NCAA eredménykövetés NCAA eredménykövetés - 1 aktív topik

NCAA 2024 helyzetjelentés: Egy új korszak küszöbén

Írta: r.baggio — 2024. július 12., 16:31

Mára nyugodtan kijelenthetjük, hogy az egyetemi futball soha nem lesz olyan, mint eddig volt, hivatalosan is vége az amatörizmusnak!

NCAA 2024 helyzetjelentés: Egy új korszak küszöbén

 

Az első és legfontosabb, a sportág iránt kicsit is érdeklődőket közvetlenül érintő dolog, hogy július 19-én 11 év után újra megjelenik konzolra (PS5-re és Xbox Series X/S-re) az EA Sports College Football, immár valós játékosnevekkel. Minek is köszönhető ez?

 

 

Hosszas jogi fejtegetés helyett vázlatosan két történelmi szinten fontos eseményt kell megemlíteni: az amerikai egyetemi sportélet a kommunizmusból a vadkapitalizmus felé 1984-ben lépett, mikor az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága az NCAA v. Board of Regents of the University of Oklahoma trösztellenes perben utóbbi javára döntött, ezzel megadva a lehetőséget a tanintézményeknek és az azokat tömörítő konferenciáknak, hogy maguk tárgyalják tv-szerződéseiket. A liga közel 40 éves vergődése azóta tart, melyet az ESPN térnyerése gyorsított fel, ám egyben odázott is el, mert a tv-s partnerek is igyekeztek azért az egyenlőtlenségek dacára az egységesség látszatát fenntartani, illetve a sportolókat a diák-atléta kép eléggé hamis illúziójával megetetni. A 21. századra viszont akkora mennyiségű pénz ömlött nemcsak a college fociba, hanem a March Madness okán az egyetemi kosárba is, hogy a helyzet lassan tarthatatlanná vált. A 100 millió dollárokért épülő, minden igényt kielégítő vadonatúj edzőkomplexumok, az NFL edzők fizetésével vetekedő, sőt egyes esetekben azt felülmúló bérek mellett a “koszt és kvartély + sportösztöndíj” kombó azért már nem volt annyira verhetetlen ajánlat a játékosoknak… Természetesen rögtön hozzá kell tenni, hogy az illegális juttatások kvázi 1869, az első Rutgers vs Princeton mérkőzés óta szerves részei a sportágnak, a social media uralta világban azonban az asztal alatti pénzosztást helyi szintre korlátozni, hogy az megmaradjon mendemondának, lehetetlenség (az 1906-ban alapított NCAA természetesen mindig keményen kiállt a gyakorlat ellen, néha csináltak pár kirakatpert, de az erő és az akarat egyaránt hiányzott a szervezetből).

 

2021-ben újra a Legfelsőbb Bíróságig jutott ez a téma is, a kilenc tagú testület pedig az NCAA v. Alston perben megint a liga ellen ítélt, kimondva, hogy az NCAA többé nem korlátozhatja a diák-atléták pénzügyi kompenzációját. A felperesek korábbi sportolók voltak, akik amúgy több különböző pert indítottak (csak a House v. NCAA esetében 2.7 milliárd dollár értékű alkuról beszélünk), mert itt kulminálódott másfél évszázadnyi hazugság: az NCAA úgy húzott hasznot a játékosok nevéből, imidzséből és arcából (röviden NIL), hogy azok nem részesültek megfelelő arányban a jóból. Hogy mi a megfelelő, az persze relatív, a piac láthatatlan keze fogja beárazni, ám addig vadnyugati állapotok vannak. Eleve óriási dilemma, és ezzel vissza is fordulhatunk az EA CFB 25-höz, hogy az egyszeri játékos inkább azért fog kontrollert, hogy Quinn Ewers-t, Travis Huntert, Donovan Edwards-ot irányíthassa, vagy mert a Texas-t, a Colorado-t, Michigant akarja győzelemre vezetni? Ezt a kérdést mindenki válaszolja meg maga, annyi biztos, hogy a kristálytrófea megnyeréséhez már az idén bevezetésre kerülő 12 csapatos rájátszást is abszolválni kell.

 

 

Ahogy eddig a top4-ről, a legjobb 12-ről is egy bizottság dönt majd. Az első kört még a pályaválasztó csapatok hazai pályáján rendezik, a negyeddöntőket, elődöntőket és a nagydöntőt semleges helyszíneken, adott bowlok keretében.

 

Közben folyamatosan megy az átrendeződés a konferenciák szintjén is, július 1-jével a Texas és az Oklahoma hivatalosan az SEC tagja lett, egy hónapra rá a USC, UCLA, Oregon, Washington kvartett papíron is a Big Tenhez fog csatlakozni. Minden jel arra mutat, hogy ez a két csoport hamarosan kilép az NCAA égisze alól és AFC-NFC mintára saját ligát hoz össze, de a Notre Dame csak nem akarja feladni függetlenségét, a Big XII és az ACC meg a Pac-12 maradékából táplálkozva (Arizona, Arizona State, Colorado, Utah ment az előbbibe, California és Stanford az utóbbiba az SMU-val karöltve) igyekszik még felmarkolni amit és ameddig lehet. Ironikus, hogy az igazán kicsik, a “Group of 5” tagjai - illetve a két hoppon maradt Pac12-es, az Oregon State és a Washington State - mikor financiálisan nézve teljesen leszakad a nagyoktól, akkor kapja meg első ízben a tényleges lehetőséget elméletben a bajnoki címre, hiszen közülük a legmagasabb kiemelt csapatot automatikus meghívóval jutalmazzák a rájátszásra.

 

Lábjegyzetként megemlíthetjük, hogy január 10-én bejelentette visszavonulását a sportág történetének legeredményesebb edzője, Nick Saban (a legutóbb nyertes Jim Harbaugh ugye már a Los Angeles Chargers főedzője), jön a two-minute warning az egyetemi szinten is, végre engedélyezik a sisakba épített adó-vevőt és az oldalvonali tabletek használatát, míg augusztus 24-én az új idény megint Írországban, a dublini Aviva Stadiumban indul el, a Florida State vs Georgia Tech meccsel. Találkozzunk akár ott, esetleg a fórumon, a Playstation Networkön vagy az Arena4/Match4 képernyőjén, továbbra is éljen a college football!


Hozzászólások

1 hónapja
dande2 Philadelphia Eagles Penn State Nittany Lions 30 — Így remélem megfelelek nektek.....
Köszönjük!!!!!
1 hónapja
Dzsokijuing Dallas Cowboys Texas Longhorns 2 — Saturday Night Lights
Kösz a cikket, éljen a college foci!

Nézz egyenesen előre. Mi van ott?
Ha annak látod, ami,
Sohasem hibázol.
(Bassui Tokusho zen mester tanácsa a Line of Scrimmage-en)
1 hónapja
nagir New York Giants Michigan Wolverines 2 — Bla, bla, bla
👍



ETO, A.C. Milan, Winnipeg Jets, Liverpool F.C., SF Giants, Chicago Bulls, Vale 46, MvG, Senna, Lance Armstrong, Stephen Hendry, Mike Tyson, Boris Becker, Tiger Woods FAN!!!
1 hónapja
🤘 gaben 🤘 Chicago Bears Texas Longhorns 100 — Deion Sanders for president!
Köszi.

" Szeretem a jeget, hagyjál békén. "
1 hónapja
Egon bá New England Patriots 14 — Saints GM
Köszi 😉

Akár azt gondolod, hogy képes vagy valamire, akár azt, hogy nem, mindenképpen igazad van. Henry Ford
JUST WIN!!!