolom itt a kérdés nem a 9-7-es alapszakaszra, hanem az AFC döntőbe jutásra vonatkozik; a válaszom: miért ne? Amennyiben adott csapatot (tehát amelyik a rájátszásba jut a csoportból) elkerülik a komolyabb sérülések, akkor szépen menetelhet a rájátszásban, de ezt nagyjából minden csapatról el lehet mondani, amelyik januárban még tétmérkőzést játszik. Majd meglátjuk


Justicar kérdezte, briareos válaszol:

A Miami a wild cat-et mennyire fogja használni, mivel az elmúlt szezonban igencsak visszaesett a sikeressége. Lehet újabb feltámadása ,vagy süllyesztőbe kerül az Off playbookokból?

Ennél a kérdésnél, azaz először azt kell tisztáznunk, hogy mit értünk visszaeső sikeresség alatt. Tény, hogy igazán látványos, a "laikusok" számára is észrevehető sikereket főleg 2008-ban azon belül is a felbukkanása utáni pár mérkőzéseken ért el az adott formáció. De nézzük kicsit pontosabban mit is jelent a Miami számára a Wildcat, mit hozott nekik a konyhára. 2008-ban a Miami összesen 91 wildcat play-t játszott melynek során átlagban 6,7 yardot és 8 TD-t értek el. A 2009-es idény első hat mérkőzésén, még mindig 5,94 yardot átlagoltak belőle, de aztán csökkenni kezdtek az eredmények. Jobban felkészült védelmek, kulcsjátékosok (Ronnie Brown, Patrick Cobbs) sérülései, egyre több passzhívás, hogy Henne fejlődhessen. De a Wildcat egyáltalán nem "halt meg". Még mindig egy kifejezetten hatékony felállás rövid yardos szituációknál, vagy a vörös zónában, és Dan Henning, a Dolphins offenzív koordinátora, pont a minap nyilatkozta, hogy a jővőben is használni fogja a csapat. Lehet, hogy nem 15+-szor egy mérkőzésen, de körülbelül 10 wildcat play-t mérkőzésenként nem tartok elképzelhetetlennek. Hatékony futójáték, és ne feledjük, hogy az ellenfél védelmei komoly időt kell, hogy szánjanak a felállás kivédésének begyakorlására. Szóval röviden összegezve, véleményem szerint idén, is jó párszor Ronnie Brown fogja kapni a direct snapet a centertől, hogy mekkora sikerrel, azt majd meglátjuk, de senki se számítson többet olyan mérkőzésekre mint 2008-ban a Patriots otthonában.


Wyatt kérdezte, briareos válaszol:

Jets - John Conner (FB) várható szerepe az első évben
Bills - Aaron Maybin esélyei 3-4-es olb-ként, McKelvin lehoz-e egy szezon IR nélkül, komolyabbra fordítva, láttok-e még esélyt arra, hogy bebizonyítsa 1. körös mivoltát


John Conner-től az első évében ne várjunk túl sokat, hiába az idei class legtehetségesebbnek tartott FB prospectje, a liga talán legjobb blokkoló FB-je van előtte Tony Richardson személyében, várhatóan nem fogja tudni őt megelőzni idén Conner. Kiegészítő szerephez persze juthat a támadóknál,de véleményem szerint legfőképp a különleges csapatrészben fog vitézkedni idén.
Arról, hogy Aaron Maybinnek milyen esélyei vannak 3-4 OLB-ként, jó kérdés. Ne feledjük a 43 De - 34 OLB váltás nem olyan egyszerű, hogy na figyelj fiam, mostantól csakis 2 pontos állásból támadod az irányítót. Egyáltalán nem könnyű a váltó játékosoknak hamar kialakítani azt a robbanékonyságot álló helyzetből indulva, amellyel rendelkeztek ha 3 vagy 4 pontos állásból indultak. Természetesen idővel ez kialakul, de jóval nehezebb dolog, mint ahogy azt sok szurkoló elképzeli. Azokról a dolgokról, hogy teljesen új feladatokat kell elsajátítani, (helyezkedés, futás elleni védekezés, egyszerűbb cover feladatok) már nem is beszélve. Fizikailag képes lehet Maybin arra, hogy 3-4 OLB-ként sikeres legyen, meglátjuk majd mennyire tudja realizálni a potenciálját. Véleményem szerint csak jobb 3-4 OLB lehet mint 4-3 DE volt.

Leodis McKelvin jövőjéről: Nem annyira rossz McKelvin helyzete mint gondolnánk. Újonc évében 16 mérkőzésen szerepelt, és igaz hogy 2009-ben már 3 mérkőzés után IR-re került, minden adott ahhoz, hogy idén egészséges, sikeres évet fusson. Nyilván az ember sosem örül, ha egy első körös választás IR-en végzi, de ettől még nem rossz játékos Ő. Nem hiszem, hogy valaha Revis szintű CB lesz benne, de Bills-nek jó a secondary-je minden adott ahhoz, hogy szépen teljesítsen, csak ne kelljen visszahordania...