AFC North figyelő - 4. hét

Már nincs veretlen és nyeretlen csapat sem a csoportban, miután a Steelers kikapott a Ravens-től, míg a Browns legyőzte a Bengalst. Nézzük részletesebben, hogy mi is történt e négy csapattal a 4. héten.

AFC North:

   Visszapillantó:
Bár a kezében volt, a Pittsburgh Steelers nem tudta 4., utolsó meccsét behúzni kezdő irányítója, Ben Roethlisberger nélkül, miután a Baltimore Ravens idegenben 17-14-re megnyerte a védelmi háborút. A másik csoportrangadón pedig hiába sziporkázott idén először a Cincinnati Bengals passzjátéka, a Cleveland Browns hazai pályán mégis 23-20-ra győzött.

   Erősorrend a szezon negyede után az AFC North-ban:
   1. Pittsburgh Steelers 3-1

- Ha röviden akarnám indokolni, akkor a válasz a múlt heti figyelőben volt olvasható: az AFC North csoportját rendre a legjobb védelem nyeri, márpedig az eddigiek alapján ez Pittsburgh-ben található. Hosszabban kifejtve pedig az, hogy a Steelers 3-1-es mutatója azért imponáló, mert mindezt a 3/4. irányítójával érte el, s erre nagy valószínűséggel talán egyetlen másik klub sem lett volna képes a ligában. A négymeccses eltiltása után visszatérő Ben Roethlisbergerrel azonban mindenképpen javulás várható - már ami a támadójátékot illeti. Igazából annak csak mértéke kérdéses.
   Tipp: a Steelers 12-4-gyel megnyeri a csoportot és 2-3. helyen jut rájátszásba. Jóslatom szerint a Jets nyeri az AFC-t és a North bajnoka a South bajnokával lesz versenyben a januári pihenő hétért, de ha a Kohászok a szoros versenyfutásban mégis alulmaradnak a Ravens-szel szemben, akkor Wild Card-csapatként lesznek a rájátszásban.

   2. Baltimore Ravens 3-1
- Bár egyesek joggal értetlenkedhetnek, hogy a Steelers miként lehet a Ravens előtt, amely legyőzte az acélvárosi gárdát, de a csoporton belüli tétel korántsem ilyen egyértelmű a körbeverések miatt, hiszen a Hollók attól Bengalstól kaptak ki, amelyet legyőzött a Browns. Tehát ők sem makulátlanok a csoportban. De ami lényegesebb, a Steelers védelme egymaga képes meccseket szállítani, ugyanis 4 meccsen 12 labdát szerzett, míg a Ravens ezalatt összesen 2-t. A támadósorok között pedig annak ellenére sincs igazán jelentős különbség, hogy a Steelers 3/4. QB-val játszott mostanáig.
   Tipp: a Ravens 11-5-tel második lesz csoportjában, ezzel Wild Card-csapatként jut rájátszásban. Mivel végig versenyben lesz ősi riválisával, így a fordított eredmény is megtörténhet. Amennyiben Wild Card lesz, akkor jó eséllyel 5. helyen kerül rájátszásba, ebben meglátásom szerint a Dolphins és a Patriots lehet a nagy ellenfele, mert jelen állás szerint az AFC South és West második helyezettje lépéshátrányban van.

   3. Cincinnati Bengals 2-2
- A védelem ugyan többnyire hozza a tavalyi szintet, de ami nagy probléma, főleg a mai passzligában, hogy nem igazán képesek nyomást gyakorolni az ellenfél irányítójára, s így még a legjobbak közé tartozó secondary is sebezhető. Támadásban pedig a tavaly a kiváló fal révén jól működő futójáték összeomlott az ötösfogat hatalmas formahanyatlása miatt. A passzjáték pedig az új fegyverek ellenére sem tudta átvenni a vezető szerepet, így leginkább a védelemben bízhat a Bengals. Igaz, ez kifizetődő szokott lenni az AFC North-ban, csakhogy a másik 2 védelem legalább hasonló (Ravens), ha nem magasabb (Steelers) szinten áll, viszont a veténytársak támadósora annak ellenére is jobb, de legalábbis hatékonyabb, hogy egyik sem brillírozik.
   Tipp: végig versenyben lesznek a Wild Card-pozícióért, de végül 9-7-tel lemaradnak róla, mert a támadósor nem fogja megtalálni az igazi arcát. A futás nem fog menni (ahogy a szezonelőzetesben kérdésként szerepelt, úgy most válasznak tűnik: Cedric Benson is one year wonder), a passzjáték nem fog tudni a helyébe lépni konzisztensen, így az útkeresésről fog szólni ez az év.

   4. Cleveland Browns 1-3
- Ahogy némi támadójátékot fel tudott mutatni a Browns, rögtön kijött, hogy van ott védelem is. Máris nem kapnak 30 pontot a Barnák. Ami még szebbé teszi a dolgot, hogy az AFC North-ban oly jól kifizetődő futójáték tért magához. Az már más kérdés, hogy meglepetésre nem Jerome Harrison, hanem Peyton Hillis által, de ez lényegtelen. Ez megteremti a stabilabb passzjátékot, s azonnal olyan versenyképes csapatot kaptunk, amely legalább az utolsó pillanatig meccsben van BÁRKIVEL. Ezt a Browns-t már nem lehet leírni.
   Tipp: a Browns sok nála jobb csapatot meg fog szorongatni, egyet-kettőt el is fog kapni, de összességében azért többségében a véghajrában alul fog maradni. Mindenesetre látványos javulás állt be a Barnák teljesítményében, de ez mérlegben talán inkább jövőre jelentkezhet majd. Búslakodásra azonban semmi ok, tavaly a szoros vereségekért is összetették volna a kezüket a szurkolók, most pedig minden fordulóban izgulhatnak majd, még ha ez "csak" 6-10-es mérleget is hoz.

   A hét támadója:
Terrell Owens WR, Bengals
: TO először mutatta meg, hogy még mindig klasszis elkapó és a Bengalsnak érdemes volt őt leigazolnia. 10 elkapásból szerzett 222 yardja önmagáért beszél, ez egész, Hall of Fame-be illő karrierje során is kiemelkedő teljesítmény, ráadásul egyik elkapása egy 78 yardos TD volt.

   A hét védője:
Ray Lewis ILB, Ravens
: Idén első ilyen díja, de valószínűleg nem az utolsó, mert hétről hétre bizonyítja, hogy rajta nem fog az idő vasfoga, s így továbbra is nemcsak mentális vezetője a Hollók védelmének, hanem teljesítményével is az. Ezúttal 9 szerelése volt, köztük számos kulcsfontosságú, azaz elévülhetetlen érdemei vannak abban, hogy a kiváló formát mutató Rashard Mendenhall nem érte el a 100 yardot, s alig jobb mint 3-as átlaggal futott. Az már csak hab a tortán, hogy a Ravens első idei INT-jét ő szerezte, s csapata ezzel húzta be végleg a Steelers elleni derbit.

   A hét újonca:
Jermaine Gresham TE, Bengals
: Ebben a kategóriában ezúttal sem volt túltengés a kiemelkedő produkciókban, de Gresham - ahogy múlt héten is - mindenképpen megérdemli az elismerő szavakat, mert minden meccsen hozza magát. A Browns ellen 5 elkapásból 35 yarddal segítette csapatát, s jól látszik, hogy Carson Palmer irányító egyik legbiztosabb célpontja újonc létére.

   Extrapont:
A 4. héten a négyes szám bűvöletében élünk. Jeff Reed, a Steelers rúgója tavaly összesen 4 mezőnygólkísérletet hibázott el, idén 4. mérkőzésén máris négynél jár... Joe Flacco, a Hollók irányítója pedig karrierje 4. győztes támadássorozatát vezényelte le a 4. negyedben. Ebben a mutatóban mindenképpen előre kell lépnie, mert ez nagyon alacsony szám.

   Előretekintő:
A Cincinnati Bengals a Tampa Bay Buccaneers-t fogadja, s mindenképpen javítania kell a mostani kínos vereség után, ha komolyan gondolja a címvédést a csoportban. A Bengals esélyesebb, de mint a Browns ellen kiderült, ez a pályán mit sem számít. A Cleveland Browns az Atlanta Falcons-t látja vendégül, de a bravúros győzelem ellenére nem túl jók az esélyei, elvégre a Solymok sorozatban három diadalnál járnak. A Baltimore Ravens szintén hazai környezetben lép pályára, méghozzá a kiszámíthatatlan Denver Broncos ellen. A meccs megjósolhatatlan - elsősorban a vendégek hektikus szereplése miatt. A Pittsburgh Steelers pedig kiheverheti a Hollók elleni kudarcot, mert ezúttal szabadnapos lesz.

   Az AFC North állása:
1. Baltimore Ravens 3-1 - egymás elleni eredmény: 1-0
2. Pittsburgh Steelers 3-1 - egymás elleni eredmény: 0-1
3. Cincinnati Bengals 2-2
4. Cleveland Browns 1-3

Gergelics József (Soldados)