Super Bowl XLVI beharangozó - II.

Most is szorosan összefüggő egységeket ismerhettek meg. Az elkapásokért felelős játékosok jönnek.

New England Patriots


Évek óta Tom Brady egyik kedvenc célpontja Wes Welker, így vele kezdeném a sort. A 30 éves játékos, mint sok más jelenlegi sztár játékos, draftolatlanul került a ligába. A San Diego látott benne fantáziát, de egy meccs után meg is váltak tőle, Schottenheimer (akkori Chargers HC) élete legnagyobb hibájának nevezte később döntését. Miamiban jutott újra a lehetőséghez, ahol először alkotott rekordnak számító dolgot, a sors fintora, hogy pont a Patriots ellen: egy meccsen visszahordott puntot és kezdőrúgást is touchdownra, illetve értékesített mezőnygólt és extra pontot is, valamint tackle is került neve mellé. A visszavágón is jelzett a Patsnek, újabb punt visszahordásból szerzett hat pontot. A következő 2 évben folyamatosan javult, egyre többet keresett elkapó lett a Delfineknél, miközben a visszahordási képességeit is csillogtatta. A 2007-es év előtt a Belichick kinézte magának, és egy második, illetve hetedik körös választási jogért megszerezte az elkapót. A 2007-es év volt Brady és a Pats offense nagy éve, nem meglepő módon így Wes is karrierje addigi legjobb szezonját futotta, 112 elkapása új házi rekord lett Bostonban. Hiába hozta azonban ezeket a számokat a Super Bowlban is, a Pats elvérzett, így a tökéletes alapszakasz ellenére csalódottak lehette. 2008-ban is biztos célpont maradt, hiába esett ki Brady egész évre, újra100 elkapást hozott össze az alapszakasz során. 2009-es évére a sérülések rányomták a bélyeget, térdével többször is voltak gondok, az évet IR listán fejezte be, ennek ellenére jutott 123 elkapásig, ami a valaha volt második legtöbb egy szezon alatt a ligában. A komoly sérülés ellenére ott tudott lenni a 2010-es szezon rajtján, de nem volt 100%-os, illetve többször is csak csereként számolt vele BB. Idén mindenkit kárpótolt újra, fantasztikus szezont futott. Már az első játékhéten jelezte, nagyszerű formában van (160 yardig jutott), a 14. héten már 100 elkapásnál járt. 1500 yard felett zárt, rengeteg first down fűződik a nevéhez, és touchdownokban is fejlődött idén. A rájátszásban is megmaradt Brady biztos célpontjának, mind a Broncos, mind a Ravens ellen 6-6 elkapással és 50 yard körül zárt. Biztosan sokszor fogja Brady a döntőben is keresni rövid passzokkal, a Giants pass rush miatt várhatólag sokszor csak be fog lépni a fal mögé. Fantasztikusan ismerik egymást Bradyvel, Welker képes a felrajzolt útvonalat átírva megkeresni az ideálisabbat, folyamatosan figyeli az irányítóját, segíteni próbálja.

 

A másik kezdő elkapó Deion Branch. Branch 2002-ben került a Patriotshoz a draft második körében. Második évében már a Super Bowl győztes gárda egyik kulcsszeme volt, csak a döntőben 10 elkapásig és 143 yardig jutott. 2004-ben fél szezont sérülése miatt kihagyta, de a rájátszásra újra csúcsformában volt, amit jól jelez, hogy az újabb Super Bowlban 11 elkapást mutatott be és mérkőzés MVP-je lett. 2005-ben is jó évet futott, de az esztendőre már rányomta a szerződése körüli vitája a bélyeget. Az esztendő után tárgyalásba kezdett a csapattal, megegyezés nem született Branch pedig holdoutba kezdett. Hosszú huzavona után aztán Seattlebe került egy első körös cetliért. Az itteni szezonjait sérülések jellemezték, teljesítménye is folyamatosan romlott. 2010-ben aztán egy 4. körös draft választásért cserébe visszakerült a Patshez. 11 meccsen játszott a trade után, ahol újra régi önmagát idézte. Idén csendesebb évet fut, de Welker és a 2 TE mögött is összeszorgoskodott 700 yardot.

 

Nagy reményekkel érkezett nyáron Chad Ochocinco a Bengalsból, de óriási csalódás volt a játéka. Folyamatosan egyre kevesebb lehetőséget is kapott, összesen 15 elkapásig és kevesebb, mint 300 yardig jutott a 85-ös. A rájátszásban sem tudott eddig semmit alkotni, ennek ellenére úgy gondolom, ő titkos meglepetés lehet. Rutinja sokat érhet, emellett valószínűleg kettőzött erővel fog küdezni a kevés lehetőségnél, amit pályán lehet, elvégre gyűrűt nyerni jött Bostonban.
Mellettük még Julian Edelman van keretben elkapóként. Edelman igazi mindenes: ő a punt és kickoff returner; felbukkan a secondaryben is; elkapóként is használják. Teljesítményéről sok mindent elmond, hogy az AFC döntőben 27 playben támadóként, illetve 27 playben védőként is pályára lépett.

 

Természetesen a Pats elkapósort nem lehet a TE-k nélkül bemutatni. Mind Rob Gronkowski, mind Aaron Hernandez sokat keresett célpontja Bradynek, amit meg is hálának yardokkal és TD-kel. Gronkowski blokkolásban is nagyszerűen teljesít, de ezek mellett idén összehozott 1327 yardot és 17 TD-t (illetve volt egy futott TD-je is). Mindössze 22 éves játékosról beszélünk, aki a 2010-es draft második körében került a bostoni csapathoz. Újoncként bizonyított a kevesebb játékideje alatt is, 546 yardig jutott, illetve tízszer ünnepelhetett touchdown után, ami miatt sok Pats szurkoló kedvence lett. Az idei esztendőben sorra döntötte meg a rekordokat, a legjelentősebb talán a yardok számában elért, 1980 óta nem szerzett egyetlen TE sem ennyit. Teljesítményéről sok mindent elmond, hogy az AP 50 szakírójából 44 választotta őt az idei év legjobb csapatába. Hernandez is piszkosul fiatal, szintén 22 éves, szintén tavaly a drafton került a Patsbe (4. körben). Hasonló újonc szezont hozott össze, mint Gronko: 500 elkapott yard fölé jutott, illetve 6 TD. Emiatt természetesen ő is kiemelt szerepet kapott idén, 910 yardig jutott, illetve 7 touchdownig. Blokkolásban annyira nem jó, de elkapói képességei miatt ez szerintem senkit nem zavar. Együttes megfogásuk szinte lehetetlen, sem a Broncos, sem a Ravens nem tudta megfogni őket (ketten a két PO meccsen 26 elkapást, 353 yardot és 4 TD-t szereztek).

Mivel az idei Super Bowl a 4 évvel ezelőtti visszavágója sokak szerint, így engedjétek meg, hogy összehasonlítsam az akkori Pats elkapó brigádot a mostanival. 4 éve Randy Moss neve fémjelezte az egységet, mellette Welker és Stallworth jött szóba, illetve a TE-ket már akkor is jól használta BB (Bejamin Watsont kell elkapó TE-ként megemlíteni). Úgy gondolom, a jelenlegi keret jobb. Ugyan nincs benne az annyira nagy játék, mint Randyben benne volt, de 4 év alatt Welker olyan szintű összeszokottságot ért el Bradyvel, ami nagyon kevés van WR-QB között. A 2 TE egyértelműen jobb külön-külön is, mint Watson, Branch pedig tudja azt hozni, amit Stallwort hozott.

 

New York Giants


Hakeem Nicksszel kezdeném a bemutatást, de valójában 3 elkapó is van a Giants keretében, akiket első helyre vehetnék. Nicks a 2009-es draft első körében került New Yorkba, ahol rögtön első évében bizonyított: 790 yardig és 6 TD-ig jutott, az esztendő végére (sérülések miatt is) már a Giants második számú elkapója volt. A 2010-es szezont ennek megfelelően kezdte, a Panthers ellen rögtön 3 touchdown passzt kapott el. Pontosan megfutott útvonalainak hála Eli Manning sokszor tudott felé passzolni, ennek eredménye majdnem 80 elkapás és bőven 1000 yard lett, pedig 3 találkozón nem is lépett pályára. Idén Steve Smith távozásával egyértelműen ő lett az első számú célpont, amit újabb 1000 yardos szezonnal honorált. Talán ennél is fontosabb, az eddigi 3 rájátszás meccsén mutatott formája, négyszer is touchdownt ünnepelhetett. Benne van bármikor egy nagy játék, illetve rövid útvonalakat is biztosan és pontosan futja meg, nagyon éles irányváltásokat használ, ami miatt a legtöbb Patriots védő számára gondot okozhat.

 

Az idei évben berobbant Victor Cruz a másik kezdő elkapó a Nagy Alma Óriás csapatában. A 25 éves elkapó tavaly került a ligába, draftolatlan szabadügynökként. Az előszezonban mindjárt jelezte, hibázott 31 csapat, amikor nem áldozott rá picket, a Jets ellen 6 elkapásból 145 yardig és 3 TD-ig jutott. Nem meglepő, hogy rosterre került, de ott nem tudott még bizonyítani a jó képességű elkapók mögött, majd sérülésekkor IR listára került (így más csapat nem tudta elvinni). Steve Smith távozásával 4. számú elkapó lett a Giantsnél a nyáron, két sérülés miatt a 3. héten már a kezdőben is találta magát, ahol rögtön 100 yard felé ment, pedig Nnamdi Asomugha volt a védője elvileg. Egyre többször kereste a következőkben is Manning, Cruz pedig a kezdőben ragadt. Az utolsó heti élet-halál meccsen a Cowboys ellen 178 yardig jutott, amivel nagyban hozzájárult az NFC East megnyeréséhez. A rájátszásban is hozza eddig magát, bár TD elkapással még adós. Összességében idén 1500 yard felett teljesített, amivel a valaha volt legjobb elkapó lett Giants mezben. Vele tartani a lépést nagyon nehéz, ha Nicksben benne van a nagy játék, akkor Cruzban hatványozottan

 

Mario Manningham 2008-as harmadik körös választás, aki újoncként csak ritkán lépett pályára, nem is alkotott maradandót. 2009-ben egy sérülés miatt már a kezdőként is tízszer pályára lépett, 800 elkapott yardjával jelezte, van benne lehetőség. 2010-ben már minden meccsen pályára lépett, igaz az esetek felében csereként, de így legjobb évét zárta yardokban, elkapásokban és touchdownokban is. Idén kezdő lett volna Nicks mellett, de szezon eleji sérülése miatt Cruz lehetőséget kapott, aki élt is ezzel. Manningham látszólag vissza is esett, valójában csak kevesebb labda jut rá, a liga nagy részénél ő biztos kezdő elkapó lenne. Ha a Pats valahogyan a két kezdő elkapó levédekezését megoldja, akkor könnyen juthat rá nagy szerep a három elkapós felállásokban, amivel könnyen akár az x-faktor lehet a Super Bowlon.

 

A 3 elkapó mellett a keretben még 3 alapvetően WR található (Devin Thomas, Brandon Stokley és Jerrel Jernigan személyében), de együtt is csak 4 elkapásig jutottak, így nem valószínű, hogy komolyabban számolnunk kellene velük. Thomas hozhat esetleg elkapást. Eli célpontjaihoz csatlakoznak a TE-k is, akik között nincs igazán nagynevű elkapó TE, de együtt hasznosak azért. Jake Ballard a kezdő, mérkőzésenként átlagosan 2-3 elkapást jegyezhet, illetve Bear Pascoe is az alapszakaszban néha villant. A 16 meccses alapszakasz során a harmadik TE, Travis Beckum szinte semmit nem mutatott, de a 3 playoff meccsen 7 elkapásig is jutott (legjobb a 3 TE között), könnyen előkerülhet megint az ő neve is, mint meglepetés ember.

 

Összehasonlítva az idei és 2007-es Giants elkapókat, szerintem jobb a jelenlegi egység. Az azóta börtönt is megjárt Plaxico Burress és Amari Tooner neve fémjelezte az egységet, de az ő tudásukat a Cruz-Nicks páros legalább megüti, szerintem veri is. Az akkori keretben harmadik számú elkapó a szárnyait bontogató Steve Smith volt, nála Manningham jobb. TE téren azonban sokkal jobb volt az akkori Giants, Schockey ugyan sérülés miatt nem tudott játszani, de Kevin Boss egymaga is jobb, mint az idei hármas.

 

Fazekas Dániel (Deny)