NFL eredménykövetés - 7 aktív topik
Washington Commanders - Philadelphia Eagles
303
23
Carolina Panthers - Arizona Cardinals
147
14
RedZone week 16
67
9
Seattle Seahawks - Minnesota Vikings
10
4
Miami Dolphins - San Francisco 49ers
5
5
Buffalo Bills - New England Patriots
3
3
Las Vegas Raiders - Jacksonville Jaguars
1
1
NFL mérkőzés beharangozók - 5. hét
Az 5. forduló vasárnapi meccseinek előzetese.
Cincinnati Bengals - Miami Dolphins, magyar idő szerint 19:00, Paul Brown Stadium
Cincinnatiben az offseasonban egy nagyon várt találkozónak tűnt a Dolphins elleni összecsapás, hiszen Chad Johnson először játszott volna, nem Bengals szerelésben a Paul Brown Stadiumban. Az ő elbocsájtásával a legnagyobb visszatérő a Phins új D koordinátora, Kevin Coyle, aki ezt megelőzően 11 évet dolgozott a Bengalsnál. Coyle nem bizonyult rossz választásnak, hiszen első évére a liga (eddigi) legjobb futás elleni védelmet hozta össze, és összességében is egy nagyon kellemetlen ellenfélnek bizonyul a Miami D. Mondhatni nagy kihívás elé néz az eddig meglepően jól szereplő Cincinnati, hiszen a hatékony futójáték az alapja a támadójátéknak, másfelől Dalton gyengéje a nyomás alatti játék, márpedig Cameron Wake-hez fogható siettetővel idén még nem találkoztak. AJ Green megállításáért minden bizonnyal Wake teheti a legtöbbet, mert ha Greennek van ideje elszakadni, akkor meg is fogja tenni, és környékére érkező passzt el is fogja kapni. A másodéves játékos foghatatlan eddig, bő 300 yardot termelt az elmúlt két héten. Egyetlen ember előzi meg az elkapott yardokat tekintve, épp az ellenfelet erősítő Brian Hartline. Hartline jó teljesítménye talán egy kicsit nagyobb meglepetés, még egyetemi éveiben sem volt soha 100 elkapott yard feletti meccse, az újonc irányítóval már kettő, közte a múlt heti 253 yardos szösszenet. Egy erős meccsre van az egyéni csúcsától egy teljes szezont nézve. A sérülésekkel hadilábon álló Bengals secondary ellen minden lehetősége meglesz erre. Ehhez természetesen kell Ryan Tannehill további jó játéka is, a sokat kritizált játékos az elmúlt héten franchise rookie rekordot döntött 431 passzolt yarddal, és nagyon impresszív teljesítményt nyújt. Ezúttal azonban egy nem akármilyen védelmi fronttal kell szembenéznie, a Bengals 17 sacket jegyez eddig, amivel elsők az NFL-ben. A sackekre ezúttal is szükség lesz, mert az jól látható volt a szezon első negyedében, hogy Tannehill nem ijed meg a saját árnyékától, nyomás alatt is képes beleállni a passzaiba, és kézbesíteni a disznóbőrt.
A hazai oldalon a támadófal szereplése lesz a kulcskérdés, ha a futásnak tudnak helyet nyitni, illetve relatíve tisztán tudják tartani Daltont, Jay Gruden újabb bemutató tarthat a játékszereiből. A védelem az elmúlt héten már mutatott életjeleket minden szinten, érdekes lehet, hogy Vontaze Burfict kiváló teljesítménye után mivel tud ezúttal előrukkolni, dolga biztosan lesz bőven.
A vendégeknél Richard Marshall biztosan kihagyja a találkozót, míg a hazaiaknál fontos hiányzó nem lesz várhatóan, mindössze két corner Jason Allen és Dre Kirkpatrick harcképtelen. A két fiatal irányító küzdelméből akár nagy tűzijáték is kialakulhat, szoros jó mérkőzésre van kilátás.
Zandler Gábor (gabtsi)
Indianapolis Colts - Green Bay Packers, magyar idő szerint 19:00, Lucas Oil Stadium
Nem a legjobb előjelekkel várja a Colts a Green Bay Packers elleni mérkőzést. A csapat főedzőjénél, Chuck Paganónál leukémiát diagnosztizáltak a múlt héten, így érthető okokból ő egyelőre nem lehet a Andrew Luckék mellett, helyét ideiglenesen Bruce Arians offensive coordinator veszi át. Valószínű, hogy a szezon hátralevő részében ez így is marad, azt viszont minden sportbarát reméli, hogy Pagano legyőzi a betegséget és a következő évadban folytathatja az idén megkezdett munkáját. Azonban nem csak ő áll igen komoly próbatétel előtt az életben, a Colts előtt is igen komoly akadályként tornyosul az Aaron Rodgers vezette Green Bay Packers tekintetében a pályán. Ráadásul nem túl biztató, hogy a sérülések miatt eléggé felforgatott csapattal kell felvenni a harcot, a támadófalból Olsen és Reitz, a védelemből Angerer, Davis, és King sem játszhat, ami azt jelenti, hogy a három legjobb cornerback közül egyedül Jerraud Powers lesz bevethető ezen a hétvégén. A Packers passzjátékát ismerve ez nem sok jót ígér a hazai csapat számára. Ha mindez nem volna elég, Dwight Freeney játéka sem biztos bokasérülése miatt, úgyhogy akinek Green Bay játékos van a fantasy csapatában, az dörzsölheti a tenyerét. Persze a Sajtfejűeknél sem lesz mindenki hadra fogható, náluk Greg Jennings lesz a legfontosabb hiányzó, de Aaron Rodgersnek így is akad majd célpontja bőven, Finley, Nelson, Jones vagy Cobb személyében és akkor az utóbbi időben kissé elhanyagolt veteránt, Donald Drivert nem is említettük. Fenti nevek láttán afelől nem lehet kétségünk, hogy a Packersnek sikerül majd pontokat tenni a táblára szép számmal, ahhoz, hogy a meccs az utolsó percig szoros és izgalmas legyen, Andrew Luckéknak is hasonlóképp kell cselekedni. Ha meccsben akar maradni a hazai csapat, egyértelműen a támadóknak kell előrukkolni extra teljesítménnyel, mert az ezer sebből vérző védelem ezt aligha fogja tudni megcselekedni. Ehhez az kell, hogy a támadófal hiányzóit megfelelően sikerüljön pótolni (nem volna hátrány, ha a szintén sérüléssel bajlódó Satele tudná vállalni a játékot), legyen ideje Lucknak passzolni, a futójáték is működjön valamennyire, tehát ne váljon teljesen egysíkúvá a támadójáték. Ha mindez összejön lehet esélye a Coltsnak, de szerintem nem ez az a meccs, amin okvetlen győzelmet lehetne elvárni az 1/1-es irányítóval felálló Indianapolistól.
Kocsis Gábor (gabokocka)
Kansas City Chiefs - Baltimore Ravens, magyar idő szerint 19:00, Arrowhead Stadium
Első pillantásra lefutott párharcnak is gondolhatnánk, de koránt sem ilyen egyértelmű, ha jobban mögé nézünk a számoknak. A két csapat eddigi teljesítménye jól jelzi, hogy mennyire fontos, hogy a kulcspozícióban (QB) minél jobb ember álljon. A Chiefs teljesítménye szinte minden statisztikai kategóriában jobb, mint a vendégeké, kivéve a passzjátékot, és ebből adódóan a szerzett/kapott pontokat. Egyértelmű, hogy adekvát passzjáték nélkül, nem lehet eredményt elérni, hiszen a keretek egyéb részeit tekintve, lényegi eltérést a két csapat között nem találunk. Mégis a Kansas City három vereség mellett egy győzelemmel áll, a Ravens pedig fordítva, egy pontra a veretlenségtől.
A passzjáték megállítása kulcskérdés, és ezért ne gondoljuk, hogy a Cheifs teljesen esélytelen lenne az AFC északi csoportjának elsője ellen. A hazaiak nagyságrendekkel jobb teljesítményt nyújtanak passz ellen, mint a Ravens, és a Justin Houston – Tamba Hali páros bőven okozhat kellemetlen perceket Joe Flacco számára. Ha sikerül rá nyomást helyezni, a támadók pedig nem szórják úgy a labdákat, mint a múlthéten (rövid területet engedve az ellenfélnek), akkor lehet keresnivalója a Kansas Citynek. Ehhez azonban a hátsó alakzattól is jobb teljesítmény kell, hiszen a mai Ravens legerősebb egysége az elkapó szekció. Amennyiben a Cheifsnél a labda, vélhetően a futást fogják preferálni, de Jamal Charles nagy napjához elengedhetetlen, hogy ne kerüljenek korán nagy hátrányba.
A Ravens az elmúlt fordulóban, majdnem leadta az előnyét a Cleveland ellenében, és az utolsó percekig izgulhattak, hogy meglegyen a győzelem. Ray Rice nem élete mérkőzését futotta ez említett mérkőzésen, az ő (eredményes) játékba vonása mindig kulcskérdés a Baltimore-nál, nem lesz ez másképp ezúttal sem. A védelem is nehéz nap elé néz, hiszen a ligaelit futójátékot kellene megfogni, ugyanakkor csak Charles-ra sem figyelhetnek, mert a széleken is komoly fegyverekkel rendelkeznek a hazaiak. A pass rush Suggs hiányában nem nagyon akar működni, ami az egész védelem karakterét meghatározza, szokásuktól eltérően, a mezőny hátsó felében találjuk az egységet jelenleg.
A vendégeknél komoly hiányzó nem lesz, a hazaiaknál viszont annál inkább. Az ismertebb nevek közül Peyton Hillist, illetve természetesen Glenn Dorsey-t kell említeni. Utóbbi problémát mélyíti, hogy helyettese, Ropati Pitoitua játéka szintén kérdőjeles, bár jó eséllyel a pályán lesz az elmúlt héten két sacket jegyző DE. Derrick Johnson is sérüléssel küzdött a héten, edzésekett is kihagyott, de nehezen képzelhető el vezére nélkül a Chiefs védelem.
Összességében a Ravens tűnik esélyesebbnek, de egyáltalán nem előre lefutott a találkozó, ha Chiefs tud vigyázni a labdára, és eredményesen futni, bajban lehet a Baltimore.
Zandler Gábor (gabtsi)
Washington Redskins - Atlanta Falcons, magyar idő szerint 19:00, FedEx Field (TV: ESPN America)
Ki gondolta volna, hogy az 5. játékhéten még az lesz az egyik fontos kérdés az Atlantával kapcsolatban, hogy mikor szenvedik el első vereségüket? Ezt persze lehetetlen megválaszolni egy ilyen fordulatokkal igencsak tarkított szezonban, főleg egy ilyen Redskins ellen. A fővárosiak rendkívül hullámzó játékot mutatnak idáig. Eddigi 4 meccsük mindegyike 7 vagy annál kevesebb ponton múlott, az viszont kijelenthető, hogy nem kifejezetten acélos csapatok ellen. A Saints és a Buccaneers ellen kijött a lépés, a Rams és a Bengals azonban túl tudott járni Mike Shanahan agyán. Érdekesség, hogy a 2 győzelem NFC South ellenfél ellen jött, és mint tudjuk az Atlanta is ennek a divíziónak a tagja. Kétségtelen, hogy az idei Falcons kiemelkedik a déli csoportból, a Washington így most nézhet szembe eddigi legkeményebb ellenfelével.
A külföldi szakértők előszeretettel fűzték fel a találkozót a Matt Ryan – Robert Griffin III párharcra, nem véletlenül, mivel ez nem divíziómeccs és évtizedes rivalizálás sincsen a két csapat között. Ez egy tipikusan olyan meccsnek ígérkezik, amit jó lesz nézni, amit nyugodt szívvel ajánlhatunk minden semleges nézőnek, akik csak egy pazar, ám annál látványosabb mérkőzést akarnak megtekinteni. Az egyik oldalon Matt Ryan, Julio Jones és Roddy White, a harmadik legtermékenyebb támadósorral (31 pont meccsenként), a Heisman győztes Robert Griffin III és Alfred Morris ellen, akik a negyedik legtöbb pontot teszik fel a táblára (30.8 pont meccsenként).
Griffin szétszedte idáig az NFC South ellenfelek védelmeit, a Falcons pedig múlt héten egy RGIII-hez hasonló irányító, Cam Newton ellen szenvedett közel egy órán keresztül. A vendégek védelmének ez lesz a kulcsa, hogy mennyire tudják tartani a zsebből előszeretettel kimozgó QB-t. Mike Nolan nem hiszem, hogy kétszer beleesne ugyanabba a verembe, várhatóan a Falcons egy sokkal agresszívabb, Griffinnek egyáltalán nem fekvő rendszerrel fog előrukkolni. Kelleni fog rá a konstans nyomás, hiszen Newtonnal ellentétben Griffin kiváló passzoló, Pierre Garcon felépülésével pedig egy igazi deep threat célpontja is van, de Leonard Hankerson is igazán üdítően játszott szeptemberben. A Falcons secondaryvel viszont meggyűlhet a bajuk, Atlantában ligaelit szinten játszanak a másodvonal tagjai. Nem is passzvédekezéssel lesz baj, a futás megállításával akadhatnak problémák. A 6. körös újonc, Alfred Morris kiugró teljesítményére senki nem számított, csillogását hirtelen Arian Fosteréhez tudnám hasonlítani. Vezényletével Washingtonban hosszú évek óta stabil futójáték van kialakulóban. A számok szerint 2. legjobbak ligaszerte, Sean Weatherspoonék felköthetik a felkötnivalót.
Morrisszal ellentétben Michael Turner nem szállít ilyen fantasztikus meccseket, egyedül a Carolina ellen volt értékelhető a játéka, akkor viszont 170 körüli összyardot hozott. A ’Skins kőkemény védelme London Fletcher vezetésével átlagosan 89 yardot enged földön az ellenfélnek, így Turner valószínűleg újfent csökkentett szerepkörhöz fog jutni, amiben semmi meglepő nincsen. A Sólymokkal ellentétben a fővárosban a passz ellen akad némi probléma, nem véletlenül kapnak átlagosan 330 yardot a levegőben. Még Josh Freeman is vígan dobálta szét őket az előző héten, belegondolni is félelmetes, hogy Matt Ryan mihez kezdhet velük eddigi formája alapján, ami nem mellesleg sokak szerint MVP közeli. Roddy White a Panthers ellen valósággal szárnyalt, Julio Jones-t viszont eltüntették a pályáról. Egy ilyen matchup azonban tökéletes lehet a visszarázódásra és egy kicsi önbizalom növelésre, bár az egykori Atlanta CB, DeAngelo Hall bármikor képes kellemetlen másodperceket okozni bárkinek.
A hazai pálya előnye mindenképpen a Washington mellett szól, a Falcons viszont az előző játékhéten egy hasonló kaliberű csapatot intézett el. A védelmeken és a labdaszerzéseken fog múlni a találkozó kimenetele, főleg annak fényében, hogy mindkét gárda rendkívül vigyáz a tojásaira. Meg azon, hogy ki szerez több pontot.
Parrag Zsombor (shawnka)
New York Giants - Cleveland Browns, magyar idő szerint 19:00, MetLife Stadium
A mindenkori Super Bowl címvédő és az előző év harmadik legrosszabb csapata közti párharc a legtöbb esetben elég egyértelműnek tűnik a végkimenetel szempontjából, ha pedig azt nézzük, hogy vasárnap a 10 meccs óta nyeretlen, a liga egyik legrosszabb passz elleni védelmével rendelkező Cleveland látogat ahhoz a Giantshez akik bőven 300 yard felett termelnek a levegőben, akkor végképp nagy bátorságra vallana a Brownst megjelölni a mérkőzés esélyeseként.
A Kékek elkapói közül hiába hiányzik Nicks és Barden is, a Victor Cruz által fémjelzett egységben Domenik Hixon és a tight end Martellus Bennett mellett akár az újonc Rueben Randle is nagy napot foghat ki, főleg, hogy a vendégek hátsó sorából négy safety is sérüléssel bajlódik, az elsőszámú corner, Joe Haden pedig még eltiltását tölti. Hasonló a helyzet a new yorki secondary-ben is, Kenny Phillips múlt heti sérüléséből még nem épült fel és Jayron Hosley sem játszik, Webster és Rolle kérdéses állapota mellett így hatványozottan szükség lesz a kiegészítő emberek jó játékára. Szerencséjükre nem túl jó formában lévő ellenfelek várnak rájuk, hisz három hiányzó mellett az egészséges WR-ek is inkább a dropjaikkal keltettek feltűnést, így hiába játszik egyre jobban Weeden, elsősorban Greg Little – Josh Gordon páros kezein múlhat, hogy meccsben tudnak-e maradni.
Futást tekintve más módon, de hasonló cipőben jár a két csapat, nem sokat tudnak vele haladni és a levédekezése is nehézségeket okoz. A hazaiaknál hiába van három bevethető futó is, a fal nem segít be blokkolással, Diehl kidőlése után pedig már Baas és Snee játéka is kérdésessé vált, míg a túloldalon csak Frostee Rucker (DE) hiányozhat az igen erős front-sevenből. Az ohióiaknál viszont hiába van egy papíron erős fal, futók közül csak az újonc Trent Richardson jelenthet igazi fegyvert, de még ő sem tudott végig a csapattal készülni harmadik gyermeke születése végett. A szájkarate azért elkezdődött, Richardson nyilatkozata után – miszerint ő is szeretné megközelíteni az Eagles által futott 191 yardot a hétvégi ellenfele ellen – Osi Umenyiora szólt vissza, neki(k) azért előbb talán illene teljesíteni is, hisz hiába a nagy nevekből álló Giants védelem, a barnák passz siettetetése eddig sokkal meggyőzőbb.
Akár lefutottnak is tűnhet a meccs, de tudjuk, hogy az NFL-ben bármi megtörténhet (lásd: Vikings – 49ers a 3. hétről), így érdemes lesz megnézni a sok sérülés miatt felforgatott csapatok meccsét, a légi parádét kedvelők előnyben, főleg ha a Browns elkapói is így gondolják. A kulcs véleményem szerint LB sorokban lesz, aki hatékonyabban állítja meg az ellenfél futását és többet tud segíteni az irányító terrorizálásában az akár a meccset is megnyerheti.
Varga Kristóf (kristof)
Pittsburgh Steelers - Philadelphia Eagles, magyar idő szerint 19:00, Heinz Field
Nem szoktak hozzá a Pittsburgh Steelers szurkolói a negatív mérleghez, most viszont ezzel kell szembenézniük, a csapat ugyanis lassú szezonkezdete miatt 1-2-vel szerénykedik. Ebben a fordulóban viszont nem akármilyen nevek térnek vissza a pályára. Elsőnek a támadókat illik említeni. Rashard Mendenhall januári ACL szakadása óta nem állt csapata rendelkezésére, most viszont készen áll a bevetésre. Szüksége is van a Roethlisberger által vezetett offense-nek a fiatal futójátékosra, hiszen az eddigi 3 meccsen harmatgyenge volt a Steelers a földön, Isaac Redman és Jonathan Dwyer is csak küszködött. Roethlisberger egyébiránt kiváló formában van, ratingje az egyik legjobb a ligában, és eddig mindössze 1 interception áll a neve mellett 8 TD kíséretében. A kulcs persze az lesz, hogy mennyire sikerül megvédeni, a két csapat legutóbbi találkozója (2008. szeptember 21.) emlékezetes ilyen szempontból, hiszen az Eagles akkor 8-szor (!) sackelte Big Bent. A Kohászok védelme még nagyobb lökést kaphat. Troy Polamalu és James Harrison is most tér vissza. Polamalu az elmúlt két fordulót hagyta ki húzódás miatt, Harrison pedig még nem játszott idén térdproblémája miatt. A védelmen meg is látszott a hiányuk, a csapattól nem megszokott módon gyengélkedtek az utóbbi hetekben. A két ász megjelenése pont időben történik, az Eagles hatékony, ugyanakkor hibára rendkívül hajlamos offense-e ellen Polamalu ball hawk tulajdonsága, vagy éppen Harrison sackjei sokat érhetnek.
A philadelphiai offense múlt héten, a Giants ellen már összeszedettebb egység benyomását keltette, mint az azt megelőző fordulókban. A labdavesztéseket (amely a csapat rákfenéje volt az első 3 héten) ezúttal elkerülték, Vick végre veszélyes volt a levegőben és a földön is. A futójáték a szenvedős első félidő után a második játékrészre szintén olajozottá vált. A támadófalban lehet egy kis kavarodás a Pittsburgh ellen, King Dunlap ugyanis most már talán tényleg visszatérhet sérüléséből, viszont benne van a pakliban, hogy nem eredeti helyére (LT), hanem bal oldali guardnak. A védelemre eddig nem lehet panasz idén, de Roethlisberger mindig kihívás, nem egyszerű történet földre vinni az óriási játékost. Ezt Trent Cole is elismerte, hozzátéve hogy a legfontosabb dolog az, hogy ne alacsonyan próbálják szerelni Big Bent, mert úgy a feladat szinte lehetetlen. Ha megfelelő a nyomás, a secondary folytathatja idei remeklését.
A két csapat ütközetei rendszerint nem a látványról, inkább a küzdelemről szólnak, most is erre lehet számítani, megjósolhatatlan végeredménnyel.
Borsik Tamás (Tomeee)
Carolina Panthers - Seattle Seahawks, magyar idő szerint 22:05, Bank of America Stadium
A Seahawks idén először utazik keletre, hogy Charlotteban megmérkőzzenek a Panthers-szel. A hazaiak Atlantában játszottak a múlt héten és egy izgalmas mérkőzésen, de alulmaradtak a Falcons-szal szemben. A Seattle is idegenben játszott a múlt héten, ők St. Louisból távoztak vereséggel.
Érdekes lesz megfigyelni, hogy a Panthers futóhármasa miként tud érvényesülni a Seahawks futás elleni védelmével, ami a legkevesebb yardot engedi ellenfeleinek mérkőzésenként. Cam Newton 86 yarddal terhelte meg a Falcons védelmét csak a földön, de ott van még DeAngelo Williams és Jonathan Stewart is, akik bármikor tudnak villanni. A Seahawksnak erre oda kell figyelni, de eddig is megoldották a jó futók limitálását. A passzjátékban Steve Smithre kell figyelni, de a remek secondary ezt meg tudja oldani amellett, hogy valószínűleg Kam Chancellor (SS) sokat lesz fent line of scrimmige közelében. Nem elfelejtve Greg Olsen levédekezést sem, ami valószínűleg Earl Thomas feladata lesz.
Védekezésben két fontos hiányzója lesz a Panthersnek, Jon Beason és Chris Gamble. Beason a védelem irányítója térdsérülés miatt hagyja ki a találkozót. Ez rossz hír a védelemnek, mert így is 135 yardot engednek átlagban az ellenfél futóinak. A Seattle viszont 150 yardot fut meccsenként Marshawn Lynch vezetésével, így joggal gondolhatjuk, hogy jól fog menni a futás a vendégeknek. Fontos, hogy menjen a futás, mert Russell Wilson nem játszik megbízhatóan. Gamble kiesésével jelentősen gyengült a cornerback állomány a Panthersnél, így itt az alkalom az újonc irányítónak, hogy egy jó mérkőzést lehozzon. Viszont múlt héten franchise rekordnak számító 7 sacket szerezett a Carolina ezzel számolnia kell a Seattle támadófalának.
Legutóbb 2007 decemberében látogatott a Panthers otthonába a Seahawks, akkor A Carolina 13-10-re nyert. A legutóbbi összecsapást viszont a Seattle nyerte 2010-ben hazai pályán.
Kiss Ferenc (Fucu)
Jacksonville Jaguars - Chicago Bears, magyar idő szerint 22:05, EverBank Field
Főműsoridős győzelem után mindig nagyszerű érzés készülni a következő fordulóra, még akkor is, ha jelen esetben ez egy nappal kevesebb pihenővel is jár Mackóföldén. A Bears a vártnál simábban nyomta le idegenben a Dallast, most pedig folytatja a túrát, és a napsütéses Jacksonvillebe látogat. Nem gyakori párharc ez az NFL-ben, azonban más érdekességek is akadnak. Mindkét oldalon kiváló futójátékosok szerepelnek, Forte a Green Bay ellen összeszedett sérüléséből tért vissza a Dallas ellen, és jól is játszott, míg a hazaiaknál Maurice Jones-Drew az egyik sarokköve a támadósornak. Továbbá mindkét játékos holdoutolt a nyáron, de végül sikerült megállapodni velük, mindenki nagy örömére. Folytatva a párhuzamot, irányítófronton kevésbé rózsás a helyzet, mindkét QB kapja a savat rendesen. Bár Cutlert most egész jól sikerült megvédeni, és túlvállalós interceptionöket se dobott, szóval öröm és boldogság van a Szeles Városban, a nem túl jól hasító Jax secondary ellen megint lehet önbizalmat (és ratinget) növelni. Gabbert pedig a Jaguárokat irányítja, erősen mérsékelt hatásfokkal, holtszezonban a rookie QB-s cikkben azt írtam, nem kell még temetni, de azért az óra ketyeg, Iktriad kolléga türelme is véges. A Bears védelme hagyományosan erős, idén eddig különösen jól dolgoznak, legtöbb interception, és 3. legtöbb sack fűződik a nevükhöz, szóval nem csak kevés pontot engednek, hanem labdát is szereznek bőséggel, erre is eklatáns példa volt a hétfő este. A Jaguárokat viszont az ESPN egyenesen a liga egyik legrosszabb támadósorának nevezi, ilyen szempontból különösen aggasztó a helyzet a hazaiak számára. Na meg azért is, mert otthon idén még nyeretlen a Jax, a Houstontól és a Bengalstól kaptak ki, meglehetősen nagy különbségekkel. Az se túl vidám hír, hogy Laurent Robinson WR sanszosan nem játszik majd, mivel idei harmadik agyrázkódását szenvedte el vasárnap, innen is jobbulást neki, bár gondolom ez őt annyira nem dobja fel. Említettem, hogy nem túl gyakran randizik ez a két csapat egymással, nos a Bears legutóbb 2004-ben járt Jacksonvilleben, akkor egy 22-3as zakóval hagyták el a vidéket. Most azonban a Monsters of the Midway a találkozó esélyese.
Pap Dániel (konqueror)
Minnesota Vikings - Tennessee Titans, magyar idő szerint 22:25, Hubert H. Humphrey Metrodome
A szezon előtt a meccs esélyese egyértelműen a vendégcsapat lett volna. A Titans egy fiatal, tavaly jó évet futó, reményteljes gárda volt, a Vikings pedig egy, az alapokig lerombolt, és onnan újjáépíteni kívánt együttes. A szezon első negyedében azonban a Minnesota ifjoncai kiválóan teljesítettek, és magabiztosan vezetik az NFC északi csoportját, míg a Titans egy szerencsés győzelem mellett három sima vereséggel nyitotta az évet.
A Vikingek támadói idén rendkívül szervezetten és hatékonyan működnek annak ellenére, hogy a sérüléséből visszatérő Adrian Peterson játéka nem éri el az elvárt szintet. Christian Ponder viszont a liga legbiztosabban passzoló irányítója, és sok rövid passzal pontosan annyit tud előrehaladni, amennyi a sikerhez kell. Ebben segít a támadófal meglepően jó munkája, és az elkapók kiegyensúlyozott teljesítménye is. A lényeg azonban az, hogy ne adják el a labdát, és ismerve a Titans eddigi produktumát, ez könnyen összejöhet ebben a fordulóban is. A Tennessee-é a liga leggyengébb passzvédelme, rövid és hosszú passzokat egyaránt kaptak bőséggel, labdát viszont alig-alig tudtak szerezni, és a védelem nem nevezhető keménynek, különösen vezére, Colin McCarthy nélkül. McCarthy feltehetően ki kell hagyja ezt a találkozót is, így nem valószínű, hogy a Vikingek támadójátéka gyengébben teljesít majd, mint az eddigiek során, sőt.
Mivel Chris Johnson kritikán alul hozott az első három héten, a Houston elleni szép produktum nem feltétlenül jelenti azt, hogy a Titánok futójátéka rendben lesz Minneapolis-ban. Miután a Vikings futásvédelme a liga első felébe tartozik, feltehetően ismételten egy erős passzjátékot kell összehoznia Mike Munchak bandájának, ha meg akarják szerezni a második győzelmüket 2012-ben. Jake Locker sérülése miatt a felelősség a veterán Matt Hasselbeck vállán lesz, aki felemás meccset játszott a Houston ellen, a Vikings passzvédelme jóval egyszerűbb feladatnak ígérkezik. Ahhoz, hogy sikeresen tudjon működni ez az egység, szükség lesz arra, hogy az elkapók gyorsabban szakadjanak el, mint eddig, és a támadófal rapszodikus teljesítményén is javítani kell.
A meccs esélyese egyértelműen a Minnesota. Nem szabad viszont elfelejteni, hogy a vendégek eddig a liga jobb csapataitól (New England, San Diego, Houston) kaptak ki, talán egy kicsit könnyebb ellenféllel szemben képesek lehetnek javítani. Érdekes lesz megnézni, hogy a két nagynevű, de idén alulteljesítő futó közül ki lesz a jobb, és hogy Ponder képes lesz-e újabb meccset eladott labda nélkül lehozni. Szoros összecsapásra lehet számítani, amiből akár egy igazán izgalmas csemege is születhet.
Rajnai Gergely (Rajna)
New England Patriots - Denver Broncos, magyar idő szerint 22:25, Gillette Stadium (TV: Sport 2)
1 év szünet után láthat újra a nagyközönség Tom Brady vs. Peyton Manning párharcot. Immár tizenharmadszor néz szembe egymással a két Hall of Fame kaliberű quarterback, eddig az állás 8:4 Brady javára, azonban a legutóbbi 6 találkozóból 4-szer Manning diadalmaskodott. Ami feltétlen újdonság lesz a korábbi évekhez képest, hogy Manning már a Denver Broncost erősíti, egy olyan csapatot ami ellen Brady-érában a Patriots rekordja negatív. Mindkét csapat elsősorban passzokra építi a támadójátékát, ehhez rendelkezésre állnak a megfelelő célpontok mindkét oldalt. A Broncosnál meg kell említeni az Eric Decker, Demaryius Thomas, Brandon Stokley WR-hármast és a két frissen igazolt TE-t, Joel Dreessen-t és Jacob Tamme-t. A Pats fanek leginkább Wes Welkerben, Brandon Lloydban és Rob Gronkowskiban bízhat az elkapások kapcsán. Aaron Hernandez a héten már edzett (igaz, hogy csak limitáltan), ha pályára léphet, az sokat jelenthet a Patriots offensenek. Fontos lehet, hogy melyik csapat lesz képes futójátékkal pörgetni az órát és lent tartani a másik támadóegységét. A Patsnél ez elsősorban Stevan Ridleyre és a múlt meccsen parádézó Brandon Boldenre hárulhat, a Broncosnál a veterán Willis McGahee every down backnek tűnik, bár a múlt fordulóban az újonc Ronnie Hillmanre is rábíztak 10 carryt. Sokat segíthet a Broncos futójátékának, hogy a kiváló guard Chris Kuper idén először tűnik játékra alkalmasnak.
Kulcsfontosságú lehet, hogy melyik csapatnak lesz hatékonyabb passz siettetetés terén, ugyanis a másodvédővonal egyik csapat esetében sem képvisel olyan minőséget, ami elég lehet az ellenfél passzjátékával szemben. Ha a Denver nagy nyomást tud kifejteni Bradyre, akkor Gronkowskit többet kell blokkolásra a használni, Manninget pedig az Atlantának és a Houstonnak is sikerült zavarba hozni agresszív blitzekkel. A Broncos szurkolók elsősorban Elvis Dumerviltől és Von Millertől remélhetnek sackeket, a túloldalt ez a teher leginkább Chandler Jonesra és Rob Ninkovichra hárul. A futás megállításában a védőfal részéről elsősorban Vince Wilfork ill. Justin Bannan, a linebacker-sorban pedig Jerod Mayo ill. a DJ Williamst helyettesítő Wesley Woodyard jeleskedik. A Broncos secondary legjobb összeállításában (Champ Bailey – Mike Adams – Rahim Moore – Tracy Porter) léphet pályára, a Patriotsnál viszont hiányozni fog Steve Gregory (S), Ras-I Dowling (CB) és Julian Edelman (DB/WR) is, ezért a DB-depth erre a mérkőzésre igencsak vékonynak tűnik. Patrick Chung mellett a másik kezdő safety valószínűsíthetően az újonc Tavon Wilson lesz, a Patriots újonc védői közül Jones és Hightower beválni látszik, meglátjuk mire képes az egykori Illinois-DB. A két kezdő CB a megszokott Devin McCourty – Kyle Arrington páros lesz és Sterling Moore lesz a nickelback.
Több olyan játékos is pályára léphet vasárnap este, akik mindkét csapatban megfordultak: Dan Koppen (C), Tony Carter (DB); Brandon Lloyd (WR), Daniel Fells (TE), Niko Koutouvides (LB). A Pats edzői stábjában pedig egykori Broncos-edzők is akadnak: Bill Belichick (HC) 1978-ban defensive assistant /assistant ST coach volt Denverben, Josh McDaniels (OC) ugye 2 szezont töltött Broncos HC-ként, Scott O’Brien (ST coach) pedig két évet töltött hasonló pozícióban Denverben.
Herczeg Ádám (Höri) szakkommentálásában egy igazán élvezetes mérkőzésre van kilátás, ahol a két irányító összecsapásán és a presztízsen túl az is eldől, hogy melyik csapat fog pozitív irányba elmozdulni a 2-2-es mérlegéről.
Papp Gábor (empty taxi)
San Francisco 49ers - Buffalo Bills, magyar idő szerint 22:25, Candlestick Park
A múlt heti két AFC East – NFC West találkozó után ezen a játéknapon sem maradhatunk ilyen összecsapás nélkül. A 49ers végre hazatér keleti túrájából egy Jets elleni nullára megnyert találkozót követően. A Bills hazai pályán katasztrofális második félidőt produkálva kapott ki a Patriotstól.
A vendégek átutazzák az országot és reménykednek, hogy nem folytatódik a Pats elleni második félidő. A védelem nem tudott semmit kezdeni Brady és társaival. Főleg a futás ellen voltak igazán gyengék és ez nem jó előjel a 49ers futószekciója ellen, akik a Jets ellen 245 yardot és 4 TD-t futottak. Tehát össze kell kapnia magát a Mario Williams vezette védekező falnak, hogy Frank Goret és Kendall Huntert meg tudják fogni. A secondary sem az igazi a Billsnél. Legalábbis a cornerek játéka hagy némi kívánni valót maga után. Ez remek alkalom lehet Alex Smithnek, hogy a múlt heti ingadozó és pontatlan játékán javítson. Vigyáznia kell azonban Jairus Byrdre, mivel a kiváló free safetyben bármikor benne van egy labdaszerzés.
A 49ers védelme megmutatta, hogy csak kisebb kisiklás volt a Vikings elleni játék és a Jets-et nulla ponton tartotta. Ez nem biztos, hogy ezúttal sikerülni fog, mivel sok playmaker van a Bills támadói között. Fred Jackson és CJ: Spiller halványabb teljesítményt nyújtott a Pats ellen, de sérülésből tértek vissza mind a ketten. Ezúttal a futások ellen nagyon erős 49ers defenset kellene feltörniük. Azonban nem csak futásban, de a passzjátékban is aktívan részt vesznek. Ryan Fitzpatrick gépágyú módjára dobálja a labdákat és amikor elkapja a fonalat csodálatos dolgokra képes. Két kedvenc elkapója Donald Jones és Scott Chandler megsérültek múlt héten. Ha lesz ideje Fitzpatricknak akkor sok gondot okozhat a Frisco secondarynek.
A legutóbbi két összecsapásuk alkalmával a vendégek nyerték a találkozót. Ez nem jelenti azt, hogy a Buffalo lenne a mérkőzés esélyese.
Kiss Ferenc (Fucu)
New Orleans Saints - San Diego Chargers, magyar idő szerint hétfő 02:20, Louisiana Superdome
Vajon sikerül-e a Drew Brees vezette New Orleansnak megszereznie szezonbeli első győzelmét? Ez a legfontosabb kérdése az 5. heti SNF-nek. A louisianai gárdának nem lesz könnyű dolga, ugyanis az ellenfél 3-1-es mérleggel vezeti az AFC Nyugati csoportját, eddigi egyetlen vereségét az NFC egyik veretlen csapatától, az Atlanta Falconstól szenvedte el. A Chargersé talán a liga legmélyebb front7-je: John Pagano (igen, ő a leukémiás Colts HC testvére) defensive coordinator a DL-ben az Aubrayo Franklin – Antonio Garay – Cam Thomas – Vaughn Martin – Kendall Reyes – Corey Liuget hatost, OLB-ben a Shaun Phillips – Jarret Johnson – Larry English – Melvin Ingram – Antwan Barnes ötöst, ILB-ben pedig a Donald Butler – Takeo Spikes – Demorrio Williams hármast rotálhatja a meccs szituációnak megfelelően. Ezzel a front7-nel néz szembe az idén a szokásosnál gyengébb Saints támadófal. Ha akár extrablokkolók árán is megvédik Breest azonban bajba lehet a San Diego, hiszen a secondary nem éppen egy shutdown egység, de jegyezzük meg, hogy labdavadászatban nem rosszak, különösen Eric Weddle (FS) és Antoine Cason (RCB). A Saints elkapósor nem olyan mély, mint a korábbi években, Jimmy Graham TE mellett csak Marques Colston és Devery Henderson lehet faktor a WR-ek közül, Lance Moore ugyanis térdín-sérüléssel küzd. Sok passz mehet a jókezű RB-k Pierre Thomas és az ex-Charger Darren Sproles irányába is. Fontos megemlíteni, hogy a New Orleans idei vesszőfutásának egyik okaként a szakértők a futás mellőzését emlegetik, pedig a Thomas-Sproles-Ingram trió egész jó minőséget képvisel. Persze ettől függetlenül a Saints offense kulcsa továbbra is egy másik ex-Charger Drew Brees, aki felfelé ívelő formát mutat, de ebben az idényben még mindig csak 57,6%-os pontossággal passzol, ami negatív karriercsúcs.
A Philip Rivers vezette Chargers-offense idén gyakran indul jó mezőnypozícióból a sok labdaszerzésnek köszönhetően. Ha ezen a mérkőzésen megint sok short fieldet kap a Chargers, akkor a gyengécske Saints D nem sok jóra számíthat. Steve Spagnuolo DC rendszere akkor hatékony, ha a DL elegendő nyomást tud generálni, az LB-sor és a secondary pedig a zónázásra koncentrálhat. Nos, sok a baj: 4 meccsen mindösszesen 6 sacket tud felmutatni a Saints, a secondaryben pedig nehézséget okoz a korábbi emberfogásra lapuló védekezésből a zónázásra való átállás. Rivers a passzaival elsősorban a TE Antonio Gates-et és a két kezdő WR-t Malcom Floydot és az ex-Saint Robert Meachemet fogja keresni, de hasonlóság a két csapat között, hogy itt is vannak jó kezű RB-k, például Ryan Mathews vagy Ronnie Brown. Fontos lenne megzavarni a zsebben a nem túl mobilis Riverst, ez elsősorban Junior Galette, Cameron Jordan és Will Smith feladata lenne. Az LB-sorban a sérült Hawthornet Jonathan Casillas (akinek szintén van egy kisebb nyaksérülése) helyettesítheti a gyenge oldalon, a secondaryben pedig passz ellen különösen a Malcolm Jenkins-Roman Harper S-páros szenved. A futójátéka a Chargersnek az idén nem volt az igazi: 100 yardot tesznek meg 3.6-os átlaggal. Meglátjuk, hogy a futás elleni védekezésért felelős Brodrick Bunkley és Curtis Lofton alkotta tengely mennyire lesz hatékony Mathews-zal ill. Jackie Battle-lel szemben. Fontos még megemlíteni, hogy a kezdő rúgó Nate Kaeding továbbra is ágyéksérüléssel küzd (már IR-es pletykák is szárnyra kaptak), így megint csak Nick Novak lesz a mezőnygól-felelős. A múlt heti bemutatkozója jól sikerült, meglátjuk mire lesz képes az első idegenbeli meccsén.
Összegzésül annyit mondanék, hogy véleményem szerint a Saints csakis egy shootout mérkőzésen nyerhet, ugyanis a védelmüket nem érzem elégnek a Chargers-offense semlegesítésére, viszont az offenseben benne van a potenciál, hogy megnyerjen egy pontháborút.
Papp Gábor (empty taxi)
Pihenőhét: Dallas Cowboys, Detroit Lions, Oakland Raiders, Tampa Bay Buccaneers
Hozzászólások
pats@broncos
skins@falcons
A 49ers nem hiszem hogy szenvedne a bills-el.