NFL Scouting Combine 2009

Február 18-tól 24-ig rendezik meg a draft előtti legfontosabb "felmérőt", az NFL Scouting Combinet.


Az eseményre a Lucas Oil Stadiumban kerül sor. Az idei draft class krémje teszi tiszteletét Indianapolisban, láthatjuk a játékosokat egymás ellen küzdeni, felmérhetjük, ki is lehet nagy tehetség, és azt, hogy ki tudja bizonyítani, hogy hatalmas játékos lehet belőle. Az esemény maga speciális, hiszen még az egyetem során sem találkozhattak ilyen szintű „ellenfelekkel” a játékosok. Azért merem leírni, hogy „ellenfelek”, mert mindenki azért küzd, hogy feljebb srófolja magát 1 körrel, 10 hellyel, ő legyen pozíciója legjobbja, teljesítményével felhívja magára az NFL csapatok figyelmét.

Az idei évben is több mint 300 játékost hívtak meg a Combinera. A meghívott játékosok 70-75 %-a kel majd el a draft keretében, ez az összes draftolt játékos 98-99 %-át teszi ki. A Combinera meg nem hívott játékosoknak nagyon nehéz a draft során elkelni, de erre is volt példa, sőt, voltak olyan játékosok, akik hatalmas karriert futottak be, úgy, hogy nem hívták meg őket a Combinera. De ez mindenképpen az üdítő kivétel esete. A mai kiváló játékosok közül pl. Wes Welker volt ilyen, aki a Combinera nem kapott meghívót.
De megesik az is, hogy egy játékos úgy dönt, mégsem vesz részt a Combine-on a meghívás ellenére. Ennek oka az lehet, hogy a játékos makacson ragaszkodik hozzá, hogy majd eljönnek az NFL scoutok a Pro Dayre, ha érdeklődnek utána, és akarják draftolni… Minden nagyobb iskola tart Pro Dayt március-április folyamán, melynek során tesztelni lehet az egyetem játékosait, illetve azon játékosokat, akiknek kisebb, de a nagy egyetem környékén található egyetemei nem képesek ilyen rangos eseményt lebonyolítani. Két hátránya van a Pro Dayeknek a Combinenal szemben. Az egyik, hogy nem biztos, hogy minden csapat képviseletét teszi, mint a Combine-on, a másik, hogy a Pro Dayen nincs lehetőség egészségügyi kivizsgálásra. Ezért a nagyobb nevű játékosok, akik úgy gondolják, hogy majd a Pro Dayükön megmutatják, mit tudnak, és nem vesznek részt a Combine felmérőin, legalább az egészségügyi kivizsgáláson részt szoktak venni Indianapolisban. Esetükben nem nagy hátrány a többi dolog mulasztása, hiszen egy jónevű játékos esetében elképzelhető, hogy a Pro Dayen minden csapat tiszteletét teszi. A Combine különösen fontos az underclassmenek számára, hisz, míg a Senior Bowl és a többi all-star meccs alkalmat ad a legjobb végzősök felmérésére, nekik ez az első lehetőségük önmaguk megmutatására.

Az egész eseményt végigkövetik a csapatok edzői, scoutjai, és mindjárt kitérünk arra, hogy miket is tudhatnak meg a játékosokról ezalatt. A scoutokon kívül a média is jelen van, de a Lucas Oil Stadiumban rendezett felmérőkön csakis pár kiválasztott újságíró vehet részt. Televíziós közvetítés azonban van, de egyelőre sajnos úgy tűnik, csak az NFL Network közvetíti az eseményeket, amely fizetős csatorna, és Magyarországon nem elérhető. Akinek van olyan szerencséje, hogy mégis hozzá tud férni valahogyan, élvezheti Mike Mayock, korunk egyik legnagyobb draft szakértőjének elemzéseit. A többieknek pedig maradnak az nfl.com összefoglalói, illetve az ESPN America műsorában szereplő Total Accessben elképzelhetőek összefoglalók.

De térjünk rá, hogy mit is végez el ez a több mint 300 játékos ezalatt a hét alatt, és mi történik velük. De mielőtt belekezdenék, kiemelném, hogy mindenki azon vesz részt, amin akar, semmin sem kötelező a részvétel.

Először az érkezés után a fizikális állapot felmérése történik meg. Ennek több lépcsője van. Először csak a játékosok magasságát, súlyát mérik meg, majd túlesnek a Cybex teszten, amelynek során gépekkel elemzik a játékosok fizikális mutatóit/képességeit. Emellett lehetőségük van a játékosoknak arra, hogy bench pressben (fekvenyomás) bizonyítsanak. A játékosoknak 225 lbst (102 kg-ot) kell kinyomniuk minél többször ennek során. Lényegében ez az első lehetőség arra, hogy másokkal „versenyezhessenek”.

Van úgynevezett egészségügyi felmérés is. Ennek keretében kerül sor a játékosok korábbi sérüléseinek elemzésére, azok következményeinek feltárására. Drog teszten is átesnek a játékosok. Az egész egészségügyi felmérés lényege, hogy megbecsüljék, hogy az adott játékos mennyire lesz sérülékeny a következő szinten, mennyire fogja tudni tűrni a sérüléseket, és mennyire hatnak teljesítményére a korábbi sérülések. Néha előfordul olyan is ezen tesztek keretében, hogy egy játékos új információt tud meg saját testéről. Sajnos ezek inkább negatív, mint pozitív hírek szoktak lenni.

Talán a legfontosabb a játékosok egészsége mellett a személyiség, az emberi oldal kérdése. Az elmúlt évek letartóztatásainak, és eltiltásainak következtében egyre óvatosabbak az NFL csapatok ilyen téren. Pacman Jones vagy Michael Vick ügyeit érdemes kiemelni, akik gyakorlatilag a saját pályafutásukat tették tönkre.
Pszichológiai teszteket végeznek el a játékosokon, és minden csapatnak van lehetősége arra, hogy megismerje kiszemeltjeit. A Combine alatt minden csapat maximum 60 játékossal folytathat maximum 15 perces beszélgetéseket. Ezen általában kiderül, hogy a játékosoktól milyen hozzáállásra számíthatnak, milyen intelligensek, mennyire elszántak és mennyire jó a személyiségük. Sokan mondták már, hogy lehetsz a legnagyobb tehetség az első körben, de ha nincs meg a hozzáállásod, akkor hamar kikopsz a ligából, de ha megvan a hozzáállásod, az akaratod, akkor liga MVP is válhat belőled attól függetlenül, hogy hol draftoltak. Tehát nagyon fontosak ezek az elbeszélgetések, a játékosok megismerése. Kicsit torzul ez már napjainkra, hiszen a játékosok felkészítőkre járnak, és sokan csak a betanult szöveget ismételgetik, nehéz igazán rendes képet kapni a csapatok képviselőinek. Az idei drafton is sok játékos van, akikkel kapcsolatban kérdések merülnek fel emberi oldal terén.



Érdekes színfoltja a Combinenak a Wonderlic teszt. A játékosok intelligenciáját mérő teszt még az IQ teszteknél is könnyebb kategóriát képvisel, ennek ellenére kevesen szerepelnek jól rajta. A legjobb eredményeket általában a támadófal tagjai szokták produkálni. Ennek a tesztnek azonban nem sok jelentősége van, mondhatjuk nyugodtan azt is, hogy túlértékelt. Egy játékos esetében a „futball IQ-nak” sokkal komolyabb jelentősége van, mint annak, hogy mennyire éleseszű más szituációkban.
A játékosok a felsorolt dolgok mellett részt vesznek sajtótájékoztatókon, amikor nem egyszer 300 újságíró előtt kell beszélniük. Ezek mellett részt vesznek egy összevont csoportfoglalkozáson, amelynek keretében az NFLPA-vel ismerkednek meg, és annak előnyeivel, hogy létezik a játékosszakszervezet.

De most már térjünk rá arra, amit a műsorok nézője is élvezhet. Ezek pedig a felmérők. Speciális gyakorlatokon és a pozícióra jellemző drilleken vesznek részt a játékosok ennek keretében.
A leghíresebb talán a 40 yard dash. Ez 40 yard sprintet jelent speciális állásból indulva. A játékos előrehajol, letámasztja kezeit, majd közelíti testéhez őket. Az egyik kezét oldalához emeli, mintha lendületet készülne venni éppen, a másik kezével viszont a földön támaszkodik. A Combineon általában minimum két másodpercig tartani kell ezt az indulóállást, különben visszafújják a kísérletet. Szemléltetésként íme egy tökéletes starttechnika (igaz ez csak 10 yard dash). A játékosoknak két lehetőségük van a Combineon, és a jobb idejüket jegyzik fel a scoutok. Minden posztnál más számít, ezért készítenek 10 és 20 yardnál részeredményeket. Például egy falember esetében, mindegy, hogy támadófalban vagy védőfalban játszik, a 10 yard az a távolság, ami mérkőzésen mérvadó lehet. A 40 yard dash egy nagyon túlértékelt dolog. Ha valaki nagyon kiemelkedik ezen a téren, és megvannak a fizikális adottságai is, akkor hatalmas javulást érhet el ennek következményeként a draftpozícióját tekintve.

Még vannak ezen kívül futógyakorlatok szép számmal. Egyik ilyen a 3 cone drill. Ennek során három bóját helyeznek el a pályán egymástól 5 yardra, L alakban. A játékos elindul az „L betű” egyik végpontjából, megérinti az 5 yardra lévő bója vonalát, visszafordul, fut, és megérinti a startvonalat, aztán megint elkezd szaladni, de most megkerüli az 5 yardra levő bóját, és elindul a harmadik bója felé. A harmadik bóját nyolcas alakban megkerüli, és visszafut a startvonalig a második bója mellett elfordulva. Nézzük meg a Patriots CB-jének, Mike Richardsonnak az előadásában a gyakorlatot. Míg a 40 yard dash a játékosok hosszirányú gyorsaságát, a 3 cone az irányváltó készséget és a fordulások gyorsaságát méri fel, a 20 és 60 yard shuttle az oldalirányú gyorsaságot méri. A 20 yard schuttle folyamán a játékos az egyik yardvonalon helyezkedik el, úgy, hogy a vonal a lábai között húzódik. Előbb balra fut 5 yardot, majd jobbra 10 yardot, aztán vissza balra 5 yardot a kiindulóhelyzetig. Közben kétszer megérinti a fordulásakor előtte álló yardvonalakat. A 60 yard shuttle folyamán szintén hasonló a kiindulóhelyzet, de az a különbség, hogy a játékos mindig a kiindulópontra ér vissza. Jobbra fut 5 yardot, aztán vissza, jobbra fut 10 yardot, megint vissza, és végül jobbra fut 15 yardot, és ismét vissza. Ezalatt ötször érinti meg a földet. Természetesen a gyakorlatot lehet bal oldal felé is alkalmazni. Példa mindkettőre: 20 yard shuttle, 60 yard shuttle.
Van ezeken kívül még két elterjedt gyakorlat, amelyek inkább a ruganyosságot tesztelik. Egyik a vertical jump (súlypontemelkedés), másik pedig a broad jump (helyből távolugrás).

A legfontosabbak azonban a positional drillek. Az adott pozícióra leginkább jellemző gyakorlatokat tartalmazzák, eltérőek attól függően, hogy ki milyen poszton játszik. Ezekből lehet megtudni a legtöbbet a játékosok technikájáról, ösztönösségéről, játéktudásáról, futball intelligenciájáról, döntéshozó készségéről.

A feladatok elemzése után térjünk rá, hogy hogyan is zajlik mindez, hiszen több mint 300 játékost nem lehet egyszerre tesztelni. A Combineon a játékosokat 11 csoportba osztják be, és a felmérőket négy nap alatt tartják meg pozíciónkénti bontásban:
-Február 21-én a támadófal játékosoké, a TE-eké, a kickereké, puntereké és long snappereké a terep.
-Február 22-e biztosan a legnépszerűbb nap lesz, hiszen ekkor kerülnek terítékre a QB-k, az RB-k és a WR-ek.
-Február 23-án pályára lépnek a védőjátékosok első egységei is, a falemberek és linebackerek workoutjait láthatjuk.
-Február 24-én a secondarybe tartozó játékosok zárják a Combinet.

A Combinera meghívott játékosok listája betűrendben, egyetemenként vagy pozíciónkénti bontásban itt tekinthető meg.

Pozíciónként pár játékot kiemelünk, akik a Combine előtti megítélésük alapján pozíciójuk legjobbjai közé tartoznak, az ő felmérőiket mindenképpen érdemes figyelemmel kísérni:

QB: Matt Stafford (Georgia), Mark Sanchez (USC), Rhett Bomar (Sam Houston State)
RB: Knowshon Moreno (Georgia), Chris Wells (Ohio State), LeSean McCoy (Pittsburgh), Shonn Greene (Iowa), Donald Brown (UConn)
FB: Quinn Johnson (LSU), Tony Fiammetta (Syracuse)
WR: Michael Crabtree (Texas Tech), Jeremy Maclin (Missouri), Percy Harvin (Florida), Darrius Heyward-Bey (Maryland)
TE: Brandon Pettigrew (Oklahoma State), Shawn Nelson (Southern Miss)
OT: Andre Smith (Alabama), Eugene Monroe (Virginia), Jason Smith (Baylor), Michael Oher (Ole Miss), Eben Britton (Arizona)
OG: Duke Robinson (Oklahoma), Andy Levitre (Oregon State), Trevor Canfield (Cincinnati)
C: Alex Mack (California), Max Unger (Oregon)
DT: BJ Raji (Boston College), Peria Jerry (Ole Miss)
DE: Brian Orakpo (Texas), Everette Brown (Florida State), Aaron Maybin (Penn State), Tyson Jackson (LSU)
OLB: Aaron Curry (Wake Forest), Brian Cushing (USC), Marcus Freeman (Ohio State)
ILB: Rey Maualuga (USC), James Laurinaitis (Ohio State)
CB: Malcolm Jenkins (Ohio State), Alphonso Smith (Wake Forest), DJ Moore (Vanderbilt), Vontae Davis (Illinois)
S: Louis Delmas (Western Michigan), Rashad Johnson (Alabama)
K: Graham Gano (Florida State)
P: Thomas Morstead (SMU)
LS: Jake Ingram (Hawaii)

Ajánljuk még az érdeklődők figyelmébe a Senior Bowlról készülő sorozatunkat, amely fontos információkat tartalmaz azok számára, akik követik az egyetemi idény végétől a draftig tartó időszakban a prospecteket.

Senior Bowl - 1. rész (QB, RB, FB)
Senior Bowl - 2. rész (WR, TE)
Senior Bowl - 3. rész (LB, ST)
Senior Bowl - 4. rész (DE, DT)

A 2009-es Scouting Combine összefoglalója:

Combine 2009 - 1. rész (OL, TE, spec. team)
Combine 2009 - 2. rész (QB, RB, WR)
Combine 2009 - 3. rész (DL, LB)
Combine 2009 - 4. rész (CB, S)

Gaál Sándor (gsn)