Heti körkép - NFC - 8. hét

Tekintsük át az NFC csapatainak nyolcadik játéknapját!

NFC North  - Tóth László (Go Vikings!)

Izgalmas hétvégén van túl az NFC North, bár igazán elégedett csak a Minnesota Vikings csapata lehet. Persze az elért eredményre a Chicago Bears sem panaszkodhat - 30-6-ra verték a Cleveland Brownst -, de a mutatott játék hemzsegett a hibáktól, főleg a támadófal gyengélkedett. Matt Forte így is először duplázhatott idén, 2 futott touchdownja önbizalommal töltheti el a jövőre nézve, viszont Jay Cutler megdobta ezévi 11. interceptionjét is, ami már annyira nem vidám dolog. A Browns védői sokáig kitartottak, rendre mezőnygólra kényszerítve a Bearst, de az 5!! eladott labda miatt végül ők is feladták lélekben. A Chicago még rossz napokon is ennyivel jobb a jelenlegi Clevelandnél. A Detroit Lions rákészült szezonbeli 2. győzelmére, de a Rams kiszúrt velük, 1 perccel a mérkőzés vége előtt Steven Jackson TD-t futott, amivel 17-10-re átvette a vezetést a St. Louis, és a Lions már képtelen volt egyenlíteni. Jackson nagyon nagyot játszott, majd 150 futott yardja mellett övé volt a már említett meccsdöntő momentum is. Ráadásul még trükkös play-ekkel is szomorították az alig a stadion felét megtöltő Lions drukkerek szívét, egy kamu mezőnygól kísérlet során a Rams rúgójátékosa, Josh Brown adott touchdownt érő passzt Daniel Fells-nek. Azért voltak mulatságos jelenetek is, James Butler, a vendégek védője levadászta Stafford passzát az endzone-ban, és nagy bátorsággal nekilendült, kifutott a célterületről, majd visszamanőverezett, és eközben Kevin Smith, a Lions futója földrevitte, így érve el egy hihetetlen safety-t (Butler posztja miatt akár tréfásan mondhatnánk azt is, ilyen, mikor egy safety-n érnek el safety-t). A Rams 17 meccses nyeretlenségi sorozata szakadt meg, a Lions pedig továbbra is csak szenved idén. A forduló legjobban várt rangadója volt a Packers és a Vikings csatája, ami a várakozásokhoz méltón kőkemény mérkőzést hozott. Bár a harmadik negyed elején a Vikings elhúzott 24-3-ra, de a Packers minden-mindegy alapon hatalmas hajrát indított, és 31-26-os állásnál drive-ot vezethetett a győzelemért, de mezőnygóltávolságnál tovább nem jutottak, a kapuralövést pedig Mason Crosby kihagyta. Favre aznapi negyedik TD-passzával 38-26-ra módosította az állást 3 perccel a lefújás előtt, és ez már behozhatatlan hátránynak bizonyult a Green Bay támadói számára (maradt ez a végeredmény). Vereségével a Packers alighanem búcsút mondhat a csoportelsőségnek, de kedvező sorsolása miatt a wild card helyek egyikére odaérhet, igaz ehhez sokat kell javulni a támadófalnak, a secondarynek, illetve a passrushnak.

A hét legjobb támadója: Brett Favre, a Vikings irányítója. A nem mindennapi körülmények dacára Favre ismét remekül játszott a Packers ellen, 244 yardot passzolt, és 4 touchdownt is elért, 4 különböző célpontnak passzolva azokat. A Vikings fala jól megvédte, egyetlen egy sacket sem tudtak végrehajtani rajta, míg rivális kollégáját hat alkalommal is földbe döngölték.

A hét védőjátékosa: Jared Allen, a Vikingstól és Danieal Manning a Bears csapatából. Allen statisztikája 5 szerelés / 3 sack, és mellette rengetegszer ott lihegett Rodgers nyakában, D. Manning pedig látványos megmozdulásokkal és kifejezetten hasznosan játszva segítette csapatát a sikerhez, két labdát is szerzett (egy interception és egy fumble) és volt 6 szerelése.

Előretekintés: A Minnesota pihenhet, bye week-jük lesz, a Chicago-ra nagy rangadó vár, az NFC tavalyi bajnokát, az Arizona Cardinalst fogadják, mindkét csapatnak életbevágóan fontos a győzelem megszerzése. A Green Bay az egyetlen, még nyeretlen csapat otthonába látogat, és a Tampa Bay Buccaneers legyőzésével szeretnének vigasztalódni, míg a Lions szintén vendégségbe megy, de rájuk nagyon nehéz 3 óra vár majd, a Seattle Seahawks ugyanis szurkolói kiengeszteléséért valószínűleg mindent megtesz majd. A forduló után mind a 4 NFC North csapat 8 találkozón lesz túl, így egy bővebb, összefoglaló jellegű írással jelentkezünk legközelebb.

NFC East - Borsik Tamás (Tomeee)

Ezen a héten komoly változás történt az NFC keleti divíziójában, a New York tovább folytatta rossz sorozatát, így nemcsak hogy trónfosztás történt, de mindjárt 2 csapat is a Giants elé került. Lássuk részletesebben hogy is alakult a hétvége a csoportban.

A leginkább várt találkozó természetesen a NYG philadelphiai vendégjátéka volt. Ugyanazon a napon 2 fronton is megküzdött egymással a két város, hiszen közvetlenül e mérkőzés után kezdődött az MLB World Series 4. mérkőzése a Yankees és a Phillies között, szintén Philadelphiában. Visszatérve a futballhoz, mindenki kiélezett meccset várt, ezért különösen meglepően hatott hogy az Eagles a félidőre eldöntötte a fontos kérdéseket. Rögtön az első driveban a Brian Westbrook sérülése miatt a megszokottnál több labdacipelést kapó fullback, Leonard Weaver jutott el az endzoneba egy 41 yardos sprintet követően. A Giants első drive-ja nem végződött ilyen jól, sőt Asante Samuel levadászta Eli passzát, ezt a hibát aztán a Sasok támadói kihasználták, McNabb a tight end Celek-et találta meg az endzoneban. A második negyedben közelebb került a Giants a Philly-hez egy Manning-Boss összjátéknak köszönhetően, de aztán a játékrész utolsó 2 percében 2 TD-t is összehozott az Eagles, így 30-7-es eredménnyel vonulhattak pihenőre a csapatok. A 3. negyedben sikerült kozmetikáznia az eredményen az Óriásoknak, aztán az utolsó felvonásban LeSean McCoy 66 yardos futása végleg eldöntött mindent, ezzel a Giants vereségsorozata 3 meccsre emelkedett, a Philadelphia pedig átvette a vezetést a csoportban.

A csoport másik mérkőzésén a Dallas látogatott Seattle-be. Toy Romo továbbra is jó formában van, sorozatban harmadik meccsén nem dobott interceptiont-t, ami nála egyéni rekord. 10 különböző játékos kapott labdát passz útján, így Miles Austin az elmúlt 2 héthez képest csendes volt, „csak” 61 yardig jutott, bár 1 TD-t így is sikerült elérnie. A texasiak védelme is kitett magáért, fontos helyzetekben mindig a helyén volt, ami a másik oldalról nem mondható el, a Seahawks D-line képtelen volt állandó nyomás alá helyezni Romo-t. Érdemes még megemlíteni azt is hogy Patrick Crayton sorozatban a második meccsén szerzett punt return TD-t. A Cowboys mérlege immár 5-2, amivel a csoport második helyére jók. (mivel az Eagles divízión belüli mérlege 2-0, így ők vannak előrébb)

A hét támadójátékosa: Donovan McNabb, QB, Philadelphia Eagles
Az elmúlt 2 hétben nem remekelt McNabb, ez után a forduló után azonban senki sem illetheti egy rossz szóval sem. 23 passzkísérletéből 17 volt jó, 3 TD-vel (240 yard kíséretében), 146,7-es QB rating-el segítette győzelemhez csapatát.

A hét védőjátékosa: Asante Samuel, CB, Philadelphia Eagles
Ezen a héten is levadászott egy labdát a levegőből Samuel, a mérkőzés elején, amivel lehetővé tette hogy a Sasok hamar ellógjanak az Óriásoktól, statisztikai lapját később egy kikényszerített fumble-lel tovább díszítette.

A hét special team játékosa: Patrick Crayton, WR, Dallas Cowboys
Sorozatban második héten szerzett TD-t punt returnből Crayton, ezúttal 84 yardot nyargalt a labdával az endzone-ig. Érdekesség hogy a múlt hét előtt sosem ért el még PR TD-t a játékos. Ha egy üzlet egyszer beindul...

A hét újonca: LeSean McCoy, RB, Philadelphia Eagles
McCoy a fullback Weaver-el karöltve szépen megoldotta Westbrook pótlását, 66 yardos TD-jével a negyedik negyedben pedig feltette az i-re a pontot.

Előretekintés:
Jövő héten ismét harcba száll mind a 4 csapat. A Washington bye week-jét követően Atlanta-ba látogat. A Falcons legutóbbi 2 meccsét elvesztett, de még így is egyértelműen ők a találkozó esélyesei, ha a fővárosiak nem találtak ki valamit a „szabadságuk” alatt akkor hamar eldőlhetnek a találkozón a lényeges kérdések. A New York a San Diego-t fogadva próbál visszatérni a helyes ösvényre, ha rájátszásba akarnak jutni Jacobs-ék akkor mielőbb meg kell szakítani ezt a csúnya vereségi sorozatot...A forduló egyik leginkább várt mérkőzése pedig az Eagles-Cowboys lesz, a mérkőzés győztese immár egyértelműen vezetheti majd a csoportot.

NFC South - Kocsis Gábor (gabokocka)

Ezúttal picit rendhagyó módon, a számok segítségével próbálom érdekessé tenni az NFC South összefoglalóját. Elöljáróban annyit, hogy a Saints sikeresen van túl első csoportrangadóján melyet az Atlanta ellen nyert meg, a Panthers pedig meglepő győzelmet aratott Arizonában. A Bucs pihenőre vonult, talán ezalatt sikerült felébreszteni a csapatot Csipkerózsika-álmából.

0 – ennyi sikeres passzjátékot mutatott be a Panthers a Cardinals ellen a második félidőben. Más kérdés, hogy ezzel együtt is sima győzelmet arattak a Párducok, köszönhetően a remek futójátéknak és a brillírozó védelemnek.

1 – hét, amit veretlenül letudott a Tampa Bay Buccaneers, kár, hogy ehhez byeweeknek kellett bekövetkeznie. Josh Freeman veszi át irányítóposzton a stafétabotot Josh Johnsontól, nagyon kéne egy jó fiatal QB a csapatnak, hiszen emberemlékezet óta, nincs igazi franchise QB a csapatnál.

2 – Sherrod Martin interceptionjeinek a száma. A Troy egyetemről a Panthers-hez kerülő újoncból CB-t szerettek volna faragni Charlotte-ban, azonban Charles Godfrey sérülése miatt eredeti posztján volt szükség a játékára, azt hiszem nem okozott csalódást.

3 – interceptiont dobott Matt Ryan a Saints otthonában, ezek közül az utolsó volt az, ami megpecsételte csapata sorsát, lévén hogy már csak néhány másodperc maradt hátra az összecsapásból. Ha egy picit jobb napot fog ki a másodéves irányító talán elvehette volna a Falcons a Saints veretlenségét, így azonban hiába volt minden erőfeszítés, nem sikerült győztesen elhagyniuk a Superdome-ot.

4 – yardos átlaggal fut eddig a szezonban Michael Turner, ez fél yardos visszaesés a tavalyi alapszakaszhoz képest. Ráadásul igencsak felhúzza az átlagát a Saints elleni meccs, hiszen ezt leszámítva egyszer sem sikerült a tavaly 4.5 yardos szintet elérnie. Fontos volna, hogy tudja állandósítani most mutatott formáját, hiszen a Falcons alapvetően egy futásra berendezkedett csapat, abból nem sok jó származik, ha Matt Ryannek kell lövöldöznie egész meccsen.

5 – karrierje során ennyi interceptiont tud felmutatni Julius Peppers, a Panthers DE-je. Ezúttal Kurt Warner passzát fülelte le és 13 yardos returnjével touchdownt is szerzett csapata számára. Öt interceptiont jegyezhetett fel a Panthers a Cardinals ellen, ez némiképp meglepő, hiszen a találkozót megelőzően mindösszesen hármat sikerült összeszedniük.

6 – touchdownt szerzett a New Orleans védelme, ez egészen pontosan eggyel több, mint amennyit a Cleveland Browns támadói fel tudnak mutatni. Kevesen hittek a szezon előtt abban, hogy Gregg Williams képes lesz összerakni ezt az egységet, azonban úgy tűnik Jonathan Vilmáék a pályán csattanós választ adnak a bennük kétkedőknek.

7 - győzelemmel eddig mindössze egyszer kezdte a szezont a Saints (1991-ben), így a mostani rajttal beállították, a jövő héten a Panthers ellen pedig meg is dönthetik franchise rekordot e tekintetben. A hét győzelem mellé hét Darren Sharper interception is dukál, eddig félelmetes formában van rutinos safety, nem volna nagy meglepetés, ha a szezon végén versenyben lenne az év védője címért.

8 – ennyivel több labdát adott el eddig a Panthers csapata, mint amennyit szerzett. Mindezt úgy, hogy az Arizona elleni meccset +6-os turnover mutatóval zárták, így egy nem túl bonyolult matematikai művelettel könnyedén kiszámolható, hogy hat meccs után –14 állt ebben a statisztikai rovatban a Carolina neve mellett. Ennek tükrében nem túl meglepő a Párducok eddigi gyenge szereplése.

16 – yarddal előzte meg DeAngelo Williams (3352) DeShaun Fostert (3336) a futott yardok tekintetében és írta be magát ezzel a Panthers történelem könyvébe. De nem ez volt az egyetlen rekord, amit átírt a kiváló RB most vasárnap, hiszen a hétvégén bemutatott 77 yardos futása a leghosszabb a franchise fennállása során. Érdekesség, hogy az eddigi rekord egy 75 yardos futás volt, amit Williams szintén a Cardinals ellen hajtott végre két esztendeje.

NFC West - Kiss Ferenc (Fucu)

Az Arizona hazai pályán kapott ki, a San Francisco idegenben majdnem meglepetést szerzett, a Seattle csupán egy félidőig tudta tartani a Dallas-szal a lépést. A csoport becsületgyőzelmét a St. Louis szállította.

Arizona Cardinals

A tavalyi sikeres szereplés hazai környezetben úgy tűnik a múlté. Idén négy hazai mérkőzésből csupán egyszer sikerült nyerni. Legutóbb a Carolina Panthers járt Glendale-ben a tavalyi Divisional Playoff mérkőzés ’visszavágóján’ és távozott 34-21-es győzelemmel. A Cardinals futás elleni védekezése NFL első helyen állt, de a Panthers szabályosan szétfutotta a Cards D-t. Bosszantó elhibázott szerelések következtében is összesen 270 futott yardot (ebből majd 200-at az első félidőben) kapott a védelem ugyanakkor Delhomme csak 90 yardot passzolt. A második félidőben feljavult a védelem, de kevésnek bizonyult, mert a támadók rendkívül gyenge napot fogtak ki. Kurt Warner jó pár éve nem mutatott ilyen rossz játékot. Rendkívül rossz pontossággal 242 yardot 2 TD-t és 5 INT valamint egy fumble-al fejezte be a mérkőzést. A futójáték már eléri az elfogadható szintet Wells 47 míg Hightower 39 yardot értek el 8-8 labdaérintésből.
Ezzel a vereséggel továbbra is az NFC West élén maradt az Arizona, de elszalasztottak egy lehetőséget, hogy elszakadjanak az üldözőktől.

San Francisco 49ers

A 49ers majdnem meglepést csinált idegenben, de végül 18-14-es vereséget szenvedett el a Colts-tól. Igaz, hogy Peyton Manning majd 350 yardot passzolt és Reggie Wayne 147 yardot elkapott, de a negyedik negyedig nem engedett TD-t A San Francisco védelme. Az egyetlen TD-t Joseph Addai passzolta Wayne-nek, amivel gyakorlatilag megnyerték a mérkőzést. Sérülés miatt nem volt a pályán a mérkőzés vége felé Nate Clements a csapat legjobb CB-je. Egyébként jól működött a 49ers védelem, ugyanis ritkaság az, hogy Manning-et háromszor sack-eljék egy mérkőzésen. Támadó oldalon Alex Smith jól irányította csapatát hathatós segítséget kapva Frank Gore-tól is. Smith 198 yard-al, egy TD-nal és egy INT-nel zárta a mérkőzést. Gore összesen 91 yardot futott, közte egy 61 yardos TD futással. Michael Crabtree jó összhangban van Smith-el, ezen a mérkőzésen öt elkapással 81 yardot gyűjtött. A vereség ellenére ugyanúgy egy mérkőzés hátrányban maradtak a csoportot vezető Cardinals-al szemben köszönhetően az Arizona vereségének.

Seattle Seahawks

Az első félidőben jó játékkal közel tudtak maradni a Cowboys-hoz, de a másodikban már sem támadásban sem védekezésben nem sikerült tartani a lépést, így 38-17es vereséggel távozott a Seahawks Dallas-ból. Matt Hasselback 249 yardot és 2 TD-t passzolt, de jó hír, hogy nem dobott INT-t pedig volt nyomás rajta. Az elkapásokban Nate Burlesson 89 yardal szerezte a legtöbbet, de végre Deion Branch is feliratkozott a TD-t szerzők listájára 23 yardos elkapásával a második negyedben. A futójáték nem volt kimagasló, Julius Jones 15 alkalommal futhatott és 56 yardot ért el. A második félidőben csupán egy TD-t értek el a támadók, azt is a negyedik negyedben egy Justin Griffin elkapást követően. A védelem a mérkőzés második felében képtelen volt megállítani Tony Romo-t és a Dallas támadásokat. Kiemelendő a LB David Hawthorne, Lofa Tatupu-t pótolva 8 szerelést 2 sack-et és egy kiharcolt fumble-t gyűjtve csapata legjobb védője volt. Megemlítendő, hogy visszatért a csapatba Marcus Trufant, aki sérülése után nem egy jó meccsen van túl, mivel háromszor fújtak defensive pass interference-t rá. Azonban egészséges és ha visszaszokik a rendes kerékvágásba akkor sok segítséget nyújthat a Seattle secondary-nek.
A vereség következtében 2-5-el áll a csapat és nem sok esély van rá, hogy a csoportelsőségért küzdjenek idén. Azonban ne feledjük, hogy minden megtörténhet az NFL-ben.

St. Louis Rams

Végre megszületett a várva várt első győzelem Steve Spagnuolo-nak. Csúnya győzelem volt, de győzelem és csak ez számít. Ezzel az idegenbeli 17-10-es sikerrel már nyugodtabban lehet menni a szabad hétvégére és kitalálni, hogyan tovább a szezon második felében. A mérkőzés embere egyértelműen Steven Jackson, aki 149 futott yarddal és szezonbeli első TD-jával fejezte be a meccset. Marc Bulger rendkívül gyenge volt, ismét kevesebb, mint 50%-os pontossággal ért el 176 yardot és egy INT-t. Szomorú, de azt kell mondani, hogy a rúgó, Josh Brown jobb QB-nak mutatkozott ezen a mérkőzésen, ugyanis neki volt TD átadása egy fake FG következtében, amit Daniel Fells-nek adott. A védekező fal még a gyengének mondható Lions O-Line ellen sem tudott domináns lenni. Igaz, hogy Long és Little is elért egy-egy sack-et, de többet várnánk el egy Spagnoulo által irányított csapattól. Mint fentebb írtam, csúnya győzelem volt, de ezzel megszakadt a 17 meccs óta tartó nyeretlenségi sorozat.

Kórház a város szélén – rovat:
A Cardinals-nál Anquan Boldin rásérült jobb bokájára, így a mérkőzés végén már nem számíthatott rá csapata.
San Francisco-ban két kezdő játékos sérült meg a legutóbbi mérkőzésen. Joe Staley már az első play-nél térdsérülést szenvedett és nem is tért vissza a pályára. Nate Clements törött lapockacsont sérülést szenvedett mindkettejüknek hat hetet kell kihagyniuk.
A Seattle-nél Ken Lucas szedett össze vállsérülést miután ütközött Felix Jones-szal a harmadik negyedben és már nem is tért vissza a pályára.
A Rams-nél Jacob Bell nyaksérülés miatt hagyta el a pályát idő előtt, valamint Paris Lenon is kisebb hátsérülést szenvedett, de visszatért a pályára.

A hét Lufi-díjasa(i): James Butler (safety, Rams)
Kétség sem fér hozzá, hogy az eheti Lufi Díjat a St. Louis strong safety-je kapja. Butler a Lons elleni mérkőzés második negyedének elején elcsípte Stafford passzát az endzone-ban. Azonban ahelyett, hogy letérdelt volna kiszaladt az endzone-ból és elkezdett cselezni majd visszafutott ahol földre vitték. Egy sima touchback helyett safety-t ért el a Lions és még ők is jöhettek a labdával. Azonban sikerült a következő drve-ot kivédekeznie a Rams védelemnek.

A hét statisztikai érdekességei:
Edgerrin James a Dallas elleni mérkőzésen futott 17 yardjával pályafutása során már 12246 yardot ért el és ezzel feljött az 10. helyre az örökranglistán kiszorítva Marcus Allen-t a tízből.
A Seahawks 0-3-mal állnak idén idegenben és a legutóbbi 13 mérkőzésükből 11-et elveszítettek vendégként.
A San Francisco először veszített el három egymást követő mérkőzést Mike Singletary irányítása alatt.
Vernon Davis az elmúlt öt mérkőzésen hét TD-t kapott el.
A Rams megszakította 17 mérkőzés óta tartó nyeretlenségi sorozatát. A Lions elleni mérkőzés előtt 2008. október 19.-én a Cowboys ellen tudtak nyerni.
Steven Jackson idei negyedik 100+ futott yardos mérkőzésén van túl, de csupán most szerezte meg saját maga és csapata első futott TD-ját az idei szezonban.
A Cardinals három hazai vereségnél tart idén ez először fordul elő Ken Whisenhunt irányítása alatt.
Anquan Boldin három elkapást jegyzett a mérkőzésen azonban ezzel már 537 elkapásnál jár a Cardinals színeiben, amivel a legtöbbet jelenti a franchise örökranglistáján. Az eddigi első Larry Centers volt 535 elkapással.

Előretekintő - a hétvége meccsei:

A St. Louis jól megérdemelt szabad hetét tölti majd. A Seattle hazai pályán fogadja a Detroit-ot egy győzelem reményében. A San Francisco szintén hazai pályán játszik majd a Vince Young vezette Titans ellen. Végül az Arizona keletre utazik és a Szeles Városban próbál újabb idegenbeli győzelmet aratni ezúttal a Bears ellen.