NFL mérkőzés beharangozók - 3. hét

A vasárnapi meccsdömping beharangozói.

NFL mérkőzés beharangozók - 3. hét

Chicago Bears - St Louis Rams, magyar idő szerint 19:00, Soldier Field

Két 1-1-el álló csapat feszül majd egymásnak a Szeles Városban. A hazaiak egy hosszabb, másfél hetes pihenő után futhatnak majd ki a Soldier Field gyepére, azonban az előző meccsükre keserű szájízzel gondolhatnak, ugyanis a Packers elég simán verte el az ősi rivális Medvéket a (akkor még nem Höri által közvetített) TNF folyamán. Azon a meccsen egy olyan esemény is lejátszódótt, aminek azóta is nyögik mellékhatását a chicagoiak, természetesen Cutler kifakadására gondolok. A Bears quarterback látványosan fejezte ki elégedetlenségét a támadófal, konkrétan Webb teljesítményével kapcsolatban, és ugyan igaza volt (kis túlzással több sacket nyeltek be, mint ahány pontot vitt az offense), de egy irányító akkor sem cutlerviselkedhet így. Azóta Cutler is rájöhetett erre, és kedden bocsánatot kért Webbtől, közben pedig Brandon Marshalltól is érkezett egy interjú, miszerint Cutler vele is kiabált, de "Jay már csak ilyen". Hamár említettem a Cutler-Marshall kooperációt, rájuk ezúttal is figyelni kell, már az első héten a Colts ellen is mutatott szép dolgokat a már a Broncosnál is együtt dolgozó páros, most pedig szintén egy kevésbé acélos secondaryt kell meghódítaniuk. Forte kidőlése volt még a Packers elleni zakónál szomorú esemény Mackóföldén, az egyik külföldi kommentátort tudom idézni, miszerint "ez a srác mindent jelent ennek a csapatnak". Egy fecske sosem csinál nyarat, de tény, hogy Forte sokoldalúságának nem egyszer lett győzelem a jutalma. Hiányában Michael Bush hozhatja a yardokat a földön, levegőben pedig a már említett Marshall, illetve az újonc Jeffery. A védelemről nem kell sok újat elmondanom, Urlacher, Briggs, és Peppers egyaránt ligaelit játékos, a Rams offense pedig amúgy sem tartozik a legtermékenyebbek közé. Ha már szóbahoztam őket, akkor értékeljük pár szóban Bradfordékat. Az exoklahomai 1/1-es múlt héten csillogott az agyonhypeolt Griffin III fémjelezte Redskins ellen, 310 passzolt yardig jutva ellenük. De mint már mondtam, a Bears ellen idegenben nehéz feladat vár rá. Amendola és Gibson a két fő fegyvere, valljuk be, léteznek jobb WR kettősök is, de Bradford a Skins ellen így is teljesített velük. Running back évek óta Steven Jackson, rá se vár egyszerű meccs, nagy összecsapásaik lehetnek Urlacherrel és Briggssel. Védelemben a kulcs a védőfal lesz, mint minden Chicago ellen játszó csapatnál, Chris Longéknak adott a példa, csak ugyanazt kell megcsinálniuk, mint a Packers legutóbb. Persze Clay Matthews nélkül nem lesz ugyanaz. A meccs fő kérdése a tengerentúli szakíróknál is ugyanaz, mint amire én is kíváncsi vagyok, tehát Cutler miként teljesít, és leginkább hogy viselkedik majd a Green Bay elleni minibalhé után, lesz-e tapintható feszültség közte és az offense fal között. Ha megfigyelhetünk majd ilyesmit, az régen rossz állapot lesz, és ebben az esetben nem túl biztató jövőkép áll a Bears, és szimpatizánsaik előtt.

Pap Dániel (konqueror)


Cleveland Browns – Buffalo Bills, magyar idő szerint 19:00, Cleveland Browns Stadium

Két olyan csapat mérkőzésének lehetnek szemtanúi a szurkolók, amelyek az elmúlt években az NFL alsóházában vertek tanyát. A Billsnél az idei nagybevásárlást követően elkezdtek reménykedni a szurkolók, azonban az első héten rögtön lehűtötte a csapat a kedélyeket, hatalmas maflásba néztek bele Fitzpatrickéka Jets ellen. A múlt héten sikerült javítani a teljesen indiszponált Chiefs ellenében, így most kiderülhet melyik is az igazi arca a csapatnak. Illetve azért ez ebben a formában nem igaz, mert a Browns legyőzése önmagában nem tenné rögtön élcsapattá a Buffalót, viszont egy vereség azt jelentené, hogy hiába hozták ide drága pénzért Mario Williamst, nem sok minden változott. Akire érdemes lesz figyelni a támadóknál az CJ. Spiller, elképesztő számokat produkált az eddigi meccseken, nem hiszem hogy a Browns védelme fel fogja tudni Spillertartóztatni, a hétvégi összefoglalókban biztosan lesz tőle néhány szép megmozdulás. A Browns vezetése az újonc Bandon Weeden kezébe helyezte a karmesteri pálcát, azonban úgy tűnik, hogy még nem képes megfelelően vezényelni. Az Eagles és a Bengals ellen is sok bizonytalanság jellemezte a rookie QB játékát, elkapói sem tudják megfelelően segíteni, legjobb barátja Trent Richardson lehet, aki már most bizonyította, miért tartották őt az idei draft előtt az elmúlt évek legjobb RB prospectjének. Vele kapcsolatban egy aggodalmam van, amolyan Steven Jackson féle karrier néz ki neki, kidolgozza a belét a csapatért szezononkénti 4-6 győzelem reményében. Mert, ha nem lesz hatalmas változás, ez a csapat a közeljövőben nem tud playoff aspiráns alakulattá válni, az biztos. Teljes a kapkodás a vezetőségnél, átgondolatlan lépések követik egymást, nincs elképzelés mit is akarnak csinálni, erre a legjobb példa Brandon Weeden draftja és azonnali csatasorba állítása. Hogy ne csak a negatívumok jelenjenek meg a Cleveland kapcsán, azért nem elképzelhetetlen, hogy legyőzik a Billst, hiszen az Eagles-szel is sikerült szoros meccset játszani, a védelem képes sok labdát szerezni – gondoljunk csak Jackson, Ward, vagy Haden elmúlt két meccsen nyújtott teljesítményére - a Bills offense pedig hajlamos a szerencsétlenkedésre. Ráadásul a Bills azokat a meccseket rendre el szokta bukni, amikor megláthatnák a fényt az alagút végén, elindulhatnának felfelé, ehelyett szokott jönni a kiábrándító pofon és a sivár valóság az álmodozások helyett. Mindkét csapat előtt sok a munka, most meg lehet mutatni, ki jár jobb úton.

Kocsis Gábor (gabokocka)


Dallas Cowboys - Tampa Bay Buccaneers, magyar idő szerint 19:00, Cowboys Stadium

Két teljesen ellentétes összecsapáson van túl a Dallas Cowboys. Míg az első fordulóban meggyőző játékkal idegenben kerekedtek a címvédő New York Giants fölé, a második héten a Seattle ellen semmi sem működött, ennek pedig sima vereség lett a vége. A Tampa Bay is hasonló utat járt be, szoros győzelem a Carolina elleni csoportrangadón, majd a Giants ellen úgy tűnt hatalmas győzelmet arathat a csapat, de jött a negyedik negyedben egy hihetetlen összeomlás a védelem részéről, és a vége 7 pontos vereség lett. Nevetséges az az 510 yard amit Eli Manningnek engedélyezett a Bucs, nehezen elképzelhető hogy még egyszer ilyen történjen, romo vs freemande Tony Romoék ellen sem lesz könnyű dolga az egységnek. Romo az első heti magabiztos játéka után a Seahawks ellen gyengébb volt, ezért ez a meccs neki is egy lehetőség a jó formához való visszatérésre. Minden fegyverére számíthat az irányító, míg a Tampa secondary-ben Biggers és Wright is kisebb sérüléssel küzd, de mindkettőjük játéka szinte biztos. A földön erősebb a Bucs defense, bár múlt héten a new yorkiak Andre Brownja nem egyszer okozott zavart, ezt most megpróbálhatja megismételni DeMarco Murray.

A Josh Freeman vezényelte Buccaneers offense-nek nem sok köze volt a Giants elleni vereséghez, elvégre nem ők kaptak 41 pontot. Freeman kedvenc elkapója Vincent Jackson, mellette Mike Williams számíthat még labdákra. Erősen támaszkodnak a futójátékra a Kalózok, az újonc Doug Martin a Cowboys, Seattle ellen gyengélkedő futás elleni védelmével szemben sikeres összecsapásnak nézhet elébe. Sem a pass, sem a rush defense-en nem segít az sem, hogy a strong safety Gerald Sensabaugh játéka kétséges, ha nem lesz rajtra kész, Danny McCray próbálhatja pótolni. A két csapat közös múltját az utóbbi időben a Cowboys uralja, ötödik győzelmükre hajtanak zsinórban a texasiak, a Tampa Bay közben egy negatív rekordot próbál elkerülni, egy újabb idegenbeli vereséggel már 9-nél tartanának, 1996 óta nem volt ilyen hosszú sorozatuk...

Borsik Tamás (Tomeee)


Tennessee Titans – Detroit Lions, magyar idő szerint 19:00, LP Field

A fogadóirodáknál az egyik legegyértelműbb meccs lesz ez a fordulóban, azonban van ok, amiért érdemes megnézni. A Titans-ben sokkal több van, mint amit eddig mutattak, míg a Lions bármikor elkövethet egy nagy bakit.

A Titánok támadósora mindenesetre csak javulni tud. Chris Johnsontól nem a nagy semmit várják, márpedig eddig ennyit hozott – természetesen ebben hatalmas a felelőssége a támadófalbank, amely egyelőre nem állt össze. Eleddig azonban a Detroit védelme sem tudta rendesen feltartóztatni a futókat, így a nashville-i remények szerint most végre beindul a korábbiakban megszokott gépezet. Jake Lockertől elsősorban azt calvin johnsonvárják, hogy pontosabb legyen, és semmiképp se adjon el labdákat. Az Oroszlánok védelme mindenesetre nem tartozik az NFL elitjébe, így jó eséllyel a Titans több pontot fog szerezni, mint az eddigi összecsapások alkalmával.

Azonban ez korántsem biztos, hogy elegendő lesz a sikerhez. A Lions támadósora ugyanis kiváló erőkből áll, és még messze van a benne lévő potenciál kiaknázásától. A 49ers ellen sem volt rossz a csapatrész, annak ellenére, hogy a legnagyobb sztár, Calvin Johnson ki volt kapcsolva a játékból. Ez nem valószínű, hogy sikerülhet a Titans eddig igen gyengén teljesítő secondary-jének. A detroiti támadófal remek munkát végez, és ezt Kevin Smith futó is kihasználja – most még könnyebb dolga lehet, mivel bemutatkozik Mike LeShoure, az újonc futó is. A Tennessee eddig nem igazán tudta megállítani az ellenfeleket, akik hamar el tudták dönteni a találkozókat – mindenképp össze kell kapnia magát a passzvédelemnek, hiszen semmiféle nyomás nem volt az irányítókon, az elkapók pedig könnyedén elszakadtak.

Papírforma szerint egy pontgazdag találkozón viszonylag simán nyer majd a Detroit. A Lions azonban nem tartozik a liga legkiegyensúlyozottabb csapatai közé, így akár meglepetés is születhet – ehhez azonban a Titánok passzvédelme és támadófala rengeteget kell javuljon. A mérkőzés pikantériája, hogy Jim Schwartz, a vendégek vezetőedzője a Titans védelmének főnöke volt évekig, és több játékos is Nashville-ből költözött vele. A támadófutball szerelmeseinek kihagyhatatlan ez a meccs.

Rajnai Gergely (Rajna)


Indianapolis Colts - Jacksonville Jaguars, magyar idő szerint 19:00, Lucas Oil stadium

Mindkét csapat számára csak a győzelem elfogadható, hiszen játékerőben most nagyon közel állnak egymáshoz, és az év végi helyezést nagyban befolyásolja majd ez az egymás elleni eredmény.
A Colts már ma beállíthatja tavalyi győzelmeinek számát ha nyer, míg a Jaguars az első sikerére hajt.

Nyilvánvaló, hogy a párharcot Andrew Luckra és Blaine Gabbertre hegyezik ki. Az áprilisi 1/1-es javított a szezonnyitón mutatott játékán, nem adott el labdát és élete első győztes támadását is levezényelte egy 2 passzból álló, 23 másodperces drive során. Eközben Gabbert 53 yard után hagyta el a pályát idő előtt, ami nála negatív karriercsúcs. A Jaguars 117 yarddal fejezte be a Texans elleni vereséget, ami a leggyengébb mutató a klub 17 éves történetében. A harmadik kísérletre 0/9-es mutatóval sikerült zárni, de a játék minden elemében kiradírozták a jaguárokat. Gabbert helyére be is állt Chad Henne, mert a franchise QB fara luckmeghúzódott, de az edzéseken teljes értékű munkát tudott végezni, és kezdeni fog ismét. Az őt védő társai közül Eben Britton (LG) és Cameron Bradfield (RT) is maródi, bár utóbbi pályára lépésére még van esély. Az viszont biztos, hogy Derek Cox felépült, és a cornerback megkezdheti a 2012-es NFL idényt. A fal dolgát megkönnyítheti, hogy Dwight Freeney bokája sincs rendben, így a Colts pass rush-t még mindig csak robert Mathis jelenti jószerivel. Az új arcot felvevő front7 a futás ellen jól szuperál, Matt Forté és Adrian Peterson összesen tudott 140 yardot futni ellenük, ami nem jó hír Jones-Drew számára. A zsebherkules 12 meccs alatt 101 yardos átlagot tud felmutatni a Colts ellen, és most is sok feladatra számíthat, hiszen Rashad Jennings térde fáj, és a Texans ellen se futott rajta kívül más tailback. A futás a másik oldalon is kritikus, 3.3 yardos átlaggal menetel a Colts, ami elég kevés, de tekintve, hogy a Jax 339 yardot nyelt már be az idényben, van esély javulásra. Persze ehhez nem ártana a legjobb összeállítású OL-t felküldeni, de sem Winston Justice (RT), sem Joe Reitz (LG), sem Samson Satele (C) felépülése nem biztos múlt héthez képest. Luckot egyébként ötször sackelték a szezonban, a Jaguars-nak mindez nem erőssége. Elkapásban Austin Collie lehet, hogy beáll sokadik agyrázkódása után, ami alaposan javítana a Colts esélyein. Reggie Wayne felé már 25 labda ment 2 meccs alatt, mindent nem lehet rá alapozni, jó hír, hogy Donnie Avery 111 yardos meccsen van túl és Dwayne Allen (TE) is elkapta első touchdwon-ját.

A forma alapján a Colts esélyesebb valamivel, de jó esély van rá, hogy végig kiélezett, szoros meccset lásson a nagyérdemű, amelynek szünetében avatják be Edgerrin James futót a Colts legendái közé, így a jó hangulat is garantált.

Herczeg Ádám (Höri)


Miami Dolphins - New York Jets, magyar idő szerint 19:00, Sun Life Stadium

Az AFC Keleti csoportjának belharcát rendezik Miamiben, ahol nagyon nehéz egyértelmű esélyesnek kikiáltani bármelyik csapatot is. Mindketten egy győzelemmel és egy vereséggel állnak, ráadásul egyiküknek sem volt még igazán szoros meccse.

A Fins Joe Philbin alatt újféle stratégiával támad, és ez a szisztéma láthatóan működhet. A Texans ellen ugyan még akadozott a passzjáték, de az újonc irányító, Ryan Tannehill vezetésével a Raiders ellen már egész szépen összeállt ez a csapatrész annak ellenére, hogy nincs különösebben nagy nevű elkapó a ol vs dlcsapatnál. A Delfinek fő fegyvere azonban Reggie Bush, aki a liga egyik legjobb futójává nőtte ki magát, és megállíthatatlanul száguld, legyen szó belső vagy külső futásról. A Jets számára kulcskérdés lesz, hogy Bush-t legalább 100 yard körül tartsák, és Tannehill kezébe adják a meccset, ez lehet a nagy esélye a new yorki gárdának. Darrelle Revis visszatérésével ugyanis a passz elleni védekezés kiváló lesz, nem valószínű, hogy az ifjú quarterback megközelítse a háromszáz yardot. Ami nagyon fontos lesz a futójáték eredményessége mellett, az az eladott labdák minimalizálása a Dolphins részéről, nem szabad könnyű helyzetbe hozniuk a vendégek támadóit.

A Jets támadósora ugyanis a Bills elleni csodálatos játék ellenére nem tűnik erősnek. A Steelers ellen az első pár percet leszámítva alig tudtak előrehaladni, és sokan már Mark Sanchez leváltását követelik. Tim Tebow egyelőre azonban marad a cserepadon, bár Rex Ryan azt ígérte, hogy ezúttal többet lesz játékban, mint eddig (ez nem lesz nehéz, hiszen múlt héten például mindössze három alkalommal volt fenn a pályán a támadókkal). Az mindenesetre biztosnak tűnik, hogy a passzjátékot össze kell raknia a stábnak, mivel a Miami futás ellen eddig a liga legjobb statisztikáját produkálta, pedig olyan nagyságok próbálkozhattak ellenük, mint Arian Foster vagy Darren McFadden; a Shonn Greene-vezette futójáték pedig eddig gyengébb védelmek ellen sem mutatott extrát. Sanchez kezére tehát nagy szükség lesz, de fontos, hogy a támadófal jobban védje meg, mint eddig, és az elkapóknak is jobban kell reagálni a fizikális játékra, mint eddig tették, ha a Jets győzni szeretne.

Szoros meccsre lehet számítani, ahol mindkét együttes elképesztően fog küzdeni. Sok pontra nem lehet számítani, annál inkább nagy feszültségre és sok keménységre, mindenkinek csak ajánlani tudom a találkozót, ami már csak azért sem lesz érdektelen, mert Tim Tebow másodszor tér vissza egyetemi sikereinek színterére, Floridába.

Rajnai Gergely (Rajna)


Minnesota Vikings - San Francisco 49ers, magyar idő szerint 19:00, Mall of America Field

A ligában jelenleg hat veretlen csapat található, egyikük látogat Minneapolisba. A Friscót sokan Super Bowl esélyesnek várják, nem alaptalanul. Tavaly is hajszálon múlott, hogy az ígéret földjére jusson ez a nagymúltú csapat, idén pedig a tavaly 15-1es alapszakaszmérlegű Packers legyőzésével kezdték az idényt. Mi lett volna, ha szezon előtt még Peyton Manninget is sikerült volna idecsábítani? Persze Alex Smithre sem lehet panasz, és a tavalyi Saints elleni playoff comeback után járt is neki szerintem a bizalom. A Vikes ellen pedig kedvére Peterson vs Wiliiskiélheti magát, a visszatérő Randy Moss, Crabtree, valamint a rengeteget elkapó TE, Vernon Davis levegőben, Gore pedig a földön fickándozhat majd. A Vikings secondary nem ligaelit, és a front seven is főképp Greenway szereléseire támaszkodik, évek óta, nem elfelejtve persze Jared Allen passzsiettető képességeit. Ennek ellenére azt várom, hogy a nagyon erős, jól összerakott 49ers offense szép számmal gyűjti majd a pontokat. A labda másik oldalán meglepetést szimatolhatnak a statisztikai szerelmesei, jelenleg ugyanis a tejfelesszájú Christian Ponder a legpontosabb quarterback a ligában. Higgyetek nekem, jövő héttől ez már nem így lesz, egy jó bajnokesélyesnek ugyanis nem csak a támadói, hanem a védekező egysége is kiemelkedő. A San Francisco pedig jó bajnokesélyes. Ponder mellett muszáj megemlítenem Adrian Peterson nevét, aki a Minnesota offense alfája és omegája. Neki se volt unalmas nyara, csúnya sérüléséből való lábadozása alatt a sittet is megjárta, jelenleg azonban már mindkettő a múlté. Azért nem teljesen van a topon, az edzőtáborban Leslie Frazier hozott is egy olyan szabályt, miszerint nem szabadott durván szerelni Petersont, ilyen bánásmód pedig általában csak az irányítókat illeti meg. Vasárnap este Patrick Willis és NaVorro Bowman nem lesz ilyen kíméletes az LB sorból, akárcsak a védőfal egyik legnagyobb alakja, Aldon Smith. Száz szónak is egy a vége, az egyik legbiztosabb tipp ez a meccs, bombameglepetés lenne egy Vikings győzelem.

Pap Dániel (konqueror)


New Orleans Saints – Kansas City Chiefs, magyar idő szerint 19:00, Mercedes-Benz Superdome

Két olyan csapat találkozik vasárnap New Orleansban, amelyek borzasztóan kezdték az idényt. A Chiefs előbb a Falconstól szenvedett hazai pályán vereséget, ami még talán magyarázható is lett volna, azonban a második fordulóban a Bills vendégeként is méretes zakóba futottak bele Casselék, ezt pedig már nehezen emésztették meg a szurkolók. Véleményem szerint az eheti kirándulásuk sem kecsegtet sok jóval, mert bár a Szentek sem muzsikálnak fals hangok nélkül, azért Breesék játékában benne van, hogy előbb-vagy utóbb rátalálnak a helyes útra. A Kansas City támadóalakulata 3 félideje nem találja a ritmust, Cassel pontatlan, rossz döntéseket hoz, így pedig az ellenfélnek nincs más dolga, mint telerakni a boxot, megállítani a futást és gyors döntésekre kényszeríteni az irányítót. Az eddigi két meccs alapján megállapítható, hogy Casselnek ezeket a döntéseket ritkán sikerül jól meghoznia. Mondjuk, ha lesz védelem az idény során, amely ezt nem képes megvalósítani, az könnyen lehet a Szenteké, mert Steve Spagnuolo rendszere még nem igazán thomasműködik, és akkor finoman fogalmaztam. Persze az eddigi gyengébb teljesítményt még lehet arra fogni, hogy a mobilis irányítók vezette option playekkel teletűzdelt offense-ek állították megoldhatatlan feladat elé a védelmet, de ha esetleg a Chiefs is 30 pont körül termel vasárnap este, akkor már nehéz lesz kifogásokat keresni.

A hazaiak támadói az elmúlt évekhez hasonlóan megszerzik a meccsenkénti 28-30 pontot, azonban sok hibával játszanak, rengeteg a turnover, nem igazán megy Breesnek sem (nem is emlékszem mikor passzolt utoljára ilyen gyenge százalékkal). A futójáték működne, ha használnák, azonban vagy a tetemes hátrány, vagy teljesen érthetetlen játékhívások miatt a kelleténél jóval kevesebbet lettek foglalkoztatva eddig a Saints futói. A vendégek védelmébe szép lassan térnek vissza a sérültek, ez némiképp reménykedéssel töltheti el a szurkolókat, azonban ha a Bills támadói három negyed alatt átgázoltak rajtuk, nehezen hihető, hogy ugyanez ne sikerülne a Szenteknek is. Passrush, mint olyan nem létezik, ez pedig megengedhetetlen egy olyan védelemtől, amelyikben három top 10-es pick szaladgál a front sevenben – bármely más csapatban megengedhetetlen volna, csak itt még teljesen érthetetlen is. Érzésem szerint a New Orleans a mérkőzés esélyese, bennük látok több potenciált arra, hogy elinduljanak felfelé, a Kansas City vezetősége pedig elkezdheti böngészni a drafton top10-be jövendölt QB-kat, már ha sikerül addig megőrizni állásukat.

Kocsis Gábor (gabokocka)


Washington Redskins-Cincinnati Bengals, magyar idő szerint 19 óra, FedEx Field

Nem éppen könnyű feladat vár a Cincinnati Bengals-re, ugyanis az eddigi két meccsen az elvárttól messze elmaradt a védelem teljesítménye, s ez nem túl bíztató a Washington Redskins ellen, ugyanis a fővárosiak támadó oldalát új dimenzióba emelte az újonc irányító, Robert Griffin III. Ha ez nem ad elég okot a félelemre, akkor hozzátehetjük, hogy Leon Hall, a liga egyik legjobb corner backje egyáltalán nem biztos, hogy pályára lép, s hiánya már rémisztő lenne az amúgy is gyengélkedő Bengals secondaryt tekintve. A Bengals ellen a RGIIInyitófordulóban kénye kedve szerint dobálózhatott a Ravens karmestere, Joe Flacco, de még a Brown újonc irányítója Brandon Weeden sem volt teljesen hatástalán. Ezt figyelembe véve Griffinnek igen jó napja lehet, már ha nem hagyják cserben elkapói, mint egy hete tették a St. Louis Rams elleni vereség alkalmával.

Mielőtt azonban teljesen leírnánk Bengals-t, jegyezzük meg, hogy a Rézbőrűek védelme is hagy némi kívánnivalót maga után. Nagyjából hasonló mennyiségű yardot enged ellenfeleinek, mint mostani riválisa, csakhogy az ő támadósoruk eddig produktívabb volt. Azt azonban ne felejtsük el, hogy múlt héten két kezdő védőjük is kidőlt egész idényre, azaz nemhogy javulás lenne várható, inkább az a kérdés, hogy az egység túléli-e a védőfalban jeleskedő Adam Carriker és a linebackersor egyik legjobbjának számító Brian Orakpo elvesztését. Mindenesetre az előjelek, s az eddigi fordulókban látottak alapján inkább pontzuhatagra lehet számítani.

Gergelics József (Soldados)


Arizona Cardinals - Philadelphia Eagles, magyar idő szerint 22:05, University of Phoenix Stadium

Meglehetőségen hasonló utat járt be eddig az Arizona és a Philadelphia, mindketten két rendkívül szoros győzelmen vannak túl. Előbbi a második héten a szezon eddigi (és talán a végén visszatekintve azt mondjuk majd hogy az összességében) legnagyobb meglepetését okozták a New England otthonában aratott 20-18-as győzelemmel, utóbbi pedig ismét felülemelkedett a rengeteg hibán, és a Baltimore-t győzte le 1 ponttal hazai pályán. Vickék ligaszintei is kiemelkedő 9 turnoverrel rendelkeznek eddig (az irányító 6 interceptione a legtöbb az irányítók között), de amikor legjobban számít, el tudják dönteni a meccset a javukra. Az elkapók nagyszerű formában vannak, múlt héten különösen a tight end Brent Celek parádézott. A futójáték pedig jól egészíti ki a McCoy és Washingtonpasszjátékot, ez nem meglepő LeSean McCoy-t ismerve. Aggodalomra adhat okot, hogy a center Jason Kelcot elvesztette a csapat múlt héten, már nem léphet pályára ebben a szezonban a szakállával komoly riadalmat keltő játékos. A helyén Dallas Reynolds adogathatja a snapeket Vicknek. A Cardinals eddig a védelmére támaszkodik leginkább. A védekező falban Darnell Dockett és a múlt heti NFC hét védője Calais Campbell igyekszik kordában tartani Vick-et, míg McCoy sokat fog találkozni Daryl Washingtonnal. Vicknek eddig a döntéshozatallal volt a legfőbb problémája, az Adrian Wilson és Patrick Peterson fémjelezte secondary-nek le kell csapnia minden feléjük szálló labdára.

Kevin Kolbot az előszezonban legyőzte a pozíciós harcban John Skelton, azonban az első héten őt ért sérülés miatt azóta ismét Kolb kezében a karmesteri pálca. Az offense-re leginkább az jellemző, hogy semmivel sem nyújtanak többet, mint amennyit muszáj, a levegőben és a földön elért yardokban is a liga utolsó harmadában tanyázik a csapat. Kolb természetesen Larry Fitzgeraldot és Todd Heapet célozza meg legtöbbször, érdekesség, hogy eddig mégis Andre Roberts jegyzi a csapat mindkét elkapott TD-jét. A futójáték gyakorlatilag nem létezett eddig, Beanie Wells izmosnak nem mondható 2,8-as yardátlagot mutathat fel, a szinte ugyanannyi labdát cipelő Ryan Williams átlaga pedig még siralmasabb. Az Eagles defense eddig rendkívül meggyőző formát mutat, a fő céljuk ezúttal Kolb zavarása lesz, ha sikerül ellehetetleníteni a passzjátékot, nehéz elképzelni hogy a futásokkal meg tudja nyerni a meccset a Cards.

Borsik Tamás (Tomeee)


San Diego Chargers - Atlanta Falcons, magyar idő szerint 22:05, Qualcomm Stadium

A harmadik fordulóra már csak 6 olyan csapat maradt az NFL-ben, akik egyelőre vereség nélkül állnak. Ez a szám a hétvége végeztével legalább kettővel csökkenni fog, hiszen két olyan mérkőzést is rendeznek hétvégén, ahol eddig veretlen csapatok találkoznak egymással. Ilyen a mi találkozónk is. Nyugodtan ki lehet jelenteni, hogy ha a Falcons-nak a hétfő esti Denver elleni slágermeccs volt az első igazi erőpróba, akkor a hazaiaknak az Atlanta lesz az első komolyabb ellenfele az idei szezonban. Eddig két nyeretlen csapaton kerekedtek felül, ez annyira nem nagy fegyvertény. Mi sem igazolja ezt jobban, mint egyelőre a hazai nézők bizonytalansága a csapattal kapcsolatban. Legalábbis a Tennessee ellen nem igazán fogytak a jegyek a Qualcomm Stadium jegypénztárainál. A Chargers nekem kezd kicsit olyan lenni, mint a Dallas: majd jövőre, de egyelőre úgy tűnik, Gonzo és Ryanhogy Norv Turnerék éve talán valóban elérkezett. Egy győzelem Mike Smith fiai felett hatalmas előrelépést jelentene, nem csak az üres székek feltöltése, de a Denvertől való elszakadás tekintetében is. Visszatérhet, vagyis inkább végre játszhat majd Ryan Matthews, aki profi pályafutása alatt több időt töltött idáig az orvosi szobában, mint a zöld füvön. A harmadik éves futó tehetsége kétségtelen, szervezetének kéne valahogy megbarátkoznia a futballban elég gyakran előforduló ütközésekkel. Tavaly, amikor ez sikerült neki, akkor 1000 yard felé jutott és Pro Bowl-ra is mehetett. Mindenképpen érdemes lesz figyelni arra, hogy Sean Weatherspoon és Stephen Nicholas hogyan tudják majd megfogni a fürge futót. Nagyobb gond lehet Jared Gaither vakoldali tackle hiánya. Helyén Michael Harris fog farkasszemet nézni John Abrahammel, aki még így 13. szezonjában is félelmetes veszélyt jelent az irányítókra. Ha Philip Rivers nyomás alatt lesz, akkor nem fog ficánkolni, de láthattuk a Broncos ellen is, hogy akkor sincsen baj Atlantában, ha a játékszer a levegőben van. Gondolok itt elsősorban a Manning-től ellopott három labdára. William Moore most is főszereplő lehet, akárcsak Asante Samuel. Rájuk az egyre inkább fogyatkozó atlantai másodvonalban hatalmas szükség van, főleg Malcolm Floyd, Robert Meachem és Antonio Gates szintű játékosok ellen.

A Sólymok 2004 óta először indíthatnák az idényt 3-0-val, a Denver elleni siker pedig lélektanilag rengeteget lendíthet a csapaton. 4 évvel ezelőtt Michael Turner szinte egymaga verte meg egykori kenyéradóját, 2012-ben erre azonban vajmi kevés esély van. Nem igazán hatékony ez idáig a Falcons futójátéka, a liga egyik legjobb front seven-je ellen pedig nem látok rá sok esélyt, hogy jelentősen javuljon Turner 30-40 yard/meccs körüli száma. Elég csak annyit mondanom, hogy múlt héten Takeo Spikes-ék 17 futott yardon tartották Chris Johnson-t. Mi lesz itt Turnerrel, aki hétfő éjjel még a rendőrök elől sem volt képes elfutni? Persze a vendégeket sem kell félteni, a Matt Ryan vezette légi offenzíva parádésnak nevezhető 2 meccs alapján, Julio Jones és Roddy White pedig a kaliforniai hőségben sem fognak lelassulni. Láthattuk, hogy Harry Douglas és Tony Gonzalez is rendre megbízható célpontként jelennek meg a pályán. Kulcsfontosságú lesz, hogy Quentin Jammer és Antoine Cason mennyire tudják tartani a lépést velük.

Érdemes lesz tehát bekapcsolódni a veretlenek interkonferenciális csörtéjébe. Akik szeretik a látványos támadójátékokat és a sok pontot, azoknak pedig gyakorlatilag kötelező program.

Parrag Zsombor (shawnka)


Oakland Raiders - Pittsburgh Steelers, magyar idő szerint 22:25, Oakland-Alameda County Coliseum

A két csapat előző három összecsapásából kettőt a Raiders nyert meg, és bár az oaklandiek bíznak abban, hogy az egykori nagy rivális ellen, hazai közönség előtt sikerül megszerezniük idei első győzelmüket, egyelőre úgy tűnik, az offseason során végbement rengeteg változás után még nem állt össze teljesen a gárda. Az offense-nél a fő probléma, hogy a zone blocking sémára való váltást követően a támadófal, valamint a kezdő running back, Darren McFadden sem tudott még alkalmazkodni az új rendszerhez, és ezáltal a csapat futójátéka eddig teljesen súlytalannak bizonyult. Az acélvárosiak futás elleni védekezésben bár nem a tőlük megszokott szintet hozták, összességében nem teljesítettek rosszul, így nem lenne meglepő, ha Dennis Allen csapatának támadóegysége ellenük sem tudna haladni a földön. Oaklandben a defense is számtalan problémával küzd, kezdve a secondary-vel, melyből sérülés miatt mindkét kezdő cornerback, Ron Bartell és Shawntae Spencer is kiesett (előbbi a teljes szezonra). A Mike Wallace - Antonio Brown tandem levédekezése így Patrick Lee és Joselio Hanson feladata lesz, az elkapók és CB-k közti minőségbeli különbségen túl pedig azért is tarthatnak ettől a matchuptól a fosztogatók hívei, mert Ben Roethlisberger egyre komfortosabban érzi magát Todd Haley új, rövid és gyors passzokra építő támadórendszerében. A Raiders védelme futás ellen az egyik leggyengébben teljesítő egység volt eddig a ligában, ráadásul most a front seven alappillérei közül két játékos, Richard Seymour és Rolando McClain pályára lépése is kérdéses. Az ő hiányuk sokat segíthetne a Pittsburgh futójátékának javulásában, mely - főként a támadófal visszafogott teljesítménye miatt - az Oaklandéhez hasonlóan borzalmas statisztikákat produkált az első két forduló során. A Steelers védelméből ezúttal is hiányozni fog James Harrison, így most is adott a kérdés, hogy LaMarr Woodley túloldalán mennyire tudnak majd nyomást generálni Dick LeBeau tanítványai, eddig ugyanis pass rush-ban Jason Worilds és Chris Carter nem sok vizet zavart. Woodley dolgát ugyanakkor megkönnyítheti, hogy a Raiders kezdő jobb oldali tackle-je, Khalif Barnes sérülés miatt kihagyja a találkozót. Harrisonhoz hasonlóan a múlt heti meccset is kihagyó Troy Polamalu sem állhat majd az acélvárosiak rendelkezésére, ennek a hírnek pedig mindenekelőtt Carson Palmer örülhet, akinek Cincinnatiben töltött évei alatt nem sok sikerélmény jutott a kohászok ellen, nagyban köszönhetően a kiváló safety ténykedésének is.

A Steelers abszolút esélyesként várhatja a mérkőzést, jóllehet a Raiders a közelmúltban már borította a papírformát Mike Tomlin alakulatával szemben. Az oaklandiek számára gyakorlatilag a tét, hogy hosszútávon versenyben tudnak-e maradni divíziójukban, de az átalakított csapat jelenleg nem tűnik elég erősnek ahhoz, hogy felvegye a harcot a liga élvonalával.

Vass Ádám (vassadi)


Denver Broncos – Houston Texans, magyar idő szerint 22:25, Sports Authority Field at Mile High (Sport 2)

Igazi vérre menő rangadóra van kilátás vasárnap este Denverben, ahol két, az AFC trónjáért küzdő alakulat csap össze; a 2-0-s mérleggel álló Houston Texans lesz az 1-1-es mutatóval rendelkező Denver Broncos vendége. A vendégeknek ez lesz az első igazi erőpróbája, hiszen eddig két, gyengécskének tűnő csapatot tanítottak móresre a Miami és a Jacksonville személyében, most azonban egy jóval acélosabb gárda lesz az ellenfelük, idegenben. Ráadásul egy igen motivált Broncosra készülhetnek Matt Schaubék, hiszem Manningék Peyton Manningnagy betlit mutattak be az ország nyilvánosság előtt hétfő este, amikor is a Falcons ellen követtek el mindent, hogy kikapjanak. Ezt sikerült is véghezvinni, így most égetően szüksége van a Denvernek a győzelemre, mert a Chargers úgy tűnik magára talált és olyan formát mutat, ami aggodalommal töltheti el a Broncos szurkolóit. Manning három interceptiont dobott Atlantában, azonban úgy gondolom nem ez lesz rá a jellemző a szezon során, hanem a Steelers elleni diadal alkalmával nyújtott játék. Ehhez társulhat McGahee futójátéka, a védelem pedig tartja a tőle elvárt és eddig hozott szintet, akkor bitang nehéz dolga lesz a Texansnak. Persze nem szabad leírni a vendégeket, hogyan is tehetnénk, amikor impozás játékkal verték félholtra Jaguarst, egy héttel korábban pedig a Dolphinst. Akár passzjátékról, futójátékról legyen is szó, a labda mindkét oldalán klasszisok várják, hogy szerepet kapjanak, talán kijelenthető, hogy a liga legkiegyensúlyozottabb csapata a houstoni. Arian Foster és Ben Tate a földön kergeti őrületbe a védőket, Matt Schaub jókor eleresztett bombái pedig Andre Johnson, Owen Daniels kezében lendolhatnak szinte bármikor. A védelem eddig szinte minden kategóriában vezeti az NFL-t, most egy komoly teszt előtt állnak, ha Manningéket is sikerül kontrollálni, akkor valóban elmondható lesz a védelemről (de gyakorlatilag az egész csapatról), elérkezett az idő, Superbowl esélyes csapat állt össze az NFL legfiatalabb franchise-ánál.

Kocsis Gábor (gabokocka)


Baltimore Ravens-New England Patriots - SNF, magyar idő szerint hétfő hajnali 2:20 óra, M&T Bank Stadion

Mondhatnánk, hogy az Amerikai főcsoport (AFC) tavalyi döntőjének visszavágója, de legyenek illúzióink, az alapszakasz 3. hetében sorra kerülő találkozónak korántsincs ekkora tétje, még akkor sem, ha már mindkét csapat elszenvedte első vereségét az előző körben, s nyilvánvalóan egyik sem szeretne egymás után kétszer kikapni. A Baltimore támadásban eddig tavalyi önmagát idézi, egy briliáns meccset követően, amikor szurkolók elhiszik, „na igen, ez lehet a Super Bowl-év”, rögtön jön egy kiábrándító vereség, amikor támadásban nem Brady és Lewissikerül még csak megközelíteni sem az előző fordulós teljesítményt. Erre volt példa az első heti sziporkázó Bengals-verés, majd a Philadelphia Eagles ellen látott szenvedés, amikor 2 perc volt a győzelmet jelentő mezőnygólra, de négy kísérletből nem sikerült tíz yardot haladni…

A másik oldalon is a támadó szekció teljes impotenciája okozta a bombameglepetést jelentő Arizona Cardinals elleni vereséget. A Hazafiak szeretik a több Tight end-es felállások, s miután sérülés miatt hetekre kidőlt Aaron Hernandez, teljesen hatástalanná vált az amúgy sokra tartott egység. Nagy kérdés, hogy most miként próbálják meg pótolni a kiváló játékost, elvégre egy hét alatt azért csak jobban fel lehet készülni ilyen szituációra. Például megoldást jelenthet Wes Welker, aki az elmúlt évek parádés teljesítményei után idénre mintha kegyvesztetté vált volna a bostoni alakulatnál, viszont keresve sem lehetne jobb alkalmat találni arra, hogy ismét bizonyítsa rendkívüli képességeit. Érdemes még megjegyezni, hogy a Hollók védelme ráadásul az elmúlt évekhez képest jóval több yardot enged ellenfeleinek, ugyanakkor rengeteg labdát szereznek. Tehát Tom Bradynek rendkívül figyelnie és vigyáznia kell a labdára, de ha sikerül a tőle megszokott precíziós játékot nyújtania, akkor a yardokkal valószínűleg nem lesz baj, mert a Ravens védelme idén agresszív és kockáztatós, labdaszerzésre irányuló stílusával az jár, hogy az ellenfélnek nem okoz gondot a térnyerés, persze mindaddig, amíg egy lilamezes kezében nem landol a labda. Az kijelenthető, a mostani forduló egyik legnagyobb érdeklődéssel várt meccse lesz, s nemcsak a főcsoportdöntő miatt, hanem érdekes kérdés, melyik megcincált nagyvad képes ismét bizonyítani, hogy az AFC egyik legjobbja.

Gergelics József (Soldados)


Hozzászólások

több mint 11 éve
petey San Francisco 49ers Iowa State Cyclones 23 — Csodabogár
MNF? 😊

több mint 11 éve
vassadi Pittsburgh Steelers Alabama Crimson Tide 46
MNF? 😊petey
Külön cikkben, hétfőn (mostantól ez mindig így lesz).