Pro Bowl 2012

Január 29-én, vasárnap megrendezésre kerül az a találkozó, amelyet sokan megvetnek, mégis mindannyian megnéznek. Természetesen a Pro Bowlról van szó.

 

Általános információk

Mi: 2012 AFC – NFC Pro Bowl
Mikor: 2012. január 30. magyar idő szerint 1:00
Hol: Aloha Stadium, Honolulu, Hawaii
Közvetíti: Sport 2 és az NBC (Érdekesség, hogy Randy Moss, az egykori sztár elkapó is ott lesz az NBC közvetítő stábjában, akik egyébként utoljára adják az eseményt, a következő 10 évben az ESPN lesz a házigazda.)

Története
A Pro Bowl találkozó hivatalosan az NFL All Star mérkőzése, mely a többi major sportággal ellentétben nem a szezon közepén kerül megrendezésre, illetve komolyan vétele még egy előszezon találkozót sem ér el. Az első NFL All Star meccset 1939-ben rendezték Los Angelesben, ahol rögtön három olyan játékos is pályára lépett, aki egyébként a ligában nem játszott. Ekkor még hivatalosan a bajnokcsapat küzdhetett meg a liga legjobbjaival. A következő 4 évben is megrendezték a találkozót, 1943-ban azonban a világháború miatt elmaradt a „gála” meccs. Egészen 1951-ig kellett várni a felélesztésére, amikortól is az Amerikai Konferencia és a Nemzeti Konferencia legjobbjai megmérkőzhettek egymással. 3 év után kisebb változás történt, a két konferencia helyett Kelet és Nyugat nevekre hallgattak a csapatok, akik egészen 1969-ig összecsaptak a Los Angelesben található Memorial Coliseumban. 1970-től aztán visszaállt az AFC-NFC rend, ami azóta is változatlan. Nem úgy a helyszín, korábban elképzelhetetlen volt, hogy ne Los Angelesbe legyen a gála, de 1972-től előbb 7 évig mindig máshol rendezték a meccset, majd 1979-től 30 éven keresztül Hawaiira utazhattak a meghívott játékosok. Ez most is így van, az előző évtizedekben csak 2009-ben nem tudtak nyaralni menni a szigetecskére a résztvevők, akkor Miamiban rendezték a találkozót. Nem csak a helyszín miatt maradt emlékezetes a 2009-es szezon Pro Bowlja, ugyanis ekkor helyezték át a Super Bowl elé, ezzel a papíron két legjobb csapat játékosait megfosztották a részvétel jogától. A liga szerint ez egyfajta felvezetés a Super Bowl elé, szerintem meg inkább egy irtó rossz húzás. Egyrészt így kiesik a 2 csapat, mint résztvevő játékosokat adó egyesület, illetve sokan a konferencia döntőben elbukottak közül is lemondják ilyen-olyan indokkal. A visszamondás egyébként már a Pro Bowl hagyományaihoz tartozik, évről-évre egyre többen találnak okot a távol maradásra.

Jelenleg az összesítést az NFC vezeti, 1970 óta 21 alkalommal nyertek ők, míg az AFC csapata hússzor örülhetett. Érdekes tendencia, hogy 2000 óta mindig az egyik fél elhúz egy sikerre, majd a másik rögtön egyenlít is, így elvileg az AFC csapata fog nyerni. 1951 óta választanak MVP-t is, azaz Legértékesebb Játékost, ahol az előző években elsősorban a támadók (ott is az irányítók) domináltak nem meglepő módon. (Jegyezzük azért gyorsan meg, tavaly egy védő, DeAngelo Hall kapta meg a címet.) Természetesen kezdetben ez sem így volt, sokáig díjazták a legjobb skill és legjobb falembert, majd egy évig osztottak legjobb támadó- és legjobb védő játékos díjat is, de 1973 óta csak egyetlen MVP cím van. (Amit ugyan néha megosztva osztanak ki, pl. 1999-ben.)

Szabályváltozások
Fontos tudnunk, hogy gála mivoltából egyes dolgok nem engedélyezettek a Pro Bowl folyamán, amik egy standard találkozón mindennaposak. Érthető is, hiszen itt aztán senki nem akar sérülést okozni, de még fájdalmat sem igazán. Tilos a játék előtt motion mozgásokat végezni, illetve a shift is tiltott. Mindig kell legalább egy TE-nek a pályán lennie, elvégre nem véletlen hívták meg őket. Nem állhat fel egy oldalra kettőnél több elkapó. Tilos blitzelni, illetve az irányítók bármikor kidobhatják oldalra a labdát, nem érvényes az intertional grounding szabály ilyenkor. A védelem szigorúan 4-3-as felállást alkalmazhat csak, a LB-k mindössze rövid yardos helyzeteknél mehetnek le 3 pontos állásba, egyébként kötelezően 2 pontos állásban kell várniuk a snapet. Az elkapókat is óvják, a bump and run is tiltott. A speciális egységek is részesülnek a Pro Bowl védelem alól, mind punt, mind rúgás esetén maximum 6 játékos próbálhat odaérni a labdára (ők se szokták megpróbálni). Emellett meg kell jegyeznünk, az edzői össze beszélések is tiltottak.

Érdekességek
Aki még nem látott Pro Bowlt, annak furcsa lehet a játékosok felszerelése. Ugyan egységes mezben lépnek pályára (pirosban az AFC, kékben az NFC alapvetően, bár az elmúlt két évben már megjelentek a fehér alapszínű mezek is), de sisak terén mindenki a saját csapatáét viseli, így elég sokszínűen szoktak kinézni a játékosok. Külön érdekes volt a 2008-as Pro Bowl, ahol 3 Redskins játékos is 21-es számban lépett pályára, Sean Taylor emlékére. Ebben az évben egyébként Sean Taylor kezdőnek lett választva, de tragikus halála miatt a Pro Bowl történetében először lett valaki Pro Bowl Posztumuszer. Az NFC játékosai is megemlékeztek Taylorra, az első játékra csak 10 védő ment fel, egy safety hiányzott.
Ajánlanám mindeninek a twittert is beizzítani vasárnap éjszakára, ugyanis mindkét oldalvonal mellett lesz kihelyezett twitter hozzáférés, így a játékosok a találkozó során is csiripelhetnek. A játékosok hivatalos twitter oldala ezen az oldalon elérhető.

Pár rekordot is megosztanék veletek még:
-    Bruce Matthews és Merlin Olsen a szereplések számában a csúcstartó, mindketten 14 alkalommal léphettek pályára. Olsen ráadásul megszakítás nélkül újonc évétől kezdve 14-szer tette ezt.
-    Az aktív játékosok közül Ray Lewis (13 szereplés) és Tony Gonzalez (12 szereplés) a legjobb. Hozzájuk csatlakozhat hamarosan Champ Bailey, aki idén mehet tizenegyedik alkalommal.
-    11 alkalommal fordult elő az elmúlt 20 esztendőben, hogy ugyanazon konferencia képviselői nyerjék a Pro Bowlt és a Super Bowlt is. Kilencszer az NFC duplázott, kétszer pedig az AFC.
-    Az Indianapolis Colts (illetve jogelődje, a Baltimore Colts) játékosai nyerték eddig a legtöbb MVP trófeát, szám szerint hatot. Nem meglepő módon posztok szerint az irányítók a legjobbak 16 díjjal, második helyen az elkapók állnak, nyolc MVP címmel.
-    Mindössze kétszer került sor hosszabbításra eddig, mindkétszer egy mezőnygóllal az AFC nyert.
-    Joe Klecko karrierje során három különböző poszton is Pro Bowler lett. DeSean Jackson pedig az egyetlen játékos, aki egy esztendőben két poszton is beválasztottak.

Az edzői stábok
Korábban hagyományosan a főcsoport döntők vesztes edzői lehettek a Pro Bowlra utazók, de az új időpont miatt ezt is megváltoztatták. Jelenleg a divízió körben jobb mérleggel kieső gárda stábja veheti kezébe az irányítást. Idén ez kissé kellemetlen, de mégis csak megtiszteltetés a Houston Texans stábjának és a Green Bay Packers edzőinek jutott. Gary Kubiak lesz így az AFC főedzője, míg az NFC-t Mike McCarthy irányíthatja.

A résztvevő csapatok (félkövérrel az eredetileg kezdők, dőlttel az utólag behívottak)
AFC
QB: Ben Roethlisberger (Steelers), Philip Rivers (Chargers), Andy Dalton (Bengals)
RB: Maurice Jones-Drew (Jaguars), Willis McGahee (Broncos), Ryan Matthews (Chargers)
FB: Vonta Leach (Ravens)
WR: Mike Wallace (Steelers), AJ Green (Bengals), Brandon Marshall (Dolphins), Vincent Jackson (Chargers)
TE: Antonio Gates (Chargers), Jermaine Gresham (Bengals)
OT: Joe Thomas (Browns), D’Brickashaw Ferguson (Jets), Ryan Clady (Broncos)
OG: Marshal Yanda (Ravens), Brandon Moore (Jets), Ben Grubbs (Ravens)
C: Nick Mangold (Jets), Chris Myers (Texans)
DE: Dwight Freeney (Colts), Elvis Dumervil (Broncos), Antonio Smith (Texans)
DT: Richard Seymour (Raiders), Geno Atkins (Bengals), Paul Soliai (Dolphins)
OLB: Von Miller (Broncos), Tamba Hali (Chiefs), James Harrison (Steelers)
ILB: Ray Lewis (Ravens), Derrick Johnson (Chiefs)
CB: Darrelle Revis (Jets), Champ Bailey (Broncos), Johnathan Joseph (Texans)
FS: Eric Weedle (Chargers), Ryan Clark (Steelers)
SSBrian Dawkins (Broncos)
P: Shane Lechler (Raiders)
K: Sebastian Janikowski (Raiders)
KR: Antonio Brown (Steelers)
STMontell Owens (Jaguars)
LS: Jon Condo (Raiders)

NFC
QB: Aaron Rodgers (Packers), Drew Brees (Saints), Cam Newton (Panthers)
RB: LeSean McCoy (Eagles), Matt Forté (Bears), Marshawn Lynch (Seahawks)
FBMichael Robinson (Seahawks)
WR: Larry Fitzgerald (Cardinals), Steve Smith (Panthers), Greg Jennings (Packers), Roddy White (Falcons)
TE: Jimmy Graham (Saints), Tony Gonzalez (Falcons)
OT: Jason Peters (Eagles), Joe Staley (49ers), Jermon Bushrod (Saints)
OG: Jahri Evans (Saints), Carl Nicks (Saints), Davin Joseph (Buccaneers)
C: Ryan Kalil (Panthers), Scott Wells (Packers)
DE: Jared Allen (Vikings), Jason Babin (Eagles)Julius Peppers (Bears)
DT: Justin Smith (49ers), Jay Ratliff (Cowboys), BJ Raji (Packers)
OLB: DeMarcus Ware (Cowboys), Clay Matthews (Packers)Chad Greenway (Vikings)
ILB: Patrick Willis (49ers)London Fletcher (Redskins)
CB: Charles Woodson (Packers), Charles Tillman (Bears), Brandon Browner (Seahawks)
FS: Earl Thomas (Seahawks)Kam Chancellor (Seahawks)
SS: Adrian Wilson (Cardinals)
P: Andy Lee (49ers)
K: David Akers (49ers)
KR: Patrik Peterson (Cardinals)
ST: Corey Graham (Bears)
LS: Brian Jennings (49ers)

Visszamondták (félkövérrel, aki kezdő lett volna):
AFC
Super Bowl részvétel miattTom Brady (QB), Wes Welker (WR), Rob Gronkowski (TE), Logan Mankins (OG), Brian Waters (OG), Andre Carter (DE), Vince Wilfork (DT), Matthew Slater (ST).
Sérülés- és egyéb okok miattRay Rice (RB, Ravens), Arian Foster (RB, Texans), Jake Long (OT, Dolphins), Maurkice Pouncey (C, Steelers), Robert Mathis (DE, Colts – úgy hívták volna csak utólag be), Haloti Ngata (DT, Ravens), Terrel Suggs (OLB, Ravens), Ed Reed (FS, Ravens), Troy Polamaul (SS, Steelers).

NFC
Super Bowl részvétel miatt: Eli Manning (QB), Jason Pierre-Paul (DE).
Sérülés- és egyéb okok miatt: Frank Gore (RB, 49ers), John Kuhn (FB, Packers), Calvin Johnson (WR, Lions), Lance Briggs (OLB, Bears), Brian Urlacher (ILB, Bears), Carlos Rogers (CB, 49ers), Dashon Goldson (FS, 49ers).

 

Fazekas Dániel (Deny)