A 12. hét legjei
Nyakunkon a hálaadás napi futballdömping és a 13 játékhét, de most még nézzük, mit történt a 12. fordulóban
A hét mérkőzése: New England Patriots – Denver Broncos 34-31 (hosszabbítás után)
Egy újabb klasszikus született Tom Brady és Peyton Manning főszereplésével és ezúttal is, mint az ilyen meccsek többségében, a Patriots ünnepelhetett a meccs végén. Gyakorlatilag minden volt a mérkőzés során, ami egy kiemelkedő összecsapáshoz szükséges, labdaszerzések, nagy fordulatok, hosszabbítás, ST labdaszerzés, meglepő edzői húzások, kétes ítéletek. Aki véletlenül nem látta a SportTV által közvetített összecsapást, mihamarabb szerezze be valahonnan és tekintse meg, az eredmény ismeretében is nagy élmény végignézni ezt a parázs derbit.
A hét támadója: Philip Rivers QB, Sand Diego Chargers
Önmagában az a tény, hogy a Chiefs védelme ellen 41 pontot szerzett a Chargers támadósora, sokat mondó adat, még akkor is, ha tudjuk, hogy két kulcsjátékosa is kidőlt a hazaiaknak az összecsapás során. Rivers az egész szezon során remek teljesítményt nyújt, az új edzői stáb kezei alatt másodvirágzását éli, és ha a védelmet sikerült versenyképessé tenni a következő holtszezon során, bizony még ebben a rendkívül erős csoportban is komolyan kell majd számolni a Chargers-szel.
A hét védője: Von Miller OLB, Denver Broncos
Mióta Miller visszatért az eltiltásából, egyre jobb képet mutat a Denver védelme, ennek ékes bizonyítéka volt a Patriots elleni első félidő. A második játékrészben már nem működött ennyire tökéletesen az egység, de ebbe közrejátszottak a támadók labdavesztései is. Mindenesetre Miller teljesítménye így is parádés volt, sackek, labdaszerzés, TD, nagyon kellett ő ebbe a védelembe a bizonytalankodó secondary hibáinak az elfedésére.
A hét újonc támadója: Mike Glennon QB, Tampa Bay Buccaneers
Mike Glennon szép csendben hétről hétre olyan teljesítménnyel rukkol elő, ami feljogosítja arra, hogy szóba kerüljön a neve az év támadóújonca választás kapcsán is. Ebben persze az is közrejátszik, hogy idén nincs olyan domináns újonc irányító, az első körökben kiválasztott játékosok vagy sérülésekkel bajlódnak, vagy nagyon hullámzó teljesítményt nyújtanak, mellettük Glennon stabil, érettnek tűnő játéka felüdülésként hat. Amióta Schiano nem gondolja hasznosnak meccsenként 60 passzkísérletbe hajszolni fiatal játékmesterét, el is kezdték nyerni a meccseket, ami azért is hasznos, mert mindketten a jövő évi állásukért is küzdenek és egy 6-10-es mutató után könnyebb évet értékelni, mint egy 2-14-es szezon után.
A hét újonc védője: Ziggy Ansah DE, Detroit Lions
Hosszú hetek teltek el, mire Ansah újra pályára léphetett sérülése után, azonban a DE játékán nem nagyon látszott a kihagyás, kétszer is sackelte a Tampa irányítóját, életet lehelve ezzel a kicsit visszaeső detroiti passrushba. A futás elleni védekezéssel sem akadt különösebb probléma, ezúttal nem a védelmen múlt, hogy nem sikerült legyőzni a meccs előtt esélytelenebbnek tartott Tampát. Ansah játéka igazolni látszik a szakértőket, aki nagyon nagy potenciállal bíró DE-t láttak a játékot valójában még csak tanuló játékosban.
A hét edzője: Bill Belichick, New England Patriots
Sokszor szokták megkérdőjelezni a New England főedzőjének döntéseit, de azért az eredmények többnyire őt igazolják. Ezúttal is így történt, hiszen rendkívül bölcsen, a hosszabbítás során nem a labdát, hanem inkább a hátszelet választotta, meg is nyerte csapata a mérkőzést nem sokkal a ráadás játékidejének lejárta előtt. Nem tudom hány edző választotta volna azt, hogy a hosszabbításban Peyton Manning kezébe adja a labdát, de ő bevállalta és be is jött a számítása. Arról sem szabad megfeledkezni, hogy mindig képes arra, hogy az ellenfél legveszélyesebb fegyverét kikapcsolja, és arra kényszeríti, hogy neki kedvezőtlen módon kelljen felvennie a küzdelmet. Most is így volt, hiszen rendre olyan felállásban küldte pályára a védelmet, ami nehéz helyzet elé állította Peyton Manninget, mégha ezzel fel is adta valamelyest a futás elleni védekezést, de nem engedte, hogy Manning szétdobálja a sérülésektől sújtott secondaryt.
A hét visszatérője: Matt Flynn QB, Green Bay Packers
Mintha újra 2011-et írnánk. Rodgers sérült, jött Flynn és életet lehelt a döglődő támadósorba, amikor Mike McCarthy lecserélte a szenvedő Tolzient. Mondjuk felmerül a kérdés, mi lett volna, ha úgy vág a szezonnak a Packers, hogy van normális csere irányítója és nem veszít el három meccset azért, mert nincs aki képes három pontos passzt elengedni egy drive során. Mindenesetre jobb későn, mint soha, ha csütörtökön a hálaadás napi derbit sikerült Flynn-nel a center mögött megnyerni Detroitban, még mindig marad reménye a Packersnek a csoportgyőzelemre mire Rodgers visszatér kulcscsont törése után és biztos, hogy jövőre nem esik ugyanebbe a hibába a csapat és megbecsülik Matt Flynnt egy új szerződéssel megjutalmazzák a holtszezonban.
A hét kérdése: Ki lesz az 1/1?
Könnyen megeshet, hogy két olyan csapat fog harcolni az első drafthelyért, amelyik tavaly a playoffban játszott és ott még meccset is nyert. A Texans és a Falcons hétről hétre kilátástalanabb játékot nyújt, miközben a Jacksonville Jaguars és a Tampa Bay Buccaneers az utóbbi hetekben gyűjtögeti a győzelmeket. Ráadásul a Texans és a Jags még játszik egymással Jacksonville-ben, könnyen lehet, hogy annak a meccsnek a vesztese választhat elsőként a 2014-es játékosbörzén. Elméletileg még a Vikings és a Redskins is beleszólhat a „harcba” azonban nem hiszem, hogy mindhárom 2 győzelemmel álló csapat (Jacksonville, Houston, Atlanta) gyűjtene még győzelmet a hátralevő öt fordulóban, ami feltétlen szükséges lenne ahhoz, hogy utóbbiakhoz kerüljön az első draftjog. A Washington esete azért lenne különösen érdekes, mert nem ők birtokolják az első körös draftjogukat, hanem a St. Louis, akik így könnyen juthatnak nagyon értékes drafthelyhez a Griffin trade utolsó hozadékaként.
A hét megállapítása: Nem éri meg Kuechly-re sárga zászlót dobni az endzoneban, úgyse számít.
Nagyon furcsa egybeesés, hogy egymás után két alkalommal is hasonló jelenet játszódott le a Carolina Panthers mérkőzésén. A Patriots és a Dolphins ellen is az endzone-ban elkövetett (vagy el nem követett) szabálytalanság után dobtak zászlót a játékvezetők, azonban mindkét esetben úgy döntöttek végül, hogy nem történt szabálytalanság. Nyilván semmilyen összefüggés nincs a két eset között, és biztosan nem vezetnek erre vonatkozó statisztikát, de nem hiszem, hogy történt volna korábban ehhez hasonló eset az NFL-ben.
Kocsis Gábor (gabokocka)
Légy oly kedves Gábor és tüntesd el a homokot San Diego-ból 😀