NCAA beharangozók. SEC Keleti csoport
Szeptember 3-án kezdetét veszi végre az ide NCAA foci szezon, ezért eljött az ideje, hogy megvizsgáljuk mit is várhatunk az 2009-es évtől az egyetemi foci színtéren. Beharangozó sorozatunk első darabja a college foci legerősebb konferenciájával, a SEC
Lehetséges-e a trónfosztás? Ez a legnagyobb dilemmája az dél-keleti konferenciának, így szezon előtt, illetve az, hogy megmarad-e az a brutális dominancia, ami az utóbbi években jellemezte a ligát abból a szempontból, hogy az SEC csapatok messze kiemelkedtek a 120 fős mezőnyből, amit mi sem bizonyít jobban, mint az, hogy az eddig lezajlott 3 BCS nagydöntőt mindig ebből a konferenciából érkező csapat nyerte. 2006-ban és tavaly a Florida Gators, míg 2007-ben az LSU Tigers. Másfél héttel a szezon előtt az tűnik a legvalószínűbb forgatókönyvnek, hogy idén sem lesz ez másképpen. Ezekhez a kiemelkedő eredményekhez nagymértékben hozzájárul, hogy az SEC reprezentánsai az egész ligában a legtöbb erős ellenféllel találkoznak, mivel még az itt 3-4. helyen végezz gárdák is simán nyerhetnék némelyik másik BCS konferencia bajnokságát, illetve nincs igazán gyenge csapat a 12-ből. Most menjünk sorban az egyetemeken, lássuk mi várható tőlük, illetve, hogy milyen változások történtek január óta.
Keleti csoport
Florida Gators
Menetrend:
09.05. Charleston Southern Buccaneers(FCS)
09.12. Troy Trojans
09.19. Tennessee Volunteers
09.26. @ Kentucky Wildcats
10.10. @ LSU Tigers
10.17. Arkansas Razorbacks
10.24. @ Mississippi State Bulldogs
10.31. Georgia Bulldogs
11.07. Vanderbilt Commodores
11.14. @ South Carolina Gamecocks
11.21. FIU Golden Panthers
11.28. Florida State Seminoles
Legfontosabb távozók: Percy Harvin(WR), Louis Murphy(WR), Cornelius Ingram(TE), Phil Trautwein(OT), Jason Watkins(OT)
Győztes csapaton ne változtass! Alaptézis, bár eléggé kivitelezhetetlen az NCAA foci körülményei között. A tavalyi bajnoknak mégis sikerült szinte minimálisra csökkentenie a változásokat, ami idén is a végső siker alapja lehet. Céljuk egyértelműen a címvédés és ennek érdekében sikerült rábeszélniük a két legnagyobb sztárjukat, Tim Tebowt és a védelem vezérét Brandon Spikest a maradásra. Tebowt szerintem senkinek sem kell bemutatni. Ha az idei szezonja is olyan lesz, mint az eddigiek, akkor bátran állíthatjuk róla, hogy mindenidők legnagyobb college játékosa lesz, főleg akkor, ha sikerül elérni a második Heisman-trophyt, ami eddig csak Archie Griffinnek sikerült.
A támadóknál történt csak változás a csapatban, amiből Percy Harvin NFL-be szerződése eléggé markáns érvágásnak számítani, mert egy olyan zsenit nehéz pótolni, mint ő, de Urban Meyer már megtalálta az utódját, még tavaly Deonte Thompson személyében, illetve érkezett egy Harvinhoz nagyonhasonlító stílusú gólya is a csapatba Andre Debose személyében, így nem lesz valószínűleg nagyon szembetűnő a játék megújulás Harvin és a legjobb klasszikus WR, Louis Murphy lelépésével sem. Annál is inkább marad a bevált shotgun-spread-option rendszer, mert Tebow mellett a tavaly berobbant két „sprinter” Jeff Demps és Chris Rainey is hadra fogható idén is, valamit TT egyik legkedveltebb célpontja, Aaron Hernandez is készen áll arra, hogy junior évében igazán nagyot robbantson elkapó TE-ként.. A fallal nem érdemes foglalkozni, mert bár elment a két kezdő OT, az igazán fontos ebben a játékrendszerben a guardok és a center minősége, ami nem változott. A Pouncy ikrek és az óriás Carl Johnson megfelelőek arra, hogy maradjon az eddigi rettenetesen ponterős játék. Ami még érdekes lehet, hogy hallani olyan pletykákat, hogy Meyer szeretné egy kicsit „NFL-kompatibilissé” tenni Tebowt és így többet passzoltatni. Sokat dolgoztak a dobótechnikáján nyáron, meglátjuk milyen eredménnyel. Személy szerint ebbe a szuperatlétákból álló offensebe kicsit sem illene egy klasszikus zseb-QB, mert az elvenné az egésznek az élét. Nem lennék meglepődne, ha végül Urban Meyer is „feláldozná” inkább Tebow NFL karrierjét egy újabb bajnoki cím oltárán.
Az alligátorok védelme még annyit sem változott, mint az offense. Konkrétan minden kezdőjátékos visszatért a tavalyi csapatból, ami az egyik leghatékonyabb gárda volt az egész NCAA-ben. Ráadásul egy év alatt még fejlődtek is, ami nem sok jóval kecsegteti az ellenfeleket. Itt is minden meghatároz a sebesség és az agresszivitás. Igazi turnovergyár. Erős DL, benne az egyik legnagyobb NFL ígérettel, Carlos Dunlappel, aki ugyan még csak junior, de már most szinte minden szakértő a 2010-es draft top 5 választottja közé teszi. Ott van még a kétszeres bajnok pass rusher Jermaine Cunningham, aki méltó folytatója a Gators DE hagyományainak, igazi QB-k réme. Az LB sor kicsit szürkébb lenne, ha nem ott játszana az egész college legjobb MLB-je, Brandon Spikes. Igazi vezér, tökéletes atléta, kifogástalan játékos. Ha hozza magát, még akár egy Heisman-trophy is benne lehet az utolsó egyetemi évében. A többiek teljesen háttérbe szorulnak mellette. Ellentétben a secodaryvel, amiről nem túlzás állítani, hogy a 120 csapatos első osztály legerősebb ilyen alakulata. Joe Haden már sophomoreként is vezér volt és felnőtt mellé a tavalyi újonc Janoris Jenkins is(All-Freshman team választott lett), míg mögöttük a tavaly 7 interceptiont gyűjtő Ahmad Black teszi a dolgát, tökéletesen. A kiegészítő emberek, Major Wright és a fiatal Will Hill is jól működnek, ha éppen nekik kell akciózniuk a 3 sztár helyett.
A special team nem rossz. Jonathan Phillips megbízható kicker, bár csak kis távolságból, Chas Henryt a legjobb punternek járó Ray Guy díjra jelölték, míg a returner, a végző Brandon James rettenetesen veszélyes fegyver.
Az egész csapat nagyon egyben van, rettenetesen nehéz lesz megszorítani őket. A menetrend sem tűnik keménynek. A konferencián kívüli meccsek közül csak a rivális Seminoles ellen lehet nehéz dolguk, míg csoportmeccsek közül a baton rouge-i vizitálás az LSU-nál, illetve a koktélparti okozhat csak gondokat. A többi meccsen nem lehet problémájuk, ha komolyan címet akarnak védeni. Márpedig azt akarnak, különben nem hosszabbították volna meg Urban Meyer szerződését a nyáron.
Tipp a végső mérlegre: 12-0 (8-0)
Georgia Bulldogs
Menetrend:
09.05. @ Oklahoma State Cowboys
09.12. South Carolina Gamecocks
09.19. @ Arkansas Razorbacks
09.26. Arizona State Sun Devils
10.03. LSU Tigers
10.10. @ Tennessee Volunteers
10.17. @ Vanderbilt Commodores
10.31. Florida Gators
11.07. Tennessee Tech Golden Eagles (FCS)
11.14. Auburn Tigers
11.21. Kentucky Wildcats
11.28. @ Georgia Tech Yellow Jackets
Legfontosabb távozók: Matt Stafford(QB), Knowshon Moreno(RB), Brannan Southerland(FB), Mohamed Massaqui(WR), Corvey Irvin(DT), Jarius Wynn(DE), Dannell Ellerbe(LB), Asher Allen(CB)
Csalódást keltő szezon után kéne ráncba szednie csapatát Mark Richtnek. Tavaly ilyenkor mindenki róluk beszélt, ők voltak a no.1, aztán a BCS döntő helyett a Capital One Bowlban találták magukat az év végére, ami hatalmas csalódás volt a szurkolóknak. Az elszalasztott lehetőség után viszont még a játékosai is cserbenhagyták Richtet. Mind a két junior sztárja, a csapat legfontosabb és legjobb játékosai Matt Stafford az irányító és Knowshon Moreno az RB, még végzős éve előtt ott hagyta az alma matert, hogy a profik között dagassza a bukszáját. És mi maradt Richtnek? Rengeteg munka és a kritikák elviselése.
Arra a kérdésre, hogy milyen lesz a Bulldogs offense a Stafford-Moreno éra után, szerintem még Athens-ben sem tudják a választ. Ezt a két embert nem lehet csak úgy egyiknapról a másikra pótolni, márpedig a Bulldogsnál nem voltak felkészülve arra, hogy mind a ketten idő előtt távozzanak. Így aztán most egy kis kapkodást lehet érezni a piros-feketéknél. Időleges megoldásként a tapasztalt, senior QB, Joe Cox fog kezdeni idén, aki inkább egy biztonsági megoldás. Nem titkolt cél, hogy Cox addig játsszon, amíg megfelelően kész lesz a másodéves reménység, Logan Gray. Hogy a váltás megtörténik-e már idén azt nem tudhatjuk, mindenesetre annyi segítsége lehet Coxéknak, hogy a WR-sorban olyan tehetségeket találnak, mint A.J. Green, aki újoncként parádés, majdnem 1000 yardos szezont produkált. És a SEC 2. csapatába is bekerült. Mellette még a végzős Michael Moore-ra érdemes odafigyelnünk. Moreno pótlása már nem ígérkezik annyira nehéznek, mert két sophomore fiatal is bedobható már a mélyvízbe, Caleb King és Richard Samuel személyében. Elosztva a labdacipeléseket, simán lehetnének annyira hatékonyak, mint a jelenleg már Denverben szaladgáló Moreno. Ami meggátolhatja őket ebben, hogy a fal nem tűnik igazán acélosnak, illetve Brennan Southerland személyében egy nagyon jó lead blocker is távozott tavaly. Nem számíthatunk tőlük olyan zseniális játékra semmiképpen, mint tavaly.
Éppen az támadósorral ellentétes utat járt be a defense. Míg az offense nagyon meggyengült a tavasszal, a védőcsapat nagyon szépen összeállt, egy elit egységgé. A defense line brutális. Geno Atkins és Jeff Owens nagyon veszélyes játékosok még az All-American címre is pályáznak és a cseréjük Kade Weston sem egy semmirekellő, őt is NFL esélyesnek tartják. A három durva DT mellett ugyan, csak a szintén senior Roderick Battle tekinthető komoly DE-nek, de egy ilyen egység az NCAA bármelyik támadófalát le tudja rombolni. A linebacker sor még a DL-nél is parádésabb. 3 harmadik éves játékos. Középen az egész liga egyik legjobb MLB-je, Rennie Curran, a tacklegyár, aki simán kiszorította Dannell Ellerbe-t tavaly, és egészen az SEC all-star csapatáig jutott sophomore létére. Mellette a két szélen, Darryl Gamble és Akeem Dent nagyon sokoldalú és tehetséges játékosok. Futás és passz ellen is megállják a helyüket, és még bőven fejlődhetnek idén. Belegondolni is rossz lehet a riválisok számára, hogy ez az egység még jövőre is együtt maradhat. A secondary már nem annyira veretes, itt csak Reshad Jones, a tavaly 5 picket jegyzú safety érdemel említést, illetve a végzős Prince Miller az egyik kezdő cornerback. Esetleg még a vicc kedvéért megemlékezhetünk az egyik csere safetyről, az újonc Becarri Rambo-ról…
A speciális egységekből a második éves Blair Walsht érdemes megjegyezni. Ő akár sokra is viheti, bár még nem volt túl meggyőző újoncként, mert csak 65%-kal rúgta a field goalokat.
A csapat céljait alapvetően meghatározhatja a keret összetétele mellett a „sorosolás”. Nos a Bulldogs vezetői, ha akarnak sem nagyon tudtak volna ennél sokkal nehezebb programot összeállítani. Már az első fordulóban, konferencián kívüli meccs keretében a BIG 12 egyik legnagyobb esélyeséhez az Oklahoma Statehez látogatnak, majd a PAC-10 egyik trónkövetelőjét, az Arizona Statet fogadják és a szezon végén még összefutnak az állami riválissal, a Georgia Tech Yellow Jacketsszel, aki a változatosság kedvéért az ACC talán legerősebb csapata. Mind a három meccset nyerheti a Bulldogs, de mind a hármat simán el is bukhatja. Az SEC program sem egyszerű, mivel a csoport riválisok mellett fogadniuk kell a nagyon erős LSU-t is. Na és persze ott van számukra az év legfontosabb meccse, Jacksonvilleben, a Florida ellen a Világ Legnagyobb Szabadtéri Koktélpartija, bár idén nagyon kevés eséllyel mennek „iszogatni” Észak-Floridába. Összességében nem rossz csapat ez a Bulldogs, a SEC Eastben simán jók lehetnek a második helyre, de csak arra. Ezzel valamelyik közepesen erős bowl meccsre megint odakerülhetnek, ami nem is lenne rossz szereplés egy teljes offense rebuild évben.
Tipp a végső mérlegre: 9-3 (6-2)
Kentucky Wildcats
Menetrend:
09.05. @ Miami (Ohio) Redhawks
09.19. Louisville Cardinals
09.26. Florida Gators
10.03. Alabama Crimson Tide
10.10. @ South Carolina Gamecocks
10.17. @ Auburn Tigers
10.24. Louisiana-Monroe Warhawks
10.31. Mississippi State Bulldogs
11.07. Eastern Kentucky Colonels (FCS)
11.14. @ Vanderbilt Commodores
11.21. @ Georgia Bulldogs
11.28. Tennessee Volunteers
Legfontosabb távozók: Tony Dixon(RB), Dicky Lyons(WR), Garry Williams(OT), Myron Pryor(DT), Jeremy Jarmon(DE), Braxton Kelley(LB)
Kemény szezon elé néznek a kentucky vadmacskák 2009-ben. Tavaly sikerült ugyan Bowl győzelemmel zárni a szezont, de már akkor sem voltak igazán meggyőzőek, idén pedig több nagyon meghatározó ember is távozott a csapatból, akiknek a pótlása egyelőre nagyon nem tűnik megoldottnak. A támadók tavaly sem voltak acélosak és innen távozott a legjobb OT, Garry Williams. A védelem néhány nagy egyénisége versenyben tartotta a kékeket, de kérdés, hogy a legjobb pass rusher, a supplemental draftra jelentkező és ott Washingtonba kerülő; Jeremy Jarmont ki pótolja. Myron Pryor elvesztése is a DL-t gyengítette, ami mint tudjuk az egész védelem alapja. Persze így is maradt pár sztár hátul, de jó DL híján az ő teljesítményük is jelentősen visszaeshet. Nézzük, miből gazdálkodhat Rich Brooks edző:
Rögtön kezdésnek nincs irányítója. Vagyis van kettő is aki rendszeresen megfordul a pályán, de egyik sem tud meghatározó lenni SEC szinten. Alapesetben Mike Hartline irányítja a passzjátékot, de az offense legfontosabb embere mégis Randall Cobb, aki QB, WR és RB poszton is megfordul a meccseken, de sokoldalúságának megfelelően egyik posztján sem tud kiemelkedő lenni. Ettől függetlenül idén is rá vár a feladat, hogy előrevigye a cicák támadásait. Ebben a legnagyobb segítségére Alfonso Smith, az elsőszámú RB lehet, aki a junior Moncell Allennel osztja meg a labdacipeléseket. Tavaly mind a ketten elég gyenge játékot hoztak, 300 illetve 200 yardos teljesítménnyel, viszont mind a ketten használhatóak az elkapásoknál is, ami nem hátrány, mivel ott nagyon gyatra a felhozatal Lexingtonban. Kyrus Lanxter és Gene McCaskill a két vezető klasszikus WR, de tavaly egyikük sem került még 200 yard fölé sem a szezonban. Szerencsére Cobb itt is be tud segíteni. A támadófal viszont egészen korrekt. Az első számú TE, T.C. Drake jó blokkoló, aki jó segítsége a 4 végzőssel felálló O-linenak. Itt kiemelendő a center, Jorge Gonzalez, aki előzetesen még a Rimington-trophy esélyesei között is emlegetnek. A két OT, Justin Jeffries és és Zipp Duncan is megbízható játékosok, bár utóbbinak ez lesz az első éve a fal szélén. Egyelőre kicsit kuszának tűnik ez a Kentucky offense, ami nem sok jót jelent. Cobbon kívül nem nagyon találni olyan embert, aki vezéregyéniség lehetne.
A defense is kicsit szedett-vedettnek látszik a szezon elején. A falban egyedül Corey Peterst lehet kiemelni, aki úgy készül utolsó évére, hogy tavaly 4 sacket is elért DT-ként. Ezen kívül viszont szinte csak olyan játékosok vannak, akiknek még tapasztalatuk sincs az NCAA-ben. DE poszton például egyik kezdő sem játszott még meccset, így nem sok jóra lehet számítani tőlük. Az LB sor sem lenne igazán erős, ha nem lenne ott Micah Johnson, aki tavaly hatalmas elismerést szerzett azzal, hogy bekerült a SEC válogatottjába. Végzős évét valószínűleg sok-sok NFL scout fogja végigkövetni, mert a draft listákon is meglehetősen elől szerepel. Mellette még Sam Maxvell érdemel még említést, akinek szintén ez lesz az utolsó éve Kentuckyban. A secondary legnagyobb alakja egyértelműen Trevard Lindley, az ALL-SEC cornerback. Futás és passz ellen is hatásos CB, a konferencia egyik legjobbja a posztján. Paul Warford a párja, akire valószínűleg nagy szerep vár majd, mert a QB-k igyekeznek elkerülni a nagynevű Lindleyt. A safetyk mindegyikének a futás levédése az erőssége, mondhatni azt is, hogy passzok ellen rosszak. Calvin Harrison, Ashton Cobb és a fiatal tehetség, Matt Lentz próbál szerencsét idén a Wildcats leghátsó védővonalában.
A speciális egység nem rossz. Lones Seiber rutinos kicker, bár csak 60%kal rúg, míg a punter Ryan Tydlacka még csak másodéves és komolyan fejlődhet idén a 37 yardos átlagról.
A közönség elvárásai biztos nagyok lesznek a tavalyi Bowl-szereplés után, de nem valószínű, hogy ezt idén meg lehet majd ismételni, mert nagyon erős az SEC, ami azt jelenti, hogy komolyan inoghat a pad Rich Brooks alatt. A sorsolásuk közepes. Igazán kemény non-nonference meccsük nem lesz, bár a Louisville elleni állami rangadó mindig izgalmas. A legnehezebb ellenfeleket mind otthon fogadhatják majd az SEC-ből, de ellenük (Alabama, Florida) hazai pályán sincs esélyük nyerni, így viszont külön nehézség, hogy a közvetlen riválisokkal szinte mind vendégségben kell megküzdeniük (Vandy, South Carolina, Georgia).Nagyon meg lennék lepve, ha ez a Wildcats idén el tudna mozdulni a SEC East utolsó helyéről.
Tipp a végső mérlegre:5-7 (2-6)
South Carolina Gamecocks
Menetrend:
09.03. @ North Carolina State Wolfpack
09.12. @ Georgia Bulldogs
09.19. Florida Atlantic Owls
09.24. Ole Miss Rebels
10.03. South Carolina State Bulldogs (FCS)
10.10. Kentucky Wildcats
10.17. @ Alabama Crimson Tide
10.24. Vanderbilt Commodores
10.31. @ Tennessee Volunteers
11.07. @ Arkansas Razorbacks
11.14. Florida Gators
11.28. Clemson Tigers
Legfontosabb távozók: Chris Smelley(QB), Mike Davis(RB), Kenny McKinley(WR), Jared Cook(TE), Jamon Meredith(OT), Jasper Brinkley(LB), Captain Munnerlyn(CB), Carlos Thomas(CB), Emanuel Cook(S), Ryan Succop(K)
Igazi kétarcú csapat volt a Gamecocks tavaly. Voltak rettenetesen rossz és nagyon jó meccseik. A szezont lezáró Outback Bowlon éppen a borzalmas arcukat mutatták. Steve Spurrier legfőbb feladata idén a konzisztencia megteremtése lesz, könnyen lehet, hogy beletörik ebbe a bicskája. Szinte az összes fontos ember távozott a tavalyi csapatból. Chris Smelley a baseballt választotta és átment az Alabama egyetemre, míg a többiek szinte mind elkeltek a drafton. A kezdő RB, legjobb WR, a sokat foglalkoztatott TE és az O-Line vezére. Nincs olyan offense amit ez nem viselne meg. Ráadásul a Cocks nem is tartozott a legjobbak közé támadó oldalon. A védelem viszont nagyon jó volt. Annyira, hogy az egész NCAA 2. legjobb passz elleni védekezését mutatták be. Ehhez képest az egyik vezér, Brinkley valamint a két kezdő CB és az egyik safety távozott, ami alapjaiban rengette meg a csapatrészt. Így tehát Spurrier-nek lényegében az alapoktól kell összeraknia idei csapatát.
Az offense teljes egészében a HC-nek van alárendelve Dél-Karolinában. Érdekes dolgok is szoktak ebből kisülni, mivel Spurrier imádja a trükköket, amik néha nagyon viccesen néznek ki, de általában kevésbé vicces véget érnek. Nem lehetett véletlen Smelley távozása sem. Nem feltétlen tetszik az egy irányítónak, ha rotációban játszatják, az meg még annyira sem, ha minden 5. játéknál kizavarják az offense falat a pálya szélére. Márpedig az ex-floridai legendának szokása az ilyen játékok hívása. Most ezek végrehajtására maradt neki Stephen Garcia, aki második évét kezdheti. Tavaly még csak csere volt, bár sokat játszott. Rengeteget passzol a Gamecocks, ami elvileg fekszik Garciának, bár a pontossága még nagyon gyenge, így rengeteg interceptiont dob. Ha ezen javítottak nyáron akkor persze még elsülhet jól is, hogy ő lesz most a megkérdőjelezhetetlen kezdő QB. Az RB páros felejtős. Brian Maddox és Eric Baker sem hatékonyak eléggé, bár nem is használják őket eleget. A WR sorban hatalmas veszteség Kenny McKinley távozása. Őt a tavaly ígéretesnek látszó sophomorenak, Jason Barnesnak kéne pótolnia, karöltve a végzős Moe Brownnal. Segítségére lehet még Garciának a junior TE, a Cook mellett szépen fejlődő Weslye Saunders. Ami komoly baj viszont, hogy a fal nagyon lyukas. Az egyetlen igazán tapasztalt játékos a center, Garrett Anderson. Ő viszont egész korrekt, csak össze kell szoknia a másik négy emberrel. Vannak azért itt minőségi, vagy legalábbis fejlődőképes emberek, de nagy kérdés, hogy Spurrier furcsa módszereivel képes lesz-e egy ütőképes alakulatot faragni belőlük.
A védelem, mint említettük, tavaly pazarul teljesített, ami viszont eléggé magasra rakja a lécet az utódok számára. Szerencsére, ha nem is sok, de néhány fontos láncszem megmaradt. Így például a pass rushban igen produktív defensive line nagy része. Clifton Geathers és Cliff Matthews, két harmadéves DE ennek az osztagnak a vezetői. Kérdés, hogy mennyit tudnak majd javulni ők is a futás ellen, mert ott már voltak gondok tavaly is. Aki idén megoldhatja ezt a feladatot, az ALL-SEC linebacker, a végzős Eric Norwood. Bár neki is a fő profilja az irányítóterror (9 sack tavaly), idén Brinkleytől átvéve a védelem irányítását, már nem foglalkozhat csak ezzel. A képességei megvannak hozzá. A társak annyira nem, mert sem Rodney Paulk sem Shaq Wilson nem tűnik hatalmas segítségnek. A legnagyobb gond a CB poszt lesz, mert innen mind a két kezdő elment, így most tökéletesen tapasztalatlan játékosok alkotják majd a corner tandemet. Szerencséjükre mögöttük két rutinos és jó safety tevékenykedik. Darian Stewart és Chris Culliver személyében. Stewartot az NFL scoutok is éberen figyelik majd a szezonban. Ez védelem azért nem néz ki teljesen rossznak, bár a CB-helyzet aggasztó, főleg úgy hogy a 4-2-5-ös alapfelállás miatt ez egy nagyon a passzok ellen kihegyezett defense, ami a jó futóktól hemzsegő SEC-ben könnyen visszaüthet.
A rúgásokat előreláthatóan a junior Spencer Lanning fogja elvégezni, aki tavaly Succop mellett csak puntolhatott, de idén már az FG-k értékesítése is rá vár. A puntoknál mindenesetre jól működött.
Nehéz megjósolni, hogy mire lehet jó ez a Gamecocks. Lehetnek ők akár a meglepetés csapat, de a támadók rutintalansága miatt akár a sereghajtó szerep sem kizárt. A sorsolás nem mondható egyszerűnek. Az NC State hasonlóan kétarcú csapat, a FAU akár az év egyik nagy upsetjét is szolgáltathatja azzal ha leveri az SCU-t, ami nem lehetetlen a fejlődésüket látva, a Clemson elleni rivalry, meg az egyik legdurvább szó szerint az NCAA-ben. A SEC-en belül is kifogták a keményebb west csapatokat. A Bama és a Rebels mindenképpen erősebb náluk, és a Hogs sem sétagalopp, főleg nem idegenben. Kemény menetelés lesz ez. Nem valószínű szerintem a bowl szereplés tőlük, tehát meg is inoghat Spurrier széke.
Tipp a végső mérlegre: 5-7 (2-6)
Tennessee Volunteers
Menetrend:
09.05. Western Kentucky Hilltoppers
09.12. UCLA Bruins
09.19. @ Florida Gators
09.26. Ohio Bobcats
10.03. Auburn Tigers
10.10. Georgia Bulldogs
10.24. @ Alabama Crimson Tide
10.31. South Carolina Gamecocks
11.07. Memphis Tigers
11.14. @ Ole Miss Rebels
11.21. Vanderbilt Commodores
11.28. @ Kentucky Wildcats
Legfontosabb távozók: Arian Foster(RB), Lucas Taylor(WR), Anthony Parker(OL), Ramon Foster(OT), Robert Ayers(DE), Demonte Bolden(DT)
Ha egy edzőt 17 év után rúgnak ki a csapatától akkor ott valamint nagyon el kellett rontania. Márpedig Phillip Fulmerral ez a helyzet. A tavalyi botrányos szereplés betette a kaput a knoxville-i egyetem vezetőinél és az ex-oaklandi HC-t, Lane Kiffint hozták a leégő Fullmer helyére. Lane hozta is magával az apját a Tampa Baytől, Monte Kiffint a defense gurut. Ez a húzás nagyon jónak tűnik, de Kiffin eddigi rövid uralkodása alatt összeveszett szinte mindenkivel az SEC-ből, különösen Urban Meyerrel, a Gators edzőjével és sikerült jó pár botrányt is kavarnia furcsa megoldásaival a recruiting terén. Ezek után nem lesz egyszerű dolga a csapattal sem, ahol egy szinte teljesen darabjai hullott offenset kell újjáépítenie, ráadásul az egyébként tűrhető védelemből is elment egy-két kulcsember.
Az offense nagyon vicces képet mutat így a szezon előtt a Volsnál. Johanthan Cromptonnál nehéz rosszabb QB-t találni a SEC-en, de valamiért Kiffin mégis őt tette meg kezdővé, pedig mögötte Nick Stephens is hasonló színvonalon áll, de mivel ő csak junior, így van még esélye a nagyobb fejlődésre. Nagy segítsége egyik QB-nak sem lehet a WR-ek között, mert az elkapó sor igazi közepes játékosok seregszemléje. Egyetlen lehetőség a futójáték. Montario Hardesty nem kifejezetten jó back, de legalább termelékeny volt tavaly a 6 futott TD-jével. Cseréi Tauren Poole és Tony Williams fiatal tehetséges játékosok, nem lenne meglepő, ha valamelyikük kitúrná Hardestyt a szezon során a kezdő helyről. Ami pozitívum, hogy a fal legalább normálisnak tűnik. Jeff Cottam a tight end elit blokkoló, a falat pedig egy összeszokott, 5 seniorból álló kvintett alkotja. Josh McNeilt a centert és Chris Scottot az egyik tacklet érdemes kiemelni ebből a társaságból, mert rájuk még a drafton is szerep várhat. Mindenesetre nem lesz könnyű használató skill játékosok nélkül, csupán egy jó falra támaszkodva eredményeket elérni a legkeményebb konferenciában.
Eric Berry. Talán ennyi elég is lenne a Tennessee defenseről. A még csak junior évét kezdő safetyt az egész SEC legjobb játékosának tartják a szakemberek. Az új Ed Reed; mondják róla az NFL megfigyelők. És valóban. Berry igazi vezéregyénisége a Volsnak. A játék minden elemében tökéletes a tudása, mondhatjuk azt is, hogy tavaly szinte egyedül óvta meg csapatát a még súlyosabb lebőgéstől. Idén is neki kell vezetnie ezt az alakulatot, ami azért egy kicsit nehezebb feladat lesz mint tavaly. Robert Ayers távozása biztos rányomja a bélyegét a DL játékára, mivel csupa szürke eminenciás maradt utána a csapat ezen részén. Nincs igazi pass rusher, sem domináns DT. Wes Brown, az egyik tackle az egyetlen akitől esetleg várhatunk valami kiugrót. Berry mellett a defense másik nagy alakja Rico McCoy, a senior LB. Neki az a legnagyobb baja, hogy nincsenek társai, ezért egyedül kell minden csinálnia. Eddig bírta, de nagy kérdése, hogy idén is sikerül-e majd neki, hogy mindenhol ott legyen. Érdekes lehet még a junior CB, Dennis Rogan játéka, aki tavaly eléggé meggyőző volt. A safetyknél Berryről már beszéltünk, mellette két olyan játékos jöhet szóba, akiknek még egy darab meccsnyi rutinjuk sincs. Ez kicsit merész lépés, mert evidens, hogy minden ellenfél igyekszik majd elkerülni a rettegett Eric Berryt. Viszont Monte Kiffin neve garancia lehet arra, hogy „szarból is várat épít”.
A rúgók egész korrektek a Volsnál. Daniel Lincoln a kicker majd 66%-os pontossággal rúg, míg a punter Chad Cunningham átlagban 40,1 yardra bikázza a labdát. Ezek a számok collegeban nem számítanak rossznak, főleg két junior játékostól
Hogy mire megy ez a csapat? Jó kérdés. Az offense gyengeségét bizonyos fokig tudja majd kompenzálni a védelem, de nem tudni, hogy meddig. A sorsolás is eléggé komoly. Ugyan a SEC-en kívüli ellenfelek nem túl erősek, de a SEC Westből kapott 3 csapatból az Alabama és az Ole Miss simán verheti a Kiffin csapatot, ami lényegében meg is pecsételi a sorsukat azt illetően, hogy a konferencia élmezőnyében végezzenek. Egy közepes vagy inkább kisebb bowlra jók lehetnek, de ez az év még biztos nem a Volunteersről fog szolni. Talán ha jövőre beérik Kiffin érdekes recruit class-a…
Tipp a végső mérlegre: 8-4 (4-4)
Vanderbilt Commodores
Menetrend:
09.05. Western Carolina Catamounts (FCS)
09.12. @ LSU Tigers
09.19. Mississippi State Bulldogs
09.26. @ Rice Owls
10.03. Ole Miss Rebels
10.10. @ Army Black Knights
10.17. Georgia Bulldogs
10.24. @ South Carolina Gamecocks
10.31. Georgia Tech Yellow Jackets
11.07. @ Florida Gators
11.14. Kentucky Wildcats
11.21. @ Tennessee Volunteers
Legfontosabb távozók: Chris Nickson(QB), George Smith(WR), Sean Walker(WR), D.J. Moore(CB), Reshard Langford(S)
A Vandy football program legjobb évét futották tavaly Bobby Johnson fiai, azzal, hogy 53 év után megszerezték első bowl győzelmüket a Boston College ellen. Kérdés, hogy tudnak-e innen továbbfejlődni és tradicionálisan jó oktatásuk ellenére ott lehetnek-e hosszú ideig az SEC meghatározó csapatai között. A csapat nagy része együtt maradt, csak a playmaker D.J Moore távozott a védelemből, de az ő pótlása maximálisan megoldott, inkább a támadók oldalán kéne fejlődnie a csapatnak, ha idén is szeretnék megállni a helyüket. Nézzük mi a helyzet velük
Borzalmasan gyenge vont a Commodores offense tavaly. Éppen csak annyit tudtak hozzátenni a meccsekhez, hogy a védelem meg tudja nyerni őket. Idén valamivel jobbak a kilátásaik. Az irányító Mackenzi Adams tapasztalt senior QB, bár a képességei nem a legjobbak, de gamemanagernek megteszi. Ha kell még futásokkal is segíti csapatát. Sőt talán még jobban is megy neki a földön, mint a levegőben. Futásban a legnagyobb segítsége Jared Hawkins lehet. A végzős back tavaly 500 yard fölött futott és elkapásokban is tűrhető. Jolly Jokernek a tavaly sérülésekkel küzdő WR-t, Alex Washingtont tartják, aki elkapásokkal és futásokkal is képes yardokat szerezni. Főleg ha idén egészséges lesz végig. Kell is, hogy ne legyen maródi, mert rajta kívül borzalmas a felhozatal az elkapók között, ezt jól mutatja, hogy a mostani keretből a tight end, Brandon Barden jegyzi a legtöbb elkapott yardot 2008-ból, de ő is csak 209-et. Ő mondjuk egy ígéretes tehetség a posztján. Ha blokkolásban is fejlődik, akkor az egyébként korrekt falnak is besegíthet. Itt Thomas Welchet érdemes kiemelni, mint az egység vezérét. Egyébként egy összeszokott ötösről van szó, ahol négyen is már utolsó évüket kezdik az egyetemen, tehát tapasztalatban nincs hiány, ami már a tavalyi offense fölé emelheti az ideit.
A védelem az offensezel ellentétben fantasztikus. Rengeteg playmaker, igazi labdaszerző művészek, akik jól dolgoznak együtt. Broderick Stewart és Steven Stone a két DE tavaly összesen 10-szer borította fel az ellenfél QB-ját, középen pedig Greg Billinger és Adam Smotherman jól szuperálnak, mint run stopperek. A linebacker sor egyenesen a liga egyik legjobbja. A vezér, a tavaly ALL-SEC választott Patrick Benoist. Mellette a freshman All-American Chris Marve és a szolíd Brent Trice-John Stokes páros működik az ellenfél offensének felőrlésén. A secondaryből ugye elment D.J. Moore, de maradt a hasonlóan kiemelkedő corner Myron Lewis. Rettenetesen sokoldalú játékos, aki CB létére nem csak intereceptionöket szerez, de a futás ellen is megfelelő, sőt még 5 sacket is jegyzett tavaly. Mögötte is van még egy igazi sztár, Ryan Hamilton, aki elsőrangú safety. Szintén mind a két támadásfajta ellen hatásos fegyver. Ha 2009-ben is hozzák azt a rengeteg labdaszerzést és védekező TD-t amit tavaly, akkor komoly esélyük van még előrébb vinni a Vandyt.
A special team egyelőre kérdéses. Ryan Fowler, egy meccsen még nem játszó red shirted freshman lesz a kicker, míg a puntokat az eddig 39 yardos átlagot hozó Brett Upson végzi el.
Nezéz jósolni, hogy mi sül ki idén a tavalyi év egyik meglepetés csapatából. Idén már biztosan nem veszik őket félvállról az SEC riválisok, így nem lesz egyszerű dolguk. Egy komoly meccsük lesz a konferencián kívül, méghozzá a brutálisan jól futó Georgia Tech ellen. Itt aztán megmutathatja majd a védelem, hogy mit tud. Nem esélytelenek mindenesetre. Az SEC sorsolás nehéz mert, mert utaznak Baton Rougeba az LSU-hoz, de nagy játékkal esetleg elcsíphetik a kemény Rebels offenset otthon. Ha ez sikerül illetve a hazai meccseiken jók lesznek a keleti riválisok ellen, akkor simán meglesz idén is a Bowl szereplés, ami az egyértelmű célkitűzése Bobby Johnsonnak idénre.
Tipp a végső mérlegre: 8-4 (5-3)
Tálosi TIbor(haromt)