NFL mérkőzés beharangozók - 11. hét

Az NFL 11. fordulójának vasárnapi meccsei.

NFL mérkőzés beharangozók - 11. hét

Atlanta Falcons - Arizona Cardinals, magyar idő szerint 19:00, Georgia Dome

Nem biztos, hogy a legszerencsésebb a sorsolása az Arizonának. A Falcons egyáltalán nem tűnik az ideális ellenfélnek, ha egy öt meccses nyeretlenségi szériát szeretnél megszakítani. Ráadásul a Sólymok az előző játékhéten szenvedték el első vereségüket, ami után minden bizonnyal vissza kívánnak találni a győzelmeket hozó ösvényre. Sok okuk amúgy sincsen szomorkodásra: a csoportjukat magabiztosan vezetik, jelenleg semmi nem veszélyezteti a rájátszásba jutást és mindössze háromszor 1 yard választotta el őket a tökéletes idény fenntartásától. Ilyen szituációkban 100-ból 97 alkalommal pontszerzés történik, Michael Turner viszont bemutatta inkább a kivételeket.
Matt Ryan élete egyik legjobb teljesítményét nyújtotta New Orleansban, a Cardinals hátsó alakulata viszont meglehetősen effektív ha passzokról van szó. Hasonlóan a Falcons D-hez, az Arizona is inkább futással sebezhető. Őszintén szólva a két gárda futójátékosait elnézve különösebben nem aggódnék a védőkoordinátorok helyében.
Az Arizona különösen nehéz helyzetben van. Kevin Kolb nem tudta vállalni a játékot erre a hétre sem, így ismét John Skelton fog kezdeni QB poszton. Skelton egyébként nem lenne rossz, ha kevesebbszer adná el a labdát, de legalább egyre égetőbbé válik egy megbízható irányító draftolása. Persze minden irányítónak egyszerűbb a dolga, ha van ideje körbenézni a pályán (eddig sem az elkapókkal volt gond, Larry Fitzgerald továbbra is az NFL egyik legjobbja, Andre Roberts pedig kitűnően végzi az ellentétes oldalon a dolgát), de egyszerűen ez a fal képtelen őt megvédeni. 41 alkalommal zsákolták már be az arizonai QB-t 2012-ben, és az sem segíti őket, hogy az újonc Nate Potter fog LT poszton kezdeni. A vöröspintyek támadófala ráadásul egy kissé felrázott Falcons védővonallal fog találkozni: Ray Edwards hirtelen kivágása után 3 új ember került be a rotációba, akik egytől-egyig égnek a bizonyítási vágytól és biztosan mindent meg fognak tenni, hogy megragadjanak a kezdőben.
Hazai oldalon nincsenek ekkora problémák a fallal, Peter Konz igába hajtása óta remekelnek az atlantai falemberek. A Saints ellen Tony Gonzalez csillogott nagyon fényesen, lehetetlen megmondani, hogy a 3 fő célpont (Gonzalez, White, Jones) közül ki fog igazán működni a Cards védelme ellen. Kerry Rhodes fogadkozott a héten, hogy mentálisan a Falcons felett állnak, mert nagyon ki szeretnének mászni az utóbbi hetekben ásott gödörből.
Vasárnap koraeste minden kiderül. Az Atlanta nagyon szeretne pihenni a rájátszás első körében, ehhez pedig mindenképpen le kéne győzniük Skeltonékat, akik a bravúros szezonkezdet óta iszonyú mélyrepülésben vannak. Egy esetleges győzelemmel megmutathatnák, hogy nem véletlen volt az a 4-0, de azért sok pénzt ne tegyetek rájuk.

Parrag Zsombor (shawnka)

 

Dallas Cowboys - Cleveland Browns, magyar idő szerint 19:00, Cowboys Stadium

Melyik sorozat törik meg? A Cleveland Browns 2011. szeptember 18.-án tudott utoljára idegenben nyerni (ekkora a Luckra hajtó Coltsot verték), míg a Cowboys idén még képtelen volt két egymást követő meccset megnyerni. Nem csak a számok, de a mutatott játék alapján is inkább utóbbi megdőlősére van esély, de a Tony Romo által vezetett offense bármelyik meccset képes elveszteni (minthogy megnyerni is) a Barnák pedig pihenőhetük után érkeznek Texasba és a rengeteg sérültjük ellenére is meglepetésre készülnek. 
A hazaiak részéről nem számíthatunk sok meglepetésre, a fal belső része Phil Costa (center) kidőlésével tovább gyengült, DeMarco Murray nem edzett, így Felix Jones maradt a kezdő futó de hiába 27. futás elleni védekezésben a Browns leginkább a sérülések miatt lehetnek sikeresek a földön,  Ahtyba Rubin limitáltan edzett, de az amúgy is foghíjas front-seven több tagja is sérüléssel küszködik. A hátvédsor sincs jobb helyzetben, a legjobb játékosuk Joe Haden csípőproblémák miatt nem edzett, az eddig jól teljesítő nickel CB Dimitri Patterson szintén, utóbbi biztosan nem fog pályára lépni, rajtuk kívül a két safety sem 100%-os. Romo önbizalma szempontjából ez különösen jól jöhet, hisz az ő elkapói mind egészségesek, ideális alkalom, hogy légi parádét rendezzen, amivel bizonyíthatja, hogy megfelelő franchise QB.
A labda másik oldalán sem jobb a helyzet az ohio csapatnál, Brandon Weeden az utóbbi két meccsén rendkívül gyengén teljesített, négy célpontja sérült és még az újonc társára Trent Richardsonra sem számíthat teljes értékűen, bár az egyre jobb formában lévő futó szinte biztos, hogy játszani fog. Szükség is lesz rá, hisz passz ellen kifejezetten erős a Cowboys védelme, annak biztos nem lenne jó vége, ha a levegőben próbálnának dominálni. És ha már a hazai D#-nél tartunk, Ware-ék egyre jobb formában vannak, miután Matt Ryant és a kisebbik Manninget is kordában tartották (bár a gyenge támadóteljesítmény miatt ott még kikaptak), legutóbb az Eagles ellen már ők nyerték meg a meccset.
Jerry Jones csapata még nem mondott le a rájátszásról, ha sikerülne nyerniük egy meccsre közelítenék meg a jelenleg vezető Giantset és erre minden esélyük meg is van. A vendégeket az ág is húzza így akár komoly méretű pontkülönbség is kialakulhat amennyiben a támadók végig koncentrálnak és a labdát is meg tudják őrizni, de ha a védelmek csillogásáról kell, hogy szóljon a meccs abból is jobban jöhetnek ki.

Varga Kristóf (kristof)
 

Detroit Lions - Green Bay Packers, magyar idő szerint 19:00, Ford Field (TV: ESPN America)

NFC északi derbi, amiben a Lions nagyon nem jó idén; eddig három csoportmeccsükből mindannyiszor veszítettek, például múlt vasárnap is. Ezért állnak többek közt 4-5-ös mérleggel elég távol a rájátszás helyektől, miközben mai ellenfelük, a Green Bay a csoportelsőségről és a medvék beelőzéséről álmodik, amire Jay Cutler ideiglenese kiesése miatt megnőtt az esélyük múlt hét óta. Ráadásul szabadnap után utaznak a Ford Fieldre, így felkészülési és regenerálódási idő is volt bőséggel.
Mike McCarthy mérlege 11-1 az oroszlánok ellen, legutóbb az Arizona ellen is aránylag simán nyertek és a Bears egyszeri elgyepálása miatt az NFC Northon belül lépéselőnyben állnak. Nem felhőtlen viszont a helyzet, ugyanis Bryan Bulaga már a 11. játékosuk hétfő óta, aki a sérült listán díszeleg, de ilyen-olyan bajok miatt továbbra is hiányzik Greg Jennings, Charles Woodson és Clay Matthews is, hogy csak a húzóneveket említsük. Jordy Nelson bokája azonban jónak tűnik egy próbára.
Aaron Rodgers legjobb elkapói nélkül sem esett vissza túlságosan, 25 TD passzával holtversenyben első és passer ratingben is csak Peyton Manning áll jobban nála.
Detroitban eléggé vészes a helyzet ha a sorsolásra néznek, hiszen a 7 hátralévő meccsből csak az Arizona áll jelenleg negatív mérleggel. A Vikings elleni vasárnapi rangadón a legtöbb pontot hozták össze a lilák a szezonban, és a legutóbbi Packers elleni csata sem a védelem remekléséről szólt, igaz a szezonzáró 45-41-es vereségből már nem sok mindenre lehet következtetni. Kérdés, hogy a sajtfejűeknek hogy megy majd a futás azok után, hogy Adrian Peterson meglehetősen könnyen átment az oroszlánokon. Az Arizona ellen ritka eseménynek számított, hogy négyen (Rodgers, Starks, Green és Cobb) is több mint 25 yardot futottak, igaz egy megbízható tailbacknek lehet jobban örülnének a drukkerek.
A Lions a legtöbb yardot passzoló gárda az NFL-ben, és Calvin Johnson eléggé elkapta a fonalat legutóbb, a hazaiak remélik, hogy stabilizálja formáját az idény végéig. Minden meccsen előjön, hogy az első félidőben mindig bealszanak a michiganiek, és 1 kivételével az összes meccs 4. negyedében hátrányban voltak. A Packers ellen sem szabad ajándék előnyt adni, de ez aligha újdonság.

Herczeg Ádám (Höri)

 

Kansas City Chiefs - Cincinnati Bengals, magyar idő szerint 19:00, Arrowhead Stadium

A Chiefs idei első győzelméért hajt hazai pályán, az egykor bevehetetlennek hitt Arrowhead Stadionban, amely az egyik leghangulatosabb aréna az egész NFL-ben. A kevés nyerhető meccs közül kétség kívül a Bengals elleni, amikor lehet esélyük elkerülni a szurkolók totális haragját. Ne legyen kétségünk, mindent meg fognak ezért tenni. Láthattuk az elmúlt hétfőn is, hogy a Kansas City együttesét le lehet győzni, de ha nem, vagy keveset hibáznak akkor borzasztó nehéz. A Bengals legfontosabb célja, hogy az elmúlt heti kiváló teljesítmény után, ezúttal is folyamatos hibázásra kényszerítsék az ellenfél irányítóját, és ezzel jó helyzetet teremtsenek a támadók számára. Amire szüksége is lesz Daltonnak, hiszen nagy nyomás alatt könnyen zavarba jön, és képes azokra a hibákra, amelyek a mérkőzésbe kerülnek. Márpedig a Cheifs minden eszközzel rendelkezik ehhez, leginkább a széleken, Tamba Hali és Justin Houston személyében. A Broncos ellen bőven akadt gondja az amúgy kiváló Withworth – Smith OT párosnak egy nagyon hasonló felállás ellen, és nem is sikerült kibontakoznia a támadójátéknak. Ellentétben a múlt héttel, ahol egy jó ellenfél ellen sikerült megoldani ugyanezt. Romeo Crennel egy jó tervvel, amelyben Houstonra és a stabil futás elleni védekezésre épít, meglepheti a vendégeket. A Chiefs támadójátéka főként a futásra fog épülni ezúttal is. Érzékeny veszteség ugyanakkor, hogy az egyik legjobb fiatal Guard, Jon Asamoah biztosan kihagyni kényszerül a találkozót, sőt Ryan Lilja is felbukkant a sérült listán pénteken, a legrosszabbkor. Asamoah helyettese minden valószínűség szerint Hochstein lesz, de ha Lilja sem tudja vállalni a játékot, akkor az erősen összekuszálhatja a szálakat. Minimum nem jó előjel, egy egyébként jó fal esetén, ha a Bengals védőfalával, konkrétan Geno Atkins-szel kell farkasszemet nézni. A WR sorban is fontos hiányzó lesz illetve lehet. Az egyre jobb Jon Baldwin fej-/nyaksérülés miatt csak az oldalvonalról figyelheti az eseményeket, helyét Steve Breaston veszi át, és bár ugyan Dwayne Bowe is maródi volt a héten, játékára minden bizonnyal számíthatnak a Főnökök. A vendégek oldalán biztos hiányzó nincs, ám nagyon valószínű, hogy Marvin Jones és Reggie Nelson ezt a találkozót is kihagyja. Andrew Hawkins neve bukkant fel a pénteki riportban, nem tűnik ugyan súlyosnak, de csak a meccs előtt dől el, tudja-e vállalni a játékot. Ha nem, akkor az az újonc Mo Sanunak jelenthet több játéklehetőséget. AJ Green zsinórban nyolc meccsen jegyzett legalább egy elkapott TD-t, ha ezúttal is megteszi, franchise rekordot állít fel, a Pro Bowl szavazást félidőnél fölényesen vezető WR. A két csapat várhatóan hasonló stratégiára készül, hamar megállítani a futásokat, az ellenfelet hosszú harmadik kísérletekre kényszeríteni, melynek megoldása egyik oldalon sem számít nagy erősségnek. A hazaiak futójátéka jobb a Bengalshoz képest, ezért valószínűleg stabilabban fognak tudni haladni, akár mélyre is, de a Bengals passzjátéka dinamikusabb, ami nagy játékokat eredményezhet. Ha vezetéshez jutnak a vendégek, nehéz helyzetbe kerül a Chiefs, tehát elsősorban a védelem nagy játéka lehet a siker kulcsa. Bármelyik irányító is kerüljön pályára végül.

Zandler Gábor (gabtsi)

 

Washington Redskins - Philadelphia Eagles, magyar idő szerint 19:00, FedEx Field

Mindig érdekes párharcnak ígérkezik két újonc irányító csatája, így ha nem is a szép játék, vagy a jó formában lévő csapatok meccseként kecsegtet minket ezen találkozó, a Foles – RG3 összecsapás és az ősi rivalizálás miatt még így is érdemes lehet megtekinteni vasárnap esti kikapcsolódásként az Eagles fővárosi fellépését. Mindkét csapat 3-6-os mérleggel (és minimum 3 meccs óta tartó vereség sorozattal) érkezik, amennyiben nem lesz döntetlen ez az utolsó esély, hogy megkezdjék a feljebb kapaszkodást az NFC keleti csoportján belül.
A múlt heti Cowboys elleni vereség nem csak a rájátszásért folyatott harc miatt volt fájó, de agyrázkódása miatt Michael Vick is kidőlt, így Andy Reid kénytelen Nick Foles kezébe adni a karmesteri pálcát, a fiatal irányítónak ugyan voltak szép megmozdulásai, de sok rookiekra jellemző hibát is vétett, a gyengécske támadófal és a sérülésekkel küzdő elkapók mellett így nem valószínű, hogy az ő villogásáról fog szólni a meccs. Futás elleni védelemben a liga első felébe tartozik a Redskins és komoly sérültjük sincs, (legalábbis nagy valószínűséggel mindenki vállalja majd a játékot) ám LeSean McCoy a legutóbbi három meccsen majd hat és feles átlaggal haladt, Danny Watkins nagy eséllyel visszatér a RG posztra így Shadytől várhatjuk, hogy fazont adjon a Sasok támadásainak, könnyen megduplázhatja az eddig szerzett touchdownjainak számát (meglepetésre mindössze két hatpontost szerzett a kilenc meccsen).
A túloldalon is hasonló játékra számíthatunk, a két újonc, Alfred Morris (RB) és az elsőkörös Robert Griffin III (QB) rengeteg yardot szerez a földön (csak a 49ers előzi meg őket az egész NFL-ben), így a 15. Eagles futás elleni védelme sem számíthat túl sok jóra, főleg, hogy Akeem Jordan és Mychal Kendricks szélső linebackerek sem teljesen egészségesek. Pierre Garconra a szezon előtt elsőszámú célpontként számítottak, de folyamatos sérülései után ezen a meccsen sem számíthatunk játékra, Santana Moss és Leonard Hankerson kettős mellett így főleg a tight endek számíthatnak több passzra, ez talán még Asomugháékra is önbizalom növelően hathat.
A vendégek már többször is bizonyították, hogy ha kell, gyönyörűen végigmasíroznak a pályán, ez a gyengécske Skins védelem ellen is sikerülhet, nagy kérdés azonban, hogy most mennyire sikerül vigyázni a labdára, illetve, hogy Nick Folesnak első kezdő meccsén mennyi szerepet szánnak. A futójáték szerelmeseinek mindenképp ajánlatos lesz megtekinteni ezt a meccset, és amennyiben megfelelően sikerül motiválni a védelmeket (bár erre egy rangadón nem sok szükség lenne) kifejezetten kemény játékra számíthatunk mindkét féltől.

Varga Kristóf (kristof)

 

Carolina Panthers - Tampa Bay Buccaneers, magyar idő szerint 19:00, Bank of America Stadium

A szezon előtt kevesen gondolták volna, hogy ez a Buccaneers az NFC déli csoportjának a második helyét fogja elfoglalni a 11. héten. Azt még kevesebben, hogy nem a Panthers vagy a Saints lesz harcban valamelyik Wild Card helyért ebből a négyesből. Persze még nagyon sok mindennek kell kedvezően alakulnia a Tampa számára, de az elmúlt 3 meccs alapján nyugodtan kijelenthetjük, hogy a floridai csapatnál elindult valami.
Az első heti találkozásukkor az akkor még esélytelenebbnek kikiáltott Buccaneers egy hajszálnyival tudott győzedelmeskedni, gyakorlatilag Josh Freeman nélkül. Ezúttal az egyre jobb formába lendülő irányító biztosan nagyobb szerepet fog vállalni csapata játékában, hiszen ha valamelyik védelem komolyan sebezhető a levegőben, akkor az a Panthersé. Sőt, azóta már van egy olyan Doug Martin is a backfielden, aki egyre inkább beilleszkedik Greg Schiano mester támadómechanikájába, bár Luke Kuechly „hatalomátvétele” óta a Carolina kifejezetten jól működik futás ellen. Ugyanakkor a Bucs sem győzni szokott Charlotte-ba járni: legutóbbi 4 látogatásukból mindössze 1 alkalommal jöttek ki győztesen.
Cam Newton látványosan nem tud mit kezdeni a másodévesek átkával, ő rá is rárepült az a bizonyos sophomore slump. Nem ígérkezik túl jó matchup-nak ez a tampai védelem a Párducok támadóinak: földön nehéz volt idáig ellenük haladni, és levegőben ugyan sok yardot engednek, de ezt előszeretettel kompenzálják labdaszerzésekkel. Newtonnak idén amúgy is komoly gondjai vannak a turnoverekkel, Ronde Barberék pedig kétségkívül ugrani fognak minden apró hibára. A Panthers szerencséje talán az lehet, hogy a héten IR-re került Quincy Black linebacker, aki mögött nem igazán van minőségi depth, így futással lehet majd haladni előre. Valószínűleg ezért a Martalócok gyakran fognak 4-2-5-ös sémában felállni: Mason Foster és Lavonte David képesek lefedni a pályát széltében is, de azon sem csodálkoznék, ha egyikük javarészt „kémet” játszana Newtonon, hiszen már egy ideje tudjuk, hogy ezzel a taktikával ő limitálható a pályán.
Mivel csoportrangadóról van szó, ezért a parázs hangulat biztosan adott lesz. A Panthers hátralévő találkozói már a 2013-as draftról fognak szólni leginkább, míg a Buccaneers nem engedhet meg magának egy esetleges botlást egy hozható meccsen, ha komolyan oda szeretnének érni. Főleg, hogy a rivális Saints is éledezni látszik.

Parrag Zsombor (shawnka)

 

Houston Texans - Jacksonville Jaguars, magyar idő szerint 19:00, Reliant Stadium

Ha a ligaelső játszik a liga utolsójával, azon sok magyaráznivaló nincs az esélyeket illetően. Még akkor se, ha épp mindketten holtversenyben birtokolják ezt a pozíciót. A Texans 5. győzelmét arathatja zsinórban, amivel a Jaguars franchise leghosszabb vereség szériáját is előidézheti. Múlt vasárnap a nehezebbnek tűnő Bears legyőzése is sikerült, igaz az időjárási körülmények miatt a leggyengébb offenzív produkcióval idén, de 4 labdát tudtak szerezni, ami elegendő volt a sikerhez. A párosítás odavágója már lement szeptember 16-án, 27-7-re győztek Gary Kubiak fiai, és mindössze 117 yardot nyeltek be. Yardokban a 2., pontokban a 3. legjobb a Texans védelme, így a szenvedő Jaguars támadósornak minden sikerélményért meg kell majd küzdeni. A Colts elleni hétközi verés után érkező jaguárok többet készülhettek a találkozóra, mint az lenni szokott, volt is min munkálkodni, hiszen 6 meccses vereségsorozatuk alatt a 13 pontos átlagot sem érték el. Nyilván az sem segít ezen, hogy Maurice Jones-Drew továbbra is csak drukkerként lesz jelen. Blaine Gabbertöt másodszor kellett lecserélni múlt csütörtökön, a bal válla fájdalma ellenére azonban marad a kezdőcsapat tagja. Nem nagyon van választása, nagyon fenyegeti egy 1/1-es QB draft veszélye. A vendég irányító 76.9-es passer ratingjénél 5 rosszabb van a ligában, lehet ez több mint elsőre tippelnénk. Nagy napja lehet Arian Fosternek, az NFL-t 12 touchdown futással vezető running backnek, hiszen a Jax ellen 137.4 yardot átlagolnak meccsenként a földön, Foster pedig a Bears ellen is képes volt átlépni a 100 yardos határt. Mivel Ben Tate még mindig maródi, Fosternek ma is juthat feladat bőven. Shaun Cody és Owen Daniels játékára van esély, míg a Jacksonville állandóan hiányos secondary-jéből Lowery mellett Mathis is hiányozni fog.
Összességében igen csekély esély van rá, hogy meglepetés szülessen, de az sem valószínű, hogy a houstoniak nagyon összetörnék magukat a nagy győzelem miatt. A Jaguars számára viszont lassan minden meccsnek fokozott tétje van, kezdve a játékosoktól az edzőkön át az irodistákig. Egy 1/1-es csapatban senkinek sincs bérelt helye a következő szezonra, szóval addig kell bizonyítani Kahn úrnak, amíg még van rá lehetőség.

Herczeg Ádám (Höri)

 

St. Louis Rams - New York Jets, magyar idő szerint 19:00, Edward Jones Dome

Újabb médiafelhajtás az irányító kérdés körül a Jetsnél. A megunhatatlan témával vágnak neki a Rams elleni találkozónak. A 10. fordulóban a New York Seattleben vendégeskedett és távozott sima vereséggel. A Rams idei talán legjobb teljesítményével döntetlent ért el a 49ers otthonában.
A Jets több sebből vérzik és a médiafelhajtás sem tesz jót a csapatmorálnak. Hiába játszik borzasztóan Mark Sanchez Rex Ryan kitart mellette még ha ez az állásába is fog kerülni. Tim Tebow a csere és a szurkolókon és az újságírókon kívül senki nem látná szívesen a pályán kezdőként. A passzjáték nem éri el meccsenként a 200 yardos átlagot és Sanchez passzainak csupán a fele végződik elkapással. Ráadásul kedvenc elkapója Jeremy Kerley kisebb sérüléssel bajlódik és játéka kérdéses. A Rams védekező falának nyomást kell gyakorolnia Sanchezre, mert láttunk már tőle olyan meccset amikor elkapta a fonalat és jól játszott. A secondarybe visszatér az egy meccses csapatbüntetést letudó Janoris Jenkins ez segítheti a a hátsó alakzat munkáját.
Támadó oldalon a Ramsnél az lenne az ideális, ha a futójátékot erőltetnék. Steven Jackson a 49ers ellen is 100 yardot ért el és a Jets védelme meccsenként átlagban 145 yardot enged az ellenfeleinek a földön. Azonban Sam Bradford is egyre jobban játszik és Danny Amendola jelenléte is jó hatással van a passzjátékra. A Jets első számú feladata lesz Amendola kikapcsolása, de hátrányt jelenthet, hogy az eddigi nickel corner Isaiah Trufant múlt héten egész évre kidőlt. Problémát lehet még számukra Chris Givens visszatérése is (Janoris Jenkinsel együtt kaptak büntetést), aki a hosszú passzoknál lehet Bradford célpontja. Viszont a Jets csupán 200 passzolt yard körül enged az ellenfél irányítóinak átlagban.
A speciális csapategységek is fontos tényezői lehetnek a mérkőzésnek. Mind a két csapat számára fontos lesz milyen mezőnypozícióból indulnak a támadások. A Rams a múlt héten kétszer is megtréfálta a 49erst, erre a Jetsnek oda kell figyelnie.
Érdekesség a mérkőzéssel kapcsolatban, hogy a hazaiak támadó koordinátora az a Brian Schottenheimer, aki az előző hat szezont a Jetsnél ugyanebben a szerepkörben töltötte be.

Kiss Ferenc (Fucu)

 

Oakland Raiders - New Orleans Saints, magyar idő szerint 22:05, O.co Coliseum

Egy formán kívüli és egy felfelé ívelő formát mutató csapat csap össze ezen a mérkőzésen. Az Oaklandet a múlt héten kiütötte a Ravens, a szentek pedig legyőzték az első számú közellenségüket, a csoportot vezető Atlanta Falcons csapatát. A Raiders védelme ellen átlagolják a legtöbb pontot a ligában, ez nem jó előjel Drew Brees és kompániája ellen. Támadóoldalon a Saintsből biztosan hiányozni fog a jobb oldali tackle Zach Strief, valószínűleg Charles Brown fogja helyettesíteni. Kérdéses továbbá Darren Sproles játéka is, a múlt héten egész jól szerepelt a Pierre Thomas – Mark Ingram – Chris Ivory hármas, lehet, hogy marad ezen a mérkőzésen is ez a trió. Persze a New Orleans a passzjátékáról híres, Brees elkapóbrigádja teljesen egészséges azaz Marques Colston, Lance Moore, Devery Henderson és Jimmy Graham őrzését is meg kell oldania a szezon során komoly problémákkal küzdő Raiders secondarynek, amelyből Tyvon Branch játéka kérdéses egy nyaksérülés miatt. Az Oakland védelméből biztosan hiányozni fog Richard Seymour, ez jelentősen megkönnyíti Brees életét.
A labda túloldalán is komoly sérültekkel néz szembe az Oakland, ezt a meccset is kihagyja a két legjobb futójuk Darren McFadden és Mike Goodson, így megint a fullback Marcel Reece feladata lesz a labdacipelések többsége. Gyaníthatóan Greg Knapp offensive coordinatornak ezen a meccsen is többségében passzjátékot kell hívnia, Carson Palmer idén alapvetően jól végzi a dolgát, de a teljesen egyoldalú offense miatt előfordulnak hibák nála is. Nem könnyíti meg dolgát, hogy Darrius Heyward-Bey játéka kérdéses, esetleges hiányában a draftolatlan újonc Rod Streater fog kezdeni Denarius Moore mellett. Lökést adhat a támadójátéknak, hogy Khalif Barnes valószínűleg visszatér a kezdő RT posztjára, Barnes lényegesen kiegyensúlyozottabb játékra képes, mint helyettese Willie Smith mind a passz mind a futás segítésénél. A Saints passz elleni védekezését jól mutatja, hogy az ellenfél irányítói eddig 104.4-es passer ratinget hoztak össze ellenük és ebből a védelemből hiányozni fog Junior Galette az egyik legjobb passzsiettetőjük, valamint Corey White a nickelback.
Összefoglalva egy sokpontos találkozót várok, ahol fontos kérdés lesz, hogy melyik csapat lesz képes jobban vigyázni a labdára. Alapvetően a Saints jobb formában van, de az Oakland otthon az utóbbi években már több csapat ellen is képes volt meglepetést okozni.

Papp Gábor (empty taxi)

 

Denver Broncos - San Diego Chargers, magyar idő szerint 22:25, Sports Authority Field at Mile High

Eldől-e végérvényesen az AFC Nyugati csoportjának a sorsa? Ehhez nem kell más, mint Broncos-győzelem, ugyanis akkor a legfőbb rivális San Diego már három mérkőzéssel lesz lemaradva. A szezonbeli első randevújukon két teljesen ellentétes félidőt láthattak a nézők, az 1. félidőben Riversék parádéztak, a második félidőben meg a Denver játszott ellenállhatatlanul mind támadó- mind védőoldalon.
A Broncos támadójátéka Peyton Manningre épül, ő és a célpontjai (Demaryius Thomas, Eric Decker, Brandon Stokley és a 2 TE Jacob Tamme és Joel Dreessen) elég sok védelmet feltörtek már idén. A támadósorból valószínűleg ezen a meccsen is hiányozni fog Chris Kuper a jobb oldali guard, ez főleg a Willis McGahee vezette futójátékra lehet káros hatással, persze a San Diego idei legfőbb erőssége egyébként is a futás elleni védekezés, még úgy is, hogy Aubrayo Franklin térdsérülés miatt kihagyja a találkozót, hiszen Antonio Garay és Cam Thomas személyében van még két kezdő szintű nose tackle a keretben. A Chargers gondja védelmi oldalon inkább a passzokkal van (a liga középső harmadában vannak a passz elleni mutatókban), ez részben köszönhető annak, hogy Shaun Phillipsen kívül nincs jó formában lévő pass rusherük, részben pedig a gyengébb CB-sornak. John Paganonak muszáj lesz egy jó gameplannel előrukkolnia, különben a San Diego esélytelen a győzelemre.
A labda túloldalán a Chargers sok sérüléssel küzd: Jared Gaither valószínűleg ezt a mérkőzést is kihagyja, mellette kérdéses Ryan Mathews és az ex-Bronco Dante Rosario játéka is. Mathews játéka fontos lenne, hisz jó lenne a San Diego szemszögéből ha sok futással lent tudnák tartani a pályáról Manninget, Mathews esetleges hiányában ez a feladat Jackie Battle-re és Ronnie Brownra hárulra. Gaither helyettese Mike Harris lesz, akinek nem biztos, hogy Elvis Dumervillel kell szembeszállnia, ugyanis a kiváló defensive end játéka kérdéses egy vállsérülés miatt. A másik hiányzó a Broncos-védelemből Tracy Porter, azonban az utóbbi meccseken parádézó Champ Bailey – Chris Harris – Tony Carter hármasra nézve nem gondolnám ezt hatalmas problémának. Ha a Chargers nyerni akar, akkor Philip Riversnek el kell hagynia az utóbbi meccseken rendre bemutatott teljesen értelmetlen interceptionöket, Rivers pontossága rendre megfelelő mostanában, azonban clutch szituációkban gyakran megremeg. Norv Turnerre is nehéz meccs vár, a Broncos védelem TOP10 mind futás mind passz ellen, ha nem mondott le róla, hogy a csapata elérje a rájátszást, akkor jól kell variálnia a játékhívásokat.
A mérkőzés esélye a Denver, támadásban és védekezésben is a liga legjobb csapatai közé tartozik (és akkor még nem beszéltünk Trindon Holidayről…), azonban egy AFC West csoportrangadón szinte mindig történnek furcsaságok és Peyton Manning mérlege még mindig negatív a Chargers ellen.

Papp Gábor (empty taxi)

 

New England Patriots - Indianapolis Colts, magyar idő szerint 22:25, Gillette Stadium (Tv: Sport 2)

Egy régi rivalizálás éledhet újjá ezen a meccsen, ez a két csapat (a Steelers-szel karöltve) volt az AFC ura az elmúlt két évtizedben. Miután mindkét gárda hat győzelemmel és három zakóval áll, idén újra a rájátszásért folytatott harc egyik fontos állomása lesz ez az összecsapás mindkét együttes számára.
A Pats-nél nincs gond a támadójátékkal, Tom Brady és a passzjáték továbbra is rendkívül hatékony, sőt, az egyre javuló falmunka révén hétről hétre jobban teljesítenek levegőben a Hazafiak. Ez a Colts ellen sem lesz túl nehéz, hiszen az Indianapolis védői érzékenyek e téren, ráadásul Jerraud Powers, az egyik kezdő cornerback, az egész idényre kidőlt, és egyelőre Vontae Davis sem állt edzésbe, így a secondary rendkívül lyukas. Reményt adhat a vendégeknek, hogy Logan mankins, a Patriots falának egyik kulcsembere hiányozni fog ezúttal, egy Dwight Freeney-ék nyomást helyezhetnek Brady-re. Ekkor léphet előtérbe Stevan Ridley és a futójáték, amely amikor összeállt, győzelmet szállított a New Englandnek. Mivel az Indy-nél voltak problémák idén a kiegyensúlyozott szerelésekkel, könnyen lehet, hogy végül földön nyeri meg a találkozót a Belichick-banda.
Andrew Luck persze mindent meg fog tenni, hogy ez ne következzen be. Az újonc irányító az elmúlt hetekben úgy festett, mintha már évek óta a liga legjobbjai közé tartozna, és nem valószínű, hogy pont ezen a meccsen rettenne meg az ellenféltől, hiszen a Pats passzvédelme katasztrofális. Legutóbb a Bills is sztészedte őket, és ezt a Coby Fleener nélküli Colts is meg fogja tenni, ha nem szedi össze magát a secondary. A frissen szerzett Aqib Talib bevetése javíthat a helyzeten a házigazdáknál, a remek képességű, de balhés játékos feladata a legendás Reggie Wayne levédekezése lehet bemutatkozásakor. Ha Lucknak nem menne a játék, nincs sok kártya a vendégek kezében, hiszen a futójáték néhány rövid periódustól eltekintve elég gyengén muzsikált, ráadásul a New England elég hatékony védőfallal és linebacker-sorral bír.
Luck és Brady párharca elképzelhető, hogy hasonló klasszikussá válik, mint a Manning-féle összecsapások. Mindenesetre annyi biztos, hogy mindkét gárda számára nagyon fontos a győzelem és mindkét támadósor elég erős. Azt hiszem, hogy ennél jobb kikapcsolódást keresve sem találhat magának az ember vasárnap este.

Rajnai Gergely (Rajna)

 

Pittsburgh Steelers - Baltimore Ravens, magyar idő szerint hétfő 02:20, Heinz Field (TV: ESPN America)

A 11. fordulóig kellett várni a jelenkori futball legnagyobb rivalizálásának idei első felvonására, melyről azonban az utóbbi évek Steelers-Ravens párharcainak több kulcsfigurája is hiányozni fog. A kohászoknál Ben Roethlisberger és Troy Polamalu, míg a túloldalon Ray Lewis is kénytelen lesz kihagyni a mérkőzést sérülés miatt, és egyúttal hosszú idő után ez lesz az első AFC North csúcsrangadó, melyet Hines Ward nélkül rendeznek meg. A hét folyamán az elsőszámú beszédtéma természetesen az volt, hogy a Steelers miként tudja majd pótolni Big Bent, aki a Chiefs elleni találkozóan elszenvedett váll- és bordasérülése miatt valószínűleg hetekig harcképtelen lesz. Az acélvárosiaknál így Byron Leftwich lép elő kezdő irányítóvá, aki a legutóbbi két idényt teljes egészében kihagyta, és a hétfői mérkőzés során pályán töltött nagyjából másfél negyed alatt sem teljesített túl meggyőzően. A héten már végig úgy készülhettek, hogy ő lesz a kezdő, ami nyilván Leftwich és a csapat helyzetét egyaránt megkönnyíti, de a Steelers támadó oldali sikere még így is mindenekelőtt a futójátékon múlik majd, melynek eredményességéhez a négymeccses kihagyás után visszatérő Rashard Mendenhall is hozzájárulhat. Roethlisberger hiányától függetlenül a defense állapota némi aggodalomra adhat okot a hollók háza táján. A csapat legjobb cornerbackje, Lardarius Webb után Jimmy Smith is kidőlt a sorból, két fontos defensive lineman, Terrence Cody és Pernell McPhee pályára lépése bizonytalan, a védelem (megmaradt) vezérei pedig messze vannak a csúcsformától - Terrell Suggs visszatérése alkalmával még pozitívan emelkedett ki egy borzalmas napot kifogó egységből, az azóta lejátszott két mérkőzésen viszont meglehetősen észrevétlen volt, valamint Ed Reed és Haloti Ngata sem tud konzisztensen magas színvonalon teljesíteni, amiben mindkettejüknél vállsérülés játszhat közre. Messzemenő következtetéseket nem lehet abból levonni, hogy a Darren McFaddent és Mike Goodsont is nélkülöző oaklandi támadóegységet jól tartotta a földön az egyébként futás ellen idén igencsak harmatos Ravens defense; másrészt eleve nem jó jel, ha Mike Wallace-t és társait olyan CB-knek kell őrizniük, mint Cary Williams, Cory Graham, vagy Chykie Brown (még úgy is, hogy Antonio Brown ezúttal sem tudja vállalni a játékot), de mostanság az irányítók siettetése terén sem jeleskednek a Baltimore-i védők. Pittsburgh-ben sem lehetnek büszkék a pass rush produktivitására, a Joe Flacco előtt tornyosuló támadófal pedig aránylag jó munkát végez passzblokkolásban, így újfent nehéz percek várhatnak James Harrisonékra, illetve - amennyiben a front seven tagjai elegendő időt hagynak az irányítónak - a Polamalut nélkülöző secondary-re is. Ha Flaccót nem zavarják, többnyire megtalálja célpontjait, főképp Anquan Boldint és az idén igazi deep threatté váló Torrey Smith-t, de a hollók tight endjei is sok gondot okoztak már Dick LeBeau egységének, ezért a vendégek passzjátékának kiiktatásához nagy javulás szükségeltetik a pittsburghi pass rusherektől. LaMarr Woodley és társainak frontvonalakban nyújtott támogatása nélkül a defensive backek aligha lesznek képesek tartani a Ravens elkapóit. Marshal Yandáék igazi erőssége a run blocking, ami Ray Rice-szal kombinálva válik igazán ütőképes fegyverré, ezt azonban a passzorientált playhívással nem mindig használja ki Cam Cameron offenzív koordinátor. Ettől függetlenül a kohászoknak tartaniuk kell a liga egyik legjobb running backjétől, főként úgy, hogy néhány impresszív meccs után legutóbb 142 yardot engedélyeztek a földön a Chiefs támadósorának. A két gárda összecsapásai többnyire szoros eredményt hoztak, így adott esetben most is sok múlhat a rúgókon, Shaun Suishamen és az újonc Justin Tuckeren. Eddig mindkét kicker megbízhatónak bizonyult a mezőnygól-kísérleteknél; előbbi 21, utóbbi 18 próbálkozásból hibázott mindössze egyszer.
Ironikus, hogy Roethlisberger épp akkor szenved komolyabb sérülést, amikor az őt védő offensive line az utóbbi évek viszonylatában a legjobb teljesítményt nyújtja pass protection terén, ráadásul az irányító kiesése a lehető legrosszabbkor jött a Steelers szempontjából: három játékhét leforgása alatt kétszer is megmérkőznek fő vetélytársukkal, ezeken a meccseken pedig akár a divízióelsőség kérdése is eldőlhet. A Ravens védői között is akad sérülés miatt hiányzó vagy sérülten pályára lépő játékos, de a papírforma jelenleg inkább John Harbaugh együttesének kedvez. Ettől függetlenül hamisítatlan AFC North derbire van kilátás a Heinz Fielden.

Vass Ádám (vassadi)

 

Pihenőhét: Minnesota Vikings, New York Giants, Seattle Seahawks, Tennessee Titans