AFC North figyelő - 10. hét
Fekete hét volt ez a csoportban, ugyanis mind a négy együttes vereséget szenvedett.
AFC North:
Visszapillantó:
A csütörtök esti rangadón a Baltimore Ravens drámai küzdelemben 26-21-re kikapott az NFC egyik legjobbja, az Atlanta Falcons vendégeként, miután előbb a sírból visszahozta a meccset, majd egy perc alatt TD-drive-ot engedett riválisának. A Cleveland Brown ha lehet, még drámaibb körülmények között maradt alul a vendég New York Jets együttesével szemben. A Patriots és a Saints bravúros legyőzése után a tavaly főcsoportdöntős ellenfelet is nagy küzdelemre késztette, de a ráadás utolsó pillanataiban Santonio Holmes TD-elkapása 26-20-as vereséget eredményezett. A Cincinnati Bengals ezúttal idegenben maradt alul az Indianapolis Colts csapatával szemben, mivel megint későn ébredt és buta hibákat vétett. A sérülésektől tizedelt Pittsburgh Steelers az elmúlt évtized két legeredményesebb alakulatának vasárnap esti rangadóján megsemmisítő, 39-26-os vereséget szenvedett a New England Patriotstól, s az eredmény még a Kohászokra nézve hízelgő.
Power Ranking:
Baltimore Ravens:
A Hollók szép lassan összeállnak. Abszolút felfelé ívelő pályát mutatnak. Ahogy azt korábban jeleztem, van még bennük tartalék. Ahogy a PUP-listáról felépültek az emberek, mint például Ed Reed, rögtön sikerül labdákat szerezni. Ezáltal az utolsó két meccsen végre az idény során először meggyőző teljesítményt nyújtott a Ravens, amely tehát erősödött a legutóbbi erősorrendünk óta, s nemcsak névleg, hanem teljesítményben is. Mondom ezt annak ellenére, hogy legutóbb mégis kikapott a csapat a Falcons vendégeként, ugyanis ott is igen komoly erődemonstráció volt, ahogy az utolsó negyedben fordított a gárda. Győztes erényeket csillogtatott. Ráadásul Joe Flacco irányító utolsó fegyvere, a mélységi passzoknál rendkívül hasznos Donte Stallworth is lassan bevetésre kész lesz, no akkor tudja majd maximálisisan kihasználni a benne rejlő potenciált a Ravens, de egyértelmű, ahogy összeszokottabbá vált a gépezet az új fegyverekkel, ahogy visszatértek a maródi klasszisok, a Ravens megindult felfelé.
Tipp: 11-5, AFC-2. az AFC East bajnoka mögött.
Pittsburgh Steelers:
A Kohászoknál éppen fordított események zajlanak. Így utólag visszatekintve a szezon elejére, a Steelers talán a legerősebb csapat volt az első 5 héten. Ben Roethlisberger visszatérése után további tartalék már nem maradt a gárdában, ráadásul azóta folyamatosan kezd elfogyni a csapat. Előbb a két kezdő DE dőlt ki Aaron Smith és Brett Keisel személyében, ami a jobb támadófalak ellen végzetes veszteség, majd a támadófalból a komplett bal oldal lesérült, így az amúgy sem kiváló egység a 2007-es és 2008-as katasztrofális szint alá süllyedt. Max Starks ráadásul már nem is tér vissza, Jonathan Scott pedig legfeljebb árnyékemberes megoldás a vak oldal szélére... Ilyen körülmények közepette nehezen hihető, hogy a Steelers megszerezheti a csoportelsőséget. Ha a sérültek felépülnek, kiváló csapat a Steelers, de ha nem így lesz, akkor ismét a második félidei süllyesztő vár a gárdára, márpedig a LT-probléma már biztosan nem lesz megoldva, oda nincs kit visszavárni. És az sem éppen erősíti a bizalmat, hogy az elmúlt 3 év legpontosabb rúgóját, Jeff Reedet néhány rossz meccs miatt kirúgták Shaun Suisham miatt, akit már négy csapattól is kiebrudaltak korábban. Az alább olvasható tippem is elsősorban csak a hátralévő gyenge menetrendnek szól.
Tipp: 10-6, AFC-6. az AFC East 2. helyezettje mögött.
Cleveland Browns:
Ez a csapat már bárkinek a dolgát megnehezítheti. Peyton Hillist szinte bármelyik csapat torkán lenyomják erőszakkal. Hihetetlen fizikális futójátékot nyújtanak a Barnák, és emellé nem Seneca Wallace-ban, vagy Jake Delhomme-ban találták meg a megfelelő game manager irányítót, hanem az újonc Colt McCoyban. Rutintalanságát meghazudtoló hidegvérrel játszik, halálosan komolyan veszi, hogy a labdát ne add el, több nem feltétlen kell. Mindezt úgy, hogy a Jets ellen parádés egyenlítő támadássorozatot vezetett a 4. negyed végén. A védelem is fizikálisan, hatalmas hévvel játszik, bár nem klasszisok alkotják, de csapatként kiválóan funkcionál. Passz ellen ugyan sebezhető, de a secondary is képes nagy játékokat csinálni. Nagyon pozitívan látom a csapat rövidebb és hosszabb jövőképét - amennyiben az újabb negatív szezon hatására nem akarnak újabb edzőváltást és rebuildinget... Most már nem szabad visszatáncolni, McCoyt fel kell építeni franchise QB-nak, és apránként foltozgatni a védelem lyukait. Az a gyönyörű a Barnák idei történetében, hogy mindezt az előremutató változást sérülésektől tizedelve érték el.
Tipp: 6-10, 8-10. drafthely
Cincinnati Bengals:
Carson Palmer irányító inkonzisztens, pár jó passz után jön a homály, Batman és Robin egyikéből mindig előbújik a kisördög, előbb Chad Ochocinco hisztizett, legutóbb pedig Terrell Owens felejtett el visszasietni a huddle-be... Cedric Benson és a támadófal között nincs összhang, jönnek is a hibák és a rövid, 1-2 yardos futások. A védelemben a fal elvesztette tavalyi dominanciáját a futójátékot illetően is, az LB-k között sem ritka az elhibázott szerelés, passrush egész egyszerűen nincs, így pedig bármelyik secondary szétszedhető. A Bengals együttesében vannak felvillanások és feltámadások a labda mindkét oldalán, de olyan kiegyensúlyozatlan az egész csapat, hogy képtelen nyerni, a jó megoldásokat rendre végzetes hibák követik, amely egyértelműen arra utal, hogy szétesett - elsősorban fejben - a gárda. A hátralévő menetrend brutális nehézségű, így nem sok babér terem már nekik idén. Hogy fokozzuk, Mike Nugent rúgó sérültlistára került, így az ismeretlenségből feltűnve az újonc Aaron Pettrey lesz a kicker, de ez ritkán szokott beválni...
Tipp: 4-12, TOP drafthely
A hét támadója:
Mike Wallace WR, Steelers: A másodéves elkapó ismét megmutatta milyen szélvészgyors. Nyolc elkapásból 136 yardot és 2 TD-t szerzett. Ha Ben Roethlisbergernek lenne elég ideje a megtépázott fal mögött még jobban kihasználhatná elkapója tarthatatlan sebességét.
A hét védője:
Dhani Jones MLB, Bengals: Nem csinált nagy játékot, csak tette a dolgát, ahogy az ember azt egy MLB-től várja. Most hogy elhagyta a sikertelen szerelési kísérleteit rögtön 13 alkalommal állította meg az ellenfelet és igazi vezére tudott lenni a védelemnek, amelynek teljesítményéről mindent elmond, hogy 16 ponton tartotta a Colts támadóit és 185 yardon TD nélkül Peyton Manninget, a liga legjobbnak tartott irányítóját.
A hét újonca:
Colt McCoy QB, Browns: Most több jelölt is volt, elvégre Jermaine Gresham, a Bengals TE-je 9 elkapásból 85 yardot és 1 TD-t szerzett, míg Emmanuel Sanders, a Steelers WR-e 5 elkapásból 41 yardot és 1 TD-t hozott, plusz remek visszahordásai (kezdőrúgás után 26, a puntok után 11 yardos átlaggal) is voltak, de előbbi egy elvesztett fumble, utóbbi pedig egy rossz route-ja miatt esett ki a versenyből. Így ismét Colt McCoyé a dícsőség. Egyrészt a liga egyik legkiválóbb védelme ellen ismét megbízhatóan játszott, egyszer sem adta el a labdát, miközben 31 passzkísérletéből 18 sikeres volt, s ezzel 205 yardot hozot csapatának, míg futásból 4 kísérletvől 11 yardot szerzett, másrészt a 4. negyed legvégén elképesztő egyenlítő támadósorozatot vezetett, melyet 3 yardos TD-passzal zárt le. Az már más kérdés, hogy a hosszabbításban nem sikerült csodát tennie.
Extrapont:
Na most rúgjunk pár extrapontot, sőt akár mezőnygólt. Hetek óta írtuk, hogy Hines Ward sorozatban hány mérkőzésén kapott el passzt, s ezzel hogy araszol előre az NFL-rekordkönyvében, nos vasárnap 186 sikeres mérkőzés után ez a széria is megszakadt, mivel az első negyedben agyrázkódást szenvedett, így harmadik helyen állapodott meg e tekintetben az örökranglistán. És ha már negatív Steelers-hírek: az acélvárosiak ebben a szezonban először kaptak TD-t az 1. negyedben, először futottak ellenük több mint 75 yardot (103 lett a vége), továbbá 14 yardosról 17-re nőtt a leghosszabb futás ellenük, illetve először nem szereztek labdát. És ha ez nem elég akkor itt van még egy adalék: a Steelers 2005 januárja óta nem kapott ennyi pontot (39) rendes játékidőben, mint most. Akkor szintén a Patriots 41-27-re nyert az AFC-döntőben, mely kísértetiesen hasonlított a mostani találkozóra. Na de zárjunk egy jó hírrel, méghozzá Batmanről és Robinról. Előbbi, azaz Terrell Owens elérte a 16.000 elkapott yardot, míg utóbbi, azaz Chad Ochocinco megszerezte 65. TD-jét, ezzel 2. a franchise történetében Pete Johnson után (70).
Előretekintő:
A Baltimore Ravens a könnyűnek tetsző Carolina Panthers otthonába látogat, papíron nem okozhat gondot neki a rivális legyőzése. A Cincinnati Bengals az első győzelmét megszerző Buffalo Bills együttesét fogadja, ha itt nem győz, akkor nem tudom hol fog. A Cleveland Browns a nagyon rapszodikus Jacksonville Jaguars vendége lesz, a meccs megtippelhetetlen, de a Barnák könnyen ismét újabb sikert könyvelhetnek el, ha tartják az elmúlt hetekben mutatott kiváló formájukat. A Pittsburgh Steelers egyik mumusát, az Oakland Raiders-t látja vendégül, ha nem sikerül úrrá lennie a hiányzók elvesztésén, akkor újabb kellemetlen este várhat a Kohászokra.
Az AFC North állása:
1. Baltimore Ravens 6-3 - egymás elleni eredmény: 1-0
2. Pittsburgh Steelers 6-3 - egymás elleni eredmény: 0-1
3. Cleveland Browns 3-6
4. Cincinnati Bengals 2-7
Gergelics József (Soldados)