NFL Scouting Combine

NFL Scouting Combine

(A cikk 1 éve frissült utoljára, ezért a benne szereplő információk elavultak lehetnek.)

 

2012-ben február 22-től 28-ig rendezik meg a draft előtti legfontosabb "felmérőt", az NFL Scouting Combine-t, szokásos módon az indianapolisi Lucas Oil Stadiumban, a XLVI. Super Bowl helyszínén. Az eseményen újfent az egyetemet elhagyó focisták krémje teszi tiszteletét, láthatjuk őket egymás - és az óra illetve a collstok - ellen küzdeni. Itt mindenki azért hajt, hogy feljebb srófolja magát a képzeletbeli draftlistákon 1 körrel vagy akár 10 hellyel, ő legyen pozíciója legjobbja, teljesítményével felhívja magára az NFL csapatok figyelmét. 

 
Idén 328 játékost hívtak meg a Combine-ra, a közelmúlt adataiból kiindulva körülbelül a meghívottak 70-75 százaléka fog majd elkelni a draft keretében. A meg nem hívott játékosok nincsenek könnyű helyzetben, de pl. Wes Welker is ebbe a körbe tartozott, szóval aki kimarad, nem feltétlen marad le. Megesik az is, hogy egy játékos dönt úgy, hogy mégsem vesz részt a Combine-on a meghívás ellenére. Ennek oka lehet mikor az adott atléta makacsul ragaszkodik hozzá, hogy a megfigyelők egyeteme "Pro Day"-én mérjék majd fel képességeit és adottságait, de ennek két hátránya van a Combine-nal szemben. Az egyik, hogy nem biztos, hogy minden csapat képviseletét teszi, mint a Combine-on, a másik, hogy a Pro Dayen nincs lehetőség egészségügyi kivizsgálásra. Ezért a nagyobb nevű játékosok, akik úgy gondolják, hogy majd a Pro Day-ükön mutatják meg mit tudnak, legalább az egészségügyi kivizsgáláson meg szoktak jelenni Indianapolisban. Esetükben nem nagy hátrány a többi dolog mulasztása, hiszen egy jónevű prospectnek nem kell attól félnie, hogy az említett napon nem jelenik meg senki (ráadásul egyre gyakrabbak a privát workoutok, tavaly Cam Newtoné kisebbfajta médiaszenzációt jelentett). A Combine különösen fontos az underclassmenek (tehát a nem senior évük után profinak állók) számára, hiszen míg a Senior Bowl és a többi all-star meccs alkalmat ad a legjobb végzősök górcső alá vetésére, nekik ez az első lehetőségük a dobbantásra.
 
Az egész eseményt végigkövetik a csapatok edzői, scoutjai, és mindjárt kitérünk arra, hogy miket is tudhatnak meg a játékosokról ezalatt. A megfigyelőkön kívül természetesen a média is tiszteletét teszi, és bár a Lucas Oil Stadiumban eddig csak pár kiválasztott újságíró vehetett személyesen részt, idén 250 szurkolót is beenged az NFL. A televíziós közvetítés az NFL Network csatornán fogható, ám az nfl.com oldalon ingyenesen követhető az adás stream formájában.
 
 
Térjünk akkor rá, hogy a több mint 300 játékossal pontosan mi is történik a szűk egy hét alatt. Fontos hangsúlyozni, hogy a program minden eleme önkéntes, semmi sem kötelező.
 
Első ízben a fizikális állapot felmérése kerül terítékre, az érkezés után. Ennek több lépcsője létezik, először csak a játékosok magasságát, súlyát mérik meg, majd túlesnek a Cybex teszten, amelynek során gépekkel elemzik a játékosok fizikális mutatóit/képességeit. Emellett lehetőségük van a játékosoknak arra, hogy bench press-ben (fekvenyomás) bizonyítsanak. A játékosoknak 225 lbst (102 kg-ot) kell kinyomniuk minél többször ennek során. Lényegében ez az első lehetőség arra, hogy másokkal „versenyezhessenek”. Van ún. egészségügyi felmérés is, ennek keretében kerül sor a játékosok korábbi sérüléseinek elemzésére, azok következményeinek feltárására. Ezek lényege, hogy megbecsüljék, hogy az adott játékos mennyire lesz sérülékeny a következő szinten, mennyire fogja tudni tűrni a sérüléseket, és mennyire hatnak teljesítményére a korábbi sérülések. Néha előfordul olyan is ezen tesztek keretében, hogy valaki új információt tud meg saját testéről, sajnos ezek inkább negatív, mintsem pozitív hírek szoktak lenni. Drogteszten is átesnek a játékosok.
 
A legfontosabb a játékosok egészsége mellett a személyiség, az emberi oldal kérdése. Az elmúlt évek letartóztatásainak, és eltiltásainak következtében egyre óvatosabbak az NFL csapatok ilyen téren. Sok olyan eset történt, amelynek következtében játékosok gyakorlatilag a saját pályafutásukat tették ily módon tönkre. A pszichológiai tesztek során minden csapatnak van lehetősége arra, hogy megismerje kiszemeltjeit. A Combine alatt mindenki maximum 60 játékossal folytathat maximum 15 perces beszélgetéseket. Az interjúk alkalmával általában kiderül, hogy a játékosoktól milyen hozzáállásra számíthatnak, milyen intelligensek, mennyire elszántak és mennyire jó a személyiségük. Sokan mondták már, hogy bárki lehet a legnagyobb tehetség az első körben, de ha nincs meg a hozzáállása, akkor hamar kikophat a ligából, megfelelő attitűddel viszont a liga MVP címe is elérhető, a draftpozíciótól függetlenül. Szóval nagyon fontosak ezek az elbeszélgetések, a játékosok megismerése. Kicsit torzult ez már napjainkra, hiszen a futballisták felkészítőkre járnak, és sokan csak a betanult szöveget ismételgetik, nehéz igazán rendes képet kapni a franchise-ok képviselőinek.
 
Érdekes színfoltja a Combine-nak a Wonderlic teszt. A játékosok intelligenciáját mérő próbatétel még az IQ teszteknél is könnyebb kategóriát képvisel, ennek ellenére kevesen szerepelnek jól rajta. A legjobb eredményeket általában a támadófal tagjai szokták produkálni, azonban nem sok jelentősége van, mondhatjuk nyugodtan azt is, hogy túlértékelt. Egy játékos esetében a „futball IQ-nak” sokkal komolyabb a jelentősége. A felsorolt dolgok mellett vannak még sajtótájékoztatók és egy összevont csoportfoglalkozás, amelynek keretében az NFLPA-vel ismerkednek meg a sportolók.
 
 
Az eddig ismertetett elemekből nyilvánvalóan maximum egy valóságshowt lehetne összehozni, ám a külső szemlélők ezekbe még fizetős webkamerákon se nyerhetnek bepillantást (eljön még az az idő...). A képernyőkön keresztül a speciális tréningeket és a pozícióra jellemző gyakorlatokat követhetjük figyelemmel.
 
A leghíresebb ilyen "drill" a 40 yard dash. Ez a 40 yardos sprint, egyedi állásból indulva. A játékos előrehajol, letámasztja kezeit, majd közelíti testéhez őket. Az egyik kezét oldalához emeli, mintha lendületet készülne venni éppen, a másik kezével viszont a földön támaszkodik. A Combine-on általában minimum két másodpercig tartani kell ezt az indulóállást, különben visszafújják a kísérletet. A játékosoknak két lehetőségük van a Combine-on, és a jobb idejüket jegyzik fel a scoutok. Minden posztnál más számít, ezért készítenek 10 és 20 yardnál részeredményeket is, például egy falember esetében a 10 yard az a távolság, ami mérkőzésen mérvadó lehet. A 40 yardos sprint egy rendkívül túlértékelt dolog, ha valaki nagyon kiemelkedik ezen a téren, és megvannak a fizikális adottságai is, akkor hatalmas javulást érhet el ennek következményeként a draftpozíciójában.
 
A további futófelmérők egyike a 3-cone drill. Ennek során három bóját helyeznek el a pályán egymástól 5 yardra, L alakban. A játékos elindul az „L betű” egyik végpontjából, megérinti az 5 yardra lévő bója vonalát, visszafordul, fut, és megérinti a startvonalat, aztán megint elkezd szaladni, de most megkerüli az 5 yardra levő bóját, és elindul a harmadik bója felé. A harmadik bóját nyolcas alakban megkerüli, és visszafut a startvonalig a második bója mellett elfordulva. Míg a 40 yard dash a játékosok hosszirányú gyorsaságát, a 3 cone az irányváltó készséget és a fordulásokgyorsaságát méri fel, a 20 és 60 yard shuttle az oldalirányú gyorsaságra helyezi a hangsúlyt. A 20 yard shuttle folyamán a játékos az egyik yardvonalon helyezkedik el, úgy, hogy a vonal a lábai között húzódik. Előbb balra fut 5 yardot, majd jobbra 10 yardot, aztán vissza balra 5 yardot a kiindulóhelyzetig. Közben kétszer megérinti a fordulásakor előtte álló yardvonalakat. A 60 yard shuttle folyamán szintén hasonló a kiindulóhelyzet, de az a különbség, hogy a játékos mindig a kiindulópontra ér vissza. Jobbra fut 5 yardot, aztán vissza, jobbra fut 10 yardot, megint vissza, és végül jobbra fut 15 yardot, és ismét vissza. Ezalatt ötször érinti meg a földet. Természetesen a gyakorlatot lehet bal oldal felé is alkalmazni. Van ezeken kívül még két elterjedt gyakorlat, amelyek inkább a ruganyosságot tesztelik. Az egyik a vertical jump (súlypontemelkedés), a másik pedig a broad jump (helyből távolugrás).
 
Az NFL 2000 óta vezeti az adatokat, az elmúlt 11 esztendő rekordjai:
Bench Press - Stephen Paea, DT, Oregon State, 49 ismétlés (2011)
40-yard dash - Chris Johnson, RB, East Carolina 4.24 másodperc (2008)
Vertical Leap - Gerald Sensabaugh, DB, North Carolina 116.8 cm (2005).
20-yard shuttle - Kevin Kasper, WR, Iowa 3.73 másodperc (2001)
3-cone drill - Jeff Maehl, WR, Oregon 6.42 seconds (2011)
Broad Jump - Scott Starks, DB, Wisconsin, 348 cm (2005)
 
 
Sor kerül még a pozíciós gyakorlatra is, melyek az adott posztra leginkább jellemző mozgássorokat tartalmazzák. Ezekből lehet megtudni a legtöbbet a játékosok technikájáról, ösztönösségéről, játéktudásáról, futball-intelligenciájáról, döntéshozó készségéről.
 
A Combine-on a játékosokat 11 csoportba osztják be, és a felmérőket négy nap alatt tartják meg pozíciónkénti bontásban. Az nfl.com-os program:
Február 25., 15:00 - Kickerek, Támadó falemberek, Tight endek
Február 26., 15:00 - Futók, Irányítók, Elkapók
Február 27., 15:00 - Linebackerek, Védő falemberek
Február 28., 15:00 - Secondary játékosok
 
A meghívott játékosok teljes listája ITT megtekinthető. A kiemelt négy napon a bowl.hu livebloggal jelentkezik, kérdéseiteket, észrevételeiteket lelkesen várjuk!