NFL összefoglaló, 2. hét

A második forduló történéseinek rövid áttekintése.

Atlanta Falcons 31-24 St. Louis Rams

Indokolatlan izgalmak közepette ért vége a Rams atlantai vendégjátéka, miután egy szinte már lefutott találkozót tudtak ismét kiélezetté tenni. A Falconst követők már megszokhatták, hogy 20-21 pontos előnyben sem nyugodhatnak meg a meccsek kimenetelét illetően, most éppen 24-3-ról sikerült leolvasztani a különbséget veszélyesre. Sam Bradford zsinórban másodjára hozott jobb számokat, mint Tom Brady, ami elég nagy szó még úgy is, hogy az egykori 1/1 szinte minden második passzát elejtették az amúgy üres elkapói. Steven Jackson bemutatkozása régi csapata ellen igen rövidre sikerült: az első drive-ot lezáró TD-je után egy combsérülés miatt kénytelen volt elhagyni a pályát. Nem Jackson volt az egyetlen áldozata hazai részről a találkozónak, hiszen többek közt Kroy Biermann, Sean Weatherspoon és Asante Samuel is idő előtt távozott a Georgia Dome-ból. Julio Jones karriercsúcsot jelentő 182 yardot termelt, de nagyon kellettek Osi Umenyiora és Jason Snelling parádés megmozdulásai is az Atlanta sikeréhez. A vendégoldalról Tavon Austin és Alec Ogletree emelhető ki, ami mindenképpen hatalmas pozitívum újonc létükre. A Rams és a Falcons is 1-1-es mérleggel áll.

Buffalo Bills 24-23 Carolina Panthers

Egy végletekig kiélezett mérkőzést tudott megnyerni Mario Williams (4.5 sack) vezetésével a Bills. Ron Rivera edzősködése alatt a Panthers képtelen jól befejezni meccseket, ma ismét sikerült elveszíteni egy már gyakorlatilag megnyert mérkőzést. A Bills újonc irányítója, E.J. Manuel ugyan két alkalommal elveszítette a labdát (1 INT, 1 fumble), azonban a végén győztes drive-ot vezetett, így megszerezte Doug Marrone és saját maga első NFL győzelmét. A mindent eldöntő TD elkapást Stevie Johnson szerezte 2 yardról 2 másodperccel az összecsapás vége előtt. A Bills ezzel 1-1-re javította mérlegét, a Panthers 0-2-vel áll, ráadásul azokon a meccseken, melyek végén a különbség nem nagyobb egy touchdownnál, Rivera edzősködése alatt 2-14 a csapat mutatója, ez talán mindent elmond vezetőedzői kvalitásairól.

Chicago Bears 31-30 Minnesota Vikings

Az NFC északi csoportját képviselő riválisok a szezon eddigi legjobb mérkőzését produkálták. A drámában gazdag, hullámzó mérkőzésen már az első 3 perc után mindkét csapat feliratkozott a táblára, köszönhetően az újonc Cordarrelle Pattersonnak, aki a kezdőrúgást vitte vissza TD-re, míg egy gyors hazai támadás után Martellus Bennett kapta el Jay Cutler passzát. Ezek után láthattunk remek egyéni játékokat egyaránt támadó, védő és a speciális csapat jóvoltából. A Minnesota 3:15-tel a vége előtt rúgott mezőnygóllal 6 pontra növelte előnyét a hazaiak ellen, ám Cutler vezetésével végigmasírozott a Chicago, akik Martellus Bennett 2. TD elkapásával egyenlítettek, majd a jutalompont után 10 másodperccel a meccs vége előtt megszerezték a vezetést. A mérkőzést a hazaiak speciális csapatának labdaszerzése zárta, ezzel feltéve az i-re a pontot.

Green Bay Packers 38-20 Washington Redksins

A játék képéhez mérve még szorosnak is tűnhet az eredmény, de leginkább az első félidőben volt osztálykülönbség a két csapat között, a pass rushban mutatott apróbb fellángolásokon kívül semmit nem tudott a játékhoz tenni a vendégcsapat. A 31-0-s állás után már nehéz volt tovább motiválni a hazaiakat, aminek 3 Griffin által passzolt TD lett az eredménye, látszik tehát, hogy a secondary gondjai azért továbbra is fennállnak. Eddie Lacy első futása után megsérült, de James Starks remekül pótolta, 132 futott és 36 elkapott yard mellett egy touchdown is az ő nevéhez fűződik. Statisztikai lapon jó számokat hozott a ’Skins is, de ennek zömét a garbage time-nak is beillő második félidőben érték el, nem lehet éppen örömteli, hogy már fél óra játék után reménytelen helyzetbe kerültek.

Indianapolis Colts 20-24 Miami Dolphins

Utolsó percig kiélezett találkozót láthattak a Lucas Oilba kilátogató nézők. Andrew Luck a tőle megszokott győztes támadást ezúttal azonban nem tudta összehozni, ellentétben a két csapat múltkori találkozásával. Sőt, a Colts utolsó előtti támadása labdavesztéssel ért véget, Brent Grimes a saját célterületén fogott interceptiont Reggie Wayne mellett. Nagyszerű napot zárt Charles Clay, a Miami kezdőbe kerülő tight endje, 100+ elkapott yardja mellett első futott touchdownját is megszerezte az NFL-ben. A nagy reményekkel várt Mike Wallacet sokkal kreatívabban használta Joe Philbin, a szélsebes elkapó 9 labdából 115 yardot haladt előre, és pontokat is tudott szerezni. Luck és Tannehill is 300 yard fölött zárt, utóbbi labdavesztés nélkül, ami elég volt a felülkerekedéshez. Említést érdemel még a karriercsúcsot elkapó T.Y. Hilton hazai részről, és Ahmad Bradshaw is megszerezte első touchdownját új klubja színeiben. Összességében egyenlő erők küzdelme folyt a pályán, ahol mindkét gárda megmutatta, hogy joggal tartjuk őket rájátszás-esélyeseknek.

Kansas City Chiefs 17-16 Dallas Cowboys

Andy Reid ismét borsot tört a Cowboys orra alá, immár a Chiefs élén, és a tavalyi 1/1-es máris megszerezte tavalyi győzelmeinek összmennyiségét. A visszafogott esőzésben lejátszott találkozón lényegében a 2 labdaeladás döntött a Dallas sorsáról. Ennek ellenére Romoék 4 perccel a vége előtt fordíthattak volna, de három rossz passz után jött Bailey 3. mezőnygólja, utána pedig nem tudták időben visszaszerezni a labdát Alex Smithéktől. Nagyszerűen indította a találkozót Dez Bryant, már az első negyedben 100 elkapott yard fölé jutott, ehhez képest a meccs végi 141 nem is számít soknak. Smith megbízhatóan teljesített, bravúrokat is hozott például egy 17 yardos futás bemutatásával, és a nagy sztárok közül Bowe-t és Charlest is kiszolgálta 1-1 rövid TD lehetőségével. A névtelenségből berobbant hős Ron Parker volt, aki egy füst alatt megszerzte első NFL sackjét, kiharcolt és összeszedett fumble-jét is. A Cowboys is sokat tett a győzelemért, többek közt Succop egyik mezőnygól kísérletét is blokkolták, de ezen a napon a Chiefs volt koncentráltabb.

Baltimore Ravens 14-6 Cleveland Browns

Tipikusan olyan meccset játszott egymással a Ravens és a Browns, ami a videóösszefoglalók készítőinek rémálma. A finoman szólva is visszafogott színvonalú találkozón a hollók sorozatban 11. alkalommal múlták felül csoportriválisukat. A szünetben még a vendégek vezettek 6-0 arányban az ex-Raven Billy Cundiff mezőnygóljaival (a maival együtt az M&T Bank Stadiumban játszott utolsó 17 meccsén 19/19 a mérlege), a második félidőben aztán Jim Caldwell egységének sikerült begyötörnie két touchdownt: előbb Bernard Pierce jutott az end zone-ba, majd a draftolatlan újonc Marlon Brownnak osztott ki Flacco 5 yardos TD passzt. A védelem még mindkét oldalon sok örömet szerezhet a szurkolóknak ebben az idényben, a támadóegységek azonban szinte semmilyen előrelépést nem mutattak az első fordulóban látott produkcióhoz képest, nehéz lenne bármiféle pozitívumot kiemelni egyik vagy másik offense-zel kapcsolatban. Brandon Weeden kéz-, Ray Rice csípősérülés miatt hagyta el idejekorán a pályát.

Houston Texans 30-24 Tennessee Titans (OT)

Bár az első félidőt egy gyors touchdownváltás indította, mégis a védelmek párharcává vált, hiszen a hátralévő időben csupán egy mezőnygól született. A második félidő hasonlóan alakult: egy-egy támadássorozat kivételével a védelmek tovább terrorizálták az irányítókat, a vendégek még egy TD-t is szereztek, amikor Verner elcsípte Schaub passzát, és begyaloglolt vele a célterületre. A hajrában azonban a Houston összekapta magát, és nyolcpontos hátrányból előbb kiegyenlítettek, majd a lefújás előtt esélyt szereztek arra, hogy megszerezzék a győzelmet, hosszas mizéria után azonban Randy Bullock kihagyta harmadik mezőnygól-kísérletét is a találkozón. Így következhetett a hosszabbítás, amelyet a házigazdák kezdtek. Arian Foster hosszú futása már mezőnygóltávolságba hozta a Texanst, majd a Verner labdaszerzésénél nagyot hibázó újonc DeAndre Hopkins egy bravúros elkapással a két yardos vonalig juttatta el csapatát. Korábbi hibáját pedig azzal javította ki végleg, hogy elkapta Schaub egy újabb oldalvonal mellé irányított passzát, amivel győztes touchdownt szerzett a favorit hazaiaknak.

Philadelphia Eagles 30-33 San Diego Chargers

Hatalmas pontesőt hozott a San Diego Chargers philadelphiai vendégjátéka, melyből a Bolts jött ki jobban, Nick Novak 7 másodperccel a meccs vége előtt értékesített egy 48 yardos mezőnygólt, így győzött 33-30-ra a San Diego. Philip Rivers játéka a fénykorát idézte, 47 passzából 36 sikeres volt, ez 419 yardot és 3 touchdownt eredményezett, mind a három hatpontos átadásnál Eddie Royalt hozta játékba. A túloldalt Michael Vick karriercsúcsot jelentő 428 yardot passzolt, de ez is kevés volt a sikerhez. A meccs krónikájához hozzátartozik, hogy a Chargers elkapója, Malcom Floyd egy DeMeco Ryans-szel történt szerencsétlen ütközés után hosszú percekig a földön feküdt, majd végül nyaksérüléssel kórházba szállították.

Oakland Raiders 19-9 Jacksonville Jaguars

Egy eléggé alacsony színvonalú mérkőzésen meglehetősen simán diadalmaskodott az Oakland Raiders csapata. Az első félidő kiegyensúlyozottabb játékképe után a 2. félidőre teljesen megbénult az addig sem hengerelő Jaguars támadógépezet, így mezőnygólokkal szépen apránként építette az előnyét az Oakland. A győztes csapatból ki kell emelni a 19 futásból 129 yardig jutó Darren McFaddent, a védelemben pedig a meccs elején megsérülő Tyvon Branch helyére beugró Usama Youngot (3 szerelés, 1.5 sack, 1 TFL, 2 QB hit). Fontos megjegyezni, hogy komolyabb csapatok ellen ilyen Red Zone hatékonysággal (5 látogatásból 1 TD) nem lesz sok esélye a Raidersnek.

Arizona Cardinals 25-21 Detroit Lions

Hátrányból fordítva nyert hazai pályán a Cardinals. A találkozó első negyedében nem született pont a csapatok keresték egymáson a fogást, illetve születhetett volna pont, de David Akers kihagyta a 47 yardos mezőnygólt. A második negyedben beindult a pontgyártás, előbb Jay Feely 47-ről nem hibázott. Calvin Johnson ebben a negyedben szerezte yardjainak kb. 90%-át. A 72 yardos TD-ját követően érkezett még válasz Adre Ellington jóvoltából egy 38 yardos TD elkapás formájában, de Johnson 3 yardos TD-ja után négy pontos vendég vezetéssel vonltak a csapatok félidőre. A második félidőben a Lions támadó alakulata elvesztette a fonalat, Stafford a harmadik negyedet 0 passzolt yarddal fejezte be. Viszont a Cardinals és Carson Palmer tett róla, hogy pont kerüljön a Lions neve mellé miután egy rossz passzt követően DeAdre Levy 66 yardos INT visszahordás TD-t szerzett. A hazaiak támadó alakulata csupán mezőnygólokig jutott egészen a mérkőzés vége előtti 2 percig amikor Rashard Mendenhall egy yardos TD szerzett, amivel átvette a vezetést a Cards. A Lions a találkozó második negyedétől nélkülözni volt kénytelen Reggie Busht, aki rásérült a térdére. A találkozó után mind a két csapat 1-1-el áll.

New Orleans Saints 16-14 Tampa Bay Buccaneers

Ha minden forduló ennyire kaotikus lesz, akkor teljesen felesleges számokra vagy statisztikákra hivatkozni, úgyis borulni fog minden. Az első heti Saints nagyjából 2 drive erejéig volt látható a pályán, a Buccaneers pedig szinte ugyanúgy bukta el a találkozót, ahogy azt 1 héttel korábban tették New Yorkban. 1 perccel a meccs vége előtt Rian Lindellnek esélye volt 4 pontra növelni csapata előnyét, azonban mellédurrantotta a kísérletet. Drew Brees pazar utolsó drive-al vezette mezőnygólig a csapatát, Garrett Hartley lába pedig most nem remegett meg. A vendégeknél Jimmy Graham játszott hatalmasat, 10 elkapásból 179 yardot és 1 TD-t gyűjtött, míg a hazai oldalon Doug Martin és Mason Foster játékára nem lehet panaszt mondani. A Tampa ugyanúgy állhatna 2-0-val, ahogy most 0-2-vel, de még van idő orvosolni a problémákat. Kérdés Josh Freeman csereigénye mennyire öli meg az öltözői hangulatot.

New York Giants 23-41 Denver Broncos

Sokáig úgy tűnt elmarad a pontzuhatag és egy rendkívül kemény, rengeteg hibával tarkított mérkőzésen dőlhet el a „Manning Bowl” sorsa, de aztán a harmadik negyed derekán 5 perc alatt minden összejött a Broncosnak, 3 TD-t rámoltak be, ezzel megpecsételve a találkozó sorsát. Peyton ezúttal „csak” két touchdown passzt osztott ki, sokkal fontosabb szerepe volt a futásnak, a gyengécske LB sorral rendelkező Giants hibáit Knowshon Moreno használta ki két hatpontos futással. A túloldalon a fiatalabb Manning igen rossz napot fogott ki, hiába a remek célpontok, az endzone-ban csak Da’Rel Scott cserefutót sikerült megtalálnia, az ellenfelet interception formájában viszont négyszer is. Brandon Jacobs ugyan TD-vel tért vissza, de ezen kívül szinte semmi érdemlegeset nem tud felmutatni a Giants a vörös zónán belül, valamint a teljes meccsre vonatkozó 1.2 (!) yardos futásonkénti átlag is egészen kriminális.

Seattle Seahawks 29-3 San Francisco 49ers

Csakúgy, mint az előző szezonban, a Seahawks ezúttal is meggyőző sikert aratott hazai pályán elsőszámú vetélytársával szemben, köszönhetően mindenekelőtt a védelem nagyszerű teljesítményének. A 49ers a harmadik negyed végéig még aránylag tartotta magát, a hazaiak a záró játékrészben szerzett 17 megválaszolatlan ponttal vitték dűlőre a dolgot. Jim Harbaugh csapata 5 turnovert is vétett, melyek közül négy is Colin Kaepernick nevéhez fűződött (3 interception, 1 fumble). A szabadügynökként leigazolt Cliff Avril harcolta ki a fumble-t, a pickeket Earl Thomas, Kam Chancellor és Richard Sherman szerezték, míg támadó oldalról Marshawn Lynch-et lehet leginkább kiemelni Pete Carroll együtteséből, a running back két futott és egy elkapott TD-t ért el. A Green Bay ellen parádézó Anquan Boldin ezúttal egyetlen elkapásra volt képes Sherman árnyékában, az ő hathatós közreműködése nélkül pedig a komplett 49ers passzjáték halálra volt ítélve.