NFC Heti Körkép, 9. hét

az NFC csapatainak 9. heti összefoglalója

NFC North - Pap Dániel (konqueror)

Bevezető:
A 9. héten mind a négy csapat pályára lépett, kisebb-nagyobb győzelmi reményekkel. A 2-5tel álló Vikingsnek minden győzelem innentől úgy kell, mint egy falat kenyér, hogy kozmetikázzák szezonjukat, ebben a Cardinals akarta megakadályozni őket. A másik 2-5ös csapat a Lions, nekik keményebb dió jutott, az előző héten Packers által lenullázott Jets. Ha már Packers, övék volt a héten a főmeccs egy SNF személyében, az idén halovány Dallast fogadták. A Bears pedig kimozdult az országból, és Torontóban futott ki a pályára a féltávnál az NFL egyetlen nyeretlen csapata, a Bills ellen.

Vikings:
Vikings, akkor Favre. A ki tudja hány sérüléssel küszködő veterán QB természetesen ezúttal is kezdő volt, vélhetően ő járókerettel is a pályán maradna legszívesebben. A Cardinals pedig a Warner utáni időszakban van, ha szabad ezt mondani, építik a csapatot. A meccs kapcsán előzetesen az az érzésem volt, hogy bármi megtörténhet. Nos, nem csalódtam megérzésemben, egy végletekig kiélezett, hosszabbításba hajló csörtét vívtak a felek. Brett Favre ezúttal megemberelte magát. Öreg, sérült, erre odapakolt a fanoknak egy 446 yardos meccset, és egy végső hajrában kicsikart egyenlítést, ahol Shiancoenak adott TD passzt. Az offensenek erőt adott vezérük teljesítménye, Peterson is kiválóan játszott, 81 yardot futott, 1 TD-vel (ezzel szerezte meg a meccs elején a vezetést a Vikes), valamint 63 elkapott yardja is volt, szintén egy TD-vel. Harvin is hozta magát, 126 elkapott yarddal. Most már egyértelműen ő Favre kedvenc célpontja, 9 elkapott labdája volt. A védelemben a szokott nevek vannak, Greenway és Henderson nyomták a tackleöket, de említsük meg Jared Allen 2,5, Edwards 2 sackjét is. A Cards 4 pontszerzését 4 különböző módon érte el, volt mezőnygól, Anderson TD passz Robertsnek, fumble return, és az általam a hét előtt még nem is ismert Stephens-Howling kickoff visszahordása, ez utóbbi nem a Vikings ST dicsérete. A meccset a hosszabbításban végül Longwell mezőnygólja döntötte el. A Vikes megszerezte 3. győzelmét, önbizalommal telve léphetnek jövő hétvégén pályára a Bears ellen.

Lions:
Előző héten egy fantasztikus győzelem a Skins ellen, ilyen előjellel léptek a kékek pályára, a Jets pedig vélhetően vissza akarta állítani megtépázott renoméját. Ugyanis ki lehet kapni egy Packerstől, de a nulla szerzett pont egy SB álmokat dédelgető csapattól nagyon kevés. A baljós árnyak ezúttal is beigazolódtak, legalábbis részben. A Jets behúzta a meccset, viszont ez is hosszabbításba torkollt. Pettigrew TD-jével szerzett vezetést a Lions, de a félidőben már a Jets vezetett, Folk mezőnygólja és Braylon Edwars TD-je jóvoltából. Ez utóbbi egy 74 yardos elkapás volt. A harmadik negyedben Stafford maga vette kézbe az ügyet, 1 yardról futott TD-t egy 4 perces drive megkoronázásaként, az extrapont azonban kimaradt. A negyedik negyed elején Burlesonnak adott TD-t ezután Stafford, és ezzel vezetett a Lions, nagy meglepetés nézett ki ekkor. Sanchez azonban megirigyelte kollégája produkcióját, és ő is futott egy 1 yardos TD-t. Ezután Folk egyenlített mezőnygóljával, és a héten már a második NFC Northot érintő meccsen volt hosszabbítás. A Lionsnál Stafford nem adta el a labdát, kétszer adott TD passzt, és futott is egyet, jól vezette csapatát. Beigazolódott viszont, amit vártam, Calvin Johnsonnak csupán egy elkapása volt 13 yardért, Revis és Cromartie levette őt a pályáról. Viszont ott volt Burleson, 113 elkapott yarddal. A Lions újabb szoros meccset bukott el, vélhetően a szezon, vagy akár a meccs előtt "belefért" volna a vereség, de így, ahogy alakult, fájó emlék lesz ez a Lions rajongóknak.

Bears:
Olyan meccs volt ez, ahol mindkét csapat idegenben lépett pályára, a Bears bye week után, a Bills pedig győzelem nélkül, viszont a Bears senki ellen nem mehet biztosra, így ez is érdekes meccsnek ígérkezett. A Torontóba kilátogatók az első negyedben nem láthattak pontokat. Utána Olsen szerezte meg a vezetést a Mackóknak, Cutler 4 yardról találta meg őt, ezt azonban még abban a negyedben kiegyenlítette a korábbi Harvard alumni Fitzpatrick és Roscoe Parrish összjátéka 14 yard távolságból. Ezután a futók kerültek elő, előbb Chester Taylor, majd Fred Jackson futott közelről TD-t, utóbbinál azonban a Bears kiválóan teljesített, blokkolták az extra pontot. A TD utáni ráadásokkal probléma volt a Billsnél, mert a negyedik negyedben futott McIntyre TD-nél a kétpontost sikerült megállítani a Chicagonak. Ezután pedig jött a Vanderbiltesek mókája, Cutler Bennettnek adott TD passzt egy 2 perces drive végén, majd a kétpontosnál megmutatta a Bears, hogy miképp is kell ezt csinálni, Forté kapta el JC passzát. Szoros meccs volt, ahol a Bears offense nem igazán ficánkolt, a Bears passzvédekezése pedig néha a múlt évi teljesítményt mutatta, Steve Johnson 145 yardot kapott el egymaga, a Bills pedig végig a passzt erőltette, 51 passzkísérlete volt Fitzpatricknak. A védelem azonban ezúttal is hozta magát, Urlacher és Briggs mellé felnőtt Jennings és Manning is. Cutlert pedig csak egyszer sackelték, és picket sem dobott! Ez akár jó előjel is lehet, viszont a jövő héten a Vikings nem lesz egy leányálom, főleg most, hogy önbizalmat csepegtetett beléjük a hétvégi győzelem.

Packers:
A Packers a Jets legyűrése után a Dallas ellen is nyerni ment fel a fűre, azonban intő jel lehetett az előző hét, ahol csupán mezőnygólokat tudtak szerezni. Na a héten ez nem így alakult, a Packers megsemmisító vereséggel ütött újabb szöget a Dallas koporsójába, a második negyedben 28 pontot szerezve. Rodgers ezúttal is remekelt, 3 TD passz, nulla eladott labda. A futóknál Kuhn és Jackson azonos mennyiségű carryt kapott, kicsivel a fullback volt eredményesebb yardokat tekintve, azonban TD-t Jackson futott, és volt egy elkapott TD-je is. Elkapóknál ismét Jones volt a leginkább produktív, de Jennings sem sokkal maradt el mögötte. A védelem teljesítményére pedig Matthews interceptionből visszahordott TD-je tette fel a koronát a hajrában, végképp elsüllyesztve a Dallas képzeletbeli hajóját. A Tehenészeknél egyre nagyobb a baj, az idei szezon már biztosan megy a levesbe. Jövőre vélhetően személyi változások lesznek a szakmai stábban. A Packersnél nincs ilyen gond, vezetik a csoportot, jövő héten pedig pihenhetnek a szezon hajrájára, bye weekjüket töltik ugyanis a Sajtfejűek.

A hét támadójátékosa:
Brett Favre. Ugyan dobott 2 picket, de volt 2 TD-je is, a 446 yard pedig kivételes. Lehet karrierje során utoljára oszthatom ki az offense player of the week díjat Favrenak, hát élek is a lehetőséggel. Honorable mention viszont Rodgers, aki több TD passzt adott, nulla interceptionnel, viszont kevesebb yarddal.

A hét védőjátékosa:
Tim Jennings. 7 szóló, 2 asszisztált tackle, valamint egy pick is, ez elég a hétre.

A hét jelenete:
A TD passz, amivel a Vikings döntetlenre mentette a meccset, ha úgy vesszük, playoff reményeiket életben tartva. Ezután a győzelmet is kicsikarták.

Rövid előretekintő:
A következő hét is kissé hiányos lesz a csoportban. Ez azonban szokás szerint egy halálos csoportrangadóval jár együtt. A Vikings jobb szezonra számított, a Bears pedig rendkívül hullámzó teljesítményt nyújt idén is, összecsapásuk minden bizonnyal mindenkit a monitor elé szegez ezúttal is. A Bills ezúttal Kanada helyett Buffalóban fogadhat NFC North csapatot a Lions személyében, a Packers játékosok pedig megérdemelt pihenőjüket töltik, ami rá is fér a csapatra.

NFC East - Borsik Tamás (Tomeee)

Két nagyon sima és egy kiélezett meccs jellemezte ezen a héten az NFC keleti csoportját. Nézzük részletesen mi történt a 9. héten.

Dallas Cowboys

Bekövetkezett amit sokan vártak, Wade Phillips texasi regnálása véget ért. A Packers elleni mérkőzésre sok szót nem is érdemes pazarolni, a játék minden terén lemosták a Dallast a pályáról. Az offense-ben az egyedüli ember akit dícsérni lehet az ismét csak Dez Bryant, akinek sikerült kitűnnie pár szép elkapással, köztük a meccs egyetlen dallasi pontszerzését jelentő TD-vel. A futójáték teljesen hatástalan volt, a támadófal pedig nem csak ezen a téren (run support), de Kitna védelmében is gyengén muzsikált. A defense a második negyedig bírta a nyomást, ott teljesen összezuhantak. A secondary látványosan szenvedett, nevetségesebbnél nevetségesebb jelenetek követték egymást. A special team egy Bryan McCann fumble-től eltekintve azért helyt állt, a punter Matt McBryar például remekül küldözgette a labdákat a Packers 20 yardosán belülre. (más kérdés hogy a védelemnek ez sem volt elég). E kilátástalan játék után nem ért senkit sem villámcsapásként hogy Phillipstől elköszöntek, helyét az eddig offensive coordinatorként ténykedő Jason Garrett veszi át ideiglenesen. Mivel Phillips egyben a csapat defensive coordinatora is volt, ide új embert kellett találni, ez az ember pedig Paul Pasqualoni lett, aki eddig is a defense-el foglalkozott, idén a defensive line edzője, korábban a linebackereké volt. A legnagyobb találgatás persze már most a head coach személye körül forog, hiszen elég valószínűtlen hogy Garrett a szezon végezte után is ezen a poszton marad. A legtöbb pletyka Bill Cowhert, Jon Grudent és Jim Harbaugh-t említi, jelenleg ők tűnnek a legesélyesebbnek a csapat vezetésére.

A hét játékosa: Jerry Jones, tulajdonos, GM

Jones egy ilyen megalázó vereség után már nem ülhetett karba tett kézzel. A kérdés persze ott motoszkál sok ember fejében: nem lenne időszerű átadni a csapat legfelső irányítását másnak?

Citromdíj: egy ilyen pocsék teljesítmény után nem szeretnék kiemelni senkit, a csapat egészében csődött mondott.

+Sérülések:

Súlyosbítva a helyzetet, a defensive line is komoly veszteséget kénytelen elkönyvelni, hiszen Marcus Spears és Sean Lissemore is 4-6 hetet fog kihagyni sérülés miatt. A két defensive end kiesésével a poszt nagyon üresen maradt, ezt a csapat a szabadügynök Jeremy Clark szerződtetésével próbálta valamilyen szinten orvosolni.

New York Giants

Újabb hét, újabb domináns győzelem. Egyre erősebbnek és magabiztosabbnak tűnik a Giants, ezúttal Seattle-ből tértek haza fényes diadallal. Túlzás nélkül jelenthetjük ki, a new yorkiak azt csináltak a pályán amit akartak. Vannak meccsek, amiket nem lehet megítélni pusztán statisztikák alapján, ez viszont nem olyan meccs. Az offense-el kezdve, minden klappolt, a passzjáték és a futójáték is elemi erővel söpörte végig a Seahawks-t. Manning különösen Nicks-el érezte a ritmust, aki újabb szenzációs meccset zárt, de rajta kívül Manningham és Smith is megtette a magáét, illetve a tight end Kevin Boss is örülhetett egy TD-nek. A futásoknál a hamar kialakuló hatalmas különbség miatt ezúttal Bradshaw és Jacobs mellett Danny Ware is szerephez jutott, és ő sem okozott csalódást. A védelem sem nézett szembe komoly kihívással, ezt mutatja a Seattle által elért 8 first down, és persze a 7 pont. Charlie Whitehurst-öt bár sackelni nem sikerült, de így is akkora nyomás volt rajta hogy esélytelen volt jól működő passzjátékot kialakítania. A futásokat szintén megfogta a Giants, Marshawn Lynch az 50 yardot sem érte el. A special teamben Lawrence Tynes nem vétett hibát, Matt Dodge-nak pedig egyszer kellett puntolnia mindössze, így komoly befolyása nem lehetett a meccsre. Will Blackmon egy fokkal használhatóbb returnernek tűnik mint Darius Reynaud volt, bár komoly veszélyt ő sem jelentett.

A hét játékosa: nem emelek ki senkit, csapatszinten hibátlan volt a Giants produkciója.

Citromdíj: -

Philadelphia Eagles

Már a forduló előtt is az egyik legnagyobb érdeklődésre számottartó találkozó volt a Colts elleni, a nézőknek pedig nem is kellett csalódniuk, igazán fordulatos meccset hozott össze a két csapat, aminek a végén az Eagles örülhetett. Michael Vick visszatérése nem sikerülhetett volna szebbre, az irányítón egyáltalán nem látszott a sérülés, nem csak a levegőben, a földön is remekül mozgatta a labdát. Nem meglepő módon különösen DeSean Jacksonnal volt nagy összhangban, Jeremy Maclint egész meccsen nagy őrzés alatt tartotta a Colts. Jason Avantnak voltak még ügyes megmozdulásai az elkapók közül. LeSean McCoy egy hosszú futással rögtön az első playben megadta az alaphangot a meccsnek, utána azért nem volt sok mozgástere, és a szokásos screenpasszokat sem küldözgette felé Vick annyira. A támadófal teljesítménye maximum átlagosnak volt mondható. Megszokhattuk hogy Vick mozgékonyságának köszönhetően kevésbé tűnik fel a fal gyengesége, ez erre a meccsre is jellemző volt. Ami dícséretes, hogy Dwight Freeney-t sikeresen kikapcsolták, még ha ehhez három ember kellett is néha. A védelemre a második negyedbeli leengedést leszámítva nem lehetett különösebb panasz. Manninget amennyire lehetett zavarta a D-Line, blitz nélkül is dícséretes nyomás volt az irányítón a meccs legnagyobb részében. Hosszú passzokra így nem is volt ideje PM-nek, inkább slant és screenpasszokkal operált. A linebackerek is jelentősen kivették részüket a passz elleni védekezésből, Stewart Bradley remek meccset zárt, ahogy Ernie Sims is általában időben odaért ahová kellett.A secondary-ből az első félidőben kivált Nate Allen sérülés miatt, de ez nem zavarta meg az egységet, néhány kivételtől eltekintve magabiztos szerelések jellemezték a hátsó alakzatot., a cornerbackek különösen figyelemreméltó produkcióval rukkoltak elő, Asante Samuel 2 interceptionnel, míg Dmitri Patterson számos remek leütött passzal vétette észre magát. A futást is féken tartotta a védelem, bár természetesen nem ezen volt a hangsúly a Colts részéről. A special teamről is szót ejtve, David Akers tökéletes meccset zárt, Sav Rocca viszont nem élete estéjét zárta. Returnökből egyik oldalon sem született komolyabb veszély.

A hét játékosa: Michael Vick, QB

A rehabilitáció tökéletesen sikerült, Vicken egyáltalán nem látszottak a kihagyott meccsek. Passzai pontosak, futásai tarthatatlanok voltak, nem véletlenül választották meg az NFC-ben a hét támadójátékosának is.

Citromdíj: Redzone-offense

Az offense szinte egyetlen hibája a vörös zónában való töketlenkedés volt. 5 kísérletből csak 2 TD, 3 FG mellett, ez kevés.

Washington Redskins

Pihenőhetét töltötte a Redskins, ami jobban is alakulhatott volna, de mivel a Giants és az Eagles is győzni tudott, így maradtak a Rézbőrűek a csoport harmadik helyén.

Előretekintés

Két csoportrangadóra kerül sor a hétvégén. Érdekesebbnek és kiegyensúlyozottabbnak a Philadelphia washingtoni vendégjátéka ígérkezik, míg a Dallas-New York meccsen igazán meglepő lenne ha a Cowboys az edzői stábban történt változások után rögtön megszorítaná a bombaformában lévő Giantset.

NFC West - Kiss Ferenc (Fucu)

Eredmények a kilencedik hétről

Minnesota Vikings – Arizona Cardinals: 27 – 24 (hosszabbítás után)
Seattle Seahawks – New York Giants: 7 - 41

Arizona Cardinals

Idegenbeli bravúr helyett bosszantó vereség. Végre a támadójáték nem volt olyan katasztrofálisan rossz, mint az elmúlt hetekben. Azonban a touchdown szerzés még mindig akadozik, mivel a 24 szerzett pontból 10-et tett hozzá a támadó alakulat. Derek Anderson végre eladott labda nélkül fejezett be egy mérkőzést, ezért dicséret illeti. A támadó fal a mérkőzés végére teljesen összeomlott a 6 engedett sackből 4-et az utolsó két drive-ban szerezte a Vikings. A védelem is a végére csődölt be, 14 pontos előnyt dolgozott le Brett Favre és csapata. A vereséggel visszacsúszott a Cards a csoport harmadik helyére.
Mérföldkövek:
- Larry Fitzgerald, első félidei 18 yardos elkapásával átlépte a 7500 elkapott yardot. Randy Moss után a második legfiatalabban érte el ezt a határt.
- Andre Roberts 30 yardos TD elkapása volt az első profi pályafutása során.
- Rashad Johnson megszerezte NFL-es pályafutása első interception-jét.
- O’Brien Schofield, akit sérülését követően csak két hete raktak be az 53-as keretbe egy kickoff visszahordás során szedte ki Percy Harvin kezéből a labdát. (Ebből Michael Adams visszahordás TD-t szerzett)

Seattle Seahawks

Hatalmas verést kaptak hazai pályán az eddig csoportjukat vezető Tengeri sólymok. A félidőre már teljesen lefutott a mérkőzés pedig a Qwest Field-en idén egész jól teljesítettek. Labdavesztés, labdaeladás és mindegyik csapatrésztől gyenge játék volt tapasztalható. Sokan örültek, hogy Hasselbeck helyett Charlie Whitehurst kezd majd a Seahawks-ban, de valószínűleg örülni fognak, ha a tapasztalt Hasselbeck visszaveszi kezdő pozícióját. Whitehurst 23 passzkísérletéből 13 volt sikeres és csak 113 yardot ért el egy TD átadással karöltve, de volt két eladott labdája is INT formájában. A védelem totál szétesett az elmúlt hetekben. Nem is csoda, mert a védekező falból hiányzott Brandon Mebane, Red Bryant (aki idén már nem is játszik) és most megsérült Colin Cole is. Ezért ne csodálkozzunk a Giants által elért majd 500 összesen szerzett yardon. A vereséggel még mindig első helyen vannak a csoportban, de most már csak holtversenyben a Rams-szel együtt.

St. Louis Rams

A szabad hetükben, játék nélkül átvették az NFC West első helyét. Úgy hiszem, hogy a csoport első helyét nekik illene megszerezniük év végén. A legstabilabb teljesítményt nyújtják. Az egy hét pihenőben remélhetőleg Pat Shurmur támadó koordinátor megtanulta, hogy miként játszassa a támadókat a mérkőzések második félidejében.

San Francisco 49ers

Troy Smith jött, látott és győzött. Legalább is addig, amíg Alex Smith fel nem épül vállsérüléséből. Ez még nem történt meg, így kíváncsian várom, hogy egy hét gyakorlással a kezdő csapattal milyen teljesítményre lesz elég. Sokszor mondtam nincs veszve semmi még, de igen huszáros hajrá kell a szezon második felében, hogy esetleg odaérjenek az első helyre.

A kórteremből jelentik
Cardinals: Kenny Iwebema térdsérülést szenvedett, és mint utóbb kiderült a szezonjának is vége emiatt. Darnell Dockett válla sérült meg, Kerry Rhodes bal kezét érte sérülés, Paris Lenon pedig a bokáját fájlalta.
Seahawks: komolyabb sérülésről nem érkeztek hírek

Előretekintő

Két csoportrangadó, amit a 10. héten láthatnak a nézők ebből a csoportból. Az NFC West-et vezető Rams San Franciscóba látogat és próbálja megszerezni idei első idegenbeli győzelmét. Gelndale lesz az otthona a második összecsapásnak, ahol is a Cardinals próbál visszavágni Seahawksnak a három hete elszenvedett vereségért.