NFL mérkőzés beharangozók - 1. hét

Írta: vassadi — 2013. szeptember 8., 03:39

Az idei első NFL-hétvége beharangozója.

NFL mérkőzés beharangozók - 1. hét

Jacksonville Jaguars - Kansas City Chiefs, magyar idő szerint 19:00, EverBank Field

A két csapat első heti összesorsolása mondhatjuk, hogy nem véletlen, és nem csak azért, mert pont egymás után következnek az NFL ábécésorrendjében. Ők a tavalyi szezon leggyengébb mérleggel záró együttesei, a 2012-es sereghajtók nyilván azért is kezdik egymás ellen az új szezont, hogy legalább valamelyik szurkolótábornak legyen egy kis sikerélménye. Természetesen a katasztrofális tavalyi teljesítmény teljes rezsimváltást hozott mindkét oldalon, hogy a játékosállományok cserélődéséről ne is beszéljünk. Ennek megfelelően talán a legkiszámíthatatlanabb meccs lesz ez a nyitóhéten.
A Jacksonville támadósora nem sokat javult a tavalyi korántsem kiemelkedő egységhez képest, így nem várható ponteső részükről. Maurice Jones-Drew persze egészségesebb, mint tavaly év végén volt, ez már komoly fejlődés, és az újonc Luke Joeckellel megerősített támadófal is a Jaguárok erősségei közé tartozik. Ennek megfelelően a Chiefs védelme a futás ellen fog készülni, a letisztultabb védőfal és a jó nevekből álló linebacker-sor mellé rendszeresen fel fog lépni egy safety, valószínűleg az áttörésre váró Eric Berry. A passzjátékra már csak azért sem fog extra figyelmet szentelni a Kansas City, mert egyrészt Blaine Gabbert nem is biztos, hogy hadrafogható lesz ujjsérülése miatt, másrészt pedig Justin Blackmon eltiltása és a tight end Marcedes Lewis sérülése miatt az elkapósor sem az igazi. Tulajdonképpen Jones-Drew-n kívül egyedül Cecil Shorts lesz igazán veszélyes, azt pedig garantálhatjuk, hogy Brandon Flowers és társai őt nem igazán hagyják majd levegőhöz jutni. Komoly lehetőséget kaphat az újonc Ace Sanders, aki rendkívül robbanékony és a sok hiányzó miatt úgy kerülhet a kezdők közé, hogy az ellenfél meg is feledkezik róla időnként.
A Chiefs támadóegysége sem nevezhető kifejezetten passzorientáltnak, bár egy egészséges Alex Smith mindig jobb, mint egy sérült Blaine Gabbert. Az új főedző, Andy Reid azonban szereti a rövidpasszos játékot, Smith pedig megbízható, ha nem várják tőle a megváltást, így a Jaguárok nem éppen neves cornerbackjeinek lesz dolga bőséggel. Az már bonyolítja a helyzetet, hogy a floridai alakulathoz hasonlóan Kansasben is csak egy kiemelkedő elkapó van Dwayne Bowe személyében, mögötte elég gyenge a felhozatal. Éppen ezért a rövid passzok mellett előtérbe fog kerülni Jamaal Charles, a Főnökök futója is, akitől egyes szakemberek 2000 yardos szezont várnak. Ez nem is véletlen, hiszen a támadófal jó nevekből áll, többek között az idei újoncok közül Joeckel mellett kiemelkedő Eric Fisher is a Kansas City-t erősít már. Probléma lehet viszont Jon Asamoah sérülése, a remek belső falember nem edzett már hetek óta, így ha pályára is lép, feltehetően nehezen fogja majd felvenni a ritmust. Fisher rutintalanságát ás Asamoah sérülését igyekszik majd kihasználni a Jacksonville közepesen erős front sevenje, amely, az új vezetőedző, Gus Bradley révén új rendszert is kapott. Ez a párharc dönti majd el azt, hogy meccsben tud-e maradni a házigazda együttes.
Annak ellenére, hogy a sok változás miatt nehéz megsaccolni, melyik csapat hol is tart éppen, az egyértelmű favorit a vendég Chiefs. A Főnökök kerete jóval erősebbnek tűnik, nincs olyan gyengepontjuk, mint például a Jaguars secondary-je, és Andy Reid rutinja is mellettük szól. Ettől függetlenül én érdekes összecsapást várok, mindkét csapat hasonló támadófilozófiát követ és új rendszereket tanulgat, és bizonyára számos taktikai meglepetést tartogatnak egymásnak az újdonsült főedzők. Valószínűleg átlag alatti színvonalú, egyéni hibákkal tarkított, de izgalmas, a futójáték szerelmeseinek kedvező mérkőzés lesz ez.

Rajnai Gergely (Rajna)

 

Carolina Panthers - Seattle Seahawks, magyar idő szerint 19:00, Bank of America Stadion

Idegenben kezdi meg szereplését a Superbowl egyik nagy esélyesének kikiáltott Seattle Seahawks. Ráadásul elég kellemetlen túra elé néznek, hiszen nyugati parti csapatként a keleti parti idő szerinti délután egy órakor játszani nem egy leányálom. Márpedig ez vár Pete Carroll csapatára, amikor Charlotte városában vendégszerepelnek a Carolina Panthers otthonában. A hazaiaknál Ron Rivera sorsdöntő idény előtt áll, ez lesz a harmadik szezonja a Párducok élén és amennyiben nem sikerül a playoffba vezetnie csapatát, nagy valószínűséggel új munkát kereshet magának az idény végeztével.
Mindkét gárdáról elmondható, hogy jól sikerült holtidényen vannak túl, inkább erősödtek, mintsem gyengültek volna, azonban a Seahawksnál sérülések és eltiltások is nehezítik az edzői stáb életét. Pete Carroll nagybevásárlást tartott tavasszal a védőfal acélosabbá tétele érdekében, sikerült megszerezni Michael Bennettet a Tampától, illetve Cliff Avrilt a Lionstól, így Chris Clemonsszal és Bruce Irvinnel együtt igen mély és potens passrusher rotáció tehető fel a pályára. Persze ennek komoly feltétele, hogy bevethetőek legyenek, jelenleg azonban ez Clemonsról és Irvinről semmiképp sem mondható el, előbbi sérülés, utóbbi eltiltás miatt lesz kénytelen kihagyni a nyitófordulót, s ha még ez sem lenne elég, Avril combsérülése miatt doubtful státuszt kapott a vasárnapi meccsre, tehát feltehetően ő sem lesz ott a pályán. Ez azért különösen kellemetlen a Seahawks számára, mert egy ilyen veretes védőfal minden csapat számára nehézséget okozna, különösen egy olyannak, mint a Panthers, ahol a támadófal a csapat tán leggyengébb pontja. És ez a támadófal sem biztos, hogy a legerősebb összeállításában léphet pályára, hiszen Amini Silatolu, a kezdő LG játéka combsérülés miatt kérdéses. Helyettese Chris Scott vagy a nem rég leigazolt Travelle Wharton kerülhet a csapatba.
A Párducok erőssége ebben a szezon a védelem, konkrétabban a front seven lehet, hiszen a Charles Johnson, Dwan Edwars, Star Lotulelei, Greg Hardy védőfal ligaszinten is kiemelkedőnek ígérkezik, csakúgy, mint a Luke Kuechly által irányított linebacker sor (Jon Beason és Thomas Davis lesz Kuechly társa ebben az egységben). Nos, a Seahawks ellen egyből le is lesz tesztelve ez a csapatrész, hiszen a liga egyik legjobban futó alakulata lesz a labda túloldalán Marshawn Lynch vezetésével. Ráadásul az irányító, Russel Wilson képes a földön is veszélyeztetni az ellenfél endzoneját, úgyhogy mindenképp remek párharcnak ígérkezik a Seattle futójátéka és a Carolina védelme közötti összecsapás. Másik oldalon is a futójátékra igyekszik majd helyezni a hangsúlyt a Cam Newton által gardírozott támadóegység, Jonathan Stewart és Kenjon Barner hiányában ennek elsőszámú letéteményese DeAngelo Williams lehet. Persze ugyanaz Newtonról is elmondható, ami Wilsonról, ő is képes csomót kötni az ellenfél védőinek a lábára, jellemző adat, hogy 2012-ben ő volt a csapat legjobb futója. Az kevéssé valószínű, hogy a hazaiak a levegőben kapnák szét a vendégvédelmet, hiszen egyfelől Steve Smithen és Greg Olsenen kívül nincs olyan célpontja Newtonnak, akibe vakon megbízhatna, másfelől a Seahawks secondary a liga legszűkebben vett élvonalába tartozik, így nem feltétlenül ellenük kell negyven passzkísérletet megereszteni. Ami a Seattle passzjátékát illeti: kellemetlenül érinti a csapatot, hogy a friss szerzeménynek, Percy Harvinnak a szezon első felét ki kell hagynia (optimista jóslatok szerint, a pesszimista forgatókönyv szerint az egész idényt ki kell hagynia), így Sidney Rice és Golden Tate feladata lesz az elkapások szállítása.
Kulcsfontosságú lehet, hogy melyik speciális egység tud majd lendíteni csapata játékán, itt komoly szerep juthat a tavaly még a 49erst erősítő Ted Ginn Juniornak, aki a Párducok talán legfontosabb szabadügynök igazolása volt a holtidény során. Mindent összevetve egyértelmű, hogy a Seahawks kerete erősebb, azonban az utazás és a sérülések valamelyest kompenzálják ezt a különbséget, így egy végletekig kiélezett összecsapásra számítok kevés ponttal, ahol akár meglepetés is születhet.

Kocsis Gábor (gabokocka)

 

Indianapolis Colts - Oakland Raiders, magyar idő szerint 19:00, Lucas Oil Stadium

Egy tavaly a rájátszásba jutott, feltörekvő (nem csak a franchise neve miatt) csikócsapat fogadja az idény előtt potenciális 1/1 esélyesnek tartott Oakland Raiderst. Nagy kérdés a Coltsnál, hogy miként fejlődik Andrew Luck, a 2012-es draft legelső választottja. A Stanford egyetemről érkező QB bíztató újoncidényt produkált, meglátjuk, hogy ő és a többi fiatal Colts-játékos mennyit fejlődött erre a szezonra. Luck a labdáival a tavaly megszokott Reggie Wayne – T.Y. Hilton elkapóduón kívül még az éppen Oaklandből érkezett Darrius Heyward-Beyt keresheti, DHB feladata lesz a Chiefshez távozott Donnie Avery pótlása. Sokat lendíthetne a Coltson, hogyha a tavaly draftolt Coby Fleener – Dwayne Allen összekötőpáros is fejlődne, Allen számára segítség lehet, hogy idén már teljes munkaidejében játszhat tight endet, hiszen a csapathoz került egy az Eagles-szel köttetett csere keretében a fullback Stanley Havili. A futókhoz is érkezett egy veterán, így a tavaly megszokott Vick Ballard – Donald Brown kettős mellett már a Giants-cel Super Bowl-t is nyerő Ahmad Bradshow is a Colts backfieldjét erősíti. A tavalyi Indy-offense neuralgikus pontja volt a támadófal, ide 2 szabadügynököt hozott a GM Ryan Grigson: a Patriotstól érkező Donald Thomas bal oldali guardként, a Lionstől érkező Gosder Cherilus pedig jobb oldali a tackleként igyekszik stabilizálni Andrew Luck védelmét.
Szerencséjükre az Oakland egyik legnagyobb problémája idén éppen a pass rush lehet, nem igazán látni, hogy a védőfal miként lesz képes nyomást generálni, ráadásul a kivelóan blitzelő újonc linebacker Sio Moore játéka kérdéses is egy lábfej-sérülés miatt, ha ő nem játszik akkor a Clevelandből érkező Kaiuka Maiava kezdhet Nick Roach és Kevin Burnett mellett. A Raiders-védelemben egyébként hatalmas átalakulás zajlik, idénre egy hibrid védelemmel készülnek, azaz 4-3-as és 3-4-es felállásban is szerepelhetnek. A tavalyi kezdők közül egyébként összesen kettenen maradtak idénre is: a strong safety Tyvon Branch és a defensive end LaMarr Houston, de Houston is idén már a védőfal jobb oldaláról rohamoz. Luck tavaly relatíve sok eladott labdával dolgozott és az Oakland secondaryjében több interception-érzékeny játékos is szerepel, figyelnie kell a pontosságra a másodéves QB-nak.
A labda túloldalán a legnagyobb kérdés Terrelle Pryor személye, az egykori Ohio State irányító volt Al Davis utolsó draft pickje, így elég különleges szerepe van a franchise életében, a holtszezonban a Seattle-től egy csere keretében megszerzett Matt Flynn-nel meccselt a kezdőért és nyerte meg a párharcot. Pryor életét nem könnyíti meg, hogy a két kezdőnek szánt tackle Jared Veldheer és Menelik Watson biztosan kihagyja a mérkőzést, akárcsak a jó kezű tight end David Ausberry. A támadófalan így Khalif Barnes lesz a bal oldali tackle, aki ezen a poszton utoljára 2008-ban még a Jacksonville Jaguars színeiben játszott, a jobb oldalt pedig az edzőtáborok végén kukázott Tony Pashos fog kezdeni, aki utoljára 2011-ben játszott NFL-meccsen. Ausberry hiányában Jermon Mastrud lesz a kezdő összekötő, a két kezdő elkapó pedig Rod Streater és Denarius Moore lehet, nem éppen veretes névsorral kell dolgoznia a tapasztalatlan Pryornak. A futójáték elsősorban Darren McFadden feladata lesz, aki tehetséges, ám sérülékeny és a Raiders támadófala sem biztos, hogy kellően jó egy stabil futójátékhoz. A Colts futás elleni védekezését kellemetlenül érintheti, hogy a belső linebackerek közül Kavell Conner biztosan, Pat Angerer pedig valószínűsíthetően kihagyja a mérkőzést, így Jerrell Freeman mellett csak Mario Harvey és a Billstől érkező Kelvin Sheppard maradt egészséges. Számos szabad ügynököt hozott a Colts a védelembe, közülük LaRon Landry (FS), Greg Toler (CB), Erik Walden (OLB), Ricky Jean-Francois (DE) és Aubrayo Franklin (NT) számíthat kiemelt szerepre. Franklin ráadásul ugye San Diegoból érkezett, azaz tavaly kétszer is meccselt a Raiders csapatával.
A mérkőzés esélyese a Colts, a Raidersnek abban az esetben van keresnivalója, ha egy stabil futójátékkal tudja ölni az órát, illetve ha a back7 képes lesz Luck célpontjait levédeni. Mindkét csapatban sok a fiatal és az új érkező, érdekes kérdés lesz az összeszokottság ezen a mérkőzésen, továbbá számos olyan arcot ismerhetnek meg ma a nézők, akik hosszútávon is meghatározhatják a két franchise jövőjét.

Papp Gábor (empty taxi)

 

Detroit Lions - Minnesota Vikings, magyar idő szerint 19:00, Ford Field

Egy igazán pikáns NFC North rangadóval indítja a 2013-as idényt a Vikings és a Lions gárdája. Az előző szezonban ellentétes utat járt be a két együttes, a Detroit részéről negatív, a vikingek számára pozitív csalódás volt az esztendő. A Minnesota támadóegysége idén is elsősorban a tavaly MVP címmel jutalmazott futóra, Adrian Petersonra hegyeződik ki. A hullámzó teljesítményt nyújtó irányító, Christian Ponder új célpontokkal gazdagodott Greg Jennings és az újonc Cordarrelle Patterson személyében. Az egyik fő fegyver, Percy Harvin azonban Seattle-be költözött a holtszezonban. A támadófal a tavalyihoz képest feltehetően változatlan lesz, stabil alapot nyújtva Peterson ámokfutásához. Hiányozni fog viszont a FB Jerome Felton, aki eltiltást kapott doppingszerek hasznâlata miatt. A Lions ellen eddig a futó többnyire remekelt, a mostani találkozón is ez lesz a legfontosabb tényező. A detroiti támadóegység is egy dimenziósnak mondható, azonban a kékek a passzjátékban bíznak. Calvin Johnson az elkapók legjobbja az NFL-ben, számos rekordja közül a tavaly megszerzett, egy szezonban legtöbb elkapott yardra lehet a legbüszkébb. Az irányító Matthew Stafford életét azonban Johnsont leszámítva nem könnyítette meg a michigani csapat vezetősége. A TE szekció jónak mondható, viszont a támadófal idén sem áll túlságosan szilárd alapokon. A RB poszton erősítésként érkezett a passzoknál is hasznos Reggie Bush. A Vikings védelmének leggyengébb pontja évek óta a secondary. A Cook-Rhodes-Robinson CB trió finoman szólva is megingatható, Stafford és Johnson könnyedén kihasználhatja ezt a gyengeséget, ami végzetes lehet a lilák számára. Ezen egység legbiztosabb pontja a másodéves Harrison Smith. A fő kérdés ezért az, hogy mennyire tudja a Jared Allen vezette védőfal nyomás alatt tartani az ellenfél irányítóját. Allen egy viszonylag gyengébb évet zárt tavaly, azonban így is a legveszélyesebb minnesotai védőjátékos. Mellette Chad Greenway emelhető ki a front sevenből. A Lions védelmének egyértelműen legerősebb pontja a DL. Középen N’Damukong Suh és Nick Fairley, a szélen az óriási potenciállal rendelkező újonc Ziggy Ansah a jövőben (is) félelmetes hármast alkothat, mellettük kis túlzással akárki játszhatna. Azonban ez az egység papíron a cserék tekintetében is jól áll. A LB sor közepesnek mondható, a secondary is kezd összeállni, a drafton és a FA-n keresztül is jött erősítés többek között Darius Slay és Glover Quin személyében. Ha a mérkőzés esetleg special teamek csatáján dőlne el, valószínűleg a Vikings felé billenne a mérleg nyelve. A legnagyobb feladat a védelmek előtt lesz a meccsen, a két szupersztár lefékezése mindkét egységnek komoly gondokat okozhat. Személy szerint kiélezett, szoros csatára számítok, igazi csoportrangadót várok, amelyen kissé esélyesebbnek tűnik a Vikings a tavalyi szezon alapján.

Molnár Dániel (gyalu)

 

Pittsburgh Steelers - Tennessee Titans, magyar idő szerint 19:00, Heinz Field

Bár a Steelers és a Titans nem ugyanabban a csoportban szerepel, a mostani már sorozatban a hatodik olyan szezon lesz, amikor a két csapat megmérkőzik egymással az alapszakaszban, jövőre pedig egészen biztosan jön zsinórban a hetedik találkozójuk. Hasonló cipőben jár Mike Tomlin és Mike Munchak együttese olyan szempontból, hogy két évvel ezelőtt mindkét gárda pozitív mérleggel zárt (jóllehet akkor ez csak az acélvárosiaknak ért rájátszást), tavaly ellenben visszalépés következett be győzelem-vereség mutató tekintetében, és most ebből a hullámvölgyből próbál kilábalni a kohászok és a titánok alakulata is, lehetőség szerint a playoff elérésével. Pittsburgh-ben ehhez mindenekelőtt a támadószekciót, kiváltképp a futójátékot kell rendbe tenni, helyzetüket azonban nem könnyíti meg, hogy a kezdő running backnek draftolt Le’Veon Bellt sérülés miatt az első fordulóban még biztosan kénytelen lesz nélkülözni Todd Haley koordinátor. Isaac Redmanre, LaRod Stephens-Howlingra, valamint az Eaglestől csere útján megszerzett Felix Jonesra vár a feladat, hogy pótolják az újonc futót. Három olyan játékosra hárul tehát a teher, akik eddigi profi karrierjük során nem sok egyéni sikernek örvendhettek, ráadásul az előszezonban látottak alapján a támadófal sincs a legideálisabb állapotban, a kezdő ötös tagjai közül egyedül csak a tavalyi első körös guardot, David DeCastrót lehetett igazán dicsérni. A támadósor számára a másik nagy érvágást Heath Miller hiánya jelenti, a Pro Bowler tight end - aki egyben Roethlisberger legmegbízhatóbb célpontja - súlyos sérülése után még nem áll készen a bevetésre. Amiben bízhatnak a kohászok, hogy a Titansnél nem fordítottak kellő figyelmet a tavalyi szezon (statisztikailag) legrosszabb védelmének megerősítésére: a védőfalból és a secondary-ből még aránylag stabil egységet kovácsolhatnak, a linebacker-sor viszont könnyen az egész csapat leggyengébb pontjának bizonyulhat (ismét). A szükséges védő oldali erősítések elmaradásával párhuzamosan értelemszerűen a támadóegység renoválására került nagy hangsúly, az edzői stábnak pedig kifejezetten jó supporting castot sikerült építenie Jake Locker köré, így a fiatal irányítónak idén már feltétlenül bizonyítania kell. A Steelers védelménél nyilván egyszerűbb kezdést is el tudott volna képzelni, Dick LeBeau egységében azonban a vakoldalról már nem James Harrison, hanem Jason Worilds és az újonc Jarvis Jones fog rohamozni, ami mindenképpen könnyebbséget jelent a QB számára. A papírforma nem azt ígéri, hogy a front sevenben történt változások után az acélvárosi pass rush azonnal visszanyeri megszokott hatékonyságát, így sok múlik majd azon, mennyire lesz képes kivonni a játékból a Titans elkapóit a kohászok secondary-je, amely Cortez Allen személyében új kezdőjátékost is avat. Aggasztó lehet viszont Locker szempontjából, hogy a kezdő jobb oldali tackle, David Stewart csütörtökön és pénteken sem tudott edzeni, így elképzelhető, hogy Mike Ottónak kell majd próbálkoznia LaMarr Woodley feltartóztatásával. Futás elleni védekezésben talán még inkább érezhető lesz Harrison hiánya, ráadásul a Nashville-iek hatalmas összegért leigazolták Andy Levitre-t, valamint Chance Warmack személyében korszakos guard prospectet draftoltak, ezek a tényezők pedig igencsak kedvezőek a titánok sztárfutójára, Chris Johnsonra nézve. A Steelers védelmének és a Titans támadóinak csatájában - amennyiben Locker felnő a feladathoz - két kimondottan erős egység feszül egymásnak, így a mérkőzés végkimenetele leginkább azon múlhat, hogy az előző szezon nehézségei után a hazaiak támadó- és a vendégek védősora közül melyik csapatrész produkál jelentősebb előrelépést.

Vass Ádám (vassadi)

 

New York Jets - Tampa Bay Buccaneers, magyar idő szerint 19:00, MetLife Stadion

Az egész előszezon egyik legnagyobb sztorija a New York Jets kezdő irányító posztjáért folytatott versenyfutás volt, melynek végül Mark Sanchez vállsérülése vetett véget. Így Geno Smith kapja meg a lehetőséget, hogy szembenézzen a nem rég még zöld fehér szinű mezben játszó, de most már a Kalózokat erősítő Darrelle Revisszel felálló Tampa védelem ellen.
A találkozónak tehát lesz pikantériája bőven, kérdés hogy fel tudnak-e nőni a csapatok a várakozásokhoz. Mindkét oldalon akadnak olyanok, akiknek ez a szezon sorsdöntő lehet pályafutásuk folytatása tekintetében, elég, ha csak a hazaiak vezetőedzőjére, Rex Ryanre, vagy a vendégek irányítójára, Josh Freemanre gondolunk. Utóbbi újonc szerződése utolsó évében van, így nem ártana egy átütő szezonnal előrukkolni, nem pedig olyan felemás, se ilyen se olyan teljesítménnyel, mint az elmúlt években, amikor semmire sem jutott ennek köszönhetően a Bucs. Ebben hatalmas segítségére lehet Doug Martin, aki tavaly újoncként robbant be a liga elitjébe, most pedig már a legjobb futók között emlegetik. Kellemetlen hír a csapat háza tájáról, hogy Carl Nicks lábsérülése nem gyógyul kellőképpen, így New Yorkba a kiváló falember nélkül utazott a csapat. Más sérült viszont nincsen, így Mike Williams és Vincent Jackson is epekedve várja majd Freeman passzait, amikre feltehetően szükség is lesz, mert ha van elit csapatrésze a New York Jets gárdájának, akkor az mindenképp a védőfal. Mondom ezt úgyis, hogy Quinton Coples sérülés miatt nem játszhat, bár ha igazak a hírek, idén OLB-ként számol(na) vele Rex Ryan. Így feltehetően a futást a lehetőségekhez képest limitálni fogja a Jets, a nagy kérdés az lesz, hogy az Antonio Cromartie, Kyle Wilson, Dee Milliner CB hármas mire megy majd a korábban említett Bucs elkapókkal.
Mégis a legnagyobb enigma a Jets kapcsán a támadósor, őszintén megvallva teljesen megtippelhetetlen, mire lesznek képesek. A támadófal stabilnak tűnik, a nevek alapján az elkapósor is jó lehet – pláne ha Santonio Holmes is megembereli magát – azonban a Chris Ivory Bilal Powell RB duónál láttam már erősebbet is. Pedig elkélne a segítség Geno Smithnek, hiszen újoncként rögtön egy Revisszel felálló seocndaryvel találja magát szemben. Persze a vendégeknél sincs kolbászból a kerítés, hiszen hiába a remek secondary és a korrekt linebacker sor, ha nem sikerül nyomást helyezni az irányítóra, akkor az egész szezon mehet a kukába. Márpedig jelenleg úgy tűnik, hogy ez lesz a helyzet, hiszen Da’Quan Bowers nem sokat mutatott a felkészülés során, Adrian Clayborn pedig egyedül édeskevés lesz.
Abszolút kiszámíthatatlan összecsapásra van kilátás, ahol bármelyik csapat begyűjtheti a győzelmet. Sokat jelenthet, hogy a Tampa valamelyest nyugodtabban készülhetett az idénynyitóra, bár a bakteriális fertőzés, ami Nickset is a oldalvonalon kívülre kényszerítette hozott egy kis felhajtást, amiről gondolom Schianóék nyugodt szívvel lemondtak volna. Kérdéses, hogy Geno Smith miként kezeli, hogy élete első NFL meccsén rögtön kezdőként szerepelhet, ha jól játszik, nem hiszem hogy vesztesen kell elhagynia a pályát a hazai csapatnak.

Kocsis Gábor (gabokocka)

 

New Orleans Saints - Atlanta Falcons, magyar idő szerint 19:00, Mercedes-Benz Superdome (TV: Sport 1)

Rögtön csúcsrangadóval kezdődik az idény az NFC Déli csoportjában, hiszen magyar idő szerint vasárnap este hét órától a SportTV közvetítésének köszönhetően kis országunk nyilvánossága előtt csap össze a New Orleans Saints és az Atlanta Falcons. Különleges apropója lesz a találkozónak, hiszen visszatérhet a pálya szélére egy éves eltiltásából Sean Payton, a Szentek főedzője, ami gondolom kellő pluszmotivációt jelenthet játékosainak - persze nem feltételezve, hogy bármelyik Saints játékosnak szüksége volna ilyesmire mikor az első fordulóban hazai közönség előtt fogadják legnagyobb riválisukat, a divízió tavalyi győztesét.
A vendégekről elmondható, hogy nem változott drasztikusan a keret tavalyhoz képest, a támadóknál a fal jobb oldala az, ami kicsit meggyengült a center Todd McClure visszavonulása Tyson Clabo kivágása után. Így a korábban jobb oldali guardként szereplő Peter Konz veszi át McClure helyét, Garrett Reynolds játszik majd Konz jobbján, a fal szélén pedig Lamar Holmes lesz a kezdőjátékos. Michael Turner is laptára került az offseason során, pótlására Steven Jacksont sikerült megszerezni. Azt hiszem, minőségi előrelépés várható a futójátékban, persze csak abban az esetben, ha a fal képes lesz utat nyitni Jacksonnak. Még talán ennél is fontosabb, hogy Ryant meg tudják védeni, hiszen a Falcons támadójátéka idén is elsősorban a passzokra fog épülni, Julio Jones, Roddy White és Tony Gonzalez olyan minőségi célpontok, akiket külön külön is nagyon nehéz lenne levédekezni, de így, hogy hárman egyszerre vannak a pályán, szinte lehetetlen. A vendégek védelme feltehetően hasonló játékerőt képvisel majd, mint tavaly, John Abraham pótlására szerződtetett Osi Umenyiora várhatóan tudja majd ugyanazokat a számokat hozni, mint elődje. Ahol esetleg kisebb visszaesés várható, az a secondary, két újonc CB, Desmond Trufant és Robert Alford feladata lesz a távozó Brent Grimes és Chris Owens pótlása.
A Szenteknél nagyobb átrendeződés volt, elsősorban a védelem az, ahol komolyabb változások mentek végbe (Rob Ryan érkezése után átálltak 4-3-ról 3-4-es szisztémára), de hogy ennek mi lesz az eredménye és hogyan fog kinézni a hazai védelem, arra egyelőre szerintem senki sem tudja a választ. A legnagyobb kérdőjelek a linebacker sorban vannak, belül a korábbi Atlanta játékos Cutris Lofton és David Hawthorne kap helyet Jonathan Vilma sérülése miatt, a két szélen pedig Martez Wilson és Junior Gallette játszhat. Mindketten sérüléssel bajlódtak a felkészülés során, most úgy tűnik egészségesek, de nem túl megnyugtató helyzet, különösképpen, ha figyelembe vesszük, hogy csak Parys Haralson az, aki besegíthet nekik, a keretben más OLB nem található. A támadósor nem sokat változott, de itt nem is nagyon volt ok a változtatásra, egyedül a LT, Jermon Bushrod helyettesét kellett megtalálni, Sean Paytonék pedig Charles Brownban látják a megoldást.
Meglepő lenne, ha nem hozna pontzuhatagot a találkozó, könnyen elképzelhetőnek tartom, hogy mindkét irányító 400 passzolt yard fölé jusson. A Saints sikeréért sokat tehet a megújult védőfal, ha Cameron Jordanék ki tudják zökkenteni Matt Ryant a nyugalmából, lehet keresnivalójuk. A passzok siettetését elsősorban nekik kell megoldani, mert azt nehezen hiszem, hogy a szélső linebackerek oda fognak érni az irányítóhoz, bár abban biztos vagyok, hogy Rob Ryan több különféle blitz variációval is előáll majd az este folyamán, azonban ezek hatékonyságára nem vennék mérget. A Falconsnál Tony Gonzaleznek lehet nagy estéje, a Saints linebackerei nem éppen passz elleni védekezésükről híresek, meglátjuk, hogy a safetyk esetlegesen mennyit tudnak nekik segíteni a klasszis TE levédekezésében.
Sérülések így a szezon elején még annyira nem hátráltatják a csapatokat (nyilván azokkal már nem számolva, akik az edzőtábor alatt IR-re kerültek), az Atlantánál Roddy White, Asante Samuel és Stephen Nicholas játéka kérdéses, de kötve hiszem, hogy távol maradnának ettől a rangadótól. A hazaiaknál a két cserejátékos, a védőfalember Glenn Foster, és a safety Isa Abdul-Quddus nem játszhat, mindenki más ott lehet a Mercedes-Benz Superdomeban.
Mindent egybevetve remek, pontokban gazdag összecsapást várok, úgy érzem, hogy a hazai csapat egy fokkal esélyesebbnek tűnik, hiába komplettebb a vendégek kerete, Payton visszatérése és a hazai pálya számomra egy picit a Saints felé billenti a mérleg nyelvét.

Kocsis Gábor (gabokocka)

 

Cleveland Browns - Miami Dolphins, magyar idő szerint 19:00, FirstEnergy Stadium

A két csapat 16. egymás elleni találkozójára készül, jelenleg a Cleveland büszkélkedhet a párharcból több győzelemmel, szám szerint 8-al, bár ez vasárnap könnyen egalizálódhat.
Mindkét csapat a bajnokból kívánta megerősíteni védelmét, a Browns Paul Kruger OLB-től várja, hogy sackek sokaságával hálálja meg azt a sok dollárt, amiért leigazolták. A Miami pedig egy másik LB-t hozott el a bajnoktól, a belső poszton játszó Dannell Ellerbe igazolt floridába, pár kérdést maga után hagyva, hogy a 4-3as védekezési rendszer mennyire fog neki feküdni.
Közös továbbá mindkét csapatban, hogy egy-egy másodéves játékosuktól rengeteget várnak a következő szezonban. A hazaiak Trent Richardsonban futóban bíznak, hogy a támadósort a hátán cipelve tudja majd vezetni, míg a vendégek Ryan Tannehill javulását várják, amihez majdnem minden adott, hiszen az elkapó sorba érkezett a villámléptű Mike Wallace, és Brandon Gibson is. A Browns másik másodéves játékosának, az irányító Brandon Weedennek is sokat kell javulnia, ahhoz, hogy a csoportjukban is előrébb tudjanak lépni. Segítségére pont az aktuális ellenfélből hoztak elkapót, Davone Bess személyében. Nagy érvágás, hogy Gregg Little 2 meccses eltiltással kezdi a szezont, ezzel csökkentve az amúgy sem minőségi elkapó sor létszámát. A vendégeknél a legnagyobb kérdés, hogy miként sikerül Jake Long bal oldali tacklet helyettesíteni. Az erre a posztra szánt Jonathan Martin tavaly nem éppen a legmegbízhatóbb játékos volt. Egyik csapat esetében sem a támadó alakulat a jobb. A Browns megerősített védelme valószínűleg sok borsot fog törni a liga nagyobb részének támadóalakulatai alá. A vendégek védelme tovább fejlődhet idén, a draft 3. helyén megszerzett Dion Jordan segítségével. Ugyan az első hetekben tőle nagy teljesítményt nem várhatnak a szurkolók sérülése miatt, ám a szezon előrehaladtával nagyon jót fog tenni az ő dinamikus játéka a Miami védelmének. A védőfal többi fő alkotórésze együtt maradt, a LB sor pedig lehet tovább erősödött. A remek CB Sean Smith ugyan távozott, ám a helyére hozott Brent Grimes megfelelőképpen pótolhatja. Hazai oldalon is nagyon jó a helyzet a védelemben, bár az újonc Mingo a héten még nem játszhat, ettől függetlenül Kruger és Jabaal Sheard biztosan meg fogja keseríteni a támadófal és Tannehill dolgát. Nem lenne meglepő, tehát ha a mérkőzést a védelmek dominálnák. Arra nyugodtan fogadhatunk, hogy a Browns sokat fog futni, míg a Miami igazi kezdő kaliberű futó hiányában - ugye az offseason során Reggie Bush távozott - inkább passz központú mérkőzést hozhat. A két csapatból leginkább a Miamitól várhatunk rájátszás helyet, amihez már most jót tenne egy idegenbeli győzelem. Nagy kérdés, hogy ha a hazaiak futása nem fog működni, akkor mennyire sikeresen tud Weeden passzolni. Tavalyi formáján feltétlenül javítania kell, hogy komoly eredményeket érjenek el, ami már az első héten egy esetleges győzelemmel párosulhat.

Király Szabolcs (Habi)

 

Chicago Bears - Cincinnati Bengals, magyar idő szerint 19:00, Soldier Field

Chicagói idő szerint vasárnap délben véleményem szerint a nyitóforduló egyik legkiélezettebb meccse veszi kezdetét. A hazai védelem számára igazán ínyenc falatnak ígérkezik a Bengals támadósora. Az NFL egyik legjobb elkapója, A.J. Green mindegyik defense-nek gondot okozna, viszont valószínűleg legkevésbé a Bears fél a kiváló elkapóktól. A Charles Tillman-Tim Jennings duó ugyanis az egyik, ha nem a legjobb CB páros az egész ligában. A nyomást elsősorban a veterán Julius Peppers generálja a medvéknél, azonban a korábbi első körös választott, Shea McClellinnek is jó szezont jósolnak idénre. A fal közepén Henry Melton tornyosul, a kiváló erőkből álló Bengals támadófal tehát kiváló teszt előtt áll. Utóbbi mögött Andy Dalton játszik QB poszton, aki a sok korai kritika ellenére az egyik legjobb fiatal irányítóvá nőtte ki magát. A futó posztra a draftról jött erősítés, Green-Ellis illetve Bernard más-más területen hasznosíthatóak igazán. Hasonló a helyzet TE fronton a Bengals háza táján, Jermaine Gresham Tyler Eifertet kapta a nyakába. Greenen kívül Sanu, Sanzenbacher illetve Tate kaphatja nagy arányban Dalton passzait. A Cincy fő erőssége azonban nem a jó offense, hanem a kiváló defense. A védőfal vezére a DT Geno Atkins, aki posztja egyik legjobbja az egész NFL-ben. A LB sor jó nevekből áll, a nagy ígéret Rey Maualuga mellett Vontaze Burfict adja a szerelések jó részét. Megemlítendő a nagy rivális Steelers-ből érkező James Harrison is, aki ha régi önmagát hozza, az eddigieknél is veszélyesebb lehet a Cincinnati védelme. A secondary-ben, pontosabban safety poszton lehet gondban papíron az ohio-i egyesület. Az Iloka-Nelson kezdőpáros nem világváltó, megfelelő cserét sem nagyon találunk. A Bears abban bízhat leginkább, hogy Cutleréknek ezt sikerül kihasználnia. A támadófal Bushrod és Long érkeztével is szokás szerint ingatag, így ha Jay Cutler gyorsan hoz jó döntést, okozhat fejfájást. Képes erre az elkapósorban Brandon Marshall mellett Alshon Jeffery és a frissen igazolt TE, Martellus Bennett is. A Matt Forte-Michael Bush RB tandem is el tudott volna képzelni magának könnyebb nyitányt, azonban jó párost alkotnak és elképzelhető, hogy sokat használják majd őket a találkozón. Ha sikerül a Cincy front sevenjében zavart okozni, a Bears véleményem szerint viszonylag könnyen diadalmaskodhat. Az ellenfél viszont nagyon stabil, főleg ezen a területen, így egy kevéssel esélyesebbnek tartom a bengáli tigriseket.

Molnár Dániel (gyalu)

 

Buffalo Bills - New England Patriots, magyar idő szerint 19:00, Ralph Wilson Stadium

Igazán eseménydús offseason után várja mindkét csapat a szezon kezdetét. A Patriotsnál régen nem látott dolgok történtek az előző szezon befejezése óta, míg a Billsnél tovább folytatták a franchise átépítését.
A két csapat 107. egymás elleni mérkőzését kezdi meg vasárnap, jelenlegi örökmérlegük 63 new englandi győzelem, 41 buffaloi diadal, míg 1 döntetlen is színesíti a statisztikát.
A szezon befejezte óta a Buffalo új irányba mozdult, hiszen új edzőjük lett, a Syracuse egyetemet otthagyó Doug Marrone vezeti már a liga legrégebben rájátszásba jutó csapatát. Irányító posztra érkezett a remek fizikai képességekkel megáldott E.J. Manuel, akit a draft első körének 19. helyén választottak ki. A fiatal irányító azonban a felkészülési szezonban megsérült, így félő volt, hogy a nem draftolt újonc Jeff Tuel fog kezdeni, ám Manuel a Bills drukkerek legnagyobb örömére felépült és ő lesz a kezdő vasárnap. A vendégeknél nincs változás, Tom Brady vezeti harcba az övéit, mögötte továbbra is Ryan Mallett a csereirányító. Mindkét támadósorban a legnagyobb változás az elkapó sorban volt, a hazaiaknál új fiú Robert Woods és Marquise Goodwin, míg a vendégeknél Danny Amendola, Kenbrell Thompkins, Josh Boyce és Aaron Dobson is ma mutatkozik be az alapszakaszban. A passzjátékok vélhetően akadozgatni fognak a mérkőzés elejében, tekintve a sok új játékost. A futók megmaradtak mindkét csapatnál, C.J. Spillernek lehet ma igazán nagy napja, akit a hírek szerint Marrone idén nagyon sok labdacipeléssel kíván megbízni. Nagy kérdés a támadófalak játéka, a Buffalo valószínűleg megérzi Andy Levitre távozását, ott belül pedig azért Vince Wilforkot kell megfogni majd, ami nem ígérkezik könnyű munkának. A vendégek támadófala együtt maradt, ám sérülések nehezítik a munkát. Mindkét támadófal számára tehát fel lesz adva a lecke, hiszen a védőfalak a hazaiaknál és a vendégeknél is fejlődtek. Leginkább Chandler Jonestól várnak jó produkciót a new englandi drukkerek, újonc évében bíztatóan játszott. Azonban a kezdők mögött nem találunk igazán olyan játékost, aki új lökést tudna adni a csapatnak. A bills védőfala sztárokban bővelkedik, Marcell Dareus, Kyle Williams és Mario Williams azonban tavaly nem működtek együtt valami jól, összehozva az NFL második legrosszabb futás elleni alakulatát. A tavalyi meccseken ezt nagyon jól ki is használta a Patriots, hiszen 364 yarodt futottak a két meccsen. Ennek orvoslására érkezett Kiko Alonso a Bills LB sorának közepére, aki idén sok munka vár. Főleg úgy, hogy a remek söprögető (S) Jairus Byrd valószínűleg kihagyja a találkozót, és jövőjét sem Buffaloban képzeli el, ugyanis benyújtotta távozási szándékát, ami igen nagy érvágás lehet a Bills számára. A vendégeknél együtt maradt a LB sor és a secondary is, így tehát nem ok nélkül várhatja az edzői stáb, hogy a védelem minden mutatóban fejlődjön, ezzel levéve egy kis terhet a támadósor hátáról.
Valószínűleg a sok új játékos miatt, főleg eleinte, több hibát is láthatunk majd. A hazaiaknak mindenféleképpen meg kell, hogy fogják a futást, míg vendégoldalon a legnagyobb kérdés a sok új elkapó szereplése lesz.

Király Szabolcs (Habi)

 

St. Louis Rams - Arizona Cardinals, magyar idő szerint 22:25, Edward Jones Dome

A nyitó fordulóból nem maradhat ki egy NFC West rangadó, de nem a két legerősebb összecsapása, hanem a tavalyi meglepetés Rams és az átalakuló Cardinals feszül egymásnak. Ez lesz a két franchise 69-ik egymás elleni összecsapása és az eredmény két döntetlen mellett 33 győzelem a Kosoknak és 33 győzelem a Pintyeknek.
A Ramsnél távozott az ikon, Steven Jackson, így Sam Bradford feladata, hogy a támadókat vigye a hátán. Az elkapógárdájából még mindig hiányzik az igazi első számú elkapó, de sok fiatal és tehetséges játékos áll majd rendelkezésére. Közülük az idei első körben draftolt Tavon Austin játékára kíváncsi mindenki, de Chris Givens is megmutatta tavaly, hogy a hosszú átadásoknál lehet rá számítani. A tight end páros, Jared Cook és Lance Kendricks is megfelelő célpontok lehetnek Bradfordnak. A támadófal az elmúlt évek legjobbja Jake Longgal a vak oldalon, aki saját bevallása szerint teljesen egészségesen kezdi meg a szezont. A futójáték nagy kérdőjel Jackson távozásával és Jeff Fisher megosztva fogja használni őket, de a Cards ellen Daryl Richardson kaphat több szerephez, Isaiah Pead eltiltása miatt.
A Cardinals védelme kicsit átalakult tavaly óta, főleg a secondary. Három 2012-es kezdő távozott, de Patrick Peterson helye nem változott. Jeraud Powers a másik oldalon lesz kezdő, de a passzjátékra alapuló Rams támadójáték miatt többször lesz pályán Antoine Cason. Valamint érdekesen várjuk, hogy mennyi lehetőséget kap a tehetséges újonc Tyrann Mathieu. A két safety is új igaz Rashad Johnson eddig is Cardinals játékos volt, míg Yeremiah Bell idén érkezett, de egyikük sem a passzjáték elleni védekezéséről híres, ami gond lehet a Kosok ellen. Pass rushra lesz szükség Bradford ellen amit Calais Campbell és Darnell Dockett biztosíthat a védekező falból, igaz előbbinek a játéka combsérülés miatt kérdéses, valamint pályára lép majd John Abraham is az irányító siettetése céljából. A kezdő linebacker sorban csak Sam Acho maradt meg tavalyról, mivel Daryl Washington eltiltás miatt nem játszik, de a korábban a Cards színeiben a Super Bowlt is megjárt Karlos Dansby visszatérésével ez a probléma orvosolva lett.
A Cards támadó alakulata nagy változáson ment keresztül kezdve Carson Palmerel. A korábbi 1/1-es irányító Bruce Arians vezetése alatt újra sztár lehet, de ehhez a támadófalnak is jóval megbízhatóbban kell működnie, mint tavaly. Az első körös újonc Jonathan Cooper egész éves kiesésével már szezon előtt átalakult a kezdő ötös, amely a Levi Brown – Daryn Colledge – Lyle Sendlein – Paul Fanaika – Eric Winston összeállításban fut majd ki a pályára. Palmer remek elkapó gárdának dobálhat majd élükön Larry Fitzgeralddal. Az 53-as keretbe öt futó került be, de Rashard Mendenhall az első számú, de ha a tavalyi teljesítményt nyújtja a támadófal futásblokkolásban akkor sok babér nem terem majd neki.
A Rams védelmének legfontosabb feladata Palmer „megfélemlítése” lesz. Chris Long és Robert Quinn a védekező fal széléről, míg Michael Brockers középről teheti ezt meg. A linebacker sorban James Laurinaitis a futások megállításáért felelős. Az újonc Alec Ogletree pedig az előszezon során megvillantotta, hogy passzvédekezésben igen erős, ami hiányzott a Rams linebacker sorából. A két kezdő corner nagyon jó. Cortland Finnegan Fitzgerald életét keseríti majd meg a másik oldalon a Cardinals ellen tavalyi második összecsapásuk alkalmával két INT visszahordás TD-t elérő Janoris Jenkins játszik majd, akinek Michael Floydra kell majd figyelnie. A safety párost az újonc T.J. McDonald és Rodney McLeod alkotja majd ezen a találkozón. Utóbbi Darian Stewart sérülése miatt kapta meg a kezdés lehetőségét. Ez lehet a gyenge pont a Rams védelmében, amit Arians biztos megpróbál majd kihasználni hosszú passzok hívásával.
2012-ben kétszer verte meg a Rams a Cardinalst és ennek a találkozónak az esélyesei is ők.

Kiss Ferenc (Fucu)

 

San Francisco 49ers - Green Bay Packers, magyar idő szerint 22:25, Candlestick Park (TV: Sport 1)

Rangadó a javából. A 2012-es szezont is egymás ellen kezdték meg ráadásul a rájátszásban is összetalálkoztak a divisional playoff körben. Mind a két találkozót a 49ers nyerte, aminek érdekessége, hogy két különböző irányítóval.
Ez az irányító Colin Kaepernick, aki Alex Smith távozása után az egyedüli kezdő a csapatnál és egy teljes holtszezonnyi edzéssel a háta mögött jobb lehet, mint az elmúlt idényben. Ehhez az kell, hogy a passzjáték jobban menjen, amit viszont hátráltat, hogy két tavalyi kezdő nem lesz ott. Michael Crabtree és Mario Manningham sem hadra fogható jelen pillanatban, így a friss bajnok Anquan Boldin és Kyel Williams lesznek a kezdők és a legtöbbet foglalkoztatottak. Nem szabad megfeledkezni Vernon Davisről sem, aki az edzőtábor alatt az elkapókkal együtt gyakorolt (tight end létére) és ez előrevetíti, hogy jobb összhang alakított ki Kaepernickkel. A nyugodt passzjáték elengedhetetlen kelléke a stabil és kiegyensúlyozott támadófal, ami San Franciscoban meg is van. A kezdő ötös ugyanaz, akik tavaly is végigjátszották a szezont és ami az NFL egyik legjobbja közé tartozik. Ez a fal biztosítja elsősorban Frank Gorenak a helyet a futáshoz és ez is a legjobbak közé tartozik a ligában. A Packers védelmének tehát fel kell kötnie az alsóneműt. A front7-nek a futójátékra és az irányító siettetésére is figyelmet kell fordítaniuk, ami nem lesz könnyű feladat. A Clay Matthews – Joe Staley csata ismét remeknek ígérkezik és Nick Perry is visszatér és segítségére lesz Matthewsnak. Középen A.J. Hawk és a korábban OLB-ként szerepelt Brad Jones igyekszik a futójátékot semlegesíteni. A secondary egyik nagy távozója Charles Woodson, akinek tapasztalata és játékintelligenciája biztosan hiányozni fog. Fiatal safety páros áll a rendelkezésére Dom Capernek, akik közül Morgan Burnett tavaly a Packers második legtöbb szerelését szerezte, valamint a Woodson helyét átvevő M.D. Jennings. A cornerback posztról sérülés miatt előreláthatólag egy hónapig hiányozni fog Casey Hayward, aki kiváló nickel corner, így a több elkapós védekezésnél lehetnek majd gondok. A Tramon Williams – Anquan Boldin párharc is pikáns lesz, de kérdés ki fogja majd kordában tartani Vernon Davist.
A Packers támadó alakulata Greg Jennings hiányát kell, hogy megoldja. Aaron Rodgers korábbi kedvenc célpontja a Vikingshoz szerződött, de Randall Cobb megfelelő pótlása lehet. Jordy Nelson ha nem sérült megfelelő harmadik számú elkapó és a tapasztalt James Jones is ott van harmadik opciónak. Akár csak a tight end Jermichael Finley tehát kijelenthetjük, hogy Rodgers idén is el van látva célpontokkal. Mondhatni új eleme lesz a támadójátéknak a futás, mivel az utóbbi években ez a módja a labda előrejuttatásának háttérbe szorult. Idén két újonc is érkezett futó posztra és közülük Eddie Lacy megfelelő első számú futó lehet akkor ha a támadófal utat biztosít az újonc futójátékosnak. Az a támadófal ami mögött Rodgers 2012-ben 51 sacket szenvedett el és amely eléggé más lesz tavaly óta. A belső hármasból két kezdő van az előző szezonból a két guard, T.J. Lang (RG) és Josh Sitton (LG) a center Evan Dietrich-Smith lesz, aki tavaly már megtapasztalta a kezdő szerepet pár meccsen. A fal szélein két tapasztalatlan játékos tartózkodik. Az idei negyedik körös draft választott, David Bakhtiari az edzőtábor elején keresztszalag szakadást szenvedő Bryan Bulaga helyét veszi át a bal oldalon, míg Dan Barclay tavaly draftolatlan újoncként ragadt meg a keretben. Ez az összetételű támadófal kell, hogy megbirkózzon a 49ers front7-jével, akik nem nevezhetők gyengének. Justin Smiht az egyik legjobb 3-4-es defensive end a ligában. A fal közepén új kezdő nose tackle szerepel majd Ian Williams személyében. A linebacker sor kiemelkedő igaz Patrick Willis ráijesztett a szurkolókra mert csuklósérüléssel küszködik. A kérdéses egység a secondarym ahonnan Dashon Goldosn távozott, de jött Eric Reid a draftról. Ennyi változott kezdőben, viszont Chris Culliver (harmadik számú CB) egész évre kidőlt keresztszalag szakadás miatt, így a szebb napokat is megélt Nnamdi Asomugha lesz helyette a pályán.
Visszavágásra készül a Packers, de idegenben nehéz lesz nyerniük, A 49ers védőfala túl erősnek tűnik az alakulóban lévő Packers támadófalnak. Igaz ha Rodgers kap egy kis időt akkor a secondary-t szétszedheti a passzjátékkal. A futójáték valószínűleg a hazaiaknak megy majd jobban, amivel Rodgerst a pálya szélén tarthatják. A találkozóban benne van egy sok pontos izgalmas mérkőzés, de az esélyesebb egyértelműen a 49ers.

Kiss Ferenc (Fucu)

 

Dallas Cowboys - New York Giants, magyar idő szerint hétfő hajnali 2:30, AT&T Stadium

Az előzetes várakozások alapján könnyen lehet, hogy az NFC East legfontosabb meccsét már az első játéknapon megvívják, két rettentő erős támadósor csap össze a helyi idő szerinti vasárnap esti rangadón. 2012-ben hasonló párosítás esetén, de fordított pályaválasztói jognál a dallasiak bizonyultak jobbnak az évnyitón, de a Cowboys (idéntől AT&T) Stadium közönsége előtt még nem sok babár termett számukra, a 0-4-es mérlegen kéne javítani.
Ehhez a legtöbbet a támadóknak tehetnek hozzá, Romo szerződése rendben van, Dez Bryant nem került balhéba, kettejük kapcsolata új szintre emelkedhet, amiből már tavaly év végén láthattunk igen bíztató jeleket. Hogy ne legyen elég csak rá figyelni arról Miles Austin, az újonc Terrance Williams és az összekötő (TE) Jason Witten gondoskodhat, de az új támadórendszerből Cole Beasley is profitálhat. Sérülés miatt nem léphet pályára Lance Dunbar, hiába produkált remek felkészülését, ezen a meccsen nem sok tehermentesítésre számíthat tőle DeMarco Murray. Két kérdőjel maradt, a játékhívás és a támadófal: előbbit Bill Callahan végzi idéntől, Garrett ténykedésétől szinte csak jobb lehet, utóbbinál a sérülések viszont némileg aggasztóak. Brian Waters leigazolására égető szükség volt – bár nem sokat fog még játszani – Livings kiválása (majd elbocsotása) után, Robert Leary térde is rakoncátlankodik, középen pedig az újonc Frederick kezd, így lehetnek gondok a fal belsejével, ráadásul a jobb szélen Doug Free sem egy életbiztosítás.
Ezt igyekszik majd kihasználni az újjáéledni kívánó Giants pass-rush, ugyan Jason Pierre-Paul és DaMontre Moore játéka is kérdéses, még így is átlag feletti védőfallal állhatnak fel a vendégek. Fontos a DT-k részéről a futások korai megállítása, hisz a linebacker sor liga szinten is a legrosszabbak közé tartozik, a tavalyi kezdőből csak Keith Rivers maradt, középen éppen a Cowboystól érkezett Dan Connor, a jobb oldalon pedig az előszezonban meglepően jól játszó Spencer Paysinger kaphat szignifikáns játékidőt, nickel felállásoknál Jacquian Williams léphet fel. A hátvédsort (secondary) elnézve is lehettek már optimistábbak a szurkolók, Stevie Brown ACL szakadásával és Will Hill eltiltásával Ryan Mundy lesz Rolle párja söprögetőként (safety), öt év alatt a hatodik kezdő meccse lehet ez, nem éppen bíztató. Prince Amukamara az egyik CB posztot bizonyosan jól megoldhatja, a túloldalán Corey Webstertől várnak javulást a tavalyi éve után, nickel/dime formációk esetén pedig Aaron Ross és Jayron Hosley kerülhet pályára.
A Giants támadóinál szinte ugyanaz a helyzet, mint ami a Cowboys esetén is említésre került, kérdéses playcalling és még kérdésesebb támadófal egy amúgy elit közeli egységben. Victor Cruz, mint Manning legfontosabb fegyvere valószínűleg pályára léphet sarokproblémái ellenére, Hakeem Nicks és Rueben Randle pedig 100%-osan várhatja a passzokat. David Baas és David Diehl viszont egyaránt nem lesz ott a támadófal kezdőjéből, így egy nem éppen szokványos, Beatty-Brewer-Boothe-Snee-Pugh ötös kezdhet és törhet utat David Wilsonnak. André Brown lába eltört így abszolút első számú futóvá lépett elő a tavalyi első körös játékos, az előszezon alapján azonban bizakodhatnak az Óriások hívei. Michael Bennett távozása után Brandon Myersben látják az új kezdő összekötőt, aki elkapásokban ugyan hasznos, de blokkolási képessége finoman szólva is kérdéses.
Hazai oldalon ahhoz képest, hogy sémaváltás történt a védelemben nem rossz a helyzet, a front-7 brutálisan erős kezdőjéből ugyan Anthony Spencer nem játszhat, még így is erős pass-rush és futás elleni játék várható tőlük. A hátsó négyesből kissé kilóg (lefelé) Will Allen és megfelelő cserék híján is vannak, amennyiben a Giants több elkapóval próbálkozna, könnyen zavarba hozhatják ezt a szekciót.
Látható tehát, hogy szoros, sok pontos meccsre van kilátás, mindkét csapat hasonló erőségekkel és gyengeségekkel rendelkezik, így nehéz esélylatolgatásba bocsátkozni. Amikor egymás ellen kezdtek, mindig a Cowboys nyert, az új stadionban pedig mindig a Giants, annyi biztos, hogy az egyik sorozat hétfőn hajnalban megszakad.

Varga Kristóf (kristof)