NFL mérkőzés beharangozók - 9. hét

Ezen a héten is számos rangadót rendeznek vasárnap.

NFL mérkőzés beharangozók - 9. hét

Jacksonville Jaguars - Detroit Lions, magyar idő szerint vasárnap 19:00, EverBank Field

A gyenge kezdés után a Lions visszakapaszkodhat 50%-os mérlegre, ha a jelenleg az 1/1-es pick elkerüléséért viaskodó Jaguars otthonában érvényesíteni tudja a papírformát. A kiélezett meccs elég valószínűnek tűnik, ha abból indulunk ki, hogy a Lions 3 győzelme során mindössze 11 ponttal múlta felül aktuális ellenfeleit összesen. Múlt héten, a Seahawks ellen is az utolsó percre hagyták a döntést, nem először a szezonban. Annyiban javulást hozott az előző forduló, hogy 2 touchdownt is elértek Staffordék az első félidőben, amivel a korábbi meccseken komoly gondjaik voltak. Minden héten elhangzik, hogy Calvin Johnsont minél jobban bele kell vonni a játékba, mert a pontszerzés továbbra sem megy neki, és az elmúlt 2 fordulóban összesen csak 80 yardot tudott Megatron teljesíteni. Ráadásul a Lions WR egysége ejtette el a labdát a ligában holtversenyben legtöbbször, 22 alkalommal. Johnson örzését Titus Young egyre jobban használja ki, a szélsebes elkapó karriercsúcsokat döntött múlt vasárnap. A Jaguars secondary-nek nem lesz egyszerű napja ezúttal sem. Főleg mert itt sem áll rendelkezésre mindenki. Dwight Lowery és Rashean Mathis már biztosan pihen vasárnap, de Derek Cox háta sem 100%-os, így különösen nehéz feladat előtt áll a védelem, amely a 2. legjobb passz offense ellen készül.
A Jax egymás után két NFC North gárdával meccsel, és az jó jel, hogy a Packers a szezon legkevesebb yardját épp ellenük tette meg, de az már kevésbé, hogy így is nyertek. Maurice Jones-Drew továbbra is alkalmatlan a játékra, így csak abban bízhatnak Mularkey-ék, hogy Blaine Gabbert tartja az Oakland és a Green Bay ellen látott jó formáját, és meccsben tartja a passzjátékkal a csapatát. MJD helyettese ezúttal Rashad Jennings lesz, aki a szurkolók vágya szerint most nem csinál fumble-t a vörös zónában. Ez és Anger blokkolt punt-ja volt a Jaguars legnagyobb hibája, érdekes lesz látni, hogy a Lions ugyancsak hibázgató special team-je ezúttal okoz-e Schwartz-nak fejtörést, vagy megint a hazaiak mutatnak gyengébb formát a 3. számú egységben.
MoJo mellett a két fullback, Greg Jones és Montell Owens is maródi, csípő- illetve vállproblémák miatt.
A detrotiak megszokták, hogy a secondary minden meccsen másképp áll fel, ez a délután sem kivétel. Louis Delmas nem sokat volt egészséges, 3 hét után rásérült műtött térdére, így Ricardo Silvának kellett helyettesíteni, aki nem sok rutinnal rendelkezik. A kaotikus állapotok ellenére sem teljesít rosszul a defensive back csoport, ami nagy könnyebbség a tavalyi gyengélkedés után. Az speciel nagy előny, hogy míg Staffordék 310.4 yardot haladnak előre a levegőben átlagosan, addig a másik oldalon ez a szám 164, további kommentár nem hiszem, hogy kell.
Egyértelmű, hogy érdekes felhangot ad a párosításnak, hogy a két GM hét közben végrehajtott egymás közt egy cserét. Mike Thomas egy egyelőre meghatározatlan középső körös draftjogért cserébe a Lions játékosa lett, és bevethető azonnal az új csapatában. A 13 elkapásból 80 yardot termelő receivertől sokkal többet vártak a szezon előtt, amit fizetése is mutat, viszont Cecil Shorts remeklésével (és Justin Blackmon draftolása miatt) úgy látták jónak, hogy áruba bocsájtják még a csere határidő letelte előtt. Ráadásul Laurent Robinson is úgy tűnik, hogy kiheverte agyrázkódását és újra játékra jelentkezik. Ha máshol nem, visszahordóként lehet, hogy látjuk Thomas-t visszatérni.
Minden meccsen kulcs, hogy ki helyez nagyobb nyomást az irányítóra. Nos, a Jacksonville ebben is hátrányból indul, hiszen összehasonlítani is kár a két védőfal munkásságát.
A párharc nem túl nagy múlttal bír, a legutóbbi 3 mérkőzést egyaránt a Jaguars húzta be, Floridában eddig 2 randevú volt, ezeken is a hazaiak örülhettek, de mivel a 4 évvel ezelőtti keretekből sincsenek már túl sokan jelen, ez nem mérvadó mára.
A mérkőzés esélyese tehát idegenben is a Detroit, akik ha komolyan gondolják, hogy újra rájátszás-résztvevők szeretnének lenni, akkor mindenképpen nyerni kell a Jaguars ellen.

Herzceg Ádám (Höri)

 

Cincinnati Bengals – Denver Broncos, magyar idő szerint vasárnap 19:00, Paul Brown Stadium (TV: ESPN America)

Mindkét csapat számára fontos találkozó lesz ez az összecsapás, ha a Bengals szeretne versenyben maradni a rájátszásért muszáj lesz egy-két erősebb ellenfelet is legyűrnie és most a bye weekjük után hazai pályán fogadhatják a Denvert, ennél jobb körülmények aligha állhatnának rendelkezésre, pláne úgy, hogy az összes meghatározó játékosuk egészséges. A Broncosnál is fontos lenne a győzelem, hiszen vereség esetén újra azonos mérleggel állnának a San Diegoval a csoport élén.
A denveri támadóegység yardban a 3., pontban a 4. legjobb a ligában, ezt az egységet kellene feltartóztatni Mike Zimmer védelmének, annak a védelemnek, amely alulmúlja a szezon előtti várakozásokat. A Broncosnál Peyton Manning régi önmagát idézi, ha nyerni akar a Cincy muszáj lesz nyomás alá helyezniük, ez elsősorban Geno Atkins és Michael Johnson feladata lesz. A Bengals ellen eddig az ellenfél QB-i 97.9-es irányítómutatót hoztak össze, azaz a másodvédővonal eddig nem állt a helyzet magaslatán, ezen segíthet az 1. körös újonc Dré Kirkpatrick, aki ezen a mérkőzésen mutatkozik be a profi ligában. Szükség is lesz a back7 jó játékára hiszen Manningnek számos kiváló célpontja van: Demaryius Thomas, Eric Decker, Brandon Stokley, a Jacob Tamme – Joel Dreessen TE-páros és melletük Willis McGahee is jó checkdown célpont. Ha már McGahee szóba került meg kell említeni, hogy Manning mellett a futójáték is kiveszi a részét a yardtermelésből, meccsenként átlagosan 112 yardot haladnak a földön. Az újonc Vontaze Burfict vezette LB-sornak nem szabad csak a passzra koncentrálnia.
Érdekes összecsapás lesz a Cincinnati támadóegysége a Denver védelme ellen statisztikailag mindkettő a liga középső harmadába tartozik és Jay Gruden ill. Jack Del Rio személyében elég jó coordinator dirigálja a csapatrészeket. A Broncosnál továbbra is maródi Tracy Porter betegség miatt, így megint csak a Champ Bailey – Chris Harris – Tony Carter CB-trióval fog operálni a Denver, de a Chargers és a Saints elleni rangadók során is jól szerepelt a secondary ebben az összeállításban. Ezúttal Andy Dalton labdáira fog vadászni az egység. Dalton szépen fejlődik, azonban hajlamos nem végigolvasni a védelmet és túl korán szabadulni a labdától, különösen akkor ha nyomás alatt van, úgyhogy kulcsfontosságúnak ígérkezik a Bengals OL vs. Broncos pass rush párharc. Dalton a labdáival elsősorban A.J. Greent, Andrew Hawkinst, Armon Binnst és a TE Jermaine Greshamet fogja célba venni. A Bengals futójátéka a liga alsó felébe tartozik, azonban muszáj lesz használniuk, hiszen így lenn tudják tartani a pályáról Peyton Manninget.
Izgalmas mérkőzésre számítok, a Denver jelenleg az AFC egyik legerősebb csapata, azonban a Paul Brown Stadiumban nehéz nyerni és a kiváló edzői stábbal rendelkező Bengals bye weekről érkezik.

Papp Gábor (empty taxi)

 

Green Bay Packers – Arizona Cardinals, magyar idő szerint 19:00, Lambeau Field

Az NFL 1921-es alapításakor jelenlévő franchise-ok közül kettő egymással néz szembe vasárnap. A Packers 1921 óta ugyanabban a városban székel, míg a Cardinals az évtizedek során két várost járt meg, míg végül megérkezett Arizonába. Ez lesz a 70. Packers – Cardinals mérkőzés és a mérleg 42-23-4 a Sajtfejűek javára.
Az előző játékhéten Rodgers-ék gyenge teljesítménnyel ugyan, de nyerni tudtak a Jaguars ellen, míg a Cardinals szintén gyenge játékkal kapott a 49ers ellenében.

Sok a sérült a Green Bay csapatánál. A támadó oldalon Greg Jennings, John Kuhn játékára nem számíthat Aaron Rodgers és Jordy Nelson is erősen kérdéses. Ettől persze a támadó alakulat bármikor képes pontokat szerezni. A futójátékban James Starks kaphat több szerepet, mivel Alex Green eddig nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. A Cardinals védelme múlt héten majdnem hibátlan passzolási teljesítményhez segítette Alex Smith-t, ha ezen a mérkőzésen is előadják a Packers könnyen szerez majd pontokat a levegőben. Az erős futójátékot egész jól megfogták a Cards védői a San Francisco ellenében és nem valószínű, hogy a Packers nagy gondot fog okozni nekik a földön haladva. Viszont a pass rush szükséges, hogy kényelmetlenné tegyék Rodgers számára a zsebet. Daryl Washington eddig nyolc sacket gyűjtött ami kiemelkedő egy belső linebackertől.
Érdekes egybeesés, hogy a Packers védelme a nyolcadik játékhét után ugyanannyi sacket szerzett, mint a Cardinals védősora, szám szerint 26-ot. Azonban sérülés miatt több kezdő játékosuk is hiányozni fog erről a találkozóról. Jerel Worthy (DE), Nick Perry (OLB), Sam Shields (CB) és Charles Woodson (CB/S) sem áll Dom Capers rendelkezésre. Ugyanakkor B.J. Raji játéka is kérdéses. A Cards támadósora a liga utolsó előttije majdnem minden kategóriában, aminek okait leginkább a támadófal gyengeségében találjuk. D'Anthony Batiste ezúttal Clay Matthews ellen kell, hogy megvédje John Skeltont és nem hiszem, hogy egy sacknél meg fog állni a Packers szélső linebackere. A hatékony futójáték (amit minden héten megemlíthetünk) segítség lehet a döcögő passzjátéknak, de a földön még gyengébben haladnak a pintyek. 
A legutóbbi két összecsapásuk két héten belül volt még 2009-ben. Az alapszakasz utolsó mérkőzésén a Packers simán nyert az akkor már biztos rájátszás résztvevő Cardinals ellen. Azonban a következő héten a Wild Card körben az NFL rájátszásának történetében legtöbb pontja született, de ekkor már a Cardinals vonult le győztesen a pályáról.

Kiss Ferenc (Fucu)

 

Indianapolis Colts – Miami Dolphins, magyar idő szerint 19:00, Lucas Oil Stadium

Két meglepően jól teljesítő csapat mérkőzik meg ezúttal a Lucas Oil Stadiumban, mindketten nagy harcban állnak ráadásul az AFC egyik Wild Card helyéért és mindkettejüknek új főedzője van 2012-ben (igaz, Chuck Pagano egészségügyi gondok miatt nem lesz ott az oldalvonal mellett).
Szintén közös vonás, hogy újonc irányítók vezetik mindkét együttes támadósorát. Andrew Luck eddig rendkívül hatékony volt, különösen a hazai meccseken, de múlt héten egy igazi thrillerben megszerezte első idegenbeli győzelmét is, ez feltehetően jót tesz az önbizalmának. Erre szükség is lesz, mivel a legutóbb jól produkáló futójáték Donald Brown egészségi állapotától függetlenül is nehéz meccsnek néz elébe, a Miami futás elleni védelme ugyanis kiváló. Sokkal inkább fogható a passzvédelem, Sean Smith mögött ugyanis nincs igazán jó cornerbackje a Delfineknek, így Donnie Avery vagy T.Y. Hilton (de nem a sérült Coby Fleener) kiléphet Reggie Wayne árnyékából, és jó meccset hozhat. Ha ez nem sikerül, akkor bajban lehetnek a házigazdák, hiszen a Dolphins feltehetően simán áttöri majd az Indianapolis gyengécske támadófalát, Lucknak nem lesz sok ideje arra várni, hogy célpontjai elszakadjanak védőiktől.
A Miami minden bizonnyal a futójátékra fog koncentrálni, mivel a Colts védelme e téren a liga legrosszabbjai közé tartozik. Kérdés, hogy oszlanak majd meg a cipelések Reggie Bush és Daniel Thomas között. Ryan Tannehill játéka kérdéses, de mivel ez hatalmas presztízscsata a múlt héten megsérült újonc QB-nak, feltehetően vállalja a játékot. Miután a Miamiból nemrégen Indianapolisba költöző cornerback, Vontae Davis ki kell hagyja ezt az összecsapást, Tannehillnek könnyebb dolga lesz sikerrel visszatérni. Múlt héten Jerrell Freemanék abban tűntek ki, hogy a kulcspillanatokban megállították a Tennessee támadóit, erre most is szükség lesz, mivel a Fins offense-e erősebbnek tűnik náluk. 
Érdekes találkozó lesz ez, ahol fiatal, feltörekvő csapatok mutathatják meg, hogy méltóak a rájátszásba kerülésre. A győztes kisebb előnyt szerez ebben a versenyben, amely ugyan nem most fog eldőlni, de ez a csata is keményen befolyásolja. Kiszámíthatatlan végeredmény, mindenre képes csapatok – ki akarná kihagyni ezt a találkozót?

Rajnai Gergely (Rajna)

 

Cleveland Browns - Baltimore Ravens, magyar idő szerint 19:00, Cleveland Browns Stadium

A Ravens az egyik legjobb, a Browns az egyik legrosszabb mérleggel álló csapata az AFC-nek, az utóbbi hetekről mégis a clevelandiek őrizhetnek kellemes, míg a Baltimore-iak kevésbé szívderítő emlékeket. Az öt nyeretlenül megvívott mérkőzéssel rajtoló ohiói gárda az előző három fordulóban kétszer is győztesen hagyhatta el a pályát, míg a hollók rögtön azután, hogy a szezon hátralévő részére két kulcsjátékosuk, Ray Lewis és Lardarius Webb is kidőlt a védelemből, demoralizáló vereséget szenvedtek Houstonban. A Ravens-nek így a lehető legjobbkor jött a bye week ahhoz, hogy összerázzák a gárdát, és újult erővel vágjanak neki az idény második felének. A két hetes szünetből leginkább Terrell Suggs profitálhatott, aki a Texans ellen tért vissza súlyos sérülését követően, de egyelőre csak limitáltan tudott csapata rendelkezésére állni. A Baltimore-i szurkolók abban bíznak, hogy Suggs-nak elegendő volt ez az idő arra, hogy formába hozza magát, bár idei bemutatkozása sem sikerült rosszul. A Browns ellen minden tekintetben szükség is lesz rá, hogy a tavalyi év védője a legjobbját tudja nyújtani, mert a clevelandi támadófal egységként remekül működik (Joe Thomasék legutóbb például a Chargers pass rushereit némították el), és run defense terén is azonnali segítség kell a hollók védelmének. Már csak azért is, mert Trent Richardsont kellene megállítaniuk, aki sérülten is parádézott a futás ellen statisztikailag ligaelit Bolts védősorral szemben. Ugyanakkor tovább nehezítheti a Dean Pees koordinálta védelem helyzetét, ha a vállsérüléssel bajlódó Haloti Ngata nem léphet pályára, márpedig a kiváló defensive lineman csak szerdán tudott edzeni, és akkor is limitáltan; az alapembernek számító defensive end, Pernell McPhee viszont biztosan kihagyja a találkozót. Nagy kérdés, hogy a cornerback poszton jelentkező problémákat sikerül-e orvosolniuk a vendégeknek, mert ha nem javul Cary Williams és Jimmy Smith formája, akkor Pat Shurmur csapatának passzjátékával is meggyűlhet a bajuk - már amennyiben Greg Little és társai redukálni tudják az elejtett labdák számát. A hazaiak (is) elsősorban a futás megállítása miatt aggódhatnak, mert a védőfal belsejéből Ahtyba Rubin valószínűleg most sem tudja vállalni a játékot, de kérdéses a védelem motorjának, D’Qwell Jacksonnak a szereplése is. Komoly probléma Clevelandben a pass rush eredménytelensége, Jabaal Sheard például hetek óta nem jelent számottevő veszélyt az éppen aktuális ellenfél QB-jára. A két kezdő cornerback, Joe Haden és Sheldon Brown ellenben nagyszerű formának örvend, így ha a barnák defensive frontja nem is tud majd folyamatosan nyomást gyakorolni Joe Flaccóra, a két CB-vel mindenképpen vigyáznia kell az utóbbi fordulókban újfent gyengélkedő irányítónak. 

Emiatt Flacco valószínűleg Boldint fogja gyakrabban keresni a labdákkal, aki ebben a szezonban sokszor tűnik fel slot receiverként, ilyen esetekben pedig minden bizonnyal az eddig nem túl megbízhatóan teljesítő Buster Skrine fogja őrizni. Bár a Ravens híveit alighanem az tenné boldoggá, ha végre Ray Rice kapna elegendő lehetőséget Cam Cameron offenzív koordinátortól, főként úgy, hogy előreláthatólag több, run defense szempontjából kulcsembernek számító játékost is kénytelen lesz nélkülözni Dick Jauron védelme.

A két gárda idei első találkozóját a hollók nyerték, bár könnyed győzelemnek semmiképpen sem volt nevezhető John Harbaugh alakulatának hazai pályán aratott sikere. Ha abból indulunk ki, hogy a Browns javuló tendenciát mutat, míg a Ravens-nél egyre csak gyűlnek a problémák, a győzelem-vereség mutatók közti lényeges különbség ellenére minden esély megvan rá, hogy szoros mérkőzést hozzon ez az AFC North párharc.

Vass Ádám (vassadi)

 

Washington Redskins - Carolina Panthers, magyar idő szerint 19:00, FedEx Field

Akár slágermeccs is lehetett volna ez a találkozó, ha kissé másképpen alakul a Carolina szezonja. A 2010-es Heisman győztes a 2011-es ellen. Úgy tűnt a tavalyi évvel, hogy Newton érkezésével a Panthers elmozdulhat idén a középcsapatok felső rétegébe, míg Washingtonban az volt a cél RGIII draftolásával, hogy a tökéletes káoszból egy, a Griffin-féle Baylorhoz hasonló középcsapatot csináljanak. Washingtonban úgy tűnik működik is egyelőre a terv, a Carolina viszont egy lépéssel tavalyi önmaga mögé került.
Az természetesen várható volt, hogy Newton nem lesz képes megismételni rookie évének számait, de hogy ennyire visszaessen a játéka, arra nagyon kevesen számítottak. Mondanom sem kell, hogy ezért nem csak ő hibáztatható, a franchise stratégái között kéne sürgősen rendet vágni és az sem túlzottan bíztató, hogy még mindig nincsen új GM a csapatnál. Azt továbbra is úgy gondolom, hogy ez a Panthers nem 1-6-os csapat, de minden jel arra mutat, hogy ez az idény már ment a levesbe egy magas cetli reményében. A Washingtont sokkal komplexebb csapatnak érzem, RGIII pedig kiválóan illeszkedik a kirakósba. Egyébként papíron rengeteg mindenben hasonlít egymásra a két gárda, gyakorlatban viszont mostanában csak az jön ki, hogy dual threat irányítók állnak a center mögött. Az erős futójáték is csak a fővárosiakra igaz, mind a QB, mind a futók (leginkább Alfred Morris) fantasztikus szezont futnak. Az utóbbi találkozókon Luke Kuechly elkezdett előlépni a carolinai védelem vezérévé, futószalagon szállítja a szereléseket, Thomas Davisnél jobb partnert pedig ha kívánna se kaphatna. A Panthers is elméletileg tud földön hasonlót – a Saints ellen láttuk is akadás nélkül működni a gépezetet -, de az eddig pár villanás kivételével nem igazán játszanak valós tudásuk szerint. Őszintén szólva csodálkoznék, ha a Washington pazar futásvédelme ellen bármi is változna velük kapcsolatban, annak ellenére, hogy a Chicagót 3 negyedig sikerült meglepniük. 
Összességében parádés találkozóra számítok, elvégre két rendkívül látványos játékra képes offense kerül egymással szembe. A mérkőzés esélyesének a Redskins-t tartom, de Newtonék is bőven meccsben lehetnek végig. A Skins gyenge pontja továbbra is a secondary, és ha Cam turnover barát napot fog ki, akkor Steve Smith-szel karöltve könnyen meglephetik a hazaiakat. Ráadásul még az elnöki választás eredménye is ettől a mérkőzéstől függ.

Parrag Zsombor (shawnka)

 

Tennessee Titans – Chicago Bears, magyar idő szerint vasárnap 19:00, LP Field

Első ránézésre egyoldalú ütközetnek tűnhet a Chicago Bears vendégjátéka a Tennessee Titans otthonában, hiszen a 6-1-es mutatóval álló Bears papíron jóval esélyesebbnek tűnik a 3-5-ös mérleggel rendelkező Titansnél. Azonban aki látta múlt héten a Chicago játékát a Carolina ellen, az tisztában van vele, hogy ez a 6-1 nem a Houston Texans féle 6-1, itt bizony lehet keresnivalója a Titánoknak. Annak a csapatnak, amelyet továbbra is Matt Hasselbeck fog irányítani, hacsak valami földöntúli javulás nem áll be Jake Locker egészségügyi állapotában, aki vállsérülése miatt egy újabb találkozót lesz kénytelen kihagyni. Lockeren kívül fontosabb hiányzó lehet David Stewart a támadófal jobb oldalából és Will Witherspoon a LB sorból, mindkettejük játéka kérdéses, csupán a meccs előtti órákban fog eldőlni, hogy pályára léphetnek-e. A Bearsnél egyedül az újonc elkapó, Alshon Jeffery hiányzik majd, rajta kívül mindenki hadra fogható Lovie Smith csapatában. Jay Cutler bordasérülése már a múlté, azonban ha a támadófal hasonló teljesítményt nyújt, mint legutóbb (6 sacket jegyeztek Cutler ellen a Panthers védői) akkor ismételten különböző sérüléseket fog begyűjteni a Macik irányítója, hiszen nem túl egészséges 130 kilós falemberekkel a nyakunkban a pálya gyepén heverészni. 

A mérkőzés során kulcsfontosságú lehet, hogy a Tennessee képes lesz-e megállítani a Cutler-Marshall kapcsolatot, amely eddig igen jövedelmező volt a Chicago számára, illetve hogy melyik csapat lesz az, amelyik jó futójátékkal tud majd előrukkolni. Chris Johnson igen hektikus formát mutat idén, többször is a borzasztó jelző volt a megfelelő a teljesítményére, aztán amikor már mindenki leírta, egy-egy erősebb védelem ellen kiváló teljesítményt nyújtott. Erre most is lehetősége lesz, mert a Bears remekül zár a futás ellen, meccsenként engedett 77 yarddal vezetik a Ligát e tekintetben. Szoros mérkőzést várok, amelyen olyan tipikus Bears győzelem születhet, például sokat tehet hozzá egy a védelem, vagy a speciális egység által szerzett TD a végső sikerhez, azonban a Titans special teamjét sem szabad leírni, gondoljunk csak a Lions ellen aratott győzelem alkalmával szerzett két hatpontos akcióra. Jó meccs alakulhat ki ebből a párosításból, és nem zárnám ki, hogy meglepetéssel zárul.

Kocsis Gábor (gabokocka)

 

Houston Texans – Buffalo Bills, magyar idő szerint vasárnap 19:00, Reliant Stadium

Ha van a forduló párosításai közül országos egyes, akkor a Houston Buffalo párosítás mindenképp annak ígérkezik. Az AFC talán legerősebb csapata fogadja a széteső félben levő Bills gárdáját. A vendégek nagy reményekkel vágtak neki a szezonnak, komoly erősítésekkel a védelemben, azonban ebből nem sok, sőt szinte semmi sem látszik az idény folyamán. Futott yardok tekintetében, és kapott pontokban utolsók, összyardok tekintetében utolsó előttiek, ezért kár volt Mario Williamst egy szekérderék pénzért elhozni – pont Houstonból ugyebár – erre nélküle is képesek lettek volna. Ha már Williams szóba került, nemrégiben kézműtéten esett át, állítólag visszafogottabb teljesítményének az oka egy kézsérülés volt, azonban most vasárnap már pályára léphet, bizonyíthatja volt csapata ellen, hogy megérte ennyi pénzt rá áldozni. A fizetéssel nem megfelelő arányban álló teljesítmény Ryan Fitzpatrick esetében is megállja a helyét, amióta tavaly megkapta új szerződését, nem igazán muzsikál jól, könnyen lehet, hogy az idei drafton megérkezik Buffalóba az utódja, ami ellen úgy tehetné a legtöbbet, ha szállítaná a győzelmeket a csapat számára és minél hátrébb draftolhatna a Bills. Persze nem ez az a mérkőzés, amelyen elvárják a szurkolók a győzelmet, a Texans a Packers elleni kisiklást leszámítva simán gyűjtögeti a győzelmeket, a byeweek előtt például a jobb sorsra érdemes Ravenst végezték ki Matt Schaubék és bizonyították, hogy idén ők a team to beat az AFC-ben. Igazából annyira egyoldalúnak ígérkezik az összecsapás, hogy ez lehet az, ami elaltatja a hazaiakat, byeweekről jönnek, otthon játszanak, minden a legnagyobb rendben, gyakorlatilag mindenki hadra fogható – egyedül Ben Tate bajlódik combsérüléssel, ki is kell hagyja a mérkőzést – tehát szinte csak bukhatnak a meccsen. A Bills talán a futójátékában reménykedhet, CJ Spiller és Fred Jackson párosa a legjobb védelmeknek is okozhat nehéz pillanatokat, a végső sikerhez azonban a többieknek is fel kéne nőni, és olyan teljesítményt nyújtani, ami méltó egy NFL csapat játékosához. Mindent egybevetve égbekiáltó szenzáció lenne, ha nem sima Texans diadal születne ma este, persze aki már látott NFL mérkőzést tudja, hogy semmi sem elképzelhetetlen, ha egy csapat nem teszi oda magát 100%-osan a meccs elejétől fogva, könnyen megbűnhődhet.

Kocsis Gábor (gabokocka)

 

Oakland Raiders – Tampa Bay Buccaneers, magyar idő szerint vasárnap 22:05, O.co Coliseum
A szezon jelenlegi szakaszában egyik csapat sincs messze a wild card pozíciótól, úgyhogy mindkét alakulat számára fontos lenne a győzelem. A Raidersnél friss hír, hogy Greg Knapp offensive coordinator úgy döntött, hogy az eredményesebb futójáték érdekében kevert blokkolási sémát fognak alkalmazni, az eddig akadozó tiszta zónablokkolás helyett. A Bucs ellen azonban nagyon nehéz futni, 3.5-es átlagot hoztak össze ellenük eddig, ami a liga legjobb mutatója. Ezért az aktuális ellenfél általában sokat szokott ellenük passzolni, a Raiders pedig idén egyébként is elsősorban a levegőben halad. Carson Palmer idén korrekt szezont fut, a labdáit sok célpont közt osztja szét. A héten a Tampa eltradelte az egyébként eltiltott Aqib Talibot, de idén nélküle is elboldogult a Ronde Barber vezette secondary. A Raiders-támadófalból továbbra is hiányzik a jobb oldali tackle Khalif Barnes egy ágyéksérülés miatt, így a helyettese Willie Smith fog szembe nézni az idén már 5 sacknél járó Michael Bennett-tel.
A Tampa támadófalát sem kerülik a sérülések hiszen Davin Joseph után a másik Pro Bowler kezdő guard Carl Nicks is sérültlistára került, Ted Larsen kezd a helyén. Josh Freeman annak ellenére, hogy egy gyorslábú irányító nem igazán szeret kimozogni zsebből, úgyhogy a támadófalnak jól kell játszania ahhoz, hogy működjön a Tampa mélységi passzjátéka. A két kezdő guard hiányát elsősorban Richard Seymour használhatja ki. Az Oakland idén elsősorban passzal verhető, Freeman nem fut rossz szezont, ugyan a pontossága nem az igazi (55.2%), de a 14-5-ös TD-INT elég jónak számít. Freeman legfőbb célpontjai Vincent Jackson, Mike Williams, a TE Dallas Clark és az újonc RB Doug Martin. Shawntae Spencer lábfejsérülése még mindig nem jött rendbe, így Michael Huff továbbra is cornerbackként játszik és néz majd szembe egy régi ismerősével, az ex-Charger Vincent Jacksonnal. A Tampa futójátékáért elsősorban Doug Martin felel, a Boise State egyetemről érkező újonc meccsről meccsre fejlődik, azonban az ő játékát is érzékenyen érintheti Nicks elvesztése. Rolando McClain játéka kérdéses, az ő hiányát pedig a Raiders egyébként jó futás elleni védelme érezné meg.
Érdekes összecsapás lesz ez a két újonc főedző Greg Schaino és Dennis Allen között, egyelőre mindketten jó választásnak tűnnek, sikeresen kiaknázzák a csapatukban rejlő tehetséget. A mérkőzés végkimenetele nehezen jósolható, megtekintése ajánlott.

Papp Gábor (empty taxi)

 

Seattle Seahawks – Minnesota Vikings, magyar idő szerint 22:05, CenturyLink Field (TV: ESPN America)

A wild card küzdelmek szempontjából fontos összecsapás színhelye lesz Seattle. Ezen kívül a liga legjobb futói közül kettő is pályára lép. A Vikings kilenc nap pihenő után játszik újra meccset, mivel a 8. héten csütörtöki találkozón kaptak ki a Tampa Bay csapatától elszenvedve idei első hazai vereségüket. A Seahawks is vereséget szenvedett az előző héten, de ők a Lions otthonában kaptak ki ezzel 1-4 re rontva idegenbeli mérlegüket.
A Seattle hazai mérlege három győzelem mellett nulla vereség, ami három éven belül másodszor fordul elő velük. Russell Wilson játéka is fejlődik az otthoni három meccs alatt egy interceptiont sem dobott. Az elkapó gárdája fogyásnak indult, ugyanis Ben Obamanu csuklósérüléssel sérültlistára került és Braylon Edwards játékára ezúttal sem számíthat Pete Carroll. Viszont az elmúlt hetekben a tight endek rendszeresen szereplői a passzjátékoknak. A Vikings secondary elveszítette egyik kezdő cornerét, Chris Cook-ot, akinek a jobb karja tört el a Buccaneers elleni összecsapáson. Helyét az újonc Josh Robinson veszi át a kezdőben. Marshawn Lynch kiemelt figyelmet kap majd, ami nem meglepő, mivel a Seahawks támadásainak alappillére. Jared Allen a legutóbbi hat találkozóján szerzett legalább egy sacket, de nem csak az irányító siettetésben, hanem a futójáték megállításában jelentős szerepet vállal.
A vendégeknél a tavalyi térdszalagszakadásából fantasztikus gyorsasággal felépülő Adrian Peterson viszi hátán a támadókat. Kénytelen ismét ezt a szerepet vállalnia, mivel Christian Ponder a legutóbbi négy találkozón hét alkalommal adta el a labdát, míg az első négy meccsen egyszer sem. A Seahawks futás ellen még mindig jó, 85 yardot engedve az ellenfél futóinak. A secondary múlt héten megégett a Lions ellen. Ezúttal a legfontosabb feladatuk Percy Harvin levédekezése lesz. A rendkívül robbanékony WR/RB a rövid passzokból képes hosszú elkapásokat kreálni. Erre kell figyelnie Brownernek és Shermannek. Chris Clemons a Seahawks összes sackjének egyharmadát szerezte eddig és a hét sackjéből ötöt hazai pályán szerzett. Rá nagyon kell figyelnie a Vikings támadófalának, de Bruce Irvinről sem szabad megfeledkezniük.
Legutóbb 2009 novemberében találkoztak egymással Minneapolisban. Akkor Sidney Rice még a Vikings játékosa volt és két TD elkapással járult hozzá a hazaiak 35-9-es győzelméhez.

Kiss Ferenc (Fucu)

 

New York Giants - Pittsburgh Steelers, magyar idő szerint 22:25, MetLife Stadium (TV: Sport2)

Az előző hét Super Bowlon öt(!) alkalommal is képviseltette magát a két csapat közül valamelyik, ebből négyszer győztesen hagyták el a pályát, egyértelműen az elmúlt évek meghatározó csapatai csapnak össze vasárnap New Yorkban. A tengerentúlon nagy hangsúlyt fektetnek a két irányító közti kapcsolatra, Eli Manninget és Ben Roethlisbergert ugyanúgy a 2004-es drafton választották ki, azóta ugyanúgy kétszer nyerték meg a bajnokságot, itt az újabb alkalom, hogy összehasonlítsák kettejüket.
A múlt héten a hazaiak nagy lépést tettek a csoportgyőzelem felé, azonban ha a mutatott játékot nézzük, bőven van miért aggódni, a papíron elit támadók nem tudták feltörni az ellenfél a védelmét, a Steelers viszont még erősebb defense-el rendelkezik, mint a Cowboys. Visszatér David Diehl a jobb oldali tackle posztjára, így talán Manningnek több ideje lesz megtalálni a célpontjait (bár a nyomás eddig is inkább belülről érkezett), a vádli-sérüléssel bajlódó Victor Cruz is játékra alkalmas így az elkapók mindenképp adottak lesznek a jó passzjátékhoz és talán a pittsburghiek védelme is asszisztálhat ehhez, hisz a siettetésben nem jeleskednek és Troy Polamalu továbbra sem bevethető a secondaryben, nem szabad azonban lebecsülni őket, passz ellen az egész NFL-ben a legjobban védekeztek eddig. A meccsenként futott 114.6 yardos átlaggal 12. a ligában a Giants, meglepő lenne, ha ezt most sikerülne komolyabban túlszárnyalni, hisz Bradshaw nem edzett, új formációban lép pályára a támadófal és a vendég védelem egyre jobb hatékonysággal működik a futás ellen (RG3-ékat 86 yardon tartották az előző játéknapon), így leginkább a rövid-yardos szituációknál hárulhat szerep az eddig 5 TD-t szerző Andre Brownra.
Már most több győztes meccset köszönhet Tom Coughlin a védelemnek, rengeteg labdát szereztek, amire most is szükség lesz Big Benék ellen. Az acélvárosiak eddig sem futásból szerezték yardjaik nagy részét, ez a két legjobb futójuk (Rashard Mendenhall, Jonathan Dwyer) távollétében most sem lesz elvárható, Isaac Redmanre vár a feladat, hogy kezdőként bizonyítsa ennek ellenkezőjét. Sokkal biztatóbb a helyzet a levegőben, hisz ha a Brown-Wallace duót sikerül is levédekeznie a Kékeknek, még mindig ott van még a pazar formában játszó Heath Miller tight end, Witten múlt heti, Giants elleni teljesítményét látva már előre dörzsölhetik a tenyerüket a fekete-sárga szurkolók. Marcus Gilbert helyén még mindig az újonc Mike Adams fog kezdeni a támadófalban, nem túl jó előjel ez a Jason Pierre-Paul nevével fémjelzett pass-rush ellen, bár a sérülések miatt igencsak foghíjasnak tűnik a hazai védelem. Chase Blackburn MLB biztosan nem játszik, rajta kívül még két másik linebacker sem lesz bevethető, visszatér azonban Kenny Phillips, a frissen megsérült Antrel Rolle-al és a bombaformában játszó cserével, Stevie Brownnal közösen valószínűleg sok három safety-s felállást láthatunk majd.
Két sérültekkel teletűzdelt futójáték, két nagyszerű irányító és majd’ egy tucat kiváló elkapó, mi másra is számíthatnánk, mint lenyűgöző légi parádéra és sok pontra? Komoly beleszólása lesz ebbe az egyre jobb formában lévő védelmeknek, a futás megállítása mellett a labdaszerzésekkel tehetik a legtöbbet a győzelemért, amire mindkét csapatnak nagy szüksége van, hisz a Steelers hátrányban van a rájátszásért vívott harcban, míg a New Yorkon is végigsöprő Sandy hurrikán után minden „apró” örömöt meg kell adni a helyieknek.

Varga Kristóf (kristof)

 

Atlanta Falcons - Dallas Cowboys, SNF, magyar idő szerint 02:20, Georgia Dome (TV: ESPN America)

Sokakban felmerülhet a kérdés, hogy miért kell az NFL egyik labdaeladásban kifejezetten jeleskedő irányítójának, az egyik fő labdahalász védelem elleni szereplését kiemelt időpontban képernyőre tűzni. A szezon kezdete előtt úgy nézett ki, hogy ez a találkozó fontos lehet mind az NFC East, mind az NFC South végkimenetelének szempontjából, de ahogy az lenni szokott, teljesen máshogy alakultak a dolgok. Az NFC déli csoportja gyakorlatilag már eldőlt, a kiegyenlítettnek tűnő keleti divízióban pedig jelenleg 2 csapatot is a Dallas elé tudok rakni. Az biztos, hogy a múlt heti Cleveland-San Diego 7-6-nál eseménydúsabb lesz a vasárnap esti rangadó.
Az Atlantának mindössze egyetlen egy célja van a mérkőzéssel kapcsolatban: megőrizni a veretlenségi szériát, hogy 8-0-val tudjanak a jövő heti Saints elleni örökrangadóra fordulni. Többen gondolják úgy külföldi portálokon, hogy a franchise tökéletes szezonjába egy NFC East csapat fog belerondítani. A divízióból a Washingtont és a Philadelphiát már kipipálta a georgiai alakulat.
A Dallas az előző játékhéten az év egyik legjobb meccsét játszotta a Giants csapatával, amit végül egy ujjnyival sikerült elbukniuk. Jason Garrett tanítványainak ez azonban lendületet adhat. Hiába adta el 7 mérkőzés alatt 13 alkalommal a játékszert Tony Romo, egy teljesen kilátástalannak tűnő szituációból, Tim Tebow-t megszégyenítő módon, 24 pontos hátrányból vezette vissza a Tehenészeket, amivel bizonyította, hogy még mindig lehet számolni vele Texasban. Egy idegenbeli győzelem a liga jelenlegi legerősebb csapata ellen pedig ezt (ha ideiglenesen is) alátámasztaná. A Falcons védelme egyáltalán nem jó matchup Dez Bryantéknek. Asante Samuel, Thomas DeCoud és William Moore is előszeretettel szerzik meg a nem nekik szánt labdákat, az újonc Robert McClain pedig kiválóan pótolja a sérülés miatt kivált Brent Grimes-t. Tökéletesen jellemzi a Sólymok másodvonalának idei teljesítményét, hogy még Dunta Robinson is rendelkezik pickkel. Sean Weatherspoon hiánya viszont biztosan érzékelhető lesz bekapott yardok tekintetében. Nagy napra lesz szükség a védőfaltól, hogy Felix Jones-t megállítsák, noha linebacker poszton Akeem Dent egészen szép dolgokat mutatott, amikor lehetőséget kapott. Spoon távollétében valószínűleg Jason Witten őrzése lesz a prioritása, nem irigyeljük.
A statisztikai lapok alapján a Dallas védelme a 3. legjobb ligaszerte, de hogy az előző heti Philadelphiáénál mérföldekkel, az teljesen biztos. A Brandon Carr - Morris Claiborne CB párost bármelyik csapat gondolkodás nélkül elfogadná a kezdőjébe, ők fognak farkasszemet nézni a Julio Jones – Roddy White tandemmel. Ha megfogják őket, akkor is elő lehet venni bármikor Tony Gonzalezt, aki szinte bármikor képes magát üresre játszani. Az köztudott, hogy a 2012-es Atlanta rálépett a korábbi évek Patriots-a és az azt megelőző Colts által kitaposott ösvényre, miszerint a futójáték annyira nem kulcsfontosságú, elég az MVP formában játszó irányító biztos célpontokkal. A 7-0 eddig remekül ábrázolja ennek a stratégiának az eredményességét. 
Ha a Falcons képes lesz a Philadelphia ellen bemutatott játékkal előrukkolni, akkor nem lehet gond a Cowboys. Két dolgot jelölnék meg kulcsfontosságúnak: az atlantai támadófalnak képesnek kell lennie tartani a Dallas front seven-jét. Mindenki láthatta az Oakland és a Carolina ellen, hogy mi történik, ha Matt Ryan konstans nyomás alatt van. A másik dolog Romo és a labdavesztések. Ha kordában tudja ezt tartani, akkor lehet keresnivalója a texasiaknak, ellenben nagyon gyorsan a hazaiak javára billenhet a mérleg nyelve.

Parrag Zsombor (shawnka)

 

Pihenőhét: New England Patriots, New York Jets, San Francisco 49ers, St. Louis Rams