NFC East szezonelőzetes

Sorozatunk következő részében maradunk az NFC-ben, a konferencia keleti csoportját vesszük górcső alá.

 

Dallas Cowboys

Azzal hogy tavaly sikerült megszakítani a 14 éves rájátszásbeli nyeretlenséget, a Dallas túllépett végre saját árnyékán. Ez korántsem jelenti viszont azt, hogy elérte a teljesítőképességének tetőfokát a csapat, sőt, ha szigorúan a játékosok tehetségét és a keret mélységét vesszük figyelembe, minden okunk megvan rá hogy idén (is) mint potenciális végső győztes vegyük számításba a Cowboys-t. A 22 kezdőből 20 idén is a csapattag, így minden adott hogy összejöjjön a nagy dobás a texasiaknak. A karmesteri pálca természetesen továbbra is a tavaly élete legjobb szezonját futó Tony Romo kezében lesz, őt pedig a liga egyik legjobb backfieldje, a Marion Barber – Felix Jones – Tashard Choice trió támogatja. Az elkapók között akad egy új játszótársa Romonak az első körben draftolt Dez Bryant személyében. Az Oklahoma State-ről érkező, nem éppen problémamentes előéletéről ismert Bryantben hatalmas potenciál van, már idén kezdő lehet, “mindössze” annyit kell tennie hogy kiszorítja az eddig jócskán alulteljesítő Roy Williams-t. Az első számú elkapó vitathatatlanul a tavaly berobbant Miles Austin, a mélységet a posztnak pedig a Patrick Crayton – Sam Hurd – Kevin Ogletree hármas adja. Persze Jason Wittenről sem szabad elfeledkezni tight end poszton, nagy bizonyossággal kijelenthető tehát hogy a receiving corpse a csapat egyik legerősebb pontja. Az offense-ben a legnagyobb változás a támadófalban ment végbe a nyáron, Flozell Adams távozásál Doug Free lesz a kezdő left tackle, mögé hozta a vezetőség az egykori elsőkörös picket, Alex Barront St. Louisból. A fal többi része változatlan, a másik tackle a bokaműtéte után ismét játékra kész Marc Colombo, a két guard Leonard Davis és Kyle Kosier, míg a centeri feladatokat Andre Gurode látja el.
A védelem alappillére idén is a nose tackle Jay Ratliff lesz, Igor Olshansky-val és Marcus Spears-szel kiegészülve továbbra is a futás elleni védekezés kulcsifgurái lesznek ők hárman. DeMarcus Ware tavaly korántsem volt olyan domináns, mint az azt megelőző években, de még így is 10 sack fölé jutott. A másik külső linebacker Anthony Spencer a szezon második felében felnőtt Ware mellé, ők ketten valószínűleg idén is számos kellemes pillanatot szereznek a szurkolóknak. Középen a veterán Keith Brooking-Bradie James duó terrorizálja majd az ellenfeleket. Bár Brookingon 34 életéve ellenére alig látszik az idő vasfoga, már az utódja is megvan az újonc Sean Lee személyében. A secondary-vel kapcsolatban kételyek merülhetnek fel. Cornerback poszton jól áll a csapat, Mike Jenkins és Terrence Newman remek párost alkot, Orlando Scandrick pedig megfelelően látja el a nickelback szerepét. A dimeback feltehetően a Cletis Gordon-Jamar Wall párharcból fog kikerülni. A gondok inkább safety-ben lehetnek. Ken Hamlinnel szakított a csapat, így az utána maradt űr betöltése a cornerből átképzett Alan Ball reszortja lesz. Ballban nagy a bizalma az edzői stábnak, ha mégsem válna be, az újonc Akwasi Owusu-Ansahhoz lesznek kénytelenek nyúlni. Strong Safety poszton nincs változás, Gerald Sensabaugh kezd, Pat Watkins pedig a kiesése esetén szállhat harcba.
Rúgóként tavaly Nick Folk és Shaun Suisham sem vált be, idén a tavaly még csak kickoff specialistaként használt David Buehleren lesz a nyomás. Matt McBriarre nem lehet panasz, természetesen ő fog puntolni 2010-ben is. Dez Bryant frissítést jelenthet a returnöknél, rajta kívül előreláthatólag Crayton próbálkozhat ezen a téren.

A legnagyobb kérdés: a Cowboys-szal kapcsolatban véleményem szerint idén is a rájuk nehezedő nyomás kezelése a legbizonytalanabb pont, a keret bármire képes lehet, így a szezon alakulása leginkább mentális kérdés náluk.

Tipp: 11-5, búcsúzás a főcsoportdöntőben


Philadelphia Eagles

Új éra, mégis a régi remények Philadelphiában. Bár tart még a rebuilding, az Eagles szurkolók nem azok a fajták akik ilyenkor visszavennének az elvárásokból, így idén is minimum rájátszásba várják kedvenceiket. A legnagyobb nyomást kétségkívül Kevin Kolbnak kell elviselnie. Donovan McNabb mögött már láthatta milyen nehéz is a kezdő irányító dolga Philadelphiában, de a training campből kiszűrődő hírek és az eddigi preseason meccseken látott teljesítmény alapján minden adott, hogy egy Brett Favre - Aaron Rodgers-szerű, zökkenőmentes váltásra kerüljön sor az Eaglesnél. Kolb karja nem olyan erős mint McNabbé, és a mobilitása is kisebb, amiben viszont fejlődést láthatnak a szurkolók, az a pontosság, Kolb ugyanis 30 yardon belül sokkal precízebb passzokra képes mint elődje. Nem akármilyen elkapógárdának fog dobálni, a Sasok az NFL egyik legfiatalabb, ugyanakkor egyik legtehetségesebb WR csoportjával rendelkezik. A két kezdő DeSean Jackson és Jeremy Maclin lesz. Jackson a liga egyik legveszélyesebb támadófegyvere, aki akármikor képes robbantani egy 50 yardnál hosszabb játékkal. Maclin hozzá képest amolyan possession receiver, inkább a rövid route-ok megfutásában jeleskedik. A slot receiver a megbízható Jason Avant lesz, míg mögötte az újonc Riley Cooper, a nyáron visszatérő a Coltstól Hank Baskett és a Tennessee-ből érkező Kelley Washington közül kettő maradhat rosteren. Az NFL egyik legalulértékeltebb tight endje, Brent Celek kiváló idényt zárhat, már a tavalyi szezon végén is nagyon érezték egymást Kolbbal, a backup TE tisztségért pedig Cornelius Ingram és az újonc Clay Harbor verseng. Egy másik korszakos egyéniség  is távozott a holtszezonban. Brian Westbrook helyét sérülései miatt már tavaly is LeSean McCoy foglalta el, idén még nagyobb szerepre számíthat. Backupnak a bajnok Saints-től érkezett az erőteljes Mike Bell, ő goal line közelében lehet majd nagyon hasznos, mellette a fullback Leonard Weaver és nagyritkán a harmadik RB, Eldra Buckley is számíthat labdacipelésekre. A támadófal nem túl bizalomgerjesztő. Winston Justice tavaly RT-ként bevált, ő mondható jelenleg a fal legstabilabb pontjának. A másik oldalon Jason Peters törheti az utat, aki tavaly ugyan Pro Bowlba került, de ezt kizárólag nevének köszönheti, teljesítménye jócskán elmaradt a várttól. A két guard Todd Herremans és Stacy Andrews. Herremans ha egészséges akkor nem lehet rá különösebb panasz, Andrews megszerzése viszont kezd úgy tűnni hogy elhibázott húzás volt tavaly, de legalább idén már jelentősen kisebb fizetéssel próbál majd megragadni a kezdőcsapatban. A center Jamaal Jackson továbbra sem egészséges, amíg nem áll hadra fogható állapotban, addig Nick Cole állhat majd a fal közepén. Értékes cserének egyedül Max Jean-Gilles mondható, aki a guard posztokon jut majd szerephez.
A defense-en tavaly nagyon látszott Brian Dawkins, illetve Jim Johnson hiánya, kiegyensúlyozatlan volt az egység, idén ezen szeretne változatni az ifjú coordinator, Sean McDermott. A D-line az utóbbi évek egyik legerősebbje Philadelphiában. Defensive tackle posztokon a megszokott Brodrick Bunkley-Mike Patterson kettőst láthatjuk, akik különösebb feltűnés nélkül, mégis kiválóan teszik a dolgukat. Ha pihenésre lesz szükségük, akkor Trevor Laws kerülhet pályára. Trent Cole vitathatatlanul a liga egyik legjobb defensive endje, a másik oldalon az újonc Brandon Graham fog kezdeni, akinek játéka félelmetesen hasonlít Cole-éra, az egyik legjobb elsőéves védő lehet a ligában. A depth is megvan, a veterán Juqua Parker és a Seattle-ből szalajtott Daryll Tapp hasznos kiegészítő ember lehet, ugyanez elmondható Victor Abiamiriról, ha végre egészséges lesz. A linebackersor legnagyobb erőssége a vezér Stewart Bradley vsiszatérése. A tavalyi évet kihagyó MLB sérülése előtt Pro Bowler szinten játszott, így a szurkolók bízhatnak benne hogy idén ehhez a formához tér vissza Bradley. A Lionstól érkezett a rendkívül gyors Ernie Sims, aki olykor talán túlságosan is tűlpörög. A másik külső linebacker a tavaly meglepetésszerűeen köztudatba került Moises Fokou lesz. A kispadon Omar Gaither és Akeem Jordan kezdőtapasztalattal rendelkező minőségi cserék, az újonc Benny Sapp és Keenan Clayton számára pedig az első év inkább amolyan tanulóév lesz valószínűleg, mérsékelt játéklehetőséggel. A secondary tavaly nagyon sebezhető volt, nem véletlenül érkezett az offseasonben Buffaloból Dick Jauron, hogy gatyába rázza az egységet. Játékosanyagban még így is vékonynak tűnik ez a csapatrész. Asante Samuel képes zseniális megmozdulásokra ugyanúgy mint egetverő hibákra, a másik kezdő pedig a nyaksérülés után lábadozó erős közepes Ellis Hobbs lesz.Nickelbackként Jason Hansont láthatjuk, őt szezon közben a draft 4. körében húzott Trevard Lindley szorongathatja meg. Strong safety poszton maradt Quentin Mikell, akitől szükség lenne a tavalyelőtti szezonjához hasonlatos erős idényre, hiszen párja az újonc Nate Allen lesz. A backupok sem tűnnek acélosnak, a Quintin Demps, Macho Harris (akit bár a csapat cornerbackké szeretne átképezni, Marlin Jackson korai IR-re kerülése miatt véleményem szerint továbbra is főleg safety-ként láthatjuk majd) duó pályára kerülése esetén nem számíthatnak sok derűs pillanatra a szurkolók.

A legnagyobb kérdés: Sokan Kevin Kolb játékától teszik függővé az egész Eagles-szezont, de véleményem szerint a támadófalon múlik minden. A kezdő ötös sem meggyőző, a depth még kevésbé, Kolb pedig nem örökölte McNabbtől a hihetetlen, zsebből kibújó manővereket, így lesz pár csúnya estéje a fiatal irányítónak. A védelemben a secondary is kissé aggasztó, de megfelelő pass rush-sal azon túlléphet a csapat.

Tipp: 9-7, búcsúzás a wild-card fordulóban


New York Giants

A tavalyi, csalódást keltő szezon után az Óriások feltett szándéka hogy visszatérnek a playoffba. A lehetőség adott, kevés az esélye hogy még egyszer akkora sérüléshullám söpörjön végig a gárdán, a lebőgést okozó védelem pedig jókora frissítésen esett át a holtszezonban, hiszen Perry Fewell személyében új defensive coordinatora van a csapatnak. Eli Manning tavaly tovább folytatta fejlődését (először jutott karrierje során 4000 yard fölé), vezetésével egészen erős passzgépezet működött New Yorkban. Az elkapógárda szemtelenül fiatal és tehetséges. Steve Smith egyértelmű number one célponttá nőtte ki magát, mögötte Hakeem Nicks és Mario Manningham is képes lehet robbantani. Domenik Hixonra viszont nem számíthat Coughlin edző, hiszen térdsérülése miatt már biztos hogy nem léphet pályára az elkövetkezendő évadban a visszahordóként is veszélyes receiver. Ramses Barden lehet a negyedik számú WR, Sinorice Moss pedig maximum returnerként lehet faktor, Derek Hagan és a preseason-felfedezett Victor Cruz küzdhet az 53-as keretbe kerülésért. Tight endként továbbra is Kevin Boss várhatja Eli passzait, itt érdemes megemlíteni hogy igazi blokkoló TE-el nem rendelkezik a csapat, Boss és a backup Travis Beckum is zavarba hozható ilyen téren. A futójátékot tavaly rengeteg sérülés sújtotta, idén sokkal többet várnak a szurkolók. Brandon Jacobsot tavaly sérülések hátráltatták, most sem 100%-os, Ahmad Bradshaw viszont több műtét után úgy tűnik egészséges. A harmadik futó a jelenlegi állás szerint az újoncévét kihagyó Andre Brown lesz. Előttük az utat ismét Madison Hedgecock töri majd, a liga egyik legjobban blokkoló fullbackje. A támadófalhoz érkezve kétségeink merülhetnek fel. Az egység öregszik, és már tavaly sem volt a helyzet magaslatán, ráadásul nincs számottevő depth sem ebben a csapatrészben, így bármelyik kezdő kidőlése esetén gondban lehet a Giants. Alapesetben a McKenzie-Snee-O'Hara-Subert-Diehl ötöst láthatjuk majd, ebbe a második éve elé néző tackle, William Beatty, illetve az ex-philadelphiai Shawn Andrews kontárkodhat bele. 
Következzen a védelem, a tavaly oly annyira leszerepelt (bár tegyük hozzá, a sérülések miatt ellehetetlenített) egység. A D-line pár éve még a NYG legnagyobb erőssége volt, most igyekeznek visszatérni ehhez az állapothoz a Nagy Almában. Osi Umenyiora és Justin Tuck is sérülések után próbálja visszanyerni 2 évvel ezelőtti formáját, erre talán Tucknak van nagyobb esélye, Umenyiora-n jobban meglátszik az elkopottság, nem a régi már a sebessége, a futás ellen pedig nem sok haszna van (leginkább ezért került az előző szezonban kispadra). Szükség esetén Mathias Kiwanuka áll bevetésre készen a partvonal mellett, míg a draft első körében érkező erősen projekt játékos Jason Pierre-Paul idén még nem valószínű hogy jelentős szerephez jut majd. Középen a Rocky Bernard, Chris Canty, Jay Alford, Barry Cofield és a rookie Linval Joseph által alkotott egység szépen kiegészítheti egymást, elmondható tehát hogy idén minden esély megvan arra hogy a védőfal az előző évvel ellentétben szilárd alapját adja a védelemnek. A linebacker sorral kapcsolatban már nem lehetnek túl derűlátók a szurkolók. A gyenge oldalon Michael Boley tavaly jól játszott a kidőléséig, viszont rajta kívül csupa bizonytalanság lengi körül az egységet. Középen Antonio Pierce távozása óta nem lelt megoldásra a csapat. Az offseasonben e célból hozták a veterán Keith Bulluckot de pár napja meglepő módon Jonathan Goff mellett törtek pálcát Coughlinék, így Bulluckra az erős oldali linebacker szerepe marad. A depth soványka, a második évét kezdő, tavaly nem túl meggyőző Clint Sintim, az újonc Philip Dillard, és a Brian Kehl-Gerris Wilkinson-Chase Blackburn trió, akik inkább special teamben tudnak a csapat hasznára lenni. A secondary jóval biztatóbb, cornerback poszton Aaron Ross és Terrell Thomas fog kezdeni, míg Corey Webster megfelelő nickelback lehet. A safety-k között frissítés történt, érkezett Arizonából Antrell Rolle és Seattle-ből Deon Grant, míg Kenny Phillips sikeresen felépült sérüléséből. Chad Jones sajnálatos balesetéből Michael Johnson profitálhat, 4. számú safety-ként.
A special teamben Jeff Feagles visszavonulásával lezárult egy korszak, az újonc Matt Dodge próbálja majd elfeledtetni az öreget. A mezőnygólokért továbbra is Lawrence Tynes felel majd. Hixon sérülésével a visszahordó munkaköre is betöltésre vár, Sinorice Moss-t és Aaron Ross-t fogjuk legtöbbször látni a puntok túloldalán valószínűleg.

A legnagyobb kérdés: mindjárt egyszerre két dolog, a támadófal és a linebacker sor egészségének megőrzése aggaszt engem. Egy kezdő kidőlése esetén komoly problémában lehet a Giants, a linebacker sor a vékonyabb, ezzel kapcsolatban a reménykedésen kívül nem tehetnek mást a szurkolók.

Tipp: 8-8, nincs playoff


Washington Redskins

Washingtonban optimista a légkör, nem is véletlenül, hiszen az utóbbi évek “csapatépítésével” ellentétben idén logikus, szervezett munka folyik a fővárosban. Robbantásra még nem lehet számítani, de Shanahan edző irányításával jó irányba indult el a Skins. Az offseason legnagyobb horderejű eseménye természetesen Donovan McNabb megszerzése volt. Gondolom mondanom sem kell hogy Jason Campbell után mindenképpen előrelépés a veterán QB, bár egészségének megőrzésével kapcsolatban mindenkinek fenntartásai vannak. (az utolsó 5 szezonban mindössze egyszer sikerült végigjátszania az alapszakaszt). Ha kidőlne, egy régi ismerős, Rex Grossman állhat a center mögé. Tekintsünk végig McNabb lehetséges célpontjain. Santana Moss ahogy megszokhattuk ittvan, képes lehet 1000 yardra idén is. A Devin Thomas-Malcolm Kelly kettős versenghet a másik kezdő helyért, Thomas tavaly többet mutatott, de annyit még ő sem hogy egyértelmű #2 WR-ként jelölhessük meg. Rajtuk kívül csupa veteránt találunk, Joey Gallowayben és Mike Furreyben kérdés mennyi van még, Bobby Wade pedig a slot receiver posztért kaparhat. Tight endek terén el van eresztve a Washington, Chris Cooley kiváló tight end, aki elkapásban és blokkolásban is képes maradandót nyújtani, tavalyi sérülésekor pedig láttuk hogy a csere Fred Davis sem elveszett ember, hiszen remekül pótolta Cooley-t.
A futójátékban Shanahan múltja miatt bíznak a szurkolók, bár nehéz eldönteni hogy a Clinton Portis-Larry Johnson-Willie Parker trióból melyik a leginkább elhasznált tag. A bizalom egyelőre Portisé, de az is elképzelhető hogy pár hét múlva már a negyedik számú Ryan Torain kapja majd a handoffokat McNabbtől. A fullback Mike Sellers karrierje végét járja, de még mindig lehet rá számítani. A támadófal hatalmas átalauláson ment keresztül, elbúcsúztak a legtöbb veterántól, és a Shanahan által preferált zone-blocking rendszerhez kerestek új embereket. McNabb vakoldalán a draft 4. pcikjével kiválasztott Trent Williams fog kezdeni. Ha egy újonc LT-ként kezd, az ritkán szül eredményes dolgokat, de mivel McNabb valószínűleg a passzplayek nagy százalékában bootlegből fog dobni, jobbra elfutva, így akár még működhet is a dolog. Azért is, mert a jobb oldali tackle posztjra sikerült megszerezni a Saints veterán Pro Bowler monstrumát, Jammal Brownt. Beljebb haladva Artis Hickset és Derrick Dockery-t fogjuk találni, míg centerként Casey Rabach próbálkozhat idén is. Nem tűnik rossznak ez a fal, ha azonban a kispadon végigtekintünk, már látjuk is mi a gond. A leghasznosabb csere a guard Mike Williams lett volna, de véralvadási betegsége miatt nem léphet pályára az idei szezonban. Így a bevetésre váró emberek között olyan nevek maradnak mint Will Montgomery vagy Chad Rinehart.
A defense-el tavaly nem volt probléma, érthető hogy működőképes offense nélkül nem tudtak meccseket nyerni a csapatnak. Ennek ellenére gyökeres változtatást eszközölt a visszavonuló Greg Blache helyére érkező új coordinator, Jim Haslett, hiszen a Redskins 4-3-ról áttért 3-4-es védekezésre. A “100 millió dolláros bébi” Albert Haynesworth ebben a rendszerben defensive endet fog játszani, nem kell félteni, ha az egyetlen problémája az alulmotiváltság lehet. Párja a bal oldalon a sokat megélt Phillip Daniels lesz. Kispadról a szintén karrierje végét Vonnie Holiday, a St. Louisból szerzett egykori első körös pick, Adam Carriker, vagy a tavalyi dupplemental draft pick, Jeremy Jarmon fog beszállni. Nose tackle-ként a tavalyi szezont kihagyó Maake Keomeatu fog szerepelni, ha levegőre lenne szüksége, Howard Green vagy Keddric Golston tehermentesítheti. A linebackersor (és egyben az egész defense) vezére továbbra is London Fletcher, aki 35 éve ellenére még mindig a liga egyik legjobb ILB-je. A szintén minőségi kezdő Rocky McIntosh lesz a másik belső linebacker. Kívülről az impresszív újonc évet produkáló Brian Orakpo és az előző rendszerben még defensive end Andre Carter fog rohamozni. Az LB depth-et H.B. Blades, Lorenzo Alexander, Perry Riley és Chris Wilson próbálja majd biztosítani. A secondary viszonylag érintetlenül maradt, DeAngelo Hall és Carlos Rogers kezdenek a széleken, nickelnek szerződtette a csapat a tapasztalt, ám kiegyensúlyozatlan  Philip Buchanont. Kevin Barnes és Justin Tryon a dime back szerepköréért harcolhat. LaRon Landry helye biztos, azonban hogy strong vagy free safety-ként vonul majd ki a pályára, azt a Chris Horton-Reed Doughty-Kareem Moore hármas vetélkedője dönti el. (ha Moore meggyőzi az edzőket, akkor SS lesz Landry, ha viszont nem, akkor marad free safety).
Special teamben Graham Gano az előző szezon végén sikerült lenyűgözni az edzőket, punterként viszont Hunter Smith helyett idén már Josh Bidwellt láthatjuk. A returnerjáték tavaly szörnyű volt a fővárosi csapatnál, ezen idén az újonc Terrence Austin vagy Brandon Banks talán változtat.

Legnagyobb kérdés: az Eagleshöz hasonlóan Washingtonban is az O-line körül kering a legtöbb kérdőjel. A tavalyi katasztrófánál csak jobb lehet az egység, de ha valamelyik kezdő kidől, nagy bajban lesznek a Rézbőrűek.

Tipp: 6-10, nincs playoff

Borsik Tamás (Tomeee)