AFC North figyelő - 5. hét

Ezen a héten csak a Baltimore Ravens tudott nyerni a csoport csapatai közül, míg a Cincinnati Bengals és a Cleveland Browns kikapott, a Pittsburgh Steelers pedig nem lépett pályára.

AFC North

   Visszapillantó:
A Baltimore Ravens
megerősítette vezető helyét a csoportban, miután hazai pályán kiváló első félidei teljesítményének köszönhetően 31-17-re legyőzte a Denver Broncost. A Cincinnati Bengals ezúttal saját közönsége előtt kikapott, a Tampa Bay Buccaneers nagyszerű hajrával nyert 24-21-re. A Cleveland Browns ismét szoros mérkőzésen maradt alul 20-10-re a vendég és nem mellesleg igen magasan jegyzett Atlanta Falconsszal szemben. A Pittsburgh Steelers szabadnapos volt.

   Ami a mérleg mögött van:
   Baltimore Ravens (4-1, riválisok összmérlege 12-12, 50%):

A Hollók menetrendje, azaz ellenfeleik 12-12-es mutatója nem igazán meggyőző, azonban 4-1-es mutatójukat mégis legitimálja az a két siker, amelyet a 4-1-es Jets és a 3-1-es Steelers felett arattak. Egyrészt azért, mert ennek a két csapatnak egyetlen kudarca éppen ez, másrészt azért, mert ezek a csapatok minőségi ellenfeleket múltak felül: a Jets skalpjai közé tartozik a pozitív mérlegű Patriots, az 50%-os Dolphins és a negatív mérlegű, de tavaly főcsoportdöntős Vikings. A Steelers pedig csupa pozitív mérleggel bíró csapatot győzött le. Ezeket figyelembe véve ez a két diadal mindenképpen helyére rakta a Ravenst, amely a három gyengébb riválisa közül ugyan kikapott a 2-3-as Bengalstól, míg a szintén 2-3-as Broncos és az 1-4-es Browns ellen érvényesítette a papírformát. Így noha Ravens összességében átlagos ellenfelek ellen érte el az imponáló mutatóját, mégis nem szabad alábecsülni erejét, mert két közvetlen elitbe tartozó gárda is áldozatai között van.

   Pittsburgh Steelers (3-1, riválisok összmérlege 14-5, 74%):
Az acélvárosiak 3-1-es mérlege imponáló. No nemcsak azért, mert mindezt a 3/4. irányítóval érték el. A nyitányon hosszabbításban legyőzték a jelenleg 4-1-gyel álló Falconst, és simán nyertek a 3-1-es mérleggel rendelkező Buccaneers vendégeként, azaz e két gérda kizárólag a Steelerstől szenvedett vereséget. Itt azonban illik megjegyezni, hogy az NFC South két képviselője összesen 7 győzelméből mindössze 1 született pozitív mérlegű csapat ellen, igaz ezt a Falcons a címvédő Saints felett aratta. A Kohászok 3. győzelme a 3-2-es Titans ellen született, de a nashville-i gárda is csak egy minőségi csapatot (már ami a mérleget illeti) múlt felül a Giants révén. A Pittsburgh 4. ellenfele, egyúttal egyetlen veresége a 4-1-es Ravenstől van, amikor is utolsó percben maradt alul a gárda 3 ponttal. Így tehát összességében nézve a Steelers eddig kizárólag minőségi ellenfelekkel találkozott, melyek összmérlege 14-5, s ebből 3-1-et kihozni a 3/4. QB-val több mint imponáló. Ez a csapat jobb, mint mérlege mutatja, még akkor is, ha eddigi riválisai összesen csak 4 pozitív mérlegű gárdát múltak felül. Azonban a csoport eddigi legkeményebb menetrendjét mindössze egyetlen vereséggel átélő Steelers igazi erejét még mindig nehéz megbecsülni, mert nem láttuk Ben Roethlisberger vezetésével, kérdés az, hogy visszatérése mekkora javulást hoz, mert az egyáltalán nem biztos, hogy hatalmasat, ugyanakkor az is elképzelhető.

   Cincinnati Bengals (2-3, riválisok összmérlege 11-12, 48%):
Úgy vélem, a csoportban egyedüliként a Bengals mérlege mutat a valóságnál pozitívabb képet a csapatról. A Cincy kikapott a 3-1-es Patriotstól és Buccaneerstől, előbbitől simán, utóbbitól drámai küzdelemben. Ezenkívül még egy minőségi ellenfele volt a Ravens révén, amelyet ugyan legyőzött, de azért - még ha ez nem is feltétlenül kisebbíti a csapat érdemeit - mindezt TD nélkül érte el. Ugyanakkor a másik oldalon látni kell, hogy a Bengals másik sikere a nyeretlen Panthers (0-5) ellen született, ráadásul az ohiói derbin alulmaradt az eddigi egyetlen győzelmét akkor besöprő Brownsszal szemben. Így hát finoman fogalmazva sem imponáló a 2-3 a csoport címvédőjétől azt figyelembe véve, hogy eddig messze övé volt a legkönnyebb menetrend. Ez korántsem vetít előre fényes jövőt erre a szezonra nézve, ha a Browns-nál nem dőlt volna ki az első két irányító, s így nem az újonc Colt McCoy kezébe kerülne a karmesteri pálca, akkor bizony komolyan elgondolkodnék, hogy melyik gárdát is soroljam a négyes utolsó helyére...

   Cleveland Browns (1-4, riválisok összmérlege 16-7, 70%):
A Barnák szintén brutális menetrenddel kezdtek, ahogy a Steelers. Nekik 5 meccsükből 4 volt minőségi, pozitív mérlegű gárda, s valamennyitől vereséget szenvedtek. Ettől függetlenül érdemes alaposabban szemügyre venni a kudarcokat. A 3-1-es Buccaneerstól 3 ponttal kaptak ki, a szintén 3-1-es Chiefstől 2-vel, a 4-1-es Ravens 7 ponttal nyert úgy, hogy az utolsó negyedben még hátrányban volt, illetve a 4-1-es Falcons 10-zel győzött, de a szünetben még a Barnáknál volt az előny. Tehát ha megnézzük 14-4-es összmérlegű csapatok ellen összesen 22 ponttal kaptak ki, s csupán egyszer volt 2 drive-nyi különbség... Ezzel rögtön árnyaltabb a kép. Az egyetlen negatív mérlegű csapatot, mellyel találkoztak, konkrétan a csoportrivális Bengalst pedig legyőzték. Az eddigiek alapján tehát kijelenthető, hogy 1-4-es mérlegénél jobb együttes a Browns. Az más kérdés, hogy az újonc Colt McCoyjal ez már nem biztos, hogy így lesz, mert azért ő még nyilvánvalóan nincs azon a szinten, mint az eddigi kezdő irányító Seneca Wallace, vagy éppen Jake Delhomme, akik egyaránt bokasérüléssel bajlódnak.

   A hét támadója:
Ray Rice RB, Ravens:
Kisebb sérülése után ismét százszázalékos formát mutatott a harmadéves futó, aki 27 kísérletből 133 yarddal és 2 TD-vel járult hozzá csapata sikeréhez. Ezt még megfejelte 4 elkapásból szerzett 26 yarddal, így egyértelműen kiemelkedett ezen a héten az AFC North támadójátékosai közül.

   A hét védője:
Chris Crocker FS, Bengals: Crocker
mindent megtett, ami elvárható egy free safetytől, sőt még többet is. Összesen 9 szerelést jegyzett, ráadásul a negyedik negyedben kétszer sackelte Josh Freemant, egyszer pedig a labdát is kiütötte a kezéből. Nem rajta múlott, hogy csapata kikapott.

   A hét újonca:
Jermaine Gresham TE, Bengals:
Az ifjú tehetség lassan kibérli magának ezt a címet, ugyanis sorozatban harmadszor érdemelte ki az elismerést. Gresham - ahogy az előző két héten is - mindenképpen megérdemli az elismerő szavakat, mert minden meccsen hozza magát. A Browns ellen 4 elkapásból 24 yarddal és 1 TD-vel segítette csapatát, s jól látszik, hogy Carson Palmer irányító egyik legbiztosabb célpontja újonc létére.

   Extrapont:
Az AFC North nyolcéves történetében mindössze egyetlen egyszer került sor címvédésre. Ezt azért időszerű megjegyezni, mert egyre inkább úgy néz ki, hogy ez a bravúr idén nem ismétlődik meg. No nem mintha a Bengals kétmeccses hátránya behozhatatlan volna, de a mutatott játékkal és a fentebbi elemzéssel olybá tűnik, hogy a Steelers 2007-2008-as ismétlése továbbra is kuriózum marad ebben a négyesben. És még egy érdekes adalék, hogy az eddigi hét címvédő közül csak kettő jutott rájátszásba a következő évben: a Steelers 2004-es sikerét követően 2005-ben Wild Card-csapatként Super Bowlt nyert, míg 2008-ban a csoport máig egyetlen címvédését a 6. aranygyűrűvel ünnepelte. A Ravens 2004-ben és 2007-ben, a Steelers 2003-ban és 2009-ben, míg a Bengals 2006-ban bukott el címvédőként.

   Előretekintő:
A Baltimore Ravens a kipihent New England Patriots vendége lesz, s noha esélyesebbnek számít, a Hazafiakat sosem lehet leírni, ráadásul nyilvánvalóan fűti őket a visszavágási vágy a legutóbbi szezon rájátszásban elszenvedett vereségéért. A szabadnap után Ben Roethlisbergerrel megerősődő Pittsburgh Steelers az egyre jobb formába lendülő és egyre inkább összeálló Cleveland Browns-t fogadja. A papírforma hazai sikert ígér, de a Barnák tavaly is megtréfálták egyszer az acélvárosiakat. A Cincinnati Bengals csapatának most lesz ideje kipihenni és feldolgozni a fájó kudarcokat, mert a héten szabadnapos lesz.

   Az AFC North állása:
1. Baltimore Ravens 4-1
2. Pittsburgh Steelers 3-1
3. Cincinnati Bengals 2-3
4. Cleveland Browns 1-4

Gergelics József (Soldados)