Tony Dungy visszavonulására

Ma délután véglegesen eldőlt, hogy a Colts vezetőedzője elhagyja az NFL világát.

 

A liga egyik legnagyobb edzőfenoménjáról életrajzával, pályája fő állomásainak  felelevenítésével tisztelgünk a visszavonulása bejelentése napján.

Tony Dungy


Született: 1955. október 6., Jackson, Michigan
Poszt: Főedző, játékosként QB és DB
Egyetem: Minnesota

Edzői eredményei:
Alapszakasz: 139 győzelem, 69 vereség (66.8%-os győzelmi mérleg)
Playoff: 9 győzelem, 10 vereség
Super Bowlok: 2006 Super Bowl XLI (edzőként)
1978 Super Bowl XIII (játékosként)
Csapatai játékosként:
1977-1978 Pittsburgh Steelers
1979 San Francisco 49ers
Csapatai edzőként:
1980 Minnesota Egyetem (defensive back edző)
1981-1983 Pittsburgh Steelers (defensive back edző)
1984-1988 Pittsburgh Steelers (defensive coordinator)
1989-1991 Kansas City Chiefs (defensive back edző)
1992-1995 Minnesota Vikings (defensive coordinator)
1996- 2001 Tampa Bay Buccaneers (főedző)
2002- 2008 Indianapolis Colts (főedző)
 

A kezdetek
Anthony Kevin Dungy 53 éve született Michigan államban, egy 4 gyereket számláló értelmiségi családba. Apja, Wilbur fiziológia professzor, anyja, Cleomae irodalomtanár. A helyi Parkside középiskolában (ahol anyja is tanított) a futball mellett kosarazott is, mindkét sportban irányító poszton. 1970-ben felfigyelt rá a Sports Illustrared, amely az év iskolás játékosának választotta az akkor 14 éves fiút.

Dungy Cal Stoll invitálását fogadta el és az érettségi után a Minnesota Golden Gophers játékosa lett. Már elsőévesként a minnesotaiak kezdőcsapatában találta magát, ahonnan nem is tudta senki kirobbantani az 1973 és 1976 közötti években, mivel a rekordokat is szépen döntögette. 576 passz kísérlete, 274 sikeres passza, 25 TD passza, és 3577 yardja is rekord. Ezzel a teljesítménnyel a Big Ten konferencia történetének 4. legerdményesebb irányítója lett. Freshmanként még a kosárcsapatban is benne volt, sőt a korábbi Detroit Pistons főedzőnek, Flip Sandersnek volt csapat- és szobatársa!

Profi karrier
Dungy nem kelt el a drafton, és arra a sorsa jutott, mint a korszak nem kimagasló képességű afro-amerikai irányítóinak többsége: defensive back lett. Szabadügynökként a Steelers csapatához igazolt, ahol első (1977-es) évében csak a special teamben jutott szóhoz, a másodikban azonban már pár interceptiont is jegyzett a Super Bowl diadallal véget érő szezonban. A sikeresség ellenére nem marasztalták, tobábbpasszolták a 49ershez, pályafutását pedig 1 évre rá fejezte be, miután a Giants training campjéből is elküldték, 1980-ban. Az NFL és az AFL egybeolvadása óta Dungy az egyetlen játékos, aki egy meccsen belül dobott és elkapott is interceptiont. 1977-ben a Baltimore Colts ellen Terry Bradshaw és Mike Kruczek is megsérült, így a safety pozíciót betöltő Dungy-t rántották elő, mint vészmegoldás.

Edzői karrier
Visszavonulása után azonnal megkereste alma matere, a Minnesota egyetem, hogy foglalkozzon a csapat defensive backjeivel. Nem kellett azonban sokat várni az újabb váltásra: 1981-ben Chuck Noll,korábbi edzője a Steelers-höz hívta hasonló munkára, maga mellé. Szorgalma, odaadása és szakértelme révén 1984-ben defensive cooridnátorrá nőtte ki magát, ám 5 év kemény munka után váltott: Kansasbe költözött és ismételten a DB-ket kezdte foglalkoztatni. 1992-ben ismét Minnesotába tette át székhelyét, de ezúttal már a profi ligában. A Vikings defense Dungy irányításával a liga legjobbjának számított ekkoriban.

Tampa Bay Buccaneers
Dungy nagy álma vált valóra, amikor Rich McKay 1996. január 22.-én a Tampa Bay főedzőjévé nevezte ki, ahol Monte Kiffin defensive coordinatorral a cover 2-es védekezés bevezetésével kívánt eredményt elérni. A Raiders és a Chargers idegenbeli legyőzése hatalmas fegyverténynek számított akkoriban, hiszen 15 éve nem sikerült ezt megtenni. Dungyval igen. 1997-ben az NFL central diviziójának 2. helyén végzett a gárda, ráadásul 1982 óta az első pozitív szezont produkálva. A playoffban a Lions volt a Bucs történetének első ellenfele, és ugyan ezt a párharcot sikerült abszolválni, de a következő körben a címvédő Green Bay már rágós falatnak bizonyult.

Dungy irányításával 4 alkalommal jutott playoffba a Tampa, 1999-ben egészen az NFC döntőig meneteltek a diviziógyőzelem után, ám a Rams túl erős volt nekik. A kudarcok oka az lehetett, hogy a Shaun King irányította offense-nek 3 év alatt 3 offensive coordinátora volt, ami eléggé megnehezíti a sikerességet. Dungy-t 2002 januárjában menesztették, miután egymást követő két évben sem tudtak átlépni a Philadelphia Eagles testén a playoffban. Utódja, Jon Gruden vezetésével ez sikerült, sőt az aranygyűrűk is a martalócok hozadékai lettek a szezon végi Super Bowl győzelem után.

Indianapolis Colts
8 nappal menesztése után Dungy már a Colts kötelékében találta magát. Azért szerződtették, hogy a bombaerős offense mellé egy épkézláb denfense-t is össze tudjon hozni indianaban. A „Tampa 2” nevű védő formációt kívánta továbbfejleszteni, aminek elődje, Jim Mora már lefektette alapjait. Tom Moore személyében ráadásul egy régi ismerőssel is találkozhatott az RCA Domeban, hiszen Minnesotában és Pittsburgh-ben is dolgozott együtt a támadórészleg agytrösztjével. Dungy munkája a playoffra érett meg. A Jets ellen megsemmisítő, 41-0-s eredmény mutatta, hogy a Colts defense igenis komoly. Az AFC bajnoki címet azonban nem sikerült begyűjteni, mivel a New England felülkerekedett a megerősített védelmen is. 2004-ben ugyanez történt, a divisional weekend alatt, ám Dungy munkáját elismerendő, 3 évvel meghosszabították szerződését, évi 5 millió dollárt dugva orra alá. 2005-ben aztán mindenképp a Super Bowl volt az elvárás a csapattól. Újabb lépésként 5 éves szerződést kötöttek Corey Simon DT-vel és szépen is meneteltek, hiszen első 13 meccsükön nem találtak legyőzőre, és már-már az 1972-es Dolphins egyedüli veretlen szezonja is veszélybe került, amikor a Chargers megálljt parancsolt a csikóknak. A playoffra azonban sikerült a hazai pálya előnyét kicsikarni, de a Steelers idegenben is nyerni tudott Indianapolisban. A következő évi playoffban vigasztalódott a csapat. Ekkor a liga egyik legjobban futó csapatát 50 yard alatt tartották, a bombaerős Baltimore-t, és a nagy rivális Patset is két vállra fektették, bemasíroztak a döntőbe, ahol a Bears ellen 29-17 arányban győzedelmeskedtek.


Miután felért a csúcsra, sokan gondolták, hogy meglépi azt, amire csak most került sor, és hátat fordít az NFL világának. A klub vezetése már el is döntötte, hogy utódja Jim Caldwell irányítóedző lesz, ám a pontos időpontot nem kötötték ki, csupán annyit, hogy akkor kerül a főedzői posztra, ha Dungy visszavonul. Ő azonban maradt, két igazán sikeres szezonra, hiszen mindkétszer playoffba vezette csapatát, azonban a lassan mumussá váló San Diego mindkétszer elütötte a továbbjutástól csapatát.
 

 

Elsőségei
Tony Dungy sok mindenben elsőnek mondhatja magát.
Az első edző, aki mind a 32 csapatot legyőzte már.
A legfiatalabb segédedző (25 éves) és a legfiatalabb coordinator (28) is ő az NFL történelemben
A második szinesbőrű edző, aki Super Bowlba jutott, és első, aki nyert.
A 6. ember, aki játszott és edzősködött is Super Bowlban és a 3. aki nyert. Az illusztris névsor: Mike Ditka, Tom Flores (nyertek), Dan Reeves, Sam Wyche, Forrest Gregg (vesztettek)
 

Edzői felfogása
Támadásban a konzervatív vonalhoz tartozik, Tampa Bayben a labdabiztosság dominált elképzeléseiben, a futójátékot helyezte előre, és sok rövid passzt hívott a playek során. Indianapolisban Tom Moore hatalmas segítség lett Dungynak, aki teljesen kézben tartotta a Colts támadórészlegét. Védekezésben a „cover 2” és a zone defense a kedvenc felállásai, amelyben a 4-3-as felállást alkalmazza. (Erről stratégia rovatunkban részletesen olvashattok, ha ide kattintotok.)

Edzői kapcsolatai


Az évek folyamán Dungy rengeteg emberrel dolgozott együtt, akik között rengeteg prominens, illetve jelenleg is aktív szakvezető van.
Herman Edwards, Kansas City HC (Tampában a segédedző volt mikor Dungy volt a HC)
Lovie Smith, Chicago HC (Tampában a LB edző volt mikor Dungy volt a HC)
Rob Marinelli, Detroit HC (Tampában a védőfal edző volt mikor Dungy volt a HC)
Mike Tomlin, Pittsburgh HC (Tampában a DB-k edző volt mikor Dungy volt a HC)
Mike Shula, Alabama HC 2003-2006 (Tampában offensive coordinator volt mikor Dungy volt a HC)
Joe Barry, Detroit defensive coordinator (Tampában LB edző volt mikor Dungy volt a HC)
Leslie Frazier, Minnesota defensive coordinator (korábbi Colts DB edző)

Dungy elmondása szerint tudása legjavát Chuck Nolltól leste el

 

Személyes adatok
Dungy-t már Tampában is hatalmas tisztelet és szeretet övezte a pályán és azon kívüli viselkedése miatt is. Rengeteg jótékonysági szervezet tagja, összes korábbi állomáshelyét támogatja, Floridában pedig a keresztyén sportolók szövetségének egyik szószólója. A fiatalok megsegítésére is több szervezetnek a tagja. A színes bőrű edzők szövetségéből sem maradhat ki. Mélyen vallásos. Felesége Lauren Harris, akivel Pittsburgh-ben házasodott össze. Két lánya van Tiara és Jade, és 4 fia: James (elhunyt), Eric, Jordan és Justin Dungy.

2007. júliusában jelent meg könyve Nathan Whitakerrel, társkiadásban, „Quiet Strength: the Principles, Practices, & Priorities of a Winning Life” címmel, amit mindenidők egyik legjobb NFL-lel kapcsolatos könyvének tartanak.Ugyancsak 2007-es „Quiet Stength” című második, immár egyedül írt könyve, míg 2008-ban „You can do it!” címmel Amy June Bates közreműködésével adta ki eddigi utolsó munkáját. Most, hogy nyugdíjba vonul, első számú hobbijának, az írásnak több időt szentelhet majd a családcentrikus NFL ikon.

Aki figyelemmel követte Dungy edzői pályafutását, vagy csupán néhány évet karrierje utolsó szezonjaiból, az tudja mennyit jelentett ő a csapatának, és a ligának. Évről-évre ismeretlen, vagy mások által kevésre taksált játékosokból alkotott rendre ütőképes, helyenként ligaelső védelmet. Új dimenzióba helyezte a védekezést a Tampa2-vel, ő tudott legendát csinálni Peyton Manningből, vele sikerült bajnokcsapatot, és szilárd franchise-t csinálni az évek során folyamatosan sikertelen Colts-ból. Azt hiszem egyértelmű, nélküle nem sikerült volna.
Köszönjük Tony Dungy-nak az NFL-ért, a futballért, a szurkolókért tett munkáját, és sok sikert neki a magánéletben is!


Herczeg Ádám (Höri)