A párbaj (2008) - XIV. rész

Cikkünkben ezúttal Plaxico Burress jövőjéről, a Jaguars gyengélkedéseinek következményeiről és a hétfő esti NFC South rangadóról olvashattok.


1. A tavalyi Giants playoff menetelés és a Super Bowl egyik hőse, Plaxico Burress idén inkább pályán kívüli dolgaival veteti észre magát, és nem a játékával. A kiváló elkapó az elmúlt héten engedély nélkül tartott fegyverével meglőtte önmagát, amelynek következtében letartóztatták. Amennyiben bűnösnek találják, akár börtönbüntetéssel is szembenézhet. A csapat gyorsan lépett, négy mérkőzésre eltiltotta Burresst, majd non-football related injury listre is helyezte a játékost, gyakorlatilag véget vetve az idényének. Szerepel-e még Plaxico Burress a New York Giants színeiben az NFL-ben?

Rajnai Gergő (Rajna): Igen
Az utóbbi időben elég sok ehhez hasonló eset történt az NFL-ben, és tulajdonképpen az eltiltások ellenére a játékosok nagy része képes volt legalább megközelíteni azt a színvonalat, amelyet előtte képviselt. Idén visszatért Adam Jones egy lövöldözés miatt kihagyott teljes szezont követően (bár idén újabb ügyek miatt további eltiltásokat kapott, de a Cowboys hasznos tagja továbbra is), Marvin Harrison nyári afférja után eltiltás sem következett bizonyítás hiányában, Tank Johnson a fegyverbirtoklás után ugyancsak a Dallas-ba tudott szerződni, és kiegészítő embernek jelenleg is alkalmazzák, a Bengals elkapója, Chris Henry pedig október óta újra Cincinnati-ben játszhat. Ugyan mindegyikőjüknél bekövetkezett egy kisebb visszaesés, képesek voltak visszaküzdeni magukat a profiligába, Johnson-on és Jones-on kívül pedig eredeti csapatukba is. Burress esetében sem gondolom ezt másként.
Mondom ezt annak ellenére, hogy több érv is felhozható ellene: egyrészt ez nem az első eltiltása az idén, egyszer edzéslátogatás elmaradása miatt már kapott egy kéthetes büntetést a csapattól ebben a szezonban, másrészt kifejezetten hatékonynak tűnik a Giants nélküle, helyettesei közt jól megoszlik a figyelem, és Eli Manning remekül használja Steve Smith-éket is.
Mindezek ellenére ki merem jelenteni, hogy Plax-nak helye van a jövő Giants-ében is. Eddigi három szezonjában csupán egyszer maradt a bűvös ezer yard-os határ alatt, akkor is összejött neki 988, így tulajdonképpen kiegyensúlyozottnak nevezhető, és ehhez a teljesítményhez képest a fizetése sem magas – két esztendő pedig még hátravan kontraktusából, amelyben szereplő fizetését nyáron ugyan kevesellte, de ezek után semmiképp sem fog újra holdout-tal fenyegetőzni. Ahhoz viszont túl magas a járandósága, hogy megérje egy szimpla cut, a büntetés túl durva lenne. Bármennyire is jól megy most a többi elkapónak, egyikük sincs olyan jó, vagy legalább közel olyan jó, mint Burress, hosszútávon nehezen pótolható veszteségnek tartanám az ő elküldését. Gyakorlatilag ő „nevelt” remek irányítót Eli Manning-ből, mindig ott volt, amikor kellett, lehetett számítani az elszakadásaira, egyfajta biztonságot jelentett és jelent mind a mai napig a regnáló Super Bowl MVP-nek.
Az is maradása mellett szól, hogy egyelőre semmiféle eltiltást nem kapott a ligától, csupán a csapat tiltotta el négy találkozóra, mielőtt véget vetettek volna a szezonjának a non-football related injury listre helyezésével, így jövőre rögtön visszatérhet, amennyiben a bíróság nem ítéli börtönbüntetésre. Ez lehet a legnagyobb akadálya visszatérésének, ugyanis az ügy mostanra gigantikus közéleti vita tárgya lett, kezdve azzal, hogy a kórház, ahova beszállították, vajon miért nem jelentette a hatóságoknak az esetet, akik így a tévéből voltak kénytelenek értesülni az esetről, és csak ezt követően tartóztatták le a sztárelkapót. New York polgármestere, Michael Bloomberg ekkortól szinte személyes ügyének tekintette, hogy Burress minél rosszabbul járjon, a kórházat is nagy büntetésekkel fenyegette, és kijelentette, hogy ha Plax megússza az esetet három és fél évnél rövidebb időtartamra terjedő szabadságvesztéssel, akkor az a jog megcsúfolása lesz, és mindent megtesz azért, hogy a bűntény ne maradjon kendőzetlen. Azonban ne feledjük, senki életét nem veszélyeztette a tavalyi Super Bowl győztes touchdown-ját jegyző receiver, így a bűntény csupán az engedély nélküli fegyverviselés, amely ugyan New York államban súlyos vétség, de tulajdonképp Plaxico fegyvere bejegyzett volt, csak éppen Floridában (igaz azt az engedélyét állítólag elfelejtette megújítani), nem pedig New York-ban, de mindennek a végére még sokáig nem fogunk tudni járni, ugyanis március harmincegyedikén lesz az első tárgyalás.
Egyértelműen amellett vagyok tehát, hogy jövőre a régi Burress-t láthatjuk immár megszokott Giants-es mezében, ennek egyetlen akadálya az lehet, ha a közvélemény hatalmas nyomására a bíróság elítéli, és Michael Vick-hez hasonlóan börtönbe kerül.

Gaál Sándor (gsn): Nem
A sötét oldal… Ebben a sportban is jellemző az, hogy a játékosok kisebb-nagyobb bűncselekményekbe keverednek. Az átlagos NFL szerető ember számára ez eléggé visszataszító tud lenni, még akkor is, ha jelen esetben inkább egy „technikai hibáról” van szó (Burressnek nincs New York államban fegyvertartási engedélye), mintsem egy olyan bűntényről, ami mindenkiből kiváltja a szörnyülködést. Tudjuk, mennyire más az Egyesült Államokban a fegyver, mint eszköz megítélése a magyarországi gyakorlathoz képest, szinte majdnem minden háztartásban találunk legalább egyet. De ez nem ment fel senkit az alól, hogyha nincs engedélye az adott fegyver használatára.
Fontos egy ilyen ügyben, hogy mekkora sajtóvisszhangot kap. Emlékezhetünk itt visszamenőleg akár csak az elmúlt két évben legalább tucatnyi játékos került összetűzésbe a törvénnyel. Voltak olyan esetek, amikor az ember néha már azt hitte, hogy a tárgyalás a médiában zajlik (Vick), voltak olyan ügyek, amelyeket szépen csendben elintéztek (letartóztatások drogügyekben, kisebb rendű testi sértéssel kapcsolatos vádak), de voltak olyanok is, amelyekben például vádra sem került sor (Marvin Harrison lövöldözési ügye).
A Plaxico Burress-szel kapcsolatos események valahogy egyik kategóriába sem sorolhatóak. Nem Vick szintű bűntényről beszélünk, de nem is olyanokról, amiket egy napig láthattunk főhírként internetes portálokon vagy tv műsorokban. Nagyobb teret kap a médiában az ügy, mint azt a bűntény súlyossága indokolná. Köthető ez ahhoz, hogy Plax mégiscsak egy kiváló WR, ahhoz, hogy a Giants Super Bowlt nyert, és jelenleg is az NFL egyik legjobb csapata. Kívülálló szemével, aki hozzá van szokva a fegyver ottani megítéléséhez, igencsak túlzó büntetés lenne, ha Burresst a minimálisan kiszabható 3 és fél évestől, a maximálisan kiszabható 15 évig terjedő szabadságvesztéssel büntetnék az eset miatt. Mivel vád alá helyezték, azonban ez reálisan ott lebeg a feje felett. Előre láthatóan a játékos nem fogja magát bűnösnek vallani. Érdekes lehet az egész tárgyalássorozat, ami akár bele is nyúlhat a következő szezonba.
Térjünk azonban rá erre a Burress-Giants dologra, hiszen ez volt a kérdés, hogy marad-e a new yorki csapatnál Burress. Plax idei éve leginkább pályán kívüli viharokról szólt. Szerződés körüli vitáktól elmulasztott megbeszélésig minden volt ebben az évben. Két hétre el is tiltotta a csapat (lényegében egy mérkőzésre a bye miatt). A mostani eset tehát csupán betetőzi Burress 2008-as szezonját. Ami engem leginkább meglepett, az az, hogy míg egyes csapatok hasonló helyzetben megvárják azt, hogy ítéletet hozzanak, a Giants azonnal lépett. Hány játékos esetében láthattuk, hogy a vád alá helyezés ellenére is pályán szerepelhettek?! Ezzel szemben Plax ebben az idényben már nem lép pályára, és ez nem csupán az elszenvedett sérüléseinek köszönhető, hanem úgy döntött a Giants, hogy nélküle fejezik be az alapszakaszt és játsszák végig a playoffot. Olyan ez, mintha nem csupán büntetné a csapat Burresst, hanem jelezné, hogy boldogulunk nélküled is, annyit nem teszel hozzá a játékhoz, hogy kiálljunk melletted, vállaljuk minden nap a médiacirkuszt, jobb nekünk, ha háttérbe vonulsz. Emellett a Giants láthatóan meg akarta előzni a ligát egy esetleges eltiltással, és jelzi, hogy igenis nagyon komolyan foglalkozik a franchise megítélésével, érdekli, hogy az emberek mit gondolnak a csapatról. Egy-egy ilyen ügy ugyanis nemcsak az adott játékosra, hanem csapatára is negatívan hathat, mind pénzügyileg, mind megítélést/hírnevet tekintve. Jelzi azt is a döntés, hogy a csapat vezetőségének kezd kicsit sok lenni Plaxico Burress… A nagy nyilvánosság, a Giants reakciói mind arra utalnak, hogy ez az ügy nem fog a feledésbe merülni, és hatalmas publicitást kap majd az elkövetkező hetekben, és a tárgyalás megindulása után is. Emellett nem tudom elképzelni, hogy Burresst ebben az ügyben a jelenleg ismert dolgok alapján felmentenék (sőt, lassan már az ügyben érintett Antonio Pierce is igen komoly gondba kerül a bizonyíték eltüntetésének gyanúja miatt, illetve a Burresst kezelő orvost már felfüggesztették praxisából, mert nem jelentette a rendőrségnek a lőtt sebet). Márpedig bármely büntetés esetén a Giants viszonylag még elviselhető feltételekkel megválhat tőle (körülbelül 6 millió dolláros salary cap büntetés). És szerintem ez be is fog következni, mert a dolgok jelenlegi állása szerint Burress valamilyen büntetést biztos kap, és azt követi majd nagy eséllyel a liga eltiltása is…

2. A Jacksonville Jaguars a 2008-as szezonnak playoff- és divíziógyőzelmi reményekkel vágott neki. Ezzel szemben jelenleg az AFC South utolsó helyén szerénykednek 4-8-as mérleggel. Játékuk hétről hétre alulmúlja magát, legutóbb a Texans ellen országos nyilvánosság előtt sikerült leszerepelniük. A sikertelenség, a céloknak meg nem felelés természetesen felveti az edző felelősségét is. Marad-e a Jaguars vezetőedzője Jack Del Rio a 2009-es szezonra?

Rajnai Gergő (Rajna): Igen
Valóban, az egész AFC South erőviszonyai átrendeződtek a tavalyi szezonhoz és az idény eleji elvárásokhoz képest is 2008-ban. Ennek legnagyobb áldozata a Jaguars volt, és ezzel együtt természetesen a vezetőedző, Del Rio is kereszttűzbe került. Tavaly ez volt az NFL legerősebb csoportja, az utolsó Houston is 50%-os mérleggel bírt, a Jax pedig 11-5-el a jobbik Wild Card-helyre sikerült kerülniük, majd a Steelers elleni nagy győzelem után csupán a tavalyi rekorddöntögető Patriots tudta őket megállítani, ráadásul nem harc nélkül.
Ezt követően a Colts által régen uralt divízióban sokan trónfosztást szagoltak, hiszen egy ilyen erős csoportban nehéz folyamatos sérülésekkel (amelyekkel az Indianapolis rendszeresen küzd) a csúcson maradni. A várt váltás be is következett, bár az Indy idén is erős a szezon második felében, a Titans-t már nem érhetik utol, de a Jaguars nem volt az üldözők között idén, sőt úgy állnak az utolsó helyen, hogy nem csak a playoff reménytelen, hanem a harmadik Texans utolérésére se vennének sokan mérget.
Mik lehetnek ennek az okai? Nyilván először mindenki edzőkérdésben gondolkodik, hiszen ezt a legkönnyebb elővenni. De ezzel foglalkozzunk kissé hátrébb, én legelőre a sérüléseket, amelyek elsősorban a támadófalban következtek be. Kezdődött Richard Collier tackle esetével, akit a lábán és a törzsén tizennégy lövés ért, és ennek következtében a mai napig kórházban tartózkodik, pályafutásának pedig vége. Rajta kívül azonban szintén az injury list-en végezte, Vince Manuwai, Dennis Norman, Chris Naeole és Maurice Williams is, mind-mind a támadófalból, amely Achilles-sarka volt a Jacksonville kitűnő futógépezetének, és mint kiderült, David Garrard irányító megvédése is kulcsfontosságú, hiszen a tavalyi statisztikáihoz képest az ideiek tragikusak (kiemelném ezt a számpárost: 2008-3 interception, 2009-9 interception).
Másodszor ott van a szerencse, illetve a szoros szituációk kezelése. A 4-8-as mérleg, amivel jelenleg rendelkeznek, az első 10 héten még 4-5 volt, és mind az öt vereség egy touchdown-on belüli volt, azaz csak könnyedén hozható találkozót buktak el a Jaguárok. Ezután azonban három katasztrofális vereség következett: az akkor még veretlen Tennessee ellen nagy vezetést adtak le percek alatt, a Vikings és a Texans ellen viszont egész végig szenvedtek. Ezért merülhetett fel most a kérdés: mi a szerepe ebben az edzői stábnak?
Először itt sem Del Rio-val kezdeném, ugyanis vannak mások is ebben a brigádban, akikre „kenhető” a gyenge szereplés. A támadóegység legfőbb baja a már említett támadófalbeli sérüléshullám, de Dirk Koetter koordinátor szerepe sem biztos, hogy elhanyagolható, már tavaly is visszaesés volt az offense játékában, idén viszont nagyon gyengék, hacsak nem valami botrányosan gyenge defense-ről van szó. Azonban Del Rio másik segítője, Gregg Williams talán még inkább nevezhető ludasnak, neki ugyanis nincsenek stabil sérültjei (illetve a legújabb hírek szerint Rashean Mathis cornerback szezonjának vége, de ez az eddigi szereplést nem igazán befolyásolta), ráadásul eddig is a védelemre támaszkodott a Jax, de idén szinte minden statisztikában csak közepeset tudnak produkálni. Persze ebben benne lehet a kiváló DT, Marcus Stroud távozása is, de én Williams rendszerét tenném elsősorban hibássá, kissé elavultnak tűnik a Jaguars védelme.
És el is jutottunk a vezetőedzőhöz, Del Rio-hoz. Valóban, őt is lehet hibáztatni, de én nem tenném, mert amit ő elért eddig a csapattal, az szenzációs: 49-40 az összmérlege az alapszakaszban, két alkalommal a rájátszásba is bekerült ebben a kőkemény csoportban. És leginkább a mentalitása az, ami nagyon megnyerő: elődjével, Tom Coughlin-nal szemben ő játékosközpontú, kitűnően képes motiválni egyénileg is az embereit, és az ő öltözőjében mindig jó a csapatszellem és a hangulat. Bátran kísérletezik negyedikre is a first down elérésével, és egészen eddig a szezonig ez remekül is ment neki, idén kevésbé jönnek be ezek a hívások. Egy szó, mint száz, az eddigi eredményei sokkal többre predesztinálják, mint amit idén produkál a csapattal, ezt mutatja az is, hogy áprilisban 2012-ig meghosszabbították a szerződését. Ez pedig még talán eddigi munkásságánál is sokkal többet jelenthet maradása mellett, ugyanis pénzügyileg nagyon nem érné meg az amúgy sem túl gazdag Jacksonville-nek elküldenie főedzőjét.
Nincs más tehát, tovább kell folytatnia a munkát az egykori Pro Bowler linebacker-nek, és biztos vagyok benne, hogy jövőre ki is fogja köszörülni a csorbát. Ha valakit el kell küldeni az edzők közül, akkor az Gregg Williams, a védőegység főnöke.

Gaál Sándor (gsn): Nem
Jack Del Rio nem végzett rossz munkát az elmúlt években a csapatnál, ezt áprilisban egy négy éves szerződéshosszabbítással jutalmazta a vezetőség. Ami azóta történt, azonban teljes fordulatot jelent. Del Rionak és csapatának jelenleg a csoportelsőségért kellene küzdenie képességei alapján, ezzel szemben nagyon komoly esélye van, hogy a csoport utolsó helyén végeznek. Az alulteljesítés csupán egyik összetevője a Jaguars visszaesésének. Ezt lehet a sérülésekre is fogni. Szezon elején kidőlt a fal középső három embere, így nem tudják megteremteni konzisztensen a futójátékot, amely ebben a csapatban létszükséglet, a passzjáték gyengesége/game manager szintje miatt. Védő oldalon kicsit más a helyzet, ott gyakorlatilag mindenki gyengélkedik, egyetlen egység sem nyújt igazán jó játékot, különösen igaz ez a védőfalra. A Jaguars idén tíz játékost helyezett már IR-re, tehát a sérülések fokozatosan gyűlnek és gyűlnek, ahogy a szezon előrehalad. Az irányító David Garrard is sérüléssel játszik. De ezek csak egy részét teszik ki a dolgoknak. A nagyobb probléma az, hogy a csapat teljesen szétesett. Az MNF-en nyújtott produkció már-már Detroit Lions-ös volt, mintha a játékosok akarat nélkül mentek volna ki a pályára. Az, hogy a csapat nincs rendben, több különböző megnyilvánulásból tisztán látható. Először is, itt volt a Mike Peterson eset, amikor Del Rio összetűzésbe került a csapat egyik legrutinosabb játékosával. A vita több napig tartott, az lett a következmény, hogy a játékost a cserepadra küldte az edző. Fred Taylor, a Jax legendája pedig ezt betetőzve kijelentette, hogy soha nem játszott még olyan csapatban, amelynek ennyire rossz lenne az összhangja. Széthúzás uralkodik az öltözőben, és az elmúlt hetek eredményei után egyértelműnek tűnik, hogy minimum a csapat egy része feladta a szezont. Egy olyan edző, akit tisztel az összes játékos, ilyen helyzetben meg tudja állítani a zuhanást, de úgy tűnik, Del Rionak ez idén nem fog sikerülni, annak ellenére sem, hogy „játékosbarát” edzőként van számon tartva. A sorsolást nézve engem meglepne, ha a Jaguars idén még nyerne mérkőzést (Bears, Packers, Colts, Ravens). Ahhoz, hogy a csapat életre keljen, megújuljon, valamilyen változás mindenképpen szükséges. Úgy tűnik, néhány játékos ideje lejárt a csapatnál, de az ő elküldésük ehhez nem elég, valamilyen sokkal nagyobb horderejű döntés lesz képes csak helyrehozni ezt a csapatot. Olyan érzése van az embernek ezt a Jaguarst látva az utóbbi hetekben, mintha az év eleji Ramst nézné, márpedig ott tudjuk mi volt a gond. A főedző elveszítette az öltözőt, ez sejthető Jacksonvilleben is a mutatott játék alapján. Sok külföldi szurkoló/Jax insider elemző azt mondja, hogy a személyi ügyekért felelős alelnök (Shack Harris) elküldése elég lehet arra, hogy a Jax kilábaljon a gödörből, én azonban ezt nem hiszem. Neki van a legkisebb köze ahhoz, hogy hogyan játszik egyik vagy másik nap a csapat, a rossz draftokért (a Jax első körös pickjei elég gyengén teljesítenek) már inkább okolható. Ezért mondom azt inkább, hogy Del Rio elbocsátására sor fog kerülni. Az edzői stáb megváltozása egy ilyen fásult, alulteljesítő, néha már NFL-re sem emlékeztető játékot nyújtó csapatot fel tud rázni, más nem nagyon. Így úgy gondolom, hogy a Jacksonville Jaguars meg fogja lépni a szezon végén ezt a lépést. Hiába írt alá áprilisban Del Rio négy évre, úgy tűnik a csapat kicsúszik a kezéből. Ilyen esetben pedig csak az edzőváltás segít igazán.

3. Az eheti MNF-en a Carolina Panthers és a Tampa Bay Buccaneers találkozik egymással Charlotteban. A mérkőzésnek nagyon fontos jelentősége van az NFC South végkimenetele szempontjából (1. Tampa Bay Buccaneers 9-3, 2. Carolina Panthers 9-3, 3. Atlanta Falcons 8-4, 4. New Orleans Saints 6-6). Melyik csapat nyeri a mérkőzést?

Rajnai Gergő (Rajna): Tampa Bay Buccaneers
Az NFC South az idei szezon egyik legérdekesebb, legkeményebb, de mindenképpen a szezon előtti elvárásokhoz képest legpozitívabb meglepetést okozó csoportja. A New Orleans volt a legesélyesebb a prognózisok szerint a divízió megnyerésére, de ők parádés offense-ükkel is csak 50%-on állnak, ám ami még meglepőbb: ezzel semmi esélyük a rájátszásba kerülésre. A legváratlanabb kétségkívül a Falcons játéka, az eddig szerzett nyolc diadaluknak a felét sem várták volna fiatal csapatuktól a szakértők, azonban minden várakozást meghazudtolva szépen hozzák a győzelmeket futószalagon, viszont szerintem ez sem lesz elég a playoff-ra, bár igen közel vannak hozzá a Sólymok.
A csoport élén két, az elvártnál talán jobban szereplő gárda helyezkedik el, akik most hétfőn össze is fognak csapni. A Carolina amolyan sötét ló volt az idény előtt, tavaly irányítójuk sérülése miatt nem igazán lehetett megállapítani, mire képesek, azonban az idén robbantottak az idény elején, annak ellenére, hogy egy előszezonbeli botrány következtében a sztárelkapó Steve Smith-t mellőzték az első két héten. Ez a két hét rögvest hozott két szoros, értékes győzelmet a Chargers és Bears ellenében, és a Vikings elleni kisiklást leszámítva folytatták a menetelést Delhomme-ék egészen a hatodik játékhétig, amikor is a Bucs volt az ellenfél.
Ez a mérkőzés az első indok, ami miatt a Tampát választottam, ugyanis tulajdonképpen lemosták a Párducokat a pályáról. A Panthers az első negyedtől kezdve szinte esélytelen volt, nem tudtak mit kezdeni a Bucs-szal a földön, ugyanis futásban mindkét oldalon a Tampa uralkodott (az egyébként egész évben nagyon jól működő Panthers futás, illetve futásvédekezés ellen) a levegőben pedig Delhomme három interception-je pecsételte meg a Carolina sorsát.
Ezt a meccset követően a charlotte-i gárda ugyan a Saints elleni kiütéssel javított, de azóta ugyan négy győzelmet és egy vereséget gyűjtöttek be, játékuk korántsem volt meggyőzőnek nevezhető. Az Arizona ellen nincs gond egy szoros sikerrel, de az Oakland és a Detroit elleni szenvedés (a Raiders ellen a támadók, a Lions ellen pedig a védők gyengélkedtek), utána viszont a Falcons tönkreverte a Párducokat, elsősorban a Panthers védelmét, azt a védelmet, amely egy héttel később a Lambeau Field-en újra betlizett, bár a pontzuhatagból végül sikerrel jöttek ki, ez a teljesítmény a Tampa Bay ellen kevés lesz.
A Bucs útja is érdekes volt a 9-3-as mérlegig. Utoljára a nyolcadik héten kaptak ki a Cowboys ellen, előtte a Broncos és a Saints ellenében is szoros meccsen szenvedtek vereséget, idén tehát senki nem tudta kiütni őket, köszönhetően elsősorban csodálatos védelmüknek, amelyet viszont a távoli jövőben az összeomlás fenyeget, mivel jövőre védőedzőjük, a zseniális Monte Kiffin a Tennessee Volunteers egyetemi csapatához szerződik, pedig az ő személye mindig is garancia volt egy parádés defense-re. A múlt héten nagyon jó mérkőzésen arattak szoros győzelmet a New Orleans felett, amely meccsen a Szentek támadóegységének húsz ponton tartása volt az igazi fegyvertény.
Mindkét együttes számára rendkívüli jelentőséggel bír a találkozó, hiszen a tíz győzelem már általában elég a rájátszásba kerüléshez, bár ebben a divízióban úgy tűnik, legalább tizenegy fog szükségeltetni. A Panthers-nek még a Broncos, Giants, Saints trióval kell megbirkóznia, tehát igen nehéz dolguk van a szezon hajrájában, míg a Tampa az Atlanta, San Diego, Oakland hármassal fog még megküzdeni, nekik tehát valamivel könnyebb dolguk van, és a csoportbeli mérlegen is javíthatnak még a Falcons ellen akár, valamivel tehát a Párducoknak jönne jobban a siker.
A sérülések talán nem játszanak majd nagy szerepet, a kezdők közül csak a Bucs defensive tackle-je, Jovan Haye van a maródiak listáján, a többiek minden bizonnyal játékra készek lesznek hétfő este.
Nem igazán lehet tudni, melyik csapat melyik támadási formát fogja előnyben részesíteni, alapvetően futó berendezkedésük ellenére mindkét gárda képes remek passzjátékra is, a Carolina pedig előszeretettel alkalmazza a play action fegyverét is. Nagyon kiszámíthatatlanok tehát a támadóegységek, azonban a védelmek között véleményem szerint van annyi különbség a vendégcsapat javára (elsősorban a vendégcsapat rendszere javára), hogy a mérleg nyelvét Tampa felé billentse, így a Buccaneers tesz egy nagy lépést a playoff felé.

Gaál Sándor (gsn): Carolina Panthers
Végre egy olyan összecsapást láthatnak a nézők az MNF keretein belül, ami igazi rangadó és sorsdöntőnek tekinthető a playoff szempontjából. Úgy gondolom, hogy sokkal szorosabb lesz ez a mérkőzés, mint a két csapat idei első összecsapása volt a Raymond James Stadiumban. Akkor a Bucs 27-3-ra kiütötte a Pantherst, amely nem volt képes futásokra azon a mérkőzésen, a passzjátékba pedig hibák csúsztak. Jake Delhomme három interceptiont dobott, de mindegyik pontos passz volt, az elkapók kezéről pördült le, pontosan a védők kezébe. Igen peches meccs volt tehát ez a Panthers szempontjából.
Ha van az amúgy nagyszerű Tampa Bay Buccaneers védelemnek gyengébb pontja, az mindenképpen a futás elleni védekezés, ezért fontos, hogy megteremtse a Panthers a futójátékot. Az elmúlt hetekben ez eléggé jól sikerült, különösen Wharton van elemében a falból az út nyitásában. Kulcsfontosságú lesz ez a csapat sikeressége szempontjából. A passzjáték érdekes módon általában elfogadhatóan működik a Carolinának a Bucs ellen. Steve Smith rendszeresen 100 yard felett zár a passzjáték gyilkos Kiffin D-vel szemben. Jake Delhomme is általában hozza magát (ez annyira az elmúlt mérkőzésen nem sikerült neki), a Bucs ellen kiváló mérlege van.
Nagyon fontos lesz a Panthersnél a védelem magára találása. Nincs gond abból a szempontból, hogy mennyi yardot engedélyez a D, még így is a liga első felébe tartoznak összességében, a gond inkább az engedélyezett pontokkal van. 30 pont felett engedélyeztek az elmúlt három héten átlagban. Passz ellen jobb idén a Panthers, de Grudenék ellen ez nem elég. A West Coast esetében, ha meg szeretnénk állítani az ellenfelet, a futás ellen legalább olyan jól kell védekezni, mint a rövid passzok ellenében, Jon Beasonékra így komoly munka vár. Sokat segíthet az is, hogy végre formába került a csapat pass rusha, Julius Peppers régi önmagát idézi. Azonban nagy kérdés, mennyire lehet itt kifizetődő a pass rush? Jeff Garcia mobilitása révén nem mindig jó, ha az ellenfél a QB-t támadja, de mivel a Panthers a D-Lineon kívül biztosan nem fog senki mást erre a feladatra pazarolni, túlzottan hátrányosan sem érintheti a csapatot. Egy-egy sackben pedig mindig ott a yardveszteség, és a labdaszerzés esélye is. Nagyon fontos az a Panthersnek, hogy a 3. és rövid szituációkat elkerülje Garcia mobilitása miatt, ha belegondolunk, ilyen helyzetekben a passz és RB futás mellett Garcia futása is lehetőség, ennyi dologra pedig lehetetlen figyelni.
Úgy gondolom, hogy egy szoros mérkőzésen győzni fog az idén hazai pályán még veretlen Panthers a remek formában levő Bucs ellen. Egy kiegyensúlyozottabb támadójátékot láthatunk majd John Fox csapatától, mint legutóbb. A futás a kulcs, egy megteremtett futójáték mellett pedig Steve Smith igen jól tud érvényesülni. Védelem oldalán javulást várok a Pantherstől az elmúlt hetekhez képest, és azt, hogy a futást valamivel jobban megfogják, mint Tampában.