Draftelemzések 2011 - NFC North

Sorozatunkat most az NFL regnáló bajnokcsapatának csoportjával folytatjuk. Packers, Bears, Lions, Vikings fanok, vigyázó szemeitek ide vessétek.

NFL Draft 2011 – NFC North

A Super Bowl után az egész NFL legnagyobb eseménye a draft. Természetesen idén is megrendezték ezt a rangos eseményt, tekintsük át, az NFC Északi csoportja számára hogyan zajlott az idei játékosbörze.

1. kör

Az első körben a négy csapat közül a Minnesota választhatott először, egyértelmű hiányposztjuk az irányító volt. Ez realizálódott is, az első körben zajló QB runt meglovagolva a 12. draft cetlivel Christian Pondert választották. Igazság szerint az idei draft irányító szempontból nem volt túl erős, ellentmondás, hogy mégis a vártnál többen mentek ki az első napon. Ezek a játékosok közül Ponder akár be is válhat, nem lehet tudni, hogy ki lesz az igazán sikeres játékos. Ponder fő gyengeségének sérülékenységét, valamint karjának relatív gyengeségét hozzák fel, viszont méretei megfelelőek, rutinosnak is számít, és annyira mobilis is, amennyire kell. Ha a műtött vállával nem lesz gond, és nem siettetik el a csapatba építését, akkor simán benne van, hogy a következő franchise QB érkezett Minnesotába. Persze az is benne van, hogy a második Chad Pennington születhet meg a Vikingeknél.

Rögtön a Vikingek után a Detroit következett 13. választásra, akiknél OT jöhetett volna szóba, de a legtöbb szakíró a secondary erősítésére számított Amukamarával. Nem ez következett, hanem egy talán meglepő, ámde ugyanannyira izgalmas pick. A bajnok Auburn védekező falembere, Nick Fairley költözött Detroitba. Suh és Fairley együtt, dörzsölhetik a tenyerüket az Oroszlánok szurkolói. Félelmetes lehet ez a kettős, akár átveheti a Minnesota korábbi védőfalának szerepét, ahol Kevin és Pat Williams pusztított. Unfair (ley) húzás ez a divízióriválisok szempontjából, nem lennék a Bears támadófal helyében, mikor amúgy is van elég gondjuk, még rájuk robban Suh és Fairley. A védelem szerelmesei pedig vessék vigyázó szemüket Detroitra, hogy miképpen oldják meg a két sztár együttes játékát. Akár az is elképzelhető, hogy különféle hibrid felállásokkal is kísérleteznek, ahol Suh kijjebb húzódik. Mindkét játékos nagyon robbanékony, atletikus, (Fairley a túlpörgésre is hajlamos) egyértelmű az elvárás, hogy dominálják a labda vonalát, már a legelső héttől.

Ezután az NFC North csoport tavalyi győztese, a konferenciadöntőben elvérző Bears következett, az 1/29-es választással. Támadó falembert várt mindenki, ez nem vitás, főleg annak fényében, hogy vastagon erősített a Lions Suhval és Fairley-vel. Castonzo és Sherrod kiment, papírforma pick érkezett Gabe Carimi személyében. Egy nagy fizikai erejű játékos érkezett, egy igazi blokkoló, aki vélhetően azonnal kezdő lesz, várhatóan jobb oldali tackle poszton.  Jó választásnak tartom, a Bears szurkolók a miatt aggódhatnak csupán, hogy a több korábbi sérülése kiújul a legmagasabb szinten is. Ettől függetlenül egy jó húzást láthattunk, abszolút hiányposztra, évek után megfelelően tért vissza a Bears az első körös draft választások csodás világába.

A Szeles Város után a regnáló bajnok következett a divízióból, lezárva az idei draft első körét. Bajnokcsapatról révén szó, a Green Bay kevesebb egyértelmű hiányposzttal rendelkezett riválisainál, akár egy letrade is szóba jöhetett volna, de ők nem így döntöttek, és még az időből sem csúsztak ki, mint a Baltimore. Ők is egy OT-t választottak Derek Sherrod személyében. Egy rendkívül kiegyensúlyozott, szorgalmas játékosról van szó, aki inkább a passz, mint a futásblokkolásban jeleskedik. Ez a Packers játékhívását ismerve nem meglepő. Bulaga után újabb tackle választás, a cél Rodgers bebiztosítása, ez egyértelmű.

 

Az első kör után nagy butaságot nem láthattunk, zömmel papírforma pickek érkeztek, egyedül a Lions választása lehet meglepő, de az a BPA húzás is izgalmas, és nem sok jóval kecsegtet a támadófalak szempontjából.

Pénteken folytatódott a móka, a második és a harmadik körrel dübörgött tovább az idei játékosbörze, természetesen az NFC North csapatainak részvételével is.

2. kör

Ponder megszerzése után lehetett számítani a támadófal megerősítésére Minnesotában, vagy akár a labda másik oldalán, a védőfal állományát frissíteni, ahol a két Williams már nem a régi, lássuk be. Secondary jöhetett volna még szóba esetleg, vagy talán BPA-ként Kyle Rudolph TE a Notre Dame-ről. Ez utóbbi szcenárió vált valóra. Bízhatnak a Williamsekben, és inkább a jövő támadósorát kezdték el építeni, Ponder kapott új játszótársat Rudolph-al, aki jó pick ezen a helyen, bár Schiancoe nem egy rossz játékos. Várhatóan megszaporodnak majd a két TE-s felállások a Metrodome-ban.

A Detroit az után, hogy egy BPA választással (azaz a legjobb elérhető játékost húzták be hiányposzt helyett) Nick Fairley mellett döntöttek, sokkolva ezzel a divízió riválisok támadófalait és irányítóit. Így viszont nagyon valószínű volt a secondary erősítése, amely náluk egyértelműen a neuralgikus pont volt. Emellett még a szélső LB, elkapó, futó, vagy támadófal jöhetett szóba. Én Brandon Harrist vártam, ám elkapó érkezett. A draftos hiányposzt cikkemben felvetettem a WR-t, ezt a Lions is felismerte, és Titus Young érkezett a Boise State-ről. Egyik kedvenc elkapóm ő a classból, egy nagyon gyors, robbanékony játékos, igazi playmaker. A Detroit remekül felismerte, hogy Calvin „Megatron” Johnson mellé talán nem hátrány, ha más is van a keretben, aki el tudja kapni a labdát. Young akár második számú WR is lehet, de slotban is remekül használható.

Chicagóban az első nap után a hivatalos weblapon elhelyezett szavazás szerint a voksolók 60 százaléka imádta a Carimi picket. Nem is lehetett vitatkozni ezzel, jó választást láthattunk Jerry Angeloéktól. A második körre jómagam elkapót vártam, vagy Tommie Harris utódját megtalálni a védőfalban, esetleg tovább erősíteni a támadófalat, vagy a secondarybe húzni. A Chicago vezetősége a védőfal megerősítése mellett döntött, sőt, feltradeltek a Redskins 2/21-es választási jogához Stephen Paeáért. Paea egy nagydarab, erős játékos, aki fekvenyomásban rekordot döntött a combine során, persze ez vajmi keveset jelent a focipályán, de azért több a semminél. Méretei miatt elsősorban a futás ellen lehet használható, mindenképpen kellett DT, szóval nem egy rossz húzás. Bears szurkoló szívem azt reméli, hogy Paea majd igazolja azt, hogy megérte 9 helyet előrejönni érte.

3/11-ről a Lions a második kör végén robbantott, feltrade következett 2/25-re, a secondary tuningolása lógott a levegőben. Ennek ellenére Mikel LeShoure RB érkezett az Illinois egyetemről, a futó poszt megerősítése kimondottan nem rossz döntés a vezetőségtől, a tavaly jól kezdő, ám sérülékeny Jahvid Best mellé kellett egy másik futó, bár a futójátéknál a támadófal kérdéseket vet fel. Úgy tűnik, jól építkezik a Lions, már a tavalyi év folyamán is látszott a fejlődés, és ezzel a drafttal tovább folytatódhat a „hogy legyen igazi nagyragadozó a Lions” projekt.

A bajnok Packersnél már említettem, hogy nincs égető hiányposztjuk. A draft előtt futót vártam, hiszen az nem állapot, hogy a QB és a FB felváltva vezeti a futott yardok listáját. Grant nem megoldás, Brandon Jackson mégannyira se. Offense-be jött a választás, azonban a pálya szélére, WR posztra. Megmondom őszintén, én nem számítottam WR húzásra, a második körben legalábbis semmiképp, hiszen tavaly olyan elkapók tűntek fel, mint Jordy Nelson, vagy James Jones, a kiváló Greg Jennings mellett. Driver ugyan vén, mint az országút, de akkor sem gondoltam, hogy a második körben WR jön. Márpedig az jött, az egész bowl.hu draft stream leggázabb szerkesztői szóviccének alanya, Randall Cobb. Mint már mondtam, én nem hittem, hogy WR jön, de nem feltétlenül rossz pick ez, a GB van annyira kész csapat, hogy megengedhetik az ilyen húzásokat, és lehet, hogy a következő Driver hullott az ölükbe így. Ráadásul Cobb visszahordani is tud, és blokkolásban is hasznos, ezzel is javulhat a harmatgyenge Green Bay futójáték.

 

3. kör

A harmadik körben a Detroit és a Minnesota nem rendelkezett választási joggal, az Oroszlánok a LeShoure feltrade miatt, a Minnesota pedig még a Randy Moss-féle csere miatt.

Következett összességében a 93. választással a Bears. Chris Conte defensive back érkezett a California egyetemről, aki nem rokona a korábbi Juventus labdarúgó Antonio Conténak, viszont cserébe nem is túl jó játékos. A poszt remek döntés, Conte azonban finoman szólva is megkérdőjelezhető, elsőre egyértelműen reach ez így.

A Packers zárta a draft második napját is. Mostanra már nem lehetett halogatni, érkezett egy futó, méghozzá Alex Green. Itt egyrészt azt emelném ki, hogy voltak ekkor benn jobb futók is, másrészt pedig ő a Hawaii egyetemről érkezett. Namármost aki nem tudná, ott annyira passzorientált támadó séma van hagyományosan, hogy a futók futott yardjai is gyakorlatilag elrontott screen passzokból történnek kis túlzással. Néhány éve az Eagles látott meg valamit Nate Ilaoában, most pedig a GB szerette volna megtalálni Grant és Jackson kiegészítőjét/utódját. Meglepő lenne, ha befutna Green, de sok csodát láttunk már az NFL-ben, legutóbb például a Jonas Mouton picket ugye, melyet vélhetően még sokáig emlegetni fognak szakértők és szurkolók egyaránt.

Szombaton magyar idő szerint délután hattól kezdődött az utolsó felvonás, a 4-5-6-7. körös választásokkal.

4. kör

A Vikingeknek a draft utolsó napján már egyszerűen muszáj volt a jó nevekből álló, ám öregedő védőfalba embert húzni, miután első két választási jogukat a támadósor megerősítésére fordították. Iowából érkezett Minnesotába Christian Ballard DT. Ő egy projekt játékos, aki inkább a futás ellen használható, a passzsiettetésben azonban még van mit fejlődnie. Előnyére szól, hogy 3 évig kezdett Iowában, ahol jó csapatok ellen bizonyíthatott, bár Adrian Clayborn árnyékából soha nem sikerült kilépnie. Minnesotában lesz kitől eltanulnia a DT játék csínját-bínját.

 

A Packers Davon House személyében egy CB-vel erősítette védelmét a negyedik kör legvégén egy kompenzációs pickkel, miután nem sokkal azelőtt elcserélték választási jogukat a Denverrel. A New Mexico State korábbi játékosa a zónavédekezésben lehet hasznos, ha nem lesz neki túl nagy ugrás ebből a kisebb egyetemi futballprogramból a bajnokcsapatba kerülni.

A 4. körben a Bears és a Lions trade-k miatt nem rendelkezett draftolási joggal.

5. kör

Az ötödik kör nyolcadik választásával a Vikingek Brandon Burton mellett tették le a voksukat. A cornerback az Utah egyetemről érkezett Minnesotába. Itt már egyre kevesebbet számít a poszt, a csapatok inkább a bennragadt rejtett tehetségekre vadásznak, akiknek úgyis majd a nyári edzőtáborokban kell bizonyítaniuk. 

Rögtön ez után a választás után a Detroit letradelt, a GB viszont feljött 5/10-re egy tight end-ért. DJ Williams érkezett Arkansasból, akit a 3-5. körökre vártak. Én nem számítottam a TE húzásra, hiszen Finley kiválóan játszott tavaly is a sérüléséig, de úgy gondolkozhattak a bajnoknál, hogy fő az óvatosság. Ezek a pickek alapján a GB draft is egyre pofásabbnak látszott. Williams amúgy egy nagyon sokoldalú futballista, halfback is volt, elkapó TE, aki 2010-ben az NCAA legjobb TE-je lett.

Ezután a Lions választott, Doug Hogue LB költözhet Detroitba a Syracuse egyetemről.

A Bears ötödik körös pickjénél pedig kísértett a tavalyi draft, megint egy hátsókörös irányító érkezett Nathan Enderle személyében. Az Idaho korábbi QB-ja, aki a 2009-es Humanitarian Bowl-on 4 TD-t passzolt a Bowling Green ellen, vélhetően a keretbe kerülésért harcolhat majd, csak nehogy Dan LeFevour sorsára jusson.

6. kör

Vizionáltam a Minnesota támadófal választást, ha új irányító érkezik, ez, ha a vártnál kicsit később is, de bekövetkezett. DeMarcus Love Arkansasból jött, ahol guard és tackle posztokon jeleskedett, méretei megfelelőek, de lassú, és a lábmunkáján lesz mit csiszolni az edzések folyamán. A hatodik kör elején kettesével húzott a Vikes, Love után még ketten öltözhetnek lilába. Mistral Raymond safety jött a South Floridából, majd Brandon Fusco center a Slippery Rock-ról. Róluk a legtöbben azt hitték, hogy nem fogják draftolni őket, szóval kisebb meglepetés volt, mikor kimondták a nevüket.

 

Burton után újabb Utah játékos került a divízióba, Caleb Schlauderaff a bajnok GB rajongóit fogja boldogítani, neve ne tévesszen meg senkit, nem egy korábban a Bundesliga II-ben csillogó keletnémet jobbszélsőről, hanem egy offenzív guardról van szó. Őt DJ Smith követte az Appalachian State egyetemről, szélső LB posztra érkezett. Annyira noname, hogy mikor a wikipédiás draft trackerben a nevére kattintottam, akkor egy visszavonult jégkorongozót adott ki a rendszer, pedig szegénynél már örültem mikor először ránéztem, hogy van róla rendesen sok adat.

West Virginiából érkezett Chicagóba JT Thomas LB, a poszt jó döntés, a játékost pedig majd meglátjuk. Kerettagságért harcolhat majd vélhetően.

Ricky Elmore-ra a GB csapott le, ex-arizonai defenzív endről beszélünk, majd a hatodik kört a Minnesota zárta kereken a 200. választással az idei draft során. A szerencsés nyertes Ross Homan lett Gesztenyeföldéről (Ohio State), linebackert játszik.

7. kör

Elsőként a Detroit lépett porondra a draft záró körében, 7/6-ra Johnny Culbreath OT-t vitték a másodosztályú South Carolina State egyeteméről.

Utána a Vikingekhez csatlakozott egy újabb harcos, név szerint D'Aundrae Reed DE az Arizonából.

Ezután még a Packers húzott egy érdekeset, Ryan Taylor jött a North Carolinából, TE hivatalosan, de játszott LB, WR, FB posztokon is, várhatóan special teamer poszton próbál majd a keretbe kerülni, az NC-nél ezen egység kapitánya is volt 2008 és 2010 években.

A csoportba utolsó előtti játékosként Lawrence Guy védekező falember érkezett a Packersbe összességében a 233. pick révén, az új játékosok sorát pedig a Minnesota gyarapította utolsóként, kompenzációs pick a 236. helyen, az NFC Északi csoportjának Mr. Irrelevantja így Stephen Burton WR lett a West Texas A&M Buffaloes csapatából, gratuláció neki.

 

 

Ennyi volt a draft 2011-ben. Írjátok meg kommentben, vagy a fórumban, hogy Ti hogy értékelitek kedvenc csapatotok, vagy éppen a riválisok választottjait. Remélem semelyik szurkoló sincs nagyon elkeseredve csapata draftja miatt. Lehet ismerkedni az új arcokkal, akiknek majd az edzéseken lesz alkalmuk erősíteni, vagy éppen cáfolni a róluk egyetemen kialakult képet. Izgalmas időszak lesz az is.

Pap Dániel (konqueror)