Fantasy Report Week 0 - 2. rész

Fantáziálók, figyelem! Közeledik a fantasy idény kezdete és egyben legizgalmasabb része, a draft. Kisebbfajta eligazítással próbálunk meg szolgálni ennek megfelelően a bowl.hu olvasóközönségének.

A sorozat második epizódjában kitaglaljuk, mely csapatváltóknak tesz jót a friss levegő és melyeknek kevésbé, valamint néhány potenciális sleepert és bustot is bemutatunk. Aki lemaradt volna az első részről, itt bepótolhatja a hiányosságot. Most pedig csapjunk is bele a fantasy lecsójába!

 

Valami bűzlik Dániában

Ez a részleg a nagy sztárok botlásairól, vagy olyan teljesítményeiről fog szólni, ami alapján gyanús, hogy gyengébben fognak teljesíteni. A draftkiadásban viszont a személyes bustesélyeseimet szeretném kivesézni.

QB

Nem sokat gondolkoztam ezen a poszton, ugyanis szerintem csalódni fognak azok, akik Brett Favre-tól ugyanazt várják, mint amit tavaly hozott. Nem várok olyan szintű mélyrepülést, mint amit a Jets-szel művelt 2008 második felében, de negyvenegy éves lesz hamarosan, és utóbbi éveiben elég hullámvasútszerűen teljesített. Sidney Rice sérülése fog sokat segíteni. Bocs, Brett, de idén nem jön össze.

RB

Steven Jackson nagyon jó képességű futó. Gyors, higanymozgású, mégis erős, elkapásoknál is életveszélyes. Akár a Hírességek Csarnokába is bekerülhetne. Szerencsétlenségére a csapata a St. Louis Rams, a 2000-es évek második felében. Ettől függetlenül, mint az egyetlen valódi fegyvere a Kosoknak, nem lesz rossz fantasy szempontból, de a legtöbb oldal a legjobb 5-7-be várja, ami szerintem sok. Különösen akkor, ha tudjuk, hogy a sérülések sem kerülik el gyakran. Kezdő RB, de abból nem a legjobbak – vagy éppen nem a legbiztosabbak - közül való.

WR

A tavalyi szezon óta a legjobb elkapók között már két Steve Smith-t ismerünk. Nem mondom azt, hogy ez megváltozik 2010-ben, de nem hiszek abban, hogy az eddig kevésbé ismert Smith (a gyengébbek kedvéért: a Giants-es) tartsa tavalyi számait. A Giants nem egy kifejezett passzcsapat, viszont szerintem Hakeem Nicks lesz a jobbik receiver kettejük közül, és Mario Manningham is ott lesz továbbra is, nem is beszélve a másodévesként talán az NFL ritmusát felvevő Ramses Bardenről (ne feledjük, mivel ő az egyetemen csak a másodosztályban játszott, ezért nem meglepő, hogy újoncként nem tudott egyből sztárjátékossá válni) és az előszezont jól kezdő, akár meglepetésemberként befutó Victor Cruzról. Smith nem lesz borzasztó szerintem, de nem sorolnám a legjobb huszonöt elkapó közé semmiképpen.

TE

Nehezen jutottam dűlőre ebben a kérdésben, a top10-be rangsorolt tight endekkel ugyanis nincs igazán problémám, a többiek pedig nem nagyon tudnak bustok lenni, hiszen eleve jó hátul kerülnek kiválasztásra, így kénytelen vagyok magam ellen érvelni – Vernon Davis lesz a kiválasztottam. Tizenhárom touchdownt egyszerűen lehetetlen tartani, és egy masszív visszaesés ezen a téren kilökheti őt a top5 tight end közül. Ne feledjük, milyen borzalmas a helyzet QB fronton Friscoban, valamint figyelembe vehetjük, hogy Crabtree fejlődik, valószínűleg nagyobb szerepe lesz, mint tavaly, és azt is, hogy a 49ers tavaly rettenetesen keveset futott, mikor egy olyan RB áll Mike Singletary rendelkezésére, mint Frank Gore. Nagyon szeretem Davis-t, de sajnos neki van a legnagyobb esélye a visszaesésre.

D/ST

Egyértelműen magas labda a 49ers, és le is fogom csapni. A San Francisco NAGYON túlteljesített fantasy pontok terén 2009-ben, nulla sansz van arra, hogy hasonlót produkáljanak. 5222 kapott yarddal semmire sem fognak menni, és ez hiába javul esetleg egy csöppet, ennyi turnovert és sacket nem fognak tudni reprodukálni. Szerintem.

K

Ha-ha, tényleg vicces volna, ha lenne bustjelöltem kicker posztra. Nincs, mindenki keressen magának egyet.

IDP

Itt is sokat elmélkedtem azon, hogy kit küldjek a Fantasy Report vérpadjára, de végül is találtam két jelöltet. Az első Osi Umenyiora lett, akitől nem várok valódi feltámadást. Sérülékeny, trade-pletykák kerengtek körülötte, és egyre több és több riválisa van a csapaton belül is (például az első körben draftolt – és általam nem sokra tartott – Jason Pierre-Paul). A másik gyanús versenyző Paul Posluszny. Szeretem a játékát, de kéthetente képes megsérülni, nem bizonyította még a kiegyensúlyozottságát, mégis több rangsorban igen előkelő helyen látom. Én vigyáznék vele, beválhat, de akár egy kukába kidobott korai picknek is bizonyulhat, ha a műtőasztalon végzi a második héten (amit természetesen a világért sem kívánnék neki). Szintén gondjai akadhatnak Leroy Hillnek, aki feltehetően a kezdő posztját sem fogja tudni kiharcolni egymeccses eltiltását követően. Visszatér ugyanis Lofa Tatupu, David Hawthorne pedig – aki mellesleg a tavalyi számait nem fogja tudni hozni, de nem lesz rossz várhatóan – átveszi a bajos Hill helyét – nehéz helyzetbe került így.

 

Alvó oroszlán

Itt lesznek kitárgyalva azok az emberek, akiket érdemes lehet felszedni az adott héten. Halálosan szubjektív, hiszen a ligák ha pontozásban nem is, mélységben igen gyakran térnek el egymástól. Ezúttal az idei sleeperjelöltjeimet fogom bemutatni posztonként, de nem csigázom tovább az olvasóközönséget, vágjunk bele.

QB

Irányítóknál nehéz sleeperekről beszélni, hiszen alig megy el belőle, de azért megkísérlek kiemelni valkit, ez pedig a jó öreg Matt Hasselbeck lesz. Lehet, hogy gyönge fal mögött próbál menekülni a sackek elől, lehet, hogy öreg, mint az ólajtó, de a Seahawks offense is fog termelni pontokat és yardokat, márpedig a futójáték annyira nem erős. Van viszont egy egész tisztes elkapósor, Houshmandzadeh és Tate mellett ott lesz Branch, valamint a TE Carlson és a remek elkapó RB, Forsett is. Nem biztos, hogy fantasy kezdő szint lesz, de van rá sansza, szerintem bőven jobb lesz a jelenlegi becsléseknél. Én inkább attól félnék, hogy elveszíti az állását, Charlie Whitehursttől van félnivalója, de azért egy abszolút rutintalan, eddig harmadik számú irányítóként tengődő nímandról beszélünk.

RB

Ez már fontosabb poszt, lesz is rögvest két jelöltem. Ne feledkezzünk meg Michael Bushról, a liga egyik legjobb buldózeréről. A számok magukért beszélnek, nem kell sokat kampányolnia az egykori Louisville-sztárnak, hogy meggyőzze a publikumot, hogy jobb, mint Run DMC. Ha az edzők is látják ezt, akkor pedig Bush top15ös futó is lehet, csak kapjon elég lehetőséget, ő képes életet lehelni a Raiders-be. A második jelöltem a Texans futója, leszámítva Arian Fostert. Valami misztikus oknál fogva Fostertől mindenki sokat vár, Slatontől pedig semmit – szerintem viszont pont tőle lehet pontokat várni. Ugyan nem egy TD-gyár, de Slaton kinőheti a sophomore slumpot, és visszatérhet újoncidényében látott számaihoz, és tapasztalatból beszélek, Foster nem egy stabil játékos, két jó meccsből ne ítéljünk.

WR

Minden évben elég sok a semmiből előtörő elkapó, így itt jelöltek tömkelegét ismertethetem a nagyközönséggel. Az egyik a legmagasabb labda: Devin Aromashodu. Houshmandzadeh után újabb leírhatatlan és kimondhatatlan nevű WR, de azok után, hogy a tavalyi szezon végén megbízható possession receivere volt Cutlernek, Martz alatt csak további kibontakozást lehet tőle várni. De mivel ő nem is igazi sleeper, mert mindenki le akar majd csapni rá, írok inkább igazi mélyen alvókat. Chaz Schilens egy kitűnő tehetség, HA végre sikerül egészségesen lejátszania egy szezont, a szezon egyik legkellemesebb meglepetését okozhatja, pláne, hogy végre NFL-szintű (igaz, annak az alja) irányítója van. Justin Gage méltatlanul gyengén van rangsorolva sok helyütt, pedig továbbra is ő az első számú elkapó Nashville-ben, én legalább annyira bíznék benne, mint Brittben vagy Washingtonban, sőt. Hasznossá válhat a csendben jó kis rookie idényt produkáló Brian Hartline is, kérdés, Brandon Marshall árnyékában mennyi szerep juthat neki 2010-ben.Végül megemlíteném még Mike Thomas-t, aki egy rendkívül tehetséges elkapó egy rendkívül tehetségtelen csapatban, igazi Wes Welker válhat belőle az idén, különösen akkor, ha Mike Sims-Walker nagyobb figyelmet fog kapni az ellenfelektől.

TE

Szeretem ezt a posztot, ezért vékonysága ellenére két sleepert is megemlítek. John Carlson a kisebbik, ő mindenhol draftolva lesz, de nem sokan ismerik fel, mekkora fegyver is ő a Seahawks-ban. A red zone-ban óriási potenciállal rendelkezik még, szerintem 800 yard és 8 TD nem lehetetlen elvárás tőle. A másik tippem Jared Cook, akit draftolni ugyan nem draftolnék standard ligában, de szerintem a szezon folyamán sokat fog javulni, képességei alapján elit tight end is lehet, kérdés, mennyire tudják beilleszteni az offense-be, illetve mennyire fér el a mindig megbízható Bo Scaife mellett.

D/ST

Nehéz, majdnem ki is hagytam a sleeperfelsorolásból, de mégis hogy nézett volna ki. Lesz választottam, de ezt még gyenge tippnek is alig bírom nevezni, mégpedig a szerintem felszálló ágban lévő Dolphins. Karlos Dansby nagyon nagy erősítés, és a secondary is javulgat – Smith és Davis belenőnek a ligába, Gibril Wilson borzalmait pedig bárki képes lehet feledtetni. Első ránézésre tőlük várnám azt, hogy kezdő defense szintet megüssenek az alulra rangsoroltak közül.

IDP

Lehet, hogy nem igazi sleeper, de a tavalyi nullák miatt ne feledkezzünk meg a csodálatos Stewart Bradley-ről.Az Eagles tacklegyára súlyos sérülésből tér vissza, de számíthatunk tőle elit mennyiségű pontra, ha hasonló állapotban van, mint 2008-ban. A másik két ajánlottam már jóval mélyebben bújik meg a ranglistákon, de érdemes egy pillantást vetni rájuk. Példának okáért ott van Chris Kelsay, aki  a legtöbb ligában DE-ként van elkönyvelve, miközben a 3-4-re váltó Billsben már OLB lesz, nem mellesleg kezdő szintű volt már DE-ként is. Én mindenképpen felírnám a nevét, nem lesz haszontalan. Példáján látszik, hogy érdemes figyelni, ki milyen poszton játszik fantasy-ben, és milyenben a valóságban. Nagy sleeper lehet Dan Connor, aki feltehetően a Panthers kezdő MLB-je lesz, ez pedig termékeny állás, elég csak megnéznünk Jon Beason számait az elmúlt években. Beason természetesen sokkal jobb marad, mint Connor, de e mögött a harmatgyenge védőfal mögött lehet pontokat hozni egy középső LB-nek, különösen, ha olyan tehetséges és képzett, mint Connor. Kései körben szép pick lehet.

 

Anomália

Ez a részleg az esetleges heti fantasy érdekességek, különleges számok bemutatására hívatott, tulajdonképpen lényegtelen, de érdekes statisztikákra fogom felhívni a figyelmet. A draftra való felkészüléshez itt ragadom meg az alkalmat, hogy néhány csapatváltó teljesítményéről bocsátkozzak jóslatokba.

QB

Kiről is beszélhetnék itt, ha nem a jó öreg Donovan McNabbről? A vénülő Eagles-sztár idén Washingtonban folytatja, és Mike Shanahan keze alatt próbál életet lehelni a nem épp erős Skins támadóegységbe. Változnak a célpontjai, de valójában hasonlóak lesznek: Brent Celek helyett ott lesz Chris Cooley vagy Fred Davis, DeSeasn Jackson öreg kiadása Santana Moss, Devin Thomas is egy jó fiatal elkapó, mint Jeremy Maclin. Valamivel gyengébb a felhozatal, mint volt Philly-ben, de nem rossz, nagyobb probléma lesz viszont a tragikus támadófal. Donnie híres kisebb-nagyobb sérüléseiről, ez is volt a legfőbb ok, amiért nem maradhatott Pennsylvaniaban, most pedig egy rettenetes fal mögött kell farkasszemet néznie a passrusherekkel (pl. kétszer a Giants hihetetlen mély védőfalával). Éppen ezért kis visszaesést számolok neki csak meccsenként, viszont nem hiszem, hogy tizenhat meccset képes lehet lejátszani egészségesen, rizikós pick nagyon, én inkább nem nyúlnék felé.

RB

Két veteránnal érdemes itt foglalkozni. Thomas Jones tavaly a liga egyik legjobb, legstabilabb futója volt a Jets-ben, azonban a rájátszás folyamán Shonn Greene bizonyított, így az olcsóbb megoldást választották a Nagy Almában, és szélnek eresztették. Jones Jamaal Charles cseréjeként tért magához, és alig várja az esélyt, hogy kiszorítsa az ifjoncot, aki eddig csak néhány meccsen bizonyított. Ha másért nem, a touchdowntermelés okán érdemes felkapni a padunkra. Jones utódja nem más lesz, mint a nagy LaDainian Tomlinson. Greene mögött hasonló helyzetben van, mint Jones Charles mögött, csak Greene kevesebb meccsen bizonyított, ellenben jóval jobb fallal dolgozhat, nem mellesleg én jobban is kedvelem – így minden fant el kell szomorítsak, hogy a 21-es nem lesz szerencseszám idén a Jets-nél. Utolsó körökben viccelődni nem rossz, de addigra úgyis elviszi valaki, nem tennék próbát vele.

WR

Végre egy még nem kiöregedett sztár! Brandon Marshall bizony karrierje csúcsán van, húsz elkapást is tud, ha úgy fúj a szél – csapjunk le rá rögvest! Vagy mégsem? Nem mondom, nem lesz borzasztó szerintem sem, de Chad Henne valahogy nem szokott sztárokat kiszolgálni... a Fins futócsapat, Marshall pedig szerintem türelmetlen lesz, és ha ő bevágja a durcit, akkor abból nem szoktak jó dolgok kisülni. Persze ettől még prosperálhat, de én nem tartom olyan sokra, mint mások. Vannak még itt szép nevek (példának okáért Anquan Boldin vagy Terrell Owens), de én inkább Santonio Holmes-ról beszélnék (nem, nem Jets-mániám lett hirtelen, csak ők az érdekesek itt) Holmes is pályán kívüli problémák miatt került új kenyéradóhoz, és én nem lelkesedek érte annyira, mint mások. Ugye négy meccses eltiltással nyit, de nem ez a fő gond. A Jets futó csapat, még akkor is, ha idén egy picit többet passzolhatnak, de mivel igen erősek, sokat lesznek előnyben, olyankor pedig futni illik. Mark Sanchez egyébként sem egy nagy klasszis, inkább gamemanagernek mondanám, még ha érettebbé is válik másodéves korára. Holmes ráadásul nem is az első számú célpont: Jerricho Cotchery szerintem többet lesz használva, a második számú elkapó is lehet akár Braylon Edwards is, és akkor még ott van Dustin Keller és a futók is, egyszóval lesz kivel osztoznia Holmes-nak. És Laveranues Coles is visszatért sikerei színhelyére... hagynám másnak a 2009-es Super Bowl hősét.

IDP

A védelmeknél mindig jóval nagyobb a mozgás, mint az offense-ben, így itt lesz kire kígyót-békát kiabálni. Karlos Dansby például egy igazi nagykutya, de szerintem nem fogjuk észrevenni, hogy csapatot váltott (hacsak nem az ellenfelek erősödéséből, az NFC West eléggé sétagalopp divízió). Hasonló számokat várok tőle, vezére kell legyen a Dolphins védelmének, ennyi pénzért muszáj lesz. Julius Peppers talán még nagyobb klasszis, mint Dansby, és szerintem tavalyhoz képest nem esik vissza a Szeles Városban. Ne feledjük, a csoportban a Packers és a Lions fala is katasztrofális, de a Seattle, a Redskins, és mások ellen is fickándozhat, egy szóval a schedule is megfelelhet neki. Keith Bulluck viszont nagy visszaesésre számíthat, hiszen a kezdő poszt sem lesz meg neki az év elejére a Giants-ben, és nem tudjuk, milyen állapotban van a sérülése után. Ne draftolja senki, még akkor se, ha akkora rajongója, mint én.

 

Ennyi lett volna a draftbeharangozó Fantasy Report. A szezon folyamán – ha minden jól alakul – minden héten kedd és csütörtök között kerül ki valamikor az aktuális kiadás, valamint vasárnap délutánonként egy új, meglepetéssorozattal tervezek jelentkezni.

Rajnai Gergely (Rajna)