AFC North figyelő - Week 2
Már csak egy, csak egy csapat áll a gáton - legalábbis veretlenül. Nézzük mi történt az AFC North együtteseivel a 2. fordulóban.
AFC North:
Visszapillantó:
Az első csoporton belüli rangadó a két irányító (nincs jobb szó) bénázásáról szólt, illetve a két védelem megmutatta, hogy milyen kiváló erőkből áll. Végül a Cincinnati Bengals 15-10-re nyert a Baltimore Ravens ellen annak köszönhetően, hogy Carson Palmer - ha már nem találta a saját elkapóit -, akkor nem a védők között keresett célpontot, míg ezzel szemben Joe Flacco négyszer is "megtalálta" a bengáli riválisait... A Cleveland Browns Seneca Wallace vezetésével is vereséget szenvedett, ezúttal saját közönsége előtt maradt alul 16-14-re a Kansas City Chiefs együttesével szemben, pedig a Tampánál és a Kansasnél könnyebb idénykezdetet nem nagyon kaphatott volna. A Pittsburgh Steelers egy újabb védelmi háborút nyert meg, 7 labdát szerezve 19-11-re diadalmaskodott a Tennesee Titans vendégeként.
Megválaszolatlan kérdések - QB szemmel:
Pittsburgh Steelers:
Meddig lehet ezt bírni? A csapat támadójátéka nagyjából értékelhetetlen, főleg a Titans ellen volt az, s nagy kérdés, hogy az amúgy eddig parádés védelem vajon meddig bírja még a rá nehezedő nyomást, meddig képes a támadók segítsége nélkül egymaga hozni a győzelmeket. Az acélvárosiak az eddigi 2 meccsen mindössze egyetlen támadó TD-t szereztek, azt is csak a hosszabbításban, átlagosan 240 yardot haladtak (31.), a 3rd down mutató alig éri el a 20%-ot (32.), és a legkevesebb 1st downt érték el. Ezt figyelembe véve embertelen a védelem teljesítménye, de ez nem lesz mindig elég, tehát muszáj lesz javítani a támadójátékon. Persze nem könnyű, hiszen jelenleg azt sem tudni, ki lesz a kezdő QB, mert Dennis Dixon épp vasárnap sérült meg, Byron Leftwich pedig felépülőben van és Charlie Batch sem tűnt igazán meggyőzőnek... Azt se felejtsük el, hogy az 5. meccsre visszatérő Ben Roethlisbergertől sem várható azonnal klasszis produkció, ugyanis az meglátszik bármely sportolón, ha egy teljes hónapot kihagy, márpedig ez történt, ugyanis eltiltás alatt a játékosok az edzőcentrumban sem tartózkodhatnak... Tehát noha a kérdés költői, pontos válasz nincs is rá, de jelenleg úgy tűnik, Dick LeBeau fiainak még bírni kell egy darabig ezt a nyomást és terhet.
Cincinnati Bengals:
Carson Palmer lesz még valaha a régi? Az a QB, akit pár éve még a legszűkebb elitben emlegettek. A USC-n végzett irányító bár a Hazafiak ellen felidézte egykori önmagát, de ne felejtsük el, hogy a mérkőzés elején nem volt jó, s amikorra nagyjából, kis túlzással eldőlt a meccs, akkor sikerült nagyon kikozmetikázni a statisztikát. A Hollók ellen viszont katasztrofális volt Carson Palmer, egyáltalán nem érezte az elkapóit, rendkívül pontatlan volt, s bizony kis szerencse is kellett, hogy egyik labdáját se füleljék le a védők. Tavaly talán lehetett arra is fogni, hogy nincs elég célpontja, de idén Chad Ochocinco mellé megkapta Terrell Owens-t, továbbá a draftról Jermaine Gresham TE-t és Jordan Shipley WR-t, aki amolyan Wes Welker-klón lehet. Ennek ellenére - bár azért adjuk még esélyt neki, elvégre mindösze 2 meccs ment le a szezonból - pályafutása egyik legrosszabb, az amúgy sem kiváló tavalyinál is gyengébb teljesítményt olvashatunk ki ebből a kétszer 60 percből. 58,8%-os passzpontossága a 2. legrosszabb 2008 után, akárcsak 6 yard/kísérlet mutatója. A 79,1-es QB-ratingje szintén a 2008-as esztendőt múlja felül és a 2003-asat, amikor másodévesként először lépett pályára az NFL-ben. Mindezt úgy, hogy a fal viszonylag jól megvédi. Erre a kérdésre persze elvileg csak a visszavonuláskor kapunk választ, de hogy idén bekövetkezik-e, vagy legalábbis az átlagnál jobb teljesítményre képes-e, arra a következő 5 meccs elég lesz, mert elvégre a Panthers, Browns, Buccaneers, Falcons és Dolphins kvintett egyike sem a rettegett védelméről ismert.
Baltimore Ravens:
Joe Flacco franchise QB vagy game manager QB? Nem mindegy. A Ravens mostanáig egyértelműen franchise QB-ként kezeli Joe Flaccót, ezt támasztja alá a mostani holtidény is, csakhogy ha bebizonyosodik, hogy csak game manager QB-ról van szó, akkor a mostani holtszezonban sok pénzt feleslegesen dobott ki a Ravens. Ugyanis egy game manager QB mellé jó védelmet és futásorientált csapatot kell építeni, azaz nincs szükség 4 kiváló WR-re, mint ahogy az ma Joe Flacco rendelkezésére áll, miután a Ravens Derrick Mason mellé megszerezte Anquan Boldint, TJ Housmandzadeh-t és Donte Stallworth-t. Ebből Boldin bőven elég lett volna egyedül, ha Flacco nem lesz képes kiaknázni a jelenlegi WR-osztagban rejlő lehetőségeket. Ez esetben sokkal inkább a védelem további erősítésére, illetve a futás hatékonyságának növelésére kellett volna fordítani a további energiákat és pénzeket. Ne menjünk messzire példáért, nézzük meg, hogy amíg a Steelers Ben Roethlisbergert game manager QB-ként kezelte, addig Hines Ward személyében egyetlen igazán jó elkapója volt, plusz Heath Miller révén kapott egy kiváló TE-t, de mögöttük Antwan Randle El és Cedric Wilson személyében átlagos elkapók voltak. Miután kinőtte ezt a szerepet, akkor kapott további 2 igazán jó WR-t. Nagy kérdés tehát, hogy Flacco képes lesz-e újabb szintet lépni karrierjében, mindenesetre az eddig 2 szezonjában igen megbízható volt, de igazán kiélezett szituációban nem tudott meccseket eldönteni, ahogy azt egy franchise QB-tól várná az ember. A mostani két meccs viszont inkább az úgynevezett sophomore slumpra utal, noha persze már 3. évében jár, ahogy amúgy Big Bennél is ekkor következett be egy törés. Erre a kérdésre legkésőbb 1-2 év múlva választ kapunk, mert ha idén nem lesz jó, az betudható még a sophomore slump kategóriába, de legkésőbb jövőre be kell bizonyítani, hogy franchise QB. Akinek ez 4. kezdő évében sem sikerül, az nem franchise QB.
Cleveland Browns:
Mikor lesz végre franchise QB-ja a Barnáknak? Az újjáépítés megkezdődött, ennek eredményeként érkezett például a védelembe Joe Haden cornerback vagy éppen TJ Ward free safety. De előbb-utóbb meg kell találni a frnchise QB-t is, ha a Barnák szeretnék felvenni a versenyt a csoport másik 3 tagjával. Ez elkerülhetetlen. Bár látható, hogy a riválisoknál is akad probléma a QB poszton, de kijelenthető, hogy mindegyiknél egyértelmű a kezdő kiléte alapesetben és legalább 3 éve töretlen a bizalom iránta, sőt a Bengals és a Stelers esetében 8, illetve 6 éve nincs kérdés. Érdemes itt gyorsan leszögezni, mindhárom QB-t az 1. körben választotta a csapata. A Browns az újjáépítés első évében nem hozott hangzatosan franchise QB-t a draftról. Ezalatt azt értem, hogy ugyan 3. körben Colt McCoy volt a kiválasztott, de itt elkelt QB-ktől egyáltalán nem alapelvárás, hogy franchise QB-vá váljanak, mint az első körösöknél. Ez akár jól is elsülhet, így nem sürgeti semmi a szakmai stábot, hogy minél hamarabb lehetőséget adjanak neki és akkor sem hullanak majd fejek, ha nem válik be az egykori texasi sztár. És ha még be is jönne... Afelől nem sok kétség van, hogy előbb-utóbb meg fogja kapni kapni a lehetőséget. Egyrészt a jelenleg előtte lévő Jake Delhomme áthozta Clevelandbe tavalyi labdaszóró formáját, ráadásul meg is sérült és hát Seneca Wallace sem az a QB, aki hosszútávú megoldás lehet. Tehát a bevetés meglesz, de hogy idén, vagy jövőre? Ez még homályos. De azon se lehetne meglepődni, ha a 2011-es draft 1. körében érkezne az új franchise QB. Mert franchise QB kelleni fog.
Jövő héten a csoportban észlelhető tendenciákról lesz szó, mert - ha más-más okból kifolyólag is, de - jól látható, hogy jelenleg hasonló problémával küzd a divízió 4 csapata és bizony a játék más elemeiben is tapasztalhatóak hasonlóságok.
A hét támadója:
Joshua Cribbs WR, Browns: Ezt a díjat a héten nem szívesen osztjuk ki... Mindent elmond, hogy a csoport 4 csapatának támadói mindössze 51 pontot szorgoskodtak össze, s 3 TD-t sikerült elérniük... De ha már mindenképpen választani kell, akkor a 3 elkapásból 74 yardot és 1 TD-t jegyző Cribbs-re azért esett a választás, mert ő a special teamből is kiveszi a részét, még ha ezúttal ott nem is villant meg, elvégre az 1-1 kickoff és punt visszahordásból elért 19, illetve 5 yard tőle szokatlanul kevés.
A hét védője:
James Harrison OLB, Steelers: Nehéz választás volt, mert a Steelersben több egészen kimagasló teljesítmény is akadt. Harrison azonban mindenkinél nagyobb playmakernek bizonyult, ugyanis 11 szerelése mellett 2 sacket jegyzett, 2 fumble-t harcolt ki, egy labdára pedig maga csapott le. Könnyen lehet, hogy ezzel az AFC vagy akár az egész liga legjobb védője lesz a 2. héten. A csoportból még nagy kihívója volt 2 csapattársa, ugyanis a múlt héten győztes Lawrence Timmons leszedte a pályáról Chris Johnsont, 15 szerelést és egy fumble jegyzett, Troy Polamalu pedig második meccsén is lelopott egy passzt és 6 szerelése közül az egyik egy látványos, falon átvetődő tigrisugrás volt a vörös zónában.
A hét újonca:
Antonio Brown WR, Steelers: Brown 89 yardos kickoff visszahordásból elért TD-vel érdemelte ki a címet, amely kicsit trükkös játék volt, mert először Mewelde Moore indult meg a labdával, majd reverse-futásból került az újonchoz a labda, s őt már nem érték utol. Legutóbb 2007-ben Rossum ért el kezdőrúgás után TD-t a Steelers színeiben. Ezenkívül a pályafutása első NFL-meccsén szerepelt elkapó 21 yardot tett meg egy punt és további 17-et egy kickoff után.
Extrapont:
Chad Ochocinco, aki négy elkapásból 44 yarddal vette ki részét a Bengals vasárnapi diadalából, az NFL 31. játékosa lett, aki elérte a 700 elkapást. A bolondozásairól is híres 32 éves WR a klub történetének legtöbb elkapással és elkapott yardjával büszkélkedő játékosa, 63 TD-jével pedig holtversenyben első Carl Pickensszel.
Előretekintő:
A Cincinnati Bengals együttesének az eddigi 2 forduló alapján - papíron - nem okozhat gondot a Carolina Panthers legyőzése még idegenben sem, és ugyanez igaz a Pittsburgh Steelers gárdájára a Tampa Bay Buccaneers vendégeként. A Baltimore Ravens (és Joe Flacco) pedig a csoportrivális Cleveland Browns ellen próbálja feledtetni eddigi gyenge támadó teljesítményét.
Az AFC North állása:
1. Pittsburgh Steelers 2-0
2. Cincinnati Bengals 1-1 - egymás elleni eredmény: 1-0
3. Baltimore Ravens 1-1 - egymás elleni eredmény: 0-1
4. Cleveland Browns 0-2
Gergelics József (Soldados)