A heti SEC figyelő első részében a nyitóforduló meccsei mellett a konferencia jövendőbeli sztárjaival foglalkozunk.
A college sportok sajátossága, hogy folyamatosan cserélődnek a sztárok. 4 évnél tovább senkinek sem élvezhetjük a játékát, így az a legjobb, ha minél hamarabb, még sztárságuk kialakulása előtt megismerkedünk velük. Ezért most bemutatnék pár első vagy másodéves játékost, aki idén léphet a sztár státuszba az SEC-ben. Persze lehet, hogy totálisan mellélövök ezekkel a fiúkkal, de most eléggé egyöntetű a szakértők véleménye velük kapcsolatban. Ők a következő pár év meghatározó játékosai lesznek.
D.J. Fluker, offensive tackle (Alabama, redshirt freshman): Első páciensünk a Tide óriása. Tavaly érkezett az egyetemre és az akkor távozó Andre Smith utódjának szánták, de súlyproblémái, illetve James Carpenter jó játéka miatt elmaradt a bemutatkozása, így rendshirtöt kapott. Nem egyszerű eset Danny Lee Jesus. Már nevéből is látszik, hogy bigott katolikus családba született, méghozzá New Orleans-ban. Családjával a Katrina elől Biloxi-ba, majd az alabamai Mobile-ba menekültek, ahol egy katolikus középiskolába került és kezdett el focizni. 14 évesen 190 centi volt és 400(!!!) fontot nyomott a srác. Defensive tacklet játszott, el lehet képzelni milyen eredménnyel a nála 30-40 kilóval kisebb ellenfelek ellen… Visszaköltöztek családi okok miatt Biloxiba, majd junior évét már ismét Alabamában, Foley város középiskolájában kezdte. Ebben az iskolában végzett Ken Stabler, a híres Raiders QB is. Itt képezték át Flukert támadó falemberré. Ez annyira bevált, hogy seniorként konszenzusos All-American válogatott lett és 5 csillagos értékelést kapott minden nagyobb recruittal foglalkozó szaklaptól. Nem volt meglepő, hogy Nick Saban minden követ megmozgatott, hogy megszerezze a gigantikus méretű OT-t, aki egyébként bevallottan LSU szurkoló volt fiatal korában. Bár ránézésre leginkább egy gorillára emlékeztet D.J., minden csapattársa és az edzők is azt mondják, hogy fantasztikusan atletikus. Főleg most, miután sikerült a 201 centis magassága mellé lefogynia 340 font környékére. Ilyen fizikai paraméterekkel óriási karrier áll előtte. Domináns futásblokkoló és ebben a szezonban ő kezd a Bama falának jobb oldalán. Megmondom őszintén. nem szívesen lennék DL játékos vele szemben…
Dre Kirkpatrick, cornerback (Alabama, sophomore): Flukerrel együtt a 2009-s class tagja volt Kirkpatrick is. De ő már játszogatott a tavalyi szezonban is, igaz csak 4-5. cornerbackként. A kezdőcsapatba kerülésre nem volt esélye a későbbi első körös NFL draft Kareem Jackson és Javier Arenas mögött. Viszont tanult keményen, így az új szezont már második számú CB-ként fogja kezdeni. Az alabamai Gadsden City High School-ban végezte a középiskolás tanulmányait és itt lett All-American választott. 5 csillagos recruit volt, mint az ország legtöbbre taksált defensive backje. Posztjához képest hatalmas termetű, 190 centi magas, de meglepően gyors és jól vált irányt. Középiskolás karrierje utolsó 3 évében 17 interceptiont jegyzett, 35 meccs alatt, ami nagyon durva szám. Sebességét és cselező képességét returnerként is szokta kamatoztatni, így nem lenne meglepő, ha ezen a poszton is láthatnánk idén, mint Javer Arenas utódja. Könnyű dolga nem lesz az újjáépülő alabamai defensben, de Saban, most már, mint a csapata alapemberére számít rá. Nagyon figyeljünk oda rá, mert igazi playmaker.
Andre Debose, wide receiver (Florida, redshirt freshman): Amikor tavaly Urban Meyer a Gatorshoz csábította Debose-t az LSU, a Florida State, a Miami, a Georgia és USC elől, minden Florida szurkoló egyöntetűen azt mondta, hogy megjött az új Percy Harvin. És valóban nagyon sok hasonlóság van a két játékos között, bár Debose jelenleg még messze nincs olyan fizikai állapotban, mint a Vikings jelenlegi játékosa volt mondjuk 2-3. évében. Persze nincs gond az ő felépítésével sem. 183 centis, viszont csak 190 font körül van a súlya. Ennek megfelelően elképesztően gyors, a sanfordi Seminole High School-ból érkezett játékos, ahol szinte minden támadó pozícióban megfordult. Volt RB, WR de néha még irányító is. Igazi all-round atléta. A Rivals szerint az egész 2009-es évfolyam legjobb olyan játékosa, akinek nincs meghatározott posztja és összesítésben is a 10. legnagyobb tehetség volt. Már tavaly is nagy szerepet szánt neki Urban Meyer, de akkor a szezon előtt elszakadt a combhajlítója és végül redshirt-öt kapott. Idén viszont nagyon szépen teljesített a tavaszi és nyári edzések során, ahol főleg klasszikus WR-ként tűnt fel, tehát egyelőre nem biztos, hogy Harvinhoz hasonló szerepkörben szeretnék majd használni. Ez fakad persze a Tebow utáni Gators „pro-style-osodó” offenséből, ahol kevesebbet kell majd futnia a WR-eknek, nem lesz annyi option play. Viszont Debose helye szinte biztos a kezdőben és a returnöknél is szerepet kaphat, ahol igazán kijön majd a higanymozgása.
Jelani Jenkins, linebacker (Florida, redshirt freshman): Tipikus Florida recruit Jenkins. Igazi szuperatléta. A marylandi Our Lady of Good Counsel középiskolában runningbacket és linebackert játszott, nem is akármilyen szinten, 22 TD-t futott és 70 tacklet csinált. Ennek megfelelően Maryland államban minden focistának és sportoló elismerést begyűjtött, beválasztották egy All-American csapatba. Emellett még a tanulmányi eredményei is kiválóak voltak. Sorba állt érte az összes nagyobb egyetem. A Stanford, USC, Notre Dame, Penn State előtt végül is a Floridát választotta, mint a nemzet 1-2 legjobbnak tartott linebackere. Tavaly már játszott 2 meccsen, de végül redshirtöt kapott, mert nem fért volna be a kezdőcsapatba. Sikerült felszednie majd 20 fontot, így már igazán jó méretekkel rendelkezik. Sebessége viszont megmaradt és ez teszi igazán kiemelkedővé. Majdnem olyan gyors mint egy safety, ezért tökéletesen illik az atletikusságra építő Gators védelembe. A helye eléggé biztos WLB poszton és már idén kiemelkedő eredményt várhatunk tőle. Passzok és futás ellen is.
Aaron Murray, quarterback (Georgia, redshirt freshman): Nehéz helyzetbe hozta a Georgia egyetem vezetőit Matt Stafford amikor junior éve után NFL játékosnak állt, mivel az ő pótlására szemelték ki a 2009-es classban Aaron Murrayt. Mivel Murrayt még nem lett volna tanácsos bevetni true freshmanként, így kénytelenek voltak megelégedni Mike Cox-szal, aki sokmindent nem tudott hozzátenni csapata játékához. Murray viszont szépen fejlődött, így az átmeneti év után idén már egyértelműen ő a kezdő QB Athens-ban. Tampába, a Plant High Schoolba járt. Itt sorra döntögette a passzolási rekordokat. Pontossága, döntési képessége és vezetői kvalitásai kiemelkedőek, ezekkel nem lehet gondja egyetemi szinten sem. Viszont a magassága komoly gond lehet. 185 centi magas, ami egy pro-style offenseben dolgozó QB-nak kevéske. Kíváncsian várom, hogy Mark Richt átalakítja egy kicsit az offense-t az új QB kedvéért. Az biztos, hogy A.J. Green személyében legalább egy nagyon jó célpontja lesz, de nagyon figyeljünk oda Orson Charles-ra a tight endre, akivel együtt járt már középiskolába is Murray, tehát köztük biztosan jó a kapcsolat, ami az első meccseken jól jöhet a rutintalan QB-nak. Nem lesz könnyű megfelelnie az elvárásoknak, mert a szurkolók többsége azt várja, hogy Stafford nyomdokaiba lépjen. Nem biztos, hogy ez sikerülni fog a 2009-es class legtöbbre tartott pro-style QB-jának, de szerintem évekig megoldhatja a QB kérdést a Dawgs-nál.
Michael Dyer, running back (Auburn, true freshman): Az Auburn tigers és a minőségi running back fogalma, nagyjából összeforrt az elmúlt évtizedekben. A nagyszerű futóképzésről híres egyetemen most is lesz egy hatalmas reményekkel induló ifjú, Michael Dyer személyében. Az Arkansas állam legjobb játékosának választott játékos tavaly 12 meccsen, 2484 yardot futott, a Little Rock Christian Academy színeiben, amivel az idei class második legjobb futójának helyét sikerült elérnie. Termete nem nevezhető ideálisnak, de igazi zsebrakéta. 173 centi, de ehhez a 201 fontos súlya nagyon jó RB felépítést biztosít, iszonyatos sebessége van és elképesztő irányváltásokra képes. Returnernek is használható. Szerencséje, hogy bár igazi freshmanként is nagy szerepet kaphat, mégsem kell egyedül a hátán vinnie a tigrisek futójátékát, mivel Mario Fannin és Onterio McCalebb is ott van a csapatban. Chizik elképzelése az, hogy kettejük mellett Dyer kivégezheti a sok futással lefárasztott defenseket. Kíváncsian várjuk.
Marcus Lattimore, running back (South Carolina, true freshman): A végére maradt az idei végzős középiskolások közül a legjobbnak rangsorolt RB. Marcus Lattimore egészen más, mint mondjuk Dyer. 18 évesen már szinte tökéletes felépítése van. Olyan, ami akár az NFL-ben is jó lenne. 183 centi és majdnem 100 kiló. Ráadásul egy olyan csapatba került, ahol hosszú ideje nincs rendes futójátékos, így valószínűleg már idén is óriási szerepe lesz. Tökéletes elegye a erős és gyors játékosnak. Használható rövidyardos helyzeteknél. Ezt jól mutatja, hogy első egyetemi meccsén, a Southern Mississippi ellen 2 futott TD-vel mutatkozott be. Elkapásoknál is használható. A dél-karolinai Byrnes középiskola csapatának statisztikáit vezette az elkapások számában is, a futott yardok mellett. Ha belegondolunk, hogy 3 évig edződhet még a legjobb konferenciában, elképzelhető, hogy az egyetem végeztével nagyon magasan kellhet el az NFL drafton is. Az biztos, hogy a következő évek egyik legmeghatározóbb RB-je lehet college szinten. Főleg egy olyan csapatban, mint a Gamecocks, ahol egy nagyon komoly passzjáték van.
Az SEC heti meccsei: A szokásoknak megfelelően ilyenkor még csak konferencián kívüli csapatokkal játszanak az együttesek. Legtöbben általában jóval gyengébb egyetemek ellen, így nagyon sok szót nem érdemes pazarolni a meccsen beharangozására, szinte mindenhol az SEC reprezentánsai az esélyesek
-A South Carolina már csütörtökön fogadta a viszonylag jó erőkből álló Southern Miss-t és egy gyengébb kezdés után sima 41-13-as győzelmet arattak a C-USA egyik legerősebb csapata ellen. -Elkezdődik a poszt-Tebow éra Gainesville-ben, méghozzá az ohio-i Miami egyetem vizitálásával a Swampben. Igen komoly meglepetés lenne, ha a Redhawks 30 pont alatti veréssel megúszná a déli kiruccanást. -A Georgia is otthon fogadaja a Louisiana-Lafayette Ragin Cajuns-t. Itt is sima hazai győzelemre számíthatunk. A Sunbelt csapatok nem azért járnak az SEC élcsapataihoz, hogy megszorongassák őket. -Magyar idő szerint szombat este fél tízkor kezdődik a „kentucky-derby”. A Louisville Cardinals-hoz látogat a Wildcats. Elméletileg ez egy állami rangadó és nagy rivalizálás, de sajnos az utóbbi időben nagyon mélyen van a Louisville fociprogramja. Érdekes lehet, hogy a tavaly még Florida defensive coorinatorként dolgozó Cardinals HC, Charlie Strong, ki tud-e valamit találni az általa jól ismert UK ellen. Természetesen hatalmas meglepetés lenne, ha a Randall Cobb és Derrick Locke vezette Wildcats megszenvedne a vörösökkel. Persze az ilyen rivalizálások mindig izgalmasabb. Megtekintésük ajánlatos. -Az Ole Miss a másodosztályú Jacksonville State-et látja vendégül. Az eredmény nem lehet kérdéses. Talán még Jeremiah Masolit is láthatjuk -A Volunteers a szintén helyi, FCS-ben szereplő Tennessee-Martin ellen mérkőzik meg. Ez nem jelenthet akadályt a szétrombolt Volsnak sem. -A bajnok Tuscaloosa-ban fogadja a San José State Spartans-t. Nem lesz Ingram, sem Marcell Dareus, de valószínűleg izgalom sem. Cserecsapattal is kötelező győzelemnek kell lennie. -Az Arkansas, Tennessee Tech elleni csatája is csak ujjgyakorlat lesz Ryan Mallettnek. Persze ő a Heismant szemelte ki idénre, így egy kicsit hajtania kell majd. -Az Auburnhöz utazik a Sunbelt egyik titkos esélyese, az Arkansas State Red Wolves. Sima ügynek kell lennie ennek a Tigrisek szempontjából. Majdnem osztálykülönbség van a csapatok között. -A Memphis Tigers látogat Starkville-be a Mississippi State Bulldogs stadionjába. Sajnos messze már az idő amikor jó volt a Tigers, így a SEC középmezőnyére áhítozó Miss State-t könnyen húzhatja a meccset. Chris Relf játéka érdekes lehet azért. Na meg, hogy ki lesz Anthony Dixon helyén. -Az első komolyabb összecsapás, a két elit egyetem csatája Nashville-ben. Persze sem a Northwestern. sem a hazai Vanderbilt nem a focicsapatuk erejéről híres, viszont a lelátói átlag IQ, biztos itt lesz a legmagasabb az SEC meccseken. A Vandy nagyon szétesettnek tűnik, főleg Warren Norman, a kezdő RB hiányában. Nem lenne meglepő, ha a vendégségbe érkező Big Ten csapat nyerne. Csak, hogy legyen mit az SEC csapatok orra alá dörgölni, amikor a két konferencia összehasonlítása jön szóba… -A hét egyik legnagyobb rangadójának ígérkezett, az Atlantában megrendezendő 18.nak rangsorolt North Carolina és a 21. helyen álló LSU csatája. Csakhát az NCAA közbeszólt. A Tar Heels csapatából 16(!) játékost tiltottal el a meccsről tanulmányi eredmények,illetve NCAA szabályok megszegése miatt. Ráadásul a UNC legnagyobb sztárjait főleg. Ezek után már az is csoda lenne, ha az idény előtt az ACC egyik legnagyobb esélyesének tartott világoskékek megúsznák egy vállalható méretű zakóval. Kár érte, hogy a liga saját maga rontotta el a forduló egyik főmeccsét.
Részletes program: Csütörtök éjjel játszották:
South Carolina-Southern Mississippi 41-13 Szombat:
18:00 Florida Gators(4.) – Miami Redhawks (ESPN America, élő) 18:21 Georgia Bulldogs(23.) – Louisiana-Lafayette Ragin’ Cajuns 21:30 Louisville Cardinals – Kentucky Wildcats 21:30 Ole Miss Rebels – Jacksonville State Gamecocks(FCS)
Vasárnap:
00:00 Tennessee Volunteers – Tennessee-Martin Skyhawks(FCS)
01:00 Alabama Crimson Tide(1.) – San José State Spartans
01:00 Arkansas Razorbacks(17.) – Tennessee Tech Golden Eagles(FCS)
01:00 Auburn Tigers(22.) – Arkansas State Red Wolves
01:00 Mississippi State Bulldogs – Memphis Tigers
01:30 Vanderbilt Commodores – Northwestern Wildcats
02:00 North Carolina Tar Heels(18.) – LSU Tigers(21.) /Atlanta, Georgia Dome/ (ESPN America, felvételről 13:00-tól)
Tálosi Tibor (haromt)
Tálosi Tibor (haromt)A college sportok sajátossága, hogy folyamatosan cserélődnek a sztárok. 4 évnél tovább senkinek sem élvezhetjük a játékát, így az a legjobb, ha minél hamarabb, még sztárságuk kialakulása előtt megismerkedünk velük. Ezért most bemutatnék pár első vagy másodéves játékost, aki idén léphet a sztár státuszba az SEC-ben. Persze lehet, hogy totálisan mellélövök ezekkel a fiúkkal, de most eléggé egyöntetű a szakértők véleménye velük kapcsolatban. Ők a következő pár év meghatározó játékosai lesznek.
D.J. Fluker, offensive tackle (Alabama, redshirt freshman): Első páciensünk a Tide óriása. Tavaly érkezett az egyetemre és az akkor távozó Andre Smith utódjának szánták, de súlyproblémái, illetve James Carpenter jó játéka miatt elmaradt a bemutatkozása, így rendshirtöt kapott. Nem egyszerű eset Danny Lee Jesus. Már nevéből is látszik, hogy bigott katolikus családba született, méghozzá New Orleans-ban. Családjával a Katrina elől Biloxi-ba, majd az alabamai Mobile-ba menekültek, ahol egy katolikus középiskolába került és kezdett el focizni. 14 évesen 190 centi volt és 400(!!!) fontot nyomott a srác. Defensive tacklet játszott, el lehet képzelni milyen eredménnyel a nála 30-40 kilóval kisebb ellenfelek ellen… Visszaköltöztek családi okok miatt Biloxiba, majd junior évét már ismét Alabamában, Foley város középiskolájában kezdte. Ebben az iskolában végzett Ken Stabler, a híres Raiders QB is. Itt képezték át Flukert támadó falemberré. Ez annyira bevált, hogy seniorként konszenzusos All-American válogatott lett és 5 csillagos értékelést kapott minden nagyobb recruittal foglalkozó szaklaptól. Nem volt meglepő, hogy Nick Saban minden követ megmozgatott, hogy megszerezze a gigantikus méretű OT-t, aki egyébként bevallottan LSU szurkoló volt fiatal korában. Bár ránézésre leginkább egy gorillára emlékeztet D.J., minden csapattársa és az edzők is azt mondják, hogy fantasztikusan atletikus. Főleg most, miután sikerült a 201 centis magassága mellé lefogynia 340 font környékére. Ilyen fizikai paraméterekkel óriási karrier áll előtte. Domináns futásblokkoló és ebben a szezonban ő kezd a Bama falának jobb oldalán. Megmondom őszintén. nem szívesen lennék DL játékos vele szemben…
Dre Kirkpatrick, cornerback (Alabama, sophomore): Flukerrel együtt a 2009-s class tagja volt Kirkpatrick is. De ő már játszogatott a tavalyi szezonban is, igaz csak 4-5. cornerbackként. A kezdőcsapatba kerülésre nem volt esélye a későbbi első körös NFL draft Kareem Jackson és Javier Arenas mögött. Viszont tanult keményen, így az új szezont már második számú CB-ként fogja kezdeni. Az alabamai Gadsden City High School-ban végezte a középiskolás tanulmányait és itt lett All-American választott. 5 csillagos recruit volt, mint az ország legtöbbre taksált defensive backje. Posztjához képest hatalmas termetű, 190 centi magas, de meglepően gyors és jól vált irányt. Középiskolás karrierje utolsó 3 évében 17 interceptiont jegyzett, 35 meccs alatt, ami nagyon durva szám. Sebességét és cselező képességét returnerként is szokta kamatoztatni, így nem lenne meglepő, ha ezen a poszton is láthatnánk idén, mint Javer Arenas utódja. Könnyű dolga nem lesz az újjáépülő alabamai defensben, de Saban, most már, mint a csapata alapemberére számít rá. Nagyon figyeljünk oda rá, mert igazi playmaker.
Andre Debose, wide receiver (Florida, redshirt freshman): Amikor tavaly Urban Meyer a Gatorshoz csábította Debose-t az LSU, a Florida State, a Miami, a Georgia és USC elől, minden Florida szurkoló egyöntetűen azt mondta, hogy megjött az új Percy Harvin. És valóban nagyon sok hasonlóság van a két játékos között, bár Debose jelenleg még messze nincs olyan fizikai állapotban, mint a Vikings jelenlegi játékosa volt mondjuk 2-3. évében. Persze nincs gond az ő felépítésével sem. 183 centis, viszont csak 190 font körül van a súlya. Ennek megfelelően elképesztően gyors, a sanfordi Seminole High School-ból érkezett játékos, ahol szinte minden támadó pozícióban megfordult. Volt RB, WR de néha még irányító is. Igazi all-round atléta. A Rivals szerint az egész 2009-es évfolyam legjobb olyan játékosa, akinek nincs meghatározott posztja és összesítésben is a 10. legnagyobb tehetség volt. Már tavaly is nagy szerepet szánt neki Urban Meyer, de akkor a szezon előtt elszakadt a combhajlítója és végül redshirt-öt kapott. Idén viszont nagyon szépen teljesített a tavaszi és nyári edzések során, ahol főleg klasszikus WR-ként tűnt fel, tehát egyelőre nem biztos, hogy Harvinhoz hasonló szerepkörben szeretnék majd használni. Ez fakad persze a Tebow utáni Gators „pro-style-osodó” offenséből, ahol kevesebbet kell majd futnia a WR-eknek, nem lesz annyi option play. Viszont Debose helye szinte biztos a kezdőben és a returnöknél is szerepet kaphat, ahol igazán kijön majd a higanymozgása.
Jelani Jenkins, linebacker (Florida, redshirt freshman): Tipikus Florida recruit Jenkins. Igazi szuperatléta. A marylandi Our Lady of Good Counsel középiskolában runningbacket és linebackert játszott, nem is akármilyen szinten, 22 TD-t futott és 70 tacklet csinált. Ennek megfelelően Maryland államban minden focistának és sportoló elismerést begyűjtött, beválasztották egy All-American csapatba. Emellett még a tanulmányi eredményei is kiválóak voltak. Sorba állt érte az összes nagyobb egyetem. A Stanford, USC, Notre Dame, Penn State előtt végül is a Floridát választotta, mint a nemzet 1-2 legjobbnak tartott linebackere. Tavaly már játszott 2 meccsen, de végül redshirtöt kapott, mert nem fért volna be a kezdőcsapatba. Sikerült felszednie majd 20 fontot, így már igazán jó méretekkel rendelkezik. Sebessége viszont megmaradt és ez teszi igazán kiemelkedővé. Majdnem olyan gyors mint egy safety, ezért tökéletesen illik az atletikusságra építő Gators védelembe. A helye eléggé biztos WLB poszton és már idén kiemelkedő eredményt várhatunk tőle. Passzok és futás ellen is.
Aaron Murray, quarterback (Georgia, redshirt freshman): Komolyan megszivatta a Georgia egyetem vezetőit Matt Stafford amikor junior éve után NFL játékosnak állt, mivel az ő pótlására szemelték ki a 2009-es classban Aaron Murrayt. Mivel Murrayt még nem lett volna tanácsos bevetni true freshmanként, így kénytelenek voltak megelégedni Mike Cox-szal, aki sokmindent nem tudott hozzátenni csapata játékához. Murray viszont szépen fejlődött, így az átmeneti év után idén már egyértelműen ő a kezdő QB Athens-ban. Tampába, a Plant High Schoolba járt. Itt sorra döntögette a passzolási rekordokat. Pontossága, döntési képessége és vezetői kvalitásai kiemelkedőek, ezekkel nem lehet gondja egyetemi szinten sem. Viszont a magassága komoly gond lehet. 185 centi magas, ami egy pro-style offenseben dolgozó QB-nak kevéske. Kíváncsian várom, hogy Mark Richt átalakítja egy kicsit az offense-t az új QB kedvéért. Az biztos, hogy A.J. Green személyében legalább egy nagyon jó célpontja lesz, de nagyon figyeljünk oda Orson Charles-ra a tight endre, akivel együtt járt már középiskolába is Murray, tehát köztük biztosan jó a kapcsolat, ami az első meccseken jól jöhet a rutintalan QB-nak. Nem lesz könnyű megfelelnie az elvárásoknak, mert a szurkolók többsége azt várja, hogy Stafford nyomdokaiba lépjen. Nem biztos, hogy ez sikerülni fog a 2009-es class legtöbbre tartott pro-style QB-jának, de szerintem évekig megoldhatja a QB kérdést a Dawgs-nál.
Michael Dyer, running back (Auburn, true freshman): Az Auburn tigers és a minőségi running back fogalma, nagyjából összeforrt az elmúlt évtizedekben. A nagyszerű futóképzésről híres egyetemen most is lesz egy hatalmas reményekkel induló ifjú, Michael Dyer személyében. Az Arkansas állam legjobb játékosának választott játékos tavaly 12 meccsen, 2484 yardot futott, a Little Rock Christian Academy színeiben, amivel az idei class második legjobb futójának helyét sikerült elérnie. Termete nem nevezhető ideálisnak, de igazi zsebrakéta. 173 centi, de ehhez a 201 fontos súlya nagyon jó RB felépítést biztosít, iszonyatos sebessége van és elképesztő irányváltásokra képes. Returnernek is használható. Szerencséje, hogy bár igazi freshmanként is nagy szerepet kaphat, mégsem kell egyedül a hátán vinnie a tigrisek futójátékát, mivel Mario Fannin és Onterio McCalebb is ott van a csapatban. Chizik elképzelése az, hogy kettejük mellett Dyer kivégezheti a sok futással lefárasztott defenseket. Kíváncsian várjuk.
Marcus Lattimore, running back (South Carolina, true freshman): A végére maradt az idei végzős középiskolások közül a legjobbnak rangsorolt RB. Marcus Lattimore egészen más, mint mondjuk Dyer. 18 évesen már szinte tökéletes felépítése van. Olyan, ami akár az NFL-ben is jó lenne. 183 centi és majdnem 100 kiló. Ráadásul egy olyan csapatba került, ahol hosszú ideje nincs rendes futójátékos, így valószínűleg már idén is óriási szerepe lesz. Tökéletes elegye a erős és gyors játékosnak. Használható rövidyardos helyzeteknél. Ezt jól mutatja, hogy első egyetemi meccsén, a Southern Mississippi ellen 2 futott TD-vel mutatkozott be. Elkapásoknál is használható. A dél-karolinai Byrnes középiskola csapatának statisztikáit vezette az elkapások számában is, a futott yardok mellett. Ha belegondolunk, hogy 3 évig edződhet még a legjobb konferenciában, elképzelhető, hogy az egyetem végeztével nagyon magasan kellhet el az NFL drafton is. Az biztos, hogy a következő évek egyik legmeghatározóbb RB-je lehet college szinten. Főleg egy olyan csapatban, mint a Gamecocks, ahol egy nagyon komoly passzjáték van.
Az SEC heti meccsei:
A szokásoknak megfelelően ilyenkor még csak konferencián kívüli csapatokkal játszanak az együttesek. Legtöbben általában jóval gyengébb egyetemek ellen, így nagyon sok szót nem érdemes pazarolni a meccsen beharangozására, szinte mindenhol az SEC reprezentánsai az esélyesek
-A South Carolina már csütörtökön fogadta a viszonylag jó erőkből álló Southern Miss-t és egy gyengébb kezdés után sima 41-13-as győzelmet arattak a C-USA egyik legerősebb csapata ellen.
-Elkezdődik a poszt-Tebow éra Gainesville-ben, méghozzá az ohio-i Miami egyetem vizitálásával a Swampben. Igen komoly meglepetés lenne, ha a Redhawks 30 pont alatti veréssel megúszná a déli kiruccanást.
-A Georgia is otthon fogadaja a Louisiana-Lafayette Ragin Cajuns-t. Itt is sima hazai győzelemre számíthatunk. A Sunbelt csapatok nem azért járnak az SEC élcsapataihoz, hogy megszorongassák őket.
-Magyar idő szerint szombat este fél tízkor kezdődik a „kentucky-derby”. A Louisville Cardinals-hoz látogat a Wildcats. Elméletileg ez egy állami rangadó és nagy rivalizálás, de sajnos az utóbbi időben nagyon mélyen van a Louisville fociprogramja. Érdekes lehet, hogy a tavaly még Florida defensive coorinatorként dolgozó Cardinals HC, Charlie Strong, ki tud-e valamit találni az általa jól ismert UK ellen. Természetesen hatalmas meglepetés lenne, ha a Randall Cobb és Derrick Locke vezette Wildcats megszenvedne a vörösökkel. Persze az ilyen rivalizálások mindig izgalmasabb. Megtekintésük ajánlatos.
-Az Ole Miss a másodosztályú Jacksonville State-et látja vendégül. Az eredmény nem lehet kérdéses. Talán még Jeremiah Masolit is láthatjuk
-A Volunteers a szintén helyi, FCS-ben szereplő Tennessee-Martin ellen mérkőzik meg. Ez nem jelenthet akadályt a szétrombolt Volsnak sem.
-A bajnok Tuscaloosa-ban fogadja a San José State Spartans-t. Nem lesz Ingram, sem Marcell Dareus, de valószínűleg izgalom sem. Cserecsapattal is kötelező győzelemnek kell lennie.
-Az Arkansas, Tennessee Tech elleni csatája is csak ujjgyakorlat lesz Ryan Mallettnek. Persze ő a Heismant szemelte ki idénre, így egy kicsit hajtania kell majd.
-Az Auburnhöz utazik a Sunbelt egyik titkos esélyese, az Arkansas State Red Wolves. Sima ügynek kell lennie ennek a Tigrisek szempontjából. Majdnem osztálykülönbség van a csapatok között.
-A Memphis Tigers látogat Starkville-be a Mississippi State Bulldogs stadionjába. Sajnos messze már az idő amikor jó volt a Tigers, így a SEC középmezőnyére áhítozó Miss State-t könnyen húzhatja a meccset. Chris Relf játéka érdekes lehet azért. Na meg, hogy ki lesz Anthony Dixon helyén.
-Az első komolyabb összecsapás, a két elit egyetem csatája Nashville-ben. Persze sem a Northwestern. sem a hazai Vanderbilt nem a focicsapatuk erejéről híres, viszont a lelátói átlag IQ, biztos itt lesz a legmagasabb az SEC meccseken. A Vandy nagyon szétesettnek tűnik, főleg Warren Norman, a kezdő RB hiányában. Nem lenne meglepő, ha a vendégségbe érkező Big Ten csapat nyerne. Csak, hogy legyen mit az SEC csapatok orra alá dörgölni, amikor a két konferencia összehasonlítása jön szóba…
-A hét egyik legnagyobb rangadójának ígérkezett, az Atlantában megrendezendő 18.nak rangsorolt North Carolina és a 21. helyen álló LSU csatája. Csakhát az NCAA közbeszólt. A Tar Heels csapatából 16(!) játékost tiltottal el a meccsről tanulmányi eredmények,illetve NCAA szabályok megszegése miatt. Ráadásul a UNC legnagyobb sztárjait főleg. Ezek után már az is csoda lenne, ha az idény előtt az ACC egyik legnagyobb esélyesének tartott világoskékek megúsznák egy vállalható méretű zakóval. Kár érte, hogy a liga saját maga rontotta el a forduló egyik főmeccsét.
02:00 North Carolina Tar Heels(18.) – LSU Tigers(21.) /Atlanta, Georgia Dome/ (ESPN America, felvételről 13:00-tól)
Tálosi Tibor (haromt)A college sportok sajátossága, hogy folyamatosan cserélődnek a sztárok. 4 évnél tovább senkinek sem élvezhetjük a játékát, így az a legjobb, ha minél hamarabb, még sztárságuk kialakulása előtt megismerkedünk velük. Ezért most bemutatnék pár első vagy másodéves játékost, aki idén léphet a sztár státuszba az SEC-ben. Persze lehet, hogy totálisan mellélövök ezekkel a fiúkkal, de most eléggé egyöntetű a szakértők véleménye velük kapcsolatban. Ők a következő pár év meghatározó játékosai lesznek.
D.J. Fluker, offensive tackle (Alabama, redshirt freshman): Első páciensünk a Tide óriása. Tavaly érkezett az egyetemre és az akkor távozó Andre Smith utódjának szánták, de súlyproblémái, illetve James Carpenter jó játéka miatt elmaradt a bemutatkozása, így rendshirtöt kapott. Nem egyszerű eset Danny Lee Jesus. Már nevéből is látszik, hogy bigott katolikus családba született, méghozzá New Orleans-ban. Családjával a Katrina elől Biloxi-ba, majd az alabamai Mobile-ba menekültek, ahol egy katolikus középiskolába került és kezdett el focizni. 14 évesen 190 centi volt és 400(!!!) fontot nyomott a srác. Defensive tacklet játszott, el lehet képzelni milyen eredménnyel a nála 30-40 kilóval kisebb ellenfelek ellen… Visszaköltöztek családi okok miatt Biloxiba, majd junior évét már ismét Alabamában, Foley város középiskolájában kezdte. Ebben az iskolában végzett Ken Stabler, a híres Raiders QB is. Itt képezték át Flukert támadó falemberré. Ez annyira bevált, hogy seniorként konszenzusos All-American válogatott lett és 5 csillagos értékelést kapott minden nagyobb recruittal foglalkozó szaklaptól. Nem volt meglepő, hogy Nick Saban minden követ megmozgatott, hogy megszerezze a gigantikus méretű OT-t, aki egyébként bevallottan LSU szurkoló volt fiatal korában. Bár ránézésre leginkább egy gorillára emlékeztet D.J., minden csapattársa és az edzők is azt mondják, hogy fantasztikusan atletikus. Főleg most, miután sikerült a 201 centis magassága mellé lefogynia 340 font környékére. Ilyen fizikai paraméterekkel óriási karrier áll előtte. Domináns futásblokkoló és ebben a szezonban ő kezd a Bama falának jobb oldalán. Megmondom őszintén. nem szívesen lennék DL játékos vele szemben…
Dre Kirkpatrick, cornerback (Alabama, sophomore): Flukerrel együtt a 2009-s class tagja volt Kirkpatrick is. De ő már játszogatott a tavalyi szezonban is, igaz csak 4-5. cornerbackként. A kezdőcsapatba kerülésre nem volt esélye a későbbi első körös NFL draft Kareem Jackson és Javier Arenas mögött. Viszont tanult keményen, így az új szezont már második számú CB-ként fogja kezdeni. Az alabamai Gadsden City High School-ban végezte a középiskolás tanulmányait és itt lett All-American választott. 5 csillagos recruit volt, mint az ország legtöbbre taksált defensive backje. Posztjához képest hatalmas termetű, 190 centi magas, de meglepően gyors és jól vált irányt. Középiskolás karrierje utolsó 3 évében 17 interceptiont jegyzett, 35 meccs alatt, ami nagyon durva szám. Sebességét és cselező képességét returnerként is szokta kamatoztatni, így nem lenne meglepő, ha ezen a poszton is láthatnánk idén, mint Javer Arenas utódja. Könnyű dolga nem lesz az újjáépülő alabamai defensben, de Saban, most már, mint a csapata alapemberére számít rá. Nagyon figyeljünk oda rá, mert igazi playmaker.
Andre Debose, wide receiver (Florida, redshirt freshman): Amikor tavaly Urban Meyer a Gatorshoz csábította Debose-t az LSU, a Florida State, a Miami, a Georgia és USC elől, minden Florida szurkoló egyöntetűen azt mondta, hogy megjött az új Percy Harvin. És valóban nagyon sok hasonlóság van a két játékos között, bár Debose jelenleg még messze nincs olyan fizikai állapotban, mint a Vikings jelenlegi játékosa volt mondjuk 2-3. évében. Persze nincs gond az ő felépítésével sem. 183 centis, viszont csak 190 font körül van a súlya. Ennek megfelelően elképesztően gyors, a sanfordi Seminole High School-ból érkezett játékos, ahol szinte minden támadó pozícióban megfordult. Volt RB, WR de néha még irányító is. Igazi all-round atléta. A Rivals szerint az egész 2009-es évfolyam legjobb olyan játékosa, akinek nincs meghatározott posztja és összesítésben is a 10. legnagyobb tehetség volt. Már tavaly is nagy szerepet szánt neki Urban Meyer, de akkor a szezon előtt elszakadt a combhajlítója és végül redshirt-öt kapott. Idén viszont nagyon szépen teljesített a tavaszi és nyári edzések során, ahol főleg klasszikus WR-ként tűnt fel, tehát egyelőre nem biztos, hogy Harvinhoz hasonló szerepkörben szeretnék majd használni. Ez fakad persze a Tebow utáni Gators „pro-style-osodó” offenséből, ahol kevesebbet kell majd futnia a WR-eknek, nem lesz annyi option play. Viszont Debose helye szinte biztos a kezdőben és a returnöknél is szerepet kaphat, ahol igazán kijön majd a higanymozgása.
Jelani Jenkins, linebacker (Florida, redshirt freshman): Tipikus Florida recruit Jenkins. Igazi szuperatléta. A marylandi Our Lady of Good Counsel középiskolában runningbacket és linebackert játszott, nem is akármilyen szinten, 22 TD-t futott és 70 tacklet csinált. Ennek megfelelően Maryland államban minden focistának és sportoló elismerést begyűjtött, beválasztották egy All-American csapatba. Emellett még a tanulmányi eredményei is kiválóak voltak. Sorba állt érte az összes nagyobb egyetem. A Stanford, USC, Notre Dame, Penn State előtt végül is a Floridát választotta, mint a nemzet 1-2 legjobbnak tartott linebackere. Tavaly már játszott 2 meccsen, de végül redshirtöt kapott, mert nem fért volna be a kezdőcsapatba. Sikerült felszednie majd 20 fontot, így már igazán jó méretekkel rendelkezik. Sebessége viszont megmaradt és ez teszi igazán kiemelkedővé. Majdnem olyan gyors mint egy safety, ezért tökéletesen illik az atletikusságra építő Gators védelembe. A helye eléggé biztos WLB poszton és már idén kiemelkedő eredményt várhatunk tőle. Passzok és futás ellen is.
Aaron Murray, quarterback (Georgia, redshirt freshman): Komolyan megszivatta a Georgia egyetem vezetőit Matt Stafford amikor junior éve után NFL játékosnak állt, mivel az ő pótlására szemelték ki a 2009-es classban Aaron Murrayt. Mivel Murrayt még nem lett volna tanácsos bevetni true freshmanként, így kénytelenek voltak megelégedni Mike Cox-szal, aki sokmindent nem tudott hozzátenni csapata játékához. Murray viszont szépen fejlődött, így az átmeneti év után idén már egyértelműen ő a kezdő QB Athens-ban. Tampába, a Plant High Schoolba járt. Itt sorra döntögette a passzolási rekordokat. Pontossága, döntési képessége és vezetői kvalitásai kiemelkedőek, ezekkel nem lehet gondja egyetemi szinten sem. Viszont a magassága komoly gond lehet. 185 centi magas, ami egy pro-style offenseben dolgozó QB-nak kevéske. Kíváncsian várom, hogy Mark Richt átalakítja egy kicsit az offense-t az új QB kedvéért. Az biztos, hogy A.J. Green személyében legalább egy nagyon jó célpontja lesz, de nagyon figyeljünk oda Orson Charles-ra a tight endre, akivel együtt járt már középiskolába is Murray, tehát köztük biztosan jó a kapcsolat, ami az első meccseken jól jöhet a rutintalan QB-nak. Nem lesz könnyű megfelelnie az elvárásoknak, mert a szurkolók többsége azt várja, hogy Stafford nyomdokaiba lépjen. Nem biztos, hogy ez sikerülni fog a 2009-es class legtöbbre tartott pro-style QB-jának, de szerintem évekig megoldhatja a QB kérdést a Dawgs-nál.
Michael Dyer, running back (Auburn, true freshman): Az Auburn tigers és a minőségi running back fogalma, nagyjából összeforrt az elmúlt évtizedekben. A nagyszerű futóképzésről híres egyetemen most is lesz egy hatalmas reményekkel induló ifjú, Michael Dyer személyében. Az Arkansas állam legjobb játékosának választott játékos tavaly 12 meccsen, 2484 yardot futott, a Little Rock Christian Academy színeiben, amivel az idei class második legjobb futójának helyét sikerült elérnie. Termete nem nevezhető ideálisnak, de igazi zsebrakéta. 173 centi, de ehhez a 201 fontos súlya nagyon jó RB felépítést biztosít, iszonyatos sebessége van és elképesztő irányváltásokra képes. Returnernek is használható. Szerencséje, hogy bár igazi freshmanként is nagy szerepet kaphat, mégsem kell egyedül a hátán vinnie a tigrisek futójátékát, mivel Mario Fannin és Onterio McCalebb is ott van a csapatban. Chizik elképzelése az, hogy kettejük mellett Dyer kivégezheti a sok futással lefárasztott defenseket. Kíváncsian várjuk.
Marcus Lattimore, running back (South Carolina, true freshman): A végére maradt az idei végzős középiskolások közül a legjobbnak rangsorolt RB. Marcus Lattimore egészen más, mint mondjuk Dyer. 18 évesen már szinte tökéletes felépítése van. Olyan, ami akár az NFL-ben is jó lenne. 183 centi és majdnem 100 kiló. Ráadásul egy olyan csapatba került, ahol hosszú ideje nincs rendes futójátékos, így valószínűleg már idén is óriási szerepe lesz. Tökéletes elegye a erős és gyors játékosnak. Használható rövidyardos helyzeteknél. Ezt jól mutatja, hogy első egyetemi meccsén, a Southern Mississippi ellen 2 futott TD-vel mutatkozott be. Elkapásoknál is használható. A dél-karolinai Byrnes középiskola csapatának statisztikáit vezette az elkapások számában is, a futott yardok mellett. Ha belegondolunk, hogy 3 évig edződhet még a legjobb konferenciában, elképzelhető, hogy az egyetem végeztével nagyon magasan kellhet el az NFL drafton is. Az biztos, hogy a következő évek egyik legmeghatározóbb RB-je lehet college szinten. Főleg egy olyan csapatban, mint a Gamecocks, ahol egy nagyon komoly passzjáték van.
Az SEC heti meccsei:
A szokásoknak megfelelően ilyenkor még csak konferencián kívüli csapatokkal játszanak az együttesek. Legtöbben általában jóval gyengébb egyetemek ellen, így nagyon sok szót nem érdemes pazarolni a meccsen beharangozására, szinte mindenhol az SEC reprezentánsai az esélyesek
-A South Carolina már csütörtökön fogadta a viszonylag jó erőkből álló Southern Miss-t és egy gyengébb kezdés után sima 41-13-as győzelmet arattak a C-USA egyik legerősebb csapata ellen.
-Elkezdődik a poszt-Tebow éra Gainesville-ben, méghozzá az ohio-i Miami egyetem vizitálásával a Swampben. Igen komoly meglepetés lenne, ha a Redhawks 30 pont alatti veréssel megúszná a déli kiruccanást.
-A Georgia is otthon fogadaja a Louisiana-Lafayette Ragin Cajuns-t. Itt is sima hazai győzelemre számíthatunk. A Sunbelt csapatok nem azért járnak az SEC élcsapataihoz, hogy megszorongassák őket.
-Magyar idő szerint szombat este fél tízkor kezdődik a „kentucky-derby”. A Louisville Cardinals-hoz látogat a Wildcats. Elméletileg ez egy állami rangadó és nagy rivalizálás, de sajnos az utóbbi időben nagyon mélyen van a Louisville fociprogramja. Érdekes lehet, hogy a tavaly még Florida defensive coorinatorként dolgozó Cardinals HC, Charlie Strong, ki tud-e valamit találni az általa jól ismert UK ellen. Természetesen hatalmas meglepetés lenne, ha a Randall Cobb és Derrick Locke vezette Wildcats megszenvedne a vörösökkel. Persze az ilyen rivalizálások mindig izgalmasabb. Megtekintésük ajánlatos.
-Az Ole Miss a másodosztályú Jacksonville State-et látja vendégül. Az eredmény nem lehet kérdéses. Talán még Jeremiah Masolit is láthatjuk
-A Volunteers a szintén helyi, FCS-ben szereplő Tennessee-Martin ellen mérkőzik meg. Ez nem jelenthet akadályt a szétrombolt Volsnak sem.
-A bajnok Tuscaloosa-ban fogadja a San José State Spartans-t. Nem lesz Ingram, sem Marcell Dareus, de valószínűleg izgalom sem. Cserecsapattal is kötelező győzelemnek kell lennie.
-Az Arkansas, Tennessee Tech elleni csatája is csak ujjgyakorlat lesz Ryan Mallettnek. Persze ő a Heismant szemelte ki idénre, így egy kicsit hajtania kell majd.
-Az Auburnhöz utazik a Sunbelt egyik titkos esélyese, az Arkansas State Red Wolves. Sima ügynek kell lennie ennek a Tigrisek szempontjából. Majdnem osztálykülönbség van a csapatok között.
-A Memphis Tigers látogat Starkville-be a Mississippi State Bulldogs stadionjába. Sajnos messze már az idő amikor jó volt a Tigers, így a SEC középmezőnyére áhítozó Miss State-t könnyen húzhatja a meccset. Chris Relf játéka érdekes lehet azért. Na meg, hogy ki lesz Anthony Dixon helyén.
-Az első komolyabb összecsapás, a két elit egyetem csatája Nashville-ben. Persze sem a Northwestern. sem a hazai Vanderbilt nem a focicsapatuk erejéről híres, viszont a lelátói átlag IQ, biztos itt lesz a legmagasabb az SEC meccseken. A Vandy nagyon szétesettnek tűnik, főleg Warren Norman, a kezdő RB hiányában. Nem lenne meglepő, ha a vendégségbe érkező Big Ten csapat nyerne. Csak, hogy legyen mit az SEC csapatok orra alá dörgölni, amikor a két konferencia összehasonlítása jön szóba…
-A hét egyik legnagyobb rangadójának ígérkezett, az Atlantában megrendezendő 18.nak rangsorolt North Carolina és a 21. helyen álló LSU csatája. Csakhát az NCAA közbeszólt. A Tar Heels csapatából 16(!) játékost tiltottal el a meccsről tanulmányi eredmények,illetve NCAA szabályok megszegése miatt. Ráadásul a UNC legnagyobb sztárjait főleg. Ezek után már az is csoda lenne, ha az idény előtt az ACC egyik legnagyobb esélyesének tartott világoskékek megúsznák egy vállalható méretű zakóval. Kár érte, hogy a liga saját maga rontotta el a forduló egyik főmeccsét.